Het als Leidse Gravensteen nadert zijn voltooiing juridisch centrum van de Universiteit IJ N S T R E E K OUD EN NIEUW IN HARMONISCH VERBAND „Zuteet&amevtjeó" Ut ceCCendie de geteigde iaat afleiding, Hezatgen KluivS-vlijt van gevangenen een boeiende puzzle PONDTUD 4 AUGUSTUS 1955 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 7 Het is beter meent hij met de oude werktuigen te werken en even zorg vuldig als onze voorouders, dan thans met verbeterde werktuigen door grof werk de indruk van ouderdom te ves tigen. Maar de arbeiders in het Gra vensteen hebben nog met een andere factor te maken dan met'de tech niek van het historisch verantwoord restaureren, met de factor tijd name lijk. Half September immers zal het Gravensteen als jurisch centrum ge opend worden. Als leek door 'het ge bouw dwalend, meent men dat dit voor de aannemers een hopeloze op gave is, maar de' heer Breedeveld maakt zich over de datum geen zor gen. Als het zo ver is, zal de restau ratie gereed zijn, meent hij. En wij verlaten ons gaarne op zijn deskundig inzicht. Monnikenwerk in de cellen Door het Gravensteen wandelen is in dit stadium van de restauratie een angstige zaak. Ieder ogenblik heeft de argeloze bezoeker het gevoel, dat een zware deur ergens achter en griezelig trapje, dat Edgar Allan Poe tot één van zijn macabere geschiedenissen geïnspireerd zou kunnen hebben, zal dicht vallen. In de hogere regionen echter gaat dit gebouw het solide karakter van een welgeschapen juridisch centrum aannemen. Alles is zo practisch mogelijk gehouden, maar daarnaast hebben de aannemers naar wens van de architecten het oude zo angstvallig mogelijk bewaard. Zo heeft men op verschillende plaatsen oude onderdelen aangebracht, die de heren Bik en Bredeveld of de architect, de heer Schrama op speur tochten door het gehele land aantroffen. In één van de collegezalen bijvoor beeld heeft men een oude tegelvloer aangebracht, een moeizaam karwei, want de tegels waren van verschillende dikte en grote, zodat zij op maat gezaagd moesten worden en aan de onderzijde dik met specie besmeerd. 17e Eeuwse schouw. In een studiezaal heeft men een schouw uit de zeventiende eeuw aan gebracht. De schouw was groen ge verfd en zwaar beschadigd. Uit de Lakenhal is deze schouw naar het Gravensteen overgebracht, gladge- schuurd en geheel hersteld. In de zol dering van dezelfde zaal treft men een balk aan, die geheel met wijnranken is beschilderd; een antiek stuk, dat óók ergens in het land is opgediept. Ongetwijfeld afkomstig uit een oud proeflokaal. Het zal de studenten en de hoog leraren niet moeilijk vallen in de ruime zalen van het werkhuis of bij de vierschaar de vroegere sombere bestemming van het Gravensteen te vergeten, maar in sommige gedeel ten van het gebouw grijnst de grie zel nog om de hoek. Toepasselijk ge noeg is dit ook in de „zweetkamertjes" het geval, welke geprojecteerd zijn in de cellen, die in het midden van de zestiende eeuw gebouwd zijn. Vierkante milimeters. Deze cellen worden nog immer door de tonnenzware deur afgesloten en een sleutel met een baard van vier eeuwen oud steekt in het enor me slot. Dit zijn de beroemde cellen waar de oude muurschilderingen zijn aangetroffen. De kunstschilder-restau rateur Gerhard Jansen is nog immer met zijn monniken-arbeid bezig. Met de cellenvrees, die in het Graven steen ons steeds bespringt loeren we even om de hoek. Nog altijd maakt de schilder met aartsengelengeduld vier kante milimeters van de muur schoon en zoekt dan naar de verdwenen frag menten. Aan de muren, die hij reeds onder handen heeft gehad, zien we, dat hij verrassend veel van de oor spronkelijke schilderingen heeft kun nen herstellen. We groeten hem en nemen ons voor na een ronde door het gebouw de resultaten te bekijken. Wat later ontmoeten we de heer Breedeveld, een firmant van de aan nemersfirma, die dit restauratiewerk in handen heeft. Omdat we nog al verloren onze weg langs wenteltrap jes en door donkere gangetjes zoe ken, ontfermt hij zich over ons en leidt ons het centruim van het gebouw, het eigenlijke „steen", het oudste gedeelte van het gebouw bin nen. Hier zijn in de vierkante toren boven elkaar een aantal ruime kamers ingericht, die waarschijnlijk als ver trekken voor de hoogleraren dienst zullen doen. Aan de Zuidvleugel vinden we de college- en studiezalen, wijde vertrek ken, die voor dit doel uitstekend ge schikt zullen zijn. Géén geweld. Centrale verwarming is overal aan gebracht, zij wordt gestookt door een centrale, die in één van de voorma lige cellen onder de toren is aange bracht. In een geheel brandvrije kluis met de afmeting van een flinke huis kamer word de bibliotheek van wij- Hierboven heeft een zijdelingse be lichting met een scherpe lamp, de „kluisvlijt" van één van de gevange nen aan het licht gebracht. De ge vangene heette Stoffelde ach ternaam is moeilijk te ontcijferen. Het jaartal is 1' 54. Duidelijk ziet u de wijde kraag van deze magistraat en de ruiten, die naar de trant van die dagen met gouddraad over jas en broek waren gestikt. U ziet de wijde kuitbroek en in de rechterhand een lange staf. Later, eeuwen later waarschijnlijk, zijn onder de figuur het cijfer 4 en de letter R. gekerfd. Betekent dit misschien; vierde regi ment? Boven de rechterarm van deze fi guur ziet u de in het verslag genoem de ruwe schets van een gehelmde en wellicht bepluimde soldaat. len prof. Meijers ondergebracht. Veel is er in het oude Gravensteen vernieuwd, maar zoals wij reeds aan duidden: men heeft niet getracht de oude sfeer geweld aan te doen. Dui delijk is dit bijvoorbeeld te zien aan het stucwerk in de cellen. Men heeft het cement van een oudewetse samen stelling niet gelijkmatig op de muren aangebracht. Men heeft zo veel moge lijk de oude werkwijze willen imite ren- De restaurateur van de schilde ringen, Gerhard Jansen, zou zelfs zo ver willen gaan, dat men bij het aan brengen van de cement de oude werk tuigen zou gebruiken. Uit de Lakenhal is een schouw naar het Gravensteen overgebracht. Het is een zeventiende eeuwse schouw die door bekwame timmerlieden geheel in de oude stijl is hersteld. Ergens in de keldergewelven klinkt achter een zwaar getralied hek het eentonig geklop van de steenhouwer. OUD-ADE ORANJEFEESTEN Op v/eg naar de uitgang passeren we weer langs de cellen, die deze maanden de studio's van de heer Ger hard Jansen zijn geworden. Zoekend langs de muren heeft de Haagse kunstschilder vele nieuwe be langwekkende fragmenten ontdekt. Nieuwe spreuken heeft hij op de muur gevonden en opnieuw in de verf gezet. Wij zien er onder meer boven de ingang van één der cellen staan: God is goed en Geloof in God, spreu ken, die in het midden van de zes tiende eeuw op de muren werden aangebracht. Zo 'heeft hij ook de woorden van een andere spreuk gedeeltelijk terug kunnen vinden: o sondighe men- scheidlezen we; ook andere woorden in een lange regel heeft de schilder kunnen ontcijferen, maar de zin en betekenis van de gehele spreuk is verloren „Kluisvlijt". De heer Gerhard Jansen toont ons nog interessante, door gevangenen in de muur gekerfde, tekeningen. Zo is een mannenfiguur duidelijk te her ken, een figuur, zoals wij die ons her inneren uit ons geschiedenisboekje van de eerste tijd van de tachtigjarige oorlog: een deftige heer met een bre de gesteven kraag. Er staat een jaar tal bij: 1584. Dit jaartal heeft de schil der zekerheid gegeven, dat de date ring in de andere cel ook juist is. Uit de gehele trant van tekenen zou men kunnen afleiden, dat de teke naar, die in deze cel gevangen zat, een gehate magistraat uit die dagen meende af te beelden. Met een terra-cottakleurig verfje is door een gekluisterde schetsmatig de figuur van een 16e eeuwse gehelmde soldaat aangegeven. Ook vindt men er afbeeldingen van zeilschepen, wa ter en een vis. Men kan zich met de studie van deze hiëroplyphen, die me nige verrassende ontdekking opleve ren, urenlang bezig houden. Een mooi tijdverdrijf voor de stu denten, die in deze cellen straks met bevende kniëen op het „beulswerk" van hun examinator zitten te wach ten. Deze foto geeft een goede indruk van de vernieuwing. Een hoekje van de studiezaal staats- en administratief recht. BOSKOP0 Personalia. Voor het exr.men M.O. Engels A. is geslaagd de heer A. J. Oortpiesen. NSEUWVEEN Geslaagd. Mej. T. Verkerk slaag de te Leiden voor het Middenstands diploma, terwijl mej. M. de Boer voor hetzelfde diploma slaagde te Am sterdam. HAZERSWOUDE Geb.: Maria Johannes Agnes, d. v. J. P. Louwers en C. N. v. d. Werf; Peter, z. van D. Sierig en T. den Hooglander; Jan, z. van L. P. Riet veld en J. Tukker; Wilhelmina, d. v. W. v. Veen en J. v. Staveren. Ondertr.: Cornelis de Kooter, 29 jr. en Jacomijna Pieternelle Steenpoor- te, 27 jr. Getr.: E. J. v. Klinken, 33 jr. en A. E. Ruis 26 jaar. Overl.: Wilheimina v. d. Berg, echt. van Johannes Gerardus Luiten, 70 jr. ouderwets volksspel, dat echter veel kracht en behendigheid vraagt. De prijzen van tobbetje-steken wa len voor: 1. Aad v. d. Geest; 2. Th. v. d. Fits; 3. Koos Lubbe; 4. Th. Heemskerk. De meest beruchte tonknuppelaars waren: 1. Th. Dalmeman; 2. Jac. Olij- erhoek. Zo hoog als de feestbarometer Dins dag gerezen was, zo laag daalde zij Woensdagmorgen. Het regende pijpe- stelen, de dikke lucht voorspelde niet veel goeds. De optocht der school kinderen ging toch door, alleen menig ballonnetje weigerde halsstarrig naar hogere sferen op te stijgen, alleen de meest doortastende bereikten de ho gere luchtlagen en verdwenen naar BIOSCOPEN De films in de week van 512 Aug. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Grote verwachtingen", 14 jaar. Lido: Young at heart", alle leef tijden. Luxor: „Sabrina", alle leeftijden. Trianon: „A. en C. en de mummie", 14 jaar. Rex: „Uit de brand ben je", alle leeftijden. (Donderdag: „De twee straatjongens van Pa rijs", 14 jaar). het Z.W. Daarna viel de kinderen een royale tractatie ten deel, maar nog steeds in de tent. Gelukkig klaarde het weer op en hadden de kinder spelen een prettig verloop met veel belangstelling: Meisjes le klas, ring werpen: 1. Ida Heemskerk; 2. Ria v. d. Geest; 3. Jopie Velzeboer. Jongens le klas, ringwerpen: 1. Hannie van Kampen; 2. Johan v. d. Geest; 3. Piet van Schie. Meisjes 2—3 klas, ezeltje steken: 1. Ellie Bartels; 2. Corrie Pennings; 3. Nellie Opdam. Jongens 23 klas, blokjes rapen: '1. Tonnie v. d. Poel; 2. Piet v. d. Geest; 3. Henk van Klink. Meisjes 45 klas, ballen dragen: 1. Ria Hartog; 2. Cobie v. d. Geest Jac. d.; 3. Anneke van Zoen. Jongens 4'5 klas, koekkappen 1. Jan de Hollander; 2. Jos Pon- sioen; 3. Herman Verhaar. Meisjes 67—8 klas, prijspeuren: 1. Riet van Kampen; 2. Cobie v. d. Geest; 3. Nel Roos; 4. Trudi v. d. Hulst. Jongens 678 klas, kaarshappen: hoek; 3. Jan van Kampen; 4. P. Op- 1. Frans v. Seggelen; 2. C. 01jje.r- dam. Prachtig versierde tribunes ver schenen voor het ringrijden. Zeer smaakvol sierwerk ondervond aller waardering, de jury waardeerde als volgt: 1. P. v. Schie; 2. D. v. d. Fnel; 3. Jac. v d. Poel; 4. Th. Jufiermans. Voor het ringrijden vielen de prij zen aan de iames: 1. Dora v. d. Werf; 2. mevr. D. v. d. Pc/1; 3. Leen Verlaan; 4. mevr. v. d. Jciig; en de heren 1. C. Kammeraad; 2. F. Olijerhoek; 3. D. v. d. Geest; 4. J. v. d. Poel Dz. In de namiddag volgden nog de volksspelen voor de rijpere jeugd. Touwtrekken: 1. Th. Heemskerk Thz.; 2. Jac. v. d. Geest Pz.; 3. Jac. v. d. Geest Sz.; 4. B. v. Seggelen. Kwartelgrijpen: 1. mevr. Verlaan v. d. Geest; 2. Bep. v. d. Geest Wd.; 3. Jo van Schie Nd.; 4. mevr. v. d. Hulstv. d. Geest. Tonrijden: 1. Nellie Borst; 2. Nellie Pennings; 3. Tini Heemskerk; 4. Nel lie v. Leeuwen. Tegen de avond bracht de heer N. P. Heemskerk dank aan allen die meewerkten tot het welslagen van dit feest, speciaal de Rijkspolitie en dankte voor de hartelijke belangstel ling die hij had mogen ondervinden van de zijde van zijn voorganger de heer J. v. d. Poel en diens voorgan ger, de 82-jarige heer J. P. Uljee, die, genietend van het heerlijke zonnetje, ook nog deelden in de feestvreugde. Daarna werd het feest in de meest opgewekte stemming voortgezet. Personalia. Te 's-Gravenhage slaagde voor hoofdakte (B. gedeelte) de heer J. A. Ponsioen. GROOTSTE RADARPROJECT V.D.WEREID HET RAOARPLAN VOOR DE NIEUWE WATERWEG Het jaarlijkse Oranjefeest werd Dinsdagavond door de voorzitter van het Oranjecomité geopend. Alles liet zich hoopvol aanzien. Een terrein met een keur van attracties, een prachtig zonnetje en goed geluimde feestgan gers. Bij het tobbetje-steken werd hartelijk gelachen. Menig deelnemer kreeg een frisse douche. Sommige deelnemers hadden zich ingepakt als een brandweerman. Zo ook de secre taris van 't comité. Jammer genoeg vergat hij zijn Zondagse hoed te ver vangen door een water-proof hoofd deksel. De gevolgen waren noodlot tig. De stemming echter werd steeds beter. Inmiddels waren de veteranen dapper aan het tonknuppelen. Een Het gehele gebied van Hoek van Holland tot Rotterdam zal volgend jaar door radar bestreken worden en daarmede bezit ons land het grootste civiele radarproject ter wereld. Van drie mijl buiten de kust tot in Rotter dam toe zal men de schepen in het waarnemingsgebied van de radar hebben en daarmede wordt de mogelijkheid geopend dat de schepen bij iedere weersgesteldheid binnen kunnen lopen of de haven verlaten. De basis van dit plan zijn 7 radarstations van ca. 16 m. hoogte die allen in een directe verbinding komen te staan met de leiding in Rotterdam. De loods aan boord van een schip krijgt de beschikking over draagbare zend en ontvanginstallaties zodat de radarstations in telefonische verbinding met de schepen zullen komen te staan. Van de wal af zal men dan alle inlich tingen over de vaarroute en mogelijke obstakels aan het schip verstrekken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2