Sbj mam wm\ Dötf f\vh $LM£LGM tussen balie c* tralie - H Oplossing van verkeersprobleem op kruispunt met Korevaarstraat B. B. Leids echtpaar 50 jaar getrouwd 9 AUGUSTUS 1955 DE LU1USE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Plantsoen wordt „zijstraat" Ingrijpende veranderingen De gebruiker van het kruispunt GeeregrachtKorevaarstraat zal voor zover zijn aandacht niet geheel in be slag genomen wordt door de vrij on overzichtelijke verkeerssituatie ter plaatseopgemerkt hebben dat een groot aantal kalklijneyi het wegdek besmeuren. Bij nader inzien blijkt echter, dat er wel degelijk systeem in het lijnenspel zit en dit niet het werk is van een anarchist of lekken de emmer. De kalkstrepen geven na melijk aan hoe de Leidse verkeers politie het nijpende verkeersvraag- stuk op dit onoverzichtelijke kruis punt denkt op te lossen. Agenda Leiden WOENSDAG: Afscheid pastoor W. Schmitz o.f.m. 7.309 uur nm., in de pastorie Leo- narduskerk. DONDERDAG: W.K.A. kring Rijnland. Ledenver gadering Kleine Burcht, 8 uur nm. Schuttersveld. Circus Van Bever, 8 uur nm. Werkverband Kath. Amateurtoneel. Ledenvergadering „Kleine Burcht", 8 uur nam. VRIJDAG: Installatie pastoor Auxentius van Schalen o.f.m. Leonardusparochie, 7.30 uur nm. Schuttersveld. 8 uur nm. ZATERDAG: Schuttersveld. 3 en 8 uur nm. ZONDAG: Schuttersveld. 3 en 8 uur nm. Circus Van Bever, Circus Van Bever, Circus Van Bever, TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons", 10 uur voorm.5 uur nam. Zondag 15 uur nam. (Tot en met 2 October). Lakenhal: Expositie tekeningen van James Ensor tot heden 1012 en 2—5 uur (tot 1 Augustus). Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargeno men door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven- Apotheek. Haven 13, tel. 20085. Liagre Böhl, Groenhovenstr. 18, A'dam, Amstelkade 12. Graaf R. H. v. Limburg Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN De films in de week van 512 Aug zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Grote verwachtingen". 14 jaar. Lido: „Young at heart", alle leef tijden. Luxor: „Sabrina", alle leeftijden. Trianon: „A. en C. en de mummie", 14 jaar. Rex: „Uit de brand ben je", alle leeftijden. (Donderdag: „De twee straatjongens van Pa rijs", 14 jaar). Wij hebben gepoogd op boven staand kaartje de nieuwe indeling met een stippellijnen weer te geven. Fors omlijnd is de huidige situatie: de „vluchtdriehoek" mag van de Geeregracht af aan de linkerkant ge passeerd worden, wat moeilijkheden geeft bij het oversteken naar de Lammenschansweg. Bovendien heeft de Geeregracht het nadeel dat zij niet loodrecht op de Korevaarstraat ligt en dat de uitmonding onevenredig breed is. Deze bezwaren heeft men nu getracht op te heffen door de stoe pen aan weerszijden van de uitmon ding te verbreden en een kleine ver keersheuvel op de rijweg te projec teren. Hierlangs zal slechts eenrich tingsverkeer worden toegestaan. De zeer brede trottoirs worden met een klein plantsoentje opgefleurd. Grasstrook geofferd. Zoals op de tekening te zien is zal de uitmonding van het plantsoen op de Geeregracht door het verbreden van de stoep meer het karakter van een zijstraat krijgen. Een gedeelte van de grasstrook vóór het 3-Octo- bermonument zal opgeofferd moeten worden om het verkeer op het Plant soen ruimte te.geven. De brede stoep op de Jan van Houtkade zal ook daar de verkeerssituatie overzichtelijker maken. Reeds de volgende week zal met de werkzaamheden begonnen worden. STAAT U AL KLAAR VOOR KEVELAER? Ieder jaar wordt het aantal deelne mers aan de tocht naar Kevelaer groter. Dit is niet te' verwonderen. Als ge nadeoord heeft de stad een naam, die in de loop van de eeuwen zijn glans heeft weten te bewaren. „In Kevelaer komt u klaar", is de leus in het oude rijmpje, dat de kwa liteiten van de diverse genade-oorden de revue laat passeren. Kevelaer heeft terecht een bijzon dere faam als bedevaartsoord. Ook u kunt daaryan profiteren door dit jaar met de Leidse pelgrims naar dit liefelijke plaatsje aan de Nederrijn te reizen, Drie heerlijke dagen voor lichaam-en ziel staan u te wachten. Mevrouw of mijnheer Lindenhoff, Stille Rijn 16, Leiden, tel. 20185, ge ven u graag alle gewenste inlichtin gen. U moet echter snel zijn, want de sluitingsdatum voor de inschrijving staat voor de deur. 15 Augustus a.s. moet immers iedereen startklaar bij de Harte- brugskerk staan. Knikkebeennieuws. De ouden van dagen kunnen Zater dag 13 Augustus gratis een voorstel ling van het circus Knikkebeen bij wonen. Jeugdigen die de bejaarden amuseren: een hartverwarmende ge dachte. De artisten van Knikkebeen moeten morgen om 9.15 uur bij de tent zijn voor de ochtendvoorstelling. Geslaagd. Voor het examen M.O. Mb is te Den Haag geslaagd de heer A. Vroeg- op te Leiden. Zittend strijken. Nog niet zo lang geleden heeft een expert in de opvoering productivi teit gezegd, dat huisvrouwen meer werkzaamheden zittend kunnen ver richten, opdat zij hun krachten zou den spraren. Strijken werd ook onder zittend te verrichten arbeid gerekend. Deze dagen ontmoetten wij een Leidse uitvinder. Hij had vastgesteld, dat een huisvrouw zittend niet uit de voeten kan, terwijl strijken meestal over een groot oppervlak moet ge beuren. Eindelijk vond hij een oplos sing. Dank zij een rol aan de onder zijde en een roléysteem onder twee van de vier poten laat de plank zich makkelijk verplaatsen. Het ijzer en het uiterste puntje van de plank zijn steeds binnen het bereik van de strijkster. De uitvinder, die na een jaar piekeren octrooi aanvroeg is de heer Harteveld, woonachtig in de Zaanstraat te Leiden. Er bestaat al een Amerikaans en Frans octrooi op dit gebied. De heer Harteveld hoopt nu maar, dat zijn vinding voldoende van de bestaande afwijkt, opdat het octrooi- zal worden verleend. Burgerlijke Stand Geboren: Martine Wilma d. van A. Varkevisser en A. v. Beelen. Wij- nanda Emma Maria d. van J. Wier- singa en J. Lagerman. Ada Cornelia d. van W. F. Tuinhof de Moed en A. Dekker. Wilhelmus Johannes, z. van A C. van der Meer en T. M. van Meurs. Paulus Hendrik z. van J. C. v. d. Steen en E. E. G. v. Lochem. Catharina d. van -F. A. Rekelhof en C. Hartman. Fredericus Franciscus z van F. G. A. Welling en C. J. M. Hogeboom. Cornelia Johanna d. van C. J. Halvemaan en R. Libochant. Paul. z. v. J. de Wit en J. T. Ruig- rok. Nicolaas, z. van N. v. Rijn en W. de Mol. Wilhelm Marinus z. van J. W. v. d. Steen n W. van Hoüt. Willem Jacobus z. van J. Marijt en E. G. Kooreman. Aagje Mathilde d. van W. v. d. Plas en G. v. Weeghel. Hans z. van A.. Gottmer en J. Ciere. Joan z. van H. J. A. Haan en A. E. Bruins. Henrine Cornélie d. van A. Cats en J M. Rademakers. Johanna Maria d. van J. W. Marks en W. C. de Roo. Jacob Samuel z. van J. v. d. Kamp en M. J. Heemskerk. Alfonsus Ma ria Antonius z. van W. H. A. Beu- gelsdijk en M. H. J. Driessen. Gehuwd: H. J. G. Montanus en J. H. Ju. R. C. F. Fleur en C. J. Dijk stra. Overleden: C. H. O verduin wednr. 75 j. Dodenrit op een motorfiets Een jongeman uit Leiden had, toen hij de motor van zijn broer onbeheerd tegen de gevel van zijn huis zag staan, de verleiding niet kunnen weerstaan om er een eindje mee om te rijden. De jongen was er inderdaad een flink eind mee weg gekomen, want het scheelde niet veel of hij was het hoek je omgegaan. Hij bezat namelijk geen rijbewijs en kende de eigenschappen van een mo torfiets slechts uit de boekjes. Het gevolg was een dodenrit, die eerst tegen een vrachtauto een tamelijk gelukkig einde vond. De jongen was ongedeerd doch de motor had zijn laatste ronk gegeven. Ambtenaar en rechter toonden zich zeer verbolgen en spraken over straffe maatregelen. De jongen wees echter op zijn klein zakgeld en meende voor lich te straf in aanmerking te kunnen ko men. Het werd tenslotte 45.in totaal. Rijbewijs ingetrokken Zonder richting aantegeven was een groentehandelaar uit Noord wijk een hoek omgeslagen. De gevolgen waren een botsing en veel schade. De ambtenaar wilde hem streng straf fen door hem voor een jaar zijn rijbe wijs af te nemen en een boete van honderd gulden op te leggen. De koopman voerde aan dat hij bij een dergelijk straf de handel wel vaar wel kon zeggen en vroeg clementie. Honderd gulden boete en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie maanden luidde de veroordeling. Er zat geen muziek in Een opkoper uit Leiden had voor een tientje een koffergramofoon ge kocht die van diefstal afkomstig was. Het feit dat het instrument niet ge registreerd was verzwaarde zijn schuld. Het werd 25.boete. Onoplettendheid Vier weken in het ziekenhuis had een dame door moeten brengen, die zonder op te letten het Levendaal over was gestoken. Weliswaar was het uitzicht enigszins belemmerd ge weest door een geparkeerde auto doch de ambtenaar meende dat deze omstandigheid de oplettendheid juist moest verscherpen. Dame en auto- eigenaar kregen tien gulden boete. Scheepsberichten ALNATI 6 v. Montevideo n. Santos. ALTAIR p. 8 Finisterre n. Las Palmas. AMSTELKROON 9 te Aden. BONAIRE 8 500 m. ZW Azoren n. Plymouth. DELFSHAVEN 8 v. St. Vincent n. Rot terdam. EENDRACHT p. 8 Finisterre n. Leixoes. GOOILAND p. 8 Madeira n. Rio de Janeiro. HECUBA p. 8 Lizard n. R'dam. HILVERSUM 8 v. Bandermashur n. Landsend. INDRAPOERA 8 v. Singa pore n. Tj Priok. JAGERSFONTEIN 8 400 m. Z Kp Palmas n. Kaapstad. JAVA 8 v. Colombo n. Suez. MALEA 9 te Pladju. MARIEKERK 9 te Calcutta. RIJNDAM 9 te Southampton. STAD ROTTERDAM 9 te Cardiff. WALTON JONES 7 v. Philadelphia n. Pt. Said. ZIJPENBERG 9 te IJmuiden. Een goed B.B.'er is een goed burger. Op de feestdag van Maria Hemel vaart, Maandag 15 Augustus hoopt de hoogeerwaarde heer Leo Henricus Maria Nieuwenhuizen, deken en pas toor te Alphen aan den Rijn, zijn veertigjarig priesterfeest te vieren in de Sint Bonifaciusparochie. Nadat enkele weken geleden de schooljeugd op luisterrijke wijze de jubilaris om dit feit kerkelijk en bui tenkerkelijk heeft gehuldigd en hem daarbij een goudkleurig antipendium (voorhangsel voor de altaartombe) len geschenke had gegeven, zullen op 15 Augustus de oudere parochia nen uiting geven aan hun waardering en aanhankelijkheid jegens de her der der parochie. Het was op 10 Augustus 1945, dus tien jaar geleden, dat Deken Nieu wenhuizen door de Bisschop te Al phen aan den Rijn werd benoemd. In dubbel opzicht dus een jubi leum voor onze pastoor! Deken Nieuwenhuizen is 1 Fe bruari 1891 geboren. Hij was van 1915 tot 1916 kapelaan te Nootdorp, tot 1918 kapelaan te Oudorp. Van 1918 tot 1934 was de jubilaris leraar aan het seminai'ie Hageveld om daarna wederom de zielzorg uit te oefenen als pastoor te Akersloot tot 1939. Tot 1945 was hij pastoor te Wognum en deken van het dekenaat Wervershoef. Toen wachtte deken Nieuwenhui zen een niet gemakkelijke taak om in Alphen aan den Rijn, een uitge breide parochie en een wijd deke naat, het werk op te vatten en het zo mogelijk langs de uitgestippelde lijn voort te zetten van deken De Korte. N00RDWIJKERH0UT BOTSING TUSSEN VRACHTAUTO EN N.Z.H.-BUS Maandagmorgen omstreeks half ne gen is de heer Vooys uit Katwijk, ernstig gewond bij een botsing tus sen de door hem bestuurde vracht auto en een bus van de N.Z.H.V.M. De vrachtauto kwam uit de richting Noordwijkerhout en slipte, toen de bestuurder krachtig remde om ach ter een bromfietser te blijven ten einde de uit tegenovergestelde rich ting naderende autobus te laten pas seren. De vrachtauto kwam dwars op de weg te staan en de chauffèur van de, gelukkig lege, autobus kon een aanrijding niet meer vermijden, hoe wel hij de dus nog zoveel mogelijk naar rechts stuurde. De klap kwam hard aan. Zoals gezegd werd de be stuurde zeer ernstig gewond. Zijn naast hem in de cabine zittende zoon werd ook gewond doch kon na behan deling in het ziekenhuis naar huis worden vervoerd. Ook de chauffeur van de autobus werd gewond doch ook de2e kon na behandeling in het ziekenhuis naar zijn woning vervoerd worden. De heer V. is in het Academisch Ziekenhuis opgenomen met een zware hersenschudding, en rib-kneuzingen en andere verwondingen. Het kindercircus Knikkebeen moet in de a.s. week de volgende agenda afwerken: Woensdag 10 Aug.: 10 uur en 2.30: Circus Knikkebeen voor kinderen Donderdag 11 Aug.: 10 uur Knik kebeen voor de vacantiebezigheden van Zoeterwoude, 2.30 uur: R.K. Vac. bez., Leiden; 7.30 uur: ouders van de kinderen v. d, Vacantiebezigheden, parochie St. Petrus. Vrijdag 12 Aug. 10 uur: Knikkebeen voor de speeltuinver. rondom Watertorens. Zaterdag 13 Aug. 3 uur: Knikke been voor Ouden van Dagen. Zaterdag 13 Augustus a.s. is het vijftig jaar geleden dat het echtpaar Bongelmans de trappen van het stadhuis beklom. Dat het nu feest is, tonen de gezellige kamertjes van het echtpaar in de Clarasteeg 8 te Leiden. Kinderen hebben in huis alles versierd, wat voor versiering in aanmerking kwam en mét de lange guirlandes opmerkelijke resultaten bereikt. Het echtpaar zit rustigjes in het centrum van deze feestelijkheden. Zij laten zich eens heerlijk verwennen door de tien kinderen, die zorgen, dat hun ouders een onbezorgde oude dag kunnen hebben. Het huis is verrijkt met een mooie nieuwe radio, een radiotafeltje en andere mooie cadeau's. De bruidegom (70) heeft veertig jaar als stoker en voorman op de Steen fabriek van De Ridder gewerkt. Zijn ijver en verdiensten zijn in de loop van deze veertig jaar verscheidene malen met een huldiging erkend. Het echtpaar, dat nog een goede gezondheid geniet, heeft 18 kleinkinderen en Z achterkleinkinderen. Marktberichten LEIDEN, 9 Aug. Vette varkens. Aanvoer 295 vette varkens. Note ring: zware 1.65—1.77, lichte ƒ1.70 1.80, slagersvarkens 1.761.80, zeugen 1 351.43. Handel vlot, en kele slagersvarkens boven notering. 4 Nuchtere kalveren. BODEGRAVEN, 9 Aug. Kaas. Aangevoerde partijen: 188. Notering: eerste soort 2.22 tot f 2.27, tweede sort ƒ2.16 tot ƒ2.21. Extra kwaliteit 2.47. De handel was matig. ROTTERDAM, 9 Augustus Vee. Totale aanvoer 3438. Weektotaal 5332 Vette koeien 500, gebruiksvee 1092, t.b.c-vrij 821, vette kalveren 120, graskalveren 274. t.b.c.-vrij 113. nuch tere kalveren 286, varkens 185, big gen 304, paarden 105, veulens 97, schapen en lammeren 454, bokken of geiten 21. Prijzen: Vette koeien 258272, 242 258 en 200214; vette kalveren 260 —275, 230—250 en 210—230; graskal- veren per stuk in guldens: 400; 350 en 270; nuchtere kalveren 70; 60 en 52; biggen 50; 45 en 40. Slachtpaarden p. kilo: 215; 210 en 200; veulens per stuk: 450; 350 en 250; schapen 130; 120 en 90; lammeren 105 85 en 75; kalfkoeien 1050 950 en 775; melk koeien 1050 950 en 775; vare koeien 720 620 en 550; vaarzen 825 700 en 600; pinken 525, 450 en 375. Vette koeien: iets meer aanvoer; handel traag, niet geheel prijshou dend, enkele prima's boven potering. Vette kalveren: aanvoer als vorige week, handel willig, goed prijsh.; Graskalveren: aanvoer gewoon, han del stug, iets teruglopende prijs. Nuchtere kalveren: aanvoer iets klei ner, handel kalm, prijzen ongewijzigd. Biggen: aanvoer ruimer, handel stil, prijzen onveranderd. Slachtpaarden: aanvoer als vorige week, handel stroef, ruim prijsh. Veulens: aanvoer iets minder, handel willig, iets stijver in prijs. Schapen en lammeren: aan voer korter, handel tamelijk, schapen iets minder in prijs, lammeren onge wijzigd. Kalf- en melkkoeien: aan voer korter, handel kalm, prijs con stant. Vare koeien: aanvoer als vorige week, handel slepend, niet geheel prijsh. Vaarzen: cn pinken: aanvoer iets minder, handel stil, iets minder in prijs. TER AAR, 8 Aug. Groente. Snijbonen 5.80--7.10, idem B. 5.00 5.20, idem stek 2.40—3.50, sper- ciebonen 5.006.10, stokprincesse- bonen 7.007.50, witte pronkers 3.904.50. alles per 10 kg., toma ten A. 4668, idem B 4866, idem C 2453, idem CC 20. idem bonken 45, waspecn 1117, idem B 810, uien 1718, kroten 1213, zilver uien 49 idem grof 17, rabarber 9, andijvie 7—8, spinazie 18. aardappe len 813, idem kriel 6, rode kool 5 7, spitskool 14, postelein 20 ct. al les oer kg., sla 3—8, bloemkool A 30 —49, idem B. 19—29, idem C 8—13, komkommers 823 ct. alles per stuk, bosuien 7. bospeen 15—19, boskroten 4, selderij 23 ct. alles per bos. Zwarte bessen 2.06—2.03, Anpelen: Yellow Transparant 57, idem B 39 ct per kg. Augurken: fijn 82, fijnbasterd 58, basterd 39. grof 1, 29—32, grof A 3941, CD 26, idem afw. 1617, E. 1819. E. geel 13 ct. alles per kg. VINKENVEEN 8 Aug Groente. Andijvie 6—7, Postelein 21—30, Ra barber 9—13. Rode Kool 5—18, Spi nazie 2429, Snijbonen 58—72, Stamboncn 45—55, Stokprinsen 51— 58, Tomaten 40—54, Uien 3—17, Was- peen 8—15 ct. per kg. Bloemkool 22 50. Komkommers 816, Sla 37, Bleekselderij 25—28 ct. per stuk! Peen 1123 ct. per bos. Laatste Berichten SPAANSE RENNER ALOMAR OVERLEDEN. De Spaanse wielrenner Francisco Alomar is in een ziekenhuis te Oren- se overleden, aan de gevolgen van zware verwondingen, die hij Maan dagavond opliep bij 'n val tijdens een trainingsrit. Alomar was aan het trainen met zijn collegas Massip, Segu, Corrales en Vidiauretta. Hij kwam ten val, terwijl hij met één hand stuurde en de an dere gebruikte om iets te drinken. De ongelukkige renner smakte tegen de rotsen aan de kant van de weg. Hij liep een schedelbasisfractuur op, die gepaard ging met een ernstl ge bloeduitstorting in die hersenen. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Orense over gebracht, waar hij Dinsdagmorgen overleed. Alomar was een van de beste ren ners van Spanje van het ogenblik. Hij onderscheidde zich verscheidene malen in de laatste ronde van Frank rijk, waarin hij twee keer de dag prijs won voor de strijdlustigste ren ner. DESERTIE IN KOREA. De advooaat-fiscaal bij het Hoo= Militair Gerechtshof te 's-Graven hage heeft hedenmorgen bevestiging van het vonnis van de krijgsraad te velde West, namelijk 6 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar geëist tegen S. K., destijds sergeant van het Ne derlands detachement der Verenig de Naties in Korea. Het betrof hier een aangehouden zaak. K. was ten laste gelegd, dat hij in 1953 in Korea geweigerd had zich weer bii zijn troep aan te sluiten en v»n de front lijn uit was gedeserteerd. De verdediger wees er op, dat het hier een geval van oorlotgsneurose 'betrof en dat het K., die uitstekend bekend staat, op dat moment onmo gelijk was zijn dienst te verrichten. Hij verzocht het Hof de voorwaarde lijke straf nog enigszins te willen verminderen. Het Hof zal op nader te bepalen datum uitspraak doen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3