Ruslands prem. Boelganin krabbelde haastig terug! Nog steeds onrust in Marrakesj De schat van Pancho Villa Tien jaar geleden op Hir viel de atoombom osjima Internat, atoom Congres Meer wind Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 46ste JAARGANG No. 13569 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 et. p. m.m. f safinoojajaj, Plan Eisenhower wordt toch in studie genomen DE KLUCHT DER VERGISSINGEN Premier Boelganin van de Sowjet-Unie is gisteren teruggekrabbeld en heeft gezegd dat zijn regering nog steeds het voorstel van president Eisen hower bestudeert om militaire inlichtingen uit te wisselen en eikaars grondgebied uit de lucht te inspecteren. Boelganin verklaarde dat de Sowjet-Unie natuurlijk de voorkeur aan haar eigen ontwapeningsvoorstel geeft, maar niet zou weigeren andere oprechte plannen in overweging te nemen. In dit verband zei de Russische premier dat de Sowjetregering het voor stel van Eisenhower in overweging genomen heeft en middelen probeert te vinden om de standpunten van beide partijen nadert tot elkaar te bren gen en overeenstemming te bereiken. „Alles zal goed aflopen", zo voegde Boelganin hieraan toe, terwijl de leden van de Opperste Sowjet in gejuich uitbarstten. DE PERS KREEG DE SCHULD De premier zorgde voor een grote verrassing door weer het spreekge stoelte te beklimmen om de indruk van de vorige dag weg te nemen, dat de Sowjet-Unie het voorstel van Eisenhower van de hand gewezen had. Hij verklaarde, dat zijn vorige rede over de onuitvoerbaarheid van het voorstel van Eisenhower waar- Franse wijnboeren dreigen Zuid-Franse wijnbouwers hebben Vrijdag gedreigd met een „open oorlog" tegen de staat als de rege ring hun overtollige voorraad wijn niet tegen 10 Augustus ter distillatie zal afnemen. De Franse regering wil haar aan kopen van deze wijn beperken, als onderdeel van haar campagne tegen het alcoholisme. De wijnboeren maken zich zorgen over het gebrek aan opslagruimte voor de nieuwe druivenoogst, die thans wordt bin nengehaald. EN TOCH IS HET NJET r\AT KAMERAAD BOELGANIN U het voorstel van Eisenhower heeft afgewezen, is voor ons geen verrassing geweest. Dat hij de vol gende dag zijn woorden wijzigde, behoeft evenmin te verrassen, want de afwijzing blijft bestaan, al wordt zij nu door wat vriendelijke woor den verdoezeld. Eisenhower had te Genève voorgesteld, dat de lucht machten zowel van Amerika als van Rusland verkenningsvluchten zou den mogen ondernemen boven el- kaars grondgebied. Men herinnert zich ongetwijfeld deze verrassende geste van de Amerikaanse president, waarop de Russen toen het ant woord schuldig bleven. Donderdag heeft de Russische pre mier het antwoord gegeven en dat luidde: „Ike is een goede jongen; hij meent het heus zo kwaad niet. Maar wat hij voorstelt lijkt naar niks. Ons beider grondgebied is zo groot, dat men er van alles verborgen kan hou den ondanks alle luchtverkenning". De leden van de Opperste 0 Sowjet, voor wie Boelganin deze verklaring aflegde, schat- terden van het lachen bij die laatste opmerking. Dat de Russen Eisenhowers voor stel zouden afwijzen, stond van te voren bij ons vast hetgeen wij in dertijd ook geschreven hebben maar dat lachen van die Russische afgevaardigden klinkt ons onheil spellend in de oren. Men hangt geen ijzeren gordijnen op en schiet geen vliegtuigen neer, die ook maar even in de buurt van de grens verdwalen, als men achter die grenzen en achter die fel bé- waakte ijzeren gordijnen niets te ver bergen heeft. Wij veronderstellen dan ook niet zonder reden, dat een paar Amerikaanse luchtverkennin- gen een massa zeer wetenswaardige gegevens zouden lcunnep opleveren. Maar er is ook alle reden om aan te nemen, dat er nog genoeg zou over blijven, dat men zó nauwkeurig ver stopt had, dat het zelfs aan de vlie gers met de modernste hulpmiddelen zou ontsnappen. Blijkbaar weten de afgevaardigden van de Opperste Sowjet daar meer van en lachen zij daarom bij het uitspreken van deze gedachte. Het is als een blijk van verstandhouding, een luidruchtige knipoog; we snappen elkaar. Het Westen kan dat lachen maar matig waarderen; het zal er niet toe bijdragen om het bestaande wan trouwen weg te nemen. President Eisenhower heeft zich gehaast, om te verklaren, dat de woorden van Boelganin z.i. geen af breuk doen aan de sfeer van ont spanning. welke op de conferentie van Genève is ontstaan. Laten we dan constateren, dat Boelganins ver klaringen ook die van gisteren geheel passen in de Geneefse sfeer: nl. „njet" zeggen met een brede glimlach. _i, over de afgevaardigden zich vrolijk gemaakt hadden door de buiten landse pers verkeerd was opgevat. President Eisenhower had reeds op een persconferentie in Washington verklaard dat de opmerking van de Sowj et-premier de deur niet gesloten had wat betreft zijn plan. De jongste rede van Boelganin heeft deze mening van Eisenhower bevestigd. Boelganin zei, dat de Sowjet-Unie bereid was ieder plan in overweging te nemen dat oprecht is, met goede wil en met de bedoeling om de moei lijke ontwapeningskwestie op te los sen. Hij zei dat het voorstel van Eisenhower in deze groep viel. De rede van Boelganin was het slot van een tweedaagse zitting van de Opperste Sowjet, die bijeengeroepen was om een rapport van de premier over de Geneefse conferentie te ho ren. De afgevaardigden besloten met algemene stemmen hun steun te ge ven aan zijn rapport. In een resolutie zei de Opperste Sowjet, dat de Rus sische delegatie zich in Genève heeft gehouden aan de richtlijnen die door Lenin zijn opgesteld over het vreed zaam naast elkander streven. Verder werd verklaard dat de Sowjet-Unie een politiek zal volgen van vrede, samenwerking en de vermindering van de spanning in de wereld, waar bij vredelievende betrekkingen zul len worden onderhouden met andere landen en de heersende geschillen door vreedzame onderhandelingen zullen worden opgelost. Berbers in de stad Het grootste deel van de Marok kaanse bevolking van Marrakesj is Vrijdag in staking gegaan uit protest tegen het besluit van de pasja, El Glawi, dat de Arabische bevolking moet betalen voor het onderhoud van een nieuw contingent Berber-troe pen, dat de orde moet handhaven. De krachtig anti-nationalistische pasja heeft 500 Berbers uit de ber gen laten komen om zijn persoonlijke wacht te versterken. De inwoners van het Arabische stadsdeel moeten nu 500.000 francs per dag betalen voor het onderhoud van deze troe pen, die bij de bevolking zeer impo pulair zijn. De proteststaking omvat winke liers, Arabische zakenlieden en ar beiders. Intussen is de avondklok, die op 21 Juli werd ingesteld, in de Europese wijk Donderdag opgehe ven, maar in het Arabische stads deel is de avondklok van kracht ge bleven. In Casablanca heeft de politie 14 Marokkanen gearresteerd onder be- Generaal Oetojo vraagt ontslag Uit betrouwbare bron wordt te Djakarta vernomen, dat de door het leger niet erkende stafchef, gen. maj. Bambang Oetojo, president Soekarno en vice -president Mohammed Hatta schriftelijk verzocht heeft te mogen aftreden en gepensionneerd te wor den. schuldiging een groot aantal pogin gen tot brandstichting te hebben ge daan. Een militair gergchtshof in Ca sablanca veroordeelde Vrijdag vijf Marokkanen ter dood wegens terro risme. Een zesde Marokkaan, ervan beschuldigd een wapen verborgen te hebben gehouden, werd tot tien maanden gevangenisstraf en een boe te van 12.000 francs veroordeeld. BOELGANIN NODIGT AMBASSADEURS UIT. De buitenlandse ambassadeurs te Moskou hebben een uitnodiging van premier Boelganin ontvangen om Zondag een „dag van rust en ont spanning" te komen doorbrengen op het buitenverblijf van de maar schalk. Het is de eerste maal, dat een Sowj et-premier een dergelijke uit nodiging doet. Een 76-jarige zieke vrouw heeft tegenover de politie van het Califor- nische plaatsje El Centro verklaard te weten, waar wijlen Pancho Vilda, eertijds een bekende Mexicaanse bandiet en rebel, zijn schat, bestaan de uit gouden munten ter waarde van 1.500.000 dollar, heeft verbor gen. Volgens de vrouw, de uit Mexico geboortige Dolores Vasquez, 'zijn de munten in graven van verscheidene kerkhoven in Texas verborgen. Zij beschreef de politie tot in bijzonder heden de grafstenen van enkele na burige kerkhoven, waaronder gouden munten verborgen zouden zijn. Pancho Villa was een Mexicaanse bandiet, die, kort voor de eerste we reldoorlog, op eigen houtje een „oor log" tegen de Verenigde Staten be gon. Hij werd verslagen en door de Amerikanen tot op Mexicaans ge bied achtervolgd. Villa, die door sommigen als een soort Robin Hood in het groot, doch door anderen als een wrede moorde naar werd beschouwd, werd in 1923 vermoord. Dolorez Vasquez zegt „kolonel" in Villa's strijdmacht en zijn meest ver trouwde adjudant te zijn geweest. Zij zou hebben gezegd de opbrengst van Villa's schat te willen bestem men voor verminkte Amerikaanse oud-strijders. DE MIJNRAMP IN GELSENKHtCHEN. Het aantal slachtoffers van de mijnramp in Gelsenkirchqp is niet 41, maar 40, zo wordt door de mijn- directie meegedeeid. NOG ALTIJD SLACHTOFFERS Vandaag (6 Augustus) is het tien jaar geleden, dat de atoombom op Hi roshima viel en daarmede een einde maakte aan het laatste Japanse ver zet. De gevolgen van deze ontploffing zijn nog altijd merkbaar; er zijn nog 6.000 burgers, die lijden aan het letsel, dat zij toen hebben opgelopen. De burgemeester van Hirosjima heeft nu bij de tiende verjaardag de gelegenheid aangegrepen om er op te wijzen, dat er een tekort aan geld is voor de verpleging van deze 6.000 slachtoffers. Vanaf het begin van dit jaar hebben de artsen, die met dit werk zijn be last, geen salaris meer ontvangen. - Ook voor de herbouw van de stad is niet genoeg geld beschikbaar. Het woord „vrede" duikt in Hiros jima honderdvoudig op. De stad heeft haar vredeshotel, haar vredesmonu- ment, haar vredes-koffieh'uisjes en vredesnachtclubs. Maar het herbouw programma is pas voor 60 percent vol tooid. Er is gebrek aan geld voor het uitvoeren van bouwwerken en voor industriële ontwikkeling. De brede vredesboulevard, die dwars door de stad loopt, is onvoltooid. Grote lege gebouwen wachten op industrieën die npoit kwamen. Overal gapen lege ruimten. De bomen, die er groeien, zij schraal en klein. Het beste deel van de stad vormt het „vredescen- trum" met parken en fonteinen, waar van de aanleg zes millioen gulden heeft gekost. Hier kwamen vandaag delegaties uit verschillende wereld delen bijeen voor een conferentie te gen atoom- en waterstofbommen. 92-^awgte Cuckt%eizig&te>i kwam giótet ap Scfiip.kat Belgisch cadettenbezoek aan Nederland Aan de Parkkade te Rotterdam ligt het Belgische opleidingsschip „Mercator" gemeerd. De „Mercator", een driemaster, brengt een bezoek van een week aan Nederland. De Belgische cadetten dje voortdurend in het want bezig zijn vormen een speciale attractie voor de bezoekers van de E 55. Te Londen is een „Internationaal Congres van Atoomgeleerden" gehou den. Op dit congres, dat gisteren is geëindigd, is besloten, dat een groep geleerden van alle vertegenwoordigde landen onder leiding van de Britse natuurkundige prof. Rotblat een rap port zal opstellen over het vernieti gende vermogen van atoomwapens en over de eventuele nadelige gevolgen van het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Dit laatste punt zal op speciaal ver zoek van de Russische delegatie wor den bestudeerd. Men hoopt het be wuste rapport te kunnen bespreken op een volgende conferentie, die over een jaar te Den Haag zal worden gehouden. Met algemene stemmen werd een resolutie .aanvaard, waarin op alle regeringen een beroep wordt gedaan om „openlijk te erkennen, dat zij door middel van een oorlog haar doel niet kunnen bereiken", gezien het Donderdagavond arriveerde op Schiphol de 92-jarige mevrouw C. J. VeerkampVan Straten uit Djakarta in ons land. Na de aankomst ontfermden de stewardessen zich direct over de krasse dame, die het vliegen „ook wel eens wilde meemaken"....! De laatste maal, dat zij in ons land was, is 39 jaar geleden zij zal dus wel het een en ander veranderd vinden. Het K.N.M.I. deelt mede: Deze week werd het weer bepaald door een gebied van hoge barometer standen, dat een groot deel van de Oceaan ten Westen van de Britse eilanden bedekte en dat maar weinig van plaats verandert. De wind bleef daardoor in ons land voornamelijk in de Noordhoek, zodat koele lucht van de Noordzee werd aangevoerd, waarin nu en dan wolkenpartijen meedreven. Plaatselijk viel hieruit gedurende korte tijd wat regen, maar grote hoeveelheden werden niet ge meten. De maximumtemperaturen schommelden om de 20 graden. Het reeds genoemde hogedrukgebied kreeg de afgelopen 24 uur een ver sterking aan zijn Noordflank. Een storing, die bij IJsland was gelegen, trok vannacht naar Zuid-Noorwegen. De storing is tot op'grote hoogte ge vuld met koude lucht. De voorste, be grenzing van deze koude lucht nadert ons land en zal vanavond het hele land passeren. Daarna stroomt nog koelere en ta melijk droge lucht het land binnen, terwijl de wind naar Noordwest gaat en iets in kracht toeneemt. In het binnenland kunnen morgen in deze lucht, door de sterke verwarming van het aardoppervlak flinke stapel wolken gevormd worden, waaruit hier en daar een bui kan vallen. Doordat er meer wind is en de tem peraturen aan de lage kant zijn, heeft het weer morgen een iets min der aangenaam karakter. Ten Zuid westen van IJsland nadert vanuit het Zuiden een Oceaanstoring, wel ke de rug van. hogeluchtdruk boven IJsland zal aantasten. In hoeverre deze storing belangrijk wordt voor het weer van Maandag is op het ogenblik nog moeilijk te beoordelen. feit, dat er „in elke toekomstige oor log waarschijnlijk atoomwapens zul len worden gebruikt, die dreigen de mensheid een onmetelijk leed te be rokkenen en mogelijk het einde van de mensheid betekenen". WET BEPERKING CADEAUSTELSEL 1 MAART 1956 IN WERKING In Staatsblad 345 is afgekondigd de Wet Beperking Cadeaustelsel. Zij zal in werking treden op 1 Maart 1956. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOELER. Wisselende bewolking en voor- namelijk in het binnenland en- kele verspreide buien. Matige, nu en dan vrij krachtige Noord- westelijke wind. Koel. 7 Aug. zon op 5.11, onder 20.23; maan op 21.14, onder 9.37. 8 Aug. zon op 5.13, onder 20.22; maan op 21.33, onder 10.54. Het weer in Europa gen luiden: STOCKHOLM- half bew. 25 C. OSLO zwaar bewolkt 24 KOPENHAGEN onbewolkt 20 AMSTERDAM licht bew. 21 LONDEN zwaar bewolkt 24 LUXEMBURG onbewolkt 17 PARIJS onbewolkt 22 BORDEAUX half bewolkt 24 GRENOBLE onbewolkt 23 NICE onbewolkt 27 GENEVE onbewolkt 22 ZURICH mist 21 LOCARNO zwaar bew. 25 BERLIJN zwaar bew. 21 FRANKFORT half bew. 22 MUNCHEN onbewolkt 18 WENEN zwaar bew. 20 INNSBRUCK geheel bew. 20 ROME licht bewolkt 29 AJACCIO half bewolkt 28 MALLORCA zwaar bewolkt 25 Korreltje ning is voor het lichaam.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1