Verscherpte bepalingen voor bouwnijverheid DE STENEN SPREKEN 3i>cy,&u%aag. dctiuiteit op, modegebied, in J.taüë ilüs Menu voor de vacanfcie 0 R E d f E jf de vrolijke speurder^ ZATERDAG 30 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT Rijksgoedkeuring nodig boven f. 10.000, (voor industrie f. 50.000) Ir» verband met de spanning op de bouwmarkt heeft de regering beslo ten over te gaan tot verscherping van de beperkende bepalingen ten aanzien van het in uitvoering nemen van bouwwerken. Met ingang van 1 Aug. is rijksgoedkeuring nodig voor alle bouwwerken voor de nijverheid, waarvan de bouwsom hoger is dan 50.000 en voor alle overige bouw werken, waarvan de bouwsom ligt tussen 10.000 en 100.000, voor zo ver niet reeds de grens lager dan 100.000 was gesteld. Tot nog toe was rijksgoedkeuring vereist voor werken (uitgezonderd de werken voor de nijverheid) bo ven de 100.000. Voor de woning bouw gelden de nieuwe berperkingen niet. De zeer grote activiteit in nagenoeg alle sectoren van de bouwnijverheid heeft geleid tot hevige spanningen op de bouwmarkt. De situatie op de arbeidsmarkt en de materiaalmarkt is zo, dat verdere toeneming van de hoeveelheid in uitvoering zijnd werk tot onaanvaardbare consequenties zou leiden. Gezien de lange levertijden voor bouwmaterialen en de ontwikkeling op het gebied van de lonen mag de huidige ontwikkeling niet op haar beloop worden gelaten, aldus het mi nisterie van V ■■deropbouw en Volks huisvesting. Indien thans niet zou worden ingegrepen, zou de bouw in de meest urgente sectoren en met name de woningbouw, ernstig ge vaar lopen. In de Staatscourant van Vrijdag is opgenomen een beschikking van de minister waarin de nieuwe regeling is opgenomen. De woningbouw blijft van de maatregel uitgezonderd. Alleen voor woningen, die zonder geldelijke steun van het rijk worden gebouwd door of met geldelijke steun van andere publiekrechtelijke lichamen, is rijks goedkeuring nodig. Verder is geen rijksgoedkeuring nodig voor norma le onderhoudswerken van spoorwe gen en staatsmijnen en voor weg- en waterbouwkundige werken en voor werken aan gebouwen van het Rijk en andere publiekrechtelijke licha men, die ten laste komen van de ge wone dienst van de begrotingen. Voor de zeer urgente sector „ge bouwen voor de nijverheid" wordt thans dus weer rijksgoedkeuring no dig. Dit houdt niet in, dat aan in krimping van de eigenlijke indus triële bouw wordt gedacht. De rijks- goedkeuring voor bouwwerken ten behoeve van de nijverheid zal direct worden verleend, wanneer er geen twijfel aan bestaat, dat het object in dustriële bouw betreft. Een goed jaar geleden bepaalde de minister dat rijksgoedkeuring ver eist was voor werken boven 100.000 (voor ziekenhuizen boven 50.000 en voor scholen boven 10.000). Sinds de afkondiging van deze be schikking kwamen vele omvangrijke bouwwerken niet tot uitvoering. De totale hoeveelheid aan uitgestelde werken beliep aan het begin van de ze maand in geld uitgedrukt onge veer 178 millioen. De verscherping van de bepaling zal er toe leiden, dat thans nog min der werken in uitvoering genomen kunnen worden. Dit geldt niet alleen voor particuliere bouw, maar ook voor de bouw door gemeenten cf pro vincies. Vooral voor de grote gemeenten kan de verscherping een nieuwe te genvaller betekenen. Zij konden door de grens van f 100.000 reeds ve le werken niet tot uitvoering bren gen. De grens van 10.000 zal dus nog meer remmend werken, vooral ten aanzien van noodzakelijke over heidsgebouwen in nieuwe stadswij ken. 90-JARIGE VIEL UIT RAAM De 90-jarige weduwe, mevrouw A. v. E.v. V. uit de Agnes van Leeu wenbergstraat te Utrecht is door een val uit een raam om het leven ge komen. De vrouw leed aan hevige benauwd heden en vermoed wordt dat zij tij dens een aanval uit het raam is gaan lenen om frisse lucht te krijgen en toen over het kozijn is gegleden. Zij werd naar het St. Anthonius- ziekenhuis overgebracht,, waar zij na enkele uren overleed. („Tel".) POSTBEAMBTE VERDRONKEN Donderdagochtend is de 52-jarige postbeambte E. V. uit Sneek door ver drinking om het leven gekomen. Met zijn vriend, de eveneens yit Sneek af komstige F. B. ging V. een dagje uit vissen. In het Nieuwe Kanaal van de vaarweg Stroobos-Lemmer grepen de beide sportvissers in hun roeiboot je een passerende zankbak met sleep boot vast. Ondanks waarschuwingen van de bakkeschipper bleven de beide vissers vasthouden met het gevolg dat het bootje volliep en beiden te water geraakten. Alhoewel beide mannen de zwemkunst machtig waren wist alleen F B. de wal te bereiken. V. verdween op 10 meter uit de wal in de diepte, waarschijnlijk als ge volg van kramp. Het slachtoffer was gehuwd en had geen kinderen. Metselaar doodde kraaien in schoorsteen Een metselaar uit Everdingen had opdracht gekregen een schoorsteen dusdanig „vogelvrij" te maken, dat geen enkele kraai in het vervolg de kans kreeg er een warm nestje te bouwen. De man had de gemakke lijkste weg gekozen en domweg een zware tegel bovenop de schoorsteen gelegd. Hij moet hebben geweten dat er op dat ogenblik een tweetal kraaien in het trekgat huisden. Dit werd hem gisteren voor de rechter zeer kwa lijk genomen. Ik heb het niet gewe ten, verklaarde de metselaar naar Duits voorbeeld. Dat is dom zei de rechter, want heel Everdingen wist, dat u die beesten wel even kapot zou maken. Toen bovendien de veteri naire dienst uit Utrecht kwam bewij zen dat de kraaien duidelijk de hon gerdood gestorven waren, brak er iets in de man die daarna ruiterlijk bekende met voorbedachte rade te werk te zijn gegaan. Honderd gulden boete plus een week voorwaardelij ke hechtenis luidde de straf. PAARD OP HOL GESLAGEN De landbouwer R. Bovenhoff uit Zuidwolde (Dr.) reed met zijn broer in een met een paard bespannen wa gen op de weg van Echten naar Zuidwolde (Dr.), toen het paard op hol sloeg. W. Bovenhoff sprong bij tijds van de wagen. R. Bovenhoff wil de het paara in bedwang houden, maar dit gelukte niet. De wagen slin gerde tegen een boom, waarbij de heer Bovenhoff een dubbele been breuk en een bekkenfractuur opliep. Hij werd naar het ziekenhuis „Be- thesda" te Hoogeveen overgebracht, waar hij korte tijd later is overleden. Het is soms moeilik de verschil lende stra'ten in één stadsdeel van elkaar te onderscheiden. Daarom hebben wij eens een foto gemaakt can een standaard-straat in Leiden. Vriendelijke huisjes, bewoond door vriendelijke mensen, beschenen ioor een vriendelijk zonnetje. De vorige week Bewoners en ook inzenders heb- oen ons verteld, dat deze straat de Vierde Binnenvestgracht heet. Wij hebben het zelf niet kunnen ont dekken. Het is mevrouw Halvemaan, Waardgracht 81, Leiden die met de waardebon van 5 gulden gaat strij ken. Zij liet haar inzending verge- reld gaan van het volgende gedicht: Ja dat had ik steeds wel verwacht Een foto van de 4e Binnenvestgracht Toen ik daar kwam wonen [zeiden de buren Dat huis behoef je niet te huren Die huizen worden hier afgebroken. Maar dat is toen heel anders gelopen Ik heeft er ruim 14 jaar gewoond Dus mijn arbeid is wel beloond Maar nu woon ik weer op 'n gracht En daar had ik zelf nooit [aan gedacht. Ik hoop, dat ik nog eens krijg [een huisje met tuintje Want ik ben nu maar meer alleen En ben erg gauw tevree. Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of briefje aan de puzzle-redactie van de Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag a.s. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5verloot. Wie er, ondanks alles, nog steeds van overtuigd mocht zijn, dat Italië het romantische land aan de zonnig-blauwe Middel landse Zee, alleen maar het oord is van gezapige siesta's, avonturen met zoete wijn en mag het? kabinetscrisis, zal die opvatting, in elk geval waar het de mode betreft, drastisch moeten wijzi gen. Op modegebied heerst in Italië sinds enige tijd een indrukwek kende activiteit en dat heeft zijn reden Nu de Italiaanse mode in de laatste tijd langzamerhand aan de top van de ladder is gekomen, wat betreft ontwerpen en origi naliteit, doen de ontwerpers in dat land meer dan ooit hun best om in het orkest van internatio- le mode-grootheden hun hoge tonen te hlijven meeblazen en om te trachten door steeds weer verbeteringen in stijl en patroon afdoende tegen Parijs en de rest van de wereld te concurreren. Ook hij de ontwerpen van de herfst-en wintermode 1955 heeft deze gedachtengang bij de Ita liaanse modehuizen voorgezeten en gedreven door deze waardige idealen is men tot een verzame ling creaties gekomen, welke Waterdichte kindermatrasjes De Haagse Matrassen Industrie heeft onder de naam HAWA W. P. een volkomen waterdicht en stofvrij kindermatrasje op de markt gebracht. Het is gevuld met Alpengras en overtrokken met P.V.C.-damast. Het „HAMA W.P." (waterproof) matrasje biedt ongekende voordelen. Door de moleculenvastheid van het P.V.C.-damast is het onmogelijk, dat er vocht van buiten naar bin nen en stof van binnen naar bui ten kan doordringen. De matras jes zijn op yernuftige wijze ge- capitoneerd, 'zodat ook de knoop jes waterdicht afsluiten. Het matrasje kan gemakelijk met water en zeep gereinigd wor den. Mede met het oog op de volksgezondheid en de hygiëne is deze vinding van zeer groot belang. Deze matrasjes worden gefa briceerd in wieg- en ledikant- maten. wellicht reeds met een de wereld markt begon te veroveren. Een greep uit Italie's mode-arsenaal voor de tweede helft van dit jaar geeft bijgaande fotocombinaties. Foto link: deze combinatie van vestje en ééndelige japon, ideaal voor wandelingen in de herfst, is een creatie uit de herfst-winter- collectie van het huis Garnet in Rome. Het geheel, vervaardigd uit zwart-grijs wollen tweed, dat bekend staat onder de naam „Princesse" vindt zijn bekroning in de zwart-fluwelen afzetting van de kraag en de mouwen. Foto midden: dit ensemble van „Pitoh-Black" of-te-wel pik zwarte wol, waarin zijde is ver werkt, dat zeer nauw sluit in de taille en gegarneerd is met vo lants bij de heup, is een voorbeeld van de „gewelfde lijn' dit jaar gepousseerd door het huis van de gezusters Fontana ii Rome. Het model heeft een spor tieve staande kraag en is afge werkt met gevlochten kruisjes over de knoopsgaten. Foto rechts: ook deze creatie! van het huis Fontana is duide lijk een product van de nieuwe „gewelfde lijn". Het is een avondjapon van diamant-wit sa tijn waar mango-rose bloem blaadjes en rozetten in fluweel met 'borduurwerk zijn opgelegd, Dit borduurwerk dekt het lijfje] en loopt uit in de banen van rok. Het ovalen decolleté is gezet met een zeer originele let-vormige kraag. Zou de huisvrouw in deze va- cantietijd eigenlijk ook niet eens een dagje vrijaf verdienen? Het zal niet altijd even eenvoudig zijn om diverse huishoudelijke werkjes te laten rusten, maar in ieder geval kan er een smakelij ke maaltijd op tafel komen, die in een wip is klaargemaakt, zo als bijv. een heerlijke spaghetti- schoteL Zondag: Groentesoep, varkens haasje, dorperwten, aardappe len. Meloenmandje gevuld met vruchtensla. Maandag: Kopje soep, riblappen, andijvie, aardappelen, fruit. Dinsdag: Haché (van rest vlees), bietjes, aardappelen, half om half vla. Woensdag: Nasi-goreng met omeletreepjes, fruit Donderdag: Spaghettischotel met boterhamworst, tomatensla, yoghurt. Vrijdag: Gegratineerd vis- of garnalenschelpje. Spinazie, hardgekookte eieren, aardap pelen, botersaus. Zaterdag: Gebakken spek met gebakken aardappelen, sla, karnemelkvla. Spaghettischotel met boterham- worst. 500 gr. Spaghetti (eventueel macaroni), 8 plak ken boterhamworst (dikge- 1011011011011011011 CD 110110110110110110110110110110110110'011011011 CD 11011011 c sneden) of 1 blikje lunchworst, boter, 50 gr. geraspte kaas, pe terselie. Kook de spaghetti in ruim ko kend water met zout gaar in on geveer 20 a 25 minuten. Bak wanneer de spaghetti gaar is, de plakken lunchworst of boter hamworst in wat boter. Giet de spaghetti af of laat ze goed uit lekken op een vergiet. Doe ze over in een schaal, roer er een stukje boter door, schik er de plakken worst op en strooi er fijngehakte peterselie overheen, Gegratineerd vis- of garnalen- schelpje. *200 gr. gekookte vis of garnalen, 1 dl viswater of bouillon, 1 dl melk, 25 gr. boter, 25 gr. bloem, 50 gr. ge malen kaas, paneermeel, pe per, zout. De vis zorgvuldig schoonma ken of de garnalen wassen en laten uitlekken. Een gebonden saus maken door de boter te smelten en hierbij te voegen de bloem, bouiilon en melk. Nu op smaak maken met peper en zout en de stukjes vis of garnalen door de saus roeren. De ragout overdoen in bebo terde schelpen of ragóutpotjes, rijkelijk bestrooien met kaas en wat paneermeel en de schelpjes ieder voorzien van een stukje boter, in een warme oven gedu rende 10 min. laten gratineren. EEN HUMORISTISCHE DETECTIVE-ROMAN door JOHAN BERNDT 3) Reggie, die zijn regenjas losjes om de schouders had geslagen, keek twij felachtig en medelijdend naar het paard. „Wel, je zult nodig enige moeren bij je gekortwiekte Pegasus moeten aandraaien.... Hij zit wat los hier en daar in de drijfstangen, zou ik menen. Goedenavond.en de com plimenten aan de eigenaar van jullie Renstal!" Hij liep vlug de stoep op, gevolgd door Harold. De deur van de flat werd reeds ge opend door Hoodson, de onvolprezen dienaar. Het licht van een schemer lamp viel warm over de behaaglijke lage fauteuils, die om een koeste rend open vuurtje stonden geschaard. „Goedenavond, Hoodson. Telken male als ik, moegeboemeld, hier bin nenval, sta jij paraat, zonder het min ste spoor van slaap of ontstemming op je gelaat. Zonder jou, Hoodson, zou ik een hulpeloos, behoeftig kind zijn, ronddrijvend op een plank in de Oceaan der ontbering! Hoodson, ga even naar beneden en betaal de baas van de rolfende antiquiteit, die ons hierheen heeft geshimmyd. Ik ben uitgeschud door een straatroven; moge Baal zijn verwenste lange vin gers veranderen in regenwurmen! Neem het geld uit de huishoudkas en boek de uitgave onder de rubriek „Transport". Geef de biefstukmen ner een goed drinkgeld; de kerel is zo nat als de luier van een vergeten zuigelingZiezo, dat is dat! Har ry, leg je hoed neer en val in een zetel". Hoodson begaf zich naar beneden en Reggie ontdeed zich van zijn jas. Hij loosde een lange geeuw achter zijn hand en knipte zijn matzilveren cigarettenkoker open, welke hij Ha rold voorhield. „Een beetje vroeg geworden, niet? Maar wij zullen ons in de veren koes teren, tot de zon in het Zenith is ge klommen". Hij liet zich in een lage fauteuil zakken en knipperde behaaglijk te gen de spelende vlammen. Harold, blauwe rookwolkjes uit blazend, keek glimlachend zijn vriend „Wanneer zul jij een klein beetje wijzer worden, knaap? Je holt voort als een veulen. Zul je nooit eens ver langen naar een gareel?" Reggie zuchtte berustend. „Het is de hand van een Welme nend Vriend, die peper op de wonde strooit. Heus, makker, mijn noodlot is, dat ik te rijk ben om mij de weelde van een nuttig bestaan te permitteren. Ik herhaal, dat ik jou benijd.Werkelijk, kerel, soms zie ik glanzende visioenen: te ploeteren voor een maandgeld's morgens fluitend naar mijn werk, geen tennis racket maar een boterhamzakje on der mijn arm. Lunchen met een half flesje gepasteuriseerde melk.... In mijn handen wrijven, als de klok zes wijst, voldaan over mijn volbrachte dagtaak de pen neerleggen en vrolijk aan de lus hangen naar huis. In de wolken springen bij de mededeling dat mijn salaris voortaan met tien shilling per maand wordt verhoogd. Ach Harold grinnikte hoofdschuddend. „Een druif ben je en blijf je. Hoop maar, dat je illusies nooit verwer kelijkt zullen worden. Je zou dat „ideale" leventje gauw beu zijn, dat beloof ik je!" Reginald stond op en keek met een uitdrukking van guitige miskendheid neer op zijn vriend. „En tochouwe jongenje zult nooit de roerselen begrijpen, die op de bodem van mijn ziel speleva ren. Doch sluiten we voor heden dit on'vruchtbaar debat. Daar is Hoodson reeds terug.... Hoodson, onze droge kelen schuren als het gloeiende zand van een Kalahari; laaf ons met een glas sodawater". Hoodson bewoog zich geruisloos door het vertrek en bracht uit een kastje de verlangde drank te voor schijn. Reggie had niet veel overdreven, toen hij Hoodson de Onvolprezene noemde. Inderdaad was Hoodson het puikje der dienaren; zijn taak vol bracht hij met stipte en onvermoeide toewijding. Beperking van die taak kende hij niet; hij deed allesen goed! Hij was Reggie's rechterhand, stipt, eerlijk en van alle markten thuis. Hij zorgde voor zijn werkgever als een moeder voor haar veeleisend kind. Daarbij was hij bescheiden, ge lijkmatig gehumeurd en kon zich in alle kringen bewegen. Nooit liet hij door een gelaatsuitdrukking of op merking blijken, dat hij zich ver baasde; zijn gelaat stond altijd deftig en vriendelijk. Als Reggie op een goede dag zou zeggen: „Hoodson, pak de koffers, we vertrekken vanavond naar de Hima laya....", of „Hoodson, koop een re volver en schiet de Lord Mayor neer; de kleur van zijn sokken ergert mij....", dan zou zijn factotum met een effen gezicht zeggen: „In orde meneer!" Zo was Hoodson.en zo waardeerde Reginald hem. Hoodson was in zekere zin het anker, waaraan Reggie op de woelige levensbaren dobberde en dat hem voor wegdrij ven behoedde. Hoodson regelde het huishouden van Reggie en was zijn Geheugen; Hoodson verzorgde Reg gie's kleding en waakte over zijn stoffelijk heil. Reggie bouwde op hem. En toch bleef Hoodson de beschei den dienaar. Met twee glazen op een dienblad trad hij naar de heren. „Dank je, Hoodson. De logeerkai I is zeker in orde? Meneer Simfl slaapt hier vannacht". „Alles is in orde, meneer". „We hebben niets meer nodig, d ik. Je kunt gaan slapen, Hoods „Er is een expresbrief geko: I vanavond, meneer. Alstublieft". Hoodson reikte een geel cou? aan Reginald, die vluchtig het drukte hoofd bezag en de envelc I openscheurde. Hoodson trok zich terug. „Welterusten, heren". „Welterusten, Hoodson". De dienaar sloot geruisloos de achter zich en Reggie ontvouwde brief. Hij las de inhoud en zijn mond open. Met een verbluft gebaar kr«! I hij zich achter het oor en keek ronde ogen naar zijn gast. Plotse! begon hij te grinnikken. „Harry.ouwe knaap, het uur der beproeving Het is een brief van mijn no Mijn illusies zijn tastbaar gewo Mijn bankiers, Lodging Lo zijn bankroet.... Ik ben neerd.... Weet je een baantje me?!" (^iordt verv

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10