GERALOINI, DE LEIDSE MUZIKALE KOK, KOMT DINSDAGAVOND OP HET TELEVISIE-SCHERM Hazerswoude-Groenendijk heeft een prachtige R.K. Jongensschool Voorschotense paardenmarkt was weer een gezellige dag Militaire truck gekanteld Sigarettenpeuk oorzaak heidebrand Gisteren overgedragen VRIJDAG 29 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA I Twaalf instrumenten bespelen en\ geen muzieknoot kunnen lezen Geraldini, onze Leidse muzikale kok, komt op de televisie! Dinsdagavond I om kwart over negen zal hij zich voor het eerst van zijn leven op het gla- i zen scherm wagen tijdens een uitzending van de N.C.R.V. in het Militair Herstellingsoord Aardenburg. Met twee zinnen is dit feit verteld, maar het is toch wel eens goed even te bedenken, hoeveel werklust en doorzettings vermogen naast de aanleg nodig zijn, om zich in de wereld van het toneel staande te houden, laat staan zich af en toe een sprong van de planken naar de studio te kunnen veroorloven. Toen in 1945 de wapens gestrekt werden, golfde er een ononderbroken stroom van nieuwe artiesten naar de zalen en zaaltjes van Nederland, om er kennis te maken met een hard be roep. Na een jaar was de helft reeds verdwenen en nog een jaar later wa- j ren er op de tien nieuwkomers ongeveer negen uitvallers. Van de grote j stroom bleef slechts een klein groepje over. Jongens, die niet zo gauw over zichzelf tevreden waren. Het kleine nummer, waarmede ze van start gin- gen, bouwden ze uit tot iets, dat een eigen stijl bezat. Midden in de nacht sprongen ze soms uit bed, om een leuk idee, dat zich op de grens van wa- ken en dromen presenteerde, vast te leggen op papier. Door die enkelingen is hard gewerkt. Ze hebben hun fantasie niet laten verpieteren, maar iedere kans om iets origineels te brengen met twee handen gegrepen. Op die ma nier zijn er repertoirs opgebouwd, die de middelmatigheid de rug toekeer den. Een dergelijk repertoir heeft Geraldini! instrumentmaker bij de Stedelijke Lichtfabrieken. Direct na de oorlog begon hij als goochelaar zijn toneel- loopbaan en reeds toen was het te j zien, dat hij een eigen stijl aan het j ontwikkelen was. Hij overrompelde I liet publiek niet met een stroom van trucjes, maar hij legde het accent op de conference. Ook als telepaath en hypnotiseur heeft men in Leiden en omgeving van zijn verbluffende staal tjes kunnen genieten. Maar Geraldini was niet tevreden! Hij wilde iets heel bijzonders bren gen en tientallen keren per dag scho ten hem aardige idee'tjes te binnen, die later weer te licht werden bevon den. Nummer pas drie maanden oud Gistermiddag hadden we een on derhoud met deze ras-artiest, die in eèn fauteuil van de huiskamer even gëzellig en even beweeglijk is als op het toneel. „Het moet broei-heet zijn onder die televisielampen", grinnikt hij, als we over zijn debuut van volgende week beginnen. „Maar dat kan me niet zo erig veel schelen. Ik vind 't leuk, om zo'n kans te krijgen". Proef draaien En dan krijgen we de hele gang van zaken te horen. Een poosje gele den stond Geraldini in een program ma met de Cavelli's en Willy Alberti, artiesten, die in de radio-studio's kind aan huis zijn. Zij waren enthousiast over zijn „muzikale keuken". „Dat is wat voor de televisie!" meenden zij. En daar begon het mee. Er kwam een telefoontje van de N.C.R.V. en een weekje later kwam men kijken in een zaal, waar toevallig een kreng van een piano stond. De omstandig heden werkten dus niet mee, maar men was toch wel zo geïmponeerd door de originaliteit, dat Geraldini proef mocht draaien in de studio. Zo'n karweitje valt niet mee! Hij is vier uur in touw geweest en toe'n was het in orde. Het nummer, dat ongeveer een kwartier duurt werd in verband met de beschikbare zend- tyd teruggebracht tot negen minuten. Geen eenvoudige zaak Televisie is geen eenvoudige zaak. Een toneelnummer moet meestal grondig verbouwd worden. Het gas fornuis, dat in de muzikale keuken uit elkaar pleegt te springen, kon niet worden opgenomen. De kleur van de décors was voor 'het glazen scherm ongeschikt en zelfs het keurig witte kokspakje moet door de thee gehaald worden, omdat grauw via de televisie wit wordt. Je moet alles maar weten! Maar nu is het dik in orde. De studio zorgt voor décors en fornuis en Geraldini zelf zal zijn kokspak i wel door de thee halen. De voorbereiding van een tele visie-uitzending is ook erg omvang rijk. Dinsdagavond om kwart over negen komt Geraldini aan de beurt, maar 's middags om twee uur dient hij reeds aanwezig te zijn voor de camera-repetitie. Men kan nu zo on geveer uitrekenen, hoeveel tijd er mee gempeid is, om tien minuten in een televisie-programma te staan. 'n Merkwaardige man Geraldini is een zeer merkwaarige man. We zouden dat op heel veel manieren duidelijk kunnen .maken, maar als u weet, dat hij 12 instru menten bespeelt en geen muzieknoot kan lezen, dan behoeven we er al niets meer aan toe te voegen. Jarenlang was hij electro-teohnisch Ook de steeltjespan blijkt in allerlei melodietjes thuis te zijn. Geslaagde combinatie Midden in de nacht is uiteindelijk de muzikale keuken geboren. Dit idee zinde Geraldini van stonde af aan en de vele technische problemen, die er mee samenhingen deerden hem niet. Behalve artiest was hij ook een bekwaam instrumentmaker en de combinatie van deze twee 'hebben hem voor de televisie gebracht. Want als artiest kan je op 't idee komen, om een clavioline in gebak jes te stoppen, maar je moet instru mentmaker zijn, om zoiets technisch vóór elkaar te krijgen. Nu kan men Geraldini met een schaal gebak zien wandelen, terwijl hij in de taartjes knijpend een beken de melodie laat horen. Een frituur pan dient daarbij als luidspreker. Op een serie bierkranen speelt hij accor deon en de steelpan blijkt een fluit te zijn. Als hij op het toneel verschijnt, ziet men een complete keuken. Maar in alles zit muziek. Hij speelt op fornui zen, pollepels, deegrollers en fluit ketels. Twaalf instrumenten zijn op ingenieuze wijze verborgen in het gewone keukenmateriaal van moeder dé vrouw. En nog steeds wordt de keuken uitgebreid. Over een poosje zal de aardappelenbak vermoedelijk een compleet Hammond-orgel verber gen! Altijd prakkezeren Alleen aan voorbereiding heeft dit nummer 2y« jaar gevergd. Ongeveer 4000 heeft de keuken gekost en dat is dank zij het eigen werk. Want als er technici aan hadden gewerkt, zou Geraldini met 10.000 nog niet klaar geweest zijn. Maar de fantasie van Geraldini werkt door. Hij heeft al enkele wij zigingen in zijn keuken aangebracht en verscheidene nieuwe idee'tjes ver dringen zich al. Over een paar jaar is de keuken waarschijnlijk zo ver bouwd, dat men haar niet meer zal herkennen. Niet bij een succes blijven plakken dat is het devies van Geraldini. Hij wil origineel zijn en blijven. De mu zikale keuken staat pas drie maanden op het programma en het feit. dat ze nu reeds geschikt is bevonden voor de televisie spreekt dus boekdelen. Dit succes zullen de Leidenaars hem van harte gunnen. Hij is een sympathieke artiest met een warm hart. Als hij ons uitlaat, staat het meteen zwart van de kinderen voor de deur. „Meneer, goochel 'ns!M Hij gaat met kinderen om, zoals alleen een echte kindervriend dat kan. Hoe dikwijls staat hij niet in kinderprogramma's? En de fotograaf wordt het slachtoffer van deze uitnodiging. Want net als hij wil wegrijden, krijgt hij de inven taris van zijn binnen- en buitenzak ken terug, welke geluidloos verdwe nen was. Even een kleine demonstra tie, dat de muzikale kok ook het goo chelen dagelijks bijhoudt. Mogen we nog wel van een paar denmarkt spreken. Inderdaad was er op de Voorstraat nog rekening ge houden met het feit, dat er nog paar den konden worden aangevoerd. En er kwamen er ook nog. 's Morgens om 7 uur het eerst en om 8 uur de laatste 2. Het was niet veel meer. Het klappen van de zweep en het getrap pel van de dravende paarden werd dan ook niet meer gehoord. Het feestgeroes was er daarom Muzikale gebakjes, die een clavio line verbergen. De frituurpan bevat een luidspreker. N00RDWIJK BROMFIETSER BRAK ARM Een bromfietser uit Leiden, met vrouw achterop de duo en een kind voorop, kwam op de Herenweg ten hoogte van de Zwarteweg in aanra king met een personenauto. Hij kwam te vallen en brak hierbij zijn linker arm. Op advies van een passerende dokter moest hij overgebracht worden naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. De vrouw kv/am er met enkele lichte verwondingen nog goed af, terwijl het kind slechts een buil op het hoofd had. Door de politie wordt een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van dit ongeval. Aan de R.K. Techn. school „Don Bosco" te Leiden behaalden de vol gende plaatsgenoten het einddiploma: H. Peeperkorn; T. J. Vink; J. W. Kriek; N. E. Meeuwenoord in de afd. metaalbewerking.'In He afd. timme ren: F. A. N. v. d. Berg en J. J. Cas- pers. P. D.v.d.Koog slaagde met lof voor het einddiploma Werktuigbouw kunde van de M.T.S. te Haarlem. Een dode, acht gewonden Door nog onopgehelderde oorzaak is Donderdagmorgen te Lekkum bij Leeuwarden een zware militaire le gertruck in de 'berm geslipt en ge kanteld. De 19-jarige dpi. soldaat M. Meijer uit Menaldum werd daarbij gedood, terwijl acht andere militai ren werden gewond, waarvan vier vrij ernstig. Zij werden ter behande ling in het Leeuwarder ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde in de bocht van een vrij smalle, bochtige weg. De truck was met dertien militairen van de verbindingsdienst van de luchtdoel-artillerie op weg naar Dok- i kum waar een legeroefening zou wor- j den gehouden. Vier inzittenden wer- den bij het ongeval uit de wagen ge- i slingerd en kwamen daardoor met de schrik vrij. Twee militairen, onder wie de soldaat Meijer, raakten onder de wagen bekneld en konden niet eerder uit hun benarde positie wor den bevrijd dan nadat do kraanwa gen van de Leeuwarder vliegbasis was gearriveerd. Meijer's levensgeesten bleken toen reeds geweken te zijn. Bij Beekbergen is gisteren een hei- debrandje ontstaan doordat een jon gen uit een groepje van vier onbe dachtzaam een peukje sigaret had weggeworpen. De jongens hadden hun fietsen bij elkaar gezet en waren gaan wande len in de omgeving. Een half uur la ter stond de heide in lichterlaaie. De brandweer had met behulp van een tankwagen van de centrale post het vuur spoedig bedwongen. Van de fietsen werd echter niet veel meer dan een hoop verwrongen staal te ruggevonden. TWEEDE TEHUIS VOOR DEMENTE BEJAARDEN IN DEN HAAG? B. en W. van Den Haag hebben de gemeenteraad voorgesteld een cre- diet van 330.000 te verlenen voor de inrichting van het gemeentelijke kin dertehuis aan de Pletterijstraat dat wordt overgebracht naar de Duinweg als tehuis voor demente ouden van dagen. Het reeds bestaan de tehuis, huize „Comvliet", dat een capaciteit van 44 bedden heeft, kan namelijk niet in de bestaande behoef te voorzien. Het tweede tehuis aan de Pletterijstraat zou nog 90 demen te ouden van dagen kunnen huisves ten. Met de verbouwing van het pand aan de Pletterijstraat zou een be drag van 205.000 gemoeid zijn, de inrichtingskosten zouden f 125.000 bedragen. Twee personen door politierevolvers gewond Twee leden van de Haagse politie, die zich danig in het nauw gebracht voelden hebben gistermiddag in Loosduinen enkele schoten gelost, waardoor een verkeersovertreder en een voorbijgangster in de tenen ge troffen werden. De .verkeersovertreder, die door een politiejeep was aangehouden, omdat hij tegen alle regels in met zijn auto de verkeerde kant van een éénrichtingsverkeersweg inreed, wond zich toen de agenten 'hun boekje te voorschijn haalden zo op, dat zij het nodig oordeelden hem naar het bu reau te brengen. Een broer van de bestuurder maakte zich over deze arrestatie zo veel kopzorgen dat het hem beter leek om te vuist de agenten tot an dere gedachten te brengen. De agen ten werden doof de aanval zo ver rast dat zij teneinde raad enkele waarschuwingsschoten afvuurden. Onmiddellijk hierop kwam uit het Loosduinse politiebureau dat zich in de onmiddellijke nabijheid bevond assistentie aanrukken. Ook deze hulptroepen bleken echter niet in staat de twee gebroeders te bedwin gen, zodat de agenten in de revol vers het laatste redmiddel zagen. Het gevolg was dat .even later twee men sen naar het ziekenhuis gebracht moesten worden. De behulpzame broer is gearres teerd. HONDERDJARIGE TE HILVERSUM In het verpleeghuis van het Rode Kruis aan de Heuvellaan te Hilversum heerste gisteren een opgewekte druk te daar een der inwoonsters, mevrouw Anna KufusKok, de eeuw vol maak- te. Zeer velen, onder wie 'burgemeester J. J. G. Boot en zijn echtgenote, kwa men de honderdjarige gelukwensen. Het blijmoedige oudje, dat sinds enkele jaren het bed moet houden wegens een kniefractuur, maar overi gens nog goed gezond is, genoot 'har telijk van de belangstelling. Haar schare kinderen en klein- en achterkleinkinderen die grotendeels uit Amsterdam kwam, waar „Oma" tachtig jaar van haar leven woonde, droegen het hunne tot de feestvreug de bij. Er waren zeer vele Ibloemstukken en andere geschenken, ook boeken, want oma Kufus leest nog graag, en wel bij voorkeur een liefdes-roman netje. Gistermiddag om vier uur is de bliksem ingeslagen in de boerderij van de landbouwer E. Gröneveld in de buurtschap Broekheurne bij Enschede. In een oogwenk stond de boerderij in lichterlaaie, zodat de brandweer weinig kon beginnen. Een gedeelte van de inboedel kon nog worden gered, doch de gehele hooi oogst ging in vlammen op. Op het ogenblik dat de brand uitbrak, was er niemand thuis. De landbouwer was tegen brandschade, verzekerd. «I niet minder om. Fluiten en toeters maakten een oorverdovend lawaai. Luchtballonnen en dansende aapjes waren talrijk in de handen van de kinderen. Het rook er naar paling en oliebollen. Men kon koekslaan ofl een gokje wagen bij de vele stands) met vermakelijkheden. De oliebol-1 lenkraam van Melle de Vi'ies stond j er dit maal voor de 30ste keer. Naar wij verpomen hebben heeft het ge-1 mèentebestuur zich van dit feit niet) onbetuigd gelaten. Vooral 's avonds was het druk op de Braderie. Dej winkeliers stonden met vakmans- kunst hun waren aan te praten en j vele Voorschotenaren zagen nog weers eens verschillende oud-Voor- schotenaren, die nog eens 'n dagje I naar hun vorige woonplaats waren j gekomen en welke dag leent zich daar beter voor dan 23 Juli. Het co mité ..Oud Voorschoten" heeft zich dit keer bijzonder ingespannen om tijdens de paardenmarkt de ingezete nen iets bijzonders te bieden. En dat is het dan ook. In het Ambachtshuis is een tentoonstelling van ..Babylon tot Napoleon" ingericht. Hier staan wel eon 30-tal zeer fraaie diorama's met allerlei bijzondere voorstellingen uit de historie. Zelden werd de ge schiedenis U zo aanschouwelijk voor gesteld. Geen Voorschotenaar mag deze unieke gelegenheid laten voor bijgaan. Naderhand zal U er spijt van hebben, wanneer Uw kennissen U vertellen, wat daar werd tentoon gesteld. Hedenavond (Vrijdag) is de ten toonstelling nog geopend van 710 uur en dan nog Zaterdag van 36 en van 710 uur. De belangstelling hiervoor was reeds goed te noemen, maar het kan nog beter, 's Middags werden erop de Prins Bernhardlaan kortebaandraverijen gehouden met totalisator. Er werden 3 ronden ge lopen. De uitslagen zijn als volgt: le omloop: 1. Oviedo A. 2. Thea Cornelia, 3. Petulance K. 4. Rita Kit ty. 5. P. Louis II. 6. Oscar 7. Opve- ger. 8. O Nelly Zora. 9. Louis F. H. 10. Rita Belwin. 11. O Marijke. 2e Omloop: 1. O Marijke. 2. Ovie- da A. 3. O Nelly Zora. 4. P. Louis II. 5. Rita Kitty. 6. Louis F. H. 3e Omloop: 1. O Marijke. 3. Rita Kitty. 4. O Nelly Zora. De laatste drie zijn dan ook de prijswinnaars van de wedstrijd. De Overdracht van de nieuwe school. Gistermorgen is in de Groenen dijk te Hazerswoude ten Oosten van de Molenbuurt de nieuwe R.K. Jon gensschool Pius X aan het schoolbe stuur overgedragen. De school, waar van de architect wijlen de heer J. Dekker was, heeft 4 klaslokalen, ge bouwd om 'n royale hal, welke ge bruikt kan worden voor bijeenkom sten, 'n kamer voor de onderwijzers en twee garderobes. 's Morgens om kwart voor acht werd de votiefmis van de H. Geest gezongen om de zegen van God over dit nieuwe schoolgebouw af te sme ken. Tijdens deze H. Mis werden de vaste en wisselende gezangen uitge voerd door het jongenskoor „De Groenvinken" o.l.v. de heer Schra- 4e, 5e en 6e prijs gingen respectieve lijk naar Ovieda A, P. Louis II en Louis F. H. Tijdens de kortebaandraverijen werd er ook nog een veulen verloot. Winnaar van dit veulen werd de heer L. J. van Aken. Binnenkort zien we dit beest misschien voor de schil derswagen door het dorp lopen. ma, onderwijzer aan de school, uit Voorschoten. Na de H. Mis zongen ze het meerstemmige Laudate Domi- num van Ph. Loots. Om half tien waren de jongens in de hal van het nieuwe schoolgebouw bijeen. De hoogeerw. heer Provin ciaal Pater Romaeus Leuven van de ongeschoeide Carmelieten, burge meester Den Hollander, mevr. de wed. Dekker, rector De Groot, pas toor Hennekes en vele anderen o.w. kerk- en schoolbestuur. Hard nodig. De plechtigheid werd geopend door 'n zangstukje. Hierna nam de burge meester het woord. Hij feliciteerde de jeugd van de Groenendyk met deze prachtige moderne school, welke ge bouwd is door architect J. Dekker, die niet het genoegen mocht smaken deze plechtigheid mee te maken, maar daarvoor in de plaats was er zijn zoon J. Dekker jr, die z'n vader bij dit werk is opgevolgd. Spreker sloeg de Groenendyk hoog aan, voor al op cultureel gebied. Voor 'n groot deel heeft ze dat te danken aan de zeer actieve pastoor waaraan ook de ze school te danken is. Het was dan ook hard nodig. In 1948 werd nog les gegeven in een varkensstal en daar na nog enkele jaren in de pastorie. Door vele omstandigheden is de overdracht uitgesteld, maar dat zijn we nu vergeten. De school is er nu. Overdracht. Vervolgens overhandigde de bur gemeester aan de pastoor de sleutels van het gebouw. Hierna luidde een van de leerlingen de klok, welke bo ven de school hangt. Dan sprak pastoor Hennekes 'n dankwoord tot de aanwezigen. Hij dankte het gemeentebestuur voor het vertrouwen, de architect voor z'n mooie, moderne school. De spreuk in de klok op de toren vond de pastoor zeer passend: ,,De meester is daar en roept U." Niet onze aardse meester alleen, maar vooral onz? Goddelijke Meester. Nogmaals dankte hij de burge meester en hoopte nog vele jaren met hem sartien te mogen werken, o.a. aan de verbetering van de meis jesschool. Hierna sprak het hoofd van de school de heer v. d. Putten 'n kort woordje. Hij dankte de zusters Ursu- linen voor hun behulpzaamheid tij dens de jaren, dat de jongens - en meisjesschool nog onder een dak huisden. Ook dankte hij de heer Twaalfhoven, die juist nu de nieuwe school er was, vertrok naar Arnhem. Hij wenste de heer Twaalfhoven veel succes in z'n nieuwe standplaats. Na mens zijn klas ontving de heer Twaalfhoven 'n boekwerk. Inspecteur Schippers kon niet aan wezig zijn i.v.m. hoofdacte-examens.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 9