2)e CéidóeSotvfco/rit Vandaag nog 'n laatste poging om Genève een mislukking te besparen Vrijer verkeer met de Sovjet-Unie bepleit HET IJZEREN GORDITN GAAT NOG NIET OP Als Molotof maar wat meer begrip had getoond De koning mag terugkeren ZATERDAG 23 JULI 1955 46ste JAARGANG No. 13557 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. P- 16.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 BOELGANIN C.S. ZWEEG IN ALLE TALEN De Westelijke regeringsleiders zullen vandaag (Zaterdag) persoonlijk nog een beroep doen op maarschalk Boelganin, de Russische premier, om zich verzoeningsgezind te tonen en de top-conferentie voor een mislukking te bewaren, aldus hebben Vrijdagavond Westelijke afgevaardigden in Genève verklaard. President Eisenhower, sir Anthony Eden en Faure zouden om elf uur de Sowjet-premier ontmoeten voor een laatste poging om de impasse te door breken, waarin Oost en West ten aanzien van de loop der verdere onder handelingen over Duitsland, de Europese veiligheid en de ontwapening zijn geraakt. De vier ministers van buitenlandse zaken hebben Vrijdag tot kort voor middernacht getracht overeenstemming te bereiken over vijf nog niet ge regelde punten, die de twee partijen verdeeld houden ten aanzien van de methode en de tijdstippen voor verdere bespreking van deze drie vraag stukken. Ondanks de sombere stemming, welke Vrijdagavond na de mislukking van de besprekingen der ministers van buitenlandse zaken heerste, leefde er in conferentiekringen het gevoel, dat de regeringsleiders tot een over eenstemming zullen komen, welke het mogelijk zal maken, dat toch nog gesproken kan worden van een hoopgevend slot van de conferentie. LAATSTE POGING VAN EDEN. Sir Anthony Eden, de eerste die voorstelde Zaterdagochtend nog een geheime vergadering te houden, heeft Vrijdagavond op een diner met Boel ganin in de villa van de Sovjet-pre mier de nog hangende kwesties op nieuw met de maarschalk besproken. Men verwachtte, dat Boelganin op de laatste vergadering van de re geringsleiders zou spreken over het laatste agendapunt ontwikkeling van contacten tussen Oost en West. De Westelijke leiders hebben Vrij dag reeds voorstellen op dit punt ge daan. De voornaamste geschilpunten, waarover zij Zaterdag nog zullen 6preken, hebben echter geen betrek- Teleurstelling LIER dr. Adenauer zit in Mür- ren, een Zwitsers vacantieplaatsje, waar hij van betrekkelijk dichtbij de verrichtingen in Genève kan ga deslaan. Het zal hem wel niet prettig te moede zijn, nu de Grote Vier er niet in geslaagd zijn tot overeenstemming te komen over de hereniging van Duitsland. Dat is niet alleen voor hem een teleurstelling, zoals het voor de Duitsers in 't algemeen een teleur stelling is, maar dit negatieve resul taat betekent bovendien het wegval len van één der pijlers, waarop zijn politiek bestaan is opgebouwd. „Dat hebben we nu van onze 0 aansluiting bij het Westen", zal men in Duitsland zeggen. „Wij hebben tevergeefs op de macht van het Westen gesteund. Adenauers po litiek heeft een averechts resultaat gehad". Tactisch staan de Russen zeer sterk, als zij de hereniging van Duitsland op de lange baan schuiven. Zij laten de tijd voor hen werken en wachten kalm af tot de persoonlijke invloed van dr. Adenauer zal zijn verdwenen. Zij speculeren er dan op, dat na Adenauer in Duitsland politici aan het bewind zullen komen, die bereid zullen zijn ten behoeve der nationale eenheid afstand te doen van de mili taire banden met het Westen. De „Kölnische Rundschau" spreekt in dit verband van „een in zijn ca tastrofale omvang moeilijk te over schatten gevaar". Inderdaad, het gevaar is groot, dat de toch al met zoveel moeite tot stand gekomen militaire binding met het Westen weldra weer geheel zal los weken. Men neme in dit verband maar eens kennis van een opinie-pei ling, welke zo pas is verricht door het Emnid-instituut te Bielefeld. Op de vraag, of men het juist achtte, dat de Duitsers weer soldaatworden, ant woordde driekwart der ondervraag den ontkennend. Slechts 22 procent antwoordde met „ja". De vraag of men onder bepaalde omstandigheden voor een militaire rol der Duitsers zou zijn, werd door 53 procent der mannen en door 60 procent der vrou wen ontkennend beantwoord. Dit is de eerste keer sedert jaren, dat de meerderheid der ondervraagde mannelijke bevolking zich tegen de dienstplicht uitspreekt. In 1952 wees 42 procent der Duitse mannen de dienstplicht af, in 1953 48 procent en thans 53 procent. Een snel afnemen de populariteit, zoals men ziet. Intussen moet de Duitsers één ding wel duidelijk zijn geworden, n.l. dat; als het ooit tot een hereniging van Duitsland komt, dit te danken zal zijn aan de vasthoudende politiek van het Westen en zeker niet aan de mildda digheid van de Sovjet-Unie. Als de Russen nog taaier blijken dan gevreesd werd, is dat niet alleen voor de Duitsers een teleurstelling. iking op deze kwestie. Deze punten zijn: 1. Moet bij verdere besprekingen de voorrang worden gegeven aan de hereniging van Duitsland, zoals het Westen meent, of aan de Europese veiligheid, zoals de Sowj et-Unie wenst? Oost en West zijn het er Over eens, dat de twee kwesties samen hangen. Zij zijn het echter oneens over het tijdstip voor de regeling van deze twee ^kwesties. Het Westen is bereid deze "vraagstukken tegelijkertijd te ■behandelen. 2. Moet het vraagstuk der ont wapening worden opgenomen in de leidraad aan de ministers van bui tenlandse zaken voor hun verdere onderhandelingen, zoals Molotof wil, of moet deze kwestie worden ver wezen naar de sub-commissie van de V.N.-ontwapeningscommissie, waar in de Grote Vier en Canada zitting 'hebben? De Westelijke mogendheden wach ten tevens op de Sowjet-reactie op president Eisenhowers voorstel om militaire blauwdrukken met de Sow- jet-Unie uit te wisselen en het voor stel van premier Eden voor gemeen schappelijke inspectie van gebieden langs het „IJzeren Gordijn". Zowel Eisenhower als Eden hopen vóór het einde van de conferentie een ant woord op deze voorstellen te krijgen. GEREED OM TE VERTREKKEN. Een Britse woordvoerder verklaar de Vrijdagavond, dat als de rege ringsleiders Zaterdag niet tot over eenstemming zouden kunnen komen over alle geschilpunten, doch als zij wel nader tot elkaar zouden komen, de ministers van buitenlandse zaken wellicht nog $nige dagen in Genève zullen blijven om het werk te vol tooien. President Eisenhower, wiens vlieg tuig met volle benzine-tanks op het vliegveld van Genève gereed staat om op te stijgen, had voor zijn ver trek uit Washington het Congres meegedeeld, dat hij Zondag terug zou zijn. Als hij Zondagochtend ver trekt, kan hij dezelfde dag nog inf de Ver. Staten arriveren. De Russen echter zullen wellicht trachten de top-conferentie gaande te houden, zo menen Westelijke af gevaardigden. De vorige maand reeds protesteerde Molotof bij zijn Westelijke collega's tegen de beperk te duur van de conferentie. Behalve de vier afgewerkte agendapunten voorziet de agenda van de top-con ferentie ook in „andere kwesties" en vele Westelijke afgevaardigden ge loven, dat de Russen ten aanzien van nog enkele andere kwesties wellicht nog voorstellen willen doen. Een Amerikaanse functionnaris noemde de toestand Vrijdagavond „verre van hopeloos". Hij zei, dat er vier of vijf geschilpunten bestaan. „Sommige der punten zijn wel be langrijk, dat moet worden toegege ven, maar wij geloven en hopen dat deze meningsverschillen Zaterdag ochtend door de regeringschefs tot oplossing zullen worden gebracht. Wij zien deze geschillen van de mi nisters van buitenlandse zaken als minder dan normaal zou kunnen Wat meer begrip gewenst. De Franse minister van buiten landse zaken, Pinay, verklaarde na; de vergadering van de ministers: „Wij hebben geen overeenstemming bereikt. Het had wel gekund até Molotof wat meer begrip had ge toond". Een Britse woordvoerder zei, dal het duidelijk was geworden dat op de vergadering van de ministers van Vrijdagavond geen verdere vorderin gen gemaakt konden worden. De ministers waren het alleen maar eens over welke punten zij van mening verschillen. „Er was geen teken van plooibaarheid van Russische zijde, doch de bespreking was in het ge heel niet bitter. Er heerste een sfeer van spijt, dat er helemaal geen vor deringen gemaakt konden worden". e ministers spraken niet over Eisenhowers voorstel voor weder zijdse luchtverkenningen als zodanig. Er was een zekere mate van over eenstemming over een bijeenkofnst van de ministers van buitenlandse zaken in October, zo voegde deze woordvoerder h'ier nog aan toe. Inmiddels zijn deskundigen van de Grote Vier reeds begonnen met het opstellen van het slotcommuniqué van de top-conferentie. Paus opnieuw onder behandeling H. de Paus ondergaat op het ogenblik opnieuw een behandeling met infra-rode stralen als gevolg van gewrichtspijnen in de rechterschou der. De H. Vader, die 79 jaar is, heeft in de laatste twee jaren al verschei dene keren geklaagd over deze pij nen. ZWEEFBAAN OVER DE RIJN BIJ KEULEN Keulen zal binnen twee jaren een nieuwe attractie rijker zijn. De ge meenteraad heeft besloten een zweef- baan over de Rijn te laten aanleggen, die in 1957, ter gelegenheid van de dan te houden grote tentoonstelling, gereed zal moeten zijn. Zweefbanen zijn in het Rijngebied in de laatste De Britse regering heeft besloten de verbannen kabaka (koning) van Boeganda (Brits protectoraat in Oe ganda) spoedig als souverrein naar zijn land te laten terugkeren, aldus heeft Alan Lennox-Boyd, minister van koloniën, Vrijdag in het Britse Lagerhuis medegedeeld. Hij mag terugkeren zes weken na de benoeming van ministers in Boe- '^or de nlaatselijke wet gevende raad „Loekiko) worden ge- De ministers zullen van de 30-jari ge vorst de verantwoordelijkheid voor de openbare zaken overnemen. De kabaka zal daardoor een meer consti tutionele vorst zijn. Door vertegen woordigers naar de wetgevende raad van Oeganda te zenden hetgeen te voren geweigerd was zal Boegan da, zoals Engeland gewild had, erken- jaren zeer populair geworden. Die van I nen, dat de toekomst van de provin- Keulen zal echter de eerste zijn die cie onverbrekelijk verbonden is met over de rivier heen zal voeren. jdie van Oeganda als geheel. Belgische ministers brachten bezoek aan Delft L-e Belgische minister Spaak en Van Andenhove hebben Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan het Water loopkundig laboratorium te Delft. Bij de aankomst van de gasten maakte onze fotograaf deze foto, waarop we van rechts naar links zien: de Belgische minister van Openbare Werken, Van Andenhove; de Directeur van het Laboratorium, Prof. Thijsse; Minister Luns; Minis-ter Spaak; Minister Algera; de Directeur-Generaal van de Rijkswaterstaat Ir. A. G. Maris en (tweede van links) de Belgische Ambassadeur in ons land, Baron Van der Straten-Waillet. De Russen lieten maar praten De vier regeringsleiders hebben Vrijdagmiddag het laatste punt der agenda besproken, n.l. de kwestie van het verbeteren der contacten tus sen Oost en West. President Eisenhower, die als voor zitter optrad, heeft gepleit voor een Hij stelde de onderstaande con crete stappen voor: 1. Het wegne men van de hinderpalen,die de uit wisseling van inlichtingen en ideeën tussen de "volkeren belemmeren. 2. 'Het wegnemen van de hinderpalen, die de reismogelijkheden voor vreed zame en vriendschappelijke doelein den naar ongeacht welke plaats in de wereld belemmeren en 3. Het scheppen van voorwaarden die de vrijere uitwisseling van inlichtingen landen zullen aanmoedigen de uit en ideeën en voor vrije reismogelijk heid, „zodat allen de kans hebben el kander van aangezicht tot aangezicht te kennen". wisseling van vredesgoéderen in de gehele wereld te vergroten. Beperkingen op verbindingen van allerlei aard, met inbegrip van radio Weer een aloomduikboot te water gelaten De tweede Amerikaanse atoomflaiktcot, de „Zeewolf" is in Groton in de staat Connecticut, te water gelaten. De kiel voor een derde duikboot met atoomkracht is reeds gelegd. Op' de foto zien we de „Zeewolf" op weg naar zijn element: de rivier de Thames. en toerisme, die hier en daar in bij zonder extreme vorm voorkomen, zijn de oorzaak geweest van weder kerig wantrouwen, aldus Eisenho wer. De handel moet volgens Eisenho wer de gehele wereld omvatten. In de atoomwetenschap heeft de mens heid een enorm potentieel, dat kan bijdragen tot verhoging van de le vensstandaard en tot het scheppen van grotere mogelijkheden in de ge hele wereld. Meer ideëel contact. Eden pleitte voor uitwisseling van studenten, onderwijzers, films en boeken. Engeland wil ook een nor maler reizigersverkeer. Een vrije cir culatie van kranten en andere ge schriften was nodig. De censuur moest worden afgeschaft. Het Wes ten zou ook een uitbreiding van de handelsmogelijkheden toejuichen. De Franse premier Faure kwam met een plan voor een grotere uit wisseling van „mensen, denkbeelden en goederen". Faure pleitte ook voor instelling van een fonds ter uitvoering van werken in het be- I lang van allen. Faure diende voorts een memoran dum over de ontwapening in, waarin j bijzonderheden staan over zijn plan i aangaande „boter voor kanonnen". Betoogd wordt o.m., dat het plan onder toezicht moet staan van een internationaal lichaam binnen het venband van de V.N. en in nauwe sa- mewerking met de wereldbank en andere bureaux van de V.N. EISENHOWERS VOORSTEL. Over het gisteren door Eisenhower gedane voorstel tot uitwisseling van militaire gegevens werd gisteren niet meer gesproken. Een hooggeplaatst lid van de Sow- jet-afvaardiging heeft Vrijdag te Ge nève medegedeeld, dat zijn regering het plan van Eisenhower tot uitwis seling van militaire gegevens als eer ste stap op weg naar ontwapening niet bevredigend kan vinden. De Sowj et-regering twijfelt niet aan de oprechtheid van het voorstel van Eisenhower, maar zij is van oor deel, dat het het belangrijkste punt, het verbod van atoomwapenen, om zeilt. Desondanks zal, aldus de woord voerder, het plan naast de Britse en Russische voorstellen worden bestu deerd teneinde te trachten tot over eenstemming te komen. weer (Geldig van Zaterdagavond tot S J Zondagavond. Opgemaakt te 10 J uur). NOORDELIJKE WIND. j j Opklaringen, maar ook tijde- lijk zwaarbewolkt met plaatse- t lijk wat motregen. Ongeveer de- zelfde temperaturen. Zwakke, s later matige wind tussen Noord- 2 west en Noord. 24 Juli zon op 4.50, onder 20.46; maan op 11.23, onder 22.20. 25 Juli zon op 4.51, onder 20.44; maan op 12.35, onder 22.40. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM licht bewolkt 25 C. OSLO zwaar bew. 29 KOPENHAGEN geheel bew. 24 AMSTERDAM geheel bew. 21 mist 24 onbewolkt 22 geheel bew. 17 nevel londen luxemburg parijs eordeaux grenoble nice geneve zürich locarno berlijn frankfort münchen wenen rome AJACCIO mallorca onbewolkt 27 onbewolkt 27 nevel 23 nevel 22 onbewolkt 25 motregen 27 zwaar bew. 25 regen 19 licht bewolkt 28 nevel 32 onbewolkt 30 half bewolkt 28 Korreltje De voornaamste ziekte van de mens is zijn rusteloze bekommering om dingen die hy niet weten kan. (Pascal)

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1