S)e Qeklte&yu/icmt Concurrentie-strijd in de kunstmanen-branche Syngmait laat zich weer eens horen K Braziliaanse koffie lijdt onder de vorstschade OOK DE RUSSEN HEBBEN HUN KUNST-SATELLIET Faure en Pinay naar Moskou? Nederlanders gewond in Frankrijk Drie van de elf, die eindelijk naar huis mogen De bliksem in de bergen Vrij koel BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1955 46ste JAARGANG No. 13566 UNSTMANEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l CONCURRENTIE Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Doodgevroren in Sao Paolo Een ongewone koudegolf heeft in Brazilië grote schade aangericht aan de koffie-plantages en aan andere te velde staande gewassen. De omvang van de schade zal pas over enkele we ken kunnen worden vastgesteld, maar Braziliaanse exporteurs zijn van me ning, dat de situatie ernstiger is dan is 1953, toen 400 millioen bushels (ruim 35 liter) door de koude ver- loren gingen. De koffieprijs op de wereldmarkt vloog daardoor in het begin van 1954 omhoog. De strenge koude heeft ook men senlevens gekost. In Sao Paulo be zweken vier personen. In sommige delen van het vorstgebied is voor 'het eerst sinds mensengeheugenis sneeuw gevallen. Vele koffieplanters trachten mo menteel door het aanleggen van houtskoolvuren nog te redden wat te redden is. Volgens deskundigen moet echter alleen reeds in het gebied van Londrina de" helft van de aanplant als verloren v/orden beschouwd. De ramp treft in hoofdzaak de oogst voor het volgend jaar. Eerst dan zal blij ken hoe sterk de jonge scheuten aan de struiken hebben geleden. De oogst van dit jaar is reeds binnen. Gisteren zijn de prijzen op de kof- fieteij ren markt te New York aanzien lijk gestegen als gevolg van de be richten uit Brazilië. Columbia en Brazilië zullen binnen kort een conferentie houden over een internationale overeenkomst met "petrekking tot de koffieprijzen. Het is mogelijk, dat er bij aanhouden van de vorst van deze plannen niet veel terecht zal komen. Na de koudegolf vap 1953 waren de gevolgen funest. De koffieprijzen stegen begin 1954 tot ongeëvenaarde hoogte en in sommige landen gingen de huisvrouwen over tot een kopersstaking. In de Ver. Staten vond toen de leuze „Drink melk in plaats van koffie" ingang. Sneeuw in Argentië. Ook in Argentinië heerst strenge winter. De laagste temperatuur werd gemeten in Patagonië, waar het kwik zakte tot 16 graden onder het vries punt. Een groot deel van het land ligt onder een dik pak sneeuw. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ KOEL. Wisselende bewolking met vanavond in het Zuidoosten nog j enige regen, maar morgen op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in i hoofdzaak Noordwestelijk. Vrij koel. V Aug. zon op 5.06, onder 20.29 maan op 20.19, onder 5.56. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer gisteren STOCKHOLM licht bew. 22 C. OSLO licht bewolkt 20 KOPENHAGEN zwaar bew. 23 AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENEVE ZüRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA regen 20 regen 27 zwaar bew. 29 half bewolkt 25 onbewolkt 27 licht bewolkt 26 licht bewolkt 26 onbewolkt 23 zwaar bewolkt 21 licht bew. 22 zwaar bew. 22 regen 25 onweer 22 regen 25 regen 24 onbewolkt 32 half bewolkt 30 onbewolkt 32 Korreltje Wat een fatsoenlijk mens niet be hoort te zeggen, behoeft een fatsoen lijk mens niet te beantwoorden. Samenwerking tussen Rusland en Amerika Nauwelijks heeft men in Amerika de plannen voor een Amerikaanse kunstmaan onthuld, of reeds komen de eerste tekenen voor de dag van een felle concurrentie op het gebied van kunstmanen. De vooraanstaande Russische astrophysicus professor Leonid Sedof heeft Dinsdag te Kopen hagen verklaard, dat Rusland mogelijk de Verenigde Staten zal verslaan in de wedstrijd om de productie van de eerste „kunstmaan". Professor Sedof, voorzitter van de Russische commissie voor interplanetaire verbin dingen, verklaarde dat de Russische „kunstmaan" waarschijnlijk veel groter zal zijn dan de Amerikaanse. Hij voegde eraan toe: „De verwezen lijking van het Russische satellietproject wordt in de naaste toekomst ver wacht, doch ik wens geen nauwkeurige data bekend "te maken". BINNEN TWEE JAAR. Professor Sedof staat aan het hoofd van een delegatie waarnemers op het zesde congres van de Internationale Astronautische Federatie, dat op het ogenblik te Kopenhagen wordt ge houden. Alvorens een kruisvuur van vra gen te beantwoorden, las professor Sedof persoonlijk een verklaring voor, waarin hij zeide, dat Russische ingenieurs en geleerden zich volledig betfust zijn van de technische moge lijkheid een kunstmatige satelliet in een baan rond de aarde te brengen en hij acht het waarschijnlijk dat dit binnen twee jaar mogelijk zal zijn. De professor vervolgde: „Ik geloof ,dat onze gemeenschappelijke taak ligt in het streven naar succes op astro-physisch gebied, waarbij in plaats van naar militaire mogelijkhe den van de raket moet worden" ge zocht naar mogelijkheden voor vreed- In gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs is Dinsdagavond het ver moeden uitgesproken, dat de Sowjet- Russische regering de Franse premier, Edgar Faure, en de minister van bui tenlandse zaken, Pinay, heeft uitgeno digd voor een bezoek aan Moskou. Dit vermoeden berust op een be zoek, dat de Sowj et-Russische ambas sadeur in Parijs, Vindogradow, Dins dag aan Faure en Pinay heeft ge- hracht, nadat hij uit Moskou in Parijs v/as teruggekeerd. zaam gebruik. Ik ben van mening dat onze gezatnenlijke pogingen veel zullen bijdragen tot de zaak van de vrede en het beëindigen van.de kou de oorlog". Professor Sedof zei samenwerking tussen Rusland en de Verenigde Sta ten met betrekking tot het „satelliet-" project" mogelijk te achten. „Wat betreft de vorm van deze samenwer king, zullen we samen moeten pra ten", zo zei hij. De professor verklaarde verder, dat Rusland reeds proeven heeft ge nomen met ruimteschepen, die die- Ten vervoerden als passagiers. Hij weigerde echter in bijzonderheden te treden. Radio Moskou heeft zijn luiste raars in de Sovjet-Unie Dinsdag avond op de hoogte gebracht van het Amerikaanse „kunstmanen"-plan, dat tot dusverre door de Russische pers was genegeerd. Het plan werd in een nieuwsuit zending beschreven, doch er werd geen melding gemaakt van het Ame rikaanse aanbod inlichtingen met be trekking tot dit project uit te wis selen met andere landen. OOK IN ENGELAND. Ook aan Britse zijde bestaan plan- 0p ca 500km hoogte lig! de roorde "sprong* inhei heela Onrust op Cyprus De Griekse inwoners van Cyprus hebben een proteststaking van 24 uur gehouden. De manifestatie richtte zich tegen een nieuwe wet van het Britse bestuur van het eiland, waarin de autoriteiten het recht wordt verleend preventieve arrestaties te verrichten. Rechtse en linkse organisaties namen aan de staking deel. Voor de Britse troepen en de politie geldt de alarmtoestand. Engelse sol daten en vliegers mogen zich niet in de steden begeven. Restaurants en winkels moeten op last van het be stuur open blijven. Ook de voornaam ste openbare diensten moeten in wer king blijven. Een auto met Nederlandse en Ame rikaanse toeristen is Dinsdagavond op de grote weg van Boulogne naar Parijs, nabij het plaatsje Poix, tegen een boom gebotst, waardoor negen personen verwondingen opliepen. Van deze negen personen werden zeven personen zwaar gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend, doch door de politie wordt op het ogenblik een onderzoek ingesteld. De auto v/erd bestuurd door de Amerikaan William Petro uit Minneapolis, die eveneens verwondin gen opliep. De namen van de Nederlandse toe risten zijn nog niet bekend. Eist „grenscorrectie' De Zuidkoreaanse regering heeft de verrassende aankondiging gedaan, dat zij zich regelrecht met de communis- ten zal verstaan bij haar poging al nen om, als onderdeel van het Brits-i haar gebied ten Zuiden van de 38ste Australische program voor het inter- breedtegraad terug te krijgen. nationale geophysische jaar in 1957 '58, de bovenste atmosfeerlagen te gaan verkennen. Men wil hiertoe gebruik maken van raketten, die waarschijnlijk hoog boven het proefterrein van Woomera van ballons af zullen worden gelan ceerd, zo heeft een leider van het on derzoek te Woomera medegedeeld. Men zou kleine raketten aldus tot op een hoogte van negentig kilometer willen laten stijgen op veel minder kostbare manier dan van de Ameri kaanse kunstmaan. Na langs radio grafische weg van de ballon af te zijn weggeschoten, zullen dergelijke raketten, voorzien van allerlei meet instrumenten, door middel van een vaste brandstof verder worden voort gestuwd. Priesters vrijgelaten De Katholieke nieuwsdienst in Oostenrijk heeft Dinsdag gemeld, dat vele Tsjechoslowaakse priesters de laatste weken uit gevangenschap zijn ontslagen. Zij mogen echter geen H. Missen lezen. De regering verklaarde in een com muniqué, dat zij van plan is al het gebied ten Zuiden van deze breedte graad over te nemen. Er werd even wel niet gerept van toepassing van militair geweld tegen de commdnis- ten, een dreigement dat bij vroegere gelegenheden wel geuit is door de re gering van Syngman Rhee. De regering zeide, dat zij de com munisten zou waarschuwen dat zij binnen een bepaalde periode moeten terugtrekken, maar een tijdslimiet werd in het communiqué niet ge noemd. De Zuidkoreanen herhaalden ook hun eis, dat de neutrale commissie van toezicht zich uit Korea zal terug trekken. In het door de Zuidkoreaanse rege ringsvoorlichtingsdienst uitgegeven communiqué werd gezegd, dat het twee jaar geleden gesloten bestand nog steeds niet op een definitieve regeling is uitgelopen. Daarom zit er voor de Zuidkoreaanse regering niets anders op dan zich regelrecht met de communisten te verstaan, in de hoop, dat de communisten zich rustig zullen terugtrekken „uit dit land dat ons heilig is". De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft er gisteren op gewezen, dat Amerika de Zuidkoreaanse regering niet zal steunen, wanneer zij haar belofte nakomt om een door de com munisten bezet gebied ten Zuiden van de 38ste breedtegraad over te nemen. Bulgarije belooft schadevergoeding Het Bulgaarse persbureau heeft een verslag gegeven van het onder zoek, dat van Bulgaarse zijde is in gesteld naar het incident met het Israëlische vliegtuig, dat 27 juli bo ven Bulgarije werd neergeschoten. Het bureau geeft toe, dat het Is raëlische vliegtuig door jagers is neergehaald. Verklaard wordt, dat het toestel zich 200 km diep(?) bo ven Bulgaars grondgebied bevond. Het wordt onbegrijpelijk geacht, dat het toestel dit zelf niet heeft kunnen constateren. Een uitnodiging van twee Bulgaarse jagers om te landen werd in de wind geslagen, al dus het communiqué, dat het pers bureau namens de regering verstrekt. De jagers openden daarop het vuur. Erkend wordt evenwel, dat de lucht afweer ovebhaast te werk is gegaan en niet de maatregelen heeft geno men die nodig waren om het vlieg tuig tot dalen te dwingen. De Bulgaarse regering betuigt nog eens haar spijt. De schuldigen zullen worden gestraft en er zullen maat regelen worden genomen om derge lijke incidenten in de toekomst te vermijden. De regering geeft uiting aan haar medeleven met de getrof fen gezinnen en verklaart zich be reid de schadeloosstelling van deze gezinnen voor haar rekening te ne men, evenals haar aandeel van de materiële schade. De Tiroler bergen schijnen gevaar lijk te worden voor Nederlanders. Zo is gisteren de 39-jarige Amster damse G. van der Baan in de Tirool- se bergen door de bliksem getroffen en ernstig gewond. De getroffene bracht haar vacan tie door in Tirol, waar zij gisteren een tocht maakte in de Stubaital- bergen nabij Herex. Tijdens een hevig onweer werd zij door de bliksem getroffen en liep daarbij ernstige brandwonden op. Nadat een reddingsploeg haar had gevonden, werd zij in allerijl over gebracht naar een ziekenhuis aldaar. Haar toestand is ernstig, maar er be staat geen levensgevaar. De laatste elf Amerikaanse vliegers, die nog in Communistisch China werden vastgehouden, zullen nu binnen korte tijd weer voet op Amerikaanse bodem kunnen zet ten. De secretaris-generaal van de V.N. Dag Hammers- kjoeld, bracht uit Peking deze foto mee, waarop we drie van de vliegers en een onbekende bij de maaltijd zien. Het zijn v.lji.r. kapitein E. J. Vaadi uit Clayton; majoor W. H. Baumer, een onbekende en kapitein E. F. Llewellyn uit Missoula. Het weer stand vandaag onder in vloed van een koufront, dat van de Atlantische Oceaan over de Britse eilanden en onze omgeving naar de Oostzee en Noord-Rusland liep. Het verschoof langzaam in Zuidelijke richting en bracht plaatselijk aan zienlijke regenhoeveelheden. Op Val kenburg bij Leiden werd vanmorgen al 12 mm. afgetapt. Het front wordt gevolgd door iets koelere lucht, waarin de buienkansen betrekkelijk klein zijn. De maximumtemperatu ren blijven echter aan de lage kant. In Scandinavië is de warmte thans verdreven. Botte politiek groef graf voor 58 personen Dit is de eerste foto van de enige aangetroffen resten van de Constellation van de Israëlische Luchtvaartmaatschappij El Al Israël, welke met 58 per sonen aan boord op Bulgaars grondgebied te pletter sloeg na beschoten te zijn. Zoals bekend kwamen bij deze ramp alle inzittenden om het leven. Het vliegtuig stortte neer in het onherbergzame rotsgebied in de buurt van Sirvano aan de Bulgaarse zijde van de Grieks-Bulgaarse grens. De leden van de Griekse commissie van onderzoek, die aanvankelijk geen toestem ming kregen Bulgaars gebied te betreden, verklaarden na hun uiteindelijke nasporingen, dat de resten van de machine over een. tfijde omtrek tegen een heuvelrug verspreid lagen. De foto toont het staartgedeelte van het verongelukte toestel.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1