)uinstreek Leids architect bekroond met ontwerp-Grebbekerk Zijn wij bang? Pastoor P. Braak te Sassenheim viert 15 Aug. 40-jarig priesterfeest Deken Brinkman te Noordwijk gaat 40-jarig priesterfeest vieren Bij de N.KJ.B.-sterrit regende het tonnen en ook strafpunten ItNSDAG 9 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE Cnil^'MT TWEEDE BLAD PAGINA 1 i de prijsvraag naar een ontwerp Gedachtenis-kerk op de jhbeberg te Ribenen heeft ge- c reeds vorige week gemeld de r Jutes H. M. Kirch, wonende To tenstraat 43 te Leiden, de eerste heer Kirch, 36 jaar oud1, is se- 1949 verbonden, de laatste tijd medewerkend architect, aan het ütectenbureau Van der Laan, imans en Van der Eerden. Hij is ïrechtenaar van geboorte, maar ed zijn bouwkundige studies in >n Bosch en Tilburg. Hij behaalde aan de Mgr. Van Heirkelum- stichting voor kerkelijke architectuur het diploma en als eerste in den lande ontving hij dat diploma met charter „cum laude". De bovenstaande tekening geeft de kerk in zij-aanzicht. Het is een vierkante centraalbouiw in de afme tingen 22 m. bij 22 an. De kerk kan 450 personen plaats bieden. Naast de kerk is een galerij ont worpen van 75 m. lengte, waarin bij eenkomsten van ongeveer duizend personen gehouden kunnen worden. Vóór de galerij komt een groot plein met een gedenknaald. Van dit plein heeft men een vergezicht Over die Rijn en de Betuwe. Voor de prijsvraag „Gedachtenis- kerk Grebbebepg", die op 1 Augus tus is gesloten, werden de jury, be staande uit voorzitter ir. Thunnissen, en die leden prof. Froger, ir. Peutz en pastoor Vredendaal, tweehonderd- vijftig ontwerpen voorgelegd. Op Zaterdag 20 Augustus des namiddags 'te half vier zal in het Museum van Nieuwe Religieuze Kunst, aan de Lange Nieuwstraat 38 te Utrecht, de tentoonstelling, welke tot 11 Sep tember duurt, door prof. Froger wor den geopend. Het bekroonde ontwerp van de hand van de heer Kirch, zal aan alle kerken in Nederland in affiche- vorm worden toegezonden, zodat al- degenen, die deelneming hebben be tuigd aan de door de R.K. E.H.B.O. destijds gevoerde steentjesactie ten ibate van d'e bouw van een kerk op de Grebbeberg, van het bekroonde ontwerp kennis kunnen nemen. Bo vendien zullen de medewerkers aan de steentjesactie een speciale uitno diging voor de tentoonstelling ont vangen. Alle inzendingen zijn uitin gen van moderne kunst. De tentoon stelling zo verzekert men ons van deskundige zijde zal groot opzien baren. Niet alleen hadden de stoere pio- ;rs van de vorige eeuw te kampen >t springende wagenveren en dood- lende paarden, doch tevens pro erden de elementen alle trucjes hen om hen van het plan af te engen de West te ontsluiten en het e goud naar de beschaving te ijigen. Vij zouden de goede vervoersmaat- lappijen die Leiden met zijn rijke igeving verbinden, onrecht aan- en, wanneer we rekening hielden it de mogelijkheden van gebroken ren en andere ontspannende eve- inten tijdens de tocht, die honder- n Leidenaars morgenmiddag naar Noordwijkse stranden zal voeren, lar het gele goud voor het opschep- n zal liggen. De weejrelementen zijn we minder eer van, maar als we de pioniers n een eeuw geleden onder de meest rre omstandigheden het goud zien lven, dan lijkt het ons onmoge- k, dat Leiden en zijn wijde omge- ig zou terugschrikken voor een kiel regenbuitje en de schatten on- ngeroerd zou laten, die de Leidse ncentianen hedennacht in het and van Noord wijk zullen graven. KATWIJK AAN ZEE Personalia. Te Den Haag slaag- voor het diploma onder Rijkstoe- :ht gediplomeerd schoenhersteller, ize plaatsgenoot Kees v. d. Berg. N6OR0WIJK Mej. J. van Rijckevorsel is te trecht geslaagd voor het examen L. O. VALKENBURG Geboren: Jacob, z. v. K. van der om en J. Bol. Getrouwd: T. Botermans en J. Bin- ikade. WASSENAAR Kinderfeest in Oostdorp. De lurtverenigipg Oostdorp en omge- ng heeft het jaarlijkse feest geor- iniseerd voor ongeveer 700 kinde- n van leden. In optocht trok de ugd, met tamboers van Excelsior )orop van het Bothaplein naar de leelplaats in de St. Willibrordus- raat, die met bloementoeven en laggen en groen versierd was. Daar erden allerlei wedstrijden gehou- ïn om aardige prijzen en daar kre- in ook alle kinderen een tractatie. De uitslagen van de kinderspelen aren als volgt: Kegelen (jongens van 68 jaar): Theo Kruithof; 2. Rob Westgeest; Marinus Noordover. Kegelen (meisjes 68 jaar): 1. An- emarie van Noort; 2. Yvonne Schip- orst; 3. Marion Noordover. Eierenloop (meisjes van 9 en 10 par): 1. Roosje v. d. Steen; 2. Erika an Duykeren; 3. Riet Zandvliet. Zaklopen (jongens van 9 en 10 >ar): l. Arnold v. d. Ploeg; 2. Ge- ird de Jong; 3. Wim Hazelaar. Steppenrace (meisjes 11 en 12 iar): 1. Carla Tacx; 2. Elly de Groot; Netty Slats. Goalschieten (jongens 11 en 12 aar): 1. Jan Edelaar; 2. Piet van eeuwen; 3. Kees Grundeken. Stoelendans (meisjes van 13 en 14 ■ar): l. Lenie Schroder; 2. Josephine ïoetemelk; 3. Willy van Leeuwen. Mastklimmen (jongens van 13 en 4 jaar): 1. Henk Bommel; 2. Hans ■agerberg,- 3. M. van Straten, 's Avonds was er, evenals vorige veek, weer gelegenheid tot dansen ''oop ouderen op gramofoonmuziek. J°nge konijnen werden gekeurd. In het zaaltje van „Het Wapen an Wassenaar" is de keuring van onge konijnen gehouden, die de Pluimveevereniging Wassenaar jaar lijks voor de konijnenfokkers onder haar leden organiseerd. Als keur meester trad op de heer Joh. Broek huis uit Leiden, die een 60-tal die ren te beoordelen kreeg. Tot mooiste dier van de keuring werd uitgeroepen een Chincilla van J. Verhagen uit Voorschoten; tot mooiste konijn op 1 na een pool, roodoog van W. H. Pennings, Wasse naar. De heer Verhagen won met zijn bekroonde Chincilla ook de ereprijs voor het mooiste dier der midden rassen en de Pool van de heer Pen nings werd het mooiste dier in de dwergrassen. Van de grote rassen won een Vlaamse reus, geel, van de heer Moes uit Wassenaar de ereprijs, van de kort- of langharige-rassen een Rex van de heer van Rees, te Voor schoten. Van de kleine rassen bleek een Hollander, zwart, van de heer C. Barnhoorn te Wassenaar het mooi ste dier. Een nest Vlaamse reuzen van de heer Moes kreeg de ereprijs voor het mooiste nest, een nest kleine Chincilla's van J. Luyenberg uit Voorschoten de prijs voor het mooi ste nest op een na en J. Verhagen voor zijn Red New Zeelanders de prijs voor het mooiste nest op 2 na. Op 15 Augustus zal het voor pas toor P. Braak en de parochie van St. Pancratius een bijzondere dag zijn. Op die dag viert de herder zijn 40- jarig priesterfeest. Van deze 40 jaren is hij ongeveer 1&J.4 jaar in Sassenheim. Op 10 De cember 1941 arriveerde de jubilaris hier als opvolger van pastoor De Haan. Voor 1941 was pastoor Braak ongeveer 8 jaar pastoor in de Wierin- germeer. Daar heeft hij 3 parochies gesticht. Het was zijn lust en leven te werken tussen de rondborstige pio niers in de pas drooggelegde polder. Ronduit kwam hij er dan ook voor uit .dat het in het begin lang niet meeviel hier te werken. De jubilaris behoort tot de moderne pastoors. Hij heeft een open oog voor de eigentijdse zielzorg. Het is vooral aan het voortdurende werk van pas toor Braak te danken dat er steeds meer leken worden ingeschakeld om het werk van de geestelijken te ver lichten. Hij is van mening dat de Maandag 15 Augustus a.s. zal deken J. P. A. Brinkman zijn 40-jarig pries terjubileum vieren. In tegenstelling met 't zilveren priesterfeest, dat in de eerste maanden van de oorlog viel en slechts sober kon worden herdacht, zal het 40-jarig jubileum in Noord- wijk op luisterrijke wijze worden herdacht en wij twijfelen er niet aan of de Noordwijkers zullen op waar dige v/ij ze tonen hun priester te eren. Deken Brinkman werd op 15 Aug. 1915 tot priester gewijd. Achtereen volgens was hij kapelaan te Hoek van Holland tot 1917, te Haarlem (Rozen kranskerk) tot 1920, te Amsterdam (Rozenkranskerk) tot 1935. In dat jaar volgde zijn benoeming tot pas toor te Den Burg (Texel), in 1941 tot pastoor van de St. Willebrorduskerk te Rotterdam. Op 29 September 1947 v/erd deken Brinkman te Noordwijk benoemd. Hij deed zich al spoedig kennen als een priester die een grote activiteit wist te ontplooien. Onder zijn inspirerende leiding werden de Noordwijkse scholen aan zienlijk uitgebreid en gemoderniseerd. Nog kort geleden werd de eerste steen gelegd van de R.K. Ulo-school, die binnen enkele maanden zal zijn vol tooid. Er zal dan een bewijs te meer zijn van deken Brinkmans onvermoei de arbeid in Noordwijk, want voor de tot standkomdng van deze school heeft hij zeel veel bijgedragen. De deken heeft een gevoelig oog voor het schone en het ontging hem dan ook niet, dat er in dit opzicht nog wel het een en ander verbeterd kon worden aan het interieur van de kerk. Door zijn streven is nu de her stelling en verfraaiing van het inte rieur van de kerk te Noordwijk-bin- nen reeds enige tijd aan de gang, ter wijl hij eveneens enkele fraaie muur schilderingen liet aanbrengen. De belangen van 't Wit-Gele-Kruis hebben in zeer grote mate zijn aan dacht. Ook op dit gebied rustte hij niet, voor alles zo was als hij het wenste. Het Wit-Gele-Kruis, heeft dan ook zeer veel aan hem te dan ken. De sluimerende plannen om tot de stichting van een parochie te Noord wijk aan Zee te komen, blies deken Brinkman nieuw leven in, zodat de parochie van Maria ad Mare in niet geringe mate haar ontstaan aan deken Brinkman heeft te danken. Bij al zijn beslommeringen en zor gen voor het welzijn van de parochie en dekenaat vond hij niettemin nog gelegenheid voor wetenschappelijke arbeid. De vrucht daarvan is een nieuw formulier voor de plechtige hernieuwing der doopbeloften „Pro- missio" (belofte). Van harte voegen wij onze gelukwensen bij de vele, die hij op 15 Augustus zal ontvangen. Het programma voor de feestelijk heden is als volgt: Zondag 14 Augustus 6.30 uur n.m.: Begroeting van de jubilaris aan de grens van de gemeente aan de Goo- weg door de burgemeester G. F. W. v. Berckel; 7 uur nm.: Feestelijke in tocht van de jubilaris in de kerk. Veni Creator van Alphons Diepen- brock. Welkomstlied. Toespraak door kapelaan A. J. Hartog. Kort Lof door de jubilaris. Na het Lof: Gezang van Maria. Maandag 15 Augustus 10 uur: Hoog mis op te dragen door de jubilaris. Feestpredikatie door de zeereerw. heer J. B. P. Karskens, pastoor te Zuid Zijpe. 1.303 uur: Officiële re ceptie voor genodigden en verschil lende verenigingen in het Juvenaat. 34 uur: receptie voor alle parochia nen. 4.30 uur: Plechtig Lof met Te Deum. Dankwoord van de jubilaris. 8 uur: Serenade aan de jubilaris voor de pastorie door het R.K. Fanfare korps Excelsior. Slotrace in Zoeterwoude geestelijken verantwoordelijk zijn voor de zielzorg en dat het overige een taak voor de leken is. In dit ver band heeft men in onze parochie thans een versierings-comité dat zorgt voor de versiering van altaar en kerk. Ook automobilisten zijn georgani seerd om de geestelijken naar de zie ken te rijden wanneer hun de H. Communie wordt gebracht. Vooral het versierings-comité is een voorbeeld voor de streek geweest. Verschillende parochies hebben dit idee overgeno men. Het Communiceren werd door pastoor Braak geregeld, zodat het nu ordelijk gaat. Kinderen hebben een belangrijke plaats in het hart van de jubilaris. Het is dan ook geen wonder dat de pastoor er voor zorgde dat de school kinderen in het laatste oorlogsjaar eten konden ontvangen van een eigen „gaarkeuken". Immers in de Wierin- germeer had hij voldoende relaties die er voor zorgden dat er genoeg vlees, vet en aardappelen waren voor I de kinderen. j De stichting van de St. Pancratius- kapel en het Christus Koningbeeld op het kerkplein zijn ook te danken aan het initiatief en werk van de jubilaris. Voor ieder origineel idee is de pas toor te vinden. Als persoon is hij zeer sympathiek vooral bij zieken. Het is J dan ook geen wonder dat er in de I parochie gedurende drie dagen feest I is. Het programma voor deze feeste- lijkheden is: Zaterdag 13 Aug. 1-8.30 uur wordt de jubilaris ingehaald. 19 uur plechtig lof. 20 uur Huldiging door alle ver enigingen in het K.S.A. gebouw. Zondag: 15 uur opvoering van „Het gastmaal der kinderen" door- en voor kinderen van de 4e, 5e en 6e kl. lagere school (jongens en meisjes). Opvoe ring geschiedt in K.S.A. gebouw. Maandag 15 Aug. 9 uur plechtige Hoogmis op te dragen door de jubi laris. 34.30 uur receptie in K.S.A. gebouw. Daarna danklof. Personalia. Geslaagd is voor het middenstandsexamen Th. G. van dei- Plas- VOORSCHOTEN Geboren: Willem Wouter z. van R. Los en G. van Winkel; Johannes Henricus z. van M. Th. van Berne en L. de Geus; Victor Leonard z. van J. M. Gij sen en P. L. A. G. Roelofs (geb. te 's-Gravenhage). Ondertrouwd: Bartholomeus Mark, te Leiden, en Elsje Jongbloed; Cor- nelis Vogel, te Delft, en Hendrika Everdina Ouwerkerk. Gehuwd: Th. j. C. Zonneveld en C A. Vermeulen, te 's-Gravenhage. Mooie prestaties van de jongsten De weergoden blijken de Sterrit van de M.K.J.B. een kwaad hart toe te dragen. Moest vorig jaar een be langrijk gedeelte van het traject in de regen worden afgelegd. Dit jaar waren de weersomstandigheden nog ongunstiger. Nadat het weer zich 's morgens bij de start vrij gunstig liet aanzien en het eerst gedeelte dan ook practisch niemand door Plu- vius getracteerd werd, kregen de deelnemers na de rustpauze de ene bui na de ander te venverken. Zelfs hagel en onweer ontbraken niet. Al deze ongunstige omstandigheden ten spijt meldden zich toch weer zeer veel deelnemers bij de start. Het record aantal inschrijvers van vorig jaar werd met 18 deelnemers gebroken zodat 142 deelnemers de reis aan vaardden en dus met z'n allen ruim 10.000 k.m. bij elkaar trapten. Onder hen bevonden zich een twaalftal jongeren, die nog pas ge leden de minimum leeftijd van 14 jaar haalden. Zij hadden door de or ganisatoren de eerste startnummers toegewezen gekregen zodat zij allen achtereen als eersten van start gin gen. Tot grote verrassing van een ieder bleek 's avonds dat zij zo nauwkeurig hadden gereden, dat al deze 6 koppels bij de eerste 10 prijs winnaars waren. Zelfs de eerste prijswinnaars bevonden zich onder hen. En zeer bijzondere prestatie. Slechts 1 deelnemer heeft de 75 km. niet tot een goed einde weten te brengen. Hoewel natuurlijk Zoeter woude het grootst aantal deelnemers leverden was er ook van buiten Zoe terwoude een stijgende belangstel ling, we zagen deelnemers uit Stompwijk, Wassenaar. Voorschoten, Leiden, Hazerswoude, Leiderdorp en zelfs Hagenaars. Waren de weers omstandigheden beter geweest, onge twijfeld zou ook het aantal deelne mers dan hoger zijn geweest. De tocht. Om half elf precies vertrokken A. Vreeswijk en H. Opdam als eer sten en met tussenpozen van telkens 1 minuut volgden de overige koppels. Nadat zij al in Zoeterwoude hun eer ste stempel op hun controlekaart hadden gekregen ging het met de wind in de rug op Geld'erswoude aan. Daar bevond zich de eerste tijd- controle post, waar diverse personen al hun eerste strafpunten opliepen. Het gemiddelde van 14 km. was bij dit windvoordeel wel heel gemak kelijk ie bereiken. Te gemakkelijk zelf, gezien de strafpunten. Benthuizen werd doorkruist en in de Kruisweg onder de gem. Bleis wij k werd het tweede stempel van de routecontrole ontvangen. Zonder moeilijkheden kwamen de deelne mers via Moercapelle in Waddinx- veen alwaar de organisatoren het noodzakelijk hadden geacht de ge middelde snelheid opnieuw te con troleren. Nadat de karavaan het cen trum van het dorp Reeuwijk met een bezoek had vereerd, werd de reis vooortgezet met een tocht dwars dooi de Reeuwijkse plassen. Hoeveel mooier zou dit geweest zijn bij goed zomerweer wanneer de zeilscheepjes met hun witte zeilen het decor van de plassen verlevendigen. Aan de overzijde van de plassen bevond zich 'n café „Plaszicht" de eindcontrole van het eerste gedeelte. Te vroeg. Het wekte geen verwondering dat bijna alle deelnemers hier te vroeg arriveerden, want van de 42 k.m. die t?en waren afgelegd had men er nog niet één k.m. van tegenwind gehad. Zo kon het gebeuren, dat de beraam de rust van 1 uur voor diverse deel nemers wel 1 Vi uur bedroeg. Deze langere rust moest echter zuur met strafpunten worden betaald. Door vele personen werd verklaard dat het eerSte gedeelte te gemakkelijk was geweest, en zij voegden hier aan toe dat zij maar hoopten dat het tweede gedeelte moeilijker zou zijn, nu, wat dat betreft hebben zij zeker niet te klagen gehad. Regen. Tijdens de rustpauze was het flink gaan regenen, zodat de eerste deel nemers bij hun hernieuwde start om 14.30 hun jas wel nodig hadden. Na langs de rand van Gouda te zijn ge fietst ging men voor de tweede maal door Reeuwijk naar Boskoop. Onder tussen was men ook al weer de eer ste controlepost gepasseerd. Voordat men midden in Boskoop was werd rechtsaf geslagen in de richting van de Rijn. Op deze lange eenzame weg werden zeer veel deelnemers door enkele zware buien doorweekt. Schuilen kon men daar nergens en sommige deelnemers improviseerden van fietsen en jassen een tent om zich zo te beschutten tegen hagel en regen. Bij de tijdcontrole aan het einde van deze weg regende het. me de door de zware tegenwind, behalve veel water ook veel strafpunten. Doch de grootste moeilijkheden kwamen in Alphen, waar zeker drie kwart van de deelnemers van de goede route afdwaalden. Aan de La ge Zijde in Koudekerk werd weder om gestempeld en toen ging het met de zware wind op kop naar Leider dorp toe. Oo kdaar deelden de tijd- controleurs weer veel strafpunten uit. Via de Nieuwe Vaart kwamen de deelnemens bij de Lammerbrug weer Zoeterwoude binnen. Hier poogden velen nog om met de wind in de rug, nog iets van de achter stand, die zij door foutief rijden had den opgelopen, goed te maken, zodat Zoeterwoude tot slot nog een soort racewedstrijd zag. Prijsuitreiking. 's Avonds om 9 uur toen het om vangrijke werk der diverse bereke ningen achter de rug was, vond in het Parochiehuis de prijsuitreiking plaats. Kapelaan Feliks bedankte al lereerst al diegenen die mede had den gewerkt om deze dag ondanks alles toch tot een succes te maken. Natuurlijk heel bijzonder de fa. Ga rage Heemskerk. Daarna werd onder grote belangstelling en in spanning een begin gemaakt met de uitreiking van de herinneringsvaantjes waarbij men begon met het koppel met het hoogst aantal strafpunten n.l. 285 en zo afzakkend tot de 15 beste geklas- seerden die in de prijzen vielen. De grote wisselbeker werd gewon nen door H. v. d. Geest en B. Muus- sers, die deze plus twee kleinere be kers onder een warm applaus in ont vangst mochten nemen. De prijs voor de grootste pechvo gel was voor N. Lelieveld, die tot driemaal toe pech aan z'n fiets had gekregen. Aan het slot van de avond dankte de heer N. v. d. Akker namens de deelnemers de organisatoren voor de prettige dag die zij Ijen hadden be zorgd. Uitslagen. 1. B. Muussers—H. v. d. Geest, met 57 strafpnt., wisselbeker plus twee bekers; 2. M. Opdam—J. v. Nierop; 3. J. v. d. GeestP. van Leeuwen; 4. W. ScheursG. Klink; 5. mej. W. HogeveenC. v. d. Salm; 6. W. Vlas veldJ. Ammerlaan; 7. A. Vrees wijkH. Opdam; 8. C. v. KlinkD. van Veen; 9. Mej. J. v. d. 'HulstA. Berg; 10. B. v. CromvoirtC. van Niekerk, allen uit Zoeterwoude. Al deze personen ontvingen een beker. 11. twee lauwertakken: L. Kompier W. Odijk, Wasenaar; 12. idem: J. Verhagen'B. v. Gerven; 13. twee medailles: mej. R. BoereJ. Berg; 14. prijzen in natura: Jac. v. Diemen mej. Th. Beereboorn, allen uit Zoe terwoude: 15. idem: J. Mulder—W. v. Bemmelen, Stompwijk. Bij de foto: de tweede prijs-winnaars moesten hoog klimmen om hun prij zen in ontvangst te nemen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5