Marokko Onrust laaide weer op in Marokko Het broeit nog in Argentinië Eisenhower bracht verslag uit van Genève Sommige plaatsen in Oostenrijk zijn nog geïsoleerd De broers onvindbaar Het licht ging uit Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DINSDAG 26 JULI 1955 46ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN l BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ROORRll 16 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Twaalf doden als gevolg van relletjes te Meknes Het is er gisteren in Marokko weer heet naar toe gegaan. Soldaten en politie, die de Franse resident-generaal, Gilbert Grandval, beschermden, zijn te Meknes in botsing gekomen met opstandige Marokkanen, die de terug keer van de verbannen Sultan Mohammed Ben Youssef eisten. Volgens officiële berichten zijn hierbij twaalf doden en veertig gewonden gevallen en het is mogelijk, dat er meer slachtoffers zijn die echter nog niet zijn gevonden. Van Franse zijde wordt verklaard, dat de opstootjes veroor zaakt werden door agitators, die van andere delen van Marokko naar Meknes gezonden waren. Duizenden demonstranten, voor het merendeel Marokkaanse jongens, wa ren vriendschappelijk jegens Grandval. Geroep van „lang leve Grandval" voegde zich bij dat voor de sultan. Maar zij bekogelden de plaatselijke po litie, die over het algemeen afwijzend staat tegenover de nationalisten in Marokko, met stenen en de politie vuurde ten antiyoord. GRANDVAL'S EERSTE BEZOEK. De wanordelijkheden begonnen gis teren even voordat Grandval voor zijn eerste officiële bezoek aan de stad van 140.000 inwoners aankwam. Naar schatting 500 demonstranten, die Marokkaanse vlaggen en portret ten van Ben Youssef meedroegen, kwamen in botsing met de politie. De plaatselijke politie in Marokko staat over het algemeen ongunstig tegen over de nationalisten. Er werden ste nen geworpen en er werd ge schreeuwd: „Ben Youssef op de troon". De politie vuurde, waardoor ten minste drie personen gedood werden. Het volgende incident vond plaats na de officiële receptie op het oude en grootste plein van de stad, waar Grandval de ceremoniële dadels en zure melk, die de Marokkanen hun gasten aanbieden, in ontvangst nam. De demonstranten braken door 't po- litiecordon, dat de officiële stoet van auto's beschermde en zwaaiden met vlaggen en riepen slagzinnen. Zij sneden de wagen van Grandval en nog een andere auto van de rest van de stoet af. Zijn lijfwacht, een uitgelezen ba taljon Noord-Afrikanen met helle rode mutsen op, kon er blijkbaar niet in slagen de auto's vrij te maken. De BALANS VAN GENèVE van de geweldige conferentie van Genève zeggen? Sommigen zijn er wég van en me nen, dat het Oosten en het Westen elkaar om de hals gevlogen zijn, en dat er nu een tijdperk van vrede en voorspoed zal aanbreken. Anderen zeggen, dat er niets hoegenaamd be reikt is en dat de conferentie in we zen een sof is geworden. Beide uitersten hebben ongelijk. Laten wij nog even terugzien 0 naar de verwachtingen, welke wij redelijkerwijze mochten koesteren van deze top-conferentie. Wij hebben indertijd geconstateerd, dat het niet te verwachten was, dat één der grote problemen reeds nu te Genève zou worden opgelost, maar wel, dat deze conferentie het begin zou kunnen worden van een lange weg, welke tenslotte zou leiden tot een betere sfeer, waarin de thans nog onoplosbare problemen vanzelf hun oplossing zouden vinden. Dit begin is er thans. Aan beide zijden is men overtuigd geworden van de klaarblijkelijke wens van beide partijen om de wereldproblemen in een atmosfeer van vriendelijkheid en bereidwillig heid te bespreken. Daarmee is op zichzelf geen enkel probleem opge lost, maar de atmosfeer doet veel in de internationale politiek. In elk geval verdraagt zo'n atmos feer van vriendelijkheid en bereid willigheid geen koude oorlog en het zou al een geweldig winstpunt zijn, als wij in de loop van de volgende maanden zouden kunnen constateren, dat de koude oorlog inderdaad ter ziele was. Een beetje zon en een beetje warm te mag Europa nu wel eens hebben na al de rillingen, welke in de voor bije jaren over haar rug hebben ge lopen. Als wij maar niet gaan zitten dutten en onze waakzaamheid laten verslappen. V/ij mogen niet voorbij zien, dat Genève ons nu wel een deur op de toekomst heeft geopend, maar dat wij nog geenszins weten, wat zich achter die deur bevindt. In October zullen wij er waar schijn meer van weten. Dan komen de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier bijeen om de wereld problemen nader aan de tand te voelen. Dan komt in plaats van Chroestsjef en Boelganin onze oude bekende Molotof weer op de proppen en Molotof is een taaie. In October zullen de wat zwevende vredelievende verklaringen der re geringschefs ziclh moeten kristallise ren tot nauwkeurig omschreven over eenkomsten. Wij hopen daar meer houvast aan te hebben. politie kwam schietend te hulp. Ten minste drie Marokkanen lieten daar het leven. De nationalistische menigte, woe dend door het optreden van de poli tie, zou een bus in brand gestoken hebben en tenminste vier tabakswin kels. Auto's die plaatselijke Marok kaanse autoriteiten vervoerden wer den met stenen bestookt, wat ook het •geval was met twee vertegenwoordi gers van Parijse dagbladen. Er zou den drie politie-agenten in het zie- kenhuis opgenomen zijn. Franse gendarmes en Marokkaanse padvinders sloten de Arabische wijk af. Drie tanks kwamen in stelling op een heuvel die over de stad uit ziet, terwijl een Frans waarnemings vliegtuig boven de stad cirkelde. Op het plaatselijk hoofdkwartier van de Franse regering heeft Grandval met de plaatselijke leiders geconfereerd. Buiten kon het geschreeuw van de demonstranten en de schelle kreten van Arabische vrouwen gehoord worden. Volgens Reuter is Maandag be kend gemaakt dat de resident-gene raal zijn bezoek aan het religieuze centrum van Fez, eveneens een broei nest van de nationalisten, tot later heeft uitgesteld. OVERSTROMINGEN IN NOORD- INDIA. De theestad Dibroegarh in de staat Assam (Noord-Oost-India) staat voor drie-kwart onder water tengevolge van het buiten haar oevers treden van de Brahmapoetra. 2.000 Personen hebben de stad met vlotten verlaten. Men verwacht, dat het peil der rivier nog verder zal stijgen. Vice-admiraal Alberto Teisare, voorzitter van de opperste raad, en de andere leden van het „kernkabi net" van leden van de Peronista- partij hebben Maandag bij de natio nale consultatieve raad van de par tij hun ontslagaanvrage ingediend. De aftredende functionnarissen en leden van de raad zullen later een bijeenkomst hebben met president Peron om een studie te ipaken van problemen, die voortvloeien uit de order van de president, dat rege- ringsfunctionnarissen hun partij- functies moeten opgeven. Men ver wacht, dat de partijleiders er op zul len aandringen, dat president Peron de leiding behoudt van de partij, waaruit hij zich op 15 Juli terugtrok. Bij zijn terugtrekking zei Peron, dat hij het leiderschap van de partij op gaf, teneinde „president van alle Ar gentijnen" te worden. Intussen is vernomen, dat de lei der van de radicale oppositiepartij, Arturo Frondizi, voor het eerst sinds president Peron aan de macht kwam, Woensdag een radiorede zal uitspreken. Adenauer laat Moskou niet wachten De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft op een persconferen tie in zijn vacantieverblijf in de Zwitserse plaats Mürren, medege deeld, dat hij zich op een tijdstip voor de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken in October naar Moskou zal begeven, omdat het „onbeleefd zou zijn langer te waclr- ten". Hoopvolle ontwikkeling" President Eisenhower heeft Maan dag op het Witte Huis 25 leiders van de democratische en de republikeinse partij in het Congres verslag uitge bracht over de conferentie van Genève. Volgens zijn perschef, Hagerty, gaf de president als zijn mening te ken nen, dat „het in het oog vallende punt van de bijeenkomst de klaarblij kelijk oprechte wens van de Sowjet- delegatie was om in de toekomst de wereld-problemen in een atmosfeer van vriendelijkheid en bereidwillig heid te bespreken".' Eisenhower noemde deze gang van zaken een „hoopvolle ontwikkeling" doch dit rechtvaardigde op zichzelf natuurlijk nog niet een verzwakking van de maatregelen voor de weder zijdse beveiliging van de vrije wereld". Hij zeide niet te verwachten, dat Rusland zijn aanbod ter zake van het uitwisselen van militaire gegevens dat reeds van de zijde van rechts georiënteerde republikeinse kringen in Washington is gecritiseerd, zal aan vaarden. De president gaf voorts de verzekering, dat te Genève geen ge heime stukken zijn geparafeerd. Ook gaf hij tegenover de Congres leden, onder wie zich ook de voorzit ter van de senaat, vice-president Nixon bevond, als zijn mening te kennen, dat partijsecretaris Chroest sjef de belangrijkste man in't Krem lin is. In de verklaring van perschef Ha gerty werd tenslotte nog meegedeeld, dat minister Dulles een chronologisch overzicht van de besprekingen te Genève heeft gegeven, gevolgd door een analyse van de richtlijnen welke aan de ministers van Buitenlandse Zaken zijn verstrekt. S,aH,apümi&ten op Soeötd'gk dooi Jioningin ontvangen Op het paleis Soestdijk heeft H. M. de Koningin gistermorgen de leden van de Soroptimisten in audiëntie ont vangen. Het doel van het Soroptimisme is de bevordering van een zo goed mogelijke uitoefening van het be roep of bedrijf der leden. De foto toont de landsvrouwe temidden van de Soroptimisten in de tuin van 't paleis. Chroesjef, de man met de ellebogen De kaalhoofdige secretaris van de Russische communistische partij, Ni- kita Chroestsjef, is uit Genève ver trokken zoals hij er gekomen was, onophoudelijk pratend, glimlachend en mensen wegduwend. Zijn laatste gebaar was, dat hij bij het vertrek premier Boelganin zonder pardon op zij schoof en als eerste in het Rus sische vliegtuig klom. De verbaasde Boelganin haalde zijn schouders op en volgde. Maarschalk Zjoekof werd verwezen naar het tweede Russische vliegtuig, van hetzelfde model, maar niet voor zien van de Oosterse tapijten waar mee het vliegtuig van Ohroestsjef en Boelganin was uitgedost. Als gezel schap kreeg de maaschalk minister Molotof. Op de conferentie der Grote Vier speelde Chroestsjef officieel op de tweede viool, maar niet officieel over stemde hij Boelganin herhaaldelijk. Op diners en partijen, en in de Tsjechoslo waakse buffet-bar, was het Chroestsjef, die het hoogste woord voerde. Minister Pinay liet zich ont vallen, dat op een der officiële diners Chroestsjef de conversatie had „ge monopoliseerd'. Voor vele Westelijke waarnemers is er geen twijfel aan, wie werkelijk de baas is in Rusland. Het is de praat grage Nikita Chroestsjef. Na het Noodweer Het noodweer, dat in de afgelo pen dagen in Oostenrijk heeft ge woed, is thans weer geluwd. Sommige dorpen zijn echter nog van de buitenwereld afgesneden. Het water in de Donau en de vele ge zwollen zijrivieren daalt weer. In het afgelopen weekeinde heeft het noodweer tenminste dertien per sonen het leven gekost. In Stiermarken, waar voor enige millioenen schilling hagelschade is aangericht, zijn de gedupeerde boe ren voornemens schadevergoeding te vragen aan de directie van een staalfabriek. WEER BUS IN BRAND Op het Plein in Den Haag is gis termiddag een geparkeerde autobus in brand gevlogen. De brandweer bluste het vuur met een schuimblus- apparaat. De passagiers van de bus, een gezelschap uit Zeeland, waren aan het lunchen in een café. De oor zaak van de brand was kortsluiting in de motor. De schademedraagt ruim 300. Zivaie frotöing, giote lavage, maai geen öiacdtaffeió Reddingsploegen, die zich moeizaam een weg banen door ijs en sneeuw in de Zillertaler Alpen van Oost-Tirol, zijn er nog steeds niet ingeslaagd de twee Nederlandse toeristen te vin den. De twee jongelui, de 28-jarige L. J. Koetsier en zijn 25-jarige broer G., beiden uit Bussum, brachten hun va- cantie door in het dorpje Gerlos, een bekend Oostenrijks toeristenoord in een Oostelijke zij-vallei van het Zil- lertal. Donderdag zijn zij uitgegaan voor naar zij zeiden „een uitgebreid--1 klim- tocht". Zij vertelden echter niet wat het doel van hun tocht zou zijn. Vol gens onbevestigde berichten heeft men de broeders Koetsier Donderdag nog gezien in de buurt van de Zit- tau-berghut, maar sindsdien is niets meer van hen vernomen. Men vreest dat de Nederlandeis de j weg zijn kwijt geraakt in een sneeuw- storm. De toppen van de Zillertal- j Alpen zijn tussen de 2000 en 3000 me ter hoog. Een leeuwentemmer, Sidney Howes genaamd, heeft dezer dagen een paar benauwde ogenblikken meegemaakt. I Tijdens een voorstelling van het „Cir- Louis", dat in Birkerod bij Ko- Zij beweren, dat chemische dam pen, die uit de fabrieksschoorstenen ontsnappen, de vorming van reuzen- hagelstenen in de hand hebben ge werkt. Hoe slecht het weer geweest is bleek in Graz. Daar meldde zich bij de gevangenis een man, die enkele dagen geleden was ontvlucht. Hij zei, dat het weer zo verschrikelijk slecht v/as, dat hij maar liever weer hoog en droog in de cel zat. Het dorpje Weyr is sedert Zater dag van de buitenwereld afgesne den door een aardverschuiving. Op de enige weg naar het dorpje is een „berg" aarde en stenen van 45 m. hoogte terecht gekomen. Het zal et telijke weken duren voor de weg naar het dorpje weer vrij is. Men heeft een noodbrug geslagen langs het versperde weggedeelte, opdat de inwoners van Weyr te voet de omliggende dorpen kunnen berei ken. In de omgeving van Weyr zijn rond 400 stuks rundvee geïsoleerd op een bergweide. wordt weer? (Geldig van Dinsdagavond tot I Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ONGEVEER DEZELFDE TEMPERATUUR Aanvankelijk weinig, later meer bewolking en hier en daar een regen- of onweersbui. Matige tot vrij krachtige Noordoostelijke vind. Weinig verandering in tem peratuur. 27 Juli zon op 4.54, onder 20.42; maan op 14.54, onder 23.28. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN penhagen optrad, was hij juist bezig am mof .riin /"liVIO J. met zijn leeuwen allerlei kunststuk ken te laten vertonen, toen plotseling het licht uitviel. Maandagavond vond bij Voorthuizen een gecompliceerd auto-ongeval plaats: een personenauto, die een uitrit uitkwam, noodzaakte een zware militaire vrachtwagen uit te wijken. Het gevolg hiervan echter was, dat de vrachtwagen in botsing kwam met een vrachtauto uit de tegengestelde richting. De klap kwam zo.hevig aan, dat de laatste vrachtauto finaal over de kop sloeg, zoals de bijgaande foto toonti Gelukkig deden zich wonder boven wonder geen persoonlijke ongevallen voor. Howes trachtte de kooi uit te ko- J men door een klein zijdeurtje maar hij kon het slot niet snel genoeg I openkrijgen. Toen hij voelde, dat een 1 der leeuwen naderbij sloop klom hij tegen de ijzeren staven van de kooi op en slaagde er in zich het dier van het lijft te houden. Enige minuten later ontsloot zijn zoon het poortje, waarop de temmer naar buiten kon kruipen. Het publiek had de adem benemende minuten een doodse stilte betracht. Even later reed de eigenaar van het circus met zijn auto naar de ingang om licht te maken met de kop lampen, waarna de leeuwen weer naar de hokken gedreven konden worden. LONDEN LUXEMBURG BORDEAUX PARIJS GRENOBLE NICE LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA onbewolkt 22 C. onbewolkt 30 onbewolkt 22 onbewolkt 25 zwaar bewolkt 25 zwaar bewolkt 23 zwaar bewolkt 26 onbewolkt 26 regenbui 28 licht bewolkt 28 regen 28 onbewolkt 22 zwaar bewolkt 24 zwaar bewolkt 21 licht bewolkt 23 motregen 23 half bewolkt 31 zwaar bewolkt 29 half bewolkt 35 Korreltje Echt berouw snijdt diep.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1