11 Onderhoudsplicht brengt geen blijvende bemoeienis van de overheid mee U KUNT De schade op de schuldige verhalen Woningtekort: 200.000 Nadere richtlijnen bouw van de Woningwetwoningen Klachten over het gedrag van de touristen in Limburg Binnenkort ontwerp voor kampeer-vernrdening? Motorrijder kaapte 'n stukje deurpost en ontvluchtte n bezorgd verpleegster DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1955 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Regering over huurverhoging Terugkeer naar voor oorlogse verhouding In de Memorie van Antwoord her halen de ministers, die de Memorie' van Antwoord ondertekend hebben, hun toezegging, dat bij nieuwe mo gelijkheden tot belastingverlaging aan een herziening van het vrijge- zellentarief bijzondere aandacht zal worden geschonken. Daarbij zal het vraagistuk tussen gehuwden zonder kinderen en ongehuwden in beschou wing worden genomen. Het netto-verlies aan belasting opbrengst voor 1956, zou volgens de oorspronkelijke voorstellen 425 mil- lioen bedragen hebben. De nieuwe voorstellen zullen voor dat jaar tot een netto-verlies van globaal 480 mil- lioen leiden. Het budgetaire kaste kort zal naar schatting in 1955 750 900 millioen belopen. De invloed van het belastingplan op de kasont vangsten in 1956 kan gesteld worden op 225 250 millioen. De ministers bevestigen dat er met alle ten dienste staande middelen naar zal worden gestreefd dat de voorgestelde belastingen van kost- prijsverhogende belastingen aan de consumenten ten goede komen. Dat het voorgekomen is, dat dalingen van de grondstoffenprijzen niet in de con sumentenprijzen tot uitdrukking zijn gebracht wettigt nog niet de vrees, dat ook thans de lastenverlichting niet aan de consument ten goede zou komen. Thans gaat het immers om een ge richte wettelijke vrijstelling, het geen voor de regering aanleiding zal zijn niet te aarzelen om, indien zulks onverhoopt nodig zou zijn, maatrege len te nemen. Geen schema. Met betrekking tot de huurvoor- stellen deelt de regering mede, dat zij nog geen schema voor toekomsti ge huurverhoging kan geven. Eerst zal een beslissing genomen moeten worden over de mate, waarin de ho gere huuropbrengst aan de eigenaar ten goede moet komen. Qp den duur kan niet worden vol staan met een aanpassing aan de hui dige huren van nieuwgebouwde wo ningen. Einddoel zal een zodanig huurpeil moeten zijn, dat de nieuw bouw in het algemeen weer zonder financiële steun van de overheid kan geschieden. Onderhoud. Wat de bezwaren van de Kamer tegen de bepalingen inzake het on derhoud betreft zegt de regering het niet onredelijk te achten, dat, nu de huren gemiddeld verhoogd zullen worden tot bijna 150 pet. van het vooroorlogse niveau, de verhuurders het nodige ten koste leggen aan het onderhoud. Deze huurverhoging en de voorgaande verhogingen samen zijn voldoende om de stijging van de onderhoudskosten op te vangen. De regering vindt het een enigs zins eenzijdige voorstelling van za ken, dat het afwentelen van een deel van het onderhoud binnenshuis op de huurder een gevolg is van de vol strekt onvoldoende huuropbrengsten. Ofsc/hoon onmacht stellig een rol zal hebben gespeeld is deze afwenteling in hoofdzaak een gevolg geweest van de .bestaande verhuurdersmarkt, waardoor de verhuurder in elk geval kan rekenen op verhuring van zijn huis. De regering ontkent niet, dat de behoorlijke Instandhouding voor hen, die van hun woningbezit moeten le ven, moeilijkheden heeft opgeleverd, maar het standpunt, dat de verhuur der alleen datgene van zijn inkomen, dat eventueel na aftrek van de kos ten van levensonderhoud daarvan overblijft, aan onderhoud behoeft te besteden, kan zij niet delen. Door de verlaging van de grond belasting opent zioh een mogelijk heid om met name met betrekking tot woningen, gebouwd met finan ciële steun op grond van de bijdrage- eerder rijk zijn regeling woningwetbouw 1950, een verlaging van bepaalde tophuren in overweging te nemen. Er is volgens het kabinet, dat lie ver spreekt van sanctie bij verwaar lozing van onderhond, dan van on derhoudsplicht geen sprake van een blijvende bemoeiing van de overheid. Nadat overheidsbemoeiing met de huurprijzen zal zijn geëindigd, zal de regering zich in de vorm als thans is voorgesteld met het onderhoud be zwaarlijk kunnen blijven bezighou den. De mdnister erkent, dat de voor gestelde regeling in het begin niet zulk een groot effeot zal hebben. Bij verdere huurverhogingen echter zal de invloed der regeling zich stellig sterker doen gelden. Het streven der regering is, zodra weer een gestabiliseerde situatie op de woningmarkt Is verkregen, de voor de oorlog gebruikelijke verhou- Neem dadelijk Krasehen bij de eerste aanwijzing van RheumaUzche Pijn. Waarom eerst een lange lijdensweg - 'n lijdensweg bergèf? Roep die slui pende pijnen vandaag nog een „Halt" toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volkomen natuurlijk middel; de zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloedzuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die voe ren dan weer de onzuiverheden af, die nu het bloed verontreinigen en oorzaak zijn van Uw lijden en pijn. Daarom - wacht niet langer; begin er vandaag mee. (Advertentie.) dingen op het gebied van het onder houd te doen terugkeren. De con currentie zal vermoedelijk eveneens daartoe dwingen. Het woningtekort op 1 Januari werd geschat op 200.000 woningen. De centrale directie wederopbouw en volkshuisvesting rekent er echter op dat een beter inzicht in dit tekort zal worden verkregen bij een wo ningtelling in 1956. Het woningte kort op 1 Januari 1964 wordt geschat op vijfduizend woningen. Oppervlakte vergroot De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft aan de ge meentebesturen nadere richtlijnen verstrekt voor de bouw van woning wetwoningen. Herhaaldelijk blijkt na melijk, dat bij het ontwerpen van ar beiderswoningen, gebouwd orp voet van de woningwet, het karakter van deze woningen uit het oog wordt ver loren. Dit komt soms tot uiting in een te ruime opzet van de woning, soms ook liggen constructie en afwerking op een te laag of een te hoog niveau. De thans verstrekte richtlijnen heb ben betrekking op de maximale op pervlakten en op de constructie en afwerking van doelmatige arbeiders woningen. In een door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting samengestelde tabel worden opper- vlaktematen aangegeven voor de grootte van woningwetwoningen. Deze liggen 15 a 20 procent boven de minimum-afmetingen, die zijn neer gelegd in de „voorschriften en wen ken voor het ontwerpen van wo ningen (1951)". Deze c|ppervlakten moeten in het algemeen als maxi ma worden beschouwd. Van b.v. een eengezinswoning van vier kamers plus keuiken enz., ge schikt voor vijf personen, wordt aan gegeven 84 m2 Oppervlakte, voor flats 77 m2. Woningen met groter oppervlakte dan in de richtlijnen aangegeven, kunnen uiteraard met toepassing van de premie- en bijdrageregeling wo ningbouw 1953 worden gebouwd. De richtlijnen ten aanzien van con- betrèkking op de afwerking van vloe- structie en afwerking hebben o.m. ren, wanden, plafonds, de inrichting van keukens, de bad- en wasruimte, enz. De door het ministerie gegeven omschrijvingen met betrekking tot constructie en afwerking van wo ningwetwoningen zijn in het alge meen niet van dwingende aard en mogen door andere worden vervan gen, die in het gebruik en ten aan zien van de kostprijs gelijkwaardig zijn te achten. Aangezien plaatselijke toestanden en inzichten in vele geval len van invloed zullen zijn op de constructie en afwerking, moeten de omschrijvingen worden gezien als aangevende een gemiddeld niveau, waar men op sommige punten onder, doch op andere punten boven zal gaan. Bij de opstelling van de richtlij nen is er van uitgegaan, dat de fi nanciële steun, die het rijk verleent, gebaseerd is op een 'bouwwijze, waarbij constructie en afwerking een verantwoord, doch sober karakter dragen. HOE ZICH TE VERZEKEREN HET DRUKKE VERKEER is vaak oorzaak, dat er schade wordt toege bracht aan een voertuig van een an der en hoe gaat dat nu, wie moet dat nu betalen, is een veel voorkomende vraag, die ons gesteld wordt. Wij zul len trachten e.e.a. op duidelijke wijze uiteen te zetten. MEN DENKT wel eens, dat als iemand maar verzekerd is, de ver zekering de schade vergoedt en dat daarmede dan de kous af is, maar dat is niet juist, want de wet geeft de ver- izekeringsmaatschapij het recht te tre den in de verhaalsrechten van de verzekerde, wiens schade dus door de verzekering is gedekt. Nemen we het volgende geval: A krijgt met zijn auto een ongeluk door de schuld van B, die zelf ook een •auto bestuurde. Dt wagen van A is cr lelijk aan toe. A. heeft in dit ge val natuurlijk het volste recht de schade op B te verhalen. Is A echter verzekerd, dan wordt de schade door de verzekering vergoed. De verzeke ringsmaatschappij treedt dan echter in de rechten, die A tegenover B kan doen gelden. Deze maatschappij vordert dus de schadevergoeding van de heer B op. Het is zeer wel mogelijk, dat B, die schuld heeft aan het ongeluk, ook verzekerd was en wel tegen wettelij ike aansprakelijkheid (w.a.) Dat wil dus zegen, dat de w.a.-verzekering van B. het bedrag betaalt, waarvoor •hij volgens de wet aangesproken •wordt. Het is duidelijk dat geen en kele verzekeringsmaatschappij de ver goeding op zich zal nemen van scha de, die door opzet van de verzekerde is veroorzaakt, maar een verzekering .tegen de aansprakelijkheid voor schade welke door normale schuld van de verzekerde is ontstaan, is ivooral bij verkeersongevallen zeer igebruikelijk. Hoe gaat het nu bij brand? IN BEGINSEL heeft de brandver zekeringsmaatschappij dezelfde rech ten. A. heeft een huis dat hij ver zekert tegen brand. Het huis verbrandt door toedoen Fatsoenmaar ook comfort moet aanwezig zijn Aan het einde der Limburgse sta- tenzitting heeft de heer M. J. Olivers, Maastricht (PvdA), naar aanleiding van publicaties over de houding en gedragingen van een aantal, meest jeugdige, trekkers-toeristen, gewezen op de noodzaak van overheids-orde- dening. De gemeentebesturen schieten vaak tekort, voorzover ze niet over behoorlijke verordeningen beschik ken. Ged. Staten hebben geruime tijd geleden een speciale commissie sa mengesteld ter bestudering van rege len voor het kamperen en bivakkeren. Noord Brabant heeft b.v. reeds een provinciale kampeerverordening. Waarom kon dit ook niet voor Lim burg? De heer Olivers drong ook aan op een spoedige voorziening in deze leemte, want zo zeide hij de gesigna leerde wantoestanden kunnen ons gewest toeristisch geen goed doen. Ir. C. Raedts uit Heerlen (KVP) was van oordeel, dat men met regle mentering en verordening op dit ge bied er niet kan komen, als de geest van de desbetreffende toeristen niet vervuld is van fatsoen in houding en dadep. Men moet constateren, dat heel wat toeristen, vooral jongeren, nog een behoorlijk stuk opvoeding nodig hebben, Bezoekers hebben immers ir ieder geval bepaalde normen van be leefdheid en correctheid in acht te Aandacht aan comfort De heer J. van der Woude uit Heer len (PvdA) onderschreef deze gedach- tengang van ir. Raedts, maar hij be treurde, dat plaatselijke WV-organi- saties bij de bevordering van het vreemdelingenverkeer te weinig aan dacht schenken aan de mogelijkhe den van toeristisch verblijf in de kampeerplaatsen, waarvan er zijn, die van elk comfort, zelfs van de noodzakelijke toiletgelegenheden zijn verstoken. Mr. R. Hoppener het Ged. Staten lid zegde toe, dat Ged. Staten ernstig zullen overwegen voor de eerstko mende zitting van de Prov. Staten een ontwerp-kampeerverordening in te dienen, hoewel het risico bestaat, dat deze verordening niet aansluit op een wellicht spoedig daarop volgende kampeerwet. Mr. Hoppener erkende, dat hier pri mair een taak ligt voor de gemeenten. ENSCHEDEES AVONTUUR stilstand te bewerkstelli- Ufcilltimw gen, verloor hij op epn ge- schede beter postzegels geven moment de macht kunnen verzamelen, maar over zijn stuur en toen de man had nu eenmaal werd de toestand bedenke- een passie voor motors en liiker. omdat zijn economische De huizen begonnen toestand niet evenredig angstvallig dichtbii te ko- was aan zijn verlangens, men, de man kon geen had hij zelf maar een mo- straat meer van een stoep tor in elkaar geprutst van onderscheiden en tenslotte oude onderdelen, die hii kreeg hij de verlammende op autokerkhoven en an- zekerheid, dat een bepaal- In de opwinding, die bezit van ons dere lugubere plaatsen ge- de voorgevel niet meer te neemt, wanneer wij denken schrijven over de goudjacht, die de volgende week Woensdag op het Noord wij kse strand gehouden zal worden, hebben wij ons in ernstige mate vergist, waardoor de mogelijk heid dreigt, dat het goud al opgegra ven zou zijn, als onze lezers op het goudveld arriveerden. Met een hardnekkigheid, een be tere zaak waardig, hebben wij steeds geschreven dat de goudjacht om drie uur geopend zou worden, maar een bezorgd telefoontje vertelde ons, dat de rijkdom reeds vanaf half drie op gegraven kan worden. A.s. Woensdagmiddag om half drie zal het Noordwijkse strand dus de eerste grijpgrage handen in haar rulle bodem voelen duiken op zoek naar de zeeroverskist met honderd fulden en de negen-en-negentig an- ere prijzen, die de St. Vincentius- vereniging daar in de nacht ervoor aan de schoot der aarde heeft toe vertrouwd. de moedige rijder een kwartiertje later thuis met een bleek gezicht in een leunstdel zitten want zelfs het hardste hoofd schaaft niet ongestraft een stukje van een soliede deur post af. De politiemannen ver gaten even de wet en wer den vervuld van vader lijke bezorgdheid: „Ga nou even naar het ziekenhuis om je hoofd na te laten kijken", spraken ze op overredende toon, zoals 'n vader zijn zoontje poogt heidsidealist kon vertellen, dat het stadsschoon ont sierd werd, wanneer de man met zijn motor buit ten kwam. een feit is, d^t het motortje liep en dat het hart van iedere veer- IJSELIJKE AFLOOP in de voorgevel en als zijn tien-iariee sneller begon hoofd niet een klein stukje te kloppen, wanneer de van de deurpost meegeno- ondernemende Enschedeër men had, zou hu zonder met zijn karretje tourtje ging maken. Het lastige van dergelijke motortjes is echter dat op de meest onverwachte mo menten de meest onver- wachte dingen gebeuren weinig indiscreet was om brokken binnengekomen zijn. In de gang vond de mo tor het welletjes en kwam tot stilstand, en de berij der vond, dat het een en zo kwam de man Dins dagavond al rijdende tot de ontdekking, dat znn motor niet meer tot stil stand te brengen was. Eerst was er nog niets aan de hand. maar omdat de courreur onder het rij den poogde met ingewik kelde handgrepen toch de zo onverwacht bij iemand binnen te rollen, waarom hii voorzichtig met zijn motor uit de gang ver dween en te voet naar huls ging. De eigenaars van het overrompelde huis hadden echter al de politie ge waarschuwd en deze vond duidelijk te maken, dat het heel heilzaam is om de topografie van Zuid China goed in zich op te nemen. „We hebben de ziekenwa gen al besteld!", voegden ze er geruststellend aan toe. En dat zii geen iidele be loften gedaan hadden, bleek even later, toen luid- loeiend een ziekenauto de hele buurt tot a«tie riep. Maar evenals hét zoontje doorgaans weinig waarde ring koestert voor de wijze raad van zijn Pa, zo kon de man het politionele initiatief maar matig waar deren: „Jullie zijn gek," deelde hij verbolgen mede. „ik mankeer niets", en om bleek en begon te wanke len op zijn benen, zodat de agenten de belediging ver gaten en de man met zachte dwang naar de zie kenauto voerden. In het ziekenhuis bleek de weerstand nog geens zins gebroken, want ter wijl een zorgzaam ver pleegstertje zijn schoenen uitgetrokken had en bezig was de man uit zijn olie- jas te pellen, zodat de dok ter hem beter kon benade ren, rukte hij zich los, rende in een staat, die her inneringen wakker riep aan het aards paradijs de straat op en deed een wanhopige poging om zijn haardstede weer te berei ken. Het ziekenhuispersoneel vond echter, dat men in geval van nood de mense lijkheid met geweld moet betrachten en een gejaag de stoet van verpleegster tjes, aangevoerd door de dokter-zelf, rende de man achterna. Enkele agenten merkten scherpzinnig op, dat er iets niet helemaal in orde was, en deden mee aan de jacht, zodat de man enkele minuten later weer op weg was naar het ziekenhuis, waar hij momenteel met een zakje ijs op het hoofd het herstel van zijn ge schokte hersenen verbeidt. van huurder B. A krijgt de schade vergoed van de verzekeringsmaat schappij, maar de wet geeft de maat schappij het recht deze schade weer te verhalen op de huurder B, altijd aangenomen dat bewezen kan wor den dat deze B schuld heeft. Zo be paalt het recht het, maar het is ge durende zeker wel 100 jaar niet meer voorgekomen, dat de verzekerings maatschappij van dit verhaalsrecht gebruik gemaakt heeft. Het is echter na de oorlog een en kele maal gebeurd, dat de maat schappij de schade van een ver brand huis wel degelijk op de schul dige is gaan verhalen. Dit heeft er aiiet toe bijgedragen bij het publiek een grote rust te kweken, integendeel er ontstond daardoor juist onrust. Juist doordat het verhalen van schade bij brand geen gewoonte (meer) was, heeft zich op dit gebied niet, zoals dat bij verkeersongeluk ken het geval is, een wettelijke aan sprakelijkheidsverzekering ontwik keld. Deze w.a.-verzekering geeft bij brand ook de verzekeraar vele bij zondere en technische moeilijkheden, die bij andere w.a.-verzekeringen niet of althans veel minder aanwe zig zijn. Nieuw standpunt. SEDERT 20 Februari 1953 hebben vele verzekeringsmaatschappijen kend gemaakt, dat zij in geval van brand geen gebruik zullen maken van hun recht van verhaal. Uiteraard is dit niet van toepasing op hen door wier opzet of met wier goedvinden de brand is ontstaan. Industriepanden vallen hier ech ter thans nog niet onder. Men moet hierbij echter bedenken, dat er bui ten de verzekeringsmaatschappijen die deze verklaring wel hebben af- Igelegd (dit zijn alle leden van de vereniging van Nederdandse brand- verzekeraars), nog vele andere as suradeuren zijn, die geen lid zijn van deze vereniging. Deze hoeven •zich dus niet te houden aan de be doelde bepaling, zij dus zullen wel degelijk gebruik kunnen maken van het hun toegekende recht van ver haal. Nu wij toch over schade dóór brand geschreven hebben, willen wij tevens nog eens de aandacht vestigen op de veel voorkomende vraag hoe men moet handelen om werkelijk tegen brand verzekerd te zijn. De bedoeling van een brandverzekering. EEN BRANDVERZEKERING be oogt schadeloostelling te verlenen voor het vermogensverlies, dat men .lijdt door beschadiging of verneiti- igmg van de verzekerde voorwerpen door bral.d. Het woord „schadeloos stelling" sluit het belangrijke in het arsurantieb-edrijf verankerde prin cipe in, dat de uitkering in geval van schade de verzekeide geen winst mag leveren. Verschalende wetsbe palingen zijn er juist op gericht om d :t te vOi/tkomen. De logica van dit principe springt in het oog, wanneer wij aan een op zettelijk te hoog gestelde verzekering denken. Wanneer iemand een inboe del van 5000,voor 10 000,ver zekert. kan hij begrijpe.'ijkerwijze hij een totale schade slechts rekening houden met een vergoeding van niet meer dan 5000,— Dit beginsel kan ook in het geding komen in de vulgenoe situatie. Iemand heeft jarén geleden een cos- tuuni gekocht, dat thans tot op de draad versleten is Gaat een derge lijk costuum door brand verloren, dan gaat het evenmin aan een zoda nige vergoeding te verlangen, dat men voor de uit-sr.ng een geitel nieuw costuum 2al kunnen kopen. Uit het vorenstaa-i 'o blijkt c.us ree^s, dat de omvang cu uitker ïg steeds afhankelijk is van de werke lijk geleden schade. Op vergoeding hiervan zal men derhalve steeds aan spraak kunnen maken, indien men ei voor gezorgd heeft, dat de verzeker de som gelijk is aan de waarde van de verzekerde goederen. Wat is de waarde? BIJ DE VASTSTELLING van deze waarde moet men uitgaan van de aanschaffingsprijs der goederen „op het ogenblik", verminderd met een zekere aftrek voor slijtage. Dat deze aftrek zeer verschillend kan zijn, is duidelijk, als men het gebruik en de aard der goederen .textiel, meubilai schilderijen) in aanmerking neemt. De ervaring heeft intussen geleerd, dat de verzekerde sommen nog maar al te vaak te laag gesteld zijn, door dat men de invloed der prijsstijgin gen uit het oog verliest. Het is daar- Scheepsberichten ABÊEKERK 3 v. Marseille n. Antw.: AKKRUMDIJK 3 v. Antw. n. Havana. ALKAID 3 te Las PalmaS. ALTAIR 3 te R'dam. BLITAR 4 te Bone. CRADLE OF LIBERTY p. 3 Aden n. Suez. INDRA POERA 4 te Port Swettenham. JA GERSFÖNTEIN 3 v. Las Palmas n. Kaai stad. ORANJE p. 3 Maladiven n. Suez. PRINS CASIMIR 3 v. Quebec n. Le Ha vre. STAD AMSTERDAM 3 v. Port Said n. Genua. SUNETTA 2 te R'dam. TA- WALI 3 v. Suez n. Djeddah WAAL 3 te R'dam. WESTERDAM 1 te New York. AAGTEDUK 3 v. New Orleans n. New Portnews. ALKAID 3 v. Las Palmas n. Reficé. ANDIJK 3 v. Bremen n. New Orelans. ARKELDIJK 3 v. R'dam n. New York. BENINKUST 4 te Dakar. CHARIS 2 v. Ft Libertc n. Philadelphia. CISTULA 3 v. Piraeus n. A'dam. COTTICA 4 te Madeira. GAASTERLAND 4 te Rio de Janeiro. KARIMUN 3 v. New Portnews n. R'dam. KIELDRECHT 4 te Antw. LEKHAVEN 3 te St. Vincent. MERWE- DE 3 te Le Havre. RAKI p. 3 Azoren n. Halifax. STAD MAASSLUIS 3 v. Nar vik n. Bremen. VAN CLOON 3 v. R'dam op proeftocht. ZUIDERKRUIS 4 te Wal- vlsbaai. Oude bekende van Leidse politie aangehouden Bij een vannacht door de Alkmaar- se politie in deze stad gehouden con trole bleek in een van de logementen een gast onder valse naam te ver toeven. De man gaf voor uit Rotter dam afkomstig te zijn, doch bij na der onderzoek kwam vast te staan, dat hij een 34-jarige Amsterdammer was, naar wie reeds lang door de politie werd gezocht. De politie van Amsterdam, Dordrecht en Lelden had om zijn aanhouding gevraagd in ver band met een serie diefstallen en op lichtingen in die gemeenten, waar van de politie aanneemt, dat de man ze gepleegd heeft. De officier van justitie te Zwolle had meegedeeld, dat de man uiit een inrichting voor psychopaten was ontvlucht. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. om zaak bij voortduring er op toe te .zien, dat de verzekerde sommen aan het prijspeil aangepast blijven, aan gezien men, indien bij schade de ver zekerde som te laag blijkt te zijn, slechts op gedeeltelijke vergoeding der schade aanspraak kan maken. Onroerende goederen worden veel al verzekerd tegen herbouwwaarde. Na de brand kan het pand dus, zon der aftrek, voor de schadepenningen geheel hersteld of herbouwd wor den. Aanvullende verzekering. ER ZIJN .bij brand steeds ongedek te schaden, zoals verblijf in hotel •e.a. Bij vrijwel elke brandverzeke- iringsmaatschappij kan men tegen woordig een aanvullende verzeke ring sluiten. Heeft men een dergelijke aanvul lende verzekering afgesloten, dan be taalt de maatschappij b.v. een bedrag -uit van 25 pet. van de uitgekeerde schadevergoeding. Heeft men dus een schadevergoeding ontvangen van 8000,(dit kan men aantonen door de desbetreffende kwitantie), dan keert de verzekeringsmaatschppij die de aanvullende verzekering afgeslo ten heeft, boven dit bedrag een uit kering uit van een vierde gedeelte van 8090,dus 2000,zodat men daardoor in totaal een bedrag van 10.000,zal ontvangen. Het is niet bepaald noodzakelijk deze aanvullende verzekering af te «luiten bij dezelfde maatschappij die •ook de „hoofdverzekering" heeft af gesloten. -therklamken VRIJDAG. TELEVISIEPROGRAM. NTS: Eurovlse: 21.00—23.15 Rep. v. h. wij nbouwfeest. HILVERSUM L 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VP RO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Grom. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Avonturen met kinderen", caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Orgelconc. 10.45 Gram. 11.40 Voor de jeugd. AV RO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Sport en progno se. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Me dedelingen en gram. 13.25 Musette- ork. 13.55 Koersen. 14.00 Vocale duet ten. 14.25 Literaire caus. en voordr. 14.45 Orgelconcert. 15.10 Lichte muz. VARA: 16.00 Canadese lichte muz. 16.30 Muz. caus. 17.10 „Der lustige Krieg", operette (verkorte uit v.). 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muziek. 18.45 „Voor welke verant woordelijkheid stelt ons de bevol kingsgroei?", caus. 19.00 Gram. 19.15 Koorzang. VPRO: 19.30 „Op huisbe zoek". 19.45 „Op bezoek bij anderen" 20.00 Nws. 20.05 Boeken en ber. 20.15 Het zingende hart. 20.30 „De Ver enigde Naties". 20.40 „Amerika", caus. VARA: 21.00 Cabaret. 21.30 Buitenl. overz. 21.45 Gitaarspel. 22.05 Concertgebouwork. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding VARA: 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.3024.00 Idem. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde mu ziek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Metropole ork. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Blokfluit, viool en clavecimbel. 11.30 Gram. 12.00 Amus. muz. 12.30 Land en tuinb.-meded. 12.33 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.45 Amus. muz. 15.15 Vóordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Surinaam se volksmuz. 16.45 Gram. 16.55 Voor dracht. 17.15 Pianoduo. 17.40 Koer sen. 17.45 Stemmen van Overzee. 18.00 Gram. 18.10 Een goéd woord voor een goede zaak. 18.15 Accord, muz. 18.35 Gram. Verslag Intern. Geref. Congres te Detmold. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Regeringsuit zending: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen: 1. het maande lijks overz. v. d. werkzaamheden der Verenigde Naties. 2. het emigratie- praatje van H. A. van Luylt. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philh. ork. en solist. 21.45 „De Mythe van de Papoease Messias Manarma- lteri", caus. 22.00 Promedae ork. 22,45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6