Gladiolen-wisselbeker dit jaar naar de firma H.|. Salman Hoelang leeft mijnheer x nog? Latijns-Amerikanen bezochten N.Guinea Moskou laat censuur schieten Voetbal toto in de maak aaa 22 Landen op najaarsbeurs Toerisme in Sowjet-Unie Minister Drees antwoordde in belasting- en huurdebat WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Mabel Violet behaalde meeste punten Het is weer beslist: de gladiolen- wisselbeker, de eer en de gelukwen sen zijn voor de fa. H. J. Salman uit Noordwijk! Nadat gistermorgen de gladiolen- commissie zo om en nabij drie en een half uur aan één stuk aan het keuren en het punten tellen was ge weest; nadat men vervolgens het be stuur van de Nederlandse Gladiolen- vereniging compleet onder de formu lieren en de puntenlijsten had be dolven; nadat het er even op had geleken, dat men daar aan die stugge houten tafel een stoomcursus in wis- en rekenkunde aan het vol gen was, kon men aan de openbaar heid prijs geven, dat de fa. H. J. Salman uit Noordwijk op deze spe ciale gladiolenkeuring de wissel- beker had gewonnen met Mabel Vio let. En om de feestvreugde daar aan de Boerenburgerweg nu helemaal compleet te maken sleepte de fa. Salman in de gauwigheid nog acht van de andere zeventien erepalmen in de wacht. Het succes voor deze firma was dus wel overdonderend! Mabel Violet behaalde 104H punt gevolgd door Scarlet Leader met 103 en Washington eveneens met 103 punten en beide gladiolen van de fa. Salman! Er was dit keer een zeer groot aan tal favorieten in de strijd. Vooral in het rood en het rose waren verschil lende kanspaarden, maar deze keu ring bewees anders wèl, dat de H.H. Hybridateuren zich nu wel eens in de richting van het oranje mogen wenden. Er was er namelijk niet één! Wat in de prijsvraag voor de beste oranje gladiool werd gekeurd, kon op dé naam „oranje" geen aanspraak maken. Het had er zoals de volks mond zegt „naast gelegen". Het was op zijn best zalmkleurig. De hoogste prijzen. Volledigheidshalve laten we hier eerst de soorten volgen, die meedon gen naar de hoogste prijzen. In de prijsvraag voor de beste zwart-rode gladiool waren ingezonden de vol gende soorten: Toean en Black Jack; voor de beste lila: Presto, Lilac Joy, Lavender Giant en Pandion; voor de beste licht-purperen: Tristan, John Masefield en Mabel Violet; voor de beste purperen: Satire, La Corona, Acropolis, Lincoln Day en Marconi; voor de beste donkerblauwe: Night Song, Pfitzer's Sensation en Blue Conqueror; voor de beste blauwe: Gratia, Rhapsodie in Blue en Venus; voor de beste witte: Maria Goretti, Wembley en White Superior; voor de beste roomkleurige slechts één variëteit: Alexander Brailowsky; voor de beste gele: Vink's Glorie, Flowersong, Polygoon en Diamond; voor de beste oranje: Chinese Lan tern, Salome, Hochsommer, Opera en Delhi; voor de beste „smoky": Orien tal Splendour en Magic Beauty; voor de beste gevlekte: Sunny Boy, Mary Hously, Pitoresque, Rudyard Kipling, Tabarin, Cocktail en Majolica; voor de beste rode: Gregor Mendel, Mano- lette, Red Fascination en Scarlet Leader; voor de beste oranjerode: Kiss of Fire, Allegretto, Alexandrië en Fire King; voor de beste donker rode: Insurpassable en Happiness; voor de beste zalmkleurige: Chro- nique en Coronation; voor de beste rose: Northern Queen, Eureka, Rose Emely, Grand National, Ruffled Champion, Washington, Philippo's Memory en Silcherlied. Na een zeer uitvoerige keuring en puntentelling werd als de beste rode uitverkoren: Scarlet Leader van de fa. Salman, (nadat men eerst door 'n foutieve telling Red Fascination had aangewezen); als de beste oranje: Fire King van de fam. Salman; als de beste donkerrode: Happiness van de fa. Salman; als de beste zalmkleu rige: Chronique van Konijnenburg Mark, Noordwijk; als de beste rose: Washington van de fa. Salman; de beste oranje: Hochsommer van Konijnenburg Mark; als de beste roomkleurige: Alexander Brailowsky van Konijnenburg Mark; als de beste smoky: Magic Beauty van C. J. v. d. Plas, Noordwijk; als de beste donkerblauwe: Blue Conqueror van de fa. Salman; als de beste lila: Pan dion van de fa. Salman; als de beste blauwe: Rhapsodie in Blue van Ko nijnenburg Mark; als de beste gele: Flowersong van Konijnenburg Mark; als de beste zwart-rode: Toean van de fa. A. J. Preijde, rBee- zand; als de beste donkerpurperen: Marconi van de fa. Salman; als de beste witte: Wembley van de fa. P. Visser, St. Pancras; als de beste licht-purperen: Mabel Violet van de fa. Salman en als de beste gevlekte gladiool: Mary Hously van de fa. Salman. Nadat men de winnaars in de kleu- renprijsvragen had aangewezen, zette men deze op een rijtje en mocht de keuringscommissie nogmaals aan de slag om uit deze groep de gladiool- van-het-jaar te kiezen. Dat werd dan, zoals reeds gezegd, Mabel Violet van de fa. Salman. De einduitslag luidt: 1. Mabel Violet met 104H put.; 2. Scarlet Leader met 1-03 pnt.; 2b. Washington met 103 pnt.; 3. Wembley met 99 pnt.; 3b. Fire King met 99 pnt.; 4. Flowersong met 95 pnt.; 5. Pandion met 94pnt.; 6a. Magie Beauty 94 pnt.; 6b. Mary Hously 94 pnt.; 7. Happiness 92 pnt.; 8. Alexander Brailowsky 88Yi pnt.; 9. Marconi 87H pnt.; 10. Blue Con queror 87 pnt.; 11a. Hochsommer 84 pnt.; 11b. Chronique 84 pnt.; 12. Toean 79 pnt.; 13. Rhapsodie in blue 78H pnt. Kort overzicht Hiernaast waren nog vele andere soorten aanwezig, die we hier in het kort nog even willen aanstippen. Van Gebrs. Vink, Noordwijk, zagen we naast de beste gele Vink's Glory, de mooie gebouwde rode Flaming Ar row en Sunny Boy; van Gijn Beukers, Noordwijk, een vaasje met gemengde Primulinussen; van Jonkman, Sassen heim: de rode Olympic Fire (andere naam verzocht), Lavender Giant en de fris-rode Salut d' Amour; van K. Kooy, St. Pancras ,de voortreffelijk gebouwde rose Marianne; van Z. P., Sassenheim, de rose Glory of Sas- senheim; van K. M., de rode Rex, de lichtgele Preminent en de rood gevlekte, lichtgele Siciliano; van N. Laan, Bovenkarspel, de rose Morning Glow, terwijl Salman, Noordwijk, de volgende nog voor 't voetlicht bracht: de witte Natal, de zalmkleurige Am brosia, de fraai gebouwde Santos Du- mont, de purperen Ceres en de rose Sunpearl. Een zeer grote collectie nieuwigheden met tal van opvallen de zaailingen toonde P. Visser, St. Pancras. Daar stond o.m. een groep prachtige rode Mephisto, de iets gro vere, vaal-rode 52133, de witte, rood getekende P 109, de fris getinte Cyclope, de bonte Pegasus, de slan ke, purperen Toff, de zeer aparte Independence, rose met paarspurper merk en van de groot-bloemige tra den het meest op de voorgrond de smoky Vanity Fair, die men een iets lichter getinte uitgave van Oriental Splendour zou kunnen noemen, de buitengewoon mooie oranje-rode Vic toria, de fel-rode Ardent, 551, lila achtig met crème en geel omrand pur perrood merkt, de vlekkeloos gebouw de lichtrose Royalty met een enorme tak, de paarsblauwe 50183 de typisch getinte 368, die qua kleur wel wat de kant van Blue Hase opgaat, de gestreepte, fris-steenrode 243 en de lichtblauwe, paarsrood gemerkte -184, die tien kelken tegelijk open had. Een zeer grote groep bracht ook C. S. van Dobben de Bruijn jr., Noordwijk, naar voren, waarin ook verschillende aparte nieuwigheden. Een kleur als Queen of Sheba zal men in de gladiolensoort nog tever geefs zoeken: oranje-achtig bruin. Héél apart. Heel goed leek ook 7140, helder lila met purper merk en een lange, forse tak. Dreaming Maid, pur perrood met grote wit merk, zag er ook uitstekend uit. Verder noteerden we in de deze groep: 511, melkwit met purper merk, de rode Berlage, de blauwe, paars gemerkte Summer Night, de zeer merkwaardig- getinte Oriental Beauty, de kloeke Balance, helderrose met vaal getint randje, de bijna zwart Black Eagle, wel een van de donkerste gladiolen, die we ken nen. De beste rode Courage, de licht blauwe New Delft, de fraaie Strasz- bourg, wit met rood merk, de licht purperen Faust en (Je fijn violet- blauwe Saesong. A. J. Preijde, Bree- zand, bacht naast zijn min of meer bekende Allegretto, de altijd interes sante gevlekte Castagnette, de purpe- Satire, de mooi witte Goal, de fonkelend rode Scarlet Pimpernel, de met de mooi gebouwde tak, de warm qua kleur uitlopende Apricot Yellow dige New Corona, rossig wit met getinte Jubileum en de merkwaar- scherp rose geveerde en getekende rand. Tot slot: de grote groep van Bijvoet Co, Overveen. met als cen traal stuk: de fraaie sprekend oranje pr. gr. Troef, die werd omzoomd door de blauwe Aubisque, de rose, rood gevlekte Julia, de crème Giorgione, de licht pupperen .Upper Ten, Kath leen Ferrier, Prestwick, Toulouse en vele anderen. Onder de indruk van de steeds stijgende aantallen slachtoffers door het verkeer hebben Kamerleden vragen gesteld over de verkeersvei ligheid in ons land. En hoe groot de offers zijn die het verkeer vraagt toont ons duidelijk de grafiek. Het is wel een bijzonder tragische gra fiek die wij hier publiceren want el ke 6 uur vraagt het verkeer een do de als gevolg van een ongeval en daarom is de lijn van de grafiek steeds in beweging en schuift iedere 6 uur weer een stukje hoger want DE CORSO-WAGEN VAN GEBR. VINK TE NOORDWIJK. De naam van de firma Gebr. Vink Az. als gladiolen-kwekerij is in vak kringen zó bekend, dat het bijna overbodig is te rectificeren, dat de prachtige praalwagen van deze firma in het bloemencorso van Zaterdag was opgemaakt met gladiolen, en wel in 120 variëteiten. Onderzoek met eigen ogen „Nieuw-Guinea kan met geen en kel ander land worden vergeleken. Er is zelfs nog geen contact met een groot deel van de bevolking. Het zal nog vele jaren duren, voordat er sprake kan zijn van zelfbestuur". Dit verklaarden gistermiddag op Schip hol de permanente vertegenwoordi gers van Cuba en Columbia bij de Verenigde Naties dr Emilio Nunez- Portoundo en dr Francisco Ujrrutia, die op uitnoding van de Neder landse regering een bezoek hebben gebracht aan Nederlands Nieuw- Guinea. Beide Latijns-Amerikaanse afge vaardigden naar de V.N. bleken na hun vijfdaags bezoek eensgezind van mening te zijn, dat het gebied thans niet zelfbesturend kan zijn. Of als resultaat van dit bezoek Cuba anders zal staan tegenover een eventuele nieuwe resolutie in de V.N. over Nieuw Guinea? „Het is mogelijk", zegt dr Emilio Nunez-Portoundo, wiiens land in tegenstelling tot Co lumbia het vcyige jaar ten gunste stemde van de resolutie, waarin de hoop werd uitgesproken dat Neder land en Indonesië de besprekingen over Nieuw-Guinea zouden hervat ten en de landen werden verzocht rapport aan de V.N. uit te brengen over het verloop daarvan. Behalve Cuba en Columbia zijn ook andere landen uitgenodigd een bezoek aan Nieuw Guinea te bren- De twee Latijns-Amerikaanse af gevaardigden waren op hun reis naar Nieuw Guinea vergezeld door baron mr S. van Heemstra, eerste gezantschapssecretaris, tevens hoofd van de consulaire afdeling aan de Nederlandse ambassade in Madrid. Deze deelde nog mede, dat door een oponthoud in Bangkok het bezoek met twee dagen moest worden be kort. Tijdens het vijfdaagse verblijf werden Hollandia, Biak en Mano- kwari en omgeving bezocht. Iemand die onlangs van een bezoek aan de Sovjet-Unie in Belgrado is teruggekeerd, heeft verklaard, dat de censuur op persnieuws naar het bui tenland voor alle buitenlandse cor respondenten in de Sovjet-Unie vrij wel is afgeschaft. Deze opmerkelij ke ontwikkeling was volgens de zegsman ingetreden na de topconfe rentie in Genève. De Sovjet-wet op de censuur is formeel nog steeds van kracht, maar in de Russische hoofdstad doen be richten de ronde, dat de wet door het parlement binnenkort afgeschaft zou worden. Intussen is volgens de zegsman de toestand nu reeds zo, dat de corres pondenten niet langer hun telegram men voor verzending aan de censuur behoeven over te leggen, maar dat hun slechts verzocht wordt na ver zending copieën van deze berichten aan de censuur te doen toekomen. Het doel hiervan is vermoedelijk in overeenstemming met de nog steeds bestaande wet te handelen. weer is er een slachtoffer gevallen. Gemiddeld kunnen wij. in ons land elke 10 minuten een verkeersongeval noteren en de schade die al deze on gevallen veroorzaken lopen in de millioenen guldenh. Per jaar wordt deze schade geschat op niet minder dan ca. 100 millioen gulden. Zwaar der dan deze bedragen wegen echter de mensenlevens die niet meer zijn te vervangen en waarvan er sinds het begin van deze eeuw naar schat ting ca. 20.000 aan het verkeer ten offer vielen. Zo hoog is dit aantal dat het het totaal aantal gesneuvelde Amerikanen op Korea overtreft! Het kan gevaarlijk zijn op onze wegen en goed opletten is daarom beslist noodzakelijk en wel speciaal op kruispunten want wist U dat de kruispunten in verhouding 30 x zo gevaarlijk zijn als de rechte wegge deelten? En wist U dat als U met de auto een vaartje van ,80 km. heeft dat U dan 76 m. nodig heeft eer U de wa gen tot stilstand heeft gebracht, ter wijl als U 100 km. per uur rijdt U maar eventjes 114 m. nodig hebt om te kunnen stilstaan? En slechts één meter van deze 114 is voldoende om onze grafiek weer een stukje te doen stijgen. Zonder twijfel ziet het er naar uit dat dit jaar het cijfer 1500 wordt bereikt en dat zal het einde betekenen van de Nederlander X. Hoe lang zal deze Nederlander nu nog leven? Drie of vier maanden, of misschien nog jaren. Slechts voor zichtig rijden kan het leven van deze Nederlander X nog sparen, anders zijn zijn dagen onherroepelijk geteld. ELKE 6 UUR BEWEEGT DEZE GRAFIEK ZICH OMHOOG Met het betaald voetbal zal ook een voetbaltoto, een ander symptoom van „sportverwatering" het hoofd boven water steken. Het idee is afkom stig van de directeur van de beroepsvoetbalvereniging De Graafschap in Doetinchem; men zal pogen de totalisator juridisch voor het gehele land mogelijk te maken. Hij heeft reeds een regionale vereniging opgericht, waarvan de leden onder elkaar kunnen wedden over de uitslagen in de beroepsvoetbal afdelingen. Iedereen kan van deze vereniging lid worden tegen een contributie van 5,— per maand. Daarvoor ontvangt men dan elke week zijn formulier waarop de uitslagen ingevuld moeten worden. Voor de Zondag moeten deze formulieren bij de voorzitter van De Graafschap ingeleverd worden. Een gedeelte van de contributie is voor de prijzen bestemd; de rest vervalt aan de voetbalver. Mocht de belangstelling voor deze totoclub zeer groot wor den dan bestaat er een mogelijkheid dat zij een landelijk karakter krijgt. Het systeem van deze voetbaltoto heeft iets weg van die in West-Duitsland waar zij een belangrijke bron van inkomsten betekent voor de staat. „AANTALOODM^R^RKEERS- m. fi£g i Sïïï Strafblad sneller verwijderd Na enige discussie, waaraan prof. Diepenhorst (A.R.) en mr. Witteman (K.V.P.) deelnamen heeft de Eerste Kamer gistermiddag zonder hoofde lijke stemming het wetsontwerp op de justitiële documentatie en op de verklaringen omtrent het gedrag aan vaard. Het wetsontwerp houdt o.m. in, dat een strafblad na vier jaar, of, indien gevangenisstraf of plaatsing in een rijkswerkinrichting is opgelegd, na acht jaar, uit het strafregister wordt .yerjyijderd, zodat bij het afgeven van 'verklaringen van goed gedrag na verwijdering van het strafblad, geen rekening meer zal worden gehouden met de daarop vermelde strafbare feifen. De Kamer ging ook accoord met een wijziging van het besluit herstel rechtsverkeer, met enige voorzienin gen in verband met de nieuwe be roeps wet met de toeslag wet 1954 Indonesische uitkeringen en met de verlenging van de tijdelijke wet mo numentenzorg. Op de Najaarsbeurs, die van 6 tot en met 15 September te Utrecht wordt gehouden, zullen producten uit 22 landen worden geëxposeerd. De inzendingen zijn afkomstig uit België, Canada, Denemarken, West- Duitsland, Oost-Buitsland, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Ierland, Italië, Japan, Liechtenstein, Noorwegen, Oostenrijk, Pakistan, Polen, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Verenigde Sta ten, Zweden, Zwitserland en Neder land. Bij de najaarsbeurs valt het accent vooral op het Vredenburg, waar de beurs van consumptie- en lichte ge bruiksgoederen is geconcentreerd. Een van de voornaamste afdelin gen zal de groep electrische huishou delijke apparaten, verwarmings- en verlichtingsartikelen zijn, die dit maal in haar eenjaarlijkse manifes tatie tweemaal zo groot is al vorig jaar. Met de afdeling radio- en tele visie-apparaten, die eveneens in om vang is toegenomen, beslaat zij een expositieruimte van ruim 4500 m2. Het grootste gedeelte van de begane grond van de Vredenburggebouwen, Irene- en Beatrixhallen inbegrepen, is voor deze twee afdelingen gereser veerd. Op het Croeselaanterrein wordt de belangrijkste groep gevormd door de. efficiency-afdeling, die met de afdeling schoolmeubelen in de Bern- hardhal een oppervlakte van 6670 m2 bëslaat. BROMFIETSER BIJ BOTSING DODELIJK GEWOND. Gisteravond is op een kruispunt te Hilversum de 36-jarige Bussumse kleermaker L. Frederiks op zijn bromfiets tegen een personenauto ge reden, waarvan de bestuurder bijna stilstond om een aanrijding te voor komen. Volgens getuigenverklarin gen gaf de bromfietser geen voor rang. De auto remde toen maar de heer Frederiks vloog toch nog tegen de wagen op. Hij werd met een sche- delbasisfractuur in de R.K. Zieken verpleging opgenomen en is daar in Radio-Moskou maakte Dinsdag melding van een stroom van toeris ten uit Frankrijk, Zweden, Groot- Brittannië en West-Duitsland naar de Sowjet-Unie. Een groep Zweedse toeristen is op het ogenblik via het Wolgadon-ka- naal op weg naar Rostow. Deze groep zal ook Stalingrad, Kief en Lenin grad bezoeken. In Moskou verblijft een grote groep Britten, van wie ve len naar de Sowjet-Unie zijn geko men voor de wedstrijd tussen Wol verhampton Wanderers en Spartak, welke op Zondag jl. is gehouden. In de loop van deze maand en in September worden nog grote groe pen toeristen uit Frankrijk, Groot- Brittannië, Zweden en Oost- en West-Duitsland in de Sowjet-Unie verwacht. Radio-Moskou deelde voorts me de, dat de contacten van het Sow- jetreisbureau „intoerits" met buiten landse reisbureaux nog worden uit gebreid. Ook Nasser naar Moskou. De Egyptische premier, luitenant kolonel Nasser, heeft een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. Andere staatslieden die binnenkort naar Moskou zullen rei zen zijn: kanselier Adenauer van West-Duitsland, premier Faure en de loop van de nacht overleden. Het minister Pinay van Frankrijk de slachtoffer laat een vrouw en een I sjah van Perzië en premier Oe Noe baby van vier maanden achter. van Birma. EERSTE KAMER SPORT Nasleep T.T. races Beroep van Muller gegrond verklaard Overeenkomstig art 171 van de code sportif international heeft de renner H. P. Muller op 27 Juli 1955 bij de KNMV beroep ingesteld tegen de beslissing van de internationale jury bij de grote prijs van Neder land (Nederlandse TT), waarbij zijn protest tegen de distanciëring van W. Lomas naar de 2e plaats in de 250 cc klasse, wegens het bijvullen van benzine bij de pits met draaien' de motor, werd afgewezen. Muller grondt zijn beroep op het feit, dat de maatregel van distan ciëring niet voorkomt onder de straf maatregelen, die de intern sport co de noemt. Deze zijn: berisping, boe te, uitsluiting, schorsing en disqua- lificatie. Tot distanciëring van Lomas naar de 2e plaats is door de kamprechter besloten, omdat Lomas, die als enige deelnemer bji de pits stopte om bij te tanken, opMat moment de leiding had met 7 seconden vóór Taveri en 49 seconden vóór Muller. Na uitvoerig beraad heeft de KN MV besloten: 1. Het beroep van Muller gegrond te verklaren; 2. De door de kamprechter uitge sproken en door de intern jury be krachtigde maatregel van distancië ring ongedaan te maken. 3. W. Lomas wegens overtreding van art 158 (slot) van de intern, sport code (app f) te berispen en hem bovendien te bestraffen met een geldboete van f 100. 4. De definitieve uitslag van de 250 cc race, voor wat de twee eerste plaatsen betreft, te wijzigen als volgt: 1. W. Lomas (M.V.) Engeland 64m. 21.2s 122. 108 km/u. 2. L. Taveri (M.V.) Zwitserland 64m. 22.4s 122.076 km/u. De Eerste Kamer heeft hedenoch tend de behandeling van de belasting en huurontwerpen voortgezet. Gister middag en gisteravond hebben negen leden hierover het woord gevoerd. Thans worden de daarbij gemaakte opmerkingen van de zijde der rege ring beantwoord. De minister-president, de heer Drees, ging in op de opmerkingen in zake de voorgeschiedenis en de ka binetsformatie. Z. i. is een te groot verband gelegd tussen het huurvraag- stuk en de leniging van de woning nood. Aan de woningbouw wordt met de grootste inspanning gewerkt. Het kabinet acht de lening van de woningnood van het allergrootste be lang- De vraag ligt voor, of de ar beidsproductiviteit kan v/orden op gevoerd, maar daarnaast rust de vraag of elders beperkingen mogelijk zou den zijn. Vervolgens merkte hij op, dat het verband tussen belastingverlaging en huurverhoging steeds aanwezig is ge weest, toen een belangrijke belas tingverlaging aangekondigd kon wor den. Minister Witte had reeds eerder tot huurverhoging willen overgaan, n.l. toen de lonen hoger werden. Spr. meendei dat de regering rede lijke voorstellen had gedaan, er wa ren wel andere oplossingen denkbaar, maar er waren geen aanwijzingen, dat het parlemènt daarmee accoord zou gaan. Er is b.v. gedacht aan 10% huurverhoging met afroming. Tot nog toe is z.i. de samenwerking in ons land niet zo slecht geweest, deze heeft goede vruchten afgewor pen. Hij hoopt, dat het thans ingang- zijnde nadere beraad een goede grondslag zal vormen voor een vruchtbaar huurbeleid op lange ter mijn. De minister van financiën, de heer Van de Kieft, merkt op dat de poli tiek der regering z.i. nog al duidelijk is geweest. Daarom begrijpt hij niet, PRIESTERWIJDINGEN P.P. JEZUÏETEN- dat o.a. de heer Molenaar niet zo bijs ter tevreden is over het financiële beleid. Met instemming heeft hij vernomen de uitlating van de heer Teulings: deze regering zal wel niet meer met 'belastingverlagingen komen. Dat is volkomen juist. Spr. is het ook eens met de opvatting van de heer Teu lings, dat de fracties zich toch wel kunnen uitlaten over wenselijkheden op dit-terrein. De minister zegt van oordeel te zijn, dat de nieuwe voorstellen aan redelijke eiser, voldoen en een be hoorlijke verlichting geven in de verschillende lagen der bevolking. 'Zeker, ieder, die van een loon rond komt, wordt er door geholpen. Maandag 22 Augustus zal mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop v. Roer mond, in de St. Servaaskerk te Maas tricht de H. Priesterwijding toedie nen aan: J- Almering, Eindhoven; R. Bakker, Nijmegen; W. v. Brederode, Rijswijk; C. Carri, Djakarta; D. Dem- blon, Luik; Th. Geldrop, Djakarta; C. Giesbers, Den Haag; C. Hillenaar, Nijmegen; A. Janssen, Weert; G. Kiss, Békésszentandras (Hongarije); H- v. d. Lee, Amsterdam; W. Marlet, Utrecht; P. Pinxter, Lisse; P. Poer- wahoetama, Soerakarta; J. Radema kers, Brussel; H. Reijnen, Rijkevoort; j A. Rutten, Gulpen; A. Soemandar, J ge]jrei^_ We zullen u voorlopig naar Soerakarta; J. Stormmesand Nvme-Bastogne sturen. vandaar uit kunt u merV^Am?terdam^TgWi'gnfapr^|:!^ d™r de tya, Soerakarta en G. Zaat, Den Haag i Meeresen, MaastnAt, V>se, allen theologanten van de Sociëteit I Luik, (Liege), grote verkeersweg Wilt U iets weten? Vraag: Adres katholiek bureau voor beroepskeuze te Leiden. Antwoord. Aanmelden bij mej. C. de Vreede, Leeuwerikstraat 37, tel. 24092. Het bureau is tot 22 Aug. a.s. gesloten. Vraag: Kortste route per fiets van Leiderdorp over Dordrecht naar Eindhoven. Antwoord: Leiderdorp', Benthuizen, Bleiswijik, Bergsohenhoek, Hdillegers- iberg, Rotterdam, Dordrecht, Breda, Tilburg, Eindhoven. Vraag: LeidenWeesp per brom fiets (niet over Amsterdam). Antwoord: Leiden, Oegstgeest, op verkeersweg naar Amsterdam, bij Schiphol rechts af naar Amstelveen, Ouderkerk, Weesp. Vraag: Afstand VoorburgVenray. Antwoord: 190 kilometer. Vraag: LeidenAmsterdam door Haarlemmermeerpolder. Afstand in 'kilometers. Antwoord: 40 kilometer. Vraag: Afstand LeidenAmster dam via Hoogmade, langs West ein der plas, Aalsmeer en Amstelveen. Antwoord: 42 kilometer. Ais fiets tocht is de laatste route de mooiste. Vraag: Route en afstand Hilversum Noordwijk per bromfiets. Antwoord: Hilversum, Kortenhoef, Loeners'loo't, Waverveen, Uithoorn, Kudelstaart, Leimuiden, Roelof- arendsveen, De Kaag, Sassenheim, Noordwijk. 75 k.m. Vraag: Route Nuth (Z.-L.) naar de Ardennen. Aantal kilometers. Antwoord: De Ardennen zijn uit- van Jesus. HOOIBROEI VEROORZAAKTE BRAND. In de afgelopen nacht is de grote schuur van de Friso 1-boerderij in Le melerveld, bewoond door de heer A. W. Oosterwechel, geheel afgebrand. De hooiberg en vele landbouwge- raadschapipen gingen eveneens verlo ren. Reeds gisteren was in de betrok ken hooiberg broei geconstateerd. De brandweer uit Ommen is toen onge veer vijf uur in touw geweest met het uit elkaar slaan van het broeiende hooi. Nauwelijks een half uur, nadat de brandweer was ingerukt, brak in dezelfde hoiberg een felle brand uit. Dit was omstreeks middernacht. De brandweercorpsen uit Dalfsen, Le- melerveld en Ommen werden gealarmeerd en dank zij hun ge zamenlijke inspanning kon het woon gedeelte van de boerderij worden behouden. Ook het feit, dat een 'brandmuur de twee delen van de boerderij scheidde, heeft tot het be- 1 houd van het woonhuis geleid. over Viller-Ste Gertrude, Grand- j niévil, H'ouffalize naar Bastogne. 135 1 kilometer. Vraag: Waar is E 55 gevestigd? Antwoord: Rotterdam, Rochussen- straat, aan het eind van de Mathenes- serlaan (naast museum Boymans). De E 55 is inderdaad op 15 Augustus a.s. geopend. Vraag: A. v. N. Hebben wij hier dezelfde tijdrekening als in Engeland? Antwoord: Ja, maar met het ingaan van de wintertijd zet de Engelsman zijn klok een uur terug en loopt hij dus dan een uur achter bij ons. Vraag J. V. Heeft een controleur van de ziekte- en ongevallenverzeke ring het recht het huis te betreden via de achtertuin en het huis te ver laten op de wijze zoals hij dat wil? Antwoord: De controleur heeft recht op toegang overeenkomstig de op de polis vermelde wijze. Deze zal echter niet inhouden, dat .men maar gebruik maakt van een achtertuin; iedereen kan zich wel uitgeven voor controleur, maar hjj zal dit op de normale wijze, dat is middels ge bruikmaking van de bel aan de voor deur, moeten kenbaar maken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2