Spoorwegen verhogen per 1 Sept. inn tarieven op langere afstand DE STER VAN DE WEEK Kamerlid protesteert tegen de arheidswerving in N. Nederland Emmen Straks één Nederlands net voor gaslevering DE STENEN SPREKEN 9liij,Mwaag, 2kunes}%r*huid? Regering wil credieten aan emigranten garanderen de Losbandig wiel draaide tegen etenstijd woning in de soep ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 DE LEI!. UKANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Het lid van de Tweede Kamer de heer Biewenga heeft aan de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid de volgende vragen schrif telijk gesteld: 1. Is het waai-, dat het rijksar beidsbureau een actie ondernomen heeft om dit in de 3 noordelijke pro vincies arbeidskrachten te werven door plaatsing in industrieën in het Westen des lands, welke actie zich uitsluitend uitstrek tot hen, die geen emplooi hebben of tijdelijk bij ob jecten van werkgelegenheid te werk gesteld zijn, en waarbij o.a. de mo gelijkheid voor gehuwden in Fries land, Groningen en Drenthe wordt geopend om met het gehele gezin naar het Westen te trekken? 2. Indien de eerste vraag beves tigend wordt .beantwoord, wil de mi nister dan tevens mededelen: a) of voor de bevordering van deze migratie het middel van wo ningtoewijzing wordt gehanteerd? b) Welke andere faciliteiten aan de toekomstige migranten wor den verstrekt? c) Welke sancties worden toe gepast op arbeiders, die geen em plooi hebben of tijdelijk bij objec ten van werkgelegenheid te werk gesteld zijn en aangeboden werk in het Westen des lands niet wil len of kunnen aanvaarden? 3. Is de minister niet van oor deel, nu ook van overheidszijde nog te weinig voor structuurverbetering dn de in ontwikkeling achtergeblevei gebiedèn in het Noorden des lands is 'gedaan en de reeds getroffen maatregelen nog niet voldoende effect hebben kunnen opleveren, datten minste nu nog niet naar het middel van een van overheidswege gestimu leerde migratie mag worden gegre pen? lag in Spanje Een koe op de markt te Emmen kreeg gistermorgen plotseling ge noeg van haar eentonige bestaan en zocht de avontuurlijke zijde van het leven op door een kraampje met verkoopster om ver te rennen, iedereen op de markt de doodsangst op het lijf te jagen en tenslotte naar de dierentuin te rennen om te zien of zij daar bondgenoten kon vin den. De dierentuin stelde echter een rustig leven meer op prijs dan het ongewisse avontuur, waartoe de koe haar noodde, en ikwam al volledig in opwinding toen de koe binnenrende. Een oppasser, die igraag held wilde worden, kon zich nog maar nauwelijks boven op een hek in veiligheid brengen, de runderen, herten, antilopen en struisvogels begonnen 'n zenuwachtig kabaal te maken en een Wapitibok ren de angstig tegen de afrastering van zijn kooi op en verwondde zich ernstig. Toen verscheen de politie op het strijdtoneel en de koe stierf een roemvolle dood voor het vuurpeloton. 4. Is de minister 'bereid om, in geval van bevestigende beantwoor ding van vraag 1, te bevorderen, dat de voorgenomen werving wordt ge staakt tot het tijdstip, dat de Ka men zich over deze activiteit heeft kunnen uitspreken? JONGETJE VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks half vijf is de 12-jarige Abraham Deij tijdens het zwemmen in de Westerschelde bij de zogenaamde Westveerdijk verdronken. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Het aantal verkeersongelukken in Den Haag is in Juli het hoogste ge weest, dat ooit in een maand is voor gekomen. De politie noteerde 1133 on gelukken, dat zij er 203 meer dan in Juli 1954. Bij deze ongelukken von den zeven mensen de dood. Onvoor zichtigheid bij het passeren veroor zaakte in 157 gevallen een ongeluk, in Juli 1954 was dat in 97 gevallen de oorzaak. Het aantal gewonden steeg ook aan merkelijk, vooral het aantal licht ge wonden. Zware verwondingen kregen 98 mensen, lichte 323. Bij de licht ge wonden was een stijging van meer dan honderd procent vergeleken bij Juli 1954. De onveiligste straat was de Rijswijkseweg, waar 32 ongeluk ken gebeurden. In de Grote Markt straat en op de Pi'insegracht gebeur de 22 en 20 ongelukken. Aard- en raffinaderij-gas wordt in Utrecht omgevormd en gedistribueerd Nadere bijzonderheden over de toe komstige landelijke gas voorziening zijn gisteren bekendgemaakt door minister Zijlstra, in de rede waarmee hij de staatscommissie-Kramer instal leerde. Deze commissie zal de organi satie van dit grootse project voorbe reiden. Er komt vermoedelijk een nationale gasmaatschappij, als top orgaan van de gehele Nederlandse gasvoorziening. Reeds in 195-0 sprak de commissie- Van Iterson uit, dat de plaatselijke gasproductie moest verdwijnen en vervangen worden door afstandsgas- voorziening. Voorts moest een lan delijk gastransport- en koppelnet worden gebouwd en voor het beheer van dit net zou een geheel nieuwe bestuurlijke organisatie moeten wor den gevormd. Inmiddels heeft men niet stilge zeten. Werd vijf jaar geleden nog van alle gas door de plaatselijke fabrieken gemaakt, sedertdien zijn er de aard- en raffinaderijgasvoorzie- ningen gekomen. 1. Het aardgasnet in het Noord- Oosten nadert zijn voltooing en zal, wanneer het gereed is, in vrijwel alle plaatsen waar een gasfabriek staat, leiden tot de omschakeling van stads- gas op afstandsgas althans in Gro ningen, Friesland, Drente, Overijssel en noordelijk Gelderland. 2. Raffinaderijgas van de B.P.M. in Pernis zal worden gebruikt door Zuid-Holland. De belangrijkste gas- gemeenten hebben er een gezamelijk transportnet voor gebouwd. 3. Daarnaast hebben ook de trans portnetten van de staatsmijnen in Brabant en Limburg en van de Hoog ovens in Noord-Holland zich belang rijk uitgebreid. 4. In Oost- en midden-Gelderland heeft voorts het Duitse gas, in Zee land dat van de cokesfabriek te Sluis kil, een belangrijk afzetgebied ver kregen. Alle provincies. Minister Zijlstra kon dan ook con stateren dat in tien van de elf pro vincies reeds thans een belangrijk gastransportnet bestaat en afstands gas de basis vormt van de gasvoor ziening voor de meeste bedrijven. De provincie Utrecht ontbrak nog. Besprekingen hebben er echter toe geleid, d\t men daar bereid is, de eigen gasproductie te staken en tot het betrekken van gas van de staat over te gaan. En daardoor kan men komen tot een werkelijk nationale gasvoorziening. Want dit betekent dat thans een verbindingsleiding zal worden gelegd tussen het aardgas en het raffina derijgas en dat in de omgeving van Utrecht een converteringsinstallatie zal worden gebouwd, waarin deze beide gassoorten worden omgevormd tot een gas met nagenoeg dezelfde brandeigenschappen als cokesovengas en stadsgas. Door deze omvorming wordt het tevens mogelijk om dit aardgas en raffinaderijgas te gebrui ken voor levering aan de omliggende gebieden en al dan niet tijdelijke gas- tekorten aldaar op te vangen en al dan niet tijdelijke of permanente gas- overschotten ten nutte te maken door het opnemen daarvan in het verzor gingsgebied van centraal Nederland. Koppelen. Een en ander betekent dat er ver bindingsleidingen moeten komen tus sen de bestaande, thans nog geschei den gastransportnetten. Als over en kele jaren de centrale gasfabriek voor de Utrechtse gemeenten klaar is, zul len de verschillende netten elkaar zo dicht zijn genaderd, dat de aanleg van verbindingsleidingen niet al te duur is. De minister wees er op, dat deze samenwerking der gasbedrijven economisch voordeel zal opleveren en dat deze voordelen ook moeten wor den benut waarbij men zou kun- denken aan verlaging van de gasprij- zen Red.). De nationale gasmaatschappij, die naar het oordeel van de minister ge vormd zal moeten worden, zal ge grondvest zijn op regionale organen, waarin de belanghebbenden zich ver enigen. Niet alleen de staat moet de verantwoordelijkheid dragen. De minister gaf ten slotte de com missie in overweging, te onderzoeken of er een gaswet zal moeten komen. „Eén van de mooiste plekjes van Leiden", merkte een goede vriend, die veel van de Sleutelstad houdt, op. Dit bruggetje, dat twee oude stra ten van Leiden overspant, wordt omlijnd door een weelde van het groenste groen, dat men zich in de midzomer kan dromen. De vorige week De toto stelde voor de Marendorp- sedwarsstraat met aan het eind van de straat een gezicht op de huizen van de Grevenstraat. De prtfs is voor de heer N. Brohm, Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief ot briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht P. de Ia Courtstraat 65, Lelden. 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5verloot. Gemiddeld pet In verband met de finantiële situa tie van de Nederlandse Spoorwegen hebben deze de toestemming gekre gen tot een partiële en matige ver hoging van de reizigerstarieven, zo dat deze tariefsverhoging een zo be perkt mogelijk karakter zal dragen. Niet worden verhoogd de prijzen van de enkele reis. en retourkaar- ten beneden de 20 km, omvattende 32 procent van het totale aantal rei zigers dat op enkele reis- en retour biljetten reist. De verhoging dezer biljetten heeft dus betrekking op afstanden van 20 km en hoger. Van 20 km af worden deze prijzen verhoogd met gemiddeld 6 2/3 pro cent,terwijl de stijging geleidelijk groter wordt op afstanden boven 150 km. TH. J. VAN DER HEIJDEN, rechtskundige Hoge Rijndijk 103a. Leiden. telefoon 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's. (Advertentie). Niet zelden zie je, dat God zijn heiligen kiest onder de men sen, van wie wij, gewone men sen, niet zo heel erg veel ver wachten. Anderhalve eeuw geleden leefde in Frankrijk een jongen, die overal als onbruikbaar weg gestuurd werd, die geen woord Latijn kon onthouden en die al leen maar koppig volhield, dat hij priester wilde worden. Meer uit medelijden werd hij tenslot te priester gewijd en geplaatst in een onogelijk gehucht. Maar door deze priester werd dit Franse gehuchtje bekend, want er zullen in West Europa weinig mensen zijn, die nooit van de heilige Pastoor van Ars gehoord hebben. Omstreeks dezelfde tijd leef de in Nederland ook zo'n jon gen. Hij was de zoon van de ar me Tilburgse wever Donders, die in het 'begin van de vorige eeuw met moeite een droge bo terham kon verdienen, omdat de toen uitgevonden machines hem het werk uit handen namen. Als kleine jongen moest Peer- ke al mee naar de fabriek om een paar centen voor de huis houding te verdienen en aan de dure studie voor priester viel eenvoudig niet te denken. Maar Peerke gaf zijn ideaal niet op en toen hij 21 jaar was, kreeg hij een baantje als knecht op een seminarie, waar hij te vens kon studeren. Toen hij 32 jaar was, werd hij priester gewijd en zijn doel stond toen al vast: hij wilde naar de missie. In die tijd heersten er ver schrikkelijke toestanden op de plantages van Suriname en daar kwam Peerke Donders' arbeids terrein te liggen. Hij vertrok in 1842 toen hij een jaar pries ter was naar Suriname en toen hij 45 jaren later stierf, was hij nooit één keer met verlof naar Holland geweest. Lang behoefde Peerke in Su riname niet te zoeken naar een groot en zwaar arbeidsveld, want al spoedig trok hij het bin nenland in naar de plantages, waar de toestanden voor de ne gers zeer slecht waren. Peerke Donders Maar Peerke zocht naar steeds zwaarder werk en tenslotte vond hij dit bij een groepje uit gestoten negers, die in een afge zonderd deel van de wildernis in de grootste ellende op hun dood wachtten. Deze negers wa ren melaats en er bestaat geen vreselijker ziekte dan deze. Langzaam sterft het lichaam af en verrot, terwijl de zieke blijft leven; het lichaam wordt afzichtelijk en de omgeving wordt voor een gezond mens on dragelijk. Voor pater Peerke Donders was echter niets ondragelijk; hij herinnerde zich hoe ook Jezus zich hier op aarde over melaat sen ontfermd had en vol liefde begon hij voor hen te zorgen. Tien jaren lang werkte hij als enige gezonde onder hen, voor dat hij hulp kreeg van andere missionarissen; hij verbond hun afzichtelijke wonden, hij maak te hun hutten schoon, kookte eten voor hen en bouwde een klein, armzalig kerkje, waar heen hij zijn melaatse parochia nen zelf droeg, als ze niet meer konden lopen. Dit leven heeft Peerke vele tientallen jaren volgehouden en alhoewel melaatsheid zeer be smettelijk is, werd Peerke voor deze vreselijke ziekte be- - schermd; hij stierf aan een ver waarloosde nierziekte en onmid dellijk na zijn dood ging de roep van zijn heiligheid over de we reld. Doch de Katholieke kerk is voorzichtig en Peerke is nog niet heiligverklaard. Wel stond de Paus toe, dat zijn kleine ge boortehuisje in Tilburg omge bouwd werd tot een bedevaart kapelletje, waar jaarlijks dui zenden pelgrims komen bidden, wel verklaarde de Paus enkele jaren geleden in het openbaar de grote heldhaftigheid van dit leven, maar heiligverklaard is Peerke nog niet; Vele mensen bidden echter voor de heiligverklaring van de ze apostel der neger-melaatsen en het is niet onmogeijlk, dat binnen enkele jaren de heilig heid van deze eenvoudige Til burgse weverszoon door de twee voorgeschreven wonderen be krachtigd zal worden. STERRENKIJKER. De familie Fijn in Lambertschaag zat gistermiddag goed en wel aan tafel toen een autowiel het huis kwam binnenrijden. Nu gebeurde dit wel meer, maar nooit met een vaart van zeventig kilometer en dwars door de voorAeur. Het voorwerp vernielde een pro visiekast, beschadigde een kamer wand en besprong terugverend de trap die nog een flinke duw kreeg. Toen het wiel tot rust was gekomen, rende de familie naar buiten maar EEN TOT TWEE MILLIOEN INGELEGD OP KERKELIJK GROOTBOEK HERV. KERK. Vrijwel zonder enige ruchtbaar heid naar buiten heeft de Generale Financiële Raad van de Nederlandse Hervormde Kerk aan het begin van dit jaar een Kerkelijk Grootboek op richt. De bedoeling hiervan is enerzijds financiering van kerkbouw en ande re kerkelijke kapitaalswerken te ver- gemakkelijkn en anderzijds een be tere beleggingsmogelijkheid te bie den aan de vermogens van Her vormde Gemeenten, diaconieën, fond sen, beurzen en andere kerkelijke instellingen. Tussen de één en twee imillioen gulden is nu in dit Ker kelijk Grootboek ingelegd. De beleggers, die meestal hun gelden hadden ingeschreven in het Grootboek der Nederlandse Werke lijke Schuld, krijgen bij het Kerke lijk Grootboek een beter rendement, de kerkelijke gemeenten die aan de andere kant gelden moeten aantrek ken voor het uitvoeren van bouw werkten, kunnen deze gelden bij het Kerkelijk Grootboek tegen een lager percentage lenen dan op de vrije ka pitaalsmarkt het geval is. Het Ker kelijk Grootboek geeft op de ingeleg de gelden -3.25 pet. en leent weer uit tegen 3.75 pet. De marge van een 'half procent moet dienen voor de ad ministratie. Wat er daarvan mocht overblijven, zal ter meerdere zeker heid van de beleggers worden gere serveerd. Overigens waarborgt Hervormde Kerk betaling van rente en aflossingen. De voorwaarden waarop thans gel den worden aanvaard zijn: dat de aflossingen beginnen nadat vijf volle jaren zijn verstreken. Elk jaar wordt dan een vijf en twintigste deel afge lost. Niet alleen kerkelijke instellin gen kunnen gelden in het Kerke lijk Grootboek doen inschrijven, ook particulieren en ondernemingen kun nen dit doen. De ingelegde gelden zullen echter alleen worden ge bruikt ter financiering van kerkelij ke werken. „Parool". Abonnementen De prijzen van de maandtraject- kaarten en weekkaarten, die bij een vorige gelegenheid niet evenredig zijn verhoogd, worden thans ver hoogd met resp. gemiddeld 12 en 13^ procent; deze percentages kun nen op sommige afstanden iets hoger of lager liggen. De prijzen van de weektraject- kaarten, de vastrechtkaarten en de jeugdkaarten zullen niet worden ver hoogd en blijven derhalve gehand haafd op het niveau varn 1952. De prijzen van de algemene abon nementskaarten worden met 10 gul den voor de derde klasse en met 14 gulden (15 gulden voor de eerste maand) voor de tweede klasse ver hoogd. Zij komen derhalve op 137 voor de tweede en 95 voor de derde klasse in de maand, en'op 115 resp. 80 voor de volgende aansluitende maanden. De verhoogde tarieven zullen in gaan op 1 September a.s. De verjaardag van Prinses Irene Koningin kreeg geen gehoor Enkele minuten nadat de prinses sen Beatrix en de jarige Irene gister morgen haar hotel hadden verlaten cm een autotocht langs het meer van Genève te mftken, belde koningin Juliana uit Soestdijk haar jarige dochter op. De Koningin zou later op de dag terugbellen. Gistermorgen kwam een grote verjaarstaart in het River-Reine hotel aan, gezonden door het Nederlandse gezantschap te Bern en gesierd met 16 kaarsjes. Een fotograaf, die 's morgens trachtte een foto te maken toen de Prinsessen het hotel verlieten werd door de politie weggestuurd, omdat de Koningin strikte orders heeft ge geven de Prinsessen niet lastig te vallen tijdens hun vacantia. Zij zouden samen- de lunch gebrui ken ergens aan het meer van Genève doch de juiste plaats werd geheim ge houden. -- Badyderm-zeep WETSONTWERP INGEDIEND Overeenkomstig het advies van de raad voor de emigratie heeft minister Suurhoff in een wetsontwerp voorge steld garanties te verlenen voor cre dieten die emigranten opnemen voor de aankoop van een landbouw- of middenstandsbedrijf dan wel een wo ning. De bestaande credietmogelijk- heden zijn samen met de eigen mid delen die de emigrant na een ver blijf van enige paren in het emigra- tieland bijeen heeft kunnen brengen, veelal onvoldoende voor de finan- ciëring van deze aankopen. Een aanvullende credietregeling waaraan bijzondere risico's verbonden zijn, zal zonder een voorziening van overheidswege niet of slechts zeer moeilijk tot ontwikkeling kunnen ko men. Beslissingen in zake garanties zullen slechts worden genomen nadat een onderzoek is ingesteld door de emigratie-attaché in het ontvangende land, die voorts ook met het toezicht namens de Nederlandse overheid zal worden belast. Voor 1955 zal de omvang van de garanties beperkt worden tot een be drag van 4 millioen guldens. Een Nederlandse bankinstelling heeft zich reeds onder bepaalde voor waarden bereid getoond een crediet te verstrekken aan een organisatie van emigranten in Canada, waardoor voor leden van deze organisatie de mogelijkheden tot agrarische bedrijfs vestiging worden vergroot. Dit cre diet zal binnenkort kunnen worden verstrekt. Wilt LT ?®ts weten? Vraag: Route VoorhoutBocholtz per bromfiets. Antwoord: Voohout, Leiden, Al phen, Utrecht, Houten, Culemborg, Den Bosch, Eindhoven, Weert, Hun- sel, Thorn, Maasbracht, Susteren, Sit- tard, Hoensbroek, Heerlen, Simpel- veld, Bocholtz. Vraag: Route VoorhoutVenray per bromfiets. Antwoord: Als boven tot Den Bosch, daarna Berlicum, Veghel, Ge- mert, Overloon, Venray. Vraag: Route WaddinxveenNun- speet; hoeveel km? Antwoord: Waddinxveen, Bodegra ven, Utrecht, Amersfoort, Nijkerk, ontdekte in geen velden noch wegen een auto waar het voorwerp vanaf gelopen kon zijn. Een paar kilometer verder zag een chauffeur echter plotseling in zijn spiegeltje dat een wiel van zijn aan hanger was afgereden. Hij stopte on middellijk draaide de wagen en reed langzaam terug om het nuttige voor werp te zoeken. Weldra vond hij echter de familie Fijn langs de weg, die hem het wiel toonde en de reke ning voorhield. Vraag: Hoeveel km is de route Am sterdam, Monnikendam, Volendam, Edam, Purmerent, Wormerveer, Be verwijk, IJmuiden (Sluis)? Antwoord: 60 km. Vraag: Route BoskoopValkeveen binnendoor; hoeveel km? Antwoord: Boskoop, Alphen, Ter Aar, Zevenhoven, Wilnis, Vinkeveen, Loenersloot, Korte.nhoef, 's-Grave- land, Bussum, Valkeveen; afstand 50 km. Vraag: Route SassenheimArn hem; hoeveel km? Antwoord: Sassenheim, Leiden, Alphen, Utrecht, Zeist, de Klomp, Ede, Arnhem; afstand 125 km. Hoe lang u over deze route rijdt, hangt vanzelfsprekend af van de snelheid, waarmede u rijden wil of rijden kunt. Dat kunnen wij niet beoordelen. Vraag: Om naaiwerk voor een win kel. Antwoord: Deze vraag hoort thuis in onze advertentierubriek. Plaats U eens een Telefoontje! Vraag J. v. d. B. te N. inzake ziekengeld van een werkster in 2 ge zinnen. Antwoord: Men maakt ons er op attent, dat een werkster 5 (geen dagen bij eenzelfde werkgever in dienst moet zijn, wil zij onder de bepalingen van de Ziektewet vallen. De premie-betaling geschiedt dus ten onrechte.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6