Hoe zit dat met de Kinderbijslag? Minet aan zee B. B. Prijzenregen over bloemencorso Rijnsburg-Noordwijk-Katwijk Afscheid in Kraamcentrum Wit-Gele Kruis ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 DE LEIDSE C Veel verkeerd be grip—n v*der onrechtmat!® kinderbijslag Er bestaat nog veel misverstand over de kinderbijslag. Veel mensen komen te laat tot de ontdekking, dat zij recht hadden op deze uitkering, maar dan is de tijd voor aanvraag al verstreken en heeft men een belang rijk bedrag gemist. Anderen dienen ten onrechte of verkeerd ingevulde formulieren in Ontelbaren zijn onge duldig en verwachten binnen 14 da gen al geld; niet omdat ze de lijsten zo vroeg hebben gepost, mnar... omdat ze het nodig hebben voor af betalingstermijnen e.d. En dan kij ken ze kwaad, dat er niet op (hun) tijd een postwissel is gekomen, gaan klagen envertragen daarmede de werkzaamheden nog meer! Wie vallen er nu onder de kinder bijslagwet? In de eerste plaats alle werkne mers, die onder de ziektewet vallen, ook personen wier salaris meer be draagt dan 6.000,per jaar. Ver der de bemanning van zeeschepen. Ook voor pleegkinderen wordt de vergoeding gegeven zoals voor een eigen kind zou gelden. Kinderen en pleegkinderen moeten beneden de 16 jaar zijn. Het kind van een onge huwde moeder heeft ook recht op deze bijslag. Veel misverstand is er ook geweest over kinderen van gescheiden ouders. In de praktijk is het zo, dat de ouder, aan wie door de rechter de verzor ging van een kind is toegewezen, recht heeft op kinderbijslag, indien hij of zij als werknemer valt onder de wet. De vader moet voor de aan vrage zorgdragen, doch doet hij dat niet en werkt de moeder in een dienstbetrekking (niet huishoudelijk) dan kan zij een formulier invullen en wordt de kinderbijslag aan haar uitbetaald. In de praktijk komt het voor, dat Minet gaat met vacantie, ja, ja, Minet, de kat. Ook als je kat bent, blijf je niet 't hele jaar in stad. Eerst dacht ze te gaan lopen, maar 't was zo'n lange reis. Och, zei ze, 'k neem de trein maar, 'k reis toch voor halve prijs. En nu loopt ze op 't strand rond, ze draagt een zonnebril, omdat Minet haar ogen niet graag bederven yril. Van zand bakt ze er poffers, ze zont en bouwt een fort en telkens kijkt ze even of ze al bruiner wordt. Ze doet als ieder ander, maar één ding niet, o, nee! Want wie er ook gaat zwemmen, Minet gaat niet in zee. Ze zegt: laat mij maar zonnen, ik ben geen waterrat. Zwemmen is goed voor honden; ik ben en blijf een kat! Mies Bouhuys. Boekbespreking NIEUWE UITGAVEN. In het land van witte steden en zwarte tenten. Door C. H- J. Maliepaard. Uitg. Zuid-Holl. Uitgevers Mij, Den Haag. In dit boek wordt de lezer onthaald op een bloemlezing uit het Oosten, meer speciaal uit Jordanië, waar de schrijver een jaar verbleef. Een bloemlezing over zeden en gewoon ten van het volk van dat land, dat de laatste jaren zozeer in het middel punt der politieke wereld-belang stelling heeft gestaan. Als deskundige voor een landbouw kundig onderzoek door een organi satie der Verenigde Naties is de auteur verscheidene maanden in Jor danië werkzaam geweest en hij heeft er zijn ogen* uitstekend de kost ge geven. Dat blijkt uit de wijze, waar op hij over dit land vertelt, niet als een oppervlakkig ziener, maar als iemand, die zijn hart wijd heeft open gesteld voor al het nieuwe en zeer veel oude, dat hij in die landstreken •heeft gezien en dat voor zeer velen wellicht totaal onbekend was. Daar om heeft dit verhaal een bijzondere bekoring, want al zijn het dan geen grote avonturen, die beleefd werden, al mag men dit werk niet bepaald rangschikken in de rij der ontdek kingsreizigers, er is toch veel wat hieraan doet denken. Er ligt een zekere charme in dit reisverhaal, omdat uit alles blijkt, dat het geschreven is door een man, die een ruim hart en een lachend hart moet bezitten. Een man, die niet scheldt of minachtend afgeeft op de „achterlijkheid" van de streken, die hij bezoekt, zodat hij een reisbe schrijving geeft, waaruit de oeroude wijsheid tot uiting komt, die vaak achter de oude tradities van het volk schuil gaat. Het is treffend, hoe de auteur erin slaagt zich geheel en al in te leven in de zeden en gewoon ten, waardoor de ziel en het karak ter van land en volk zo duidelijk spreken. Vooral waar het hier stre ken betreffen, die vroeger het Heilig Land vormden, zal het boek voor velen een bijzondere aantrekkelijk heid hebben. Het gaat om Uw land. Uw stad, Uw straat, Uw huis, Uw gezin blijft incasseren, terwijl zijn verlaten vrouw de kinderen moet verzorgen. De kinderbijslag wordt echter slechts éénmaal voor elk kind verstrekt Wanneer heeft men recht? Een werknemer, die een gezin heeft van een of meer kinderen of pleeg kinderen beneden 16 jaar heeft al tijd recht op kinderbijslag. Een onbillijkheid in dc wet is, dat de directeur ener n.v., die b.v. 1000 of meer per maand verdient, kinder bijslag krijgt, omdat hij bij die n.v. „in dienstbetrekking" is, doch dat de kleine zelfstandige (winkelier, am bachtsman enz.) met een beperkt in komen van 50 gulden per week of minder voor twee kinderenniets ontvangt. Beslissend voor het recht is het aantal kinderen tijdens een kalen derkwartaal gerekend op de eerste dag van dat kwartaal. Voor kinderen, waarvoor reeds recht bestaat op kinderbijslag krach tens de kinderbijslagwet voor rente trekkers, bestaat slechts recht op een aanvullende kinderbijslag krachtens de kinderbijslagwet. Leerlingen en invaliden. Wanneer een kind algemeen vor mend- of vakonderwijs geniét, dan ligt de grens bij de 27ste verjaardag, mits de aanvrager een belangrijke bijdrage levert in het onderhoud van het kind. In dit geval dient ten be wijze hiervan bij het aanvraagfor mulier een verklaring van het hoofd der betrokken onderwijsinrichting te, worden overgelegd. Invalide kinderen van 16 t/m 20 jaar kunnen eveneens in aanmerking komen voor deze bijslag. Het inva lide kinderen worden bedoeld kin deren, die tengevolge van ziekte of gebreken blijvend buiten staat zijn om met arbeid, die voor hun krach ten is berekend, een derde te ver dienen van het normale loon. De kinderbijslag bedraagt voor het eerste kind 51 cent per dag, voor het tweede en derde kind 57 cent per dag per kind, voor het vierde en vijfde kind 80 cent per dag per kind en voor het zesde en de volgende kinderen 90 cent per dag per kind. Aanvraag en uitkering. De werkgever is verplicht aan de werknemer een formulier te ver strekken voor het aanvragen van de kinderbijslaglijsten. Elke bijslaglijst is geldig voor één kalenderkwartaal. De werknemer dient de bijslaglijst nauwkeurig in te vullen en op te ge ven bij wie hij heeft gewerkt en hoe veel hij heeft verdiend. Ontvangt hij ziekengeldof uitke ring krachtens de ongevallenwet of werkloosheidswet, dan moet dit ook vermeld worden. Hij dient verder op te geven of gedurende het kwartaal wijziging is gekomen in het aantal kinderen, waarvoor recht op kinder bijslag bestaat. De ingevulde lijsten moeten direct r.a afloop van een kalenderkwartaal ingeleverd worden bij het orgaan, dat de lijst heeft uitgereikt. De kin derbijslag wordt in de loop van het volgende kwartaal uitbetaald. Met controle, berekening en uitkering van die duizenden bedragen gaat ech ter vel tijd heen, zodat men nooit mag rekenen op afdoening binnen 10 of 20 dagen. Nalatigheid en onvolledigheid in de invulling der bijslagbiljetten en te late inzending verhinderen een spoedige uitkering. Uitkering der bijslag kan niet meer plaats vinden indien de kinderbij- slaglijst niet binnen 6 maanden na het verstrijken van het kwartaal is ingezonden. De rechtsvordering we gens uitkering „verjaart" na verloop van 6 maanden. Indien redelijkerwijze niet is te verwachten, dat de uitkering ten goede zal komen aan het kind waar voor deze wordt verstrekt, is het or gaan, dat de uitkering verleent, be voegd op verzoek of met gunstig ad- -**p- - vies van een voogdijraad, deze uit kering betaalbaar te stellen aan een ander dan de werknemer. In een der gelijk geval is de voogdijraad be voegd om de kinderbijslag aan te vragen en zorg te dragen voor de in vulling en inzending van de kinder bijslaglijsten. De premie moet betaald worden door de werkgever; deze is niet be voegd de premie geheel noch ge deeltelijk van het salaris van de werknemer af te houden. De uitvoering der wet berust bij de bedrijfsvereniging. Tegen een be slising inzake weigering van kinder bijslag alsmede omtrent premievast- stelling staat beroep open. Van een beslisisng van een bedrijfsvereniging kan men in beroep gaan bij de Raad van Beroep binnen welks gebied men woont. Hoger beroep dient ingesteld te worden bij de Centrale Raad van Beroep. EERSTE BLAD - PAGINA 3 Vanmorgen heeft de jury de prijzen toegekend aan de wagens, die heden middag in het bloemencorso van Rijnsburg meereden. De uitslagen waren: PRAALWAGENS (niet van kwekers) „Welvaart". Praalwagen van de Coöp. Boerenleenbank te Rijnsburg, Valkenburg, Katwijk aan Zee en Kat wijk aan den Rijn: ereprijs. Eerste prijs: „Zijlsport". Fa. Goe- maat, Katwijk en Rijnsburg. „De Smidstraat". Buurtvereniging Rijns burg. Tweede prijs: „Flora en Fauna". Buurtvereniging Kanaalstraat Rijns burg. „Sport en spel". Gymnastiekver. D.W.S. Rijnsburg. Derde prijs: „Bloemenkoningin". Snijbloemen-grossiers en -exporteurs te Rijnsburg. „Dambord". Damclub „R.D.C."., Rijns burg. Vierde prijs: „De molen aan de Vliet". Buurtver. 't Centrum, Rijns- burg. „Badplaats Noordwijk". Gem. Noord wijk. Eervole vermelding: „Drie gra tiën". Buurtver. Sandtlaan, Rijnsburg. „Siport", gymnastiekver. Hercules. „Kleurenpracht aan zee". Gem. Kat wijk. PRAALWAGENS VAN KWEKERS Ereprijs: „Kleurenpracht". Fa. Th. Vink, Noordwijk. Eerste prijs: „Zonneschijn". Kwe kers Noord wij kerhout. „Flora". Kwe kers Oegstgeest. Tweede prijs: „Oosterse pracht". Kwekers van Rijnsburg. Derde prijs: „Vier jaargetijden". Fa. Bosch en Zonen, Rijnsburg. „Alice in Wonderland". Kwekers van Rijns burg. Eervolle vermelding: „Bruids- droom". Gezamenlijke kwekers Noordwijk. „Hulde aan Oranje". Gezamenlijke kwekers van Katwijk en Rijnsburg. LUXE WAGENS ZONDER RECLAME Ereprijs: (tevens mooiste wagen van het corso). D. v. d. Vijver, Rijns burg. Eerste prijs: M. Lindhout, Rijns- Audrey Hepburn wordt Tolstois Najasha De bekende filmster van Nederlandse origine, Audrey Hepburn, is momen teel in Rome bezig de hoofdrol te vertolken voor de verfilming van Tolstoi's orman „Wereld en Vrede". In deze film zal z ijte zien zijn als „NaYasha". Op de foto maakt de in de film „Roman Holyday" wereldberoemd gewor den filmster een ochtendritje te paard, voordat zij met haar werk begint, in de omgeving van de studio. •burg.Fa. H. P. den Haan, Rijnsburg. Tweede prijs: C. Leeuwenburg, Rijnsburg, J. Leeuwenburg, Rijns burg. Derde prijs: J. Zwaan, Oegstgeest. Eervole vermelding: G. v. d. Vijver, Rijnsburg, gebr. Van Ulden, Leiden, gebr. Zandbergen, Rijnsburg. LUXE WAGENS MET RECLAME Ereprijs: Albert Paauw, Rijnsburg. Eerste prijs: Fa. Salman en Zonen, Noordwijk, fa. H. P. den Haan, Rijns burg. Tweede prijs: W. v. Egmond, Rijns burg, Adrie Mulder, Rijnsburg. Derde prijs: G. van Egmond, Rijns burg, kapsalon Bedeker, Katwijk aan Zee. Vierde prijs: D. J. C. Verhaar, Rijns burg. Eervole vermelding: Fa. Beek en Zonen, Wasenaar, Makelaarskantoor Den Haan, NoordwijkRijnsburg, N.V. Motorhuis, Leiden. ALPHEN AAN DEN RIJN Zuster A. C. v. Ouwelant, leidster docente van het Kraamcentrum van het Wit-Gele Kruis in de Veenstreek, heeft haar werkkring vaarwel ge zegd. Zij heeft haar levenspartner ge vonden in de heer Joh. Bruines en treedt 11 Augustus in het huwelijks bootje. Te harer ere was Vrijdagavond in Hotel „Centraal" een afscheid be reid. Een feestelijk afscheid. Niet dat men haar gaarne ziet gaan. Integen deel- In de zes jaren dat zij haar bes te krachten had gegeven voor de op bouw en de uitbouw van het Cen trum, de opleiding en de leiding van de meisjes verzorgde, is een hechte band ontstaan tussen het bestuur en zuster Van Ouwelant en tussen haar en de kraamverzorgsters. Maar het was een feestelijk afscheid omdat men het haar zo van harte gunt, dat ze haar levensideaal heeft gevonden. Er was niets droefgeestigs bij dit afscheid, ten spijt van het bekende gezegde: scheiden is een weinig wee moed. Er waren plechtige afscheids toespraken en geestige; de eerste van het bestuur, de laatste van de volge lingen van zuster Van Ouwelant. Er waren zangstukjes, toneelstukjes, rijmstukjes. Het bleef daarbij niet. Er kwamen ook waardevolle ge schenken op de tafel en in de zaal. Het bestuur schonk een fonkelnieuwe fiets, de meisjes een complete cas sette tafelzilver en tussen dit al wat bloemen. Om de sfeer te verhogen tastte het bestuur nogmaals diep in de beurs en tracteerde allen op wat ieders hartje begeerde. Kijk. zuster Van Ouwelant was be slist niet de eerste de beste. Ten be wijze diene: aanwezig was het vol tallig bestuur met de geestelijk advi seur pastoor S. Ligthart, de medisch adviseur, dokter E. G. A. M. Mus- kens, beiden uit Roelofarendsveen, mevr. LindenhofHop uit Leiden namens de dienst Kinderhygiëne van het Wit-Gele Kruis, alle afgevaardig den van de aangesloten Rijnstreek gemeenten, èn alle kraamverzorg sters! Het spreekt vanzelf dat haar op volgster, zuster A. Meyer die wijk verpleegster was in Wateringen en nu met ingang van 1 Augustus leid ster-docente te Alphen aan den Rijn werd, eveneens van de partij was, evenals de assistent-docente zuster A. Tak. Deze laatste heeft trouwens wel wat op haar geweten, dat de leidster-docente zo scherp in de schijnwerper werd geplaatst. Maar die „ondeugd" werd haar niet kwa lijk genomen. Zij kreeg; er een har telijk dankwoord voor van het be stuur voor de keurige organisatie van dit alles. Mevr. Winninghoff-Scheerder, pre sidente van het Kraamcentrum was de eerste die zuster Van Ouwelant, die vergezeld was van haar aan staande echtgenoot, van harte geluk wenste met haar voorgenomen hu welijk. Het zal u wel vreemd vallen, zei mevr. Winninghoff, dat u aan deze avond niets hebt mogen doen. Lijdelijk afwachten was nooit uw sterkste zijde. En maar gelukkig ook. Anders was het Centrum niet wat het nu is. Mevr. Winninghoff dankte voor het vele werk wat door de leidster-docente in het belang van het katholiek kraamcentrum in de Veenstreek èn Rijnstreek was ge daan en bood haar hiervoor een rij wiel aan, mede als troostprijs dat ze haar brommer nu moet afstaan. Pastoor Ligthart legde de nadruk opï het „katholiek" van het centrum en zei, dat zuster Van Ouwelant vooral ook in dit opzicht ontzaglijk veel heeft bijgedragen, mede door haar persoonlijk leven, de tzuiver hierop afgestemde adviezen en haar lessen. Hij feliciteerde beiden en zei, om het eerste zien wij u node gaan, om wille van uw levensideaal staan wij u gaarne af. De heer M. W. M. Nieuwint uit Roelofarendsveen releveerde enkele episoden uit de zes jaren dat zuster Van Ouwelant aan het Centrum is verbonden geweest, belichtte vooral de moeilijke eerste dagen dat het Kraamcentrum aan het rollen moest komen, toen het mede door haar stu wing was opgericht en weidde enige aandacht aan de belangrijke rol die zij steeds heeft vervuld, aanvanke lijk ook door haar zorg voor de fi nanciën. Dokter Muskens vertelde dat er veel door hem samen met de schei dende leidster-docente was meege maakt, vooral bij het stormachtige begin ~bij de geboorte van het cen trum- Hij heeft haar leren kennen als een vrouw die een en al voort varendheid is en voor haar werk haar mannetje wel staat. Het gaat nu ook best. Ook van de collegae doktoren bracht hij bij dit afscheid veel lof naar voren en zei verheugd te zijn dat zuster Van Ouwelant haar levensdoel heeft gevonden. Van de vele bijdragen van de meis jes kraamverzorgsters tot het feeste lijk cachet van de avond, allemaal stuk voor stuk aardige vondsten, willen wij noemen het aardige rijm van Joke Hekke, die in geestige toon de periode onder woorden bracht waarin zuster Van Ouwelant als wijkzuster in Nieuwkoop, had ge werkt. Joke Hoogervorst en Greetje Ver meulen, beiden uit Ter Aar zongen een aardig lied met Tiroler accent aat diende bij de aanbieding van een ruikertje bloemen. Aan Doortje Hoogenboom, die het deed namens de oudste van de kraam verzorgsters,* zuster v. d. Meer, die omwille van haar beroep niet aan wezig kón zijn, was de prettige taak toebedacht om het afscheid namens de meisjes te realiseren. Ook zij deed het in rijm-vorm, heel aardig. De cassette tafelzilver, die zij aanbood, was het tweede veel bewonderde ge schenk, dat zuster Van Ouwelant nog lang aan haar vroegere werkkring zal blijven herinneren. Van de Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid werd door mevr. Winninghoff een zeer waarde rend schrijven voorgelezen, waarin tevens spijt werd betuigd voor de verhindering om persoonlijk aanwe zig te zijn. Zuster Van Ouwelant zei in haar dankwoord als er goed gewerkt is, is dit te danken aan het bestuur dat haar steeds met woord en daad heeft bijgestaan, maar vooral aan kraamverzorgsters, op wie zij alle haar toegezwaaide lof wilde afwen telen. Zuster Van Ouwelant richtte woor den van dank inzonderheid tot de heer en mevr. Nieuwint, die zij haar toevlucht en toeverlaat noemde, Vooral in de eerste jaren van het tentrum en tot haar assistenten, vooral met name tot zuster A. Tak. Na allen de hand te hebben gedrukt ten afscheid, waarbij een ieder: tot ziens werd gevraagd en toegezegd, werden zuster Van Ouwelant en haar aanstaande echtgenoot, de heer Johan Bruines, onder het zingen van „Lang zullen zij leven" uitgeleide BODEGRAVEN Geslaagd. De heer A. v. d. Ou denrijn slaagde dezer dagen t« Utrecht voor het diploma M.T.S. Bouwkunde. Met zijn 19 jaren was hij de jongstgeslaagde van deze oplei ding. Voor het Middenstandsdiploma: H. Anker; J. Domburg; J. Donk; T. Sloof Jzn.; T. Sloof Pzn.; P. Lok; W. Slotboom; F. Telkers; J. v. Tricht; H. Veelenturf; J. Verhulst; L. Vink en G. Vogelaar. Voor het diploma Boekhouden slaagden: J. Scheer en A. Domburg. Voor de examens van de vereni. ging voor Handelsonderwijs slaajg- den de dames M. Verboom; H. Koren en de heer D. v. Poorten voor het diploma maschineschrijven. De heer J. Roest slaagde voor het tweede gedeelte van het Hoofd- acte-examen en kreeg nu deze acte in het bezit. Voor het eerste gedeelte slaagden de heren M. v. Akkeren en A. Bakker, onderwijzers aan de St. Willibrordusschool. Geb.: Adriana, d. van J. Koster- Schouten; Maria, C. d. van C. van Dam.de Rijk; Jozefa, d. van G. RoosWalraven; Willemina M., d. v. W. OttoUitenbogaard; Jacoba, d. v. C. v. Sprengenv. Dijk; Hendrik P. z. v. P. Baarsv. Yperen; Johanna, d. van C. de JongMachielse. Ondertr.: Jan Hol, 25 jr. en Ber- dina van Beek, 21 jr. Getr.: Lamb, van der Linden, 25 jr. en B. v. d. Poorten, 23 jr.; Joh. Brehm, 24 jr. en Joh. v. Vliet, 21 jr. Overl.: P. Koster, 86 jr; N. Goed hart, 73 jr. BOSKOOP Gevonden voorwerpen. Paar zw. regenpijpen; houten straatmakers- stamper; doublé schakelarmband; sleuteltje; mapje met foto's, gummi laars; lipsssleutel; lichte regenjas; ge haakt mutsje; ceintuur; zijden shawl; zegelring; trommelstok; grijs regen jasje met capuchon; klep van dames schoen; portemonnaie m. inhoud. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. SASSENHEIM Mooie uitnodiging „Adest Musica" De drumband van de R.K. Mu- ziekver. „Adest Musica" is uitgeno digd het grote bloemencorso van Aalsmeer te komen opluisteren. Ver leden week mochten zy deelnemen aan de Haarlemse feestwijk. Ballonwedstrijd. Hedenmiddag om 3 uur zullen 800 luchtballonnen, op de speeltuin van de buurtvereni ging D.V.V., tegelijk worden losgela ten om het luchtruim te kiezen. Aan iedere ballon is een kaart bevestigd met naam en adres van een kind. In 3 talen wordt verzocht deze kaart te retourneren. Na dit evenement zal er een poppenkastvoorstelling worden gegeven in de speeltuin. Geb.: Alida Lidwina Maria, d. van M. N. van Tol en A. ten Voorde; Hendrika Adriana Alida, d. van H. H. van der Hulst en H. P. Heems kerk; Eduard,,z. van L. Wilbrink en E. van Nieuwkoop; Johanna Jacoba Maria, d. var» J. W. Hoogeboom en M. W. Meijer; Pieter Reyer, z. van A. D. Boon en A. H. Bergman. Ondertr.: H. van Woerden, 28 jr. en S. M. M. den Haan, 29 jr. Getr.r G. M. Dofferhoff, 30 jr. en C. Krom; H. P. Bosch, 39 jr. en N. Buurman; C. van Loon, 24 jr. en Th. M. van Benten, 21 jr. VOORHOUT SPREEKTIJDEN WAARN. BURGEMEESTER Al degenen welke in noodzakelijke gevallen de waarn. Burgemeester al hier wensen of moeten spreken, kun nen dit op Dinsdag en Donderdag doen. Het is echter wenselijk alvorens ten gemeentehuize hiervan melding te maken bij de portier. Geb.: Margaretha A. G. N„ d. v. H. J. v. Kampen en A. A. Kortekaas; Johanna G. M., d. v. C. J. v. Noort en J. A. v. Beek; Jacobus W.,#z. v. J. Kamps en J. J. van der Meer; Johan na M., d. v. F. Kouwenboven en M. H. Smit; Margaretha J. M., d. v. J. v. Dam en A. H. M. Berkhout. Getr.: Jan J. F. v. Rooijen, 28 jr. met Wilhelmina M. v. d. Hulst, 25 jr.; Jozef G. Huigsloot, 23 jr. met Emilia C. M. Klaar, 24 jr.; Maarten Zwanen burg, 24 jr. met Hendrika v. d. Tang, 22 jr.; Cornelis W. v. d. Meij, 24 jr. met Wilhelmina Th. Noordermeer, 23 jaar. Overl.: Regina S. Verhoeven, 88 jr. wed. van A. H. A. Mil; Antonius F. Suidgeest, 89 jr. ongehuwd. ZEVENHOVEN Personalia. Mej. Ria Kerkhoven slaagde te Haarlem voor de Hoofd akte als onderwijzeres (gehele akte). Marktberichten LEEUWARDEN, 5 Aug. Kaas. Gouda volvet 1.97 tot 1.99, Edam mer 40 plus 1.80 tot 1.82, brood kaas 40 plus ƒ1.81 tot ƒ1.83. Stem ming goed. LEIDSCHENDAM, 5 Aug. Groen*e. Komkommers A 22—28; kom kommers B 1721; komkommers C 1316; komkommers krom 2329; sla 420740; andijvie 67; postelein 1718; spinazie 19—25; tomaten A 720760; tomaten B 480700; toma ten C 720750; rode bessen 98100; prinsessebonen 4952; slederij 480 520; peterselie 440480. KATWIJK AAN DEN RIJN, 5 Aug. Groente. Bloemkool A 35.00 59.00, Bloemkool B 20.00—38.00. Bloemkool C 9.0019.00, Waspeen A 10.00—20.00, Waspeen B 9.00—24.00, Bospeen 18.0029.00, Tuinbonen 11.00 18.00, Princessebonen 43.0054.00, Stoksnijbonen 75.0084.00, Stamsnij- bonen 38.0055,00, Doperwten 48.00 67.00, Blauwschokkers 52.0071.00, Komkommers A 7ë.0021.00, idem B 12.00—17.00, Tomaten A 55.00—61.00, Tomaten C 47.0049.00, Augurken fijn 38.0040.00, Augurken grof 15.00 17.00, Boskroten 1.902.90, rKoten p. kg. 5.00—11.00, Sla 3.00—9.20, An dijvie 6.007.00, Rabarber 11.00 16.00, Peterselie 7.008.70, Postelein 10.0012.00, Zwarte bessen 1.76 2.15, Rode bessen 981.00, Uien 8.40 18.00, Selderie 7.309.30, Kervel 8.0011.00, Aardappelen bonken 13.00 14.00, idem groten 10.0014.00, idem Drielingen 4.007.00, Eigen heimers 11.0013.00. ROELOFARENDSVEEN, 5 Aug. Bloemenveiling. Flox 14—26, Sca- bisca 927, Gladiolen 16—41, Asp. Plumosis 2750, Alstroemeria 23— 25, Liatrix 1433, Zinnia 1213, La- hyrus 818, Volvillies 1829, Dah lia's 1526, Anemonen 1214, Sta- tice 1430, Asters 2029, per bo^ Am. Anjers 2%5% Per stuk. Groenteveiling. Tomaten 49.00— 66.00; kropsla 3.006.20; andijvie 6.00 7.00; kroten 9.0011.00; komkom mers 8.0019.00; breekpeen 15.00 21.00; aardappelen 8.00—11.0; snijbo nen I 63.00—71.00; idem II 59.00— 65.00; idem stek 84.0045.00; dubb. stambonen 47.0059.00; stokprinsen 69.0072.00; tuinbonen 10.50; augur ken C 46.00; idem D.A. 37.00—38.00; idem D. 32.00—33.00; idem E. 23.00— 26.00; idem CD. 26.00. TER AAR, 5 Augustus. Groente. Snijbonen 5.207.00, idem B 4.70 4.80, idem stek 3.404.40, spercie- bonen 4.005.50, stokprincessenbo- nen 6.107.60, idem B 4.60, witte pronkers 3.00—4.00, spekbonen 5.10— 5.30, tuinbonen 0.70—1.00, alles per kg., tomaten A 0.40—0.72, idem B 0.580.75, idem C 0.280.50, idem CC 0.210.26, bonken 0.450.49, pos telein 0.110.12, aardappelen 0.08 0.15, idem kriel 0.05, spinazie 0.09, zilveruien 0,260.49, andijvie 0.06, waspeen 0,10—0.13, idem B 0.07, kro ten 0.05—0.08, spitskool 0.12, rabar ber 0.06, uien 0.15—0.17, alles per kg., rode kool 4.505.00 per 100 kg., sla 0.030.09, bloemkool A 0.320.59, idem B 0.21—0.30, idem C 0.080.18, komkommers 0.08—0.21 alles p. stuk, selderij 0.02—0.05, bospeen 0.13—0.16, boskroten 0.03, bosuien 0.06, alles p. bos. Appelen: Yellow Transparant 0.54, zwarte bessen 1.862.04 p. kg.. Augurken: fijn 0.92, fijnbasterd 0.61, basterd 0.51—0.56, grof 1 0.32-—0.36, grof A 0.37—0.42, CD 0.27—0.28, id. afw. 0.14, E 0.24, E geel 0.13—0.14 alles per kg. VINKEVEEN, 5 Aug. Groenten. Andyvie 78; capdoppers 72; ra barber 1326; spinazie 28; snijbonen 5574; stambonen 4554; stokprin sen 5267; tomaten 40—60; uien 8— 24; waspeen 8—14 cent per kg.; bloemkool 2354; komkommers 8 16; sla 3—10 cent per stuk; peen 13— 20 cent per bos.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3