PITTIG! ln massasprint won Rik van Steen bergen de 16e étappe; 'n trainingsrit Te Ax-les-Thermes 75 renners gestart, 72 kwamen te Toulouse aan De uitslagen en klassementen De Nederl. wielerploeg voor de wereldkampioenschappen RUSTDAGBEZOEK BIJ DE PEL VAN NELLE HALF ZWARE SHAG Twee Ned. en een wereld record moesten sneuvelen MAANDAG 25 JULI 1955 DE LEIDSE COIl"*NT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Toulouse 24 Juli (Van een speciale ANP-verslaggever) In Toulouse, de vrolijke stad aan de Garonne, merkwaar dig genoeg een van de minst bezochte steden van Frankrijk, werd de uitbun digheid om de tour bij de in groten getale uitgelopen bevolking wel iets gesmoord door de hitte: 32 tot 34 graden in de schaduw, en 44 tot 46 graden in de zon! Dat was zelfs voor de bewoners van de Zuidelijke landstreek Languedoc wel iets te veel van het goede. En dat was het voor de renners ook, die tot de aankomst op het blakende beton van de wielerbaan de vrede bewaarden en zelfs voor de ploegleiders, die zich onderweg in hun witte volgwagens vermaakten met een wat kinderlijk spelletje: het natspuiten van de veelal in badpak gestoken toe schouwers langs de weg. Na de start in Ax-les-Thermes voerde het parcours, vrijwel steeds dalend, door de heuvels van allerlei kleine plaatsjes, die hun bestaan danken aan hun onder andere voor rheuma-patiënten genees krachtige warmwaterbronnen. Luzenac bracht de karavaan een ogenblik ver frissing door frivole geurtjes, welke wor den meegegeven aan de hier vervaardig de talk- en toiletpoeders, waarvoor het hoofdbestanddeel rotssteen dat wordt fijngemalen op de bergtoppen gratis voor het grijpen ligt. In dit dorpje zag men Gilbert Scodeller van de Nóord- Oost-Centrale ploeg al niet meer door komen. Hem waren de vermoeienissen van vóór de rustdag nog niet uit de be nen gevloeid en hij nam plaats in de be zemwagen. Nog 72 renners over.... Daardoor waren er nog maar 73 van de 130 renners over. Een kilometer of vijftien verder in het pelgrimsstadje met de melodieuze naam Tarascon-sur-Ariè- ge, volgde de nog niet van zijn verwon ding genezen Franse nationaal Jean Dot- to hij reed met een verband om het hoofd, zijn voorbeeld. Toen waren er dus nog 72. En dat met de zware Pyre- neeën-etappes voor de boeg. In Mont- gailhard, op 47 km van de start, leek er even wat leven in de lusteloze karavaan te komen. Bernard Gauthier van de Tri colores en Claude Colette van de West- ploeg demarreerden, maar ze kwamen niet verder dan tien seconden van het peloton weg. En enkele minuten later ga ven de volgers elkaar alweer met knijp- bewegingen te kennen, dat de hele ploeg weer bij elkaar zat. Na Pamiers, op de helft van deze bijzonder korte zestiende etappe van 123 km., was er nog niet an ders te melden, dan dat het publiek op vrolijke wijze revanche nam op de speel se ploegleiders. Want velen besproeiden met hun tuinslangen niet alleen de van inspanning dampende renners, maar spo ten ook op volle kracht stralen, in de volgauto's In het wat armelijke Saver- dun moest de Fransman Mahé met een lekke band blijven staan. Hij kreeg ech ter onmiddellijk steun van zijn ploeg maats Forestier en Gauthier en gedrieën konden zij de karavaan weer gemakke lijk bereiken. Op nauwelijks 25 km. van de finish te Auterive. dat reeds in het gebied van Haute-Garonne ligt, ontsnap te allen, die op een Nederlands succes hoopten, een zucht van verlichting. De slag scheen nu toch eindelijk te zijn ge vallen. Mahé (Frankrijk), Brankart (België) en Wim van Est hadden zich gedistancieerd. Maar vijf minuten later was ook die poging teniet gedaan. Wel zat Wim van Est voor in het peloton, maar hij dacht niet meer serieus aan een uitlooppoging. Integendeel: in het voor bijrijden riep de Brabander ons schert send toe,, Je mag het stof weieens van de wagen laten wassen, dat lijkt naar niets op Zondag!" en hij beet grijnzend in een sappige verse vijg. Daarmee was het wel duidelijk, dat het peloton een gezamenlijk trainingsritje ter voorbereiding op de Pyreneeën tot Toulouse zou voortzetten. Een massale sprint werd het sluitstuk van deze etap pe zonder enige sportieve historie. De Belg Rik van Steenbergen was daarbij al bij voorbaat de grote favoriet en hij won respectievelijk zijn voornaamste con currenten in de sprint, de Italiaan Bene- detti, de Spanjaard Poblet en zijn land genoot Ockers achter zich latend. Wim van Est wist door tactisch positie kiezen op de ba£h. de vijfde plaats te verove ren. Het verschil met Ockers voor de groêne trui is thans twee punten gewor den. Jos Hinsen, die langs de binnenkant ver naar voren was gerukt, kwam op het kritieke ogenblik niet meer tussen de naast hem gonzende wielen vandaan. De Belgen konden zich in de stevige premie -Verheugen, welke het winnen van het dagploegenklassement hun opleverde Nederland handhaafde zich in de alge mene rangschikking der ploegen op de vierde plaats. In de top van het per soonlijk algemeen klassement deden zich geen verrassingen voor. Het wachten is nu op de Pyreneeën. De uitslag van de zestiende etappe luidt: 1. Van Steenbergen 2 uur 57 min. 9 sec.; 2. Benedetti; 3. Poblet; 4. Ockers 5. Van Est; 6. ex aequo o.a.:L. Bobet, J. Bobet, Darrigade, Forestier, Geminiani, Roland. Adriaenssens, Close, De Bruyne, Impanis, Van Genechten, De Groot, Hin sen, Nolten, Van Breenen, Wagtmans, Fornara, Fantini. Astrua, Gaul en Kemp, allen in dezelfde tijd als Van Steenber gen 2.57.9. Algemeen klassement luidt: 1. Rolland 94.59.42; 2. L. Bobet 95.04.35; 3. Fornara 95.06.00; 4. Brankart 95.09.44; 5. Gemi niani 95.12.02; 6. Astrua 95.12.26; 7. Van Est 95.12.32; 8. Vitetta 95.13.28; 9. Gaul 95.13.42; 10. Close 95.18.23; 11. Ockers 95.21.47; 12. Quentin 95.21.50; 13. Mahé 95.22.10; 14. Coletto 95.33.11; 15. Impanis 95.34.42; 16. J. Bobet 95.34.53; 17. Gela- bert 95.40.23; 18. Wagtmans 95.45.36; 19. Huber 95.50.04; 20. De Bruyne 95.51.14; 29. Nolten 96.14.12; 30. Hinsen 96.15.42; 33. Van Breenen 96.27.03; 36. De Groot 96.29.14. Opgegeven hebben Dotto en Scodeller. Ploegenklassement zestiende etappe: 1. België 8.50.27; 2. Italië 8.50.57; 3. ex aequo: Nederland (Van Est, Hinsen, Nol- Tijdens de strij^ mogen de renners van de „Tour" concurrenten op leven en dood zijn, daarbuiten heerst er in het kamp een kameraadschappelijke sfeer. Hier zien we onze landgenoot Wim van Est in een geanimeerd gesprek gewik keld met de Fransman Antonin Rolland. ten) 8.51.27; Spanje; Frankrijk; He de France; Gemengde ploeg; Noord Oost Centraal, West, Zuid Oost, Zwitserland, allen zelfde tijd. Algemeen ploegenklassement: 1. Frank rijk 282.47.08; 2. Italië 283.43.30; 3. Bel gië 284.34.16; 4. Nederland 285.16.54; 5. Noord Oost Centraal 285.31.25; 6. Spanje 286.14.49; 7. Zuid Oost 286.55.53; 8. West 287.28.54; 9. Zwitserland 287.34.39; 10. Ile de France 287.57.37; ll.Gemengde ploeg 288.01.25. Na de zestiende etappe luidt het pun tenklassement: 1. Ockers 259 pnt.; 2. Van Est 261 p.; 3. Poblet 268 p.; 4. Wagtmans 281 p.; 5. Bauvin 366 p.; 6. Rolland 370 p.; 7. Schneider 444 p.; 8. Fantini 449 p.; 9. De Bruyne 460 p.; 10. Monti 479 p. De prijs voor de meest strijdlustige renner werd toegekend aan Teissere, hij behaalde 11 punten, vóór Agut 10 pnt en Van Est 3 p. Jacques Goddet Er zit geen winnaar in de Ned. ploeg Voor het vertrek van de 16e etap pe, van Ax-les-Thermes naar Tou louse heeft een verslaggever van 't ANP een onderhoud gehad met de directeur van de Ronde van Frank rijk, Jacque s Goddet, met de be doeling te vernemen, wat de diri gent van de Tour dacht over de prestaties van de Nederlandse ren ners. „Ik heb grote waardering voor de Nederlandse ploeg", aldus luidde 't antwoord van Goddet. „En ik zou de renners met het rood wit en blauw niet gaarne meer willen mis sen. Ik weet het. Pellenaars heeft gebrek aan fris bloed, aan jongere renners, die nadat zij enkele jaren als amateur hebben gereden naar het professionalisme overgaan. Ten einde naast de ervaren mannen als Wagtmans, Van Est, Nolten en Ger- rit Voor ting hoe jammer dat de sympathieke Gerrit door een onge lukkige val werd uitgeschakeld de ploeg nieuwe mogelijkheden te geven. Ik heb bewondering voor De Groot, die zeker een renner van al lure is. Hij heeft ongetwijfeld ca paciteiten, maar als klimmer is hij zeker niet van grote klasse.. De Ne derlandse renners geven élk jaar levendigheid aan de strijd. Zij ko men altijd met verrassende presta ties uit de bus, en zijn er altijd bij als er strijd is te leveren. Dat heb ik graag. Kijk eens naar Nolten, men zegt, dat er wel wat aan zijn voorbereiding heeft ontbroken. Als dat zo is. zou dat jammer zijn. Ove rigens was ik verrast door zijn strijdlust, welke hij heeft gedemon streerd. Al koos hij daar niet altijd de beste ogenblikken voor uit". Denkt u. dat de ploeg geheel even sterk is als vorige jaren? „Ongetwijfeld is het een homoge ne ploeg. Hoe kan het ook anders met een ploegleider als Pellenaars. Maar weet ge, wat ik mis in de Ne derlandse ploeg? Dat is de mogelij ke winnaar van de tour. Ik zou dat graag hebben gezien, want het ge vecht om de ereplaatsen zou er al leen maar interessanter door zijn geworden". DE RONDE VAN KROATIË. De zevende en voorlaatste étappe van de ronde van Kroatië, van Zagreb naar Slavonski Brod over 194 km., is gewonnen door de Zuidslaviër Franjo Varga in de tijd van 4 <uur 11 min. en 44 sec. De Oostenrijker Rauner werd tweede in 4.42.13 en de Zuidslaviër Veselin Petrovic derde in 4.42.34. Na de zevende étappe behoudt de Oostenrijker Müller, de leiding in het algemeen klassement met 33 uur 39 min. 53 sec., gevolgd door Varga en de Bulgaar Kestev. 53 Renners, die van de 85, deelne mers nog over zijn vertrokken giste ren voor de laatste étappe van Sla vonski Brod naar Belgrado (204 km.). De Oostenrijker Walter Müller heeft de ronde gewonnen. Zijn totaal was 39 uur 18 min. 30 sec. Tweede werd Varga (Z. Slavië) 39.21.8, en derde Kestev (Z. Slavië) 39.32.06. Van de 83 deelnemers hebben er 45 de wedstrijd uitgereden. In het ploegen klassement werd Zuid Slavië eerste met 118 uur 33 min. 46 sec., gevolgd door Bulgarije 119.10.26, en Oosten rijk 119.51.0. Daarna kwamen zeven andere Zuidslavische ploegen. De 8e en laatste étappe voerde van Slavonski Brod naar Belgrado, een afstand van 205 kilometer. Winnaar werd de Deen Sven Emborg, in 5 uur 35 min. 2 sec. Tweede werd de Bul- baar Ogneski 5.35.7 en derde werd Cvejin (Z. Slavië) in dezelfde tijd. De sportcommissie van de K.N.W. U. heeft de Nederlandse ploeg voor de wereldkampioenschappen in Ita lië (27 en 28 Augustus op de weg te Rome en 31 Aug.3 Sept. op de Vigo- rellibaan te Milaan) als volgt samen gesteld: Sprint profs: J. W. Derksen (Am sterdam) en A. J. van Vliet (Woer den). Sprint amateurs: J. Capteyn, Fr. Mahn en P. F. M. Post (allen A'dam). Achtervolging amateurs: P. J. van Heusden (A'dam) en A. F. F. van Houwelingen (Sassenheim). Achtervolging profs: hierover zal later worden beslist. Stayers: J. Prong (Egmond a. Zee) gangmaker F .A. Wiersma (A'dam) en Norbert Koch (Utrecht) gangmaker A. W. D. de Graaf (Am sterdam). Wedstrijd amateurs ingeschre ven zijn de volgende 12 renners: P. A. J. van de Brekel (Echte), P. Crae- nen (Nederweert), J. Gelissen Beek (L.), M. van der Heuvel (Hen gelo), J. Lahaye (Bunde), J. Nies- kens (Swalmen), J. Rol (Alkmaar), A. J. van Steenselen (Mijnsheren- land), L. Stevens (Elslo), M. J. C. Stolker (Zuylen), S. Verhoe f(R'dam) en A. van Wetten (Noordwijkerhout). Uit hen zal de ploeg van 6 man, die RIK VAN STEENBERGEN de Belgische renner, die de zestiende etappe van de tour, van Ax-les-Thermes naar Toulouse, heeft gewonnen. Ax-les-Thermes, Zondag (Van een speciale ANP-ver- slaggever) „Kom maar binnen", werd een biilnens- monds gemompeld, toen wij aanklopten op de deur van kamer 37 van hotel „Sicre et d'Espagne", waar Kees Pelle naars zijn hoofdkwartier had op de rustdag in Ax-les- Thermes. Wij openden de deur en zagen Pellenaars in korte broek en opgerolde i hemdsmouwen breeduit ach- ter een tafel zitten, bezaaid met brieven, foto's en kran- ten. Temidden van de pape- i rassen stond een asbak, een gebruikteKees Pelle- naars grijnsde. Tussen zijn tanden klemde hij een grote sigaar. Pellenaars rookte weer, voor het eerst sinds de Ronde van Italië, toen hij als straf roker zonder eni ge overgang met deze ge woonte brak om de jongens van de ploeg, waarvan enke len wel eens een sigaretie rookten, het goede voorbeeld te geven. I „Ga erbij zitten en steek er ook een op", nodigde Pel uit, wiens gezicht er nu met sigaar toch nog wel iets stralender uitzag dan de laat ste tijd het geval was geweest „Neen", zo begon hij onge vraagd uit te leggen, „ik ga niet weer met volle stoom aan de rokerij. Geloof dat maar niet. Het niet-roken heeft me goed gedaan en de I jongens ook. En al heb ik wel eens een beetje humeurig op een lucifertje lopen kauwen,' ik ben er nu overheen. Ik kan nu best zonder en het beste bewijs daartoe kan ik mijzelf leveren door op deze rustdag voor de gezellig heid weer eens een bol- knakje te roken en voor de rest mijn sigaren in de kof fer te laten". Wij kregen een dozijn ge slaagde caricatuurtekeningen foto's gemaakt en de uitslag was niet ongunstig. Het been is wel gebroken, maar de breuk is niet zo ernstig als de dokters eerst dachten. Ik zal binnenkort wel naar huis mogen. Wel zal het nog lang duren, eer ik weer mag fiet sen. Voor de rest heb ik het veel beter dan in de eerste dagen van mijn verblijf hier. Ik heb radio bij mijn bed en ik krijg bijna iedere dag be- De nationale zwemkampioenschappen Bij de Zaterdagmiddag in het Utrechtse DKR-zwembad gehouden wedstrijden om de nationale zwem kampioenschappen 1500 meter vrije slag, dames en heren, heeft de Rob- benzwemster Leni de Nijs het we reldrecord 1500 meter met 10,5 sec. verbeterd. Zij won deze afstand in 20 min. 46.5 sec. Dit wereldrecord stond op naam van de Deense zwem ster Ragnhild Hveger met de tijd van 20 min. 57 sec. Toen Leni de Nijs 800 van de 1500 meter had afgelegd, bleek dat zij ook het Nederlands record vnor de 800 meter met 4,8 sec- had verbeterd. Voorheen stond dit record op naam van haar clubgenootje Tine van Brenk met 11.03.2. Leni de Nijs no teerde voor deze afstand 10 min. 58.4 sec. Loes Zandvliet van de Leidse Golf brekers werd zevende in de tijd van flfi min. 26 sec. De Robbenzwemmer H. Willemse bracht het Nederlandse record 800 meter op zijn naam. Zonder veel te genstand was zijn tijd 10 min. 18.6 sec. Dit betekende een verbetering van het bestaande record van P. Stam (Neptunus, Bandung) met 13.7 sec. Reeds bij het keren op 100 meter nam Leni de Nijs een voorsprong die zij tot het einde behield. Geleidelijk liep zij verder uit, waardoor haar concurrente, Jopie van Alphen (RDZ Rotterdam) op 20 meter kwam te liggen. Onbedreigd finishte de nieu we wereldrecordhoudster met een starten zal, worden geformeerd. Wegwedstrijd profs: ingeschreven' zijn de volgende 12 renners: H. van Breenen (A'dam), W. van Est (St. Willebrord), H. Gelissen Beek (L.), D. de Groot (A'dam), P. Haan )Me- chelen), J. L. Hinsen (Rijckevorsel, België), J. H. Nolten (Elslo), Mathys Roks (Zundert), H. Stevens (Elslo), A. Voorting (Haarlem), Sj. de Vries Ponthierry (Frankr.), en W. Wagt mans (St. Willebord). Uit deze ren ners zal de ploeg van acht worden ge vormd, die zal starten. Gerrit Schulte is belast met de technische leiding van de ama- teursploeg op de weg. Het ligt in zijn bedoeling met deze ploeg het traject van Zürich naar Rome op de fiets af te leggen. 3,eie ruim 50 meter voorsprong. De heren zwommen in vier series, waarvan de laatste de voornaamste was. H. Willemse (de Robben) won zonder moeite van G. de Bruyn (Nep tunus Amersfoort). Tussentijds ver beterde hij het Nederlands record 800 meter met 13.7 sec. LENDE DE NIJS EN DE BRUYN WONNEN TE ZUTPHEN. Te Zutphen is onder grote belang stelling en bij prachtig weer een 8 km zwemwedstrijd gehouden voor dames en heren. In totaal kwamen 215 deelnemers aan de start, waar van 3 heren en 2 dames tijdens de race uitvielen. Bij de dames legde Lenie de Nijs van de Robben (Hilversum) beslag op de eerste prijs. Zij zwom de af stand m 1 uur 8 min. 35 sec. Bij de heren bleek G. de Bruyn van „Neptunus" (Amersfoort) de snelste. Hij zwom 1.06.35. WATERSPORT Donald Campbell ver beterde snelheidsrecord Donald Campbell is er te Ullwa- ters in geslaagd het wereldsnelheids record te water te verbeteren. Camp bell behaalde een gemiddelde snel heid van 325,6 km per uur. Het oude record was door Stanley Sayres in 1950 gebracht op 287,25 km per üur. Campbell legde de kilometer twee maal af, waarbij zijn snelheid de tweede maal lager was dan de eer ste keer. Het gemiddelde van beide races is het nieuwe record van 325,6 km/uur. Zijn „Bluebird", genaamd naar de beroemde boot van zijn va der, was een raceboot met straalaan drijving en zag er uit als een vlieg tuig zonder vleugels. De boot heeft een geheel nieuwe vorm en con structie, is ongeveer 9 meter lang en weegt bijna twee en halve ton. Volgens Campbell heeft hij de boot zo gebouwd, dat deze een weerstand heeft welke tweemaal zo groot is als d'e van een straaljager. Op de bovenste foto zien we de „Blue Bird" tijdens de recordpoging; op de onderste foto de dolgelukkige Camp bell die wordt gefeliciteerd door zijn echtgenote en zijn chef-monteur. Geen twijfel, of zijn jongens hebben nog voor de Zaterdag wat in petto te zien, die een Amsterdam se bewonderaar hem had toe gezonden en mochten vervol gens luisteren naar wat Kees met veel genoegen voorlas uit enkele van de brieven, welke hem in Ax-les-Ther mes hebben bereikt. John v. Eek, lid van de sportcommis sie van de KNWU, deed de hartelijke groeten en wenste veel succes voor Pellenaars en zijn jongens. Er was een brief van Gerrit Voorting, die in het ziekenhuis in Al- bertville ligt. Hij schreef o.a. er zijn weer nieuwe röntgen- zoek van twee Nederlandse meisjes, die hier in de buurt met vacantie zijn. Pellenaars kreeg ook weer een lange brief van Jeanne, zijn vrouw, die enkele prach tige staaltjes van organisato rische arbeid heeft volbracht. Zij charterde met behulp van een belangrijke relatie van haar man een grote auto, waarin de heer Govaerts uit Breda en Ans Voorting, de vrouw van Gerrit op weg zouden gaan naar Albertville om Gerrit te halen. Mevrouw Pellenaars zorgde bovendien binnen 24 uur voor paspoor ten voor het tweetal, dat er helaas nog niet zeker van was of het de patiënt inder daad mee zou krijgen. 1 Pellenaars stelde het zeer op prijs, dat hij en de jon gens in deze tour al verschei dene telegrammen van het bestuur van de KNWU heb ben ontvangen. Minder tevre den was hij over de inhoud van een brief, waarin ver slag werd gedaan van een re gionale radio uitzending. De in Nederland teruggekeerde Piet Haan zou daarin hebben verklaard, dat de „drog" (do ping) een grote rol speelt in deze tour en dat hijze'f lie ver mens bleef. De Neder landse ploegleider acht deze uitlating allerminst op haar plaats en zij geldt zeker niet voor onze ploeg. De nog aan de tour deelnemende Neder landse renners, die er na tuurlijk ook van hoorden, zijn zeer verontwaardigd en hebbenaangekondigd, dat zij over dit onderwerp met Piet Haan nog een appeltje zullen schillen. Dat waren zo de prettige en onplezierige klanken tij dens de rustdag op de hotel kamer van Pellenaars. die er overigens niet aan twijfelt, I dat zijn jongens vóór Zater- dag, wanneer de Ronde in het Pare des Princess ein- digt, nog wel eens in gunstige j zin van zich zouden doen spreken.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5