S)e £aicbe6oii^cmt Israëlisch lijnvliegtuig door Bulgaren neergeschoten Pater Jac. Romeijn M.S.F. apostolisch vicaris Oostenrijk juicht om herkregen vrijheid ALLE 57 INZITTENDEN VERMOEDELIIK GEDOOD O, kom er 'ns kijken Boelganin en Chroestsjef naar Londen Russen zijn thans openhartiger geworden Wassenaar en Voorschoten delen eer van de nieuwe bisschopsbenoeming Zeg het met dollars Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 28 JULI 1955 46ste JAARGANG SCHIET-maar- RAAK-politiek KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Neergestort in Grieks-Bulgaars grensgebied Bulgaars afweétgeschut heeft gisteren een passagiersvliegtuig van de Isra ëlische luchtvaartmaatschappij „El Al", dat onderweg was van Londen naar Tel Aviv in Israël, neergehaald. Het toestel, een viermotorige Constellation, stortte vlak bij de Bulgaars- Griekse grens neer. Volgens mededelingen van Grieks militaire zijde zou den alle 57 inzittenden, onder wie Amerikanen en Russen, als omgekomen moeten worden beschouwd. Griekse soldaten hadden namelijk gerapporteerd dat zij het vliegtuig brandend hadden zien neerstorten. „WIJ STAAN IN BRAND" I kwam het bericht dat er een S.O.S. was opgevangen van het vliegtuig. De El Al Luchtvaartmaatschappij „Wij staan in brand. Proberen nood- gaf gisteren het volgende communiqué uit: Te 8.37 uur Israëlische tijd werd door de El een boodschap, een S.O.S., ontvangen van de Constella tion, welke vloog van Wenen naar Tel Aviv en de Grieks-Bulgaarse grens was genaderd. Even later werd een boodschap uit Athene ontvangen, dat het vliegtuig, nadat er op was geschoten, een noodlanding had uit gevoerd nabij Tsirbanovo in Bulga rije, niet ver van de Griekse grens. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken stelt alles in het werk om hulp te verlenen. In aansluiting hierop heeft de Israëlische regering noodmaatregelen getroffen om onmid dellijk een. commissie van onderzoek naar de plaats van de ramp te sturen. Het aantal inzittenden bedroeg 50 passagiers en 7 leden van de beman ning. Volgens de laatste mededelingen van de El Al-lijn waren de 13 passa giers, die in Londen aan boord zijn gegaan, drie Amerikanen, vier Zuid- Afrikanen, twee Israëliërs, drie Brit ten en een vrouw van Brits-Zweedse rationaliteit. Volgens de maatschap pij waren deze 13 allen onderwég naar Tel Aviv. Op het vliegveld Lydda, waar het toestel had moeten aankomen, von den hartverscheurende scènes plaats. Tientalen vrienden en familieleden waren ter verwelkoming aanwezig. Men probeerde het nieuws zo lang mogelijk verborgen te houden, doch het lekte uit. Van de verkeerstoren landing te maken". De plaats waar 't vliegtuig is neer gekomen, is een rotsachtige berg streek en vrijwel ontoegankelijk voor het Westen. De betrekkingen van communistisch Bulgarije met het Westen zijn niet schitterend, ofschoon het aan bepaalde vliegtuigen, o.m. aan vliegtuigen van de Panamerican Airways, toegestaan is via een lucht- corridor naar het Midden-Oosten te vliegen. allen aan boord werden gedood" Volgens radio-Sofia hebben de Bul gaarse autoriteiten toegegeven, dat het Israliëse passagiersvliegtuig door Bulgaars luchtdoelgeschut neer geschoten is. De regering, aldus het desbetreffende bericht, betreurt het voorgevallene zeer en heeft een com missie van onderzoek aangewezen. In het desbetreffende Bulgaarse be richt wordt nog gezegd, dat het vliegtuig zich buiten zijn koers be vond. Men schoot op het toestel en „het stortte neer en werd vernietigd. Allen aan boord werden gedood". President Eisenhower heeft giste ren op zijn wekelijkse persconferen tie verklaard, dat hij vermoedelijk „vreedzame" buitenlandse vliegtui gen zal toestaan over elk deel van Amerika te vliegen, als eerste stap ter verwezenlijking van zijn in Ge- néve gedane voorstel. Onmiddellijk daarop kwam de vraag of hij dan ook vluchten „boven de Amerikaanse atoomfabrieken" zou toestaan. De president antwoord de, dat hij niet volledig in bijzonder heden wenste te treden, alvorens overleg te hebben gepleegd met tech nici. „Maar het „kom-eens-kijken" programma moet zo volledig moge lijk zijn, hoewel dit niet noodzakelij kerwijze inhoudt, dat de atoomfa brieken er in zijn opgenomen", aldus de president. Eisenhower in de „Prawda" „Maarschalk Zhoekoff heeft mij verteld van het grote verlangen van het Russische volk naar vrede", aldus verklaarde president Eisenhower gis teren op zijn persconferentie in Was hington. Hij zei dac Zhoekoff hem bij hun ontmoetingen tijdens de conferentie van Genève verteld had over het leven in Rusland in het algemeen, over wat er gebeurt in Rusland, over de nieuwe Russische conceptie &ran collectief leiderschap. Zhoekoff heeft me gezegd dat ik voikomen vrij was alles wat wij bepraat hebben over te brengen, aldus Eisenhower. Zhoekoff dacht geen ogenblik aan enige ge heimhouding. Ook de kranten De „Prawda" en de „Izwestia", de twee grote officiële Russische kranten hebben gisteren twee hele kolommen besteed aan het afdrukken van de rede, die president Eisenho wer heeft gehouden over de conferen tie van Genève. De rede werd vol ledig gepubliceerd. Zelfs Eisenhowers scherpe uitla tingen over bepaalde aspecten van de Russischie politiek werden eerlijk vermeld. Radio-Moskou geeft de laatste da gen eveneens volledige teksten van hetgeen Amerikaanse staatslieden zeggen. Nieuw Borneo vicariaat op Terwijl Pater Jac. Romeijn 25 Juli aanwezig was in Oudenbosch om in het Scholasticaat van de Paters van dé H. Familie het feest mee te vie ren van de priesterwijding van enige van zijn jonge confraters ontving hij een telegram waarin hem zijn be noeming werd meegedeeld tot apos tolisch vicaris van het onlangs opge richte vicariaat van Samarinda (Bor neo) en tot titulair-bisschop van Ze- nopolis in Isauria. De eerste apostolisch vicaris van dit nieuwe vicariaat werd geboren op 17 Februari 1906 te Voorschoten in een huis aan de Voorstraat, waar zijn vader een timmermanszaak had. Op 5-jarige leeftijd verhuisde hij Mgr. Jac. Romeyn M.S.F., Apostolisc h-Vicaris van Samarinda. met zijn ouders naar Wassenaar, waar vader Romeijn in de Hallekens- straat het timmermansbedrijf voort zette. Hij maakte zijn humanoria aan het missiehuis St. Antonius, van de paters van de H. Familie te Kaats heuvel. Op 8 September 1927 legde hij zijn eerste geloften af in de Con gregatie. Op 24 Juli 1932 werd hü priester gewijd te Oudenobsch en droeg op 1 Augustus d.a.v. zijn eer ste plechtige H. Mis op in de St. Wïl- librorduskerk, waaibij kapelaan C. Roest, toenmaals in Oegstgeest, een neef van de feesteling, de predikatie hield. Op 6 Juli 1933 vertrok hij als missionaris naar Borneo en werd be noemd tot pastoor te Tering, nader hand te Barong Tongkoq. Tijdens de oorlog werd hij door de Japanners geïnterneerd. Na de oor log werd hij wederom pastoor te Te ring. In 1950 werd hij wegens de uitgebreidheid van het Vicariaat van Bandjermasin door de apostolisch vicaris van deze plaats benoemd tot gevolmachtigde voor het gebied van de beneden-Mabakam. In 1952 werd hij tevens overste van het klooster te Tering aan de Mahakam. In die tijd nam hij ook het Indo nesisch staatsburgerschap aan. Op 1 Januari 1953 werd hij be noemd tot Regionaal Superior. Deze functie heeft hij tot op heden waar genomen. Niet vermoedend wat hem gedurende enige vacantiemaanden in Nederland te wachten stond, kwam hij als een welkome gast in het scho lasticaat te Oudenbosch, waar hij precies 23 jaar na zijn eigen pries terwijding het bericht ontving dat hij tot bisschoppelijke waardigheid verheven zal worden. In Samarinda staat momenteel slechts een armzalig kerkje dat nu plotseling tot kathedraal verheven is. Wel werd onder zijn leiding reeds begonnen met een nieuwe kerk, van waaruit straks onder de bezielende en altijd optimistische leiding van de nieuwe bisschop een heilzame invloed zal uitgaan tot welzijn van zijn ge liefde Dayas, waaraan hij reeds 22 jaar van zijn priesterleven gewijd heeft. Voor een onderhoud, dat we heden morgen met de nieuw benoemde bis schop mochten hebben, verwijzen we naar pagina 2. In 't volgend voorjaar Sir Anthony Eden, de Britse pre mier, heeft Woensdag in het Lager huis bekend gemaakt, dat premier Boelganin van de Sowjet-Unie en de secretaris-generaal van de communis tische partij, Chroestsjef, een uitnodi ging om in het begin van het volgen de jaar een bezoek aan Engeland te brengén, hebben aangenomen. Volgens het officiële communiqué komen de Sowjet-leiders in het voor jaar. Het zal het derde bezoek zijn, dat zij aan een land aan de andere kant van het „IJzeren Gordijn" brengen, sinctè maarschalk Boelganin op 8 Fe bruari van dit jaar aan de macht kwam. In Mei brachten Boelganin en Chroestsjef een bezoek aan Zuid- Slavië, waar zij besprekingen voerden met president Tito. Vorige week waren de twee staatslieden in Zwit- terland voor de conferentie van Ge nève. Voor Boelganin zal het de tweede maal zijn, dat hij Londen bezoekt. In 1936 bracht hij in zijn hoedanig heid van burgemeester, van Moskou een bezoek van tien dagen aan de Britse hoofdstad, waarbij toen Her- bert Morisson, de toenmalige leider van de igraafschapsraad en later mi nister van buitenlandse zaken in de Labour-regering, als zijn gids optrad. Boelganin zal ook een bezoek aan India brengen. Een datum daarvoor is evenwel nog niet vastgesteld. En Parijs? In Franse officiële kringen is het nieuws van het voorgenomen bezoek van de Russische leiders Boelganin en Chroestsjef aan Engeland toegejuicht. Uit kringen, die nauwe betrekkin- &%e&ident dei ap Saeatdijtfi Gistermorgen heeft H. M. de Koningin dr. Ph. Cardon, de president van de F.A.O., met zijn echtgenote op het paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. De foto toont het echtpaar, met tussen hen in H. M. de Koningin. gen onderhouden met het Franse ministerie van buitenlandse zaken, is vernomen, dat na afloop van de Geneefse conferentie, men gedacht heeft, dat de mogelijkheid van een bezoek der Russen aan Parijs „in de lucht" zat. President Tito heeft bekend ge maakt dat de Sowjet-Unie zijn land een handelsschuld van 96 millioen dollar heeft kwijtgescholden, die nog openstond toen de betrekkingen tus sen beide landen werden verbroken in 1948. „Het is een voor ons land zeer groot bedrag", zei Tito, die de Rus sen prees ohr hun begrip voor de eco nomische moeilijkheden van Zuid- Slavië. Hij vergeleek de houding van Mos kou met die van Bonn. West-Duits- land weigert om honderd millioen dollar te betalen wegens financiële schade, in de oorlogsjaren door de Duitsers aangericht. 36 schoolmeisjes in japan verdronken Bij een zwemles in zee in de buurt van Tokio zijn 36 meisjes, leerlingen van een Tokiose school, verdronken. Veertien andere, die ook in moei lijkheden kwamen, konden worden gered. Zij waren minder dan tien meter uit de kust, toen zij plotseling in diep water kwamen en werden meegezo gen. Sedert 1938 onder vreemde heersers Oostenrijk juichte gisteren, ondanks het hier en daar zeer slechts weer omdat het nu werkelijk weer vrij is geworden na sedert Maart 1938 (de „Auschlusz") onder vreemde heer schappij te zijn geweest. Woensdag is namelijk het Oosten rijkse vredesverdrag in werking ge treden, nadat Frankrijk als laatste van de landen die het verdrag hebben ondertekend, de ratificatie-oorkonden bij de regering van de Sowjet-Unie had gedeponeerd. Te Wenen verdrong een menigte van naar schatting twintigduizend mensen zich op het Stalinplein voor het gebouw van de geallieerde be stuursraad. Toen de vlaggen van de vier bezettingsmogendheden langzaam daalden, nadat de geallieerde Hoge Commissarissen voor het laatst bij een waren geweest, steeg het enthou siasme ten top. De toeschouwers ver braken de politie-afzetting om het gebouw en iedereen juichte en zong. Manschappen en muziekkorpsen van de bezettingstroepen stonden op het plein opgesteld. De Oostenrijkse president Theodor Koerner en de kanselier dr. Julius Raab hielden voor de radio redevoe ringen, waarin de onafhankelijkheid van het land werd geproclameerd. Binnen negentig dagen moeten nu volgens het vredesverdrag de bezet tingstroepen uit Oostenrijk zijn ver dwenen. Raab sprak over de lange strijd van het Oostenrijkse volk voor de vrij heid. „Wij beloven met trots, dat wij ons de pas verworven vrijheid waar dig zullen tonen. Wij zijn vastbes.-o- ten onze vrijheid in de toekomst te bewaren". De 82-jarige president Koerner ver klaarde dat Oostenrijkse onafhanke lijkheid hoop geeft op het herstel van de vrede in de gehele wereld. Hij deed de belofte, dat Oostenrijk zich nimmer meer in een internationaal conflict zal begeven. Nadat Koerner en Raab gesproken, hadden, zond de Oostenrijkse radio de klanken van Beethoven's negende symphonie uit. Terugtrekking bezettingstroepen De terugtrekking der bezettings troepen is intussen in volle gang. Het merendeel van de 15.000 man Ameri kaanse troepen zal binnen de komen de dertig dagen vertrokken zijn. Van de 45.000 man Russische bezettings troepen hebben vele duizenden Oos tenrijk reeds verlaten. Waarschijnlijk zal de 25ste October, wanneer de soldaten vertrokken moe- (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). NOORDELIJKE WIND. Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige Noor delijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Juli zon op 4.57, onder 20.38; maan op 16.58, onder 0.01. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max. temp. weer gisteren STOCKHOLM licht bew. 23 C. OSLO onbewolkt 28 KOPENHAGEN half bew. 22 AMSTERDAM zwaar bew. 23 LONDEN zwaar bew. 26 LUXEMBURG licht bew. 21 PARIJS half bew. 25 BORDEAUX half bew. 24 GRENOBLE zwaar bew. 26 NICE licht bew. 27 GENEVE ontoeer 24 ZURICH nevel 19 LOCARNO half bew. 25 BERLIJN nevel 21 FRANKFORT zwaar bew. 22 MÜNCHEN regenbui 21 WENEN regen 23 INNSBRUCK nevel 22 ROME nevel 30 AJACCIO half bew. 28 Korreltje Wat is men toch dom, als men met velen is. Geroge Sand

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1