Enthousiaste ontvangst van Eisenhowers voorstel Peron Is nog niet ten val gebracht Wederzijdse volledige openstelling der militaire aangelegenheden Slant bij an& kicken, aló wiji in Jtuóiand magen kyken Etna maakt nieuwe krater Meester-inbreker van 14 jaar £andan CLvipmt la MeClcapiewCucAt VRIJDAG 22 JULI 1955 46ste JAARGANG No. 13556 Directeur: c. M. v. HAMERsvELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I TROEFKAART uit Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 33 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50 speelt een De Russen hadden daar niet van terug President Eisenhower heeft gisteren te Genève zen sensationeel voorstel gedaan, om de Russen te overtuigen van de oprechte wil van Amerika om tot vredelievende verhoudingen te komen. Tijdens een dramatische zitting van de Grote Vier deed hij het aanbod om de Russen volledige inzage te geven in de militaire zaken van de Verenigde Staten, op voorwaarde dat de Russen hetzelfde zouden toestaan in hun eigen land. Zelfs zou Eisenhower er geen bezwaar tegen hebben, Russische foto vliegtuigen boven Amerikaans grondgebied te laten opereren, uiteraard eveneens op basis van wederkerigheid. Dit aanbod, dat een volledige verrassing was, is nog maar een begin, zei de Amerikaanse president die op buitengewoon ernstige toon betoogde hoe zeer hij zijn hart had verpand aan de goede zaak van de ontwapening. GEEN COMMENTAAR. De Russische delegatie had geen woord van commentaar aan het ein de van de zitting. Maar premier Fau- re zei: „De wilde dat de gehele we reld deze man had horen praten". „Ik heb met hart en ziel gezocht naar iets dat iedereen zou kunnen overtuigen van de oprechtheid van de Verenigde Staten in de kwestie van de ontwapening", zei president Op de Oostelijke helling van de Et- na is gisteravond een nieuwe krater ontstaan. Het ging met groot onder aards geweld gepaard, terwijl lava en gloeiend gesteente de lucht in werden geschoten. Volgens de eerste berichten is zich een lavastroom aan het vormen. Deze uitbarsting ziet er gevaarlijker uit dan de vorige, waarbij aan de Noor delijke kant een krater werd ge vormd. KOMT EN ZIET Eisenhower toen hij zijn opzienba rende voorstel deed. Boelganins bijdrage tot het gesprek over ontwapening was, afgezien van een herhaling van het oude Russi sche plan, het voorstel dat de Grote Vier zich zouden verplichten om geen gebruik te maken van atoom wapens tenzij zij het slachtoffer zou den zijn geworden van agressie. Zelfs in dat geval zouden zij eerst toestem ming moeten vragen aan de Veilig heidsraad. Andere landen zouden worden uitgenodigd om hetzelfde te beloven. Men zou verder kunnen beginnen met de belofte, Op te hou den met het nemen van proeven met atoom- en waterstofbommen. Ook zou er een niet-aanvalsverdrag gesloten moeten worden tussen de Navo en het pact van Warschau. Dat laatste voorstel is niet besproken, maar werd verwezen naar de minis ters van buitenlandse zaken. EDEN WAT BESCHEIDENER. Eden steunde het opzienbarende plan van Eisenhower en kwam zelf met een plan op bescheidener schaal, n.l. om in een gebied van be paalde diepte, aan weerszijden van de grens tussen Oost en West, con trole in te stellen op bewapening dor inspectiegroepen, aangewezen door de wederzijdse bevelhebbers. De hereniging van Duitsland zou daar volkomen buiten staan. Net als Eisenhower betoogde hij, dat er geen sprake kan zijn van ontwapening zonder toezicht. Het zou een plaatse lijk experiment zijn, maar met de mogelijkheid tot uitbreiding. DE VIER IN HET DUISTER Een Britse woordvoerder heeft meegedeeld, dat toen Eisenhower termiddag zijn ontwapeningsvoorstel deed hij zei juist „er zeker van te zijn, dat een hechte vrede kon wor den tot stand gebracht" door een storing het licht uitviel. gisteren te Genève getoond, dat hij ook in het offensief om de vrede een groot strateeg is. Zijn voorstel om aan de Russen alle inlichtingen te verschaffen over de Amerikaanse bewapening en ze de gelegenheid te geven om alle Amerikaanse militaire objecten vanuit de lucht te fotogra feren op voorwaarde, dat de Ameri kanen hetzelfde in Rusland mogen doen is een meesterzet en het is werkelijk geen wonder, dat de Rus sen, misschien voor het eerst in hun leven, met de mond vol tanden zaten. Volgens de berichten uit Ge- 0 nève kwam Eisenhowers voor stel recht uit het hart; het was geen uitgebalanceerde tekst, waarvan de woorden op een goudschaaltje moeten worden gewogen en danook met het nodige wantrouwen worden besnuffeld. Eisenhower sprak voor de vuist weg en zijn woorden waren op recht en op de man af. Kom bij ons en kijk toe of wij iets tegen jullie in de zin hebben; omgekeerd willen wij ook bij jullie komen kijken. Wij heb ben niets te verbergen en als blijkt dat jullie ook niets te verbergen hebt, dan is het wederzijdse wantrouwen! met één slag van de baan. Dat is de taal van een man, die oprecht de vrede wil en die taal be grijpt de wereld. Wie niet oprecht de vrede wil, doet het beste met te zwij gen. Wat Boelganiin danook deed. Het Westen is vol lof over Eisen howers initiatief en juicht zijn voor stel van harte toe. Gezien de traditionele houding van de Russen behoeven wij niet te ver wachten, dat zij erop in zullen gaan. Zij zijn altijd buitengewoon geheim zinnig geweest met hun militaire in stallaties; het land zit vol grendels en afgesloten deuren. Zouden zij er desondanks wel op ingaan, dan is de winst uitsluitend aan de kant van de Amerikanen. Want wij weten allen, dat het mili taire apparaat van het Westen een1 open boek is. Natuurlijk zijn er mili taire geheimen, maar in Amerika is het uiterst moeilijk ze geheim te hou den. Bovendien is iedereen ervan overtuigd, dat de Russische spionma- gediensten wel zodanig zijn, dat er in de Ver. Staten niet veel werkelijke geheimen zijn, waarvan men in het Kremlin de bijzonderheden niet kent. Wij koesteren geen illusies, dat de Russen pottekijkers zullen toelaten op hun grondgebied. Maar dan is het ook duidelijk, dat het Westen alle reden heeft tot wantrouwen. Dat is buitengewoon jammer, want het wantrouwen is de wortel van alle internationale narigheid. Oprechte poging tot spanning vermindering President Eisenhowers voorstel tot uitwisseling van militaire gegevens tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zal waarschijnlijk als het belangrijkste van de gehele con ferentie geboekstaafd worden, aldus schrijft Reuters correspondent Stan ley Priddle. In Westelijke kringen werd Eisen howers voorstel gezien als een zeer oprechte poging tot vermindering van de internationale spanning en tot overtuiging van de wereld van de vreedzame oogmerken van de Ver enigde Staten. Het grootste practische voordeel van Eisenhowers voorstel is dat de nu eenmaal starre procedure in de V.N.-subcommissie voor ontwape ning omzeild zou worden. Maarschalk Boelganin gaf geen di rect commentaar op het voorstel van de Amerikaanse president. Na de bij eenkomst van de regeringschefs wil den andere Russen geen oordeel over het voorstel uitspreken. De president stelde voor, dat de Amerikaanse en de Russische afge vaardigde in de subcommissie zijn voorstel bespreken. Er is geen sprake van dat men op de Geneefse confe rentie zal trachten tot overeenstem ming over dit punt te komen. Westelijke afgevaardigden betwij felen of het Amerikaanse voorstel voor de Russen aanvaardbaar zal zijn, daar zij zich altijd heel geheimzin nig over hun militaire zaken hebben getoond. Het is dan ook vrijwel ze ker, aldus Pridle, dat de Amerika nen bij de toepassing van het plan meer onthullingen deelachtig zouden worden dan de Russen. De Weste lijke diensten voor contra-spkftinage zijn er van overtuigd, dat commu nistische agenten in alledelen van de Westelijke wereld Moskou reeds veel waardevolle gegevens over mi litaire aangelegenheden hebben ver strekt. Het Congres is opgetogen. De republikeinse en democrati sche partijleiders in het Amerikaan se Congres hebben zich opgetogen uitgelaten over het aanbod van Eisenhower aan de Russen. VANDAAG LAATSTE DAG? In Britse kringen te Genève werd Donderdagavond verklaard, dat de regeringshoofden waarschijnlijk Vrij dag zullen spreken over het vierde en laatste punt van het programma, de ontwikkeling van het contact tus sen Oost en West. In dezelfde kringen was men van oordeel, dat Vrijdag waarschijnlijk de conferentie van re geringsleiders zou worden gesloten. De politie van Passadena in Cali- fornië heeft een jongen van veertien jaar aangehouden, die er van wordt beschuldigd sinds het begin van zijn vacantie in midden-Juni 20 grote in braken te hebben gepleegd. Boven dien zou hij zich aan nog 200 kleine re gevallen van diefstal hebben schuldig gemaakt. De buit bedroeg in totaal ongeveer 3.000 dollar (ruim 10.000 gulden). Bij zijn verhoor verklaarde de jeugdige arrestant, dat hij „de beste misdadiger van het vak" wilde wor den. Bij het bestuderen van de „vak literatuur" had hij vooral veel ge had aan de autobiografie van de bankrover „Willie Sutton". Hieruit had hij tal van „nuttige wenken" ge kregen, zoals bijv. hoe men een ruit geruisloos kan breken met behulp van een deken. Om te weten op wel ke rechten hij als inbreker aanspraak kon maken, had hij bij een van zijn expedities een exemplaar van het wetboek van straf recht gestolen. Een van de eerste dingen, die hij had geleerd, was, dat men als mis dadiger altijd beleefd tegen politie mannen moet zijn. Deze stelregel had hij twee weken geleden, toen hij werd ondervraagd naar aanleiding van een inbraak in het stadhuis, zo goed in de practijk gebracht, dat de politie, onder de indruk van zijn goe de manieren, hem had laten gaan. Op deze foto inspecteert Koningin Elizabeth van Engeland de „Honourable Artillery Company" terwijl de manschappen voor de landsvrouwe staan aangetreden bij hun hoofdkwartier, gewapend met de traditionele pieken en gekleed in het uniform van eeuwen her. Bij deze gelegenheid reikte de koningin aan de „Company" een nieuw vaandel uit. Oppositie in Indon. parlement De oppositiepartijen in het Indone sische parlement hebben Vrijdag voor de vijfde keer de behandeling van het Haagse protocol tot opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie ge boycot. Achter de schermen wordt fel gestreden Leger beheerst de toestand De toestand in Buenos Aires is tot nog toe niet opgehelderd. Aan de ene Dit nieuwe centrale gebouwencomplex op London Airport, het grote vliegveld van de Engelse hoofdstad, is een van de bezienswaardigheden, welke onder de ogen zal doorglijden.van de passagiers, die gebruik zullen maken van de regelmatige helicopter ai-at South BankLondon Airport v., welke spoedig wordt geopend door de British European Airways. kant wordt gemeld, dat Peron afge treden is, doch aan de andere kant worden deze geruchten met klem te gengesproken. In de stad was het gis teren weer rustig, in tegenstelling tot Woensdag, toen wilde geruchten over de vloot de ronde deden. President Peron begaf zich gister morgen vroeg, zoals gewoonlijk naar het regeringspaleis, aldus wordt ge meld, waar hij o.m. generaal Lucero, de minister van het leger, en de mi nisters van marine, luchtvaart en de fensie ontving. De geruchten omtrent politieke wij zigingen blijven echter aanhouden. Iedereen is er van overtuigd, dat zich achter de schermen belangrijke ontwikkelingen voltreken. Harde feiten waren echter Donderdagna middag nog niet bekend, omdat de personen, die verantwoordelijk zijn voor de toestand hun uiterste best doen, om een opnieuw uitbreken der gevechten te voorkomen. Vermoedlijk is de situatie zó, dat de marine aandringt op Perons on middellijke aftreden doch dat het le ger verandering wenst door een ge leidelijk afbreken van het Peronis- tisch apparaat. De houding van de luchtmacht zou nog onbepaald zijn. Eén ding is thans echter duidelijk, al dus Reuter: de toekomst van het land ligt geheel in handen van het leger. Betogers van de radicale oppositie partij, die Donderdagavond na af loop van een vergadering door de stad trokken onder het roepen van de leuze: „Aftreden", werdei op een bepaald ogenblik vanuit een jeep be schoten. Eén der betogers werd do delijk getroffen en verscheidene van hen werden gewond. De politie, die zich tot op dat ogenblik afzijdig had gehouden, trad toen op en verspreid de de betogers. Een aantal personen werd gearresteerd. (Advertentie) HOE wordt weer (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WOLKENVELDEN. Vooral in de nacht veel be- wolking met op enkele plaatsen j wat motregen, maar morgen overdag voornamelijk in het binnenland ook opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Noord. Ongeveer dezelfde temperaturen. 23 Juli zon op 4.49, onder 20.47; maan op 10.08, onder 22.02. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 23 Juli v.m. 5.50; n.m. 18.20. Het weer in Europa STOCKHOLM zwaar bewolkt 20 C. OSLO licht bewolkt 28 KOPENHAGEN onbewolkt 25 AMSTERDAM LONDEN luxemburg PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE zürich LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA onbewolkt 21 zwaar bewolkt 21 zwaar bewolkt 18 geheel bewolkt 21 mist 23 half bewolkt 25 licht bewolkt 26 regen 26 regen 26 half bewolkt 27 onbewolkt 26 mist 25 geheel bewolkt 25 nevel 27 geheel bewolkt28 onbewolkt 34 onbewolkt 29 licht bewolkt 31 Korreltje Wie een grote neus heeft, denkt dat iedereen er over spreekt. SENSATIONEEL VOORSTEL VAN PRESIDENT EISENHOWER Koninklijk bezoek voor de Company

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1