Chronische invaliden gaan een week uit met „Kasteel Staverden" Gerechtelijk onderzoek naar de verwisseling van de babies DE STENEN SPREKEN Wijziging gemeentegrenzen voor prae-advies naar B en W Historische bruiloft in Monnikendam aeaas ZATERDAG 23 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 Vacantieeen jeze tijd tegenlacht. Hoe woord, dat ons allen in heerlijk kan het zijn te dwalen door bos en hei de, langs zee en duin, het leven van elke dag even te vergeten en zich over te geven aan iets, waarvoor in de dagelijk je sleur van leven en werken geen tijd is. Va cantie betekent er eens even helemaal uit zijn. Hoe anders is dit voor de chronische invaliden, waarvan er velen bed- zijn. Maand in uit, jaar in jaar luit, zyn zij veelal op eenomen tussen de vier muren van hun kamer, van hun woning. Ook tjj zouden er graag eens uit willen, doch blijven de invaliditeit maakt hen dit onmogelijk. Vacantie-trip Toch niet.want dank zij het irachtige initiatief van het Ned. loode Kruis wordt ook hen dit mo- ;elijk gemaakt. Reeds enkele jaren organiseren diverse afdelingen van deze organisatie voor chronische in validen een vacantie-trip. Een week in en op een prachtige salonboot, die alle gemakken is voorzien, varen door de mooiste streken van ons land. Voor hen, die het bed moeten houden zij komen het allereerst in aanmerking behoeft dit geen enkel bezwaar op te leveren. De bed den rijen zich langs de reling en op het promenadedek van deze boot rus tig aaneen. De afdeling Leiden, die op initiatief en in nauwe samenwerking met de afdeling Gouda het vorig jaar een dergelijke trip, met succes en tot •ote voldoening van hen, die er aan >elnamen,'verzorgde, zal dat ook dit jaar weer doen. De animo voor een dergelijke tocht, blijkt echter zo groot te zijn, dat men de boothet Kasteel Staverden van de Holland-Veluwe- lijn thans gecharterd heeft voor het Rayon Leiden van het Ned. Roode Kruis. Terwijl voor de daarvoor in aan merking komende chronische invali den uit Leiden 35 plaatsen zijn gere serveerd, kan een gelijk aantal uit de afdelingen: Oegstgeest, Katwijk, Noord wijk, Wassenaar, Sassenheim, Lisse en Alphen aan den Rijn (dus in totaal 35) deze trip meemaken. Maandag 26 September vertrekt men uit Leiden om die dag via Alphen Gouda nog té bereiken. De volgende dag wordt opgestoomd naar Wijk bij Duurstede. Woensdag stoomt men de Rijn op tot Arnhem. Donderdag is de vaarroute NijmegenTiel in het pro gramma opgenomen. Rotterdam is Vrijdag het eindpunt van de tocht, waarna de volgende dag het punt van uitgang (Leiden) weer wordt bereikt. Goede zorgen Voor de verzorging aan boord stel len zich ook dit jaar weer 25 Roode Kruishelpsters, die haar vacantie hier voor opofferen, beschikbaar. Als „scheepsarts' zal mej. dokter G. J. Verbrugge ditmaal de tocht medema ken; zo nodig zal zij worden geassis teerd door vier verpleegsters. Ten slotte zorgt de transportcolonne van het Roode Kruis voor het vervoer naar en van de boot. - Het ligt voor de hand, dat een der gelijke trip veel financiële offers vraagt. Doch ook daar is reeds het vorig jaar een weg voor gevonden. Diverse personeelsverenigingen, de Leidse Vereniging van Huisartsen, hetinvaliden departement Leiden van de Ned. Mij. tot bevordering van de Pharmacie, de plaatselijke pers en tal van particu lieren nemen de reiskosten en het verblijf aan boord van één of meer dere vacantiegangers(sters) op zich. Een bedrag, waarmede 75.p.p. is gemoeid. Nu het aantal -beschikbare plaatsen belangrijk hoger ligt (het vorig jaar 27), vertrouwt de afde ling Leiden van het Ned. Roode Kruis (giro 46800) dat nog velen dit goede voorbeeld zullen volgen. Ereng eens één week van vacantie-blijdschap in het hart van hen, die daar veelal reeds jaren van verstoken zijn. Va cantieook voor de chronische EXAMEN STICHTING VAKOPLEIDING BOUWBEDRIJF Door de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf werd deze week exa men afgenomen in de Techn. School aan de Boerhavelaan. 17 candidaten namen hieraan deel. van wie één moest worden afgewe zen. De geslaagde zijn: D. v. Rijn, Katwijk, met le prijs, beschikbaar gest. door de St. Vakopl. Bouwbeör.; L. Noort, Rijnsburg, met 2e prijs, beschikb. gest. door de St. Vakopl. Bouwbedr.; C. v. d. Marei, Katwijk, le pr. beschikb. gest. door de werkg. en werkn. organisatie; A. Rijn, Leiderdorp, met prijs be schikb. gest. door werkg. en werkn. organisatie; C. 1. Beugelsdijk, Noord- wijk; H. v. Durik, Zoeerwoude; D. v. Duyvenbode, Kawijk; A. v. Duyven boden, Katwijk; D. Havenaar, Kat wijk; D. Lindhout, Rijnsburg; G. v. d. Rijnsburg; W. Nijgh, Katwijk; H. v. d. Plas, Katwijk; C. v. Vliet, Hazerswoude; J. M. v. Dijke, Hazers woude; H. Verhage, Alphen a. d Rijn. Begrafenis piloot van ongeluk te Leiderdorp Hedenmorgen is op het R.K. kerk hof te Venlo ter aarde besteld het stoffelijke overschot van de 32-jarige invlieger bij Fokker, de heer H. M. J. Receveur, die Woensdagochtend met zijn straaljager bij Leiderdorp neer stortte en om het leven kwam, omdat de parachute van de schietstoel niet Meer openging. Vrijdag was het stoffelijk overschot van het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht naar het St. Jo seph Ziekenhius in Venlo. Om elf uur hedenmorgen celebreer de de pastoor van de St. Martinus- parochie een Plechtige H. Mis van Requiem, waarna de kist, die onder een schat van bloemen schuil ging naar de R.K. Begraafplaats werd ge dragen. Voor deze begrafenis was zeer veel belangstelling. Wij zagen de directie leden van Fokker, prof. ir. v. Emden, de heer During en ir. H. C. van Meur- ten. Voorts de bekende invlieger Moll niet zijn echtgenote en de heren D. Zwitser, W. A. J. Wortelboer en mr. Witthey van Avio Holland.' Het dankwoord na de begrafenis werd gesproken door de heer v. Val- d«ren uit Leiden, die de begrafenis verzorgde. De heer en mevrouw Van Duyn uit Rijnsburg willen trachten door mid del van een gerechtelijk onderzoek zekerheid te krijgen omtrent de vraag, of hun dochter Leny kort na haar geboorte is., verwisseld met een dochter van de familie Van Vegten uit Leiden, De familie wil bij de officier van justitie te Den Haag een verzoek in dienen een onderzoek in te stellen naar de eventuele verwisseling van de babies in het Academisch Zieken huis. Zoals wij deze week reeds schreven ligt deze kwestie juridisch zeer moeilijk. Het is moeilijk aan te nemen, dat de verwisseling met op zet is geschied, maar zelfs al zou dit zo zijn, dan is dit strafbare feit na 23 jaren toch verjaard. Een straf vervolging is dierhalve uitgesloten. Er zijn echter nog andere moge lijkheden om deze zaak aanhangig te maken. Met het oog op het ingewik keld karakter daarvan heeft de fami lie van .Duyn zich gewend tot mr dr W. Hugenholtz, deskundige o.a. op het gebied van het burgerlijk pro cesrecht. Vermoedelijk zal Leny van Duyn een civiele procedure beginnen tegen het echtpaar v. Duyn, omdat zij on der een valse naam in het bevol kingsregister is ingeschreven. De rechtbank zal naar men aanneemt enkele deskundigen benoemen voor het doen van een bloedproef. Bij toe wijzing zal de achternaam veranderd worden. De mogelijkheid bestaat dan ech ter, dat er op een gegeven moment twee meisjes zijn die op dezelfde dag in het zelfde gezin géboren zijn en dezelfde naam dragen, maar toch geen tweeling zijn. Want hoewel het hedenmorgen vrij zeker was, dat Le ny van Duyn zou gaan procederen, wist men nog niet, of Aad v. Vegten hetzelfde zou doen. Mr dr W. HUGENHOLTZ rechtkundig bijstand De mogelijkheid schijnt wel te be staan, hoewel de Leidse familie, zo als wij reeds schreven, minder geeft om een definitieve uitspraak, aan gezien de meisjes reeds volwassen zijn. Maandag a.s. zal Leny van Duyn uit Rijnsburg in het huwelijk treden met Fred Pracht uit Leiden. De Rijnsburgse ouders hebben vader en moeder van Vegten uitgenodigd de bruiloft van hun „vermoedelijk" eigen dochter bij te wonen. Verspreide broers en zusters van Vegten, die uit de dagbladen de ba by-verwisseling vernamen zijn hun „nieuwe zusje" al komen opzoeken en zullen ook de bruilof bijwonen. Aan deze kant kan men niet eens zien hoe de straat heet. We hebben dan ook aan bewoners moeten vra gen hoe deze avenue gedoopt is. Links ziet U een woestenij, die wel iets van de steppen van Hongarije weg heeft. Wanneer zullen hier weer eens vriendelijke huisjes ge bouwd worden? De vorige week Vorige week keek u met de foto graaf door de boog van de Mare- poortsbrug. Als u het niet geraden heeft, mag u niet zeggen dat dit een vergeten stadsdeel van Leiden is. Dagelijks passeren over deze brug honderden voertuigen. De waardebon van vijf gulden Is Wat U moet doen Adresseer een kaart, brief of de Leidse Courant, Papengracht briefje aan de puzzle-redactie van 32, Leiden. Schrijf onder het motto: „De stenen spreken". De foto stelt voor De inzendingen worden inge wacht tot en met Donderdag aj. Onder de goede oplossers wordt een waardebon van f 5— verloot. Gemeenteraad Oegstgeest Gisterenavond kwam de raad van Oegstgeest in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Du Boeuff. Afwezig waren mevr. Kramers. De belangstel ling op de publieke tribune was vrij groot. De voorzitter doet mededeling, dat het gemeentebestuur van Ged. Staten een schrijven heeft ontvangen, waar in zij mededelen, dat het in hun voornemen ligt tot de Kroon een verzoek te richten to wijziging der gemeentegrenzen ten voordele van Leiden en Rijnsbürg. (We gave daar over reeds een uitvoerige beschou wing). Ged. verzoeken verder voor 1 Oct. de mening van de raad van Oegst geest alsmede toezending van de raadsnotulen. De voorzitter stelt voor dit schrij ven in handen van B. W. te stellen om praeadvies. Ter toelichting zeide de voorzitter, dat de gemeente steeds bereid is tot intercommunale samenwerking oplossing van de gezamenlijke pro blemen. Verder hoopte spr., dat de bevolking zich zal stellen achter het gemeentebestuur. De heer Oosterom stelde namens de gezamelijke fracties de volgende motie voor: Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Mattheus zn van M. Rozier en H. Nieuwenburg. Hendricus Maria zn van C. T. de Groot en P. H. Ruitenbeek; Hendri ka, dr van M. v. Roon en H. D. de Haan; Mignon Alexandra, dr van A. van den Hoogenband en W. Zorn; Dirk zn van G. Cramer en W. C. van Leeuwen; Johannes Jacobus zn van J. A. Brugmans en A. P. Starren- burg; Marinus Jacobus Johannes zn van J. J. Brugman en E. C. P. Keij- zer; Robert Franciscus Alexander zn van A. J. C. Montanus en W. C. A. v. Heteren. Overleden: J. Verlind, man 61 jr; C. Tetteroo, huisvr. van Kret 50 jr; K. J. C. Palmberg, man 45 jr; J. Ver lind, man 87 jr; C. v. d. Wildt, wed. van Waardhuizen v. 83 jr; A. de Wit, man 60 jr. De raad der gemeente Oegst geest, kennis genomen hebben de van de inhoud van het schrij ven van Gedeputeerde Staten, van mening dat hem de nood zakelijkheid van de voorgeno men grenswijziging nog niet is gebleken; stelt evengenoemd schrijven van Gedeputeerde Staten in handen van B. en W. om prae advies en nodigt het college uit alle stappen te ondernemen, welke dienstig kunnen zijn tot instandhouding van de huidige gemeentegrenzen en besluit op de lopende begroting terzake een post in te stellen. Na een korte toelichting werd de ze motie aangenomen. Comptabiliteitbesluiten werden zonder commentaar genomen. ZO BENT U... dp als de nagels wan onze vingers nooit werden ge knipt zouden zij ca.3,5 m. ca. 60 procent uit water op èèn vierk.cm v$n Uw hujd^zitten ca.3millioen de totaleoppenrf.tan onze bloedcellen beslaat een plein van 50oi. breedte en 70 m. lenqte o^Tde serenle tellen zou U to taal ca 200 jaar nodig hebben de bloedcirculatie zorgt dat er per dag een halve spoortankwagon bloed doorllwaderen stroomt Uw hart verricht in 60 jaa een prestatie gelijk aande kracht van ca. 12.300 locomotieven GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Algemeen Het aanbod over de periode van 11 tot en met 16 Juli onderging geen wijziging van enige betekenis en be droeg 225 als geheel werkloos inge schrevenen. In verband de vacanties in de diverse bedrijfssectoren kan dit als een normaal verschijnsel worden gekwalificeerd. Men wacht nu in het algemeen met 't aannemen van per soneel tot de vacanties voorbij zijn. Niettegenstaande deze tendenz kon den toch nog een vrij beduidend aan tal ingeschrevenen in gelegenheids werk overwegend transportwerk iworden geplaatst. Een vergelijking met de stand van het aanbod van het overeenkomstige tijdstip in 1952, 1953 en 1954 wijst uit, dat de voordelige verschillen enerzijds nog steeds niet beduidend zijn, hoewel anderzijds de verschil len ten aanzien van genoemde jaren geringer zijn geworden, t.w. resp. 1600, 670 en 120. Zou men echter hieruit de gevolgtrekking willen maken, dat de arbeidsmarkt geleide lijk verzadigd raakt, dan kan worden opgemerkt dat deze stelling niet juist is, integendeel. Immers bij het verschil 1954 ten aanzien van 1955 120 dient het aantal openstaan de aanvragen in aanmerking te wor den genomen, waardoor de geregis treerde behoefte aan arbeidskrach ten stijgt tot 550 a 600 man. De vraag daalde enigszins, hetgeen eveneens verband houdt met eerder genoemde factor, doch is nog steeds beduidend en beliep op 16 Juli j.l. 430 aanvragen, waarvan 90 betrek king hadden op jeugdigen, leeftijd 15 tot en met 18 jaar. Jeugdbemiddeling Het tekort aan jeugdigen, 15 tot en met 18 jr. in vrijwel alle bedrijfstak ken vormt nog steeds een niet te on derschatten probleem- Evenwel met voortvarendheid wordt gewerkt aan de plaatsing van ex-scholieren en wel op de meest efficiënte wijze, d.w.z. getracht wordt de juiste per soon op de juiste plaats te brengen, rekening houdende met de tekorten in het bedrijfsleven.Getracht wordt dus zonder het belang van de werk gevers uit het oog te verliezen, elke jongeman die richting te wijzen, welke voor hem in de toekomst een zo groot mogelijke zekerheid van slagen en rendement oplevert. Vrijdag vond er een bruiloft in Monnikendam plaats, waarbij het bruidspaar en de andere hoofdpersonen gestoken waren in historische costumes; dit ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van de stad. We zien hier een opname tijdens het bruiloftsfeest: vanaf de tweede van links, naar rechts: burgemeester W. N. Kelder; <je bruid, mevr. G. A. A. Stallenburg—Mooyer; de bruidegom, de heer H. P. D. Stallenburg; en de echtgenote van de burgemeester. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris W. F. Karstens te Leiden: Herenhuis Haag- weg 192 in bod ƒ9.600.koper J. Bleyie te Leiden, q.q. voor f 10.600. Huis met bovenwoning Oosterkerk straat 2 in bod ƒ4.200.koper C. van der Reijden te Leiden, q.q. voor 5.000; Herenhuis Hogewoerd 175 in bod 20.000.is niet verkocht; He renhuis Haagweg 188 in bod 9.200. is uit de hand verkocht. Vrouwenbemiddeling Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten bleef nagenoeg ge lijk en bedroeg op 16 Juli j.l. 90. De vraag nam nog enigermate toe en be droeg 360, hetgeen uitwijst dat de spanning tussen vraag en aanbod nog altijd urgent blijft. Al het mo gelijke wordt echter gedaan om ge leidelijk genoemde spanning te doen verminderen. Na de vacanties zal blijken of de ontplooide activiteit ten aanzien van de ex-scholieren be vredigende resultaten heeft opgele verd. lit MEISJE DOOR AUTO GEGREPEN. Een meisje A. S., dat gisteren op de Maresingel fietste, draaide de Pas teurstraat in zonder voorrang te ver lenen aan een personenauto, die in de richting van de Rijnsburgersinger reed. Het gevolg was, dat zij door de auto werd gegrepen en een ernstige val maakte. Zij liep schaafwonden op en vermoedelijk een hersenschudding. Door de EHD is zij voor onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. „Argos" met vacantie. Aan de leden van de Volleybal club „Argos" wordt medegedeeld, dat er wegens de vacantie geen training is vanaf Maandag 25 Juli. De training wordt weer hervat op Maandag 29 Augustus 1955. Geslaagd. Voor het hoofdakte-examen B is geslaagd de heer J. van Katwijk. Wild gevecht. Twee jongetjes pakte gisteren een bandje af, waarmee een ander knaap je aan het hoepelen- was. Deze liet echter de kaas niet van zijn brood eten en pakte zijn bandje terug. Daarna ontstond een gevecht van twee tegen een, dat de eenling uiter aard moest verliezen. Hij werd tegen de grond geworpen en de twee an dere ging zelfs zover, dat zij op hem gingen dansen. De M.P., die juist langs kwam, greep in.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 11