Gezellig spel met milde spanning THEEPOTJE HET PORCEIEI De Kleppende Klippet REGGIE, de vrolijke speurder^i Baldadigheid met ijswater veroor zaakte bij een meisje brandwonden Douches en infrarodestralen gaan bouwvakken aantrekkelijk maken ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955 H' DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA In een ijssalon te Nunspeet zijn gistermiddag qmstreek vier uur en kele jongens en meisjes aan het ex perimenteren geweest met het zoge naamde „ijswater", dat wel eens op feestjes wordt gebruikt en de eigen schap heeft beurtelings koud en 'warm aan te voelen. Een der jongens gaf een flesje met dit soort water aan het meisje A. die dat hier van bij een ander meis je, de 21 jarige Joke S. uit Hooge- zand een hoeveelheid onder haar blousje goot. Dit meisje, dat een brandende sigaret tussen de vingers had, trachtte hierop haar blousje van boven te sluiten. Waarschijnlijk als gevolg van het feit, dat het „ijswa ter" snel verdampt en de dampen zeer brandbaar zijn, ontstond een steekvlam, waardoor de kleren van het meisje in brand raakten. Direct werden pogingen aangewend de vlammen te blussen, hetgeen geluk te, doch het meisje had toen reeds ernstige brandwonden aan armen, hals en gelaat opgelopen. Zij werd naar het Pius-ziekenhuis in Harder wijk vervoerd en is daar opgenomen. De politie heeft proces-verbaal we gens baldadigheid opgemaakt en zal Huurverhoging van woningwetwoningen Richtlijnen voor gemeenten De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft in verband met aan de huurverhoging verbon den voorbereidende werkzaamheden, de gemeentebesturen meegedeeld, in hoeverre de huurverhoging na aan neming van de huurwet door de Eer ste Kamer, zal gelden voor woningen die tot stand zijn gekomen met fi nanciële steun van rijkswege. De huur van woningwetwoningen tot stand gekomen vóór 5 Mei 1945, wordt met 5 procent verhoogd, even als van die, welke met steun vaa de beschikking bijdragen woningwet- bouw 1948 zijn tot stand gekomen. De huur van woningen die zijn ge financierd met behulp van de be schikkingen bijdragen woningwet- bouw 1950 zal op voorstel van het gemeentebestuur met 5 procent kun nen worden verhoogd, indien hun huurprijzen lager liggen dan de ver hoogde huurprijzen van gelijksoor tige woningen; is dit laatste niet het geval, dan wordt van huurverhoging afgezien. Huur van woningen, tot stand ge komen met steun van de financie ringsregelingen woningbouw 1947 of 1948 wordt met 5 procent verhoogd. De huurprijzen van woningen die gefinancierd zijn op grond van de premieregelingen 1950 en 1953 zul len niet worden verhoogd, tenzij be langhebbenden daartoe een verzoek indienen, waarbij aangetoond wordt, dat bedoelde woningen een lagere huurprijs doen, dan vergelijkbare objecten. A.N W.B. plant 400ste paddenstoel in N.Br. Op Dinsdag 9 Augustus a.s., zal de Commissaris van de Koningin in de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay, op officiële wijze de laatste van de vierhonderd padden stoel-wegwijzers onthullen, die de A.N.W.B. de afgelopen weken heeft geplaatst langs een groot aantal rij wielpaden in Oost-Brabant en Noord en Midden-Limburg. Deze symbo lische daad betekent de ontsluiting van een: recreatiegebied, dat voor ge heel Nederland van groot belang is. De door de Commissaris van de Koningin, te onthullen vierhonderd ste paddenstoel is de laatste van 'het aantal van deze wegwijzers die de A.N.W.B. thans ook in het overige deel van Noord-Brabant heeft ge plaatst, passend in de provinciale rijwielpadennet met een totale lengte van 1000 km. De vierhonderdste A.N.W.B.-pad- denstoel, waarmede dit project is af gesloten, staat ongeveer 4.5 km. bui ten het centrum van Oisterwijk, na bij de Rozep-hoeve. Bij de officiële onthulling zal een veertigtal burge meesters der bij dit project betrok ken gemeenten aanwezig zijn, als mede leden van het provinciale be stuur .autoriteiten van Rijks- en pro vinciale Waterstaten en VW-func- tionarissen. voorts een onderzoek naar het zoge naamde „ijswater" instellen. Op het etiket van het flesje was namelijk niet vermeld, dat de dampen van het ijswater snel ontvlambaar zijn. PRINS TE DUBLIN Prins Bernhard is Vrijdag met een i;ageringsdakota uit Soesteiberg te Dublin gearriveerd. Hij zal tot Zon dag in Dublin verblijven als gast van de Ierse president; de prins zal te vens een groot concours hippique bij wonen. De prins wordt bij zyn bezoek be geleid door zijn moeder, prinses Arm gard zur LippeBiesterfeld. Jeugd gevraagd De bouwwerken in Den Haag zul len in toenemende mate voorzien worden met goede toiletten, douches en schaftlokalen voor de bouwvak arbeiders. Bovendien zullen proe ven genomen worden met verwar mingsapparaten, bij voorbeeld in- fraroodstralers, die bij koud en vor stig weer zowel de werkers als be ton en mortel op temperatuur moe ten houden. Een en ander is bedoeld om de bouwvakarbeiders niet meer vuil en besmeurd naar huis te laten gaan en daardoor hun werk aantrekkelijk te maken. Tot hun comfort zal verwar ming op het werk zeker bijdragen. Bovendien zullen daardoor minder arbeidsuren verloren behoeven te gaan, hetgeen kosten besparend op bouwwerken zal kunnen werken. Het een en ander heeft ook nog do bijbedoeling om baantjes in de Vrachtauto ramde volle autobus EEN DODE Een kleine vrachtauto is gister avond op de kruising Bunschoterstraat in de rijksweg BaarnHoevelaken met grote snelheid ingereden op een autobus, die met arbeiders van de Zuiderzeewerken onderweg was naar Edam. De bestuurder van de vrachtwa gen, de 55-jarige v. d. Brink uit Amersfoort, zou de bus geen voorrang hebben verleend. Door de botsing werd de man uit de auto geslingerd en bleef dodelijk gewond aan de kant van de weg lig gen. De autobus, die een halve slag om had gemaakt, werd aan de linkerzijde gedeeltelijk opengereten. Het gelukte de chauffeur de bus in bedwang te houden, slechts gedeelte lijk gekanteld kwam zij in een grep pel tot stilstand. Wonder boven wonder liep geen van de veertig inzittenden van de bus letsel op. Op 14 Augustus bouwvakken aantrekkelijker te ma ken. Men worstelt niet alleen met te weinig vakarbeiders, doch nog meer verontrust het veel te geringe aan tal leerlingen in deze bedrijfstak. Men hoopt door het scheppen van i Thuisfrontmedewerkers (sters) aan de een plezieriger arbeidsomgeving ook kerkdeuren staan en naast de stapel de jongelui „warmer" voor de bouw- envelopjes zullen zij een collectebus vakken te krijgen. 1 torsen, die zwaarder zal worden naar- Een prijsvraag is het feitelijk niet, want met schaar en lijm kan iedereen uit de puzzle komen, die het Katho liek Thuisfront Zondag 14 Augustus a.s. aan de kerkdeuren zal uitreiken. Het verzegelde papiertje heeft weer alle aantrekkingskracht van de vele „geheime", die de laatste jaren over Nederland gegaan zijn, alleen bevat het ditmaal geen geheim, want men mag het envelopje direct openmaken en binnen staat geschreven, wat U precies doen moet. Het zijn geen huizen, waarmede gegooid wordt, ook geen scooters of televisie-toestellen; het zijn verras singen, waarvan de aard nog niet be kend is; wel het aantal: 20.000. Zondag 14 Augustus zullen de mate de envelopjes minder worden. Geen zenuwslopende loterij dus met fabelachtige kansen en overstelpend veel nieten; maar een soort gezel schapsspel met vele prijzen, die niet zo groot zijn, dat het plezier van het spel verloren gaat. Zenuwachtig maakt men zich wel aan de andere kant van de collecte bus, waar een bezorgd Kath. Thuis front de problemen ziet toenemen, die alleen maar op te lossen zijn met de steeds zwaarder wordende collecte bus. RUIM ééN MILLIOEN KATHOLIEKEN IN BISDOM DEN BOSCH. Volgens gegevens in de Sint Jans- iklokken, officieel orgaan van het bisdom Den Bosch, is het aantal katholieken in het bisdom Den Bosch in de periode van 1 Januari 19541955 toegenomen met 14.555, op een bevolkingsaanwas geduret hetzelfde tijdvak van 18.802. Op bijna 1 yK mdllioen (precies 1.213.91 telde dit bisdom per 1 Januari ij ruim één millioen (precies 1 katholieken. STRASSBURGER WEER ALLE] De circuscombinatie Franz Altha Strassburger, die in het begin dit jaar werd gevormd voor een derlandse tournée, is opgeheven. De tournée, die nog lang niet afgewerkt, is 'beëindigd door de Franz Althoff na recente moeilijk den, die de directie van dit Du circus met die van het circus Str burger heeft gehad. Het circus Althoff treedt than Dusseldorp op. Het Nederlandse soneel, onder wie het volledig cusorkest, is door de heer Alt overgenomen. Tijdens besprekingen met Soci Zaken en Volksgezondheid is het circus Althoff een tournée uitzicht gesteld als onderdeel het cirousuitwiselingssohema. CMMY HOORDE DE STOK van Oma buiten de deur tikken en ze wist precies, wat Oma zou komen vragen. Ze was een beetje bang voor die vraag, want moeder was de stad in om boodschappen te doen en nu wist Emmy niet goed, wat ze ant woorden moest. Ruim veertien dagen geleden had Oma het blad met kopjes uit haar beverige handen laten vallen en een van de kopjes was boven op het por ceieinen theepotje terecht gekomen, waaraan Oma erg gehecht, was om dat het nog een huwelijkscadeau van haar was. Moeder had toen vlug de brokken Omdat tante Jo en oom Toon een beetje moe zijn van het spe- len in de Krantentuin, hebben zij een paar weekjes vacantie genomen en dus zullen onze jon- s ge lezertjes een kort poosje zon- der hen moeten spelen. Om kattekwaad te voorkomen, wanneer ze moegespeeld zijn, S hebben we een klein verhaaltje gevonden, waarnaar zij kunnen luisteren als zij in de schaduw j van de grote eikeboom een ogen-' blikje uitrusten. weggenomen en omdat Oma niet meer zo erg goed kon zien, had ze niet ge merkt, dat haar porceieinen potje gebroken was. om te neten wst gomweet, waarom houdt voor mis, niet! yzedie Jeroen den niet beter in de gaten? Toen ze de dag daarna weer thee wilde zetten en haar eigen theepotje niet kon vinden, had Moeder haar gezegd, dat ze liever thee moest zet ten in een gewoon potje, want dat haar eigen theepotje veel te teer was voor dagelijks gebruik. Oma had daar een paar weken ge noegen mee genomen, maar toen Moe der vanmiddag de stad in was ge gaan, was Oma naar Emmy gekomen en had gevraagd, waar haar thee potje toch gebleven was, want ze had zin in een echt, oudewets potje thee en dat 'kon ze alleen maar in haar eigen porceieinen theepotje zetten. Emmy had toen gezegd, dat ze het potje even op zou zoeken en toen Oma het haar weer vroeg, had ze net gedaan of ze het vergeten was. Maar nu wist ze niet meer, wat ze moest antwoorden. l/OORDAT OMA DE KAMER bin- nengekomen was, slipte Emmy door de andere deur de kamer uit en buiten vond ze haar zusje Nelly, die in het zonnetje een boek aan het lezen was. „Nelly", zei ze, „Oma heeft al drie keer om haar theepotje gevraagd en ik weet heus niet wat ik moet ant woorden. Nelly was 13 jaar en 2 jaar ouder dan Emmy, dus moest zij weten wat er gebeuren moest. Maar Nelly wist het ook niet; ze vond, dat Emmy nog maar eens een smoesje moest verzinnen, totdat Moeder thuiskwam, die zou dan ver der wel met Oma praten. Want Moeder had hun verboden Oma te vertellen, dat het potje ge- I broken was, -omdat Oma dan denken, dat ze nooit meer lekker I kon zetten. Maar Emmy wist geen smoe I meer en nadat ze lang nagedai i had, kreeg Nelly plotseling een pla netje: „Weet je wat; we lopen even naar de winkel en kopen porceieinen theepotje, dat er pree hetzelfde uitziet; Oma kan toch meer zo goed zien en zal het schil niet bemerken. „Kopen?", vroeg Emmy angst „maar dat kost geld!" „Ik heb 1.75", zei Nelly zakel en Emmy vertelde, dat zij 1.50 hi die ze had willen bewaren om volgende week naar het circus gaan. „Tja", antwoordde Nelly, „ik w de ook naar het circus, maar we it gen Oma niet de teleurstelling doen, dat ze merkt, dat haar th« potje gebroken is, dus zit er nif anders op, dan dat we een nieui kopen." U*EN KWARTIERTJE LATER stc den de twee meisjes in de w kei en ze vonden een theepotje, erg veel leek op 't porceieinen po! van Oma. Op de terugweg vroeg Emmy Nelly: „Is het waar, dat iedere go de daad beloond wordt, want ik a zo graag tóch naar het circus gaan Nelly begon te lachen: „Natuu lijk wordt iedere goede daad iloond, alleen niet altijd op de i nier, die jezelf graag zou willen. Emmy keek erg ibèzorgd, ma toen ze thuis kwam, dacht ze ui meer aan het circus, omdat ze eve als Nelly in spanning verkeerde, Oma het verschil zou bemerken. Oma was reuze in haar nopjf toen ze het potje in haar handt hield: „Eindelijk weer m'n eigt theepotje, nu ga ik eens een ouderwets kopje thee zette", zei glunderend en verdween met h potje naar de keuken. Emmy ging naar de tuin en dac aan het cirous; misschien, als der en moeder thuis kwamen hoorden, wat ze gedaan hadden, maar Nelly zei, dat een goede da geen verdiensten meer had, als je voor beloond werd en Emmy heri: nerde zich, dat ze dit ook Moed! wel eens had horen zeggen. TTOEN VADER EN MOEDER thu kwamen, hoorden de meisjes, ho Oma hen verheugd toeriep: „Kor maar vlug binnen, dan zal ik julli weer eens een ouderwets kopje tht inschenken" en even later hield' Oir hen stralend het potje voor en „Hoe kon je nu denken, dat dit pot; te zwak was voor dagelijks bruik?" „Nee", zei Moeder lachend, „nu i het weer zie, is het net, alsof het ps nieuw is." Na het theedrinken -kwam moede naar de meisjes, die nog in de tu; speelden. Ze legde haar handen t hun schouders en keek hun tro'. aan: „Ik merk, dat ik grote dochter heb, die zelf problemen kunnen lossen!" Toen begreep Emmy, dat er ooi een soort beloning is, die nog ves plezieriger is dan wat je diep in hartje verwacht. EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT 9) Een week later zei hij zijn appar tementen in het luxueuse flatgebouw op en betrok met Hoodson een be scheiden kantoor in de City. De voorzijde werd ingericht als privékantoor, met een wachtkamertje er naast; daarachter bleven enige ka mers over voor woonruimte, zij het ook heel wat bekrompener dan Reg gie voorheen gewend was! Een huisschilder kreeg opdracht, een groot bord te vervaardigen met de woorden: DETECTIVE-BUREAU „ARGUS" Opsporing, Bescherming Uitvoering van Discrete Opdrachten. Dit bord kreeg een flink in het oog lopende plaats aan de gevel. Verder werd het krantenlezend publiek verrast met opvallende ad vertenties in de voornaamste dag bladen. van de volgende ingenieuze inhoud: Waar Sherlock Holmes zelfs (falen zou, Helpt „Argus" goed, discreet (en gauw! Of: Al is de misdaad sluw bedacht, Door „Argus" wordt ze aan het (licht gebracht! En: De Adder, knagend aan 't Gemoed, Legt „Argus" weerloos aan Uw voet! Enige malen per week kon men deze aankondigingen op de adver tentiepagina's vinden. Verder schafte Reggie zich een „Studiebibliotheek" aan, welke be stond uit de volledige werken van de detective-romanschrijver Peter Wan- cell, die voor Reggie golden als het puikje van scherpzinnigheid en speur derstechniek. Een indrukwekkende uilenbril met vensterglas Reggie's ogen waren zonder gebreken en een fonkel nieuwe, dreigend uitziende ploerten doder vervolledigden de technishe uitrusting. Toen wachtte Reggie gretig op cliënten voor Bureau „Argus" HOOFDSTUK IV. DE EERSTE CLIëNT VAN „ARGUS" DAAGT OP. Een triestige middag in het begin nende najaar. Reggie lag in het woon vertrek, lui languit, zijn lange benen op een bijgeschoven krukje gestrekt. In blauwe slierten waasde de rook uit zijn pijp naar het licht; hij was verdiept in een boek van zijn lieve lingsschrijver Peter Wancell en de titel van het werk: „Het Raadsel van de Verbogen Dolk" scheen zyn gloeiende belangstelling te recht vaardigen. Iemand, die zou hebben opgemerkt dat de heer Reginald Felham zich daar lag te verpozen in lediggang, zou op een brandend protest van diens zijde zijn gestuit; hijzelf beti telde zijn bezigheid van dit ogenblik met „studie" en de volledige werken van Peter Wancell vormden zijn cri mineel studiemateriaal. Dus: Reggie was aan het werk en wij leggen ons daar maar berustend bij neer. Op het ogenblik, dat hij gevorderd was tot 'n levensgevaarlijke klimpar tij van de detective-held tussen de assen van een voortdenderende snel trein (pagina 197), klonk een tikje op de tussendeur van het kantoor en Hoodson verscheen. Reggie scheurde zich los van zijn bestofte held, legde zijn vinger bij de gelezen alinea en keek op. „Mijnheer", zei Hoodson rustig, „er loopt sinds tien minuten een heer aan de overkant heen en weer, die van tijd tot tijd naar boven kijkt. Hij is nu overgestoken en komt recht hierheen. Het lijkt mij niet uitge sloten, dat hier het doel van zijn be zoek ligt!" Reggie stond plotseling rechtop; zijn boek klapte samen op de grond. „Wat, HoodsonKomt hy hier heen? Denk je, dat hij een cliënt Op dit ogenblik trilde nadrukkelijk de electrische schel van het kantoor. Reggie keek ademloos zijn factotum aan dan kwam een verheerlijkte glans in zijn opengesperde ogen. „Hoodson, ouwe knaapkan het werkelijk zijn! Een cliëntof droom ik?" Dan kwam hij tot zichzelf en raakte in actie. „Gauw, kerel, laat hem in de wachtkamer. Vlug!" Met een sprong zat hij achter zijn bureau, terwijl Hoodson ging openen. Een heer van middelbare leeftijd stond voor de deux*, waarop het bordje DETECTIVE-BUREAU „ARGUS" keurig zat vastgeschroefd. Hij keek in het beschaafde gelaat van Hoodson. „Bureau „Argus?", vroeg hij. De vraag was ietwat overbodig, gezien de zeer duidelijke aanwijzing. Doch Hoodson liet dit passeren. Hij knikte statig en noodde de be zoeker door een handbeweging tot binnentreden. Hij schoof een stoel bij naast het tafeltje, waarop een aantal tijdschrif ten en enige nummers van het „Ge ïllustreerd Politie Nieuws" een idee van Reggie een toepasselijke sfeer schiepen. „Wie mag :k aandiqpen, mijnheer?" De bezoeker legde zijn bolhoed op tafel, tastte naar zijn portefeuille e overhandigde een kaartje. Hoodso: nam het ovei*. tikte op de tussendeu: en verdween in het kantoor. „Alstublieft, mynheer", zei hij stapte op het bureau af, waarachte: Reggie zat, in een blauwe wolk ta baksrook gehuld en zijn zwartgerand: bril met vensterglas voor de oger. Vele boeken en vellen papier lage: in artistieke wanorde over het blsc verspreid. Reggie pakte met eerbied in zi;r ogen het reepje karton tussen duin en wijsvinger. „Hoodson", fluisterde hij extatisch „Hoodson.dit komt als eerste stut in het Archief van ons bedrijf. Dent eens aan.de eersrte cliënt!" Daarna wierp hij een blik op df naam. „John B. Liffings", vermeldde het kaartje. „Wat is 't voor iemand?", fluisterde Reggie. Hoodson wreef eens langs zijn ki' „Khm!", kuchte hij bedachtzaam „Zo zo", zei Reggie. „Hoodson, la* hem even wachten. En, zegHote sonHij dempte zijn stem nol iets meer en boog zi naar zijn te diende overLa- de tussendeu' op een kieltje staan."

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10