De Raad van Voorhout onder andere leiding Schilderij uit Philadelphia aan Leiden geschonken Wnd. burgemeester Kolfschoten vroeg om nauwe samenwerking Afhandeling van agenda Wittkamps „Ontzet van Leiden" in enorme afmetingen T reinbestuurder flauwgevallen VRIJDAG 22 JULI 1955 DE LEIDSE C£±U' TWEEDE BLAD PAGINA 1 De gemeenteraad van Voorhout heeft gisteravond voor de eerste maal vergaderd onder voorzitter schap van burgemeester Kolfschoten van Alkemade, die door de commis saris van de koningin in Zuid Hol land belast is met de waarneming ge durende het ziekte-verlof van bur gemeester drs. De Graaff. Reeds een kwartier voor de aanvang van de vergadering waren de meeste raads leden aanwezig en in dat tijdsbestek maakten zij kennis met de tijdelijke burgervader. Na voorlezing van de beschikking van de commissaris van de koningin met betrekking tot de voornoemde waarneming hield burgemeester Kolfschoten een korte toespraak, waarin hij er zijn vreugde over uitte, dat zo kort na zijn benoeming reeds een raadsvergadering wordt gehou den, welke gelegenheid biedt tot ken nismaking met de raadsleden. Spre ker dankte speciaal de wethouders voor de prettige wijze, waarop zij hem in Voorhout tegemoet zijn ge treden, en de gemeente-secretaris voor het verschaffen van de noodza kelijke informaties. Samenwerking. Burgemeester Kolfschoten had vertrouwen in een goede samenwer king. Ieder van ons heeft een missie te vervullen, welke hem is toever trouwd. Als wij werken met hoofd en hart en als wij respect hebben voor elkanders persoonlijkheid en bevoegdheden, dan zullen de resul taten reeds op korte termijn merk baar zijn. Ik hoop en vertrouw, dat de samenwerking met de raad even prettig zal zijn als met de wethou ders, met wie ik reeds twee maal mocht vergaderen. Tenslotte, zo zeide burgemeester Kolfschoten, hoop ik, dat degene, die ik hier momenteel vervang, spoedig genezen zal zijn. Moeilijke taak. Namens de raad voerde mr. Weve het woord, die er de nadruk op leg de, dat de burgemeester niet met gemengde gevoelens wordt ontvan gen, maar dat ieder raadslid blij is over zijn komst. 'Het bestuur van de gemeente kan nu tot rust komen, zodat er een sfeer ontstaat, waarin positieve arbeid kan worden verricht. In Eemnes en Al kemade heeft u voortreffelijk werk verricht, aldus mr. Weve, en wij vinden het derhalve prettig onder uw leiding te mogen werken. Op u rust momenteel een dubbele taak. Zowel Alkemade als Voorhout heb ben uw zorg nodig en in deze ge meente wacht u een moeilijke taak. Door de recente gebeurtenissen in deze gemeente hebben de problemen zich opgehoopt en er zijn zeer veel zaken, die om een spoedige oplossing vragen. Spreker wees heel bijzonder op de woningnood. De raad heeft voor de oplossing daarvan grote financiële offers willen brengen, maar de plan nen konden bij G.S. geen goedkeu ring verwerven. In een bijeenkomst met het lid van G.S., dat belast is met de woningbouwaangelegenheden, zijn zeer positieve toezeggingen ge daan met betrekking tot de leniging van de woningnood, maar tot op he den zijn die beloften niet gehono reerd. Spreker zag het als een eerste taak van B. en W. om inlossing van deze toezeggingen te verkrijgen, zo nodig zelfs krachtdadig af te dwin gen. Bouwgrond. Als een tweede punt, dat de aan dacht vraagt, noemde mr. Weve het bouwrijp maken van gronden. De beschikbare hoeveelheid bouwrijpe grond is zeer gering. Voorts achtte spreker het nodig het particulier initiatief ten aanzien van de woningbouw te stimuleren. Naar zijn mening leunen bepaalde groe pen te zeer tegen de overheid aan. Dikwijls zouden zij voor zich zelf kunnen bouwen of voor hun werk nemers. Ook de waterleiding, grote gedeel ten van de gemeente zitten vaak zon der water, en de verzilting van de waterwinplaats, beval de heer Weve in de belangstelling van de burge meester aan. Tenslotte vestigde hij de aandacht op de onrust, die de vervanging van de spoorbomen door een automati sche inrichting, met halve bomen, onder de bevolking heeft gewekt. De ze plannen moeten verijdeld worden, maar helaas is er nog niet gerea geerd op de diverse brieven van het gemeentebestuur. Mr. Weve eindigde zijn toespraak als volgt: Burgemeester Kolfschoten, er wordt vaak gesproken over „de burgervader". In dit licht gezien bent u min of meer de pleegvader van Voorhout geworden. Ik hoop, dat als de tijd van uw heengaan is gekomen, uw pleegkinderen dit afscheid zullen betreuren. Zakelijk. In de beantwoording van deze re de, liet burgemeester Kolfschoten zich van zijn zakelijke zijde zien. Het bleek, dat hij zich reeds van veel problemen op de hoogte had gesteld. Ir. Zijlstra is reeds op het bureau ge- Burgemeester E. J. M. Kolfschoten, tweede van rechts presideerde giste ren te Voorhout de raadsvergade ring. Naast hem (staande) gemeente secretaris v. d. Aardweg. Rechts van de burgemeester de wethouders drs Derksen en de heer Borst. (Foto: v. d. Horst) (Advertentie) AGG1 'N HEERLIJKE ZOMERSOEP! por Zilverzakje voor 4 diepe borden Schoorsteensloper durfde niet meer Gisteravond moest de brandweer uitrukken voor een schoorsteenklim mer te Maastricht. Om half tien dorst de 40-j. A. Breedveld, die van drie uur 's middags af op 23 meter hoogte aan een schoorsteen werkte, niet meer naar beneden. De duisternis was ingevallen en de sporten van de beugeltrap, waarvan er bovendien enkele ontbraken, wa ren niet goed meer te zien. Een collega van de heer Breed veld trachtte zijn maat nog te over reden, naar berieden te gaan, maar hij had geen succes. Daarom riep hij de brandweer te hulp. Met de Magirusladder, die dertig meter lang is, kwam een brandmees ter de heer Breedveld te hulp. weest en heeft een rapport gereed over de waterleidingskwestie. Deze vervelende geschiedenis is dus op. weg naar de betreffende autoriteiten. Van het ministerie is ook bericht binnen gekomen over de kwestie van de spoorwegbomen. B. en W. zullen Maandag a.s. een bezoek aan Den Haag brengen, om de verlangens van Voorhout te motiveren. Tenslotte zei de burgemeester, dat hij zal trachten 'n „echte" vader voor Voorhout te zijn, zoals hij dat ook is voor Alkemade, waar men door zijn tijdelijke benoeming in Voorhout bevreesd was „het stiefkind" te zul len worden. Voor beide gemeenten zal hij alles doen wat mogelijk is en in veel gevallen zal dat vergemakke lijkt worden, omdat 'n burgemeester dikwijls in Den Haag moet zijn. Die zaken gaan in elk geval in één moei te door. Na het openingswoord van de wnd. burgemeester E. J. M. Kolfschoten, werd met de uitgebreide agenda een aanvang gemaakt en de toespraak van mr Weve namens de beide frac ties werd met de afwerking van de agenda een aanvang gemaakt. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de gemeente-opzichter, de heer H. v. d. Bosch, waarin deze zijn ontslag vroeg. Besloten werd met algemene stemmen dit ontslag te verlenen per ingang van 31 Aug. zo mogelijk zelfs eerder, indien dit met de benoeming van zijn opvolger zo geregeld kan worden. Goedgekeurd werd het besluit om aan de Oranjevereniging een stuk grond te verpachten, gelegen langs de Churchillaan, tegen een vergoe ding van 10.voor het organiseren van de Oranjefeesten. Men kon geen doorslaggevend ar gument vinden, om het tarief van het vergunningsrecht voor de ver koop van sterke drank in het klein te verlagen. Volgens weth. Derksen is het een toepassing van een raadsbesluit ge nomen in 1934. Bij schrijven van 16 Maart heeft het kraamcentrum te Noordwij k ver zocht het subsidiebedrag met ingang van 1 Januari 1955 te verhogen van 1.tot 1.25 per verzorgingsdag. De raad was niet overtuigd van de noodzaak van de gevraagde verho ging, en wilde dan ook zijn fiat hier niet aan geven. Met ingang van 1 April is de heer H. v. d.. Lans in vaste dienst aange steld als gemeentebode, en is hem gelijktijdig ontslag verleend als in casseerder bij de gemeentelijke be drijven. .Om hem een voor deze func tie passend uniform te verlenen werd een bedrag van 250.uitgetrok ken. Bij het Soldaatje komt een wacht huisje voor de buspassagiers. De kos ten hiervan bedragen 1000.waar van een derde gedeelte ten laste van de gemeente zal komen. Op 'n vraag van de heer Prins antwoordde de voorzitter, dat het onderhoud voor de gemeente is. Besloten werd om het perceel He renstraat 73 te verhuren aan de P. T.T. onder de bij huur en verhuur gebruikelijke bepalingen en bedin gen voor de tijd van 13 jaar, ingaan de 1 Januari 1956 en eindigende 31 Dec. 1967 voor een huurprijs van 650.per jaar. In principe werd besloten een bij drage te verstrekken in de kosten van een door de Gewestelijke Com missie Zuid-Holland Noord Oost van het Nationaal Instituut „Steun Wet tig Gezag" te organiseren streekdag te Delft. De ploegbaas B. J. v. d. Ploeg werd bevorderd tot hulpopzichter en de werklieden in vaste dienst P. M. An- gevare en B. de Groot tot werkman eerste klas. Ook J. Th. van Werkhoven, die nog steeds op arbeidsovereenkomst was aangesteld, werd met algemene stem men benoemd tot werkman eerste klas. Aan de heer J. v. d. Berg werd een stuk grond verkocht groot 2100 M2 gelegen aan de Boekhorstlaan voor de totaalprijs van 2.895, Het voorstel tot intrekking van het besluit tot bouw van 4 woningen aan de Rijnsburger weg werd tot een volgende vergadering ingetrokken. Een verzoek van de heer J. v. d. Nouland tot aankoop van perceel Mgr. Broerestraat 23 werd afgewe zen. Bij de rondvraag beantwoordde de voorzitter enige reeds in vorige ver gaderingen gestelde vragen, waarna sluiting van deze voor Voorhout zo rustige, prettige en zakelijke verga dering. In het maatkledingbedrijf en in de confectie-industrie is een collectieve arbeidsovereenkomst afgesloten. De CAO voor het maatkledingbedrijf heeft inmiddels de goedkeuring van de Rijksbemiddelaars gekregen, doch is door het college nog niet bindend verklaard. De CAO voor de confectie wacht nog op goedkeuring, die ech ter elk ogenblik kan afkomen. Een van de punten in de CAO- maatkleding is de verkorting van de leertijd der jongeren van tien tot acht jaar. Dit betekent tevens, dat jeugd lonen over de kortere periode sneller zullen opklimmen. Verder is een va- cantietoeslag van 2 percent in de CAO opgenomen en een loonsverhoging (volgens werkclassificatierapport) van vijf cent per uur voor de pom piers en grootwerkers en van twee oent voor de broekenmakers. Het ge meenteklassenverschil wordt terug- gébracht van 12 tot 10 cent. Werken op Zaterdagdmiddag zal slechts op vergunning mogelijk zijn. De CAO voor de confectie houdt een betere regeling van de tariefar- ibeid in, waarbij onder andere extra prestatie naar evenredigheid van het tarief wordt bepaald. Geschillen hier over zullen voor de Vakraad moeten worden gebracht. De arbeiders, die op ervaringstarieven werken, zullen minstens tien percent boven hun uur loon moeten kunnen verdienen. Ook voor de confectie is een vacantietoe- slag van 2-percent vastgelegd. Het gemeenteklassenverschil zal voor de mannen worden teruggebracht van 12 tot 10 cent en voor de vrouwen van 14 tot 12 cent. De 15-jarige Duitse jongen Horst Dieter Reynen, die vorige week zwer vend te Velden werd aangetroffen en verklaarde op zoek te zijn naar zijn grootvader, die „ergens in Nederland" moest wonen, is over de Duitse grens teruggeleid en door de Duitse politie onder haar hoede genomen. Het geval van deze jongen, die verklaarde zijn ouders bij een bom bardement verloren te hebbben, heeft sterk de aandacht getrokken. Van vele zijden kwamen er te Velden informa ties of verzoeken om inlichtingen binnen. Een inwoner van Haarlem verklaarde de ouders van Horst Die ter te hebben gekend. Aanwijzingen dat de gezochte grootvader inderdaad nog leeft zijn nog niet verkregen. Autobestuurster zag naastzittende sterven Gevolg: een ami ij ding Ruim een half jaar na een ernstig ongeluk op de Amersfoortseweg bij de J. C. Wilslaan te Apeldoorn, waar bij mej. Dalmeier, inzittende van de betrokken personenauto, overleed, is de oorzaak van dit ongeluk opgehel derd. De automobiliste, mej H. R. v. D uit Den Haag, had aan een vrachtauto op dat punt geen voorrang gegeven. Zij kon het waarom toen niet verkla ren, omdat zij aan een geheugen stoornis leed. Pas een half jaar later kwam haar geheugen geleidelijk te rug. Op de zitting van het kantonge recht te Apeldoorn vertelde haar ge machtigde, dat bij het naderen van de gevaarlijke kruising mej. Van D. ontdekte, dat haar mede-inzittende, mej. Dalmeier, die aan een ernstige hartkwaal leed, bewusteloos en wel licht al dodelijk door «en hartaanval getroffen, naast haar zat. Op hetzelf de ogenblik moet zij in botsing zijn gekomen met de vrachtauto. Afwezigheid van alle schuld, was er volgens de kantonrechter mr. J. Suyling niet, omdat van een autobe stuurder in alle omstandigheden een grote koelbloedigheid moet worden verwacht. Deze zeer bijzondere om standigheden echter achtte hij, even als de ambtenaar O.M. dr. J. A. Heemstra, van invloed op de straf maat en hij vonniste conform de eis, i 25 gulden boete. Bestemd voor de universiteit Een schilderij van Johan Witt- kamp, „Het ontzet van Leiden in 1574", geschilderd in het begin van de 19de eeuw, zal Woensdag 27 Juli naar Nederland gezonden worden als geschenk van de academie voor Schone Kunsten te Philadelphia aan de Rijksuniversiteit van Leiden. tiet schilderij werd in 1851 door de academie aangekocht, doch aange zien deze instelling evenals voorheen zich weer uitsluitend zal toeleggen op het aanleggen van een zo volle dig mogelijke collectie van Ameri kaanse kunstwerken, zocht het een instelling, waar dit schilderij het best tot zijn recht zou komen. Het schilderij beslaat een opper vlakte van 4.75 meter bij 8 meter. Het wordt, ingelijst, per schip naar Nederland verzonden. Het zal een waardige plaats in een van de universiteitslokalen krijgen, wat, gezien de enorme omvang, enig beraad vergt! De schilder Johan Barend Witt- kamp werd: geboren in 1820 te Rie- senbeek in Duitsland. Hij sleet het grootste deel van zijn leven in Bel gië daarom staat hij ook als Bel gisch schilder te boek en over leed te Antwerpen in 1885. De bekende expert in de schilder kunst van de romantiek, de heer P. A. Scheen in Den Haag, deelde ons mede, dat het werk van Wittkamp zich kenmerkt door een sterke ge maniëreerdheid en „nogal huilerig" aandoet. De schilder behoort zeker niet tot de grote kunstenaars van de romantische school en de heer Scheen Zou op zijn romantische tentoonstel lingen met Wittkamp niet naar vo ren durven komen. Wat de „huilerigheid" betreft vond Wittkamp, zoals uit de reproductie van het schilderij blijkt, in het ont zet van Leiden een dankbaar object. Moge de kunstwaarde van het schil derij niet groot zijn, als historische curiositeit is het voor Leiden een be langrijke aanwinst. Lichte botsing tussen twee treinen Op het station te Bergentheim is gistermorgen tegen half zeven een uit Drente komende olietrein tegen een stilstaande personentrein van Zwolle naar Emmen gebotst. Eén meisje, mejuffrouw Hofman uit Om men. werd l'icht gewond, maar zij kon de reis per auto voortzetten. De olietrein reed met zeer geringe snel heid. De dieseltrein, een Blauwe Engel", werd aan de voorkant vrij ernstig beschadigd. „Ik werd beroerd. Ik was er niet meer, maar door de klap van de bot sende treinen kwam ik weer bij. Ik heb weieens meer last van duizelin gen gehad." Dit verklaarde de heer F. Web bink, machinist van de olietrein, die bij Bergentheim (Ov.) door een on veilig sein reed en op een dielseltrein botste. Daar na de flauwte van de machi nist de „dodemansinrichting" in wer king kwam, botsten de treinen slechts met een matige vaart. De heer Webbink is onmiddellijk onder behandeling van een bedrijfs arts der N.S. gesteld. RIJBEWIJS VAN DRONKEN AUTO-BESTUURDER INGETROKKEN. Tot veertien dagen gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor de duur van een jaar veroordeelde de Utrechtse rechtbank de 53-jarige vertegenwoordiger F. J. v. D. uit De Bilt, beschuldigd van het besturen van een auto in kennelijke staat van dronkenschap. Op 6 Mei werd verdachte op het Vreeburg te Utrecht aangehouden, omdat hij door een stoplicht was ge reden. Toen bleek, dat de vertegen woordiger verschijnselen van drank misbruik vertoonde. Daar het de tweede maal was, dat verdachte wegens overtreding van de Wegenverkeerswet werd geverbali seerd, had de officier van Justitie een maand onvoorwaardelijke gevan genisstraf en de intrekking van het rijbewijs voor de tijd van acht maan den geëist AANLEG TWEEDE RIJBAAN RIJKSWEG DEN BOSCH-UTRECHT Wegens de aanleg van de aarden j baan voor de tweede rijbaan van de rijksweg g den Bosch—Utrecht, zal het verkeer in Noordelijke richting tussen Hedel en Zaltbommel via Rossum worden omgeleid, tussen zes en achttien uur, zo deelt de ANWB mee. Deze wegomlegging, welke on geveer acht kilometer langer is dan het afgesloten deel van de rijksweg, is door borden aangegeven. Het ver keer in Zuidelijke richting dient op het deel van de rijksweg tussen Zalt bommel en Hedel langzaam te rij den. De werkzaamheden zullen onge veer twee en een halve maand duren. Op Zaterdag en Zondag echter kan het verkeer in beide richtingen op de rijksweg normaal voortgang vinden, evenals in de week van 25 tot 30 j Juli, wanneer de arbeiders met va- i cantie zijn. TWEE RIJTUIGEN ONTSPOORD OP CENTRAAL STATION TE AMSTERDAM. Op het Westelijk eiland bij het Centraal Station te Amsterdam zijn gistermiddag te circa half zes tijdens het transport naar het perron, waar zij zouden worden ingedeeld bij de HollandItalic-express, twee rijtui gen ontspoord. In de treinenloop ontstond dien tengevolge enige vertraging. De trei nen, die tegen zes uur in Amsterdam binnenliepen, hadden even voor het station ongeveer een half uur opont houd, alvorens de reizigers de trein konden verlaten. De D-trein, die aanvankelijk om 18.17 had moeten vertrekken, kon pas om 19.00 uur de reis naar Italië aanvangen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5