S)e Ceid6e6oii4cmt Dulles acht het oorlogs gevaar sterk verminderd Hereniging van Duitsland zonder nieuwe spanningen Genèue was demonstratie van Westerse vindingrijkheid WERKPROGRAM VAN DE K.V.P. 1) £ex&te a tappen naai frezit&pxeiding in Medextand H. Vader naar Castelgandolfo Bomaanslag te Saigon Nasleep van het ongeluk in het Wiedbachtal Imexikaanw &eCangóte£lUig aaax een yuexig ueCk Eva Peron herdacht Plofperen n Kans op buien Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 27 JULI 1955 46ste JAARGANG No. 13560 De DOOD neemt geen VACANTIE KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.ra. Telefoontjes 1.50 UET WERKPROGRAM van de K.V.P., dat gisteren is gepubli ceerd, is niet alleen maar een samen vatting van alle sociale, economi sche en culturele verlangens, die een verklanking zijn van het katholieke politieke beginsel. Wie het zó ziet, ziet het alleen als een korte opsom ming van wat onze wensen zijn on afhankelijk van elkaar. Bij het op stellen van dit werkprogram zijn de verschillende zaken ook tegen elkaar afgewogen, want de eis van het ene kan een rem voor het andere zijn en dan moet er worden uitgemaakt wat het zwaarste weegt. Daarbij moet men bovendien in het oog houden, dat het vervullen van al deze wen sen in politicis herhaaldelijk op te genstand zal kunnen stuiten aan an dere zijde, een zijde waarmee men mogelijk zal moeten samenwerken. Stelt men dus een programma op dan moet men weten dat het redelij kerwijze te realiseren isvoor zo ver het in de politieke samenwerking mogelijk moet worden geacht. Het is en blijft echter een werk program, dat op alle terreinen des levens, y/aarmee de politiek zich be moeit en welk gebied blijft daar heden ten dage nog vrij van? eni ge summier omschreven wensen geeft of eisen stelt op nationaal en internationaal terrein, op het gebied van onderwijs zo goed als van de volksgezondheid, leerplicht en belas tingen, woningbouw en middenstand, Als men zulk een program overziet wekt het de indruk, dat het meer is een program voor de Ka merleden om er mee te werken zij immers dienen het te onderschrijven dan een stuk voor de kiezers. Toch is dit laatste niet geheel juist. Het is zeker óók een stuk voor die kiezers, die niet wensen dat er zonder hen over hen wordt beslist in politicis en die daarom een stuk offeren van hun tijd om mee te kunnen spreken over datgene wat hun politieke partij wil verwezenlijken. Zij zullen dit pro gram gaan bestuderen, zij zullen er in de vergaderingen van hun partij- af delingen over discussiëren. Zij zul len de wensen en verlangens van dit program kunnen aanvullen en zó invloed kunnen uitoefenen op de gang van zaken bij de verwezenlij king ook van hun eigen wensen. De andere groep, dat zijn de alleen maar-kiezers, de mensen, die alleen maar eens in de vier jaar hun stem uitbrengen en verder de politiek de politiek laten. Deze hebben iets méér nodig dan dit werkprogram, dat intussen de naarh draagt, welke het hebben moet, omdat dit het program voor de wer kers in de politiek is. Deze hebben het begeesterend woord nodig, dat men in dit program tevergeefs zal zoeken. Maar voor hen is dit pro gram ook in zoverre niet gemaakt, als zij zelf zich er niet mede be moeien, al moet men hopen, dat ken nisneming ervan sommigen alsnog de ogen zou openen voor de grote be langen, die er uit spreken en die hier blijken op het spel te staan. Deze mensen zullen straks op een andere wijze met de politieke vraag stukken moeten worden geconfron teerd. De gebruikelijke wijze waar op dit steeds geschiedde, zijn ver kiezingsleuzen en een verkiezings manifest. MEN MOET ZICH ECHTER afvra- gen of dit in deze tijd nog wel voldoende is. Moet men straks niet veel moderne methoden gaan ge bruiken om deze ménsen tot zich te trekken en hen het grote belang van een katholieke politiek duidelijk te maken? Zal men deze mensen niet direct moeten gaan zoeken en vin den in hun eigen huiskamers? De Kamerleden zelf, de politici zelf, de mensen die een naam heb ben in de politiek, zouden erop uit moeten gaan, enkele maanden bij voorbeeld vóór de verkiezingen, om in een bepaalde hun toegewezen streek met velerlei mensen te gaan praten. Zo ongezocht een gemoede lijk gesprek aanknopen over de pun ten van dit werkprogram. Er zijn er honderden, zo geen duizenden, die eenmaal geconfronteerd met deze be langen ieder in hun eigen kring van vrienden, of het nu is in een kaart club of in een biljartkring of in een andere kring van kennissen, na zulk een gesprek waardevolle propagan disten zouden blijken te zijn. Op een of andere wijze moet niet alleen een verkiezingsmanifest, maar ook dit werkprogram dichter bij het katholieke volk worden gebracht. In de vergaderingen der politieke par tijen bereikt men alleen degenen die zich reeds tot het grote belang van de politiek hebben bekend. Er moet een methode worden gevonden om ook de anderen met de inhoud van dit belangrijke werkstuk in ken nis te brengen. Het is nu nog tijd om over deze methode ernstig te beraad slagen, omdat het gewenst is het ogenblik van deze kennismaking zo dicht mogelijk bij de verkiezingen zelf te leggen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op zijn wekelijkse persconferentie in Washington gezegd dat als ge volg van de Geneefse conferentie van regeringsleiders het oorlogsgevaar is afgenomen en er verbetering is gekomen in de betrekkingen tussen de Wes telijke mogendheden en de Sovjet-Unie. Dit betekent volgens hem dat de grote mogendheden van nu af aan kun nen gaan streven naar oplossing van internationale geschillen langs diplo matieke weg. Hij zei dat hij er van overtuigd is dat West-Duitsland en Oost- Duitsland herenigd zullen kunnen worden zonder dat daardoor nieuwe in ternationale spanningen en gevaren zullen ontstaan. 't ZIT IN DE LUCHT. Over de conferentie van de Grote Vier in Genève zei Dulles, dat hij er van overtuigd is, dat de hereniging van Duitsland in de lucht zit en dat dit doel, waarnaar zo vurig wordt ge streefd, uiteindelijk zal worden be reikt. Hij zag de voornaamste resultaten van de conferentie als volgt: De betrekkingen tussen het Wes- 0\ «Er is hoop, dat Rusland iets zal doen aan de ondermijnende ac tiviteit van het internationale com munisme. De Russische leiders hebben geen beloften gedaan, toen dit punt in Ge nève aan de orde was, doch zij be seffen, thans ongetwijfeld, dat er iets in deze richting moet gebeuren, als zij de betrekkingen met het Westen willen verbeteren. Het Westen heeft de Russische dat er spoedig een regeling van alle kwesties te verwachten valt, doch wel, dat de diplomaten thans over aan de orde zijnde problemen kun nen gaan onderhandelen, zonder be vreesd te zijn, dat er plotseling een oorlog uitbreekt. 0\ De conferentie is een vergaande demonstratie geweest van de vindingrijkheid en het initiatief van de Westelijke mogendheden bij hun betrekkingen met de Russen. Dulles noemde in dit verband Eisenhower's voorstel tot uitwisseling van militai re blauwdrukken met de Sow jet Unie en tot het doen van luchtver- kenningen boven eikaars grondge bied. Het voorstel van de president, noemde Dulles, het meest dramati sche, het meest nuchtere en het meest vreedzame, dat ooit in de ge schiedenis is gedaan. Als de Russen werkelijk verlangen naar vrede, zul len er uit dit voorstel positieve re sultaten voortvloeien. Z.H. de Paus zal Zaterdagmiddag Vaticaanstad verlaten- om zich naar zijn zomerresidentie Castelgandolfo te begeven. De algemene audiënties voor pelgrims worden op het zomer verblijf van de H. Vader voortgezet. Door middel van telefoon en radio staat Castelgandolfo .met het Vati- caan in verbinding, zodat de H. Va der doorlopend van de kerkelijke aangelegenheden op de hoogte blijft. Naar wij uit Vaticaanse kringen vernemen, is de H. Vader voornemens einde September in Vaticaanstad te rug te keren. leiders zijn standpunt uiteenge- ten en Rusland zijn minder zet. dat Oosteuropese satellietlanden broos geworden. Dit wil niet zeggen, een zekere mate van vrijheid moe- ten hebben, en o.m. hun eigen rege ringen moeten kunnen kiezen. Het centrum van Saigon schudde gisteravond op zijn grondvesten door een hevige explosie, toen een plastic bom een gat sloeg in het dak van het gebouw van het pas geopende rege- rings-voorlichtingscentrum. Een Vietnamees werd licht gewond door de bom, welke volgens de poli tie mogelijk van het dak van een aan grenzend flatgebouw is afgeworpen. Van binnen werd het gebouw niet beschadigd. Het gebouw werd 20 Juli door pre mier Ngo Dinh Diem geopend. Er is een reeks bom-explosies ge weest de laatste paar dagen na de betogingen tegen de Vietminh en de Geneefse bestandsovereenkomsten. De Franse troepen waren na acht uur gisteravond geconsigneerd en al le officiële Franse voertuigen waren van de straat, als een antwoord op de beweringen van Vietnamese di plomaten, volgens wie de bomaan slagen mogelijk met de militairen in verband hadden gestaan. ONWEER IN ITALIë. In Italië, waar een hittegolf heérst, heeft in het Zuiden en midden van het land een hevig onweer gewoed, waardoor op verscheidene plaatsen kelders onder water kwamen te staan en electriciteitskabels en tele graafverbindingen werden verbro ken. In het gebied van Modena werd van twintig huizen het dak afgerukt. Dertig procent van de druiven- en maisoogst werd hier verwoest. Aan de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, minister A. C. de Bruin, werd gistermorgen op zijn ministerie een rapport aangeboden door de Commissie Bezitspreiding. Tijdens de aanbieding v.l.n.r. drs. H. L. Jansen, voorzitter van de commissie, minister De Bruin en drs. L. F. H. Regout. Jaar gevangenis voor Nederlandse chauffeur Het districts-gerechtshof in Koblenz heeft in tweede instantie het vopnis van een jaar gevangenisstraf voor de Nederlandse vrachtautochauffèur D. de Baat gehandhaafd. Het hof is ech ter teruggekomen op het verbod dat De Baat in vijf jaar niet meer in Duitsland mag rijden. Op 24 October 1953 verloor De Baat op de Autobahn tussen Frank furt en Keulen de macht over het stuur van zijn zware vrachtauto bij de Wiedbachtalbruecke. De vracht auto ramde negen luxe auto's. Zes personen verloren daarbij het leven en zeven anderen liepen verwondin gen op. De verdediger, Henry Ormond, zei dait hij zijn cliënt zou adviseren op nieuw in hoger beroep te gaan. De zaak was terugverwezen door het Westduitse opperste gerechtshof in Karlsruhe, dat niet bewezen achtte, dat de Baat verkeersvoorschriften had overtreden. De verdediger, die er in zijn plei dooi op wees dat De Baat nog steeds gebukt gaat onder het besef dat hij de dood van zes mensen op zijn ge weten heeft en dat gevangenisstraf hem zeker niet erger had kunnen treffen, vroeg de rechtbank hem niet voor vijf jaar het recht te ont zeggen in West-Duitsland een auto te berijden. De Baat zal krachtens een speciale bepaling in de Duitse wet tenminste tweederde van de opgelegde straf moeten uitzitten. Gaat hij weer in hoger beroep dan zal hij voorlopig op vrije voeten blijven. De Baat zat Dinsdag teneergesla- gen in de rechtzaal. Men kreeg de indruk dat zijn verwachtingen niet hoog gespannen waren. Hij heeft een week de tijd om te beslissen of hij hoger beroep zal gaan. Na afloop van het proces deelde de verdediger mee, dat De B. beslo ten heeft in hoger beroep te gaan. De verdediger en de aanklager waren het er Dinsdag over eens, dat de recht bank in 1954 terecht oordeelde dat de B. had verzuimd naar de mano meter te kijken, die hem op het fa len van zijn remmen attent zou heb ben gemaakt. Drie personen getuigden Dinsdag dat de B. een voortreffelijke chauf feur is en een man van onbespro ken levenswandel. (Geldig van Woensdagavond j tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KANS OP BUIEN. Veranderlijke bewolking met enkele verspreide regen- of on- weersbuien. Overwegend matige j j wind tussen Noordoost en Noord. 2 Iets lagere temperaturen. 28 Juli zon op 4.56, onder 20.40; maan op 15.58, onder Het weer in Europa In Argentinië is gisteren de derde jaardag van de dood van Eva Peron, de echtgenote van president Peron, herdacht. Het was een dag van na tionale rouw. In de hoofdstad, Buenos Aires, hebben afvaardigingen van de wa pens der strijdkrachten, het parle ment, de vakverenigingen, organisa ties van ambtenaren en sociale en culturele instellingen kransen gelegd bij het borstbeeld van Eva Peron, dat zich voor het gebouw van de vak bond bevindt. De senaat kwam in buitengewone vergadering bijeen, om hulde te brengen aan de „geestelijke leidster l van Argentinië". In andere steden zijn gelijksoortige plechtigheden ge- houden. Restaurants, bioscopen en j theaters waren gesloten. Het werk lag stil en alleen de openbare dien- i sten van essentieel belang functio- j neerden. Helemaal zonder incidenten is de herdenking niet verlopen. In de bal van het hoofdbureau van de nationa listische partij zijn twee brandbom men ontdekt. Eén er van ontplofte en veroorzaakte enige schade. Portretten en eigendommen van he partij zijn volD. de politie in vijf plaatsen van de pro vincie Buenos Aires met teer en verf besmeurd. Tenslotte werden in het gebouw van de Peronistische studentenorga nisatie le Goroba twee brandbommen geworpen. Er werd echter niemand gewond. i een Parijs station STOCKHOLM onbewolkt 25 C. OSLO onbewolkt 28 KOPENHAGEN onbewolkt 24 AMSTERDAM onbewolkt 23 LONDEN zwaar bew. 23 LUXEMBURG half bew. 22 PARIJS licht bew. 25 BORDEAUX half bew. GRENOBLE nevel 21 NICE onbewolkt 27 LOCARNO zwaar bew. 19 BERLIJN zwaar bew. 24 FRANKFORT zwaar 'bew. 25 MUNCHEN nevel 21 WENEN half bew. 23 INNSBRUCK nevel 22 ROME onbewolkt 32 AJACCIO licht bew. 29 MALLORCA licht bew. 35 Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen heeft het weer nog voortdurend onder invloed gestaan van een langgerekte zóne van hogedruk, die zich van het zee gebied bij de Azoren via Schotland en Scandinavië tot in Noord-Rus land uitstrekt. Deze hogedrukzóne gaf in onze omgeving aanleiding tot een Noordoostelijke luchtstroming, waarmee betrekkelijk warme lucht werd aangevoerd. De temperatuur kwam echter nergens in ons land boven 25 graden. Dit was ook op de meeste andere plaatsen in West- Europa niet het geval, alleen in de buurt van Oslo en in Zuid-Zweden was het enkele graden warmer. Bo ven Midden- en Zuid-Europa bevon den zich enkele storingen. Laatstge noemde bracht in Zuid-Frankrijk en Noord-Italië talrijke regen- en on weersbuien. Een andere storing trok over Po len naar Duitsland. De wolkenvelden ervan drongen vanmorgen van het Oosten uit ons land binnen. Hier en daar viel al een bui. De atmosfeer wordt hierdoor minder stabiel, zodat - ook morgen de kans op buien aan- j* leven gekomen wezig is. De temperuur zal iets door het ontploffen van een fruit-j lager worden, maar blijft nog op een In Veenendaal zijn ook dit jaar weer de korven van alle kanten aangevoerd, om te worden gekeurd en te werden uitgestald, voor de grootste bijenmarkt van Europa. De foto toont eenAmerikaanse tourist, die met grote belangstelling de kleine fabrieken van zoetigheid filmt. Tegen de bijensteken heeft hij zich beschermd met een imkerkap. Vier mannen werden zwaar ge wond. Het schijnt, dat peren in de besloten ruimte gasvormige zuren hadden ontwikkeld, die ontploften. Men had n.l. met zuurstof gewerkt om rijping der vruchten te bespoe digen. redelijk niveau. Korreltje Een goede naam is beter dan een zilver-kraam.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1