Zweden leeft in 'n fabelachtige luxe maar de schone schijn verbergt veel U/anneer man en vrouw werken kan men een stand ophouden die de wereld 'n geluksillusie kan geven H HET LAND VAN MELK EN HONING Afbetalingsmanie ten top gedreven i ER HEERST IN NEDERLANp een opinie over de Zweden en hun welvaart en rijkdom, die sterk is overdreven. Men schijnt het land zo'n beetje te beschou wen als een luilekker-geval de gebraden duifjes vliegen de Zweden zó het eetgrage mondje in! De werkelijkheid ziet er iet wat anders uit.... ATEN WE ONZE goede vrinden, de Hansons, pa, ma en twee kin deren (5 en 3) eens als voor beeld nemen. Herr Ake Hanson is eerste-luitenant vlieger bij de Zweedse luchtmachthet ge zin bewoont een flatje in Stock holm's buitenwijk Rosunda. Een vrij-gewoon flatje voor Zweed se begrippenvoor onze ideeën fiks-luxueus, vooral de keuken is één-en-al comfort, Ameri kaans wat betreft alle mogelij ke machinerie. Een groot gemak voor de huisvrouw en niemand zal haar dat misgunnen, maar een stevig brok van het budget is er zéker mee gemoeid. Herr Hanson verdient ongeveer 1200 kronen per maand (d.i. ongeveer 900 gld) en voor het niet-zo- luxueuze flatje betaalt hij de luxueuze huur van 200 kronen per vier weken! De belasting slokt ongeveer 25% op., wég 300 kronen! Dan is daar het dagelijks brood met toebehorenóók al geen grapje, want klein vier honderd kronen per maand is er zonder twijfel mee gemoeid. Licht en brandstof zijn bij de huur inbegrepen, althans voor Het slot Kalmar in Smaland. Men moet namelijk weten, dat de doorsnee Zweed uiterst gesteld is op „correct" gekleed te gaan.en dat wil daarginds zeggen, dat men een uitgebrei-1 de garderobe dient te bezitten, waarin men zich uitgebreid I dient te vertonen. Nergens is het j uitgaansleven zó intens als in i Zwedende Hansons móeten j eenvoudig tweemaal per week! naar bioscoop of theater. Een; sociale verplichting, die bio- scoop eigenaren even veelvuldig! als rijk heeft gemaakt. Stock holm, een stad met evenveel in- j woners als Amsterdam, dat ruim 30 bioscopen bezit, pronkt met; 100 van deze gelegenheden! Enj daarnaast nog met een prachtig j opera-gebouw en talrijke thea- j ters en nachtgelegenheden, dan cings, etc... en entree-prijzen, j consumpties e.d. zijn zó, dat! iedere- beurs die zich kan ver oorloven. De beurs der jonge in tellectuelen misschien uitgezon derd, maar die van de geschool de arbeiders en de kleine za kenman en ieder ander zeker in begrepen. De arbeidslonen zijn er zeer hoog en bovendien heeft een gr-oot percentage der Stock- j holmse getrouwde vrouwen een baantje., fru Ingrid Hanson nu! toevallig niet, omdat zij voor' tandarts studeert en het volgend jaar een praktijk wil beginnen, opdat zij later geld genoeg zul len hebben om een eigen hui. te kopen (of een flat) en opdat de kinderen later zullen kunnen studeren. Het Stockholmse le ven kost nu eenmaal teveel om een goede spaarpot te kunnen overhouden.en sparen hoeft eigenlijk ook niet, daar het staatspensioen voldoende is oml r\E HANSONS moeten, omdat fru Ingrid studeert, wel een dienst maagd voor-dag-en-nacht heb ben a raison van 200 kronen j per maand plus „alles vrij". In j Zweden laat men het wel uit z'n i hart de gedienstige met haar voornaam aan te sprekenmen noemt haar netjes „fröken (juf frouw). „Fröken" moet natuur lijk haar eigen kamer hebben, maar de Hansons hebben ook te zorgen, dat daarin een prima radiotoestel^ prijkt voor „frö- ken's" privé gebruik., „fröken" werkt namelijk geen minuut langer dan 8 uren per dag en na gedane arbeid is het een kwestie van zoet rusten en luis teren voor „fröken". En wan neer wij bij de Hansons gingen eten, belde fru Ingrid ons enige uren vóór het afgesproken uur nog eens op om ons te verzoe ken toch vooral op tijd te zijn, want „als het haar tijd is laat „fröken" mij doodleuk met de afwas zitten, zie je". En wan neer wij later in de avond rond het open vuur zitten en naar een goed concert luisteren of zo en- tre-nous de wereldpolitiek even tjes recht willen zetten., en „fröken" steekt het blondgelokte hoofdekijn om het hoekje van de deur en wenst ons „gott- natt!"dan zetten wij de radio af en het gesprek op zachte toon voort, want „fröken" wil gaan slapen! En herr Ake lust wel heel graag spinazie, maar hij krijgt die niet, want „fröken" kan geen spinazie luchten of zienen dus komt er geen spi nazie op tafel. „Fröken" gaat ieder jaar drie weken met va- cantie-plus-dubbe'l-salarisen wanneer ze dan zo'n dagje of drie te laat terugkomt durft fru Ingrid geen wóórd hierover te zeggen, want „fröken" weet veel te goed, dat zij maar eenmaal de Ir de bergen yan Lappland. Nieuwe hoogbouw in Stockholm. Bruiloftspartij voor de kerk te Leksand. Hanson-deur heeft uit te lopen om nog in diezelfde straat el ders tienmaal met open armen en beurs te worden ontvangen. „Fröken" weet drommels goed, dat zij schaars is in het Land van Gustav Adolf.de meeste meisjes werken liever in de fa brieken, die beter betalen! En nu had zij ook wel verpleegster kunnen worden, maar de zie kenhuizen eisen zoveel en beta len zo weinig.en daarom is zij dan ook geen „zuster", maar „fröken" geworden, oftewel de ongekroonde gebiedster over huize Hanson in Rosunda. (Durft U nog te klagen over uw moei lijkheden met uw geëmancipeer de gedienstige, mevrouw Jan sen?) later aardig van te kunnen rond komen. Omdat dat sparen moei lijk en het op-de-pof kopen ge makkelijk is, gaat er van alles op-de-lat. Radio, auto, kleding, huisraad, ja zelfs de hotelkosten, voor de zomervacantie kunnen worden afbetaald! Een impor teur van een bekend merk Amej rikaanse auto's vertelde ons, dat 12 van iedere 100 verkochte auto's niet behoeven te worden gefinancierd. De chef-verkoper van een groot warenhuis ver telde, dat er 50% van de heren- costuums en 60% van de dames kleding op afbetaling wordt ver kocht. De ijskast, de bordenwas- en de aardappelschilmachine gaan op-de-lat de deur uit.... evenals het kiektoestel, de ski's, de motorboot en de kamerbar En de banken willen wel zo de rente is zéér hoog! De klant kan de winkel binnenstappen,1 zijn of haar keuze maken, een stukje papier ondertekenen en het spul meenemen of laten be zorgen. Tijd om informaties in te winnen heeft men niet.... iedereen heeft immers werk en een goed loon in Zweden, werk loosheid bestaat er niet, en dus is er altijd verhaal. En dus zit ten er heel wat brave afbetalers doorlopend zonder plenty liqui de middelenMaar dat geeft niet, men heeft althans zijn hüis vol met show en luxe, men kan tiptop gekleed uitgaande Svenhufvuds en de andere j>uren en kennissen kunnen daérop al thans geen aanmerkingen ma-, 'ET HUWELIJK van de Hansons is goed., een van de weinige waarlijk-goede huwelijken, die wij bespeurden in de Stock holmse kring, waarin wij ons bewogen. Het percentage echt scheidingen is zéér hoog. Waar de getrouwde vrouw een eigen inkomen heeft, begint zij prompt zich onafhankelijk te voelen van de man. Waar de ge trouwde vrouw een eigen werk kring buitenshuis heeft, kan er van het gezinsleven niet erg veel terechtkomen, en vooral niet wanneer het uitgaansleven er zo intens is als in Zweden. De gezinsbanden zijn dan ook niet sterk, met alle onplezierige gevolgen van dien'.vooral waar het aantal ongetrouwde vrou wen ver boven het normale ligt en een groot percentage hiervan geen scrupultes kent t.a.v. het onderhouden van ongeoorloofde betrekkingen met getrouwde mannen. Heus. het is in Zwe den allemaal niet zo geweldig als men in Nederland wel schijnt te denken. Er is weliswaar een hoogconjunctuur zoals het land niet eerder heeft meegemaakt, maar de rijkdom maakt hier ze ker niet gelukkiger., integen deel. \P IEDERE hoogconjunctuur volgt een laagconjunctuur.eens komt de tijd, dat ook Zweden het weer moeilijker krijgt. De be lastingen worden er niet be paald verlaagd., de uitvoer is al niet meer zo fantastisch als zij is geweest.het baantjes-krijgen is al wat lastiger geworden. Mis schien is de tijd niet zo heel ver meer, wadrin herr Hanson zich eerst nog weieens zal bedenken alvorens hij zijn gardeorbe weer eens gaat vernieuwen en waar in fru Ingrid zal moeten leren handig met naald-en-draad om te gaan, zó handig als haar zus ters in andere West-Europese landen zo vele jaren lang heb ben moeten en wéten te doen! DIJSTRA. Foto's werden welwillend afge staan door Svenska Institutet te Rotterdam. Uitzicht van de atadlmistoren op de oude kern van Stockholm. ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA l

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5