I De Nederlandse zwemkampioen- schappen te Groningen begonnen Uitstekende tijden van Hettie Balkenende en Mary Kok Eur. kampioenschappen te Bukarest Uit de strijd om het wereld-schaak kampioenschap voor de jeugd De Holland-week te Loosdrecht begon met windstilte Nederland won Valkenwedstrijd te Sneek ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 In het nieuwe, open zwembad „De Papiermolen", dat even buiten Gro- lingen in een landelijke omgeving jgt en op moderne wijze is gebouwd >n bovendien bijzonder fleurig en gezellig is ingericht, is gisteravond een begin gemaakt met het program ma van de nationale zwemkampioen- ichappen van de KNZB. Het was een leerlij ke windstille zomeravond, de :emperatuur van het water bedroeg 20 graden en de publieke belangstel- ing was bevredigend, zodat alle fac- oren meewerkten, gegeven ook de iterke bezetting, voor het noteren van snelle tijden, zelfs in de series, waarin tenslotte slechts gezwommen werd voor de plaatsing in de eind strijden. Bij de dames legde Hettie Balken ende van ZAR de 400 meter vrije slag af in 5 min. 11,8 sec, een nieuw jersoonlijk record. In Parijs, enkele veken geleden by de landen wed strijd tegen Frankrijk, had zij 5 min. 12,4 sec. laten afdrukken. Indien men ledenkt, dat het Nederlandse record n een overdekte badinrichting ge maakt en op een 25 meterbaan op 5 min. 9,9 sec. staat (Mary Kok) dan zal het duidelijk zijn, dat Hettie Bal kenende ongetwijfeld in staat moet worden geacht het Nederlandse re cord op dit nummer te verbeteren. In ieder geval stond haar prestatie van gisteravond in het Groningse bad op internationaal niveau. Mary Kok noteerde 5 min. 17,sec., maar zwom in een andere serie dan het ZAR-meisje. Ook Lenie de Nijs liet, ondanks slecht baan houden, met 5 min. 20,2 sec. een nieuw persoonlijk record voor zich afdrukken. Mary Kok, die op dit driedaags kampioensfeest 12 maal aan de start zal moeten verschijnen, waarin na tuurlijk het zwemmen van de series is begrepen, had een bijzonder snelle start op de 100 meter vrije slag voor adspiranten. Zij noteerde 1 min. 7,3 sec,, een nieuw persoonlijk record, want haar trainer Jan Stender zij wist zelf niet wat haar beste tijd op dit nummer tot nu toe was: geweest vertelde, dat zij op een 25 meter baan nimmer beneden de 1 min. 7,8 sec. is gekomen. Wim de Vreng, pas terug van een vacantiereis naar Frankrijk, noteer de snelste serietijd op de 400 me ter vrije slag voor heren met 4 min. 51,7 sec. De strijd tussen hem, tussen Willemse van de Robben en Jaap de Jong, de kampioen van het vorig jaar, belooft morgen zeer spannend te worden. Piet ten Thije bleef ruim onder de limiettijd van 5 min. 10 sec., maar kon zich met 5 min. 8,8 sec. geen plaats in de finale veroveren. De series 4 X 100 meter wisselslag estafette heren behoefden niet te worden afgewerkt, omdat Zian zich teruggetrokken had, zodat de Rob ben, DJK, LZO, HZPC, Dolfijn en Neptunus (Amersfoort) zich direct voor de eindstrijd plaatsten. Rest nog te vermelden dat Alie Homan van DZN (Groningen), die op de 400 me ter vrije slag voor dames dezelfde tijd noteerde als Judith de Nijs, n.l. 5 min. 39,7 sec., zich terugtrok we gens een lichte blessure toen zij en het Robbenmeisje werden opgeroe pen voor overzwemmen voor de zesde laats in de finale. Geertje Wielema had zich terugge trokken wegens een lichte bronchitis. Ztf is aan de 'beterende hand, maar zij was toch niet in staat om in deze kampioenschappen uit te komen. Voor de eindstrijden hebben zich na de voorwedstrijden de volgende zwemmers en zwemsters geplaatst: 400 meter vrije slag heren: de Vreng (AZ) 4 min. 51,7, Willemse (Robben) 4 min. 53,6 sec., de Jong (LZO) 5.01,4, de Bruyn (Neptunus Amersfoort), 5.03,5, de Jonge (Bub ble) 5 05, en Pieters (DWR) 5.06,7. 100 meter vrije slag adspiranten jongens: Zeewuster (Dolfijn) 1 min. 5,7 sec., Jiskoot (Merwede)( 1.06, Eerligh (LZO) 1.06,3, Ritton (DJK) 1.06,3, Stoel (Rotterdam) 1.07,3, Schoonhoven (LZO) 1.12,7. SPEEDWAY RIJDER ANDERSON OMGEKOMEN. Bij verkeersongeluk. De Noorse speedway rijder Ander son, die vandaag aan wedstrijden te Rotterdam en Maandag te Amster dam zou deelnemen, heeft bij een verkeersongeluk het leven verloren. Het ongeluk is in Noorwegen ge beurd. Anderson was op weg naar Nederland. AUTOMOBILISME. ONGELUK BIJ DE TRAINING TE KRISTIANSTAD. Bij de training voor de Grote Prijs van Zweden, die morgen te Kristian- stad wordt gehouden, is de Ferrari van de Belg Paul Frère geslipt bij bet ingaan van een bocht. De wagen, een 750 cc type Monza, sloeg drie over de kop en kwam volko men vernield tot staan tegen een te legraafpaal. Paul Frère werd uit de Ferrari geslingerd, die een vaart van ongeveer 100 km per uur had, maar kwam er wonder boven wonder goed af. Hij was alleen wat duizelig en zeide, nadat hij bekomen van de schrik was, dat hij in staat was aan °e race deel te nemen. Het is even wel de vraag of er een andere wagen voor hem beschikbaar is. Bij de training maakten Fangio on Stirling Moss, beide aan het stuur van een Mercedes 300 s 1, snelheden Van omstreeks 165 km uer uur. 100 meter schoolslag adspiranten jongens: Kapaan (Sleutelstad) 1 min. 21,5 sec., Freese (DVZ, Den Haag) 1.21.9, Zwerus (AZC Apeldoorn) 1.23.5, Hovestadt (Neptunus, Amers foort) 1.23,9, Ernst (NZC '21) 1.25,6 en Kooiman (Merwede) 1.26,4. 400 meter vrije slag dames: Hettie Balkenende (ZAR, Amsterdam) 5 min. 11.8 sec., Mary Kok (Robben) 5.17.6, Lenie de Nijs (Robben) 5.20,2, Loes Zandvliet (Golfbrekers, Lei den) 5.26,7, Jans Koster (Gooi, Bus- sum) 5.31,6 en Judith de Nijs (Rob ben, Hilversum) 5.39,7. 4 X 100 meter wisselslag estafette dames: RDZ 5 min. 16,1 sec.. Robben 5.21,1, DZN 5.39,2, Gooi 5.41,6, MZ en PC (Maastricht) 5.53,5 en HDZ 5.55,5. 100 meter vrije slag adspiranten meisjes: Mary Kok (Robben) 1 min. 7,3 sec., Greetje Kraan (HZC) 108,8, Lotte Heniger (RDZ) 1.09,9, Els Stee houwer (RDZ) 1.11,2, Ans Prins (HDZ) 1.11,8 en Atie Voorbij (Rob ben) 1.12,1. 100 meter schoolslag adspiranten meisjes: Ada den Haan (Gooi) 1.27,3, A. Pley (Golfbrekers, Leiden) 1.28,1, Rita Kroon (Robben) 1.28,3, D. de Leeuw (RDZ) 1.28,3, B. Zweers (Gooi, Bussum) 1.29,3 en S. Hovingh (DZN, Groningen) 1.30,1. 100 meter rugslag adspiranten meisjes: S. Wassink (AZPC) 1 min. 18 sec., Lenie de Nijs (Robben) 1.20,2, Mary Kok (Robben) 1.20,4, Bep van Ooyen (ODZ) 1.22,5, J. Minck (DZN, Groningen) 1.22,7 en Ina Raats (HZC) 1.22,9. NIEUW WERELDRECORD 200 METER SCHOOLSLAG. Ter voorbereiding op de olympi sche spelen worden te Tokio wed strijden gehouden tussen de beste Japanse en Amerikaanse zwemmers. Tijdens deze duels in het 50 meter Meiji-bad verbeterde de Japanner Masaru Furukawa het wereldrecord op de 200 meter schoolslag. Hij liet een tijd van 2 min. 33,7 sec. voor zich afdrukken. Het oude record stond sinds 17 September 1954 op naam van zijn landgenoot Mamoru Tanaka met 2 min. 35,2 sec. Furukawa had een grote voor sprong ep zijn landgenoot Gomazuru, die tweede werd in een tijd van 2 min. 39,2 sec- Op de derde plaats ein digde de Japanner Kimura in 2 min. 39,8 sec. De 200 meter vrije slag leverde een zege op voor de Amerikaan Wil liam Woolsey, die in 2.07,5 finishte voor de Amerikaan Ford Konno (2.08.4) en de Japanner Hiroshi Su zuki (2.09,—). In 18 min. 31,2 sec. won de Japan ner Tsukasa Ohno de 1 500 meter vrije slag. Hij werd gevolgd door George Breen (V.S.) in 18.38,6 en Yukiyoshi Aoki (Japan) 18.34,4. De Japanse ploeg won de 4 X 100 meter wisselslag in 4 min. 18,8 sec. De Amerikaanse zwemmers lieten een tijd van 4-20,4 noteren. Die Leythe-Vier verloor van Rusland Op het Snagov-meer, 30 kilometer van Boekarest gelegen, zijn gisteren de Europese roeikampioenschappen voor dames begonnen met het num mer Vier met stuurvrouw. De eerste heat bracht ploegen tiit Frankrijk, Tsj. Slowakije, Roemenië en Zuid-Slavië aan de start. De zege ging naar de Roemeense ploeg, die 3 min. 45,7 sec. liet afdrukken. Twee de werd Ts. Slowakije 3 min. 47,4, derde Z.-SIavië 3 min. 56,en vier de Frankrijk 3 min. 58,8. In de tweede heat kwamen Rus land, Nederland met „Die Leythe" en Hongarije uit. De Russische ploeg no teerde op het rimpelloze meer een uitstekende tijd, n.l. 3 min. 40,2 sec. en ging als eerste door de finish. „Die Leythe" plaatste zich tweede in 3 min. 52,7 en Hongarije werd derde in 3 min. 57,1, De winnaars van de heat, dus Roemenië en Rusland, plaatsten zich direct in de finale, die morgen geroeid wordt. De overige vijf ploe gen, dus Tsj. Slowakije, Nederland, Frankrijk, Z.-Slavië en Hongarije komen vandaag uit in een herkan sing, waarvan in elk geval de nrs. 1, 2 en 3 overgaan naar de finale, wel licht ook nr. 4. In totaal hebben ploegen uit 10 landen ingeschreven voor de vijf nummers van deze kampioenschap pen. De ploeg van „Die Leythe" be staat, zoals reeds gemeld uit E. La- feber (boeg), M. van Lith, A. de Mey, B. Vochteloo (slag) en L. de Wit (stuurvrouw). LAWNTENNIS HET INTERNATIONAAL TOURNOOI VOOR TENNISLERAREN Joop de Mos. winnaar van het vorig jaar, heeft het te Noordwijk in zijn hal ve eindstrijd enkelspel van het interna tionaal tournooi voor tennisleraren niet kunnen bolwerken tegen de sterke Brit se kampioen Roberts. Het was een uit puttende strijd, die 2y7 uur duurde, en waarin De Mos tegen de verwachtingen in veel op het achterveld bleef. Hij is volkomen in staat het moderne aanval lende spel te spelen, zoals hij vaak ge noeg heeft laten zien, maar ditmaal koos hij om welke reden dan ook een andere tactiek en speelde vrij verdedigend. Ro berts daarentegen kwam veel meer naar voren en won. na een partij die tot in de laatste set tamelijk gelijk was opgegaan, i vijf sets: 46 6—3 64 6—8 6—3. In de andere halve eindstrijd won de Australiër Cawthorn in vier sets van de Fransman Iemetti: 6—8 8—6 6—3 6—4. Ook hier zegevierde de aanval, door Cawthorn, ingezet en doorgevoerd zodra hij er kans toe kreeg. Met zijn uitste kende backhand, schuin en kort geplaatst bracht hij Iemitti telkens uit positie. Voorts wonnen de Australiërs Cawt horn en Tregonning hun partij in de kwartfinales van het dubbelspel tegen W. Hemmes—M. C. A. Buytelaar in drie sets: 63 64 62. Zoals de cijfers aan tonen werd de zege zonder veel moeite verkregen. De twee Australiërs vormen nu eenmaal een hechte en sterke com binatie. die het ook te Scarborough tot de laatste vier had gebracht, en tegen hun vast en zuiver spel hadden onze landgenoten weinig in te brengen. In een andere partij van de kwartfi nales dubbelspel traden Joop de Mos en Mulder aan tegen het Amerikaans- Egyptische paar A RitzenbergMohamed Ali Morabek. De Mos en Mulder vormden een nieu we combinatie, die voor het eerst op de baan verscheen. De Amerikaan en de Egyptenaar waren samen al enkele ma len uitgekomen en dit was duidelijk merkbaar, want ze pasten zich uitstekend aan elkaar aan. En aangezien De Mos, die blijkbaar een offday had. ook in deze partij geen vaart in zijn spel kon leggen behaalden RitzenbergMorabek een re gelmatige overwinning volkomen ver diend, in vier sets: 64 62 57 61. Voor heden staan de halve eindstrij den dubbelspel en de finale enkelspel op het program. Voorts zal Perry (VS) een demonstratiepartij om twee gewon nen sets spelen tegen Joop de Mos. De Amerikaan komt met zijn landgenoot Ritzenberg in een demonstratiepartij uit tegen Iemitti en Mohamed Ali Morabek. Zondag wordt de eindstrijd dubbelspel I gespeeld. De winnaar van het enkelspel zal in een demonstratiepartij uitkomen tegen Perry. Tenslotte zullen de win naars van het dubbelspel nog voor een demonstratie aantreden tegen Perry en een nader aan te wijzen speler. Voor de nationale tenniskampioen schappen, welke van 1521 Augustus op de METS te Scheveningen worden ge houden. hebben zo goed als alle bekende wedstrijdspeelsters en spelers ingeschre ven. Het aantal inschrijvingen is dit jaar beperkt, zodat de keuze-commissie van de KNLTB een selectie heeft toegepast. De volgende spelers zullen worden „geplaatst". Heren-enkelspel: Van Dalsum. Deh- nert, Van Meegeren. Goris. Karamoy, Van Gasselt, Holst en Marré. Dames-enkelspel: Fenny ten Bosch, mevr. P. F. van der Storm, mej. C. M. C. Grosveld, mevr. F. Rouwenhorst, mevr. E. H. Scholten, mej. J. Muilemeister, mevr. A. Koopmans en mevr. B. Thung. Heren-dubbelspel: Van Dalsum—Deh- nert, GorisKaramoy, Van Meegeren Lodeisen, HolstWiegers. Dames-dubbelspel: mevr. P. F. van der Stormmej. Fenny ten Bosch, mej. F. Ferirmej. M. Fikenscher. mevr. A. Koopmansmevr. E. H. Scholten, mej. C. M. C. Grosveldmej. J. Muilemeis ter. Gemengd dubbelspel: mevr. v. d. Storm Dehnert, mej. Ten Bosch—Van Dal sum, mej. FerirKaramoy, mej. Fiken scherTönjes. VOETBAL VALENCIA VERLIEST OP CURASAO De Spaanse voetbalclub Valencia heeft de wedstrijd tegen Subt, een van de sterkste ploegen van Curaqao, met 2—1 verloren. Het spel van Valencia viel te gen en ook Faas Wilkes liet weinig bij zonders zien. Hijzelf verklaarde, dat hij last heeft gehad van de scheidsrechter, die herhaaldelijk aanvechtbare beslis- Maus Gatsonid.es morgen in Zandvoort singen nam. Wilkes gaf de gasten in de eerste helft de leiding, doch nog voor rust maakte Subt gelijk uit een straf schop. Twintig minuten na de hervatting scoorde Gomez voor de gastheren het winnende doelpunt. De volgende partijen zijn tijdens het tournooi om het wereldkampioenschap voor jeugdschakers te Antwerpen ge deeld: Wit: Klages (West-Duitsland). Zwart: Oosterom (Nederland) Spaans. 1. e2—e4, e7—e5; 2. Pgl—f3, Pb8c6; 3. Lfl—b5, a7—a6; 4. Lb5—a4. Pg8—f6: 5. 0—0, Pf6xe46. d2—d4. b7— b5: 7. d4d5, een oude variant, tegen woordig weinig meer gespeeld. 7 b5xa4; 8. d5xc6, d7—d6; 9. Tfl—el. Pe4—f6. Waarschijnlijk is hier f7—f5 nog ster ker. echter ook na de tekstzet verkrijgt zwart goed spel. 10. c2c4, Lc8e6. Speciaal deze zet is zeer geschikt om de witte opstelling zijn kracht te ontne men, Zwart dwingt de witte dame op a4 te slaan. Wachtte hij een zet, dan zou wit met het paard over c3 naar d5 kun nen komen. Ook in de partij lukt dit de witspeler. maar slechts na afruil van enige stukken, waarna zijn algemeen overwicht aan terrein weinig te beteke nen heeft. 11. Ddlxa4, g7—g6; 12. Lel—g5. h7— h6; 13. Lg5xf6, Dd8xf6; 14. Pbl—c3, Lf8 g7; 15. Pc3d5, Le6xd5; 16. c4xd5, 0—0 Oosterom heeft de opening met grote kennis van zaken gespeeld, en staat nu beter. In het vervolg speelt hij zeer con sequent op het doorzetten van e5e4. 17. Tal— bl, Tf8b8; 18. Da4—a5, Df6 d8; 19. a2a4, f7—f5; 20. Da5—d2, Dd8 —f6. Nu dreigt e4 zelfs met stukwinst. 21. Tel—dl. Tb8b3. De zwartspeler kon hier de vruchten plukken van zijn uitstekend spel door e4 te spelen. Na Pd4, Dxd4, Dxd4, Lxd4, Txd4, Tb3 zou een voor hem gewonnen Op de Loosdrechtse plassen is het eerste deel van de Holland Week ge start imet een record van 280 deel nemers in zestien verschillende klas sen, waarbij een twintigtal buiten landers, die uitkomen in de klassen: Flying Dutchman, O-Jollen, Sharpies en Finnjollen. Het is deze eerste dag een dry f- partij geworden, omdat er vrijwel igeen wind stond. De A-hlassen, die in de morgen waren gestart, moes ten niettemin 24 km. baan afleggen. De klassen, die in de middag start ten, kregen een veel kortere baan. Door dit gebrek aan wind waren van de Valken, die 's morgens om half elf waren gestart, om zes uur nog niet alle deelnemers binnen. In de jeugdWasse deed zich het eigenaar dige geval voor, dat van het veld van 35 scheepjes drie omstreeks zes uur de finishlijn passeerden, terwijl de overigen nog ver buiten zicht wa ren. Deze moesten zelfs met een mo torboot later worden opgehaald, waarna een gezamenlijk protest kwam dat de eerste drie zouden hebben gepeddeld. Dit protest is in onder zoek. en voorlopig worden geen uit slagen van de jeugd bekend ge maakt. Het meest internationale aspect le verde de klasse van de Flying Dutch man, die met een veld van dertig bo ten (van wie 12 buitenlanders) een indewindse scherpe start had. Reeds na het eerste kruisrak ontstond een interessante strijd tussen onze land genoot Gülcher en de Duitser Kohl- meyer, die tenslotte dit duel won. Na Kohlmeyer, die een befaamd „wind- stil"-zeiler is, volgde ook nog de veel zijdige Italiaan V. Porta, die Gülcher passeerde en vrij onverwacht plaat ste Schooneveldt zich nog derde. Bij de Sharpies kwamen de buiten landei's er niet aan te pas en waren de 'beste plaatsen voor de Nederlan ders, evenals bij de O-jollen en de Finnjollen, die na spannende strijd op enkele decimeters door K. War burg werd gewonnen voor Hofland en Koos de Jong. De Belg Nelis had zich nog even in de strijd gemengd, maar zakte later af. Onder de deelnemers bij de Flying Dutchman behoort de 16-jarige Ame rikaanse miss Sharon D. Johnston van de Waikiki Yacht Club, die kam pioene is in de 8-voetsjollen. Er zijn voorts Duitsers, Italianen, Engelsen, een Belg en een Portugees van de partij. De voornaamste uitslagen van de eerste dag luiden: Flying Dutchman Op de Loosdrechtse plassen zijn op het ogenblik in het kader van Internationale Holland Week 1955 voortdurend zeilwedstrijden aan de gang. Deze foto geeft een beeld van de start van de 12 vierkante meter klasse A. (30 deelnemers): 1. H. Kohlmeyer, Hannoverscher Yacht Club, 2. V. Por ta, Uniona Sportiva Quarto, 2. J. D. Schooneveldt, WV Amsterdam. Valkenklasse A, 23 deelnemers: 1. J. Prins, Het Witte Huis, 2. A. Rolf v. d. Baumen, de Kaag, 3. B. Balder, de Kaag. 12 M2 klasse A, 27 deelnemers: 1. N. Oerlemans, de Maas, 2. B. Kraan Jr., Braassemermeer, 3. Jac. Kraan, Braassemermeer. Vrijheidsklasse A, 15 deelnemers: 1. P. H. Frech, de Kaag, 2. C. de Haas Jr., Het Witte Huis, 3. H. v. d. Horst, Het Witte Huis. Olympiajollen A, 14 deelnemers: 1. H. Prins, Het Witte Huis, 2. J. Huur man Jr., WV Amsterdam, 3. S. Haasma, de Kaag. 16 M2. Streepklasse, 21 deelnemers: I. H. Molenaar, Kralingen, 2. A. Ta- selaar, WV IJseLmonde, 3. J. de Haas Mzn, Het Witte Huis. Pampusklasse, 13 deelnemers: 1. W. Blok, Het Witte Huis, 2. W. Jaar- sma, KWV Loosdrecht, 3. H. Ninaber, de Vrijbuiter. 12 Voetsjollen A, 11 deelnemers: 1. G. Leverland, KWV Loosdrecht, 2. A. W. Reyers, de Kaag, 3. J. Sweerts de Landas, Haarlemse Yacht Club. Finnjollen, 17 deelnemers: 1. K. Warburg, de Kaag, 2. J. Hofland, Aegir, 3. J. de Jong, de Kaag. Op het Sneekermeer zijn de interna tionale zeilwedstrijden Vrijdag voortge zet. De uitslag van de derde en laatste race van de internationale Valkenklasse luidt: Teamwedstrijd: 1. Denemarken 50 pnt.; 2. Nederland 49 pnt.; 3. Noorwegen 44.1 pnt.; 4. Oostenrijk 39 pnt.; 5. Zweden 28 pnt. De einduitslag in deze klasse is hier door: 1. Nederland 177,2 pnt.; 2. Dene marken 147 pnt.; 3. Oostenrijk 114 pnt.; 4. Noorwegen 96.1 pnt.; 5. Zweden 85 pnt. Het Nederlandse team werd gevormd door Breuning, Van der Veen, Vis en mr. Cornelis. De uitslag van de open race luidt: 1. Kabel (Nederland); 2. Jirasko (Oosten rijk); 3. Osterberg (Zweden); 4. Chris- tensen (Denemarken); 5. Olsen (Dene marken). De medaille van de Commissaris van de Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan. voor de grootste voorsprong in alle open races op de tweede aankomende, ging naar C. Ka bel uit Leeuwarden. Morgen zal het circuit van Zandvoort weèr het middelpunt zijn van motor- sportminnend Nederland. Dan wor den daar n.l. nationale sportwagen races van de K.N.A.C. gehouden, voorafgegaan door junioren-motor wedstrijden van de K.N.M.V. De trai ning voor beide evenementen is op het circuit op het ogenblik reeds vol op aan de gang. Deze foto toont de Nederlandse crack Maus Gatsonides druk in de weer met zijn Triumph, waamee hij morgen weer danig van leer hoopt te trekken. toreneindspel zijn ontstaan. Dat hij zich deze afwikkeling laat ont gaan. wijst erop, dat hij niet zeker wist. of het toreneindspel gewonnen was. Dit is natuurlijk een gebrek aan ervaring en kennis, dat op de duur gemakkelijk in te lopen is. De partij wordt nu rommelig en on overzichtelijk. 22. Dd2a5, Df6f7; 23. Pf3d2, Tb3d3; 24. Pd2—c4. e5—e4. Nu verliest zwart zijn meerderheid op de koningsvleugel en daarmee zijn voor deel. 25. Tdlxd3. e4xd3; 26. Tbl—dl. Ta8b8; 27. Tdlxd3. Lg7xb2; 28. g2—g3. f5—f4; 29. Pc4xb2, Tb8xb2; 30. Da5—c3, Tb2—bl; 31. Kglg2, g6—g5; 32. Dc3— d4, a6a5. Zwart probeert, wat hij kan. Deze soort van eindspelen met alleen remise stukken is echter bijna niet te winnen. Gelukkig helpt de witspeler een handje met een interessante fout. 33. Dd4a7, f4xg3; 34. Da7—a8t. Kg8— g7; 35. Td3—f3?? Df7xf3t; 36. Kg2xf3, g3xh2. Wit geeft op. Wit: Schweber (Argentinië) Zwart: Spassky (USSR). Nimzo-Indisch. 1. d2d4, Pg8f6; 2. c2c4, e7—e6; 3. Pbl—c3. Lf8—b4; 4. p2 e3, c7c5; 5. Lfl—d3, Pb8—c6; 6. Pgl —f3, 0—0; 7. 00, d7d5; 8. a2—a3. Lb4 xc3; 9. b2xc3, d5xc4; 10. Ld3xc4, Dd8—c7. Deze stelling is de laatste paar jaren tientallen malen voorgekomen. Nie mand durft zich aan een oordeel wagen, wie er eigenlijk beter staat. 11. Lc4d3, e6—e5; 12. Ddl—c2, Lc8— 13. Pf3xe5. Pc6xe5; 14. d4xe5, Dc7x e5. Ook dit hebben anderen al eerder op het bord gehad. Op het eerste gezicht zou men wit goede vooruitzichten toekennen. Hij heeft het loperpaar en de meerder heid op de koningsvleugel. Het blijkt echter, dat zwart schitterende tegenkan- sen heeft. Zijn paard is zeer actief en de witte damevleugelpionnen zijn zwak. 15. Tfl—el. Niet helemaal duidelijk. Waarom niet direct Lb215 Ta8d8; 16. f2—f3; Lg4—d7; 17. a3—a4. Ld7c6; 18. e3—«4. Pf6—d5. Daar heb je het al! Zwart's lustig rond springend paard legt het witte loperpaar aan banden. 19. Lel—b2. Pd5f4; 20. Ld3—fl. Tf8 e8; 21. g2—g3, Pf4g622. c3—c4, Da5c7. Dit zou eigenlijk de bevrijding van het witte paard behoren te zijn. 23. Dc2—c3. f7—f6; 24. Lfl—d3, Pg6— e5; 25. Ld3c2, Td8—d2. Als zulk soort zetten mogelijk zijn. is 't einde nabij. 26. Tel—fl. Te8—d8; 27. Tal—a3, Kg8—h8. Zwart speelt de partij zeer rustig ver der. Men merkt hier de hand van de grootmeester. 28. Lb2—cl. Td2—d4; 29. f3—f4. Pe5x 30. e4e5. f6xe5; 31. f4xe5, Dc7xe5; 32. Lc2—dl. Td4xdl33. Dc3xc4, Tdlxflt 34. Dc4xf 1. De5—e4; 35. Lel—f4. Td8—dl Wit geeft op. De stand in dit tournooi luidt na de 7e ronde: 1. B. Spasski (Rusland) 6\4 pnt.; 2. E. Mednis (VS) 5 pnt. en 1 afg. partij; 3. M. Farre (Spanje) 41/? pnt. en 1 afg. partij; 4. G. P. Tringov (Bulgarije) 4 p.; 5. I. Portisch (Hongarije) 3pnt. en 1 afg. partij: 6. D. R. Keiler (Zwitserland) 3 pnt. en 1 afg. partij: 7. J. J. van Oos terom (Ned.) 3 pnt 8. L. A. Hallstroem (Finl.) 2 pnt.; 9. S. Schweber <Arg.) 1 pnt.; 10. S. Johanssen (Noorw.) y pnt. WIELRENNEN A. VAN WETTEN EN A. VAN HOUWELINGEN NAAR DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN Door de sportcommissie der KNWU zijn de Swiftleden A. v. Wetten en A. v. Houwelingen aangewezen om deel te nemen aan de wereldkampioenschappen, welke van 27 Aug. tot 4 Sept. in Italië worden verreden. A. v. Wetten is inge deeld bij de amateurwegploeg: A. v. Houwelingen womt uit in de achtervol ging „Swift-Comblnatie" Zondag rijden A- en B-klasse 75 km. voor de zomer- compettiie. De afstand voor de C-klasse is 50 km., die voor de D-klasse 35 km. Start 10 uur.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9