0 Marijke won in fraaie stijl het kortebaankampioenschap van Z.H. BOUILLON »Nooit Gedacht« te Stompwijk bracht goed geslaagde courses DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1955 TWEEDE BLAD PAGINA 1 PR IJ S PER DOOSJE 2 TABLETTEN VOOR 8 KOPPEN: 28 ct ZO ZUIVER ALS 8QUP HÉ i O Marijke (links) kampioen van Zuid Holland, in een van de ritte/, in de derde omloop met Rita Belwin, die 57 ge- i klasseerd werd. moest worden uitgevochten. Aangezien er slechts zes prijzen waren, werd be sloten de twee prijzen van 100 en 50, aangevuld met het hoogste startgeld van MadiTé ƒ30 onder de drie laatstaankome„den van Hp 7pvpn tp vprHplpn Dit wprnpn O Marijke, de 8-jarige vosmerrie van de Gebrs. Knijnenburg met A. Th. Knij- nc -Z ais benider, w.st gisteren bij de courses te Stompwijk beslag te leggen op de titel van kampioen van Zuid Holland. Het paard moest hiervoor elf maal over de baan, waarvan het tien keer won en slechts één rit verloor. O Marijke n.. moest daarbij aan al zijn oncurrenten op één na (Louis F H) vooreift geven, L„sI„,je p Louis II ber H ^3 ten Ha- want 't stond (met LFH) alleen op 320 meter, vier moesten 315 meter lopen, zeven 'e"sl0"| ""ls "1 WaeenaarJr en stonden op 310 meter, elf op 305 en drie op 300 meter. Tot een strijd met Louis F H is het evenwel niet gekomen, want deze werd na twee ritten uitgeschakeld door de J„_ efln in heeft O Mariike zich van ziin Ha^en, die dus ieder 60 ontvingen. In de strijd om de vier hoogste prijzen op 305 meter geplaatste Redloff \V-B. Niettemin heeft O Marijke zich beste zijde laten zien en herhaaldelijk gezorgd voor spannende ritten, waarbij de toeschouwers volop hebben kunnen genieten van mooie draverssport. De voortekenen voor de kortebaandra- verij te Stompwijk, welke gistermiddag voor een record aantal toeschouwers werd gehouden, waren gistermorgen niet bijster hoopvol, want de gestaag neer vallende regen deed het ergste vrezen, doch het is bijzonder meegevallen. Te gen de middag brak de lucht en kwam de zon haar taak weer vervullen en al was het gedurende het verloop der courses weer tamelijk koud toen de zon achter de wolken schuil ging, alles ver liep toch verder zonder regen en de toe schouwers hebben van mooie paarden sport kunnen genieten. Weliswaar was de witte vlag tijdens de draverij menig maal spelbreker in verschillende van de i eerste rit in totaal 62 ritten, die gelopen moesten worden, omdat een of beide paarden moesten worden gediskwalificeerd, doch daar staat tegenover, dat verschillende ritten en daarbij vooral de finale zeer spannend waren, zodat het publiek ten slotte volkomen bevredigd naar huis kon gaan. Traditiegetrouw zorgde burgemeester H. A. C. Banning, de ere-voorzitter van de Harddraverij vereniging „Nooit Ge dacht" voor de gebruikelijke opening, toen hij na per rijtuig, vooraf gegaan door het muziekcorps van Stompwijk, op het terrein gearriveerd te zyn, voor de ge bruikelijke openingstoespraak zorgde. Hij wees er daarbij op, dat het aantal kortebaandraverijen in ons land steeds mindert, maar daarom temeer bracht hij hulde aan het wakkere bestuur van „Nooit Gedacht", dat niet alleen de kor- tebaandraverij te Stompwijk weet te handhaven, maar haar ook tot de beste van het land weet op te voeren. Nog te meer werd dit in dit jaar gedaan, nu het kampioenschap van Zuid Holland moest worden verreden. Spr. bracht daarbij het bestuur tevens dank voor de zorgvuldige organisatie, want alles was weer prima verzorgd. Na een dankwoord van de heer C. Waaijer, voorzitter der vereniging, werd met de draverij een aanvang gemaakt. Van de ingeschreven »dertig paarden waren er zevenentwintig opgekomen, zo dat de eerste omloop in twee gedeelten werd afgewerkt. Het eerste gedeelte verliep bijzonder vlot, want hier was slechts één kamprit nodig, nl. tussen Playsier en Oviedo A, welke tenslotte door eerstgenoemde werd gewonnen. Verder klasseerden zich in deze afde ling: Partout, O Nelly Zora, Rita Belwin, Redloff W B, Quirinus en O Marijke. Weinigen zullen vermoed hebben, dat uit deze zeven geklasseerden tenslotte vijf prijswinnaars te voorschijn zouden ko men, terwijl er uit de andere afdeling slechts twee kwamen. In de tweede afdeling wisten P. Louis II. Petulance K en Queen Belwin zich onmiddellijk na twee ritten te klasseren, terwijl daarbij als vierde kwam Quant Moi, die als zevenentwintigste in de rij vrijgeloot was voor de eerste omloop. In drie gevallen moest een kamprit de be slissing brengen. Hieruit kwamen te voorschijn Quelle Veine na een zege op Rita du Maire, Ria Kitty, die na 'n eerste dead heat met Thea Cornelia tweemaal wist te winnen en Sylvia Anna, die de Prinses Zora verloor, ook de kamprit De tweede omloop. In de tweede omloop had Playsier drie ritten nodig om van Quant a Moi te win nen. O Nelly Zora kreeg in de eerste rit tegen Quirinus de witte vlag wegens on regelmatig draven, maar "wofr de volgen de twee op fraaie wijze. Daarop volgden achter elkaar vier beslissingen in het voordeel van Quelle Veine, Partout, P. Louis II en Rita Belwin. die resp. won nen van Sylvia Anna, Queen Belwin, Redloff W B en Petulance K. De laatste twee paarden van deze tweede omloop waren Ria Kitty, de 5-jarige bruine merrie van J. Wagenaar met J. Wage naar Jr als berijder en de 8-jarige vos- merrie O Marijke, die reeds vele malen len als winnaar uit de strijd was geko men en A. Th. Knijnenburg weer als be rijder had. De eerste rit werd door Ria Kitty op fraaie wijze gewonnen. O Ma rijke, die 15 meter handicap had, haalde eerst een vijftal meters van zijn achter- I stand in, bleef toen even gelijk, doch op de helft volgde een geweldige spurt, die evenwel toch iets te weinig was om te winnen. In de tweede rit kregen beide paarden onmiddellijk na de start de wit te vlag en na de volgende start kregen de toeschouwers een interessante hevige kamp te zien, waarbij O Marijke zijn te genstander op de helft der baan reeds wonnen O Nelly Zora en O Marijke ieder tweemaal resp. van Partout en Quelle Veine, zodat de twee eerstgenoemden om de prijzen van 1100 en 500 moesten kampen, de twee laatste om die van 300 en 200. Partout won daarvan de eerste rit, Quelle Veine de tweede, maar dit paard werd tenslotte in de kamprit ge makkelijk winnaar doordat Partout reeds bij de start uitgeschakeld werd wegens het te vroeg vertrekken. In de eerste beslissende rit tussen O Nelly Zora en O Marijke dreigde eerstgenoemd paard uit zijn draf te springen, doch J. Wagenaar had het dier goed in toom, zodat het zo ver niet kwam, maar daarmee was het paard toch iets uit zijn balans gebracht en O Marijke won. De tweede rit was zo mogelijk nog spannender, maar ook nu werd O Marijke winnaar. De einduitslag werd tenslotte: 1. O Ma rijke 1100; 2. O Nelly Zora 500; 3. Quelle Veine ƒ300; 4. Partout ƒ200; 5-7 P. Louis II, Playsier en Rita Belwin, ieder 60. Na afloop van de course werden de prijzen in café „Het Blesse Paard" aan de winnaars uitgereikt door de burge meester van Leidschendam—Stompwijk de heer H. Banning, ere-voorzitter der vereniging. Auto gesliptvier kinderen gegrepen Gistermorgen tegen elf uur zijn vier kinderen die op de stoep langs de Keerlensweg te LeenhofSchaesberg liepen, gegrepen door een personen auto, die slipte. De kinderen die tus sen tien en dertien jaar oud waren, werden ernstig gewond en moesten in het ziekenhuis te Heerlen worden opgenomen. De kinderen zijn een broertje en zusje van de familie Rutten, een zoontje van de familie Haga en een zoontje van de familie Jongepier, al len uit Meezenbroek. De auto sloeg over de kop en viel had ingehaald. Pikeur Vergay, die zag, j de berm af. De bestuurder en zijn dat hij terrein ging verliezen, probeerde door middel van de zweep zijn terug gang in te halen, doch dit had even als zulks deze middag herhaaldelijk bleek juist een averechtse uitwerking te hebben. Het paard kwam uit cadans en ging onregelmatig draven, zodat deze rit een kamprit tot gevolg had, die ge makkelijk door de sterke O Marijke werd gewonnen. Ter gelegenheid van het feit, dat de Koninklijke Nederlandse Harddraverij- en Renvereniging dit jaar haar 75-jarig gebleven, welke bestaan herdenkt, zal Zondag 7 Augus- tus a.s. op de renbaan te Duindigt zowel voor de draverijen als voor de rennen worden verreden de „Generaal baron Van Heemstra-beker". Tot de jongeren zal de naam van de jubilerende vereniging weinig spreken, maar voor de oudere liefhebbers van de draf- en rensport is de naam van de „Koninklijke" gegroeid tot een begrip. Immers, na de opkomst van de draf- en 1 rensport in de tweede helft der vorige j eeuw bleek al spoedig behoefte te be staan aan een leiding gevend orgaan, en zo werd op voorstel van enige promi- nente figuren op dit gebied de Neder- landse harddraverij en renvereniging op- gericht, welke vereniging zich tot doel stelde: „het bevorderen van de fokkerij van snellopende paarden". Het eerste op treden naar buiten, als organisatrice van een meeting vond plaats in Augustus 1880. Al spoedig verkreeg de vereniging de erkenning als leiding gevend lichaam, doordat slechts wedstrijden op draf- en rengebied werden gehouden met paar den, ingeschreven in de stamboeken der vereniging, en onderworpen aan haar bepalingen en reglementen. De grote i verdienste van de vereniging is wel ge weest. dat zij met medewerking van en- kele eigenaren en baanbesturen kans heeft gezien om gedurende het totalisa- i torloze tijdperk van 1911 tot de tweede wereldoorlog ons coursewezen in stand te houden. In perioden, dat er voor de paarden niet voldoende courses te be strijden waren, nam de vereniging ook weer het exploiteren van een baan op zich. Daarna kreeg de vereniging het predicaat koninklijke. Helaas werd gedurende de laatste oor- log de leiding aan de vereniging ontno- j men, omdat de opzet niet strookte met de toenmaals geldende wensen. En na de oorlog bleef de nieuwe organisatie zij het in gewijzigde vorm in stand. Ofschoon dus de vereniging niet meer de oude be langrijke positie inneemt, zo trachten bestuur en leden zij het op bescheiden wijze nog steeds hun medewerking te Door deze resultaten waren nog zeven paarden in de strijd om de prijzen over- derde omloop hem zittend zoontje bleven vrijwel ongedeerd. VONDST IN NIJMEGEN UIT DE ELFDE EEUW. De rijksdienst voor het oudheid kundig bodermonderzoek heeft vast gesteld dat het stoffelijk overschot dat de vorige week 'gevonden werd aan de voet van de Romeinse muur aan de Waalkade te Nijmegen da teert uit de elfde eeuw. Het i6 dus niet van een Romein. TWEE LIJKEN UIT HET IJ OPGEHAALD. Gistermorgen heeft de rijkspolitie te water uit het IJ te Amsterdam de lijken opgehaald van de 50-jarige J. Blom en de 7-jarige J. W. M. Blom, ibeiden opvarenden van het Haar lemse pleizierjacht Leos, dat Maan dag jl. na een aanvaring op het IJ zonk. STOFFELIJK OVERSCHOT UIT DE WAAL OPGEHAALD. De politie te Nijmegen heeft gis terochtend uit de Waal het stoffe lijk overschot opgehaald van een jon geman. De identiteit van de ver dronkene is nog niet vastgesteld. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het de jongeman is, die vorige week met een meisje op de Waal is gaan roeien en toen is omgeslagen. Van de twee inzittenden js geen spoor meer gevonden. TWEE DUITSERS OP AMELAND VERDRONKEN. Gisterochtend zijn de 47-jarige Joh. Wilh. Kappels uit Duisburg en zijn 12-jarig dochtertje Nelke bij het baden te Buren op Ameland verdron ken. Zij hadden zich te ver in zee ge waagd en zijn door de stroom, die met de Noord-Oostelijke wind sterk zui gend is, gegrepen en meegesleurd. Het stoffelijk overschot van de man kon worden geborgen. Het lichaam van het meisje is nog niet gevonden. BERKELSE ARTS UIT VOOGDIJ ONTZET. Van justitiële zijde worden thans stappen ondernomen meldt de „Tel." om de tot levenslang ver oordeelde- Berkelse arts O. uit de voogdij over zijn drie kinderen te ontzetten. Gisteren is de arts, die in de Leeu warder strafgevangenis is gedeti neerd, overgebracht naar Den Haag, waar hij voor de Haagse rechtbank bezwaar maakte tegen de voogdij van zijn schoonouders, bij wie de kinderen, (6, 5 en 3% jaar) thans zijn ondergebracht. Op verzoek van mr. M. H. Huy- gens, raadsman van de Berkelse arts, heeft de president van de Haagse rechtbank uitstel verleend tot 12 Augustus, in afwachting van het ad vies van de voogdijraad. HET BERUCHTE KRUISPUNT TE DEIL. Op het beruchte kruispunt te Dedl in de Betuwe, waar Teeds vele onge lukken zijn gebeurd en waar men vo rige week knipperlichten heeft aan gebracht, is gisteravond om half zes de motorrijder M. S. uit Vlaardingen met zijn vrouw op de duo tegen een Volkswagen gereden. De motorrijder sloeg tegen de grond en bleef onge deerd, doch zijn 53-jarige echtgenote werd op slag gedood. De heer S. kwam met zijn echtgenote terug van de begrafenis van zijn schoonmoeder en was op weg naar huis. Amsterdamse Hortus herbergt een bloeiende Victoria Regia NOORDWIJK Bunker werd speeltuin Burgemeester gleed baantje Gistermiddag is onder grote be- langstelling, waarbij wij o.a. op merkten burgemeester v. Berckel, deken J. Brinkman, wethouder Vo gelaar, enkele raadsleden, de hoof den van de gemeentelijke diensten, hoofdinspecteur A. N. Merkelbach en inspecteur P. Verhoef, de speeltuin te Noord wijk-Binnen aan de Offem- weg geopend. De heer P. Verhoef heette hierbij de vele genodigden van harte wel kom in de speeltuin, welke door nij vere Noord wijkse handen in enkele weken is klaar gekomen. Alles is echter nog niet volledig, doch aan gezien de vacantietijd! van de kin deren reeds is ingegaan, voelde het Jbestuur het een behoefte om toch tot openstelling over te gaan. Dank bracht spr. aan het gemeentebestuur en aan de gemeentebedrijven voor de grote steun, welke bij de werkzaam heden is ondervonden, terwijl zijn speciale dank uitging naar de vele Noordwij kers, die in hun vrije tijd zo ontzaglijk veel werk geheel kosteloos hebben verricht. Spr. hoopte dat de In de accuratessewedstrijd van de eerste internationale type-kampioen schappen te Monaco heeft mevrouw Ellen PolmanDessauvagie uit Den Haag beslag gelegd op de derde plaats. In de wedstrijd voor hoge snel heid, waarbij de deelneemsters en deelnemers steeds weer een korte zin moesten herbalen, werd de Frangaise mevr. Germaine Zadgle Gabriel eerste. Zij bracht het tot 723.3 aanslagen per minuut. CHAUFFEUR GEDOOD OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Gistermiddag tegen half drie is op 1 een onbewaakte overweg «bij Oss de trein van 14.05 uit Nijmegen naar 's-Hertogenbosch in aanrijding geko men met een vrachtauto. De chauf feur van de vermoedelijk met ste nen beladen auto werd gedood. De cabine van de dieselstrein werd ern stig beschadigd, doch de machinist bleef ongedeerd. Met 20 minuten ver traging is de trein op eigen kracht verlL™ aa5hïtoudeULSIldTdMl het Een opname van de bloeiende Victoria Regia in de Hortus Botanicus te Amsterdam: trekpleister voor de vele Stavi^ellop^de pTiden" bloemenvrienden, die ieder jaar trouw weer de korte pracht van deze koninklijke bloem bewonderen. j KOE OP THEEVISITE Een koe rende Dinsdagmiddag het huis van de familie De Heus, wonen de aan de Hertestraat 3 te Utrecht, binnen. Het beest maakte een wilde rondedans, terwijl hij meubeltjes en glaswerk vertrapte. Toen de chaos groot genoeg was verliet het rund de woning dwars door het raam. Een zeer merkwaardig bezoek, dat de der tienjarige dochter des huizes, Lucia, die alleen thuis was, hartkloppingen bezorgde. De koe was afkomstig van een veewagen, die in de Reestraat stond. Het beest sloeg onverwachts I op de vlucht De burgemeester van Noord wijk, mr G. F. W. Van Berckel beproef! de waarheid van het liedje: „O welk een zaligheid als je van de duinen glijdt...." op de glijbaan van de nieuwe kinderspeeltuin van Noord- wijk. Noordw. ingezetenen dit zullen waar deren door deze mooie speeltuin in 6tand te helpen houden. Burgemeester Van Berckel, die de officiële opening verrichtte, wees er in zijn toespraak op, dat reeds lang in de boezem van het gemeente bestuur plannen voor speeltuinen be stonden, doch gewacht werd op het particulier initiatief, hetwelk het ge meentebestuur op alle mogelijke wij zen heeft gesteund. Spr. bracht hulde aan de heer Verhoef en diens mede werkers en roemde de kracht, welke zij hebben weten te ontplooien om in zo'n korte tijd dit werk tot stand te brengen. De „bunker", eens schrik beeld voor Noordwijik, hebben zij weten om te zetten in een vredes- beeld, Moge dit symbool hun kracht schenken om de tuin in stand te kun nen houden. Hierna 'begaf de burgemeester zich inaar het plateau boven op de bun ker, welke als theetuin was inge richt, voor het hijsen van de groen witte verenigingsvlag, waarna hij via de glijbaan naar beneden suisde om van een tweetal kleuters de sleutels in ontvangst te nemen ter opening 'van het hek, waardoor de vele hon derden kinderen, die zich geruime tijd van tevoren hadden opgesteld, binnenstroomden, om hun speeltuin tin (bezit te nemen. Deze speeltuin, welke een oppervlakte beslaat van pljm. 1500 im2 is in overleg met des kundigen van de Ned. Unie van Speeltuinorganisaties geheel voorzien van een tegeldek, hetgeen alleen al een bedrag van ƒ12000,vergde. Deze betegeling is door medewerkers vrijwel geheel kosteloos in de vrije tijd gelegd. Het terrein is rondom keurig afge zet en krijgt een opzichtershudsje voorzien van toiletten. In de tuin staat opgesteld een glijbaan van 10 m, hoogte en een uitloop van 25 m.; deze is uiterst veilig en onder super visie van een ingenieur gebóuwd. Dank zij een royale geste van de psychiatrische inrichting Sancta Ma ria, kreeg de speeltuin nu reeds de beschikking over een electrische zweefmolen, welke op speciale mid dagen voor de jeugd zal worden opengesteld. Verder staan opgesteld een 10-tal schommels, 6 wippen, 2 ringeninstallaties, een zweefpaal en een prachtige door hekwerk afgeslo ten zandbak. Men kan zich indenken, dat de jeugd op deze otspannings- middelen direct beslag legde. De speeltuin is gedurende de vacantie voor kinderen van leden iedere werkdag opengesteld van 912 en van 26 uur. Des Zondags is deze echter gesloten. Om de kas van de vereniging te steunen zal op Donderdag 4, Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Aug. a.s. zomer avondfeesten worden gehouden, op geluisterd door een bekende band. Bij deze gelegenheid zullen in de tuin meerdere vermakelijkheden wor den geplaatst, georganiseerd door een speciaal comité.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5