GALA-VOORSTELLING VAN HET KINDERCIRCUS „KNIKKEBEEN" WERD EEN GEWELDIG SUCCES Se (iiaóóiefie ckcu&dfeeK yaed yettafifen Jeugdige artiesten wisten, hoe ze hun nummer moesten brengen De heer. HL Lombert werd 70 jaar Hartelijke huldiging door de Katholieke Leidse raadsfractie DONDERDAG 28 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Een geslaagd experimer Het was niet alleen een „hoog-geëerd", maar ook een zeer welwillend publiek, dat gisteravond tegen half acht de tent van circus „Knikkebeen" vulde op een veldje aan de Asserstraat bij de Burggravenlaan. Men ging kijken naar een kindercircus en dan wil men niet te critisch zijn. De „ar tiesten", deelnemers aan de R.K. Vacantiebezigheden „Vacantievreugd voor de jeugd", waren voor het merendeel leerlingen van de lagere scholen en wat kan men van hen verwachten? Deze vraag is niet onbeantwoord gebleven! Men heeft dezelfde ervaring opgedaan als een voetbalmaniak, die zweert bij hoofdklassers en op een practisch voetballoze Zondag bij een wedstrijd op een afgelegen veldje terecht komt, om te ervaren, dat techniek en super-systemen door een flink portie gezond enthousiasme in de schaduw kunnen worden gesteld. De inschikkelijkheid, waarmede het publiek naar het circus was gekomen, bleek volkomen overbodig. De wijze, waarop het uitgebreide programma werd uitgevoerd was niet „nou ja, aardig!maar om een opgevangen karakteristiek van een klein ventje te gebruiken „steengoed"! Men heeft van het begin tot het einde genoten en dat is een resultaat, waarop de organisatrice, mevrouw A. NeuwahlSanders, en dë regisseur, Joop Koevoets, trots kunnen zijn, 1 herspelen gaan aan de tekst ten ronde. Hier lag er iets spontaans )ver en wij kregen de indruk, dat •r kansen te over waren en die Lansen werden ook benut om hier vn daar nog wat te improviseren. Goochelaar in de dop. Hoewel de jeugdige artiesten on- 'er schuilnamen werkten en wij er niet op uit zijn, om de enkeling in ie hoogte te steken, willen we toch het goochelaartje er eens even uit wippen. Niet als een uitzondering, maar als een voorbeeld van „zo heeft men de nummers opgezet". De regisseur had hem het echte goochelaar-manuaal kunnen bijbren gen. Hij werkte zijn nummer dood kalm af en zag inderdaad kans, om bij zijn eenvoudige trucs de aan dacht van het publiek af te leiden en zeer verrassend de clou te bren gen. Hij nodigde zelfs deken Jansen uit, om een van de trucjes te proberen, welke uitnodiging de deken onder klaterend applaus aanvaardde. Nu is goochelen een hachelijke be zigheid en het is uitgesloten, dat al les gesmeerd gaat, als men voor de eerste keer voor het publiek ver schijnt. Ook gisteravond was dat het geval, maar iedereen heeft met be wondering moeten constateren, dat de beroemde mr. Umrico Dubbelbo- dem zich geen enkele keer uit het veld liet slaan en voor iedere moei lijkheid een oplossing wist te vinden. De Elastiek-sisters zorgden voor verbluffende staaltjes parterre-acro- batiek. Een van de zeer goede num mers uit het onderhoudende pro gramma. Foto's v. d. Horst „Snoepje van de week". Dit is één voorbeeld, maar er zijn er veel meer. Men redde zich altijd en dat is het kenteken van de goede artiest. 'De meisjes verzorgden aardige dansnummers en parterre-acroba- tiek. Men beschikte over één meisje, dat kennelijk goed thuis is op de balletschool en enkele sierlijke dan sen uitvoerde. In de balletten had -zij „amateurs" om zich heen, veel aanleg en ambitie toonden. Ook de slangenmens Eleonora Sandirelli liet imponerende staaltjes van lichaamsbeheersing zien. Vooral de kinderen leefden met de gebeurtenissen mee, maar ook de volwassenen genoten. We herinneren ons o.a. dat bij de opkomst van 'Knikkebeen met Puck, een ver- sohrikelijk lange jongen, een dame gierend uitriep: „Daar heb je het snoepje van de week!" Uiteraard kunnen we het omvang rijke programma niet punt voor punt bespreken. Er waren vele soor ten dierendressuur, een alleraardigst optreden van Knikkebeen met het verstandige paard Maruschka, rol schaatsen, koorddans en nog veel an dere attracties. Veel zorg was er ook besteed aan de costuums. 't Echte paard. Als gaste tussen de kinderen za gen we freule Sixma van Heemstra oxit Wassenaar aan het werk in een zeer geslaagde dressuur-proef. Zij bracht deze avond het enige echte paard in de piste. In haar nummer, waaraan de Wassenaarse Kinderrui tertroep meedeed, traden ook twee geiten op, die met het paard op zeer goede voet stonden. Het was goed gezien, om aan freule Sixma van (Heemstra zowel het laatste pro grammapunt voor de pauze als het slotnummer toe te vertrouwen. In de komende weken zal er voor de liefhebbers nog wel gelegenheid komen, om zelf eens naar het kin dercircus te gaan. En die kans moet men niet laten schieten. Men zal ver baasd staan over bet feit, dat de klas sieke circussfeer zo goed kon wor den getroffen en dat men de kinde ren zo tastbaar heeft weten te ma ken, wat er van hen verlangd werd. Het circus is 'bereid te spelen voor verenigingen en groepen in het tijd vak van 1120 Augustus. Opgave: Hoge Rijndijk 33, post Leiderdorp, tel. 30624. Bloemen en applaus. De avond werd ingeleid door me vrouw NeuwahlSanders, die de belangstellenden verwelkomde onder wie deken M. A. Jansen, vele pas- Freule Sixma van Heemstra uit Wassenaar verleende medewerking met de Wassenaarse kinderruiter- groep. Hier het slot van een dressuur- proef, waarbij het echte paard broe derlijk naast zijn namaakcollega staat ,.J toors, kapelaans .en paters uit Leiden en omgeving, wethouder Menken, het raadslid Ten Broek en de heer Coers, die wethouder Van Schaik vertegenwoordigde. Mevrouw NeuwahlSanders zei, dat het motto van circus Knikkebeen was: Door de kleinen voor de gro ten! Zij bracht dank aan allen, die dit experiment hadden helpen ver wezenlijken, speciaal aan het ge meentebestuur van Leiden. Ook de moeders van de medewerkenden kregen een verdiende pluim, want zij hadden veel van haar tijd gegeven, om de keurige costuums te maken. Na afloop van de voorstelling, toen het donderend applaus geluwd was, bood mevrouw NeuwahlSanders aan freule Sixma van Heemstra en de heer koevoets bloemen aan. Kapelaan de Jong sprak een slot woordje, waarin hij de organisatrice en de regisseur dankte voor het werk, dat door hen is verricht, om dit prachtige resultaat te bereiken. TERAARDEBESTELLING VAN DE HEER J. VERHOEVEN. Hedenmorgen vond in de Parochie kerk van de H. Leonardus de uit vaartdienst plaats voor de heer J. Verhoeven, onderwijzer aan de R.K. School aan het Rapenburg. De H. Mis van Requiem werd op gedragen door pater R. Maarschal- kerweerd O.F.M. Achter de lijkauto sloten de leerlingen zich aan van de klas van de overledene onder leiding van de heer J. Bonnet, wnd onder wijzer van de klas van de overledene Op de begraafplaats waren o.m. aanwezig de heren C. Pieterse, wnd hoofd van de R.K. School aan het Ra penburg, H. Rijkelijlchuizen, C. van Dieren, H. Blom en Koolloos, allen onderwijzers van de R.K. School aan het Rapenburg en de heer v. Hete- ren, hoofd der RJC. School aan de Haarlemmerstraat. Bij afwezigheid van rector F. Ber- nefeld was het Schoolbestuur verte genwoordigd door het dagelijks be stuur, vele vrienden en kennissen van de overledene. De beaarding werd verricht door pater Maarschal- kerweerd. De kist was bedekt met vele kransen o.a. van de familie en collega's van de overledene. De eerste man van i circusspul, die de bezoekers te zien krijgen, is de kleine piccolo. De start was al direct voortreffe lijk. Met veel zwier presenteerde de directeur van het circus de vrije paardendressuur, waarna het hoge schoolrijden, van miss Sylvia volgde. Alle dierennummers hebben het trouwens gedaan. De kinderen, die de rol van paard, olifant, leeuw of beer mochten spelen, voelden zich goed thuis achter de maskers en on der de dierenhuidjes. Maar het was niet zonder meer leuk. Zij toon den gevoel voor rhythme en gaven blijk de circussfeer voortreffelijk aan te voelen. Knikkebeen. Tóen Knikkebeen werd aangekon digd werd het muisstil in de tent. Eindelijk was dan het ogenblik aan gebroken, waarop „de man", wiens avonturen reeds in stripvorm aan zijn komst waren voorafgegaan, in levende lijve voor zijn bewonderaars zou treden. We zijn er van overtuigd, dat het kereltje met de slappe knieën in de smaak is gevallen. Zijn wonderlijke costuum paste goed bij het persoon- i tje, dat men zich had voorgesteld en zijn grollen waren kostelijk. De tekst was trouwens toch heel geslaagd, ook in de andere nummers. Niet te ingewikkeld en ook weer niet te simpel. Echt geschreven voor jongens en meisjes. Men had de ar tiesten niet de gelegenheid ontno men, om kinderlijk te zijn en dat was een grote verdienste. Veel kin- 't Werd even stil, toen de beroemde man met de slappe knieën in de piste verscheenKnikkebeen in levende lijve, Mr. Umrico Dubbelbodem, de „we reldberoemde" goochelaar. DE TELEPATHISCHE HULP BIJ EEN LEIDS ONGELUK. Het tijdschrift „Lichaam en Geest" gewijd -aan de volksgezondheid en de paranormale begaafdheid, 'bevat een rechtzetting van het speurwerk naar het op 1 Maart j.l. in de „Room- burgerput" verdronken meisje. De rol, die de Leidse telepaath-magnetiseur, de heer G. Pauw, daarbij heeft ge speeld, wordt alle recht gedaan. Het artikel besluit: „Wij zouden over deze gebeur tenissen niet in bijzonderheden zijn getreden, ware het niet, dat hier door het 'persbericht over de telepaath Croiset ten aan zien van de prestaties van de Leidse telepaath-magnetiseur Ge- radus Pauw onrecht is geschied. Immers, gebleken is, dat de heer Pauw in deze zaak veel nauwkeu riger aanwijzingen heeft gegeven dan de heer Croiset De eer voor het opsporingswerk in dit tragische geval komt dus in de eerste plaats toe aan de heer Pauw. Deze is van mening en wij met hem dat met gebeurte nissen als deze uit piëteitsover- wegingen tegenover de familie geen persreclame gemaakt dient te worden. Nu echter hierover een tendentieus persbericht is versche nen, meenden wij op verzoek van de familie de juiste toe dracht der feiten te moeten publi ceren, zoals deze ons door ambte naren, familieleden en ooggetui gen werd gerapporteerd.'' Het was voor de heer H. Lombert, die gisteren zijn 70ste verjaardag vierde, een verrassing Maandag in onze courant te lezen, dat er gelegen heid was tot het aanbieden van ge lukwensen in de zaal van het St. Elisabeth-ziekenhuis. Hij wist er niets van, doch bij informatie hoorde hij dat het goed was» En het was goed, want omstreeks half vier gistermiddag arriveerde daar de Katholieke raadsfractie on der leiding van de heer A. van Dijk. Van de raadsfractie waren dr. H. Kortmann en de heer J. Aalders door uitstedigheid verhinderd. Even later kwamen ook de wethouder van openbare werken, de heer A. J. Jon- geleen, mr. H. F. A. Donders en j echtgenote, mevrouw Goudswaard Kn'ipscheer en verschillende beken den van de thans 70-jarige voegden zich in de rij om gelukwensen aan te bieden, waarna de heer A. van Dijk het woord nam. Spr. zeide, dat de mededeling in „De Leidse Courant" voor de heer Lombert ongetwijfeld een' verrassing was geweest, maar eigenlijk was het dit voor iedereen; want er zijn in het leven van de heer Lombert ver schillende pthasen geweest, waarop men zich afvroeg: „Zou het dan nu gebeuren", waarbij spr. doelde op de bijna voortdurend wankele ge zondheidstoestand van de thans 70- jarige. Deze dag was de heer Lombert evenwel het opgewekte slachtoffer om deze 70ste verjaardag te vieren. De Katholieke raadsfractie was evenwel verheugd op deze dag te kunnen tonen, dat zij het betreurt de heer Lombert niet meer in haar mid den te hebben. Als geboren en geto gen Leidenaar was hij daar zeker op zijn plaats. Nu evenwel greep spr. deze gelegenheid dankbaar aan om hem nog eens extra te bedanken voor hetgeen hij voor de gemeente èn voor de Katholieke partij, voor deze laatste niet in het minst als propa gandist, heeft gedaan. In 1933 was spr. bij zijn komst in Leiden onder leiding van de heer Lombert propagandist geworden. In de verkiezingspropaganda was het hem daarbij dikwijls opgevallen, dat de heer Lombert het aandurfde van de hoge toren te blazen zonder dat er geld in kas was, waarop hij altijd durfde zeggen: „Dat komt wel in orde!" en het is immer in orde gekomen. De heer Lombert heeft in dikwijls. moeilijke omstandigheden pijnlijke dingen ronduit durven zeggen en dat 'heeft spr. altijd in hem kunnen waarderen. Als politiek vriend in de K.V.P., de propaganda-club en de raadsfractie zegde spr. de heer Lombert hartelijk dank voor het vele door hem verrich te werk, waarbij spr. als blijk van waardering namens de Kath. raads fractie een enveloppe met inhoud aanbood. Weth. Steph. Menken, die met de Kath. raadsfractie was meegekomen, voegde daar nog een enveloppe bij namens de afd. Leiden van de KVP, waarvan hij voorzitter is. De heer Lombert dankte met en kele woorden voor de geuite waarde ring en de geschenken. Later op de middag kwamen ook wethouder J. C. van Schaik, de raads leden B. de Kier en J. H. Schüller, de heer D. Boogerd', directeur van Gemeentewerken en de heer Th. Bardard, hoofdcommies ter gemeen- Ite-secretarie, hun gelukwensen aanbieden, terwijl dit pok nog werd gedaan door de heer P. Lut, oud medewerker dn de .Kath. Volksbond. De burgemeester van Leiden, jhr. cmr. F. H. van Kinschot, die verhin derd was persoolijk aanwezig te izijn, zond een schriftelijke geluk- Weth. A. J. Jongeleen, toen hij de heer H. Lombert gelukwenste met zijn verjaardag.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5