Zware het om strijd van behoud van Wim van groene De strijd om de groene trui De uitslagen en klassementen De Europese speedboatkampioenschappeu Unfair spel der Belgen om het bezit ervan VRIJDAG 22 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 14e étappe aan de Jaivt zag, anfretangvgke teute naai Afxvt&anne DE RONDE VAN KOATIE De vijfde étappe van de Ronde van Kroatië van Ljubljana naar Maribor 7. over een afstand van 137 kilometer is De uitslag van de 14e étappe luidt: 1 Caput 4.12.05; 2. De Bruyne; 3. Benedetti 4. Monti; 5. Forestier; 6. ex aequo Ge- miniani, Mahé. Impanis, Ruiz; Nolten, Coletto, Guidici, Anzile, Cohen, Quentin allen in dezelfde tijd als de winnaar. 16. Baronne 4.17.04; 17. Poblet 4.19.24; 18. Ockers; 19. Darrigade; 20. Ruby; 21. Van Est; 23 ex aequo o.a. L. Bobet, J. Bobet. Dotto. Gauthier. De Groot, Hinsen, Van Breenen, Wagtmans en Astrua, allen in dezelfde tijd als Poblet 4.19.24. Het algemeen klassement luidt: 1. Rol land 87.24.10; 2. L. Bobet 87.29.03; 3. For- qara 87.30.28; 4. Brankart 87.34.54; 5. Ge- miniani 87.36.10; 6. Astrua 87.36.54; 7. - lrt Van Est 87.37.00; 8. Vitetta 87.37.56; 9. gewonnen door Janko Ogneski (üuiga- Gaul 87.38.10; 10. Close 87.42.51: 11. 1 rye) in 4 uur en 34 sec. De Deen Jo- Quentin 87.45.58; 12. Ockers 87.46.15; 13. hansson werd tweede in dezelfde tijd Mahé 87.46.18 14. Coletti 87.57.19; 15. Im- 1 als de winnaar. Als derde eindigde Bo- panis 87.58.50; 16. J. Bobet 87.59.21; 17. zidar Cvejon «Zuid Slavië) m 4 uur Gelabert 88.04.06; 18 Lauredi 88.07..45; 2 min. 18 sec. 19. Wagtmans 88.10.04; 20. Ruiz 88.11.25: i De Oostenrijker Müller heeft de 1ste 32. ex aequo Van Genechten en Hinsen plaats in het algemeen klassement be- 88.38.53; 34 Van Breenen 88.43.33: 35-, houden. Onze landgenoot Harry Schoen- Nolten 88.44.40; 38. De Groot 88.53.42. makers eindigde in de vijfde étappe op Het ploegenklassement van 14 étappe de achttiende plaats luidt: 1. Ex aequo Frankrijk en Italië 12.36.15; 3. België 12.43.04; 4. Noord Oost Céntr. 12.43.34; 5. Ile de France 12.47.33; 6. Ex aequo West, Nederland (Nolten, Van Est, De Groot), Spanje 12.50.53; 9. Ex aequo Gemengde ploeg en Zuid Oost 12.58.12; 11. Zwitserland 13.07.55. Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Frankrijk 259.59.32; 2. Italië 260.52.14; 3. België 261.48.00; 4. Noord Oost Cen traal 262.35.21; 5. Nederland 262.36.18; 6. Spanje 263.27.08; 7. Zuid Oost 263.45.17: 8. West 264.29.24; 9. Zwitserland 264.35.49 10. Gemengde ploeg 265.03.25; 11. Ile de France 265.07.12. VOETBAL JAARVERGADERING NKsg DISTRICT LEIDEN den de algemene j aarvergader in den gehouden van het district van de Nederlandse Katholieke bond. Op deze vergadering zal aan eniging die met al haar elftallen |u gemiddelde prestatie heeft gelev! L. A. Mooy-wisselprijs worden uit! In verband met het aftreden I heer J. Duindam in het bestuur! KNVB, afd. Leiden, stelt het voor deze functie candidaat de he! v. d. Berg te Noordwijkerhout, se! van het District Leiden en secrete! VVSB. In het bestuur zijn voort! dend de heren C. Strik en N. Wil Rector L. P. M. Vester, aftred*| lid van de Commissie van Beroe! de KNVB. afdeling Leiden, is jl baar en wordt opnieuw candid! steld. KRV Zondag spelen de juni: verband met het door hen bi kampioenschap bekerwedstrijden, aan de volgende elftallen zullen men: VVOA, Rijpwetering, SJZ e Er worden wedstrijden gespeeld 20 min. Aanvang te 12 uur. Er v, veel belangstelling van de zijd ouders en andere parochianen Dinsdag 26 Juli wordt de pupill petitie voortgezet. Dan gaat Katwijk aKRV b en Quick KRV a. Donderdag 28 Juli spelen nioren een wedstrijd tegen Quid b. Aanvang 7 uur, aan de Piet Ht De Ronde van Katwijk J zal dit seizoen weer georganiseer den door KRV. De datum zal bekend gemaakt worden. op 6 en 7 Augustus op de Sloterplas Amsterdam in het bij- WAGTMANS met elke dag puntenverlies is het grote raadsel Fred de Bruyne, die 't vorig jaar vier étappes won in de Ronde van Frankrijk, heeft in de sprint op de boulevard Mis tral te Narbonne niet kunnen zegevie ren. Hij werd op de streep verslagen door de 34-jarige Louis Caput, winnaar van Parys-Limoges van dit jaar, met niet minder dan vier Italianen aan zijn wiel, onder wie de sprinter Benedetti en met verder Jan Nolten, die als 9e eindigde. Een serieuze verdediging van de Italiaanse équipe voor het algemeen ploegenklassement de tweede plaats waande men in gevaar door de sterke ■ploegeninzet van de Belgen was eigenlijk verder het enige vermeldens waardige uit deze korte étappe, welke in zeer hoog tempo gereden en waarbij een gemiddelde van 37,130 km per uur werd genoteerd. De strijd om de groene trui tussen Wim van Est en Stan Ockers, met als derde man op dè achtergrond de Span jaard Poblet werd onverminderd voort gezet. En al is Stan Ockers aan de fi nish nog zo vriendelijk tegenover Wim hij haalt met het grootste genoegen een flesje verfrissend spuitwater voor onze landgenoot als de Belg op de fiets zit, is hij zonder pardon de rivaal van Van Est. Nog heeft onze landgenoot de leiding maar elke dag loopt hij de kans de groene trui te verliezen in deze tweekamp. En waar Wout Wagtmans in dit gevecht blijft, die elke dag onnodig punten verliest en niet meer in de voor ste gelederen van het peloton te vinden is, blijft voor menigeen een voorlopig niet op te lossen raadsel. Of Wagtmans tot hij de kans krijgt, zoals Wim van Est en Daan de Groot die hebben gekregen om een grote tijdwinst in een étappe te veroveren, met de bedoeling de posi tie in het algemeen individueel klasse ment te verbeteren? De stand in de rangschikking voor de groene trui luidt: Van Est 248 punten, Ockers 250 punten, Wagtmans 254 punten en Poblet 262 punten. De Noord Oost Centrale ploeg verwees Nederland weer naar de vijfde plaats in het algemeen ploegenklasse ment. Eerste uitlooppoging had definitief De twijfel over wie er in de' 14e étappe van Albi naar Narbonne over 155 km nu eens een poging zou wageni om weg te vluchten, duurde niet lang. Op het ruime plein rond de unieke, geheel uit baksteen opgetrokken kathedraal van Albi. begon de veldslag eigenlijk al. Het werd een start in bliksemtempo, niet ver van de 60 km per uur. Na 15 km viel er al een gat, veroorzaakt door -'e twee Franse nationalen, Mahé en Fo restier, de regionaal Anzille, de Italiaan Guidici en Jan Nolten, die weer iets in zich voelde prikkelen, na de spectacu laire overwinning van Daan de Groot op de vorige dag. De tijdwinst van het i beeld quintet bedroeg slechts maar toen er van lieverlee meer trek kers bijkwamen groeide de voorsprong tot anderhalve minuut. Onze jeugdige landgenoot Jos Hinsen was er ook bij: tijdelijk. Want bij de bestijging van de Col de Lafontasse met zijn 511 meter 'n bergje van de derde catagprie schoten Hinsens klimcapaciteiten weer eens te kort. Deze molshoop bracht ook trou wens de Australiër Mockridge in een martelgang welke hem kilometers te rugwierp. Nadat in het voorste gelid 64 kilometer was gejakkerd begon de situa tie zich scherper af te tekenen. Bijna 2 min. voorsprong hadden de volgende 14 renners: de drie Frans Nationalen Dotto. Mahé en Forestier, de drie Italia nen Guidici, Coletto en Benedetti, de twee Belgen De Bruyne en Impanis en verder Cohen en Anzille van de Noord Oost Centrale ploeg Barone van Ile de Oost Centrale ploeg. Barone van Ile de Spanjaard Ruiz en de Nederlander Jan Nolten. Na 75 km rijden, te Angles-du-Tarn keek 't peloton tegen 3 min. 45 sec. ach terstand op de 14 koplopers aan. Het in middels alsnog ontsnapt drietal bestaan de uit de Fransman Geminiani, de Ita liaan Monti en Caput van de Ile de France ploeg, snelde de grote groep 25 sec. vooruit. Men vroeg zich af of de oude Gem inderdaad voor een levendige etappe zou zorgen, zoals in Franse pers kringen algemeen werd verwacht. Ge miniani kreeg de kans, maar hij zou zich naar later zou blijken, door een van zijn metgezellen, Louis Caput, eveneens een oude rot in het wielervak lelijk laten misleiden. Maar Geminiani kreeg al thans de voldoening om enkele plaat sen in het algemeen klassement omhoog te gaan en Wim van Est te passeren. I 254 p.; 4. Poblet 262 p.; 5. Bauvin 313 p.; I 6. Rolland 336 p.; 7. Schneider 384 p.; 8. I Monti 398 p.; 9. Fantini 430 p.; 11. For- nara 459 p.; 12. Lauredi 470 p.; 13. Im panis en Brankart 473 p.; 15. Vitetta 481 p.; 16. Darrigade 503 p.: 17. Astrua 511 p.; 18. Mahé 551 p.; 19. Benedetti 557 p.; 20. Hinsen 559 p. Het algemeen klassement voor de gro- te bergprijs luidt: 1. Gaul 53 p.; 2. L. 156 vru vlakke kilometers ln de wacht i Bobet 42 p.; 3. Gelabert 31 p.; 4. Bran- gesleept. I kart 28 p.; 5. Fornara 24 p.; 6. Astrua 19 j Deze telefoto uit Narbonne geeft een' 7 i» "n"n de eindsprint: v.l.n.r.: de Ita- Op de eindstreep in Narbonne heeft de Ile de France-rfjder in de Ronde van Frankrijk 1955, Louis Caput, met een felle sprint de eindzege van de veertien de étappe van Albi naar Narbonne over Grote Prijs van Nederland worl heat een bepaald aantal punten! kend. I Onder de buitenlandse deelnemi vinden zich de Italianen Necchi - houder in de B-klasse. Molin titelhouder in de B-U-klasse, en Mora, de Zweden Marcus C! en Harold Eriksson, de Finse kar Hendrik Aho, de Fransen Frango seconden, j llaan Benedetti. die derde werd; de Belg ï^f^aequoBauvin! Vi'tStaf^Bobet en Fred de Bruyne. die op de tweede ein- Mahé 6 p. 20. ex aequo Coletti, Wagt- dlgde en andermaal zijn sprintcapacitei- mans, Forestier en Darrigade 4 p. -4 11 .I -. - 4 De prijs voor de meest strijdlustige ton toonde; de Italiaan Monti, die het renner werd toegekend aan Cohen van met een vierde plaats moest stellen; en Noord Oost Centrale-ploeg. Hij ver- de met centimeters zegevierende Frans- kreeg 32 punten en onze landgenoot Nol man Caput. ten behaalde 2 punten. LOUIS CAPUT, winnaar 14e étappe Nolten hield vol ondanks banden- pech. Een vijftiental kilometers voor de ra vitaillering, in Saint-Pons, was het ver schil tussen kop en staart van het nog uit 75 man bestaande rennersveld onge wijzigd: 3 min. 45 sec. Toen stroomde luidsissend de lucht uit de achterband van de strijdlustige Jan Nolten. juist voor het hoogste punt van de heuvel van Cousines. De reparatie, hoe vaardig door hem zelf uitgevoerd, deed Jan mid den tussen de leidersgroep en het ja gende groepje van Geminiani belanden. Jan stond voor de keus, het gezelschap van Gem achter zich op te zoeken of zich alleen een plaatsje in de kopgroep te heroveren. Hij koos de laatste en uiteraard de moeilijkste weg en reed in eigen tempo verder. En hij kreeg de lei ders, van wie Dotto door een val tijdens de riskante afdaling en Cohen tenge volge van een lekke band werden gelost, nog voor de bevoorrading te pakken. Daarna kwamen Geminiani, Monti en Caput, die geen meter kop deed, erbij. Dat vond Nolten bij een voorsprong van bijna 7 minuten op het peloton een reden om te trachten bij de beklim ming van de laatste heuvel voor de fi nish er tussenuit te trekken, maar er meldde zich niemand als maat voor het werk aan de kop en tijdens de spiralen- de afdaling werd het tempo te hoog om te vluchten. Bij de aankomst op het smalle circuit van de 13e eeuwse wijn stad Narbonne, was Nolten door de con currentie van niet minder dan vier goe de sprinters Benedetti, Forestier, Ca put en de Belg De Bruyne kansloos. Bovendien werd hij, door het wat roe ons land speedboatkampioenschappen. De Koninklijke Nederlandse Motor bootclub en de Nederlandse Speedboat- club houden deze wedstrijden, waaraan wedstrijden om de „Grote Prijs van Nederland" gekoppeld zijn, op deSlo- René '.Müon, de Belgen terpias in Amsterdam West, een ideaal Magerman joseph Smal, Vanstj wedstrijdterrein, omdat de toeschouwers i-n-: aan alle zijden een volledig overzicht hebben op de baan. Voor de wedstrijden zijn ruim 90 in- 7. Scodeller 18 p.; 8. ex aequo Collet- i gQ^rijvingen binnengekomen, waarvan Nolten 17 ^p.10. ex aequo Gemi-ujt Nederland. De buitenlanders ko men uit Italië, Zweden, Finland, Frank rijk. België, Engeland, Duitsland en Zwitserland. In elke klasse worden drie heats ge varen. Elke heat is 9 km lang 06 banen). In de wedstrijden om de Europese kam pioenschappen worden de totaaltijden van de deelnemers opgeteld, voor de hem af. Maar deze punten, die Ockers op Van Est inliep, waren regelrecht gestolen. Er speelde zich namelijk een heel gemeen spelletje af tussen Ockers en Van Steen bergen (de betere sprinter) om deze trui te bemachtigen. Van Steenbergen leidde de sprint met links van hem Oc kers aan het wiel en rechts toen gebeurde het: v. Steen bergen zag Ockers langs zich komen en gaf hem een afzet, zoals ploegmaten het doen in een koppelwedstrijd. En dit was in de eerste plaats tegen is slechts vijfhonderd francs. Zo heeft men de weg geëf fend om de groene trui via gooi- en smijtpartijen aan de finish te kopen voor vijfhon derd francs per dag, hetgeen alle reglementen in. Maar bo- voor de vijftien etappen, die vendien ging Van Steenber- hiervoor in aanmerking ko gen bij deze afzet slingeren en belette Darri gade en dus ook Van Est om langs hem heen te komen, De hele Nederlandse ploeg was gisteravond in opstand, aldus lezen we in het „Alg. Dagblad". De groene trui, die al dagen lang door Van Est en door Wagtmans wordt verdedigd, is op het ogenblik meer nog dan de gele trui het middel punt van een brandende strijd tussen de twee Neder- van hem de Fransman Darri gade, aan wiens wiel Van Est zat. Een goed wiel, want landers, de Spanjaard Poblet Van Est wist heel goed. dat en de Belg Ockers. Schijn- Darrigade deze sprint gemak- baar onaantastbaar had kelijk kon winnen en dat hij Wagtmans hem enkele dagen hem daardoor over Ockers geleden om zijn schouders, heen kon brengen. Op 500 m. maar de rit naar Millau voor de eindstreep lag het bracht zowel Ockers als Van veld in volle spurt. Op 400 m. Est veel en veel dichter bij gaf Van Steenbergen Ockers hem; eergisteren nam Van een teken, die langs hem Est hem over met een be- heen spurtte. Tot zover was hoorlijke voorsprong en se- alles nog normaal en ge- dert gisteren staat Ockers speeld in het kader van de nog slechts twee punten van gewone ploegtactiek. Maar wat de tweede inbreuk was op de reglementen. En wat gebeurde er? Oc kers behield zijn tweede plaats en zowel hij als Van Steenbergen kreegvijf gulden boete! En nu vragen wij ons af, of dit alles maar zo kan. De drie prijzen voor het klassement van de groene .trui bedragen een millioen, zeshonderd duizend en vier honderd duizend Franse francs. De boete voor het af zetten van een renner en van de renner, die afgezet wordt. men (de bergétappen en de tijdrit gelden hierbij uiter aard niet, omdat de deelne mers dan toch een voor een binnenkomen) een bedrag is van 7500 francs, zijnde ƒ75, waarvoor men aan het eind 'n som ontvangt van 10.000! Geen slechte zaak! En daar om had het ons beter geleken indien men zowel Van Steen bergen als Ockers terugge plaatst had naar de staart van het peloton, de plaats, waar zij door een overtre ding thuis horen en waar zij in de meeste landen ook te recht zouden zijn gekomen! keloos nemen van 'n bocht door zijn op winst beluste tegenstanders achter in de groep gedrongen. Sensationele eindsprint De eindsprint van de specialisten ver liep sensationeel, maar was zeker niet zuiver. De film moest uitmaken, dat Caput als eerste over de streep was ge gaan. Benedetti. die derde werd ondanks de aanwezigheid van drie van zijn land genoten, beweerde later, dat hij door de Bruyne. die als tweede eindigde, was gehinderd en dat hij daardoor niet vol kon aanzetten. Jan Nolten werd voor zijn niet geringe inspanning met de 9e plaats beloond. Ook de eindsprint van het peloton, waarbij de groene trui van Wim van Est in het geding kwam. verliep verre van zuiver. Rik van Steenbergen gaf zijn ploegmaat Stan Ockers een enorme duw alsof hii een kopoelkoers reed. waarvoor de Belg later 500 francs boete kreeg. Zo kon Stan Ockers, die een zelfde boete van de jury kreeg toege wezen. direct achter de nog iets snellere Poblet finishen. Maar van Est had een dergelijke tactiek voorzien en was dicht ir. de buurt gebleven, zodat het groene shirt nog juist in het bezit van onze landgenoot bleef. Een lekke band had Daan de Groot 20 km voor de finish gehandicapt. Jos Hinsen gaf hem zijn wiel. Toch wachtte de Groot nog op hem en samen jaagdpn i zij tot zij de laatste volgwagen hadden ingehaald. Toen was het, 5 km vo.or Narbonne. niet moeilijk meer om in het r peloton terug te komen. Daantje weer eens in de knel Largefeuille, de Engelsen Brian en Mansell, de Duitsers Dieter K< Kurt Gersch, terwijl van de Zwit namen nog niet bekend zijn. Van Nederlandse zijdö starte: Bakker, Henny Drent, Ben Ve Co van der Werff in een Engel: Kolder. Krijtenberg, van Eldik, notte, Smits en Jan Gosman. Als deze kampioenschappen fi slagen ligt het in de bedoeling K.N.M.C. en de N.S.C. ook in jaren tenminste wedstrijden om dl te Prijs van Nederland te orgai en nog liever deze te combiner! Europese kampioenschappen. Nederland duizenden beoefenari de motorbootsport telt, waarvan geveer 200 lid zijn van de K.N.M de N.S.C. is de speedboatsport hiJ vrijwel onbekend in tegenstelling! buitenland. Het vorig jaar waren! Europese kampioenschappen in St» Italië niet minder dan 80.000 toef MOTORSPORT PUZZLE-RIT „DE SLEUTEIST|| Van de puzzle-rit van Zond! werden de onderstaande personel klasseerd en wel in de volgende Auto: 1. J. Wurzer, Leiden, 371 punten. Duo: 1. J. v. d. Meer, Leiden, 781 2. P. de Jong. Leiden, 78 str.p.;* Zwanenberg. Wassenaar, 103 str! Solo: 1. A. Cats. Wassenaar, 561 2. K. Tensen, Ter Aar. 116 str.p. K De Kees Omtzigt wisselbeker wonnen door de heer A. Cats. De Bur. Groenen wisselbeker door di J. v. d. Meer, de Walenkamp wisse door de heer J. Wurzer, de Sleu: wisselbeker door de heer J. v. d. de Café Royal wisselbeker door de J. v. d. Meer. Vermoeid was Daan de Groot C dagavond na het passeren van de van de dertiende étappe van de T< France wél en dat was geen wonde dat de Nederlandse Benjamin va Tour-ploeg-restant die étappe, vas lau naar Albi op zijn naam had ge) met twintig minuten voorsprong t solovlucht van 160 km., maar hij vu zó vermoeid dat zijn bruinverbrand niet een sprekende glimlach kon toen de twee mooiste meisjes vs hem als overwinnaar de zege- brachten. En dat laat zich tro denken

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10