:9e vtcidbeCou^atu F==ti Een conferentie met diep ingrijpende mogelijkheden De stemming In het Saargebied Het ultimatum van de Zuid-Koreanen Tanks als bruggenbouwers De president van Frankrijk werd overgrootvader Zuster van Paus overleden Binnenkort atoombrandstof aan de markt Bom ontplofte te Saigon ATOOMENERGIE EEN ZEGEN OF 'N VLOEK VOOR DE MENSHEID 'T PROBLEEM VAN 'T STIJGENDE ENERGIE-VERBRUIK De internationale conferentie over vreedzaam gebruik van atoomenergie is Maandag in het paleis der Verenigde Naties in Genève geopend, en de mening van zeer velen der tweeduizend aanwezige geleerden uit 72 landen werd uitgedrukt in de woorden van de voorzitter, prof. Homi Bhabha uit India: „Het is vrijwel onmogelijk te voorzien tot welke diep ingrijpende ontwikkelingen deze conferentie wellicht zal leiden". Zowel de Zwitserse president Petitpierre als prof. Bhabba citeerden de waarschuwingen van prof. Einstein, dat de ontketende kracht van de atoom een eind aan alle menselijk leven kan maken als wij onze methode van denken niet grondig veranderen en dat „ene nieuwe denkwijze essentieel is om het mensdom te laten voortbestaan", de toenemende industrialisatie en de ■groei van de wereldbevolking, nog voldoende grondstoffen voor een lan ge periode beschikbaar zouden blij ken te zijn. De oplossing van dit probleem is het gebruik van atoom-energie, want de wereldreserves aan uranium en thorium beva/tten volgens deskundi ge schattingen voldoende atoom kracht om het mensdom op de basis SPIERKRACHTTIJDPERK VOORBIJ. Prof. Bhabha begon zijn openings rede met een historisch overzicht van de ontwikkeling van het energie-ge bruik, waarbij hij er op wees, dat vóór de zeventiende eeuw vrijwel alle benodigde energie werd geleverd door menselijke en dierlijke spier kracht. In onze tijd echter bedraagt het energie-verbruik in ge-industria liseerde landen per hoofd der be volking ongeveer 23 kilowattuur per dag, hetgeen gelijk staat met acht uur zwaar lichamelijk werk van 45 mannen en in enkele landen is het zelfs tweemaal zo groot. Bijgevolg is het wereldgebruik van energie thans ongeveer tien keer zo groot als het een eeuw geleden was en ongeveer twintig keer zo groot als tijdens de gehele christelijke jaartelling tot 1850. Prof. Bhabha vroeg zich af of er, gezien dit stijgende energieverbruik, Koude in de Alpen In bepaalde delen van de Zuid- Duitse en Oostenrijkse Alpen is onge veer 10 om sneeuw gevallen. Deze Augustus-sneeuw viel in streken bo ven 1800 meter. Het gebeurt slechts zelden, dat hier in deze tijd van het jaar sneeuw valt. Vele zomers geklede toeristen bleven in de omgeving van hun hotels, waar de kachels aangingen toen de tem peratuur bijna tot het vriespunt daalde. van het huidige verbruik voor ze ventien duizend jaar van energie te voorzien, aldus prof. Bhabha. Hij wees in dit verband op de thans reeds ondernomen bouw van atoom- krach'tcentrales in Engeland, Ame rika, de Sowjet-Unie, Frankrijk en Canada en hij voorspelde, dat er in de eerstvolgende tien jaar nog tal van zulke centrales in verschillende delen van de wereld zullen worden gebouwd. Het is bovendien mogelijk, zo ver volgde de professor, dat de tegen woordige historische periode van de eerste toepassing van atoomsplit sing eens zal worden 'beschouwd als „de primitieve periode van het atoomtijdperk", als n.l. zou blijken, dat naast atoomsplitsing ook atoom- fusie (zoals deze in de waterstofbom wordt toegepast) energie voor vre desdoeleinden kan opleveren. Hij voorspelde, dat een methode daar voor binnen twintig jaar zal worden uitgevonden en „als dat gebeurt, zul len de energie-problemen van de wereld inderdaad voor alle tijden zijn opgelost". Europeanisering in gevaar Het Saargebied dreigt de goede ver standhouding in West Europa opnieuw in gevaar te brengen en wel door de onverwacht grote aanhang van de Duitse partijen. Sinds het accoord tus sen Bonn en Parijs is het weer toe gestaan, dat zich in het Saargebied Duitse partijen bevinden, die voor standers zijn van een aansluiting bij het Duitse moederland. Men had niet verwacht, dat zij zoveel aanhang zou den krijgen, dat de aanvaarding van het Saarstatuut in het gedrang zou kunnen, wanneer op 23 October a.s. een volksstemming wordt gehouden. Men houdt sterk rekening met de mogelijkheid, dat de bevolking bij de volksstemming van 23 October waarbij de Saar ge-Europeaniseerd zal worden, zal verwerpen. In deze mogelijkheid is niet voor zien en Britse diplomaten verwach ten dan ook, dat de landen van de Westeuropese Unie deze herfst, nog vóór de volksstemming, bijeen zullen kómen om de toestand onder ogen te zien. Regen viel verkeerd Bij de burgerlijke rechtbank van Aleppo is een geding aan hangig gemaakt rondom een ge val, dat door Napoleon, wiens wetboek in Syrië in gebruik is, wel niet voorzien zal zijn. Een der grootste grondeigenaren in het Noorden des lands, wiens oogst dit voorjaar door de droog te werd bedreigd, had namelijk hulp ingeroepen van Amerikaan se „regenverwekkers". De tot stand gebrachte kunstmatige re gen kwam echter neer op de lan den van een buurman, die thans zal worden aangesproken we gens „onwettig genoten voor deel". De president van de Franse republiek, René Coty, en mevrouw Coty, kijken op deze foto met belangstelling naar hun eerste achterkleinkind, dat het afgelopen weekeinde in een Parijse particuliere kliniek werd ge boren. De trotse moeder is mevr. Jeanine Lemarechal, een kleindochter van de Coty's. In Frankrijk is het de eerste maal, dat een president nog tijdens het waarnemen van zijn ambt, óók overgrootvader is. De oudste zuster van de H. Vader, gravin Josephine Mengarini Pacelli, is Zondagavond om half elf, gesterkt door de H. H. Sacramenten der Ster venden, ten gevolge van een vier dagen geleden opgelopen bronchiale longontsteking, overleden. De gravin, die sedert twintig jaren was verlamd, is 84 jaar oud gewor den. Zij was de lievelingszuster van de Paus. Toen hij nog staatssecreta ris was liet zij geen dag voorbijgaan zonder hem een kort bezoek te bren gen en na zijn verheffing tot de pau selijke troon heeft zij dit dagelijks contact via de telefoon voortgezet. Het Overlijden van zijn zuster heeft de H. Vader diep getroffen. Onmid dellijk nadat hem het bericht van haar overlijden had befeikt, trok hij zich terug in zijn particuliere kapel, waar hij lange tijd in stil gebed ver bleef. Maandagmorgen 'heeft de Paus de H. Mis voor haar zielerust opge dragen. Hedenmorgen vond de be grafenis plaats. Na het overlijden van gravin Jo sephine is nog slechts één zuster van de Paus in leven, n.l. de 77-jarige mevrouw Elisabeth Rossignani Pa celli, die buiten Rome vertoefde op 'het ogenblik, dat haar zuster over leed. Oplossing energie problemen Foto boven: een A.V.L. mobiele brug van een opleidingsafdeling van het. Amerikaanse leger in Duitsland, wordt, tijdens een demonstratie van de modern uitgeruste genie, ter gelegenheid van het bezoek van Turkse en Britse officieren, vakkundig door een soort tank over een sloot aangebracht. De demonstratie werd gehouden in de buurt van de Duitse stad Baumholder. Foto onder: een tank, waarop een ander model brug, van het type S.P.A.B., is gemonteerd, passeert de andere, juist gelegde brug. Het verschil tussen beide modellen is, dat de eerste is gemaakt om door een tank vanaf de begane grond over een sloot te worden gelegd, terwijl de twéede wordt aangebracht door een tank, welke daartoe eerst zelf in de sloot rijdt en dan de brugdelen naar beide zijden uitklapt. Amerika gaat aan bevriende naties atoombrandstof verkopen ten behoe ve van het kernonderzoek voor vreedzame doeleinden. Dit is giste ren meegedeeld door admiraal Lewis L. Strauss, voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie. De Amerikaanse regering is dus op de atoomwereldmarkt gekomen na dat deze „markt" dezer dagen voor de eerste maal was geopend door een mededeling van particuliere Ameri kaanse en Britse firma's, dat zij kern reactors te koop zullen aanbieden. Strauss onthulde dit belangwek kende nieuws in het kader van de „atomen-voor-de-vredé'-conferentie, die gisteren in Genève is begonnen. Belangwekkend was ook de voor spelling die bij de opening van de conferentie werd gedaan door prof. Horni J. Bhabha uit India. Deze ge leerde voorspelde dat binnen twintig jaar een methode zal worden gevon den om naast atoomsplitsing ook atoomfusie zoals die in de water stofbom wordt toegepast te ge bruiken voor vreedzame doeleinden. „Als dat gebeurt, zullen de ener gie-problemen van de wereld voor altijd zijn opgelost, want dan zal de brandstof even overvloedig zijn als de zware waterstof in de oceanen". De Amerikaanse admiraal Strauss deelde op een persconferentie in het oude Volkenbondspaleis mee, dat Amerika gezuiverd uranium, de fun damentele brandstof voor atoom»- ovens, zal verkopen, en tevens een Strauss zei verder, dat de V. S. ook zwaar water op de markt zullen brengen. Zwaar water wordt aange wend ter vertraging van de atoom reactie in de „ovens". De verkoopsprijs voor zwaar wa ter bedraagt 232 gulden per kg en die •voor normaal uraniumstaal 150 gul den per kilo. De waarde die bepaald is voor het uitlenen van tot 20 pro cent verrijkt uranium in U 235 be draagt bijna 100 gulden per gram. Mislukte proef met raketvliegtuig Een raketvliegtuig van het type Bell-Xla is Maandag bij een proef neming boven de Mojave woestijn in de Verenigde Staten op een hoogte van ongeveer 9.000 meter ontploft. Het supersonische vliegtuig, dat wordt aangedreven door een raket motor en wordt beschouwd als het „snelste vliegtuig ter wereld", wordt met een vliegtuig van het type B 29 de lucht in gebracht en gewoonlijk gedurende de vlucht op een hoogte van ongeveer 9.000 meter „losgela ten". De ontploffing vond plaats ongeveer 70 seconden vóór het raketvliegtuig door het moedervliegtuig zou worden losgelaten om een proefvlucht te maken. De piloot van het raketvlieg- tiug ontkwam ongedeerd, door tijdig in het moedervliegtuig te klimmen. De B 29 liet het raketvliegtuig ver volgens vallen. Door d^ kracht van de ontploffing sloeg de cabinekap van een straal- krachtiger veredelde uraniufnbrand- vliegtuig, dat de B 29 op korte afstand stof zal uitlenen. volgde. WAT IS RHEE'S BEDOELING? De Zwitserse en Zweedse leden van de neutrale commissie van toezicht in Korea zullen Woensdag besprekin gen voeren met hun Poolse en Tsje- choslowaakse collega's over het ulti matum van de Zuid-Koreaanse rege ring, waarin terugtrekking van de commissie wordt geëist. Volgens dit ultimatum, dat Zaterdag j.l. werd ge steld, moeten de commissieleden Za terdag 13 Augustus Zuid-Korea ver laten hebben. In geheel Zuid-Korea zijn Maandag anti-communistische 'betogingen ge houden. In Seoel trachtten circa hon derd betogers het ministerie van bui tenlandse zaken te bestormen, doch zij werden door een compagnie bere den politie uiteen gedreven. Een aantal betogers heeft de ver hoogde straatweg van het vasteland naar het eiland Wolmi, bij Intsjon, waar een inspectiegroep voor toezicht op het bestand verblijft, afgezet. De In het paleis van Justitie te Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam, is gisteren een bom ontploft, waardoor schade werd aangericht op de eerste verdieping van het gebouw. De bom ontplofte enige minuten nadat pre mier Ngo Dinh Diem het paleis was gepasseerd. Dit gaf aanleiding tot geruchten dat de aanslag op de premier was ge munt. Sedert 1 Augustus zijn in Saigon reeds negen bommen ontploft. De politie wijt de aanvallen nu eens aan communisten en dan weer aan leden van sekten. Zuid-Vietnam zal Donderdag een sterke delegatie naar Parijs zenden die onder meer zal aandringen op een spoedig terugtrekken van het Franse expeditieyeger, vermoedelijk vóór Juli 1956. TELEFOONGESPREK MET HERTROUWDE VROUW. Eén van de elf kortelings uit Chi nese gevangenschap ontslagen Ame rikaanse vliegers, Daniel Schmidt, heeft van Tokio uit een transocea- nisch telefoongesprek van twintig minuten gevoerd met zijn vrouw Una, die tijdens zijn afwezigheid op nieuw in het huwelijk is getreden en wel met de houtvester Alford Fine, daar zij aannam dat haar echtgenoot was omgekomen. Volgens de advocaat van mevrouw Schmidt heeft zij na dit telefoonge sprek althans voorlopig van de houtvester afstand genomen. Schmidt telefoneerde ook nog met zijn moeder in Portland (Oregon). Deze verklaarde, dat haar zoon zijn vrouw terug wilde zien te winnen; hij had zich de zaak zeer aangetrok ken en gevraagd of zijn vrouw zijn brieven niet had ontvangen. Het ra dio-nieuws had hem van de situatie thuis op de hoogte gesteld. politie op het eiland is uitgerust met traangasibommen en brandweerspui ten om een aanval van betogers op de inspectiegroep te verhinderen. Te Washington heeft men nog geen officiële commentaar gegeven op het ultimatum. Wel wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit ultimatum komt juist nu het Amerikaanse opperbevel plannen in overweging had om alle Amerikaanse troepen uit Korea terug te trekken in het kader van een alge mene hergroepering der strijdkrach ten in het Verre Oosten. Sommige waarnemers achten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat president Syng- man Rhee, die zich reeds eerder tegen het vertrek der Amerikanen heeft ge kant, door middel van het ultimatum deze plannen heeft willen dwars bomen. wordt weer (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). BIJNA GEEN BUIEN MEER. Wisselende bewolking en een enkele verspreide bui. Vannacht 5 hier en daar mist. Zwakke, later J matige wind tussen Noord-West en Noord-Oost. Weinig verande- ring in temperatuur. 10 Aug. zon op 5.16, onder 20.18; maan op 22.27, onder 13.32. Het weer in Europa weer temp. STOCKHOLM geheel bew. 21 C. OSLO zwaar bew. 22 KOPENHAGEN half bew. 17 AMSTERDAM ziwaar bew. 16 LONDEN zwaar bew. 22 LUXEMBURG zwaar bew. 14 PARIJS licht bew. 20 BORDEAUX mist 23 GRENOBLE onbewolkt 19 NICE onbewolkt 26 GENEVE half bew. 19 ZURICH zwaar bew. 16 LOCARNO half bew. 24 BERLIJN zwaar bew. 17 FRANKFORT regen 17 MUNCHEN regen 14 WENEN regen 16 INNSBRUCK zwaar bew. ROME onbewolkt 28 AJACCIO onbewolkt 26 MALLORCA onbewolkt 30 Korreltje Satan vindt altijd iets te doen voor nietsdoeners. A DINSDAG 9 AUGUSTUS 1955 f J 0 I "1 - «La 46ste JAARGANG No. 13571 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j I J Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 r Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1