Rijnstreek Sociale Gew. School van de KAB. herdacht het eerste lustrum Iedere avond, daar doorgebracht, rijker naar huis K*A*V+ ging op stap Mulo-examens Leidse bedevaart naar Den Briel Kindervacantiebezigheden In Marrakesj brandden de tabakswinkels Noodschoolgebouw in het ffV ondel-plantsoen" 2 VRIJDAG 22 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 LEIDEN De heer Koenis directeur benoemd In een bijeenkomst van cursis ten en oud-cursisten en verdere be langstellenden heeft de Soc. Gew. School der K.A.B. in Leiden zijn eer ste lustrum herdacht. Voor de heer J. J. Verhoogt was dit nog een zeei bijzondere dag, daar hij op deze avond zijn diploma van de school mocht ontvangen uit han den van pater Alfred O.M.C., dioce saan leider der- ontwikkelingscen trale. Deze merkte in zijn flelicitatie op, dat dit diploma wel in een mooi lijst zou komen. Maar wat spr. be treft mocht dit papier desnoods naar de vuilnisbak. „Het papiertje is op zichzelf niets, maar wat gij zelf door deze cursus geworden bent, daar komt het op aan". Dat vriend Verhoogt mag tonen, dat hij zelf wat is, dat wehste pater Alfred hem toe. Als opvolger van de heer Ruimers, die deze taak tijdelijk heeft waarge nomen, kon pater Alfred de benoe ming bekend maken van de heer Koenis tot directeur der school. De scheidende directeur dankte de ontwikkelingscentrale van de K.A.B., dat de leraren dit werk mochten doen. Hij zeide o.m., dat het lesge ven aan de school voor de docenten zo aantrekkelijk was, daar zij hier cursisten ontmoeten, die hen dwin gen zich te bezinnen op hun theore tische, intellectuele kennis. Zij kun nen zich hier toetsen aan de prac- tijk. Kapelaan Franse wees er op, dat de school een van de middelen kan Agenda Leiden VRIJDAG Diploma-uitreiking aan jonggezel- zetters en -drukkers om 8 uur in „Het Gulden Vlies". ZATERDAG 2.30 uur diploma-uitreiking R.K. Ambachtsschool. ZONDAG 's Morgens 9 uur een H. Mis voor levende en overleden leden van „St. Christoffel" in de Leonarduskerk aan de Haagweg. Na afloop ontbijt in de Harmonie. Dienst der apothekenDe avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden worden van Zaterdag 16 Juli tot 23 Juli waargenomen door: Driesen, Mare 110, tel. 20406 en Zui- der-Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN De films voor de week van 2229 Juli zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Van de wal in de sloot", 14 jaar. Lido: „Ik ben er kapot van", alle leeftijden. Luxor: „Pas op, val niet", alle leef tijden. Trianon: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", alle leeftijden. i Rex: „Stan Laurel en Oliver Har dy als brokkenpiloten", alle leef tijden. Pasja wilde er op los schieten Volgens een officieel communiqué zijn gisteren bij de incidenten te Mar- rakesj tien doden onder wie een lijfwacht van de pasja en 27 ge- Een wel overwogen plan Het plan van Eisenhower is, hoe onverwacht ook, geen spontaan ge baar. Het is volgens bevoegde krin gen te Washington de vrucht van een diepgaande studie, waarmee maanden geleden in het diepste ge heim werd begonnen door deskundi gen van de ministeries van defensie en buitenlandse zaken en door de diensten van Harold Stassen, die be last is met de ontwapeningsproble men. In het plan wordt rekening gehouden met de verstgevorderde technieken. Men herinnert er aan, dat een modern verkenningsvliegtuig een waar laboratorium is en niet al leen meer een toestel, dat een foto graaf en zijn camera boven een be paalde zone brengt. De electronische instrumenten, die thans worden mee gevoerd, zijn in staat de knapst ge camoufleerde objecten te ontdekken. Men herinnert er ook aan, dat pre sident Truman in September 1949 de eerste atoomontploffing in de Sow- jet-Unie bekend kon maken, dank zij analyses van de atmosfeer op grond van wat door instrumenten der verkenningsvliegtuigen was ge registreerd. worden om arbeiders capabel te ma ken voor kerk- en schoolbesturen. Hij sprak als zijn mening uit dat het belang der Kerk vraagt, dat ook ar beiders hier hun taak op zich nemen, maar dan niet als een erebaantje, maar met kennis van zaken. Hij zorgde ook voor de vrolijke noot door op te* merken, dat de cursisten als hele Pieten de school binnen ko men, na één jaar cursus, tot de ont dekking komen niet veel te weten en bij het examen een gevoel bezitten van helemaal niets te weten. De heer Van der Ploeg felicinteer- de namens het Gew. Bestuur en be loofde alles in het werk te zullen stellen om de school te doen bloeien. De heer Koenis, de nieuwe direc teur, dankte voor het in hem gestel de vertrouwen en beloofde allereerst te zullen behouden, wat door zijn eminente voorganger, de heer Hen driks, die jammer genoeg verhinderd was, is bereikt. Hij bezwoer de ar beiders, alles wat bereikt is, niet te beschouwen als een deken, door an deren voor hen gespreid en waar onder wij maar hoeven te slapen. „Neen, ook zelf mee werken aan de verheffing van uzelf. De school wil u cultuurdragers maken. Draagt dan ook de verworven cultuur uit onder uw mede-arbeiders". De heer J. de Groot, feliciteerde na mens het K.A.B.-bestuur. Hij zeide o.m., dat Leiden vooral snakt naar nieuw gevormde krachten om over laden bestuurders te helpen. Hij hoopte, dat de onder ons katholieken bestaande schroom om plaatsen te bezetten, zou overwonnen worden. Namens de cursisten sprak éèn van hen een woord van dank aan de leraren. Hij bood hierbij een stoffe lijk blijk aan, dat in rook kon op gaan. „Maar wat wij van u ontvan gen hebben zijn wij beslist niet van plan in rook te doen opgaan'" zeide hy. Hij vroeg zich af waarom niet meer K.A.B.'ers de school bezoeken. Iedere avond, die wij hier hebben doorgebracht, gingen we persoonlijk rijker naar huis. Met de hoop, dat deze roep verstaan mag worden, sloot de directeur deze zeer prettige herdenking. JUBILEUM W. WEERLEE. Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer W. Weerlee bij de N.V. Ned. Rotogravure Mij. in dienst trad. 's Morgens kwamen directie, bedrijfs leiding en vele collega's van de jubi laris in de gezellige recreatie-zaal bijeen om deze dag tot een onverge telijke voor hem te maken. Nadat de jubilaris te 11 uur met zijn vrouw en zoon was binnenge leid, sprak als eerste de directeur J. C. Stafleu de jubilaris hartelijk toe. Hij memoreerde zijn ijver en vakbe kwaamheid en het was spreker een genoegen hem namens de Mij. van Nijverheid en Handel het vererend diploma te mogen overhandigen. Na mens de Directie bood hij een enve lop met inhoud aan. Mevr. Weerlee ontving een bouquet bloemen. Namens de jubileum-commissie sprak vervolgens de heer F. Hak kaart, die de jubilaris namens het gersoneel een infraphiellamp aan- ood. Als derde spreker sprak na mens de drukkerij de heer C. Stok- kermans, die een weekendtas aan bood, terwijl mevr. Weerlee met bloemen bedacht werd. Nadat de jubilaris in enkele har telijke bewoordingen had bedankt voor de vele geschenken en hartelij ke woorden, bleef men zoals gebrui kelijk nog enige tijd gezellig bijeen. wonden gevallen. Van zeven der ge wonden is de toestand ernstig. Alle gewonden zijn Marokkanen. Ook 's middags bleef het in de stad onrustig. Groepen betogers, met stok ken gewapend en Marokkaanse vlag gen met zich mee dragend, trokken door de inheemse wijk. Zij riepen de naam van de vroegere sultan en sta ken hier en daar tabakswinkels in brand. Toen tegen de avond de rust wat terugkeerde, waren vijftien tabaks winkels een prooi der vlammen ge worden. Ook verscheidene opslag plaatsen waren in brand gestoken. Een brandweerman werd ernstig ge wond door stenen, die betogers wier pen naar een ploeg brandweerlieden, die een brand trachtten te blussen. „Aanslag" was klein incidentje De „aanslag" op de pasja van Mar- rakesj, zoals gisteren gemeld, blijkt niet zo ernstig geweest te zijn. Volgens de laatste lezing van A.F.P. kwam de auto van de pasja terecht bij een menigte, die auto's met stenen bewerkte en de ruiten van een Fran se winkel had ingegooid. Er klonk een schot en de 81-jarige pasja sprong woedend uit de auto en wilde er zelf op los schieten. Hij werd hiervan ech ter afgehouden, waarop hij aan zijn wachten het bevel gaf te vuren. Toen klonken er meer schoten. In de ver warring dacht men aanvankelijk, dat er op de pasja geschoten was en dat er sprake was van een aanslag. Een aantal personen is gewond. Woensdag zijn Berbers ter versterking van de politie in de stad aangeko men. Zij zijn trouwe volgelingen van de pasja. Gisteren maakte bij heerlijk zo merweer de Kath. Vrouwenbewe ging, afd. K.A.V., haar jaarlijks uit stapje. Aan deze tocht namen 67 da mes deel, in twee autobusen. Gere den werd naar Austerlitz, waar de koffie werd gebruikt en vervolgens naar Prins Bernharddal aan de Amersfoortse straatweg waar ge luncht werd en een vrolijk gebruik werd gemaakt van de attracties. De reis werd voortgezet naar de Velu- we, waar bij Loenen de waterval werd bezichtigde. Bij de Pos-bank in De Steeg, met het heerlijke uit- zicht, werd thee gedronken. Van Arnhem ging de reis naar Utrecht, waar in hotel „Noord-Brabant" het diner klaar stond. En tenslotte werd een bezoek gebracht aan een speel tuin te Haastrecht, waar iedereen zich kostelijk heeft vermaakt. Het was wel wat laat, toen de dames weer op het Stadhuisplein uitstegen kwart over elf! maar een mooie en gezellige dag kan nooit lang ge noeg duren. Voor het Mulo-examen (diploma A) zijn geslaagd: S. B. de Feij, A. J. Miggols, Leiden; K. F. Smit, Oegst geest; J. E. de Tombe, A. J. Somme- ling, M. T. Pardon, H. Penseel, te Leiden; A. L. v. d. Meulen, Noord- wijk a. Zee; A. J. den Houter, Leiden; G. A. H. v. Dam, Noordwijk; S. M. Schot, Oegstgeest; H. Veldmaat, War mond; M. Niesing, Zwammerdam; D. B. Boot, J. v. Briemen, M. v. Dam, D. J. Dijs, B. A. v. Elk, te Bodegra ven; J. W. v. d. Eijkel, Rijnsburg; L. v. d. Honaard, Noordwijk; E. v. d. Horst en H. A. v. d. Horst te Oegst geest. Accordeonwedstrijd in „Den Burcht" Zaterdag en Zondag worden te Leiden door de Nederlandse Accor deonisten Associatie (N.A.A.) muzi kale wedstrijden gehouden ter ver krijging van het kampioenoschap van Nederland. Uit alle provincies komen bijna 90 accordeonnisten bijeen om te laten uitmaken door eei internationale jury welk tweetal ons land zal vertegenwoordigen op de a.s. wereld kampioenschappen te Brighton ter verwerving van de „coupe mondiale". De wedstrijd wordt gehouden in „Den Burcht" en vangt morgen te 3 uur en Zondag te 1 uur. Op Woensdag 27 Juli gaat Leiden en Omstreken wederom ter bede vaart naar Den Briêl. Het is nu de 2e keer na de oorlog. Verleden jaar is het voor de eerste maal zeer goed geslaagd, toen 4 bus sen vol met bedevaartsgangers naar Brielle trokken. Van het jaar hopen wij dat de verering voor onze Neder landse grote helden en Martelaren van Gorkum weer is gegroeid, dat er zich nu nog meer zullen aansluiten. Degenen, die verleden jaar mede zijn geweest, zullen zeker medegaan. Mo gen hierbij vele nieuwen zich aan sluiten. De mensen willen wel eens zeggen, dat bedevaart uit de tijd is. Het is niet waar. Juist het samen komen, en optrekken zoals bv. hier het geval naar het martelveld, is juist een daad van levendig geloof, dat deze gebeur tenis ons ter harte gaat, dat we be seffen wat wij aan de martelaren te danken hebben en hoe wij nog ko men vragen om hun voorspraak voor onze eigen noden en die van de pa rochie, ons Vaderland. Vele katholieken van Leiden en Omstreken zullendit jaar weer mee trekken en deelnemen aan deze grote Bedevaart, want daaruit spreekt ook onze grote dankbaarheid tot deze grote helden. Leiden, 21 Juli Ernstige berichten hebben bij de bewoners van het Morskwartier gro te verontwaardiging gewekt. „Men" schijnt plannen te koesteren, op een van de mooiste en riantste gedeelten van deze wijk, met name het plant soen, dat begrensd wordt door Von dellaan, Van Baerlestraat, Tessel- schadestraat, Jacob Catslaan, een „nood schoolgebouw" te plaatsen. Dit zou betekenen, dat een gazon, beplant met rozen, struiken en hees ters, zou verdwijnen en de aantrek kelijkheid van het Morskwartier met één slag vernietigd zou worden. Men ziet dan nog voorbij, dat een z-g. noodschool (dat voor tientallen ja ren gebouwd wordt) in het geheel niet zou passen in de straten-aanleg. Waar men, en terecht, zoveel mo gelijk „groen" in de woonwijken wil aanbrengen, zou uitvoering van het plan, een nederlaag voor gemeente bestuur en gemeente-plantsoenen betekenen: een nederlaag, die men zichzelf zou toebrengen. Wij weten niet, welke argumenten dit plan heb- Kelder met antieke tegels ontdekt Onder gesloopt pand Korevaarsir.-Levendaal De Leidse bodem blijkt aangename verrassingen te herbergen. Dat ont dekten enkele werklieden van de gemeente, die gistermiddag de open plek zouden gaan bestraten, die ont staan is door het slopen van het win kelpand-verkeersobstakel op de hoek, van de Korevaarstraat en het Le vendaal, welk pand door de gemeen te werd aangekocht. Alvorens men aan de bestrating kon beginnen, moest er een cemen ten vloer worden opgeruimd. Met kracht werden de pikhouwelen erin gezet, maar tot ieders verbazing bleek zich onder de vloer een ruimte te bevinden. Toen het gat zo groot was, dat men poolshoogte kon ne men, vond men onder de oude win kelvloer een kelder, waarvan de vo rige bewoners het bestaan niet wis ten. Deze kelder is geheel betegeld met antieke Delftsblauwe tegeltjes. De tegentjes hebben in hoofdzaak diermotieven, doch er zijn er enkele bij, die een uitzondering op deze kel- derregel vormen en voorstellingen dragen van schepen en mensen. Men neemt aan, dat de tegeltjes zeer oud zijn. Een aantal blauw-ge- blokte exemplaren zou daar sterk op wijzen. In plaats van bestraten, is men thans druk bezig met het verwijde ren van de tegeltjes, die vermoede lijk een nieuwe aanwinst vormen voor De Lakenhal. Opvallend is, dat de kelderruimte zeer klein is. Een soort dicht gemet seld ge welf je wekt de indruk, dat er nog een gang achter de ontdekte ruimte is. Mogelijk komen er dus nog nieuwe verrassingen. Leidse Golfbrekers. Voor alle jeugdleden der Leidse Golfbrekers tot 14 jaar is er morgen middag te half vijf een filmvoorstel ling in het Luxortheater aan de Sta tionsweg. Men wórdt evenwel ver zocht via de ingang Rijnsburgersin- geï te komen. Vriendjes of vriendinne tjes mogen niet worden meegenomen, daar de Golfbrekers alleen al de hele zaal vullen. Geslaagd. Vooj* het examen hoofdakte (ge hele akte) is geslaagd mej. D. Wes- sel. Restauratie. Met de restauratie van de aula op Rhijnhof is heden een aanvang ge maakt. Burgerlijke Stand Geb.: Roelof, z. v. J. W. Karei en W. M. A. J. NoOrdervliet; Arnoldus Bernardus Maria, z. v. A. H. W. v. d. Vooren en E. M. T. v. Kesteren; Hen- drika Jannetje, d. v. G. Bavelaar en H. J. v. d. Burg; Wilhelmina Johanna, d. v. A. Bouwman en W. J. Stouten; Marianne d. v. E. J. Teske en C. A. Holleman; Margarita Maria Magda- ler.a, d. v. J. B. M. Pompe en J. M. v. Nunen; Tj'itske, d. v. I. de Vries en N. A. Verwoerd; Maria Adriana, d. v. J. Verhoeven en T. J. Mossel; Jozina Levina, d. v. E. Uithol en G. v. Oos- terom. Overl.: J. Mesman, wednr. 75 jr. Jonkvrouw G. v. Coevorden, dr. 7 mnd. P. H. J. Vreeburg, man 80 jr. Th. de Graaf, man 69 jaar. ben doen ontstaan, maar zeker is, dat een der mooiste gedeelten van de stad zou verdwijnen, om plaats te maken voor een onaantrekkelijk stuk stad, waar het niet goed wonen meer is. Wij vertrouwen, dat de verant woordelijke personen inmiddels het plan hebben laten varen, mede om dat het een slag in het gezicht van de bewoners van deze wijk zou zijn. De bewoners van het betreffende gedeelte van het Morskwartier. ZWAMMERDAM ERNSTIGE AANRIJDING Het 5-jarige meisje H., wonende in Zwammerdam, werd Donderdagavond omstreeks 19.30 uur op de Rijksstraat weg in haar woonplaats door een bromfietser ernstig aangereden. Met een hevig bloedende hoofdwond werd ze opgenomen. Dr. Van Beek te Bo degraven verleende de eerste genees kundige hulp. MORGEN COLLECTE Denkt U ook aan vacantie? Wanneer het zonnetje schijnt krijgt ieder lust er op uit te trekken. Naar het 3trand, de zee en de dui nen, naar de bossen, de polders en de meren. Gelukkig dat er in de om geving van onze stad nog veel te ge nieten is. Maar onze vacantie duurt meestal niet zo lang als die van onze jongens en meisjes, zodat we veel uitgaans- plannetjes niet kunnen uitvoeren. En toch willen we de kinderen graag zoveel mogelijk van hun grote vacantie laten profiteren. Ze hebben het nodig actief te zijn, te zwemmen, te fietsen, te spelen, ja, dat te doen, waarin ze hun bewe gingsdrift kunnen uitleven. Maar daarmee kunnen we ze niet alleen hun gang laten gaan. Het zijn natuurlijk niet allemaal lieverdjes en over jeugdbaldadigheid wordt al zo veel geschreven en gesproken. De Leidse Vacantiebezigheden, uit gaande van de verschillende speel tuinen (Commissie voor de Jeugd- vacantiebezigheden), het R.K. Comité voor Vacantiebezigheden en het Leid se Volkshuis zorgen er voor dat de kinderen drie weken onder goede leiding er op uit kunnen trekken. Huismoeders stellen hun tijd be schikbaar en er wordt menige snip perdag opgenomen om alles zoveel mogelijk te laten slagen. Er is heel veel tijd, liefde en geduld voor nodig enja, U raadt het al, geld! Natuurlijk betalen de kinderen zelf iets en krijgen de vacantie-comité's gelukkig een gezamelijke subsidie van de gemeente. Maar om al die honderden kinderen drie weken op verantwoorde en gezonde wijze hun vrije tijd te laten besteden is dat niet voldoende. Daarom zullen ook dit jaar de men sen van de vacantiebezigheden a.s. Zaterdag, 23 Juli met de collectebus een beroep op Uw offervaardigheid doen. Mogen wij op uw steun rekenen om dit nuttige werk voor onze Leidse jongens en meisjes mogelijk te ma ken. ALPHEI AAN DEN RIJN TEGEN AUTO GEREDEN Omstreeks 15.45 uur naderden Don derdagavond 'n tweetal wielrijdsters, rijdende in de richting Leiden een in de Wilhelminalaan, ter hoogte onge veer van de verffabriek „Alphia", ge parkeerde personenauto van deur waarder F. J. van Kampenhout, wo nende te Alphen aan den Rijn. Op het mornent, dat de dames de stilstaande auto zouden gaan passe ren, geraakten zij met elkaar in een diep gesprek. Als gevolg hiervan keek de rechtsrijdende mej. H. V. even naar links en verloor hierdoor haar aandacht op de auto. Zij botste tegen het linkergedeelte van de auto op en verwondde zich aan het glas van het achterlicht zo ernstig, dat zij met hevig bloedende kniewond zich onder doktersbehandeling moest stellen. Dr. P. Stehouwer waarheen zij per auto werd vervoerd, heeft de wond ge hecht. Zowel het rijwiel als de auto werden licht beschadiga. B0SKDDP BROM-PUZZLE-RIT Onder stralende weersomstandighe den werden de door de Boskoopse Oranjevereniging georganiseerde fees telijkheden Woensdagmiddag voort gezet. Voor de bromfietsers was er een puzzle-rit onder leiding van de heren F. Verbakei en Joh. Kerver. Door Boskoop en omgeving was een aantrekkelijke route uitgestippeld waarover de ruim 60 deelnemers niets dan lof hadden. Omdat verschillende deelnemers eenzelfde aantal strafpunten hadden, werden enkele prijzen bij loting toe gewezen. De erelijst luidt als volgt: 1. A. van Gemeren, 2 strafpnt; 2. D. Pellekoren, 2 strafpnt (bij loting) 2e prijs (met Berinie-wissel'beker)3. K. Harskamp, 4 strafpnt; 4. J. J. Bosch, 10 strafpnt; 5. W. Kranenburg, 10 strafpnt (bij loting); 6. S. Kerver, 14 strafpnt; 7. K. Ellei-broek, 14 straf pnt; 8. J. Overes, 14 strafpunten. De door D. Pellekoren gewonnen wisselbeker moet 3 maal achtereen of 3 maal in de 5 jaar worden gewon nen om definitief in het bezit te ko men. Z0ETERW0UDE PIT '54. Wij wijzen nog even op de algemene ledenvergadering die a.s. Zondag 24 Juli 's morgens om 11 uur wordt gehouden in het Don Boscohuis. 4e Dwaaltocht. Voor al degenen, die met de 4e dwaaltocht zijn mee gereden of er voor betaald hébben, alsmede voor al degenen, die een leuke avond op prijs stellen, ver wijzen wij naar de advertentie elders in dit blad. Zwemwedstrijd NKJB. Zondag aanstaande staat Zoeterwoude een uniek gebeuren te wachten. Dan or ganiseert de NKJB n.l. een zwem wedstrijd aan de fraaie Noord A. Er zal een baan worden uitgezet voor de woning van mevr. de wed. C. J. van Leeuwen alwaar ook de start is en kleedgelegenheid. Deelname is uitsluitend mogelijk voor heren. NKJB- leden gratis inschrijven. Ook niet leden kunnen deelnemen, kosten voor hen 50 cent. Voor de beste pres- tie zijn fraaie prijzen beschikbaar. Aanvang 13.30 uur. Laatste Berichten SOWJET-HOUDING „VERZOENEND" De Sowjet-houding tegenover pre sident Eisenhowers plan voor uitwis seling van militaire gegevens is „uiterst verzoenend", aldus verluidt uit onofficiële Sowjet-bron. Volgens conferentiekringen heeft minister Molotof evenwel wat Eisen howers voorstel betreft een slag om de arm gehouden, toen de vier minis- tres vanochtend het ontwapenings- vraagstuk bespraken. NOG GEEN OVEREENSTEMMING INZAKE DUITSLAND De ministers van buitenlandse za ken van de „Grote Vier" zijn er van ochtend weer niet in geslaagd, het eens te worden over een program met betrekking tot toekomstige onder handelingen over het herstel yan de Duitse eenheid en het vraagstuk van de Europese veiligheid, aldus wordt in conferentiekringen vernomen. Van middag zullen de ministers hun over leg voortzetten. „Oorlog" koopt Utrechtse fabriek Voor ongeveer f 4 millioen Naar wij vernemen, zijn de Jonge- rius-fabrieken te Utrecht zoals reeds eerder werd gemeld aange kocht door de heren D. H. Plasman te Aerdenhout en W. J. J. Tak te A'dam door deze doorverkocht aan het Ministerie van Oorlog, die deze zal bestemmen ten dele voor centrale opslagplaats voor militaire goederen, anderdeels voor andere, eveneens militaire doeleinden. Over een klein gedeelte van de in ventaris wordt nog onderhandeld, zodat de prijs nog niet geheel vast staat, doch deze ligt tussen de 3 en 4 millioen gulden. De machines, inven taris en resterende voorraden zullen van 25 Juli tot en met 2 Augustus a.s. worden geveild. POLITIE ZOEKT EIGENAAR VAN KOSTBARE PAREL De politie te Den Haag zoekt de eigenaar van een kostbare parel, die tussen 11 en 16 Juli in de Haagse binnenstad verloren is- Waarschijn lijk is de parel uit een sieraad ge vallen. De parel bevindt zich in het bureau der centrale recherche, Laan Copes v. Cattenburgh 31, den Haag. Ernstig gewond in Oostenrijk De Amsterdamse familie C. van den Toom, Cliostraat 7, bestaande uit de vader, opzichter van een bouw bedrijf, diens vrouw en hun twee zoons, de 12-jarige Wijnand en de 9-jarige Peter, zijn gisteren gewond geraakt in een ongeluk met een berg- lift in de buurt van Salzburg. Bij dit ongeluk werden tv/ee Oostenrijkse passagiers gedood. Behalve de familie Van den Toom waren er nor negen anderen die ernstige verwondingen opliepen. Het ongeluk werd veroorzaakt door de bliksem, die insloeg in de aan drijvingsinstallatie van de lift. De noodrem stopte de lift midden in de lucht zo plotseling, dat de passagiers naar voren werden geworpen. Het ge volg was dat het hekwerk van de lift brak en dat 26 passagiers, die voor aan stonden, er uit tuimelden langs een rots van circa 35 meter hoogte. Zeventien van hen konden huns weegs gaan nadat zij eerstehulp ge noten hadden. De familie Van den Toom was Za terdag j.l. per auto voor een veertien daagse vacantie naar Oostenrijk ver trokken. Volgens het Oostenrijkse persbureau A.P.A. is de heer Van der Toom zelf levensgevaarlijk gewond, zijn beide zoons zwaar gewond en zijn vrouw licht gewond. Zij zijn op genomen in een ziekenhuis te Kap- run in Oostenrijk. Kaprun is een plaatsje in Oosten rijk vlak ten Noorden van de 3800 meter hoge Gross Glockner. Het ligt ten Oosten van het Stubachthal en Zuidwestelijk van Zeil am See. HAZERSW0UDE Voor het Mulo-diploma A slaag de de heer Jan van der Bijl. Geboren: Johannes Hendrikus, zn van J. G. van Amsterdam en B. C. van 't Hart; Petrus Henricus Maria zn van J. P. va.n der Zon en C. M. Mooijman. Ondertrouwd: Franciscus Wilhel mus Karlas 30 jr en Anna Maria van Zwieten 25 jr. Getrouwd: F. B. Doll en E. M. de Scheepsberichten ABBEKERK 21 v. Port Said n. Genua. ALDABI 21 v. Las Palsmas n. Rio Janei ro. BANTAM 21 v. Cebu n. Los Angeles BINTANG 21 v. Belawan n. Port Said. ELIZABETH B 21 Ouessant gep,n. Bom bay. GROOTE KERK 22 te Genua. IN- DRAPOERA p. 21 Perim n. Belawan. MAASDAM 21 te R'dam. MATARAM 22 te Beyrouth. MAUREEN 21 v. Kaapstad n. Walvisbaai. RIJNKERK 2 te Las Pal- mas. SOESTDIJK 22 te Belawan. STAD ALKMAAR 22 te New Port Mon. WO- NORATO p. 20 Gibraltar n. Port Said. AALSUM 21 te R'dam. AMSTELLAND 21 nm v. Bahia n. A'dam. CALTEX THE HAGUE 21 te R'dam. DUIVENDRECHT 21 te R'dam. HELENA p. 21 Flores Azo- ren n. Adam. KARIMUN 21 nm te Hamp ton Roads. MER WEDE 21 vra v. Jackson ville n. Le Havre. ORANJEFONTEIN 21 v. Kaapstad n. Eastlondon. RIJNDAM 22 te Quebec. STAD VLAARDINGEN 21 nm v. Narvik n. R'dam. WILLEMSTAD p. 21 Flores Azoren n. Dover. WOENS- DRECHT 21 nm v. Pt. Said n. Berre WONOSOBO 21 te R'dam. Bedreigd stadsscboon

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2