Drijfjacht van politie en burgers bracht de Bodegraafse moordenaar weer in gevangenis De Kleppende Klippet* Gewapend met camera opende persfotograaf de jacht Zondagnacht veroverde 't water wederom pas herstelde Biesbosch Opgewonden Amsterdamse stakers maakten vergadering onmogelijk Pax Christi-congres te Nijmegen DINSDAG 9 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 VRIJHEID DUURDE VIERENTWINTIG UUR De Bodegraafse moordenaar van de Woerdense agent A. v. Eek, die Zondagavond uit de strafgevangenis te Leeuwarden, waar hij zijn levens lange gevangenisstraf moet door brengen, wist te ontsnappen, zag gisteravond na een grootscheepse drijfjacht zijn verworven vrijheid weer verloren gaan. Te zamen met een Maastrichtse kerkdief was hij Zondagavond via het kledingmagazijn van de Leeu warder gevangenis naar het dak ge kropen, waarvandaan zij met een lang touw de begane grond wisten te bereiken. Het touw eindigde in een haak, die de beide mannen met rubber om kleed hadden, zodat zij deze prac- tisch geruisloos over een hekje aan de overzijde van de gevangenisgracht konden werpen. Via dit touw wisten zij vervolgens de gracht over te ste ken en na de in de kleedkamer ge stolen burgerkleding aangetrokken te hebben, namen zij de benen naar Leeuwarden. Doelloze zwerftocht. Zij bleven een uurtje in de stad rondzwerven en belandden tenslotte weer voor de gevangenis, waar toen alles reeds in rep en roer was, omdat hun ontsnapping tijdens het avond appèl ontdekt was. De ontsnapping was de beide man nen gemakkelijk gemaakt, door de ruwe weersgesteldheid, die Zondag avond in Friesland heerste en waar door practisch niemand op straat liep. De nacht brachten de vluchtelin gen in Goutum door en de volgende dag bleven zij in de buurt van Tiet- jerksteradeel rondzwerven. In de morgenuren werden zij daar gezien door een krantenchauffeur, die eerst geen aandacht aan hen schonk, maar later toen hij van de ontsnapping en het signalement gehoord had bij de politie aan gifte deed. De vluchtelingen hadden zich ech ter teruggetrokken in de vrij dras sige en onherbergzame omgeving van Tietjerksteradeel en voorlopig was de politie, die op volle sterkte de omgeving afspeurde, hun spoor bijster. Vlotte overgave. In de avonduren ontdekte de zus ter van wachtmeester Van Veen twee mannen rond haar huis, en zij kreeg de gedachte, dat dezen wel eeps de vluchtelingen zouden kunnen zijn. Haar broer, die juist aan kwam fietsen, meende eerst, dat het signa-, lement niet klopte, doch toen de mannen op zijn nadering de vlucht in de velden namen, veranderde hij van gedachte. De persfotograaf D. de Jong, die op dat moment in zijn auto langs kwam, zag de kans van zijn leven, sprong met camera uit zijn wagen en rende met de wachtmeester het veld in, waar de mannen een veilig heenkomen zochten. De Maastrichtenaar kwam van het eerste waarschuwingsschot zodanig onder de indruk, dat hij zijn handen in de lucht stak en zich overgaf. Op de mesthoop. De Bodegraafse moordenaar dacht er echter anders over en verdween in de drassige velden, waar achter volgen zeer moeilijk is. Inmiddels was de politie in de wij de omtrek gealarmeerd en te zamen met de toegestroomde bevolking leg de zij een zwaar cordon rond de vel den, waar de Bodegraver zich moest schuilhouden. De cirkel werd steeds nauwer aan gehaald en na een klein uurtje ont dekte wachtmeester P. Witvoet de man op een mesthoop, waar hij zich na enkele waarschuwingsschoten overgaf. Voor zover de politie thans kan na gaan, hebben de beide mannen tij dens hun vlucht geen hulp van bui ten ontvangen. 300 Hectaren blank Wanneer het weer in Nederland een weinig ruw wordt, beleeft men in de Biesbosch benauwde uren, want deze polders, die niet hoog ingedijkt mogen worden, omdat zij overtollig water moeten kunnen bergen, dat anders een bedreiging voor andere polders zou gaan vormen, zijn zo kwetsbaar, dat een waterstand, die even boven het gemiddelde ligt, al rampzalig kan worden. De Decemberstormen zetten hon derden hectaren van dit land weer blank, maar onmiddellijk begon men in het begin van dit jaar aan de her stelwerkzaamheden, die enkele we ken geleden gereed kwamen. De warme zon maakte de velden droog en de boeren brachten hun vee weer in de weide. Het ruwe weer van de afgelopen dagen heeft echter voor vele boeren Verslaggever verslagen De openbare vergadering voor ha venarbeiders, die de centrale bond voor werknemers in het transportbe drijf (NVV) gisteravond in Krasna- polsky had belegd, heeft een zeer ru moerig verloop gehad en kon niet op normale wijze worden beëindigd, omdat de aanwezigen dermate luid ruchtig werden, dat het de algemeen secretaris aan het slot niet mogelijk was de discussie te beantwoorden. In het begin van de avond had de secretaris een uitvoerig overzicht ge geven van de contracten die sedert 1945 voor de havenarbeiders in Am sterdam en Rotterdam werden afge sloten. Ook sprak hij over de gevoer de onderhandelingen voor de nieuwe CAO, die 1 Augustus j.l. van kracht werd. Verscheurende demonstraties. Daarna voerden verscheidene ha venarbeiders het woord. Een hunner, lid van de CBT, verscheurde op het toneel zijn lidmaatschapsbêekje, waarna een paar anderen in de zaal dit voorbeeld volgden en hun boekje door de zaal naar voren gooiden. Hoewel de voorzitter herhaaldelijk verzocht 'de orde te bewaren, bleef het rumoerig en werden de sprekers telkenmale geïnterrumpeerd. Ook de landelijk secretaris van de algemene bedrijfsbond transport (E VC) de heer F. Meis, kreeg gelegen heid te spreken en hij stelde aan het bestuur van de CBT een aantal vra gen. Brandweer bluste verhitte gemoederen. Nadat de voorzitter, toen de secre taris het spreken onmogelijk was ge maakt, de vergadering had gesloten, deed zich een incident voor. Een der havenarbeiders klom op het toneel en wilde voor de microfoon gaan staan. Dit werd hem echter belet en de man werd het toneel afgeduwd. Anderen drongen echter achter hem op en even dreigde dit incident ern stiger vormen aan te nemen, toen een brandmeester er in slaagde met enkele woorden de verhitte gemoede ren te kalmeren. Kort tevoren had zich nog een incident voorgedaan. Een nogal opgewonden staker was naar de perstafel gekomen en daar in discussie getreden met een jonge verslaggever over een artikel in diens krant. Ineens greep hij de journalist beet en gaf hem een slag in het ge zicht, waardoor zijn bril afviel. De verslaggever kon zich door een nood uitgang in veiligheid stellen. in de Biesbosch weer nieuwe rampen gebracht, want ondanks alle zwoegen is in de nacht van Zondag op Maan dag de dijk van de Annapolder door gebroken en het werk van een et maal is niet in staat geweest het gat te dichten, dat gisteravond bij de vloed tot ruim 20 meter is uitge groeid. Te late hulp. Nadat de boeren gepoogd hadden een aanvankelijk klein gat gedurende de Zondagnacht te dichten, kwam een dragline van de aannemer, die de herstelwerkzaamheden in de Bies bosch uitvoert, precies een half uur te laat om het gat voor de opkomst der vloed te dichten. Het water stroomde met geweld naar binnen en momenteel staan ruim 300 hectare pas herstelde grond weer onder water. Groot materiaal is naar de getrof fen plaats gebracht om de ramp voor de daar gevestigde boeren, die de laatste jaren een doorlopende cyclus van tegenslagen hebben gekend, te keren. DELFT KRIJGT R.K. LAGERE TECHNISCHE SCHOOL. Het ministerie van O., K. en W. heeft zijn goedkeuring gehecht aan de stichting van een R.K. Lagere Technische school voor Delft en om streken. De school, die op 1 October met de lessen zal beginnen, wordt tijde lijk ondergebracht in het voormali ge oudeliedentehuis aan de Oude Langendijk in Delft. Tot directeur is benoemd de heer C. Berkhout, thans directeur van de ambachtsschool te Ossen drecht. Olympiade voor vrijgezellen Op initiatief van de leider van het internationale vrijgezellencongres te Grevenbicht, de heer G. Greyn, heeft zioh onder diens leiding een comité gevormd, dat de mogelijkheden wil onderzoeken om te komen tot een vrijigezelleriolymipiade met interna tionaal karakter. Deze olympiade wil diverse takken van sport op haar program nemen, maar zal ook tentoonstellingen en acties op het gebied van beeldende 'kunst, muziek en literatuur omvat ten. Daarnaast zal bet vrijgezellencon gres de komende jaren blijven door gaan te Grevenbicht. Jemen/De politie zoekt ie IWatiser gebeurt tHoe kwam jouw borstkas 2 Cobaltstralers voor a bestrijding van de kanker Het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding heeft op dracht gegeven tot de bouw van twee cobaltstralers tot een gezamen lijke waarde van ruim 700.090, die geplaatst zullen worden in het Am sterdamse Antonie van Leeuwen- hoekhuiis en het Rotterdams Radio therapeutisch Instituut. Deze toestellen, die in medische taal cobaltbommen worden genoemd, maar uiteraard niets uitstaande heb ben met de vernietigingswapens van die naam, leveren doordringende gammastralen, die uitstekend ge bruikt kunnen worden voor de be straling van diepliggende kankerge zwellen. Het grote probleem van de cobalt- straler is de grote hoeveelheid lood, die nodig is om ongewenste straling te voorkomen. De twee Nederland se cobaltstralers krijgen een loden omhulsel, dat ongeveer een ton weegt, waarbij het gevaarte echter gemakkelijk beweegbaar moet blij ven om in tal van richtingen op de patiënt te kunnen stralen. Voor de Amsterdamse inrichting wordt de cobaltbom opgehangen in een reusachtige ring, die rond de be handelingstafel kan wentelen. De. Rotterdamse cobaltbom wordt opge hangen aan beweegbare armen. Woningbouw nog bij 1954 ten achter Er zit nog niet veel schot in de woningbouw in ons land. Weliswaar kwamen in Juni j.l. meer woningen gereed dan in Mei, doch in vergelij king met Juni van het vorig jaar viel altijd nog een teruggang te con stateren. In Juni werden in totaal 5602 woningen voltooid, tegen 4819 in Mei en 6021 in Juni 1954. Begonnen werd in Juni aan de 'bouw van 7.857 (v.m. 7060; v.j. 4639) woningen. Aan het einde van de maand waren 73.000 (71.937; 79.482) woningen in uitvoering, aldus het C.B.S. In het eerste half jaar van 1955 kwamen in totaal 23.771 woningen gereed, tegen 28.480 in de eerste zes maanden van 1954. Begonnen werd in de 'eerste zes maanden van dit jaar aan de bouw van 36.135 (30.741) woningen. Arbeidsmarkt in Juli In de loop Van Juli nam het aan tal werkloze mannen toe van 23.297 tot 26.598, terwijl de bezetting van de aanvullende werken daalde vkn 10.744 tot 5881, zodat het aanbod van arbeidskrachten in totaal met 2138 steeg. Deze toeneming meet in de eerste plaats worden toegeschreven aan de telkenjare voorkomende inschrij ving van scholieren, die de onderwijs instellingen gaan verlaten. Het aan tal ingeschrevenen beneden 19 jaar liep dan ook met 2314 op, voorna melijk voor de metaalvakken (1415), de bouwvakken (328) en de kanto ren (158). Verder waren de plaat singsmogelijkheden met name ook in de bouwnijverheid enigszins beperkt als gevolg van de bedrijfs- vacanties. Tenslotte liep de produc- tieeampagne in de veenderijen af en waren de weersomstandigheden voor de landbouw dermate gunstig, dat op grote schaal met machines kon worden gewerkt. Het aantal als werkloos geregis treerde vrouwen steeg van 3053 tot 3525, eveneens in hoofdzaak als gevolg van de afloop van het school jaar. De geregistreerde vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 34.953 tot 35.763. D K.N.A.C. heeft zich tot de rijks waterstaat gewend met het verzoek, haast te maken met de verlichting van het gedeelte tussen de Eiken horstlaan en den Deyl van Rijksweg nr. 4 door Wassenaar. Van de ook 's avonds nog zeer druk ke rijksweg door Wassenaar is het eerste gedeelte reeds geruime tijd verlicht, evenals het kruispunt bij de Kerkdam, terwijl van dit laatstge noemde punt de verlichting is door getrokken in Noordelijke richting. Het tussen in liggende donkere pad noopt de automobilisten daar met koplichten te rijden, hetgeen dan ook op de aansluitende weggedeelten wordt gedaan, zodat het nuttig effect van de reeds aangebrachte verlich ting, naar het oordeel van de K.N.A.C. wordt verkleind. ^Bovendien is door de geringe breedte van de rijstroken de situatie op deze weg moeilijker dan op andere overlichte wegen. Hoewel de plannen voor de ver lichting toezegde, is het voor de de uitvoering wachten op de beschik baarstelling van gelden. Nu de mi nister van verkeer en waterstaat bij de behandeling, van de begroting vo rig jaar het aanbrengen van de ver- lichtoing toezegde, is het voor de K.N.A.C. een teleurstelling geweest dat het niet mogelijk is gebleken dit nog voor de afgelopen winter te effec tueren. Aangezien ondanks alle goede bedoelingen toch vaak vertraging in de uitvoering van voorgenomen werkzaamheden optreedt, heeft de K-N-A.C. nogmaals op het spoedig tec hand nemen van de verlichting aangedrongen, zodat het motorweg- verkeer tenminste voor de herfst van. de verlichting kan profiteren. Kardinaal Feltin verwelkomd Gistermiddag zijn de hoogwaardig heidsbekleders, die deelnamen aan het Pax Christi-congres, dat in Nij megen is begonnen, waaronder kardi naal N. Feltin, aartsbisschop van Pa rijs, officieel begroet in de ontvangst zaal van het Canisius-college te Nij megen. Tevoren hadden honderden congressisten uit verscheidene landen van Europa zich in het college ver enigd. Toen kardinaal Feltin voor de ingang van het college verscheen, speelde de muziek „de Marseillaise". Bij de ontvangst waren hoogwaar digheidsbekleders uit Nederland en vele andere landen aanwezig, voorts het gemeentebestuur van Nijmegen, tal van professoren van de universi teit en anderen. Toen de kardinaal had plaats ge nomen werd hij verwelkomd door de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. M. Jh. Hustinx. Kardinaal Feltin was zeer dank baar voor deze hartelijke begroeting De burgemeester en de wethouder van openbare werken van Haarlem hebben besprekingen gvoerd met de directie van de Nederlandse Spoor wegen over de verhoging van de spoorlijn A'damRotterdam over het gedeelte tussen Brouwersvaart in Haarlem en de Heemsteedse grens. In' dit traject liggen twee belang rijke wegkruisingen a niveau, welke de Zuidwestelijke stadswijken met Haarlems' centrum verbinden. Reeds thans zijn de tijden dat deze spoor wegovergangen gesloten zijn zeer lang; wanneer de kwartierdienst op dit traject zal zijn ingevoerd zullen de betrokken wijken vrijwel geïso leerd woren. De spoorwegen hadden een plan ge maakt voor een geringe ophoging van de spoorbaan, waarbij de beide toe gangswegen over een grote afstand als een nauwe en diepe sleuf zouden moeten worden ingegraven. Dit pro ject zou naar Haarlems inzicht slechts uitgevoerd kunnen worden met Op offering van een zeventig tot tachtig nog vrij nieuwe huizen. Daarom ach ten B. en W. het ongewenst. Bij de thans gehouden besprekingen is men overeengekomen, dat de spoorwegen zullen overwegen of een oplossing welke met minder zware offers ge paard zal gaan, mogelijk is, in elk geval zei men van de redelijkheid van Haarlems standpunt overtuigd te zijn. In September zal wederom een be spreking worden gehouden, waarbij men de situatie in Haarlem ter plaatse zal opnemen. en voelde, zich in dit college van de paters Jezuiten geheel thuis, evenals in zijn jeugd, toen hij ook het college bezocht. De president van het congres, de heer Pierre Brachin uit Parijs, zette 'het doel van het congres nog eens uit een: wakker roepen van het chris telijk geweten en de vrede. Men wil de juiste, verhouding aangeven tus sen de geestelijke zending en de taak van de Pax Christi-beweging. Voorts sprak prof. Paul Lenz-Me- doc uit Parijs over „Kerk en Wereld". BADLEVEN AAN BANDEN Door de gevaren, die verbonden zijn aan het zwemmen in zee van een der Scheveningse strandhoofden heeft de Haagse Raad in de politieverordening vastgelegd,dat dit levensgevaarlijke spel voortaan strafbaar zal zijn. Men zal in de omgeving van die hoofden ook niet mogen baden of zwemmen. Deze verordening zal door de op het strand toezicht houdende politieman nen zeker met vreugde begroet wor den. Een groot aantal ongelukken gebeurt, ieder seizoen bij deze strandhoofden, die uit glibberige, vaak scherpe en altijd harde basalt keien bestaan. Een tweede verbod treft balspelen op het strand of in zee, zodra daardoor andere strand- bezoekers gehinderd worden. Het zal bovendien tussen 15 Mei en 15 Sep tember verboden zijn met fietsen of bromfietsen tussen de strandpalen 26 en 29 te komen of deze daar te par keren. De spoorwegwachter van de over weg aan de Overschiesestraat in Schiedam is voorlopig van zijn func tie ontheven, nadat hij zich vorige week aan een ernstige nalatigheid had schuldig gemaakt. Direct nadat de trein uit de rich ting Den Haag was gepasseerd, open de hij de bomen zonder acht te slaan op een direct daarop volgende trein uit de tegenovergestelde richting. De machinist van dieze trein kon zijn trein echter tijdig tot stilstand brengen. Het verkeer oyer deze overweg is zeer druk. Gistermiddag is op de Waalbrug te Nijmegen de 34-jarige kweker E. J. Knipping uit Lent bij Nijmegen met zijn motor bij de afrit bij de Belve dere tegen een rechts van de weg ge parkeerde bestelauto uit Beekbergen gereden. De aanrijding was zo hevig, dat hij zware hoofdwonden kreeg en ter plaatse overleden is. Nimrod werd voor teleurstelling behoed Een zeer verdienstelijk mopje ver telt, dat twee vrienden elkaar na geruime tijd van scheiding weer tegenkwamen en de een aan de andere vroeg, waar hij al die tijd ge zeten had. „Ik ben op leeuwenjacht geweest!" deelde de vriend mede. „Op leeuwenjacht; helemaal in Afrika?" „Nee in de buurt van Heerenveen!" „Bij Heerenveen, hoeveel leeuwen heb je daar dan gevangen?" „Geen een!" „Nu, dat is ook niet veel". „Nou, voor Heerenveen viel het best mee". Dit mopje valt door de een of andere wonderlijke oorzaak weinig hij dames in de smaak en op de kinderlijke on bevangenheid van de dames afgaan de, hebben we zo het idee, dat ook kinderen het niet zo goed zullen kunnen waarderen. Zo dacht de New Yorkse agent er kennelijk ook over, want de kleine jager, die hier uitgedost met een echt geweer en berenmuts in de omstre ken van de wolkenkrabberstad een aanvulling voor zijn hoofddeksel wilde schieten hetgeen overigens geen overbodige luxe is! wordt een teleurstellende jacht bespaard door de melding van de agent, dat beren doorgaans niet in de buurt van New York plegen te bivakkeren.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2