Vliegen of varen naar Australië? Waar is de koudste streek op de aarde? Kwestie Woonruimte-commissie op vreedzame wijze opgelost Havenloze luchtvaarder? Een onderhoud met de nieuwe Nederlandse bisschop, mgr. Romeijn „Samenwerking met Indonesische regering heel prettig'' DONDERDAG 28 JULI 1955 DE LE1DSE COURAN'I EERSTE BLAD - PAGINA 2 Ojmekon-dal behaalt diepvries-record Kouder dan aan de Noordpool is er nergens, meende men vroeger. In derdaad is het daar in het allerhoog ste Noorden bedenkelijk koud. Tem peraturen van 40 tot 45 graden onder nul zijn daar geen uitzondering. Maar er zijn plekjes op aarde, waar het nog kouder kan zijn. De plaats, die lange tijd het koude-record op haar naam had staan is Werchojanks in Siberië. Daar pleegt de temperatuur des winters te daien tot 60 graden onder nul. Vergissingen waren uitgesloten, want Werchojanks beschikt over een meteorologisch station, dat nauwge zette waarnemingen doet. Wercho- jansk was befaamd om zijn „onmen selijke koude". In het jaar 1892 werd een „diepvries-minimum bereikt van maar liefst 70 graden vorst. Wie in zulk een koude zijn neus buiten de deur steekt, speelt met zijn leven. ÖEKOUDSTE STREEKi DER AARDE Toch is na de tweede wereldoorlog gebleken, dat Werchojansk's „Diep vriesrecord" gebroken is en wel door een plek, die enige honderden kilome ters ten Zuidoosten van Werchojansk ligt. Tot omstreeks 1930 was niemand uit Europa ir. dat gebied geweest. Eerst na dat jaar waagden de Rus sen er zich heen. Ondekkingsreizigers troffen op ongeveer 63 graden N.B. nabij de rivier de Indigarka een streek aan, waar zij lager tempera turen vaststelden dan die van Wer chojansk. Na de ontdekkingsreizigers kwamen er geleerden naar toe. Zij bevestigden, dat het „Diepvries-re cord' 'inderdaad toekomt aan het Oj- mekonrdal. Zij registreerden er tem peraturen van 78 graden beneden het vriespunt. Zelfs in de zomer zijn er dagen dat het er hard vriest. Het Ojmekon-dal ligt op een hoog te van ongeveer 550 meter. Woeste, hoge bergen, die tot op '3000 meter hun toppen hemelwaarts stekken, om- sluiten het. Geen warme luchtstroom genoeg zou zijn! dringt in het dal door. Van dierlijk of plantaardig leven is geen sprake. Het Ts jerky-gebergte, (waarin het dal ligt) is zeer lang onbekend ge bleven, zodat de kaarten van Sibe- rië daar of een witte plek of onjuiste gegevens bevatten. De stad, die het dichtst bij 's we relds „diepvries-centrum" ligt is Ja- koetsk. Ook in Jakoetsk is het koud, maar als stad is Jakoetsk niet onge zellig. Men kan er gemoedelijk een bioscoop je pakken.... en dat doen Russische onderzoekers, die op weg zijn naar het „diepvries-dal", dan ook steevast, als zij de lange luchtreis (8000 km.) van Moskou gemaakt en op het vliegveld van Jakoetsk geland zijn. Na het bioscoópje wordt het ech ter bittere ernst en bitter koud voor hen, want dan moeten zij, ook in het hartje van de winter, naar het Ojmekon-dal om er onderzoekingen te doen. De Noordpool, de Zuidpool, Alaska, Groenland, Wercholansk, het Ojme kon-dal zijn achtereenvolgens de houders van het „Diepvries-record" geweest. Reeds zijn er geleerden, die menen, dat er nog koudere punten tc vinden zijn dan het Ojmekon-dal. Alsof „Siberisch koud" nog niet koud Gemeenteraad Leidschendam het door hen ingenomen standpunt terugkwamen, meende de voorzitter een oplossing gevonden te hebben. Hij stelde voor een nieuwe woning- ruimtecommissie (eigenlijk de wet telijk bedoelde vorderingscommissie) te benoemen in de volgende verga dering en daarnaast een adviescom missie te kiezen, waarin tevens een of twee wethouders zitting kunnen nemen. Daardoor zal er steeds beter overleg zijn tussen de beide commis sies, wat ongetwijfeld tot een vrucht bare samenwerking zal leiden. Nadat deze geruchtmakende kwes tie nu tot een bevredigende oplossing is gebracht, kwam de uiterst lange aan de orde. Bij de ingekomen stukken op de raadsvergadering te Leidschendam was een kennisgeving van de heer J. C. van den Bosch uit Stompwijk, dat hij zijn aanvrage om onslag uit de woonruimte-commissie als niet ge daan wilde beschouwen. Spr. grondde zijn besluit op de inmiddels plaats gehad hebbende bespreking tussen B. en W. en de leden van de com missie, waarbij het spr. duidelijke ge bleken was, dat B. en W. ondanks de niet al te prettige afloop van de be spreking toch op voldoende wijze blijk hebben gegeven te willen sa menwerken met de commissie. De andere leden van de commissie bleven bij hun critiek op de wijze waarop B. en W. vrijwel als regel de adviezen van de commissie ter zijde legt. Over dit onderwerp is daarna door elkaar nog anderhalf uur volge praat, waarbij B. en W. bij hun stand punt bleven dat de commissie zich niet heeft te bemoeien met't gemeentelijk woonbeleid, waarvoor alleen B. en W. de verantwoording dragen. De com missie is geen commissie van bijstand maar enkel een commissie van advies zonder meer. Oplossing Daar de heer Boone (PvdA) con stateerde, dat de raad met deze com missie thans danig in de knoei zit, kwam de heer mr. Dietz (KVP) met een verzoenend voorstel om een meer soepeler houding van B. en W. en dan enige richtlijnen te geven voor de commissieleden. De voorzitter was het hiermede eens, mits de commissie zich precies houdt aan haar taak, welke beperkt is tot het geven van advies en zich niet bemoeit met het gemeentelijk woningbeleid. Wethouder De Ruyter verklaarde dat het absoluut onwaar is dat de burgemeester in de woningkwesties als dictator optreedt. Nadat de sprekers steeds weer op Sinds onlangs de nieuwe regeling Inzake de reiskosten voor emigran ten naar hun land van bestemming in werking is getreden, is het ver voer van emigranten per vliegtuig naar Australië vrijwel geheel ge staakt. Er zijn over dat vervoer critische beschouwingen gegeven, waarin o.a. van een „verkapte subsidie aan de K.L.M. werd gewaagd. Ook zijn in het verleden scherpe aanmerkingen gemaakt op bedoeld luchtvervoer, omdat de emigranten er akelig aan toe zouden zijn, bij zo weinig bewe gingsvrijheid gedurende vier dagen vliegen. En als klap op de vuurpijl is er het alarmerende verhaal in een Austra lisch blad, omtrent afschuwelijke misdragingen door Europese emi granten in vliegtuigen. Welk vervoer is voor de emigrant de beste, vliegtuig of schip? Om te beginnen met de klap, die een kort knaleffect veroorzaakte in het vervoer' van emigranten per vliegtuig zij geconstateerd dat het betrokken blad speciaal de emigran ten uit de Zuidelijke staten van Eu ropa, scherp becritiseerde. De aanleiding was het feit, dat emigranten-vliegtuigen, welke op „Mascot" nabij Sydney arriveerden, compleet „uitgewoond" waren in die paar dagen tijd. Passagiers maakten er in drie dagen een „varkenshok" van, zo constateerde een lid van het vliegveldpersoneel- De toiletten wa ren compleet onbruikbaar; overal in het toestel lag rommel opeengehoopt. „Hun kleren zijn vuil en slordig; de mensen kennen geen manieren en eten als honden. Dit soort emigran ten is in Australië uitermate onge wenst", vermeldde het artikel, als gevolg waarvan de minister voor de immigratie, mr. Holt, een onderzoek toezegde. Nu moet ik hierbij nog eens bena drukken, dat de critiek in hoofdzaak emigranten gold, afkomstig uit Zuid- Europa; geen enkele Luchtvaart Mij. werdi genoemd en evenmin een spe ciaal land. Deze critiek moge gelden als algemene impressie en.... waar schuwing! Vaak was ik aanwezig op het vliegveld „Mascot" wanneer een Nederlands toestel met emigranten arriveerde en aan de hand van er varingen hierbij opgedaan, mogen enkele opmerkingen worden ge maakt. Het subsidie-verhaal. Doch allereerst iets omtrent de cri tiek op een zgn. „verkapte subsidie aan de K.L.M.". Het is voldoende bekend, dat sinds lang de K.L.M. een wekelijkse dienst onderhoudt op Biak. Als gevolg van de omstandigheid, dat in het verle den de kosten voor vervoer per vlieg tuig of schip vrijwel gelijk waren, verkozen sommige emigranten het luchtvervoer. Hiervoor legde K.L.M- een tweede toestel in op de Biak-route, welk toestel passagiers doorbracht naar Sydney. Men zou dus hoogstens van een extra subsidie door de regering jegens vliegende emigranten kunnen spreken. Nu bij de nieuwe regeling een emigrant on geveer 400 per persoon moet bijbe talen, indien hij vervoer per vlieg tuig wenst, is dit vervoer enorm te rug gelopen. Waar onder het oude systeem ongeveer 50 a 60 Ned. emi granten op „Mascot" arriveerden, zijn het er momenteel slechts vier of vijf! Van welk een betekenis dit lucht vervoer van emigranten is geweest moge blijken uit het feit, dat tot nu toe ruim 10.000 emigranten naar Australië en plm. 1500 naar Nieuw- Zeeland werden gebracht. En nim mer vond een ongeluk plaats. Doch dit terzijde! Vóór- en nadeel Er is uiteraard voor mij geen enkele reden om vóór of nadeel van vervoer van emigranten per vlieg tuig of schip aan een beschouwing te onderwerpen; ik wil mij slechts bepalen tot hetgeen kon worden ge constateerd bij aankomst van onze vliegtuigen met emigranten in Aus tralië. Met de hand op het hart kan ik verzekeren, vrijwel nimmer een klacht van een „luchtpassagier" te hebben vernomen, zelfs niet na de „lon,g leg" van Biak naar „Mascot". Negen uur vliegen. En al moge een ouderpaar met enige kinderen blij zijn hen wat meer ruimte te kunnen geven; men had de vier vliegdagen niet als een te grote last gevoeld. Spreek daaren tegen met de scheepspassagiers; ne gen adnkbaar voet aan wal te kunnen zetten, hetgeen allerminst critiek in houdt op de verzorging aan boord der schepen. Doch tussen vier dagen en vijf weken ligt toch wel enig ver schil! Gewenste aanvulling Nu zou het onmogelijk zijn om, al onze emigranten per vliegtuig te vervoeren, niettemin betekent dat vervoer m.i- een goede en gewenste aanvulling. Emigranten voor wie een zeereis een marteling zou zijn; per sonen die om een bepaalde reden snel naar hier gebracht wensen te worden, prefereren ongetwijfeld het vliegtuig. Bovendien geeft weke lijkse aanvoer van emigranten een betere en snellere spreiding door de diensten, welke hen hier behulpzaam moeten zijn, dan wanneer op een ge geven ogenblik een duizend emi granten tegelijk aan land werden gezet. Nu zal men bezwaarlijk van de regering kunnen eisen dat zij de extra kosten voor dat luchtvervoer, geheel voor haar rekening neemt; ook de emigrant moet het iets waard zijn, doordat hij spoedig weer „aan de slag" kan. Doch er is nog een an dere reden waarom het practisch ge heel uitvallen van het luchtvervoer van emigranten naar Australië uiter mate ongewenst is. 3. Het is indertijd een grote con cessie van de Australische regering geweest, om aan de K.L.M. een we kelijkse dienst toe te staan; er zijn buitenlandse maatschappijen die het niet verder dan tot een maandelijkse dienst mogen brengen. Hoe meer personen de K.L.M. naar Australië vervoert, te sterker wordt haar po sitie hier en in de andere landen welke „gedaan" worden tijdens de reis. Er is dus bovendien sprake van een „introductie" van ons land over de wereld. Ik heb anderzijds critiek gehoord op het feit dat de K.L.M. haar ta rieven voor het vervoer naar Aus tralië verhoogde, waardoor het voor de emigranten bezwaarlijker zou ge worden zijn per vliegtuig te rei zen. Doch mogelijk zouden regering, K.L-M. en als meest belangheb bende! de emigrant bij elkaar kunnen komen omtrent verdeling van de reiskosten. De zaak is het on getwijfeld waard! Landverhuizers Tenslotte acht ik het gewenst nog een enkele opmerking te maken om trent de „verschijning" van verschil lende Nederlandse emigranten, die hier per vliegtuig arriveerden. Meer malen heb ik me moeten schamen voor landgenoten die op „Mascot" neerstreken. In het krantenartikel, hiervoor vermeld, wordt gesproken over vliegtuigpassagiers van wie „clothing is filthy and stained" Helaas moet gezegd dat ik meer dan eens Nederlandse emigranten hier zag van wie het scheen alsof zij zó van hun werk in Nederland wa ren weggelopen en hier weer gelijk aan het werk zouden gaan. Die niet veel beter dan hun werkkleding aan hadden! wier hele verschijning her inneringen aan de afbeeldingen om trent „landverhuizers" oipriop. Het is uiteindelijk zo, dat de gedragingen en verschijning van emigranten een van de tien zijn hartgrondig Tf,cIa.me. dnn wei veroordeling van bun land m sterke mate beïnvloeden, hetgeen van zeer grote betekenis ook is voor de „goodwill" van alle emi granten uit een betrokken land. Het hiervoor gesignaleerde artikel, spreekt daaromtrent duidelijke taal! Enkele malen heb ik getracht van leden der bemanning van een K.L.M. toestel een verklaring te krijgen voor het weinig representatief „aan zien" van sommige passagiers, doch men omzeilt meestal een duidelijk antwoord. En uit ervaring kan ik niet spre ken omtrent de mogelijkheid voor passagiers 0m zich goed te verzorgen. Wel waren de meeste passagiers vol lof over de verzorging aan boord van onze toestellen. Hoe dan ook, indien aan onze emigranten op beter bhsis dan thans, opnieuw de mogelijkheid kon worden gegeven per vliegtuig naar Australië te worden vervoerd, zou ook aan dat „representatieve ge deelte" van de passagiers wel enige aandacht besteed mogen worden! Hetgeen het prestige van ons land en de K.L.M. raakt. Rest van agenda B. en W. werdén gemachtigd tot een bedrag van 1 millioen gulden aan kasgeld op te nemen tot 1 October a.s. Bij de vaststelling van de rekenin gen over 1954, waardoor de saldi-re- serve thans totaal 100.122.56 be draagt, bracht de voorzitter hulde aan de ambtenaren voor hun vlugge ar beid. Het bedrag voor exploitatiekosten per leerling van de openbare school werd vastgesteld op 40. Aangenomen werd een voorstel tot aankoop tegen 4100.van een re- servepomp ten dienst van de septic- tank in de Rietvinkpolder, terwijl tevens besloten werd de Veursestraat- weg kruisende sloot naar de Riet vinkpolder te doen uitbaggeren voor 1265.Ook het schoon- en diep- tehouden van de Stomp wij ksevaart zal onderhanden genomen worden wat 36.245.zal kosten. De heer Kranenburg was van me ning dat voor dit geval van nalatig heid van de gemeente sprake was en had het beter gevonden als de ge meente de vaart geregeld had laten uitbaggeren. De heer De Boer maakte E. en W. er op attent dat er geen voldoende toezicht is en dat velen hun huisvuil in de vaart deponeren. De R.K. bibliotheek zal een jaar lijks subsidie ontvangen van 250.—. Een regeling werd getroffen voor de verhuur aan verenigingen van het nieuwe gymnastieklokaal. Wijkgebouw in Stompwijk Bij het voorstel tot beschikbaarstel- ling vah een crediet van 100.voor 'het ontwerpen van plannen inzake stichting van een wijkgebouw en bad huis in Stompwijk meende de heer Koerts dat de oude school wel voor het beoogde doel geschikt gemaakt kan worden. De heer Koerts was van oordeel dat de verwezenlijking van de plannen wel ongeveer een millioen zal kosten. Wethouder De Ruyter nam het krachtig op voor de plannen omdat in Stompwijk letterlijk aan alles wat de volksgezondheid betreft gebrek is. Wat de oude school betreft deelde de wethouder mede dat hij zich als wet houder schaamt dat zich in Leidschen damStompwijk nog zo'n slechte school bestaat. Nadat de heer De Boer 'had opgemerkt dat de redenering van de heer Koerts wel wat al te som ber is werd het voorstel van B. en W. aangenomen en zullen omlijnde plan nen worden opgemaakt. Een gedeelte van de Veurse Achter weg zal voortaan de naam van Ruys- daellaan krijgen. De beschoeing van de Stompwijksevaart zal over een lengte van 750 meter verbeterd wor den wat 78.550. zal kosten. Tot slot werd het voorstel van B. en W. tot aankoop van de boerderij Koot aangenomen waarmede een bedrag van ongeveer 200.000.— gemoeid zal zijn. VAC ANTIEBEZIGHEID START 1 AUGUSTUS A.S. Maandagmorgen 1 Augustus wor den alle kinderen, die opgegeven zijn aan het comité „Vacantiebezigheid 1955" en die wonen voor de schei dingslijn Kon. Julianaweg verwacht om 9 uur bij het algemeen verzamel punt op het schoolplein van de St. Willibrordusschool. Zij, die bij de Mariaschool ver zamelen, worden onder geleide naar het algemeen verzamelpunt gebracht, waar allen van een kaart worden voorzien. Hier vindt ook de indeling in groepen plaats. Vervolgens trekken de kinderen bij gunstig weer naar de terreinen en bij regenweer naar de diverse gebou- Op alle Vrijdagen gedurende de vacantie wordt er een speciale kin dervoorstelling gegeven in het Pa tronaatsgebouw Damlaan en' in het dienstgebouw aan de Regthuysstraat onder auspiciën van het theatérbu- reau Carla Flink terwijl tevens kin derfilms vertoond zullen worden. De deelnemende kinderen worden gedurende 4 weken op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van tot 16 uur bezig gehouden. Er is geen gelegenheid om tussen de mid dag naar huis te gaan zodat de kin deren boterhammen en drinken moe ten medebrengen. Met het comité „Vacantiebezigheid" Voorburg is tezamen een gemeen schappelijke sportdag op het Wilhel- musterrein aan het Oosteinde geor ganiseerd, waarover nog nadere me dedelingen zullen volgen. Dank zij de coulante medewerking van de Leidschendamse middenstand heeft het comité met betrekkelijk be scheiden middelen aankopen kunnen doen, om de kinderen alle mogelijke prettige bezigheden te kunnen bie den, zowel binnen als buitenshuis. Het aantal deelnemende kinderen bedraagt thans 450. Er is echter nog behoefte aan enige leiders en leid sters. goede Zware missie gezondheid Borneo maakte het gemakkelijk een onderhoud te hebben, aangezien mgr. reeds 5 maanden voor herstel van gezondheid in Nederland verblijft en ons vanmorgen een interview' toe stond ten huize van zijn zwager, de heer Van der IJssel, wonende Haven plein 12 te Wassenaar. In een kamer gevuld met bloem stukken en ruikers van vrienden en bekenden „ik ben dol op bloemen" zei mgr. Romeijn werden wij door de prelaat ontvangen. Ondanks zijn 49 jaren, de last van een 22-jarig missionarisschap en de beproevingen van een Japannees concentratiekamp, is hij jong van voorkomen gebleven. „Ik voelde me zo onschuldig als wat", vertelde mgr. Romeijn over de mededeling van zijn benoeming. „Ze werd mij tijdens de pauze van een toneelvoorstelling bij gelegenheid van de priesterwijdingen in Oudenbosch ter kennis gebracht. Toen het in de refter werd medegedeeld, steeg er natuurlijk een hoera op". Op onze navraag, hoe mgr. tot zijn intrede in de Congregatie van de Mis sionarissen van de H. Familie was ge komen, zeide hij eerst een paar jaar op „Hageveld" te zijn geweest, maar reeds van het begin af roeping te hebben gevoeld voor het missie-werk. Toen hij daartoe zijn besluit had ge nomen, stond hij voor de keuze: óf naar de Capucijnen óf naar de Mis sionarissen van de H. Familie. „Want ik ben verzot op de H. Fran- ciscus". Tenslotte had hij toch na rijp be raad en gebed de andere congregatie gekozen. „En ik ben erg blij bij de H. Fami lie te zijn gekomen". Mgr.; die zeide nog wat eraan te moeten wennen bisschop te zijn, kon nog niet mededelen, of de wijding in Wassenaar of in Bandjermasin zou plaats hebben. Ook de afgeronde vorm van zijn wapen en devies stond nog niet vast. „Maar in ieder geval komt er in het schild een verwijzing naar de H. Jacobus, mijn patroon, en zal de spreuk betrekking hebben op geloof en vertrouwen, geloof in God en ver trouwen op God, dat met de missie in Indonesië alles goed zal gaan". „U bent Indonesisch staatsbur ger?" x „En ik ben blij dat geworden te zijn. Het is erg prettig samenwerken; met de Indonesiërs. In ons vicariaat is de verhouding met de Indonesische i regering aldaar heel goed". Hoe lang hebt u onder de Ja panse overheersing in een concentra tiekamp vertoefd?" „Drie-en-half jaar, achtereen volgens in de kampen van Samarin- da, Bandjermasin, Kandangan en j Poei-oektjahoe. We hébben er veel ellende meegemaakt, hard lichamelijk werk, weinig eten, maar geslagen zijn we er niet veel. Afgetakeld, zwak j ziek en moe was ik bij de bevrijding. Rond 1947 ben ik voor herstel van krachten 1/ jaar in Nederland on- der doktersbehandeling geweest. Heel j fris en gezond ging ik weer terug". J „U werkt al 22 jaar onder de j Dajaks op Borneo? Dan zult u mgr. Buis uit Leiden wel eens ontmoet hebben?" „Nooit! Het zou een reis van vijf weken vergen, roeiende en lopende, om in diens vicariaat te komen. Onze missie, waarvan thans een nieuw vi cariaat wordt afgescheiden, ligt in het Zuid-Oosten van Borneo. De nieuwe vicariaats-zetel is Samarinda, een stad van 65.000 inwoners, een be langrijk centrum van het Indonesisch bestuur, dat er door een resident ver tegenwoordigd is". „En uw kathedraal?" „Kan gerust zeggen: er is "nog geen kerk. Men is er druk aan bezig; de grondslagen zijn inmiddels gelegd. Het is er echt missiewerk en de mis sionarissen zijn er veel op tournee. Met zulke rondreizen ben je 3 a 4 maanden onderweg, roeiende in prau wen of lopend door het heuvelland. Soms moet je dagen in een open schuurtje overnachten om de stroom versnellingen, als de bandjir het wa ter doet zwellen, te kunnen passeren. Het gebied belooft voor de missie een schone toekomst; er zijn thans 12 staties en 16 missieschooltjes". „Zijn er behalve de paters van de H. Familie ook zusters werk zaam?" „In de statie Tering zijn 4 zus ters van de Missie- en Aanbiddings- zusters van de H. Familie te Baarlo. Een in 1937 gestichte, jonge en frisse congregatie. De zusters hebben er eerl ziekenhuis". Dit (interview moest een vluchtig verloop hebben, maar mgr. zegde ons een tweede interview toe, waarin hij wat meer zou vertellen over de we derwaardigheden van een missionaris bij de Dajaks van Borneo. KATWIJK AAN DEN RIJN Bridgen De uitslagen van de ge houden Badgasten-Bridgedrive, door de Bridgeclub „De Brug" gehouden in De Roskam waren als volgt: Groep Rood: 1. Dames Van der MuidenVan Velzen 75j^ m.p.; 2. Echtp. Schaapveld 58 m.p.; 3. Heren Blok 55 m.p.; 4. Echtp. Schuft 54 m.p. 5. Echtp. Van der Helm 53/ m.p.; 6. Echtp. Van Yperen 51 m.p.; 7. Echtp. Blokland 50/ m.p.; 8. mevr. Van der ValkVan der Muiden 49^ m.p.; 9' 10. Van den BrinkPuttersteijn en Dames SaeyKemp beiden 40/ m.p. Groep Zwart: 1. BooyParlevliet 38 m.p.; 2. PluimgraaffRemmel- zwaal 35 m.p.; 3. HermansVan der Plas 34 m.p.; 4. Mevr. CleveringaP. Visser 30/ m.p.; 5. Van Riessen Verhees 30 m.p.; 6. TensenVisser 29 m.p.; 7. AgemaSaey 28 m.p.; 8. ParlevlietVan Schie 27 m.p. Duivensport. Met 172 jonge dui ven kwam de Postduivenvereniging uit in een wedvlucht vanaf Vilvoor de afstand 142 k.m. Gelost om 14.45 kwam de eerste duif aan om 15.06.55. Gemiddelde snelheid 1002 m. per mi nuut. De uitslag was: E. van der Hoof 1, 4, 8, 11; J. Jungerius 2, 39; J. Heemskerk 3, 9; Kr. Schaap 5, 12, 30; L. van Rijn 6, 35; H. M. Tjebbes 7, 14, 15, 31, 32, 37; B. Pouw 10, 27, 28, 42; J. Vianen 16; A. Grimbergen 17, 20; L. van Duyn 18, 19, -29, 34; J. v. Delft 21; W. van Rijn 22, 25. 40. P. Varke- visser 23, 33; J. Kagenaar 24, 43; A. J. Hus 26, 30, 38'. L. Noort 36; A. Pouw 41. De heer J. Pullen alhier slaagde te Leiden voor het diploma Moderne Bedrijfsadministratie (M.B.A.). VOORSCHOTEN 3e BRADERIE FEESTELIJK GEOPEND Gisteravond werd om 7 uur in het gemeentehuis de 3e Braderie, die ge houden wordt tijdens de jaarlijkse „Paardenmarkt" door burgemeester C. J. v. d. Hoeven officieel geopend. Aanwezig waren de Braderiecommis sie, die is samengesteld uit afgevaar digden uit de plaatselijke midden standsorganisaties, raadsleden, de ge meentesecretaris, de Rijkspolitie en de plaatselijke pers. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven gaf een historisch overzicht van het ontstaan van de jaarmarkten, van de paardenmark ten en hoe men er thans te Voor schoten toe gekomen was om een oude traditie van de jaarlijkse paar denmarkt om te zetten in een Bra derie. Deze Braderie is ontstaan op initiatief van de plaatselijke midden stand. De paardenmarkt is oud, de braderie nieuw. De omstandigheden zijn gewijzigd. Door de toenemend? mechanisatie is het paard verdron gen. Thans wordt alleen nog levendig gehouden de herinnering aan de grote plaats, die het paard in het economische leven heeft ingenomen. De Braderie moet geen sleur worden. Het is niet de bedoeling van de stand houders om nu eens heerlijk uitver koop te houden, maar om te laten zien, dat men ook ter plaatse kan kopen, wat men behoeft. 1 x per jaar wil de middenstand dit duidelijk la ten uitkomen. De voorzitter van de Braderiecommissie, de heer C. Bins, was de burgemeester erkentelijk voor het feit, dat hij ook dit jaar weer de Braderie heeft willen openen. In de vorm van een presentje werd hiervan blijk gegeven. Het Glippertje ontbreekt deze keer op de Braderie, omdat het zich in Brabant bevindt. Na de officiële opening in het gemeente huis werd er achter de muziek van het gezelschap Benevenuto gewan deld naar de Voorstraat, alwaar mevr. S. G. v. d. Hoeven-de Jongh de Leeuw tegelijk met het doorsnijden van een grote taart ook het lint, dat toegang gaf tot de Braderie doorsneed. Daarna maakten de autoriteiten een wande ling langs diverse stands. De Voor straat met zijn mooie bomen 'en dik bladerdak, feestelijk geillumineerd maakte met al de goed verzorgde stands een gezellige indruk. Toe schouwers, kopers en belangstellen den sloten zich achter de stoet aan. Het muziekgezelschap nam plaats op de tent en zo was geheel Voorscho ten weer in een feeststemming. Wilt U iets weten? Vraag: Route HoogmadeValken burg per fiets; hoeveel km? Antwoord: Hoogmade, Alphen, Utrecht, Houten, Culemborg, Den Bosch, Eindhoven, Weei-t, Hunsel, Thorn, Maasbracht, Susteren, Sittard, Beek, Valkenburg; afstand 240 km. Vraag: Route Katwijk a. d. Rijn Breda per fiets; hoeveel km? Antwoord: Katwijk a. d. Rijn, Was senaar, Ypenburg, Rotterdam, Dor drecht, Moerdijk, Zevenbergschen- hoek, Breda; afstand 112 km. Vraag: Route per auto van Roe- lofarendsveen over Gorinchem naar Oisterwijk, terug over Utrecht; hoe veel km? Antwoord: R'veen, Alphen, Gouda, Schoonhoven, Gorinchem, Waalwijk, Udenhout, Oisterwijk; afstand 100 km. Oisterwijk, Haaren, Den Bosch, rijksweg naar Utrecht, Bodegraven, Alphen, Rveen; afstand 115 km. Vraag: Betreffende vacantiecen- trum in Havelte. Is ér ook een ka tholieke kerk? Antwoord: Omtrent het door u be doelde vacantiecentrum is ons niets bekend. Een katholieke kerk is er niet in Havelte; deze gemeente res sorteert kerkelijk gedeeltelijk tot Meppel, parochie H. Stephanus. Schrijf u een briefje aan pastoor G. J- Maureau, die u wel zal inlichten. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Wegversmalling Geeft op alle borden acht die In Uw belang zijn aangebracht.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2