Het nut van de Rentekaart Verwisselde babies op televisie scherm van E 55 te Rotterdam Evipan-slaap begonnen Geen vervolging tegen stakers Vuurmaken was vroeger een hele kunst Waarom minder melk drinken? DONDERDAG 28 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 De nvaliditeitswet WELKE RECHTEN kunnen ont leend worden aan de rentekaart? Aan welke voorwaarden moet zijn voldaan? We zullen de betekenis van de rentekaart eens nader bekijken. Het bezit van een rentekaart kan aanlei ding zijn tot uitkering van invalidi- teitsrente. Aan de volgende voor waarden moet zijn voldaan: de ver zekerde moet tenminste 150 renteze gels in rekening kunnen brengen en door ziekte of gebreken niet meer in staat zijn 1/3 te verdienen van het geen soortgelijke gezonde arbeiders gewoonlijk verdienen. Het recht op deze rente ontstaat bij blijvende invaliditeit direct en bij tijdelijke invaliditeit na verloop van een half jaar. Indien recht op uitke ring wegens ziekte bestaat, dan ont staat het recht op rente pas na weken invaliditeit. Immers de ziek tewet kan tot 52 weken ziekengeld uitkeren. Bij t.b.c. tot 3 jaar echter alleen voor gehuwden. (Kostwin ners). DE RENTE gaat in de regel in op de eerste dag der kalendermaand, waarin de aanvraag bij de Raad van Arbeid is binnengekomen. Heeft men te kampen met langdurige ziekte, zodat men er zeker van is, dat na af loop van de 52 weken ziekengeld, genezing niet zal zijn ingetreden, dan doet men goed, vroegtijdig hiervan de Raad van Arbeid op de hoogte te stellen, zodat rente-uitkering kan aansluiten op ziekenuitkering. Indien regelmatig rentezegels zijn geplakt van 60 cent, dan bedraagt de rente per jaar, bij een verzekerings- duur van 10 jaar (dus als men regel matig gedurende 10 jaar rentezegels heeft geplakt op de rentekaart) 191.04 (61 pet. van de betaalde pre mie); bij 25 jaar ƒ243.36 (31 pet. van de betaalde premie); bij 35 jaar ƒ278.40 (25 pet. van de betaalde pre mie); bij 45 jaar ƒ313.32 (22 pet. van de betaalde premie) en bij een verzekeringsduur van 50 jaar 330.72 (21 pet. van de betaalde premie). Men moet hierbij bedenken, dat de premieën, waarmede worden be doeld de geplakte rentezegels, wor den geplakt door de werkgever, in dien men tenminste in loondienst is, zodat de bovengenoemde bedragen aan u worden uitgekeerd, zonder dat dit u een cent heeft gekost. Verder worden er toeslagen ver leend. Ten eerste een verhoging van de rente tot de 65-jarige leeftijd met 13 pet. en ten tweede: gezinstoeslag, eveneens tot 65 jaar, van 45.per maand en wel voor a) de gehuwde man, of b) vöor de gehuwde vrouwT indien zij kostwinster is van haar gezin en de echtgenoot geen invali- diteitsrente geniet en c) voor de ge huwd geweest zijnde man of vrouw, die een of meer kinderen of pleeg kinderen heeft beneden de leeftijd van 16 jaar of een of meer kinderen of pleegkinderen van 16 tot 20 jaar, indien deze onderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vormend of vakonderwijs of indien zij blijvend invalide zijn. Voorts voor de gehuw de, van tafel en bed gescheiden vrouw met bovenvermelde kinderen, als haar echtgenoot niet tevens inva- liditeitsrente geniet. Deze gezinstoeslag wordt in de ré gel niet verleend bij samenloop van invaliditeitsrente en ongevalsrente. Kinderbijlslag. VERDER kan men in aanmerking komen voor kinderbijslag (zie ge zinstoeslag onder 2de, c) van 13.25 per maand per kind voor het eerste kind; 14.90 per maand per kind voor het tweede en derde kind; 20.80 per maand per kind voor het vierde en vijfde kind en 23.40 per maand per kind voor het zesde en volgende kinderen. Deze bijslag komt niet toe aan de gehuwde vrouwelijke rentetrekster, tenzij zij de kostwin ster is van haar gezin en de echtge noot geen recht op kinderbijslag heeft. De bijslag komt dus wel toe aan de weduwe, die invaliditeitsrente geniet. Ouderdomsrente. de leeftijd van 65 ringsduur als vermeld in ondervol gend staatje, bedraagt, indien regel matig zegels zy'n geplakt van 60 cent: bij 30 jaar ƒ260.88 (28 pet. van de betaalde premie; bij 35 jaar ƒ278.40 (25 pet. van de betaalde premie; bij 35 jaar ƒ313.32 (22 pet. van de betaalde premie; bij 50 jaar ƒ330.72 (21 pet. van de betaalde premie; Indien meij na de 35-jarige leeftijd as opgenomen, kan een afwijkende regeling worden getroffen. Verdere toeslag. EEN KINDERBIJSLAG kan wor den verleend van: 13.25 per maand per kind voor het eerste kind; 14.90 per maand per kind voor het twee en derde kind; ƒ20.80 per maand per kind voor het vierde en vijfde kind; ƒ23.40 per maand per kind voor het zesde en volgende kinderen, be neden de leeftijd van 16 tot en met 20 jaar, indien deze onderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vormend of vakonderwijs of indien zij blijvend invalide zijn. Ook voor deze rente geldt weer, dat deze niet uitgekeerd wordt aan de gehuwde vrouwelijke rentetrek ster, tenzij zij kostwinster is van haar gezin en de echtgenoot geen recht heeft op kinderbijslag. De weduwe die ouderdomsrente geniet, kan dus wel in aanmerking komen voor deze bijslag. De volgende week zullen wij in deze rubriek de wezen- en'weduwen, rente, alsmede genees- of heelkundi ge behandeling (ziekenhuisopname) en enige verdere bijzonderheden, alle voortvloeiende uit het regelmatig plakken van rentezegels, behandelen. Benzineblikken ontploften op een vliegveld IVOROL: De Tandpasta van standing (Avertentie) De ouders van Leny van Duyn uit Rijnsburg, over wie de laatste tijd zoveel te doen is in verband met een mogelijke baby-verwisseling, 23 jaar geleden, zijn gisteren op de E55 voor de televisie nieuwsdienst van het Al gemeen Dagblad verschenen, om te vertellen, waarom zij deze kwestie uitgezocht wensen te zien. De heer en mevrouw Van Duyn waren vergezeld van Lenie en haar man. Ook mevr. Aad Zeldenthuis-van Vegten met wie Lenie verwisseld zou zijn aLs baby en haar wettige zuster mevr. R. Stigter-van Vegten waren meegekomen. Het optreden van de familie had geen enkel agressief ka rakter, aldus het Alg. Dagblad. Om geld of enig financieel gewin gaat het niet, zei vader Van Duyn. Te verliezen hebben geen van beide families, wel te winnen. Wij althans hebben in Aad een dochter er bij ge kregen en daar zijn wij heel blij om. Mevrouw Van Duyn onderstreepte deze mening van haar man op echt moederlijke wijze. Er gaat zoveel in i'e om, zei zij en nu wij zien hoe spre- :end Aad op onze andere kinderen lijkt, is Lenie er niet minder om ge worden, maar toch willen wij zeker heid hebben. Lenie blijft voor ons wat zij altijd is geweest. Wij zijn al lemaal even dol op haar, maar daar naast heb ik veel sympathie voor Aad gekregen, die ik nu als mijn dochter zie. En hebt u ook aan de mogelijkheid gedacht, dat het juridisch en medisch De „Evipan", het jacht, waarmee de laatste tijd zoveel reclame voor de zaak van Westerling gemaakt werd, is zijn winterslaap in de histo rie begonnen. De letters Evip werden gisteren namelijk overschilderd en het schip zal binnenkort onder de naam „An" naar België verkocht worden. JONGETJE VERDRONKEN IN AMSTERDAM. Gistermiddag is de 7-jarige A. F. Stobbe spelende in het water van het Oostelijk Marktkanaal gevallen. Een agent heeft het jongetje op het droge gebracht, waarna men ge ruime tijd kunstmatige ademhaling heeft toegepast, echter zonder resul taat. VIJF BRANDEN DOOR HOOI- BROEI. Tengevogle van hooibroei zijn in de afgelopen tien dagen in Friesland vijf boerderijen afgebrand. De scha de wordt in alle geval door de verze kering gedekt. IN DUITSLAND VERONGELUKT iaar heeft bereikt eaat deze ouder- In de nacht van Dinsdag op Woens- donrisrente "'df eerstë dag van da® H' de kalendermaand). D^ rente per jair, bij een verzeke- Na de tramstaking Het justitiële onderzoek inzake de stakingen van gemeente—arbeiders te Amsterdam is beëindigd. Het open baar ministerie aldaar heeft de resul taten van het onderzoek ter kennis gebracht van de Minister van Justitie, zulks mede met het oog op de be slissingen omtrent het eventueel in stellen van strafvervolging. De bestu dering van die resultaten heeft in middels tot de conclusie geleid, dat er termen aanwezig zijn om van ver volging af te zien. Hierbij is in aanmerking genomen, dat de betrokkenen niet op de hoogte waren van het strafbare karakter van de staking en voorts, dat aan de leidende figuren onder de stakers reeds de zwaarste disciplinaire straf, n.l. die van ontslag is opgelegd. Bovendien is overwogen, dat het politiële onderzoek, ook zonder dat daaraan een verder strafrechtelijk vervolg wordt gegeven, zijn nut heeft gehad, alleen reeds, omdat hierdoor de algemene aandacht is gevestigd op de bepaling in het Wetboek van Straf recht betrefende stakingen van amb tenaren. Rotterdam bij een verkeersongeval te Kostheim bij Main omgekomen. Toen een vrachtauto met aanhangwa gen hem inhaalde, viel hij met zijn bromfiets tegen de aanhangwagen. Hij kreeg ernstige hoofdwonden en overleed tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. „Yapeyu" (4 Aug.), s.s.. „President Peron" (6 Aug.). Australië: ss. „Waterman" (3 Aug.) via Engeland (6 Aug.). Brazilië: ms. „Altair" (6 Aug.), ss. „President Peron" (6 Aug.). Canada: ss. „Nieuw Amsterdam" (3 Aug.), ss. „Groote Beer" (6 Aug.). Chili: ms. „Noordam" (4 Aug.), ss. „Rijndam" (11 Aug.). Indonesië: ss. „Polyphemus" (30 Juli), ms. „Madoera" Aug.), ms. „Oranje" (23 Aug.). Ned. Ant.: ss. „Waterman" (3 Aug.), ms. Oranje" (23 Aug.), ms. „Boskoop" (9 Aug.). Ned. N.-Guinea: ss. „Pyrrhus" (11 Aug.). Suriname: ms. „Islis" (10 Aug.). Unie van Z.-Afrika en Z.-W.- Afrika: ms. „Pretoria Castle" (6 Aug.). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven i de postkantoren, onderzoek wel eens kan uitmaken, dat u zich vergist? vroegen wij. Neen, aan gedacht nog niet, ant woordde mevrouw Van Duyn. Maar als het zo zou zijn dan is er nog niets verloren. Dan hebben wij in Aad een goede kennis er bij gekregen, waar wij het altijd goed mee zullen kun nen vinden. PERSSPÏEGEL OUDERDOMSVOORZIENING EN BESTAANDE PENSIOEN REGELINGEN. „De Tijd" schrijft: De toekomstige ouderdomsvoorzie ning heeft het karakter van een tooctempensioen. Het bedrag van de uitkering is niet voldoende om ervan te leven en behoeft aanvulling. Er zullen in de toekomst dus bijzonde re pensioenregelingen naast het al gemene ouderdomspensioen nodig blijven en deze zullen dan in de hoogte van premie en uitkering af gestemd zijn op het bestaan van dat ibodempensioen. Nu doet zich echter in de overgangstijd een grote moei lijkheid voor. Wat moet er namelijk gebeuren met de momenteel bestaan de pensioenen die reeds zijn toege zegd of ingegaan en waarbij met het bestaan van het bodempensioen nog geen rekening gehouden is? Kunnen deze pensioenaanspraken ongewij zigd gehandhaafd blijven, met aan vaarding va nde situatie, dat er per sonen zullen zijn die na hun pension nering een even groot of groter in komen hebben dan voor die tijd? Of moet men er naar streven de uit keringen zodanig te beïnvloeden, dat zij alsnog achteraf met het bestaan van het bodempensioen in overeen stemming worden gebracht? Het ingediende wetsontwerp k\est voor het laatste, maar laat de prac- tisohe oplossing van het probleem aan de onderhandelingen tussen de werkgevers en de werknemers over. Vele pensioentoezeggingen zijn reeds zodanig geformuleerd, dat het in min dering brengen van eventueel tot stand komende wettelijke uitkerin gen daarbij mogelijk gemaakt werd. De wetgever opent deze mogelijk heid nu in art. 60 van het ontwerp eveneens voor toezeggingen welke deze clausule niet bevatten. Hij be paalt zelfs, dat deze aanpassing mo gelijk is wanneer statuten en regle menten haar uitdrukkelijk verbie den. Hoever deze aanpassing moet gaan bepaalt de overheid echter niet, doch uit de toelichting is op te maken, dat een opeenstapeling van bodempen sioen en een bijzondere pensioenre geling, die 70 tot 80 procent van het loon garandeert, ni?t gewenst ge acht wordt. Grote invloed zal echter, uitgaan van de richtlijnen die de Stichting van de Arbeid heeft open gesteld en van de wijze waarop de overheid als werkgeefster deze kwes tie voor haar ambtenaren gaat rege len. De aanpassing van de ambte lijke pensioenvoorziening zal name lijk geregeld worden een wetsont werp dat binnen niet lange tijd zal verschijnen. De overheid motiveert deze aan passing als volgt: 1. Indien 'n aanpassing achterwege bleef, dat zou de onderneming die onvoldoende voorzieningen trof be voordeeld worden boven de onder neming die wel volgens sociale eisen te werk is gegaan; 2. het is volgens de overheid ongewenst dat opeen stapeling van pensioenen tot 'n in komen leidt, dat grote is dan 't eer tijds verdiende loon. Het staat natuurlijk als een paal boven water, dat een werkgever die een sociaal desideratum reeds bij voorbaat in zijn pensioen toezeggin gen verwerkt heeft, niet de dupe mag worden nu dit desideratum wettelijk geregeld is. In principe ach ten wij eén aanpassing daarom juist. Het ongenuanceerde karakter van art. 60 kan echter aanleiding geven tot onbillijkheden en het zal daarom een der omstreden artikelen van het ontwerp worden. Deze onbillijkheden dreigen voor hen die de pensioengerechtigde leef tijd reeds bereikt hebben of daar niet ver meer van af zijn. Gaat men uit van de stelling, dat pensioen uit gesteld loon is, dan is iedere korting op de uitkering, welke het loonbe drag op geen enkele wijze beïn vloedt, bedenkelijk. Dit is voor de Vijfduizend blikken benzine zgn. „Jerrycans" zijn op het vliegveld Griesheim bij Darmstadt ontploft. Dank zij het harde werken van de brandweer kon echter voorkomen worden, dat een andere voorraad van 40.000 bussen benzine de lucht in gingen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Op de foto zien we een klein deel van de ontplofte blikken. Van wrijf houtjes tot lucifers WANNEER WIJ even een lucifer aanstrijken of onze sigarettenaanste ker gebruiken, vragen wij ons prac- tisch nooit af, hoe de mensen zich vroeger redden, wanneer zij vuur no dig hadden. Het is toch de moeite waard hier iets meer van te weten. Hoe leerde de mens het vuur ken nen en gebruiken? Dit is een vraag, die men slechts met een theorie kan beantwoorden en wel, dat op zuiver natuurlijke wijze ontstaan vuur, als bos- en heidebranden, onze verre voorouders kennis heeft doen maken met dit verschijnsel. Waarschijnlijk zullen zij bij het afjagen van door brand geteisterde streken ontdekt hebben, dat het vlees van achterge bleven dode dieren en sommige knol len, wortels en vruchten beter te eten waren dan in ongeroosterde staat, hetgeen hen op het idee bracht op kunstmatige wijze vuur te maken. Hoe men deze methoden ontdekt heeft, is onbekend, doch wij mogen aannemen, dat deze ontdekkingen wel op toeval zullen berusten. Vuurploeg en vuurzaag. TOCH kwam het natuurlijk voor, dat nieuw vuur gemaakt moest Wor den en de arbeid die hiermede ge moeid was, leidde tot nieuwe, een voudiger vindingen, 2oals de vuur ploeg en vuurzaag, waarbij men een staaf hout krachtig en snel bewoog over een onderlinggend stuk hout, waarin zich een groef bevond. De wrijving was intenser en men kreeg speller vuur. Later vond men de vuurboor uit, die als volgt werkte. Onder lag een stuk hout, waarin een gat en verti caal op het eerste stuk hout stond een korte stok, die met het ondereind precies in dat gat paste. Tussen de twee platte handen kon men de stok nu snel in de rondte laten draaien, waardoor wrijving ontstond. Maar men vond er nog iets beters op. Men nam een gebogen stok, strak gespan nen door een pees, dus een soort boog. De pees werd met één slag om de ronde stok geslagen en door het snel heen en weer bewegen van de boog, deed men de ronde stok in het gat zeer snel draaien, zonder veel moeite. Op die manier kreeg men op eenvoudiger en minder inspannende wijze vuur. Deze methode vinden we genoemde categorie het geval, want de periode dat zij loon trakken is reeds of bijna voorbij. Het verhaal van de gepensionneer- de, die het ministerie een boze brief schreef, omdat de aanpassingsrege ling hem de mogelijkheid ontnam om er op zijn oude dag een auto op na te gaan houden, verliest zijn ver klarende strekking, wanneer men toedenkt dat de 65-jarige genieter van een groot inkomen hem straks in diezelfde auto voorbij rijdt. Wij toegrijpen volkomen, dat het bodem pensioen niet de bedoeling heeft als aanvulling te dienen voor degenen die reeds een ruim inkomen hebben, maar deze toestand zal men juist bij de categorie van de bedoelde pen sioentrekkers, die reeds zo gehavend uit het proces der muntontwaardii*g te voorschijn gekomen zijn, het minst aantreffen. Het ontwerp kent tal van gevallen die niet fraai te noemen zijn, en die geld kosten, doch welke hetzij ter wille van de uniformiteit, hetzij terwille van een eenvoudige administratie geduld worden. Het gaat echter wel ver om ter wille van de uniformiteit van de aanpassings regeling het gevaar te lopen om schade te doen aan een groep die bij andere gelegenheden voor een groot gedeelte als „vergeten" gekwalifi ceerd wordt. Het bodempensioen zou juist kunnen dienen om de fout waardoor deze groepen in de verge telheid geraakt zijn te herstellen. Het bodempensioen moest hier die nen als aanvullingspensioen. Het glo bale karakter van art. 60 biedt hier voor geen enkele waarborg en even min doen dat de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers, die tenslotte 'beslissend zullen zijn. bij vele volkeren en is ook in onze gebieden zeer lang in zwang geble ven. Vuursteen. REEDS ZEER VROEG kende men ook een ander manier om vuur te maken en wel door een vonk te slaan van een stuk vuursteen, deze vonk op te vangen op licht brandbaar mate riaal en daarna door aanblazen eerst dc gloed en daar het vuur aan te wakkeren. Deze methode vond ook veel toepassing, doch men was steeds afhankelijk vah het voorhanden heb ben van vuursteen. Toen de verbindingen tussen de volkeren hechter en beter werden, waardoor ook verschillende handels waren, waaronder vuursteen, binnen ieder bereik kwamen, werd deze methode alom gebruikt in onze gebie den, aangezien het de gemakkelijkste marnier van vuurmaken was. Werkte men aanvankelijk nog met een groot stuk vuursteen, reeds spoedig kwam men tot fijner materiaal, als een kleiner stuk vuursteen, een klein metalen staafje en een stukje kool of zwam, dat vervoerbaar was in een eenvoudig doosje. Zo ontstond de tondeldoos, die tot voor ruim honderd jaar het middel bij uitnemendheid bleef om op een voudige en voor die tijd snelle wijze vuur te maken. Men kon een derge lijke tondeldoos steeds by zich dra gen en was dus overal en onder bij na alle omstandigheden in staat vuur te maken. Een aanmerkelijke vooruit gang bij vroeger. De zwavelstok. TOCH SLUIMERDE in de mens nog steeds de wens om snel en een voudig met een enkele handbeweging volop vuur tot zijn beschikking te hebben en deze wens ging in ver vulling, toen de scheikunde zich meer ging ontwikkelen. In het begin van de negentiende eeuw vervaardigde een snuggere Londense tabakshande laar de eerste „aansteker", althans v/anneer wij zijn ingenieuze vinding zo willen noemen. Men gebruikte twee kleine glazen buisjes. In het een bevond zich een hoeveelhc:d kalichloride, in het an dere zwavelzuur. Stak men een stuk je ongerold papier eerst in het ene en daarna in het andere buisje, dan ontvlamde dat vanzelf. Een prachtige vondst, maar men vond het systeem met de twee buis jes toch de gecompliceerd en boven dien gevaarlijk, waardoor de vinding van de Londense tabakshandelaar geen succes werd. Het zette echter andere geniale personen aan het den ken en zo was het John Walker, een gestraald medisch student, die later apotheker werd, die de eigenlijke uitvinder van de lucifer werd. Hij baseerde zijn principe weer op de oude wijze van wrijving, maar nu met scheikundige stoffen die tot vol komen ontbranding kwamen na een enkele streek. Door een toeval ont dekte hij de juiste zwaveloplossing, die een houten stukje door wrijving tot ontbranding kan brengen. In 1827 bracht hij zijn eerste lu cifers van liefst tien centimeter lang, waarvan de kop in een mengsel van zwavel, kalichloride, suiker en gom was gedrenkt, in de handel. Doch ook zijn zwaverstokken werden geen succes, aangezien in de praktijk bleek, dat ze vrij moeilijk ontbrandden. Vele tijdgenoten grepen weer terug naar de tondeldoos. De vooruitgang viel echter niet meer te stuiten, want andere pioniers zochten voort. Onze lucifer. BETER ONTVLAMBARE lucifers kwamen kort daarop uit Frankrijk, waar men op het idee was gekomen de kop in gele fosfor te drenken, een snel ontvlambare stof. Deze „strijk- houtjes" waren echter zeer gevaar lijk, aangezien ze soms reeds door de lichaamswarmte tot ontbranding kwamen, met alle nare gevolgen van dien. Bovendien is gele fosfor vergif tig, zodat dergelijke lucifers grote risico's met zich brachten. Het was tenslotte een Zweed, die op de gedachte kwam om de giftige gele fosfor te vervangen door de niet giftige rode. Bovendien werden spoe dig andere stoffen gevonden, die de lucifer tot een bijna nooit falende en veilige vuurmaker promoveerden. Het principe van vuurmaken is eigenlijk nooit veranderd. Nog maken wij met een lucifer door middel van wrijving vuur en bij onze sigaretten aansteker maken we nog gebruik van het afslaan van een vonk van een stukje vuursteen. Slechts door res pectievelijke toepassing van zwavel of fosfor en benzine zorgen we er voor dadelijk volojp vuur te hebben. Het gemak dient de mens en dit is de oorzaak geweest van de eeuwen lange ontwikkeling van het vuurma ken. Beter dan bier Sedert een half jaar is het gebruik van melk in Nederland aan het terug lopen, omdat de prijs verhoogd was. Het drinken van bier neemt echter toe, maar met de prijs van deze drank heeft dat weer niets te maken. Nu kan men de liefhebbers best een biertje gunnen, maar het staat vast, dat het voor de gezondheid heel wat beter is om melk te drinken dan alcohol. Laat ieder voor zich in elk geval goed overwegen of het verantwoord is zichzelf en zijn gezinsleden een toe reikende hoeveelheid melk en zui velproducten te onthouden: drie kwart liter per dag. Een aardig nieuwtje in de zuivel industrie is de aflevering van melk in kartons inplaats van in flessen. Wie op de E-55 de bergen weggegooide kartons ziet bij de stand van een fir ma, die ter plaatse demonstreert hoe de vulling plaats heeft .krijgt niet de indruk, dat de melk uit de gratie is! In grote getale staan de hevig gein t^esseerde toeschouwers bij de „fa briek" hun halve liter door een rietje op te zuigen. Het is 'begrijpelijk, dat deze hygië nisch verpakte, lang goedbdijvende melk alom de aandacht heeft. Helaas verhoogt die fraaie, praktische omhul- ]ing de prijs weer en voor velen vormt dit dus een extra rem bij het gewone huishoudelijke melkgebruik. Beslist noodzakelijk is het karton niet en trouwens de fles evenmin: losse melk is heel wat goedkoper Losse melk staat wat hygiëne en voe dingswaarde betreffen niet achter bij verpakte melk. Wel moet ze beslist alleen in gekookte toestand worden genuttigd., ook als ze reeds in de fabriek gepasteuriseerd is. Ruime keus Weet u wel, dat cr nog verschillen de andere mogelijkheden z(jn om te profiteren van de onovertrefbare rijkdom aan voedingsstoffen die de melk biedt? Voor hen die moeilijk als zodanig kunnen drinken, is dat een uitkomst. Eovendien zijn sommige zuivelpro ducten goedkoper dan de „zoete" melk, bijvoorbeeld karnemelk, hangop en de van ondermelk vervaardigde zogenaamde magere yoghurt. Het gebruik van yoghurt wordt ge lukkig meer en meer populair; het is een uitstekend voedingsmiddel. Ook kaas telt mee als een gezonc\ melk product. U kunt het behalve als broodbeleg op velerlei manieren be zigen in de gerechten van de warme maaltijd. Wat boter betreft, kan niet genoeg worden herhaald, dat er van zelfsprekend niets óp tegen is die te gebruiken, maar dat men evengoed de zoveel goedkopere margarine kan nemen. De consumptie van koffie room en slagroom ligt meer in de sector van het snoepen dan van een gezonde voeding. Het is een misvatting als men pro beert zwakke en slappe mensen met room te laten „aansterken". Melk, yoghurt, vla, pap of pudding zijn veel beter als het er om gaat krachten te herwinnen. Voor hen, die van melk „griezelen" is er altijd nog de moge lijkheid ze te vermengen met vruch tensap of ze te camoufleren met kof fie en cacao! (Nadruk verboden). DR. ALFERDA BRIEDé.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 7