De KleppendeKUppet Roger Moens vestigde nieuw wereldrecord op de 800 m* Wim van Est van Chaam won de Ronde bij de profs DONDERDAG 4 AUGUSTUS 195p DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 een curiositeit van Columbus Veroverde de hele wereld AAN de beroemde ontdekkingsrei ziger Christoffel Columbus danken wij onze reep chocolade, onze flikken en alle andere chocolade lekkernijen. Hij is het geweest, die van zijn verre reizen naar de nieuwe wereld als cu riositeit enkele vruchten van n' boom Meebracht, die de inboorlingen „cacao" noemden. Europa had toen geen flauw vermoeden welk een be langrijke vrucht de zo verguisde ont dekkingsreiziger meebracht en nie mand maakte er zich verder druk om. Het duurde echter niet lang, of uit rapporten en berichten van Spaanse veroveraars, die verder in midden- en Zuid-Amerika doordrongen, ver nam men welke waarde de caoao had. De Mexicanen kookten de drank met water en voegden er vanille, ho ning of ahornsap aan toe, om de smaak te veraangenamen. Ook deed de Indiaan er wel maismeel bij, waardoor een zeer voedzame drank ontstond, hetgeen men zich kan in denken wanneer we weten, dat de in boorlingen de drank rechtstreeks uit de boon bereidden, die tot vijftig pro cent plantenvet in de vorm van ca caoboter bevat. De drank was dus dik en vet en men behoeft zich niet te verwonde ren, dat Cortez, de Spaanse veldheer in Mexico, mededeelde, dat één kop van deze drank voldoende was om zijn soldaten in staat te stellen er een gehele dag op te leven. Een monopolie. SPAANSE SCHEPEN brachten de bonen naar Spanje, maar verder kwa men zij niet, aangezien men de cacao zelf wilde behouden. Aanvankelijk bleek deze drank in Spanje geen groot succes, doch reeds spoedig wist men haar aantrekkelijker te maken door haar heet te drinken en door toevoeging van Suiker. Hierna nam het gebruik zeer snel toe, maar het bleef een lekkernij voor rijken en aanzienlijken, daar de cacao duur •was. Dit blijkt wel uit het feit, dat Spaanse koningen cacaobonen als ge schenk naar verschillende Europese hoven zonden. De triomftocht van de cacao be gon pas goed, toen Philips V het Spaanse cacaomonopolie ophief, waardoor de handel vrij kwam en men in alle delen van Europa ken nis kon maken met de bonen. Het duurde tot de negentiende eeuw alvorens cacaobonen in behoor lijke hoeveelheden naar Europa kwa men. Dat dit niet eerder het geval was, komt omdat de cacaobonen Dij de Indianen gebruikt werden als betaalmiddel. Men kon er zijn belas ting mee betalen en ze werden benut als ruilmiddel voor roerende en on roerende goederen. Een Nederlandse vinding. IN DEZE negentiende eeuw begon men om te zien naar een methode om de cacao op een andere wijze te bereiden, waardoor deze drank niet zo machtig zou zijn en daardoor een nog grotere kring van gebruikers zou veroveren. De Nederlanders Coenraad Johan nes van Houten vond in 1828 de methode, waardoor de boter van de cacao kon worden gescheiden zon der dat het product hiervan nadeel ondervond op het gebied van smaak en aroma. Ook was hij de eerste die cacaopoeder vervaardigde, die in wa ter of melk oplosbaar was. Later leerde men met suiker en melk vaste chocolade te bereiden, waarna de zegetocht pas goed begon. De vruchten van de cacaoboon zien er uit als rode augurken. Wanneer ze geopend worden, vindt men dertig tot veertig zaadkorrels. Deze vrucht jes moeten worden gedroogd, gefer menteerd, gewassen en uitgezweet, pas dan hebben we echte cacaobonen. Naar Afrika. TOT DE TWINTIGSTE eeuw vond men de cacao slechts in Amerika en Brazilië was practisch het enige land, dat cacao in grote hoeveelhe den leverde. Het waren Zwitserse zendelingen, die de cacao naar Afri ka brachten. Aan de Goudkust heb ben zij lar.ge jaren geëxperimen teerd met wisselend succes. Veel te leurstellingen hebben zij moeten on dervinden, maar hun belangrijke werk is uiteindelijk met succes be kroond. In 1891 kwam de eerste partij Afrikaanse cacaobonen van honderd kilogram op de markt te Londen, Nadien ging het steeds beter en be gin 1900 bïacht de Goudkust veertig duizend kilo op, om momenteel het Oo** Noor Boysen noteerde prachtige tijd Roger Moens. de bekende Belgische middenafstandloper heeft het wereldre cord op de 800 meter tijdens wedstrijden te Oslo. gisteravond verbeterd. Hij liet een tijd afdrukken van 1 min. 45,7 sec« waarmede hij het zestien jaar oude we reldrecord van Rudolf Harbig met 0,9 sec. verbeterde. Moens heeft hiermede een van de oud ste en meest begeerde wereldrecords op prachtige wijze verbeterd. De Duitser Rudolf Harbig liep tijdens wedstrijden te Milaan op 15 Juli 1939 de 800 meter in 1 min. 46.6 sec. Na het startschot nam de Noor Finn Larsen de kop, gevolgd door Moens en Boysen. Het tempo was zeer hoog en na 400 meter noteerde men 52 sec. In de tweede ronde liep Larsen de baan uit, kennelijk was zijn taak als gangmaker afgelopen. Moens nam de leiding en ver hoogde nog de snelheid. Onder daveren de toejuichingen van de menigte werd de strijd tussen de Belg en Boysen me ter voor meter uitgevochten. Maar Moens behield de leiding. Beide lopers spraken hun reserve-krachten aan op de laatste 200 meter en Moens kwam als eerste over de eindstreep In de. nieuwe wereldrecordtijd van 1 min. 45.7 sec., terwijl voor Auden Boysen de niet min der schitterende tijd van 1 min. 45,9 sec. werd afgedrukt. Volgens de jury- was Boysen met een meter geslagen. Zowel Moens als Boysen hebben dus het wereldrecord van Harbig royaal ver beterd. Reeds geruime tijd werd jacht op het historische record van Harbig gemaakt. Wellicht herinnert men zich nog, dat de Duitser 16 jaar geleden te Milaan een heroïsche strijd leverde met Mario Lanzi en dat Harbig toen tot een tijd van 1 min. 46.6 sec. kwam, die vele seizoenen kon worden gehandhaafd. Szentgali (Hon garije) kwam op 1 min: 47.1 sec., de Belg De Muynck noteerde 1 min. 47,3 sec. Boysen zelf en ook de Engelsman John son lieten 1 min. 47,4 sec, afdrukken. Whitfield (VS) heeft het geprobeerd, maar kwam niet verder dan 1 min. 47,9 sec., een tijd welke ook door Gunnar Nielsen (Denemarken) werd bereikt. Al deze tijden werden het vorig seizoen ge maakt. En in dit seizoen kwam de Ame rikaan Spurrier op 1 min. 46,8 sec., dus slechts 0,2 sec, boven het wereldrecord van Harbig. Thans zijn Moens en Boysen in een prachtig athletiekduel geslaagd in hun poging om het 800 meter wereld record te verbeteren. Roger Moens is 25 jaar en werkt op het bureau kaartregisters van de justi tiële politie te Brussel. Als lid van de Brusselse Racing Club maakte hij in 1951 voor het eerste deel uit van de Bel gische nationale ploeg voor de 4x400 me- 1951 voor het eerst deel uit van de Bel gische record voor de 400 meter op 48,6 sec. In het zelfde jaar liep hij een 800 meter in 1.52.6. Tijdens de Olympische spelen te Hel sinki werd hij ln de series van de 400 meter uitgeschakeld. Hij werd derde met 48.6 sec., achter McKenley (Jamaica) 48 en van Biljon (Z. Afrika) 48.1 sec. In 1953 noteerde hij 47.7 sec. op de 400 me ter en 1.48.8 op de 800 meter. Een jaar later lleb hij andermaal een 400 meter in 47.7 sec., terwijl hij, drie weken voor de Europese kampioenschappen te Bern, zijn tijd op 800 meter verbeterde tot 1.47.5. Hij behoorde te Bern tot de grote favorieten voor dit nummer, maar werd slechts vijfde in 1.47.8. De race werd ge wonnen door de Hongaar Szentgali in 1.47.1 voor de Belg De Muynck, die 1.47.3 liep en daarmee Moens zijn Bel gisch record afhandig maakte. In het huidige seizoen heeft Moens o.m. het Belgische record voor de 400 meter op 47.3 sec. gebracht. grootste deel van het wereldverbrii'ic te dekken. Amerika is daarmee var. de eerste plaats verdrongen. Dat Afrika tegen Amerika kan concurreren, vindt zijn oorzaak in het feit, dat er in Afrika eigenlijk geen sprake is van grote plantages. De negers beoefenen geheel zelfstan dig met hun gezin de cacaocultuur op nun eigen grond en zij verdienen er behoorlijk geld mee. De een stak de ander oan en zo gingen steeds meer negers zich aan de cacaoteell wijden. Met hun gehele gerin wer ken zij op de plan:ages en besteden elle zorg en moeite aan de boompjes, daarbij geholpen door regeringsdes- kundigen, die hen inlichten oVer methoden om een zo goed mogelijk product te kweken en ziekten en in secten te bestrijden. Het wereidverbruik van cacao s'jjgt nog steeds en Nederland is een \nn d^ beste verbruikers. Nooit heeft Colutrbus kunnen ver moeden, dat hij in de cacaoboon een curiositeit meebracht, die enige hon derden jar^n later van grote econo mische bscekenis zou zijn en mil- liocnen over de gehele wereld tot ge not,'i.iddel bij uitnemendheid zou strekken. De traditionele wedstrijd „Acht van Chaam" is wederom een groot succes geworden. Want weliswaar was de drukte niet zo overstelpend als verleden jaar, maar toch mocht het aantal toeschouwers op tenmin ste 25.000 worden geschat. Bij hen bevond zich ook dr F. v. Dijk, voor zitter van de K.N.W.U. De profs en onafhankelijken trof fen het met het weer in tegenstel ling tot de nieuwelingen die in voort durende regen hebben gefietst en reden een zeer snelle en spannende wedstrijd. De winnaar Wim van Est legde de 160 kilometer (20 ronden) af in minder dan 4 uur. Zijn tijd was 3 uur 54 min. 26 sec. Na 80 kilometer liep van Est weg van het peloton, samen met Wies van Dongen en de onafhanikelijken Pauw en Konings. Dit kwartet nam een voorsprong en behield die tbt het einde, alhoewel het peloton herhaal delijk jacht maakte. Spanning was er genoeg, omdat het verschil schom melde tussen de 38 en 73 seconden. In de laatste twee kilometer van 't parcours schudde van Est zijn riva len Konings en Pauw van zich af (Wies van Dongen was reeds eerder uitgevallen wegens een defect aan zijn rijwiel) en won met 25 sec. voor sprong de boeiende course in prach tige stijl. Hij legde tevens beslag op de klassementsprijs. Wagtmans (10e ronde), de Frans man Hassenforder (13e ronde), de Engelsman Blown (in het begin van de strijd), Schulte (na ongeveer 10 ronden) en Suykerbuyk behoorden tot degenen, die de rit, wegens me chanische defecten niet konden be ëindigen. Vermeld mag worden, dat zich tijdens deze wedstrijd geen enkele valpartij voordeed. De uitslag: 1. Wim v. Est, St. Wil- librord, 160 km in 3 uur 54 min. 26 sec; op 25 sec. 2. J. Konings, Breda; 3. G. Pauw, Utrecht; op 1 min. 10 sec.; 4. P. Haan, Bunde; 5. H. van Breenen, Amsterdam; 6. Willy Kemp, Luxemburg); 7. J. Hinsen, Rijcke- vorsel; 8. P. Maas, Pindorp; 9. René Martens, België; 10 Jos de Beucke- laer, België. Bij de amateurs ging het over 120 kilometer en ook hier was de strijd interessant var» het begin tot het ein de. Reeds na enkele ronden vormde zich een kopgroep, bestaande uit Krijn Post, Jan Westdorp, Tini Wolfs en Henk Nijdam, die gedurende 10 ronden de leiding behielden. Toen werden ze ingelopen. Maar spoedig ontstond een nieuwe kopgroep met L. v. d. Pluym, Westdorp, die op nieuw was meegegaan, A. v. d. Sluys en A. Bergmans, bij wie zich later J. v. Vliet voegde. Zij konden, tot aan de finish een kleine voorsprong handhaven. In de eindsprint won A. Bergmans uit Eindhoven, zijn tijd was 3 uur 1 min. 13 sec.; 2. J. West dorp 's Herenhoek; 3. J. v. Vliet, Rotterdam; 4. A. van der Sluys, Vlis- singen; 5. L. v. d. Pluym, Du6sen op 40 sec.; 6. Krijn Post, Nw. Vennep. De nationale kampioen Schalk Ver hoef gaf in de 9e ronde op. In de 4e ronde had hij een defect aan zijn fiets gekregen. Hij ging op een andere fiets door, en kon in de 5e ronde zijn eigen rijwiel weer bestijgen. Maar toen was zijn achterstand al te groot om succes te kunnen boeken. De nieuwelingen moesten, zoals gezegd, hun 64 kilometter 8 ron den) in aanhoudende regen rijden. Winnaar werd C. v. Amsterdam uit Oosterhout, een zoon van de oud renner Aad van Amsterdam, in 1 uur 40 min. en 8 sec. Het klassement luidt verder: 2. E. Verstraete, Ede, op enkele lengten, 3. P. Rentmeester, Ierseke; 4. Th. Sythoff, IJselmonde; 5. G. Suykerbuyk, Nispen. EEN GEWETENSKWESTIE VOOR BOBET Na afloop van de zware ronde van Frankrijk was de winnaar Louison Bobet zeer vermoeid, lichamelijk en geestelijk. Hij zou het liefst acht da gen volkomen rust nemen maar er staat hem een eveneens zwaar program van wedstrijden overal in Frankrijk te wachten. En aangezien hij de voornaamste trekpleister is van die programma's en er kans is, dat de wedstrijden geannuleerd wor den als hij_ niet uitkomt, waardoor zijn kameraden gedupeerd zouden worden, staat Bobet voor het dilem ma of hij al dan niet rijden zal. De zer dagen is hij, ziek en koortsig, ge start voor het criterium van Amiens, maar na uitbundigd gehuldigd te zijn en enkele ronden te hebben gereden, moest hij de strijd staken en tersluiks het circuit Verlaten. De équipe vreest, dat Bobets deel neming aan de wereldkampioen schappen in Italië in gevaar zal ko men tenzü hij rust neemt. Maar daar schrikt Bobet om bovengenoemde reden voor terug. RONDE VAN SANTPOORT VOOR AREND VAN 't HOF Onder grote belangstelling werd gisteravond de Ronde van Santpoort verreden over een afstand van 70 km Winnaar werd Arend van 't Hof uit Sassenhelm, die de afstand aflegde in 1 uur 36 min. 22 sec. Van Rijn uit Wassenaar bezette de achtste plaats. LAWNTENNIS Met uitzondering van de Duitser Pohmann hebben alle geplaatste spe lers van het internationaal tournooi voor tenniflleraren, dat te Noordwijk wordt gehouden, zich op de derde wedstrijddag weten te handhaven. De Fransman Contet schakelde hem in de derde ronde van het enkelspel met 64 63 63 uit. Joop de Mos had weinig last met zijn tegenstan der Bruin en de Amerikaan Ritzen- berg had vijf sets nodig om de Oos tenrijker Pfiffering met een verlies- partij aan de kant te zetten. Hard nekkig tegenstand bood de Nederlan der Buytelaar tegen de sterke Australiër Cawthron. Met 75 64 26 62 won Cawthron dit duel. In het dubbelspel heeft de Duitser Pohmann met zijn landgenoot Lammken de tweede ronde bereikt. In drie sets versloegen zij het Ne derlandse duo Kauling-Baljé. Voorts werd ook hier een buitenlander uit geschakeld. Het was de Zwitser Wi- tek, die met de Nederlander N. Dek kers een paar vormde. Haazebroek en Parlevliet stuurden hem naar de kleedkamer met 810, 64 62 62 GEORGE CORTLEVER VANDAAG 70 JAAR. Vandaag is George Cortlever 70 jaar geworden. De heer Cortlever geniet vooral bekendheid in zwem- kringen. Gedurende 60 Jaar is hij reeds lid van de zwemvereniging „Het Y" in Amsterdam. Drie maal heeft George Cortlever de Nederlandse kleuren verdedigd op de olympische spelen en wel in 1908, te Londen, in 1912 te Stock holm en in 1920 te Antwerpen. De heer Cortlever, die een pionier is op het gebied van waterpolo, heeft 25 jaar lang meegespeeld in het kam pioenszevental van „Het Y", en ve le jaren is hij Nederlands kampioen geweest op alle afstanden in het rug- zwemmen, een titel, die voordien op 5 Geschte tetekikers, wi verontschul digen ons voor deze zonderlinge technische storing!Eén ogenblik... .geduld. Onze technische 1 stsf werkt koortsachtig om de bron m deze storing IsditmlelevisietPff! 'tbrdon, Sidontê'De Nederlandse televi sie is technisch de ïiors memr ween een seen oPHzrscKMitoK zier men nippen, een Reeuwse on/em ren, OPDemvenooisenen, ow- oen i neppen oenscneepsnon. naam stond van T. Rodenburgh van de A.Z. 1870. De titel moest Cort lever tenslotte afstaan aan J. G. van der Grient. De volgende week zal de club „Het Y" de 70-jarlge in het parkho tel te Amsterdam een diner aanbie den. ZEILEN. INT. VALKENWEDSTRIJDEN OP HET SNEEKERMEER. Voor de eerste dag van de inter nationale valken wedstrijden, georga niseerd door de Friese valkenclub „Jacoba van Beieren" stonden twee wedstrijden op het program, een open en een teamrace. Het was goed zeilweer: bedekte lucht met een fris se wind. Helaas bleek een van de boeien op drift te zijn geraakt, zodat de route niet meer vast lag, met het gevolg, dat de openingswedstrijd moest worden geannuleerd. In de teamwedstrijd kwamen Val ken uit Nederland en Denemarken uit. Een klassement kon echter niet worden opgemaakt, zelfs niet een voorlopig, ofschoon mon de indruk had, dat het Nederlandse team leid de, omdat onmiddellijk na afloop vijf protesten werden ingediend. De jury zou hierover later een beslis sing nemen. WATERPOLO. NEDERLAND UITGENODIGD VOOR NAPELS. Het bestuur van de zwem- cn wa terpoloclub Napoli, die dit jaar zijn 50-jarig bestaan herdenkt, wil ter gelegenheid daarvan een internatio naal waterpolo tournooi organiseren, hetwelk zou worden gehouden in de tweede helft van September a.s. De club uit Napels wil hiervoor de na tionale zeventallen inviteren van Ne derland, Spanje cn Zuidslavië. Uiter aard zou aan dit tournooi ook het nationale Italiaanse poloteam deel nemen. PROMOTIECOMPETITIE le KLASSE. De promotiewedstrijd van de eer ste klasse naar de hoofdklasse (he ren) tussen het Y en Zian is met 4 3 door het Y gewonnen. POSTDUIVEN Wedvlucht Mons Wedvlucht met jonge duiven vanaf Mons, afstand 194 km gelost te 10 uur met zwakke NO-wind, zwaar bewolkt en koel. De Bonte Duif (Leiden) In con cours 127 vogels, le duif te 13.51.52 uur, (914.22 m. p.m.), laatste vogel te 14.19.05 uur (747.49 m. p.m.). A. W. Krol 1; F. Bink 2, 4; M. Noordervliet 3, 7; N. Ouds hoorn 5; W. B. ten Cate Brouwer 6, 10; OttenDekker 8; H. van Riet 9. De Blauwe Kras (Lelden) In con cours 109 vogels, le duif te 13.25.12 uur, laatste 14.37.25 uur. W. v. d. Wel 1; P. Gijsman 2, 4; A. van Roycn 3, 6; J. Noor dermeer 5; P. Hansen 7; Ch. van Wee- ren 8; A. Kop 9, 10. Leidse Postduiven Club In con cours 145 duiven, le duif te 13.46.14 uur (852.88 m. p.m.); laatste vogel te 14.19.42 uur (745.97 m. p.m.). H. van Alphen 1, 4: J. P. Fasel 2; W. Disselvelt 3, 8; J. Schouten 5, 10, 11; W. Schouten 6, 13; A. Bey 7; Gebr.s De Groot 9; B. Geenjaar 12. 15. De Vriendenclub (Leiden) In con cours 378 vogels, le duif te 13.53.21 uur. J. Warmerdam 1; L. L, Bax 2; N. Be- melman 3. 5; A. Dljsselbloem 40; C. van Cleef 6; J. Brouwer 7; H. v. Klaveren 8, 9; J. van Duuren 10. Columba (Leiden) R. P. de Graaf 1. 6, 14; Jos Göbel 2, 3, 11. 13; J. W. Wol- ters 4, 8. 12; C. P. Veldhuyzen 5, 15; G. A. v. Albada 7, 8; G. Oude Elferink 10 De Reisduif (Hazerswoude) Wed vlucht met jonge duiven vanaf Mons, af stand 188 km. In concours 35 duiven, ge lost 11 uur. aankomst eerBte 14.26.13, snelheid 912 m. p.m.. laatste 14.14.55. snelheid 836 m. p.m. Uitslag: P. J. Fase 1, 2, 3, 4. 5, 8, 9, 11; A. de Jongh 6; P. van de Male 7. 10, 12. Wedvluoht met oude duiven vanaf Bordeaux, afstand 875 km. In concours 15 duiven, gelost Donderdag om 13 uur, aankomst eerste Zaterdag (de enige die terug kwam) 17.12.56 uur, eig. P. v. d. Male. Het kampioenschap fond werd behaald le. door P. van de Male; 2. P. J. Fase; 3. W. Zintel. Duif kampioen word P. v. d. Male, met Holland 51/166119. Kam pioen oude duiven: 1. P. van de Male; 2. P. J. Fase; 3. W. G. de Jongh. Concourscommissie „Rijn en Gouwe" Wedvlucht vanaf Mons met 660 jonge duiven, gelost om 10 uur met weinig wind. Het was een onregelmatig con cours. Uitslag: A. T. Joha, Alphen 1; W. v. Berkensteijn, Waddinxveen 2, 23; W. v. Muiden. Boskoop 3: H. v. Vegten, Koudekerk 4. 5. 7, 14. 25; H. C. v. Woer- de. Alphen 6; T. Rip, Waddinxveen 8; P. Zeilstra, Bodegraven 9; Gebr. de Wit, Koudekerk 10. REC^i I Ejf de vrolijke speurder^ EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT 7) „Met Felham!.... De F van Fat, de E van Ezel, de L van Leuter, de H van Hoera, de A van Amandeltjes pudding en de M van Mallemolen!" „O, juist", klonk het antwoord. „En de I van Imbécial, de D van Drank misbruik, de I van Influenza, de O van Oliebol, de O van nóg een Olie bol en de T van Tureluurs!" „Gelukkig, ik hoor, dat je me her kent!" grinnikte Reggie. „Zeg, ouwe kameraad, ik zou het zeer op prijs stellen als je mij heden avond even wilde bezoeken. He beleg een buitengewone bijeenkomst van het Parlement, waarin de économi sche mogelijkheden van ondergete kenden toekomst zullen worden be handeld. Kan ik op je rekenen?" ..Natuurlijk, kerel, ik kom". ..Prachtig, tot vanavond dan!" Om half zes stapte Reggie zijn flat binnen. „Iets bijzonders geweest, Hoodson?" „Niets, mijnheer". Hoodson droeg een glas sherry op een zilveren blaadje en plaatste het voor Reginald. „Dank je, Hoodson". Reggie pakte het glas op en wilde ervan drinken, doch hij bedacht zich plotseling. „Hola, Hoodson Hij hield het voor zich, zonder eraan tje nippen. „Zeg, Hoodson, dat gaat niet meer, dit past niet meer in mijn nieuwe staat. Mijn gewoonten zullen grondig veranderen van nu af; iemand, wie de armoede aangrijnst, mag zich der gelijke luxe niet meer permiterert. Van nu af aan: Bezuiniging en Een voud, mijn waarde!" „Jawel, mijnheer. Ik hm.Ik zou zeggen mij heerala ik zo vrij mag zijn het is nu eenmaal ingeschon ken „Ja, juistNu, vooruit, deze keer dan nog maar En hij dronk de fonkelende sherry met zichtbaar welbehagen uit, waar na hij 2ich in zijn slaapkamer ging verfrissen.... Toen hij weer terug kwam, had HóOdson de laatste hand gelegd aan de gedekte tafel. „Het diner is gereed, mijnheer!" Tot zijn voldoening bemerkte Reg gie, dat zijn dienaar zich stipt aan 't Spartaans menu had gehouden. Op 't onberispelijk damasten tafellaken tussen het blinkend zilver, deden het eenvoudige coteletje, het enkele ge recht groente en aardappelen, en het puddinkje komisch aan. Maar Reggie at met niet minder smaak Toen Hoodson de tafel afruimde, waren de schalen schoon leeg. Hij plaatste het rooktafeltje naast zijn heer en meester èn streek een lucifer aan. „Het heeft mijnheer gesmaakt, mag ik hopen!" „Buitengewoon, Hoodson, werkelijk. Je culinaire talenten weten ook van een burgermanspot iets goeds te ma ken, heb ik ondervonden. A pro pos.... Hoodsonga eena zitten. Neem een sigaar. Nee, kerelnil opsteken, niet tot straks bewaren! Wij moeten thans de toestand be spreken; vanmorgen Is dat terloops gebeurd, maar nu moeten we de on- vermijdlijke dingen onder de ogen zien. Luister. Hoodson. Ik zei je vanochtend al, dat een bankroet van mijn bankiers het einde betekent van mijn financiële onafhankelijkheid. Tot heden toe heb ik een zorgeloos bestaan geleid, maar nu ia dat afge lopen. Ik zal een nieuw leven moeten aanvangen. Ik zal moeten werken zoals anderen. En je begrijpt, Hood son. hoe beroerd ik dat ook vind, ik je zal moeten ontslaan. Beste ke rel. het is moeilijk! Ik zal je een getuigschrift geven, dat klinkt als 'n kloken bovendien doet het mij genoegen, dat ik in staat ben, je di rect aan ,een andere betrekking te helpenik heb vandaag een vriend van mij, de Honourable John Al- dridge opgebeld, op de club. Hij wil je graag in dienst nemen. Ik heb na tuurlijk nog êen paar losse centen en je ontvangt je gehele loon met inbe grip van de opzeggingstermijn". Hoodson zat kaarsrecht op zijn stoel tegenover Reginald en hoorde alles aan met een effen gelaat. Thans legde hij zijn sigaar op de asbak en kuchte. „Staat u mij toe, iets in het midden te brengen, mijnheer?" „Zeker, Hoodson!" „Ik zal dan, met uw verlof, even ronduit spreken". Hij streek met de vingers over zijn kin en ging voort. „Ik begin met u te danken voor uw waarderende woorden; ik ben er trots op, te mogen vaststellen, dat ik u naar tevredenheid heb gediend. Voorts wou ik opmerken, dat ik geen gebruik zal maken van de zo vrien delijk aangeboden betrekking. Ik zal bij u in dienst blijven. Nee, myn heer.ik ben nu zo brutaal, door te sprekenU hebt mij het woord gegeven en ik ga door. Welnu.ik begrijp, dat u in deze omstandighe den mij niet op de oude voet kunt handhaven. Maar ik heb deze be trekking steeds de prettigste gevon den en ik ben geen man van ver andering. Ik blijf dus bij u in dienst; natuurlijk zonder salaris. Ik verzoek u dringend, mijnheer, m(j dit toe te Btaan!" Reggie staarde hem een ogenblik Verstomd aan. „Maar, besté kerelik begrijp je niet....! Je kunt toch veel beter een betalende baan zoekenWer kelijk, Je gelooft het misschien nog niet, maar ik ben inderdaad geruï neerd! Dan zou het toch dwaasheid zijn. „Goed, mijnheer, noemt u het dwaasheid.... Ik houd van dwaas heid!" Reggie moest ondanks zichzelf lachen. „Dat komt uit, Hoodson! Hoe had je het anders zolang bij mij volge houden, nietwaar?" Hoodson glimlachte bescheiden. „Ik zou zonder onbescheiden te zjjn, gaarne een vraag doen, mijnheer: weet u al wat u zult beginnen?" Reggie schudde het hoofd. „Eigenlijk niet, Hoodson...., hoe wel mij wel iets door het hoofd speelt, iets dat altijd een vaag ideaal van mij was. Hoodson kuchte in afwachting. „Weet Je", vervolgde Reginald, een beetje verlegen, „ik heb er altijd veel voor gevoeld, particulier detec tive te worden. Ik zou wel een detec- tivd-bureau willen oprichten". Over de oogleden van Hoodson gleed plotselihg een trekking, welke hij snel weer wist te beheersen. Hij knikte bedachtzaam met het hoofd. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7