Persoonlijke bezitsvorming positief gewaardeerd Volautomatische vis-lift met wacht in gebruik gesteld Commissie-woningbouw van de K. V. P. geïnstalleerd Mart door instortende fabrieksschoorsteen gedood Nieuwe functie voor Lieftinck Baby in rei betrokken Tegenstribbelende jongeling ver liet met 2 fietsen het veld van eer Verdachte naar inrichting DONDERDAG 28 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Interim - rapport commissie bezitsvorming Initiatieven bedrijfsleven dienen gesteund De commissie bezitsspreiding heeft haar interim-rapport over de bezits vorming uitgebracht aan de minister voo de PBO, onder wie tevens de bezitsvorming resorteert. De commissie, die samengesteld was uit vertegenwoordigers van maat schappelijke organisaties, van de we tenschap en van de overheid, is niet tot een unaniem oordeel gekomen, doch in haar denkbeelden laat zich een duidelijke lijn onderkennen. De persoonlijke bezitsvorming wordt po sitief gewaardeerd, al is een minder heid van oordeel, dat met name de collectieve bezitsvorming de aandacht verdient. Het laatste standpunt is in een afzonderlijke bijlage toegelicht. Het accent valt op de activiteiten, die het bedrijfsleven kan ontwikke len, dus op winstdelings- en spaar regelingen, die op de verwerving van duurzaam bezit zijn gericht. De commissie behandelt behalve het probleem van de bezitsvorming door werknemers het sparen door zelfstandigen. De overheidsmaatregelen, die door een deel van de commissie worden voorgestaan, beogen de initiatieven van het bedrijfsleven te ondersteu nen. Zo wordt o.a. vrijstelling van sociale verzekeringspremies, vereve ningsheffing, loon- en inkomstenbe lasting over werkgeversbijdragen, die de bezitsvorming van werknemers be ogen. Ten dele is de regering aan deze wens reeds tegemoetgekomen door werkgeversbijdragen in bouw- apaarfondsen vrij te stellen. Voorts wijst de commissie op de mogelijkheid een extaaftrek van b.v. 50% toe te staan van de voor vennootschaps- en inkomstenbelasting in aanmerking komende bedragen, ten behoeve van die werkgevers, die spaar- of winst- delingsregelingen invoeren met een bezitsvormende strekking. Daanaast noemt het rapport de spaarregeling voor ambtenaren. Ook te dien aanzien nam de regering in beginsel reeds een positief standpurit in. Ten slotte beveelt een deel van de commissie overheidspremies ten belope van 10% van het spaarbedrag toe te kennen ten gunste van die spaarders, die hun spaargelden bij- Mgr. HUIBERS OP VERGADERING VAN R.K. ORGANISTEN EN DIRECTEUREN. De Bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, bracht gisteren een be zoek aan de algemene vergadering van de R.K. Organisten en directeu ren, die in Haarlem bijeen waren. Hij benadrukte in zijn toespraakje de grote betekenis van de kerkzang voor de liturgie. Hoewel hij ook zeed veel waardering had voor de meerstem mige muziek, liet de bisschop toch duidelijk zijn voorkeur blijken voor de volkszang, die hij gaarne zo wijd mogelijk verbreid zag. Medegedeeld werd, dat het bestuur van de organisten- en directeuren- vereniging de richtlijnen voor een minimum salariëring van directeuren en organisten beschouwt als een eer ste etappe naar een betere positie. Tijdens een onderhoud met de pen ningmeester en de secretaris van de vereniging had de bisschop coadju tor van het aartsbisdom, mgr. dr B. J. Alfrink, toegezegd zijn volle mede werking te zullen blijven geven aan een betere honorering. De geestelijke adviseur der vereni ging ,dr P. J. de Bruyn, pleitte voor het gebruik van meer moderne Ne derlandse kerkliederen en in elk ge val voor het uitbreiden van het re pertoire op dit gebied. eenbrengen op een rekening, die aan bepaalde voorwaarden voldoet. Een niet onbelangrijke minderheid in de commissie acht de tijd nog niet rijp voor deze maatregelen. Zij wijst o.a. op ouderdomsvoorziening, de we duwen- en wezenvoorziening, ver betering invaliditeitsverzekering en verhoging van de leerplichtige leef tijd, welke desiderata van dringender aard wordt geacht. Een lid heeft bezwaren tegen het rapport als geheel. Zijn inzichten zijn in een afzonderlijke bijlage tot uit drukking gebracht. De commissie staat onder leiding van drs. H. L. Hansen, algemeen seretaris van de S.E.R. Het ontwerp van het interim-rapport is voorbereid door een sub-commissie onder voor zitterschap van mr. dr. L. F. H. Re- gout, directeur van de N.V. porselein en tegelfabriek Nosa te Maastricht, tevens lid van de Eerste Kamer. Verjaag de pijn en ellende van Rheumatiek. Waarom zou U kreunend en zuchtend in de kwellingen van rheumatische ongemakken berusten? Doe iets Neem Krusc'nen Salts! Kruschen is samengesteld uit zes minerale zouten die stuk-voor-stuk bevatten wat Uw bloedzuiverende organen nodig heb ben om Uw bloed zuiver te maken én.... te houden. Lever, nieren en ingewanden, in de loop der jaren wat verslapt, worden opnieuw de ac tieve zuiverende organen, die de on zuiverheden uit het bloed verwijde ren. De circulatie van het gezonde, zuivere bloed wordt krachtig gesti muleerd. En waar „zuiver' bloed stroomt krijgt rheumatiek geen kans. Haren en belastingen Eerste Kamer legt zich erbij neer De Eerste Kamer kan zich, vol gens het voorlopig verslag, thans over het algemeen neerleggen bij de voorstellen omtrent belastingverla ging en huurverhoging, al werd op verscheidene punten nog veel critiek geleverd. Vele leden betreuren, dat het tus- sentarief der vennootschapsbelasting werd gehandhaafd op 43 procent, aangezien bij de jongste versie van de wetsontwerpen het tarief der in komsten- en loonbelasting is vermin derd van acht tot zes procent. Ook dringen de leden er bij de regering op aan, dat de regering het vraag stuk van het verschil in draag kracht tussen de ongehuwden en de gehuwden zonder kinderen in studie neemt. Verder verdient de positie van de ouden van dagen bijzondere aan dacht, omdat voor dezen helaas niet geldt, dat de huurverhoging volledig- - wordt gecompenseerd. Een afwijzend standpünt zouden vele leden van de commissie uit de Eerste Kamer ten zeerste betreuren. Tenslotte be pleitte een groot gedeelte der com missie, dat een maximum grens werd bepaald van tachtig procent van het reëel genoten inkomen voor inkom stenbelasting en omzetbelasting. De huurverhoging werd door enige leden een onvoldragen vrucht ge noemd. GRATIFICATIES BIJ AMBTSJUBILEA De regeling inzake de toekenning van een gratificatie bij ambtsjubilea van rijksambtenaren en -arbeidscon tractanten is herzien met ingang van 13 Juli 1955 in dier voege, dat de gestelde maxima voor de uitgaven, welke bij een 25-, onderscheidelijk een 40-jarig ambtsjubileum kunnen worden besteed, zijn verhoogd tot een halve maand dan wel 2 weken salaris onderscheidelijk tot een maand dan (Advertentie) wel 4 weken salaris. Woensdagmiddag heeft de voorzit ter der Katholieke Volkspartij, mr H. W. van Doorn, te Den Haag de KVP- commissie ad hoe voor de woning bouw geïnstalleerd. De zecommissie staat onder voorzit terschap van prof. G. H. Holt, hoog leraar in de architectuur aan de tech nische hogeschool te Delft. Leden der commissie zijn mevr. T. Belien- Smulders, burgemeester van Middel- beers, en verder mr F. Andriessen, M. J. Duices, drs F. K. Langemeijer, mr J. N. Metz, drs A. v. d. Pol, G. A. R. van Pickartz, ir J. Rademaker en H. Werkhoven. Adviserende leden zijn de heren W. J. Andriessen, ir E. Kraaijvanger en F. van Vliet, leden der Staten-Generaal. Zoals de voorzitter der KVP in zijn installatierede zeide, zal de commis sie bij haar onderzoek bijzondere aandacht besteden aan de eisen, wel ke uit een oogpunt van goede huis vesting aan de hoedanigheid der te bouwen woningen gesteld moeten worden. Het is de bedoeling, dat de commissie op korte termijn rapport zal moeten uitbrengen, en dat de re sultaten van het onderzoek nog in het werkprogram van de KVP voor 19561960 zal worden ingelast. Mr Van Doorn wees er verder op, dat de kwestie van de woningnood bijzonder door de KVP onder ogen moet worden gezien, omdat dit pro bleem de kern van het volk en het leven van het gezin raakt. Het is be langrijker, zo zeide hij, goede wonin gen te bouwen dan grootse gebou wen, die buitenlanders imponeren. Tijdens de eerste vergadering van de woningbouwcommissie ad hoe hield de voorzitter prof. Holt een korte inleiding, waarin hij onder meer opmerkte, dat het voor alles nodig is, dat de huizen een teken zijn van de waardigheid van het gezin, dat in zijn woning gelegenheid moet hebben tot vrije ontplooiing. Prof. Holt ging vervolgens de terreinen na, die de commissie zal hebben te onderzoeken. Grote aandacht besteedde hij daar bij aan de wijzen van bouwen op tal rijke bouwplaatsen, die hij niet aar zelde „bijbels" te noemen. Reeds in zijn eerste rede bepleitte hij een aantrekkelijk maken van de bouwnijverheid, daar het gebrek aan arbeidskrachten het knelpunt is ge worden in plaats van het gebrek aan materiaal onmiddellijk na de oorlog. Ook zal onderzocht worden of de remming van de z.g. minder urgente bouwwerken door de regering wel een evenredige verhoging van de huizenbouw te zien geeft. De com missie zal tevens onderzoeken of de hoogbouw, zoals die voornamelijk in de grote steden van het westen wordt gepleegd, wel bevorderd dient te worden. Gistermorgen is op het terrein van de Alco-fabrieken aan de Utrechtse straatweg 91 te Utrecht de 36-jarige sloper J. van der Beek onder vallend puin van een oude fabrieksschoor steen bedolven en op slag gedood. Samen met de sloper A. Breedveld was hij reeds geruime tijd bezig met deze aanvankelijk 32 meter hoge schoorsteen, die wegens uitbreiding van de Alco-fabrieken opgeruimd moest worden. Gistermorgen zou het nog recht opstaande gedeelte van ruim 9 meter hoog als een boom door de beide slo pers worden geveld. Zij hakten daar toe de fundering van de schoorsteen kapot, waarna zij een touw rond de schoorsteen knoopten. Zodra er beweging in de schoor steen zou komen, zouden beide slo pers elk een richting uitlopen. Van der Beek liep de verkeerde kant op ei: werd door het vallende gesteente getroffen. De man was op slag dood. De brandweer te Utrecht kon eerst geruime tijd later het ontzielde lichaam onder een blok puin van ruim 500 kg. vandaan halen. Beide slopers hadden het werk voor eigen rekening aangenomen. Visstand wordt op peil gebracht Bij de stuw van Lith is een nieuwe „vis-lift" ingebruik genomen, waarmee Nederland aanspraak kan maken op een Westeuropese primeur. Het minis terie van Waterstaat verwacht, dat deze elevator de visstand op de Maas in gunstige zin zal beïnvloeden en er toe zal leiden dat de zalm weer naar de Maas terug keert. De kanalisatie van de rivier heeft namelijk de zalm verjaagd. De zalmtrappen die in de stuwen gebouwd werden hebben dit niet kun nen verhinderen, omdat de praktijk heeft uitgewezen, dat zalm niet van springen houdt. De nieuwe elevator bij Lith, waarbij gebruik is gemaakt van de oude zalmtrappen, is voorals nog een experiment, waarvan men pas over twee jaar de volledige resul- talen kan weten. Tot dusver zijn de be vindingen gunstig en men denkt reeds elevator in de stuw bij Grave. Bij de kanali satie van de Rijn, die drie stuwen zal krijgen, kan bij de bouw van visele- vators eventueel gebruik gemaakt worden van de wetenschap die tot dan toe op dit gebied in Nederland vergaard is. Goot voor glasaal Het systeem van de elevator kan onder de waterspiegel worden gade Het ligt in de bedoeling van de Nederlandse regering een tussentijd se wijziging aan te brengen in de vertegenwoordiging bij de Wereld bank te Washington. Per 1 October zou prof. P. Lief tinck, oud-minister van Finapciën, de plaats gaan innemen van mr. D. Crena de Jongh als executieve di recteur. Prof. Lieftinck is reeds enige ma ilen door de Wereldbank uitgezon den, o.a. naar Turkije en Syrië. De huidige Nederlandse vertegen woordiger in het directoraat van de Wereldbank, mr. D. Crena de Jongh, is in 1952 benoemd in plaats van (minister Beyen. Gewoonlijk ge schiedt zulk een benoeming voor een periode van telkens twee jaar. VIJFDE JAARLIJKSE KAMPIOENSCHAP IN MACHINESCHRIJVEN. Het nationale kampioensohap in imachineschrijven, dat sedert 1951 jaarlijks ter gelegenheid van de da- mesbeurs wordt gehouden, zal dit jaar op 24 September in de rotonde van de Houtrusthallen in Den Haag worden gehouden. Er zal geen on derscheid worden gemaakt tussen electrische en niet-electrische ma chines. Bij deze wedstrijd wordt behalve snelheid ook accuratesse beoordeeld. De ervaring heeft geleerd, dat zich deelneemsters of deelnemers hebben aangemeld die in nauwkeurigheid te kort schoten. Een extra accuratesse- prijs wordt uitgeloofd voor de deel neemster of deelneemster, die het minste aantal fouten maakt. Bij de vorige wedstrijden is geble ken, dat zij, die niet boven de 250 aanslagen per minuut uitkomen, geen enkele kans hebben. Indien het aan tal foutieve aanslagen 1/2 procent van het totale aantal aanslagen overschrijdt, is men al evenzeer kansloos. Vliegtuigwrak kwain boven water Oorlogsherinnering in de Lek Sinds enkele dagen worden in Lek- kerkerk weer pogingen in het werk gesteld om de Amerikaanse bommen werper die in 1944 bij een luchtge vecht in de rivier de Lek gestort is, te bergen. Dinsdagmiddag is een gedeelte van de cabine met de vleugels, waarop groot en duidelijk de Amerikaanse ster geschilderd staat, door het water heen naar een zandplaat in de Lek gesleept, aangezien de bok niet bij machte was het geheel op de kant te plaatsen. Bij laag water kan men het gelichte deel van het wrak van de kant af zien. Volgens verklaringen van overlevende geallieerde solda ten, die in 1944 door de Duitsers krijgsgevangenen zijn gemaakt, moe ten zich in het wrak nog de stoffelijke resten van enkele inzittenden bevin den. Bij de totyiusver gedane onder zoekingen heeft men nog niets gevon den, wat hierop wijst. Vrijdagmiddag zal een grotere bok komen om het laatste gedeelte te bergen en het ge heel op de wal te zetten. Brandweer wilde hals over kop blussen Alleen over kop j Aan de Rijksweg te Overschie is gisteren een hooischuur volkomen afgebrand. De brand ontstond door een schilder, die bezig was de verf van de schuur af te branden. De Delftse brandweerauto, die onmid dellijk gealarmeerd werd, sloeg op weg naar de brand over de kop, zo dat men werkeloos moest toezien hoe de vlammen hun vernietigend werk verrichten. geslagen vanachter dikke plastic ra men. De schubvis die de rivier komt opzwemmen, wordt bij de lift door een tegenstroom langs de ramen ge lokt en komt dan in een wachtka mer. Is deze ruimte voldoende met vis gevuld, dan valt achter de vis een schuif dicht. De rest van het proces is te vergelijken met dat van een schutsluis. De viselevator bevat te vens, een afzonderlijke goot voor de glasaal, die over de bodem tussen rijshout omhoog zwemt, De laatste hindernis is een zogenaamde stro- kooi, waarin de aal een \triicale weg van circa een halve meter aflegt. Hierin bevindt zich ook een constan te tegenstroom. De visiift van Lith heeft circa 70.000.gekost. Hec ;s de bedoeling in de toekomst de be diening vol-automatisdh te maken. Veroordeeld door Krijgsraad Militairen hielpen bij ontvluchting Een wachtmèester, twee soldaten eerste klasse en een gewoon soldaat, gelegerd in een Amersfoortse kazerne hebben voor de krijgsraad te velde West in Den Heag terechtgestaan, om dat zij in de nacht van 28 op 29 Mei de zich in arrest bevindende soldaat B. hadden geholpen bij diens ont vluchting. De 21-jarige wachtmeester H. J. H. M. uit Haarlem had de bewuste avond een gesprek gevoerd met de gevange ne, waarbij deze zijn plan had ver teld. Toch nam M. geen maatregelen en stak hij geen vinger uit toen de gevangene was ontvlucht dmhHoaa.t gevangene was gevlucht. De 21-jarige soldaat der eerste klasse N. G. van D. uit Wijk aan Zee, had als korporaal van aflossing de deur van B's cel opengemaakt. De 20-jarige soldaat der eerste klasse W. P. M. V. uit Haarlem had aan de vluchteling een paar schoenen en een baret gegeven en de 21-jarige soldaat H. Ch. O. uit Heilo had de vluchtende aan een uniform geholpen. De auditeur-militair requireerde tegen M. twee maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest en verlaging tot soldaat laagste klasse, tegen D. een maand en twee weken met aftrek en verlaging tot soldaat laagste klasse en tegen V. en O. ieder drie weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en ƒ30.subs, drie weken hechtenis. De verdediger, kapitein Koster, de commandant van de beklaagden, sprak vol lof over de vier jongeman nen, die hij tot zijn beste militairen rekende. Na raadkamer veroordeelde de krijgsraad M. tot twee maanden met aftrek en verlaging tot soldaat laagste klasse, D. tot een maand met aftrek en verlaging en V. en O. ieder tot twaalf dagen met aftrek. BAARNS BEDRIJF SLUIT WEGENS PERSONEELSGEBREK. Zaterdag wordt de wasserij van de heer K. Kraaienhof aan de Eem- straat in Baarn opgeheven wegens gebrek aan personeel. Het is een goed renderend bedrijf, dat 32 jaar geleden door de heer Kraayenhof, destijds 30 jaar oud, gesticht werd en dat nu louter en alleen tenge- I volge van het personeelsprobleem moet worden geliquideerd. Vooral aantrekken van voldoende vrouwelijk personeel in de wasserij (is de laatste tijd een onmogelijkheid gebleken. Een éénjarig kind was gisteravond de stomme getuige van een vechtpar tij tussen twee beschonken lieden en de politie in Den Haag. Het kind was door een van de mannen zolang mid den op het wegdek gelegd, terwijl zij poogden met enkele agenten af te rekenen, die door burgers op de on gewone processie attent waren ge maakt. Toen de slag echter eenmaal aan de gang was koos het publiek de zij de van de dronken lieden. De agen ten moesten enige ferme tikken met de gummistok uitdelen voordat de twee herrieschoppers ingesloten kon den worden. Een burger bracht het kind naar het bureau waar het later door de moeder werd afgehaald. AUTO OVER DE KOP. Op het nieuwe verbrede wegdek van de Muiderstraatweg tussen Bus- sum en Muiden wilde gisterenmor gen de chauffeur van een militaire wagen links afslaan, juist toen een personenauto hem wilde passeren. De auto's botsten tegen elkaar, waarbij de personenwagen over de kop sloeg. De bestuurder bleef ongedeerd. Friese burgervader in Spaans gasthuis De burgemeester van Leeuwarden, mr A. A. M. van der Meulen is in het ■ziekenhuis van Granada in Spanje opgenomen. Op 18 Juli werd hij licht gewond toen zijn auto, waarin hij met zijn echtgenote en beide zoons een vacantie-tocht maakte, over de kop sloeg. Kort na-het ongeval liet hij zich in een ziekenhuis opnemen voor een spoedeisende operatie, die evenwel geen verband hield met het auto-on geval. Echtgenote en zoons blijven in Granada tot de heer Van der Meu len het ziekenhuis kan verlaten. Dit zal vermoedelijk spoedig gebeuren. Hoofdprijs kwam uit de lucht vallen De 15-jarige leerling van de tech nische school te Groningen Albert Nijveld kreeg gistermiddag de door hem gewonnen hoofdprijs van de rheumabestrijdingsactie op origineie wijze in handen. Hij werd opgeroepen via de radio, verscheen op het ren baanterrein in het stadspark en zag voor zich een nieuwe fiets uit de lucht vallen. De fiets was gemonteerd aan een helicopter, die door bestuurder E. Schuller vlot op het renbaanterrein werd neergezet. Het rijwiel werd de jongen overhandigd nadat het los schroeven heel wat moeite had ge kost en toen kon hij met twee fietsen terug keren naar huis, want nog niet zo heel lang geleden had hij een nieu we fiets van zijn vader gekregen. Goede vondst Albert had op 2 Juli op het Flores- plein enkele strooibiljetten gevonden, die de rheumaverrassingsactie willen stimuleren. Hij had meegedaan aan de jeugdactie en met succes. Albert Moordzaak Montfoort De verdachte in de moordzaak- iMontfoort de IJsselsteiner Th. A. v. d. B., die op 23 November 1954 de 15-jarige G. J. Looman met een jachtmes doodde is plotseling van 'het Amsterdamse Huis van Bewa ring naar de Rijkspsychiatrische in richting te Woensel overgebracht. Deze overplaatsing geschiedde op beschikking van de president van de rechtbank te Amsterdam en op me disch advies. Van de B., die in eer ste instantie tot één jaar krankzin nigengesticht en ter beschikkingstel ling van de regering is veroordeeld, had tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend. Zijn zaak, die gisteren door het Amsterdamse hof zou worden be handeld, is onverwacht van de rol afgevoerd aldus besluit de „Tel." Verdachtes raadsman, de Amster damse advocaat mr. R. P. Kokosky, was van de overplaatsing van zijn cliënt onkundig gehouden. Nijveld was bij familie op een boer derij te de Wijk, toen zijn moeder schreef dat hij terug moest komen. De jongen kwam tegen zijn zin, maar toen hij de reden vernam had hij het er graag voor over. Toen Albert met zijn nieuwe bezit het terrein verliet, was de helicopter reeds op weg naar Surhuisterveen, Frederiksoord en Steenwijk om ook daar enkele kin deren gelukkig te maken. Bromfietser stak snelweg over Op de rijksweg RotterdamDen (Haag is gistermiddag omstreeks half vier een bromfietser verongelukt en om het leven gekomen. Het slacht offer was de 71-jarige Delftenaar J. H H. K-, die met zijn bromfiets op de locaalweg, evenwijdig aan de snelverkeersweg, uit de richting Delft kwam aanrijden en ter hoog te van Ypenburg plotseling' de snel weg overstak. Hij werd gegrepen door een personenauto, bestuurd door de heer A. J. M. Z. uit Schie dam, die de bromfietser met een snel heid van ongeveer 100 km. achterop kwam. De heer Z. probeerde nog naar links uit te halen, maar hij kon een botsing niet voorkomen. De bromfietser was vrijwel op slag dood. Bij de botsing werd een ach terportier van de auto van de heer opengerukt, waardoor zijn 36-jarige echtgenote naar buiten werd geslin gerd. Voor mevrouw Z. liep het ongeluk echter goed af. Zij schoof over de weg en liep daarbij alleen enige schaafwonden op. De Ned. Spoorwegen, bestuderen de mogelijkheid, de lijn Alkmaar Den Helder te electrificeren. Momen teel wordt de dienst op deze lijn met een diesel onderhouden. Men zou voorts overwegen ingeval van electrificatie in de toekomst een uurdienst vanaf Den Helder in te stellen, waarbij men treinen zou wil len laten lopen, die het ene uur Den HelderAmersfoort rechtstreeks ver binden en het andere uur Den Hel derRotterdam. Tevens zou men overwegen het baanvak Schagen Anna Paulowna van een dubbel spoor te voorzien.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6