Se Cekióc (Sou/tont DE EERSTE C Genève beleefde gisteren zijn eerste teleurstelling I BOELGANIN WEIGERDE DE DUITSE HERENIGING Een hik van de Etna WOENSDAG 20 JULI 1955 46ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 33 TELEURSTELLING Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50 £ióe,nfio-uj.e>i deed een, teKo-ep op frijn k>iij,g,imakkeï Zjoeko- Een goed teken voor de Geneefse conferentie was gisteren de vlotte aan vaarding van de agenda, waarop de hereniging van Duitsland als punt no. 1 kwam te prijken. De drie andere punten waren: beveiliging van Europa, ontwapening en verbetering der betrekkingen tussen Oost en West Het feit, dat op de agenda het Verre Oosten in het geheel niet voorkomt, moet beschouwd worden als een duidelijk winstpunt voor het Westelijke standpunt. De eerste teleurstelling beleefde de conferentie evenwel reeds gister middag tijdens de eerste werkzitting van de vier regeringshoofden. Boel- ganin weigerde een hereniging van Duitsland omdat hij geen genoegen kon nemen met de hem door Eden aangeboden veiligheidsgaranties. DE OMSTANDIGHEDEN ZIJN NOG (worden behandeld, maar herinnerde er aan, dat er naar Russische mening nog andere punten zijn die door de regeringsleiders besproken dienen te worden, namelijk het beëindigen van de koude oorlog en het versterken van het vertrouwen, de wenselijk heid van een conferentie ovér neu traliteit en besprekingen, over het Verre Oosten. Van Franse zijde wordt vernomen, dat president Eisenhower maarschalk Bóelganin de verzekering heeft ge geven, dat de Verenigde Staten nooit aan een aanvalsoorlog tegen de Sow- jet-Unie zouden deelnemen. Alleen uit zelfverdediging zou Amerika tot oorlog overgaan. „Maarschalk, luister goed". Eisenhower deed een beroep op NIET RIJP. Volgens een Britse woordvoerder heeft maarschalk Bóelganin ver klaard te beseffen, dat het niet van werkelijkheidszin zou getuigen, de afschaffing van de Parijse accoorden (volgens welke West-Duitsland een half millioen man op de been zal brengen voor de verdediging van het Westen) te eisen. Naar zijn mening zijn de omstandigheden nog niet rijp voor een hereniging van Duitsland. Bóelganin was het er mee eens, dat de Duitse kwestie als eerste punt zou ONREALISTISCH ONDANKE ALLE DEMONSTRA TIES van vriendelijkheid en hoffelijkheid moest het ogenblik ko men, waarop de eerste teleurstelling geboekt kon worden. Dat kwam reeds gistermiddag bij het aansnijden van hét-"eerste het beste agenda-punt, de hereniging van Duitsland. De Russen hadden er genoegen mee genomen, dat deze kwestie het aller eerst besproken zou worden, hetgeen een tactisch voordeel voor het Westen opleverde. Voor het Westen is de Russische houding tegenover het Duitse probleem n.l. de toets- 0 steen voor de hele internatio nale politiek. Komt Moskou het Westen op dit punt tegemoet, dan kan het Westen ook soepeler zijn in de andere kwesties. Het Kremlin lacht wel, doch geeft niet toe. Er heeft zich echter een zeer merkwaardig feit voorgedaan, dat niet aan onze aandacht mag ont snappen. De Russische premier Bóel ganin heeft n.l. een paar uitlatingen gedaan, welke wel een zeer bijzon der licht werpen op de Sowj et-poli tiek. Tegenover het Westerse standpunt, dat de beide helften vani Duitsland zo spoedig mogelijk herenigd dienen te worden, dat daartoe vrije verkiezin gen moeten worden uitgeschreven er dat een vrij gekozen regering over heel Duitsland dan vrij zal mogen be slissen, of en zo ja, aan welke kant zij zich zal aansluiten, heeft de Sow- jet-Unie steeds het standpunt gehul digd, dat de hereniging mogelijk zou zijn, als het nieuwe Duitsland zich verplichten zou te breken met de NAVO en beloofde neutraal te blij ven. Thans zegt Bóelganin, dat hij heel goed begrijpt, dat een eis tot opzeg ging van de Parijse accoorden (die, zoals men weet, voorzien in de be wapening van West-Duitsland binnen het kader van de Westerse defensie gemeenschap) onrealistisch is. Met andere woorden: Moskou heeft wel degelijk geweten, dat het een onver vulbare eis stelde, toen het de Duitse hereniging afhankelijk stelde van de uittreding van West-Duitsland uit de NAVO. Daaruit volgt, dat de Russen een Duitse hereniging helemaal niet wensen. Voor ons geen nieuws, maar we nemen er toch gaarne acte van. Op de tweede plaats heeft Bóelga nin het aanbod van Eden afgewezen om een veiligheidsgarantie te verle nen tegen de z.g. agressieve bedoelin gen van een in NAVO-verband bij het Westen aangesloten Duitsland. Rusland is een grote en sterke mo gendheid, zeide hij, en heeft geen ga rantie voor zijn veiligheid van an deren nodig. Bóelganin heeft volkomen gelijk, maar dat is in flagrante tegenspraak met de reeds lang geleden door Rus land geuite wens tot een veligheids- pact voor de bescherming van Euro pa tegen een eventueel opstandig Duitsland. Deze uitlating van Bóelganin heeft in Westelijke diplomatieke kringen het geloof gesterkt, dat Moskou zelfs niet tot een hereniging van Duits land bereid zou zijn, ook al zou het worden geneutraliseerd. Minder diplomatiek uitgedrukt: de Russische politiek is door en door leugenachtig. Aan glimlachjes en schouderkloppen hebben wij niets; wij willen liever weten waar wij aan toe zijn. lang van Duitsland, dat het vrij staat van vóór de hereniging, aangegane verbintenissen en dat het zich moet verplichten geen bondgenootschap pen of militaire verplichtingen aan te gaan. De twee stukken Duitsland dien den zich geleidelijk nauwer aaneen te sluiten om de spanning te vermin deren. Dit proces was in feite al aan de gang. Verkiezingen waren zeker belangrijk, maar daarover moest wor den gepraat als de tijd rijp was. EEN NUTTIG DINER. Sir Anthony Eden en maarschalk Bóelganin hebben Dinsdagavond, na een diner dat Eden aan de Russische delegatie aanbood, een „zeer nuttig en ernstig" gesprek gevoerd over het Duitse vraagstuk en de Europese veiligheid, aldus is in kringen van de Britse delegatie verklaard. Door dit openhartige, informele gesprek zou de atmosfeer zoals die was na de bijeenkomst van de vier regerings leiders van Dinsdagmiddag, toen Oost en West zeer uiteenlopende stand punten ten aanzien van de hereni ging van Duitsland innamen, weer zijn verbeterd. De Britse zegslieden voegden - - aan toe, dat Eden het Duitse vraag stuk blijft zien als de kern van de huidige conferentie. Eden is vastbesloten, dat de Duitse kwestie vóór de beëindiging van de conferentie opnieuw door de leiders der Grote Vier, moet worden bespro ken, aldus deze zegslieden. In kringen van de Westelijke dele gaties verwacht men, dat de Grote Vier vandaag zullen overgaan tot het tweede punt van de agenda: De maarschalk Zjoekof en verzocht hem j Europese veiligheid. Velen geloven goed te luisteren. De Navo, aldus de Amerikaanse president, is een organisatie voor de verdediging en niet voor een aanval op wie dan ook. De enige keer dat Amerika ooit de oorlog had ver klaard, was uit zelfverdediging na te zijn aangevallen. Een hereniging van Duitsland behoefde niet uit vrees te worden uitgesteld, want er was niets te vrezen. Maarschalk Bóelganin zei, dat naar zijn mening de Duitse kwestie er niet een is van hereniging, maar van wel ke richting een herenigd Europa uit zou gaan. Zou het zich bij militaire groeperingen willen aansluiten of zich langs andere lijnen willen ont wikkelen? echter, dat op dit punt maar weinig vorderingen zullen kunnen worden gemaakt en zij wijzen hierbij op de verwerping door Bóelganin van de Britse suggestie van een nieuw anti-, agressiepact van de Grote Vier met een' herenigd Duitsland. In alle vier de delegaties gelooft men, dat de „bespreking aan de top" van de kwestie-Duitsland wel als ge ëindigd kan worden beschouwd. In Franse kringen meent men, dat de Russen wellicht nog even op de kwes tie zullen terugkomen om zichzelf te verlossen uit de ongunstige propa- gandapositie, waarin zij zijn beland door de verklaring van Bóelganin van Dinsdag, dat de tijd voor hereniging Naar Russische mening eist het be- van Duitsland nog niet „rijp" is. Mtle" Ut de öchaduw aan „Viet' iï),e Qtate Viet in wetende eensgezindheid üifeen Eén foto met vier mannen, naar wie de gehele wereld in spanning toeziet: premier Bóelganin, president Eisen hower, Sir Anthony Eden en Edgar Faure, gefotografeerd tijdens een ongedwongen onderhoud tussen pre sident Eisenhower en premier Bóelganin. In de schaduw van de Grote Vier in Genève confereren zo af en toe ook de Westerse „Kleine Drie", d.w.z. de vrouwen van de drie Westerse rege ringsleiders, die het door het ontbreken van mevrouw Bóelganin, niet tot een quartet hebben kunnen brengen.... De dames, hier gefotografeerd tijdens een receptie zijn v.l.n.r. mevrouw Mamie Eisenhower, lady Sarah Eden en Madame Faure. Bus met 23 doden Bij een ongluk met een autobus, op ongeveer 70 kilometer ten Noor den van Montevideo in Uruguay zijn Dinsdag 23 personen door verdrin king om het leven gkomen. De bus bevond zich op een brug over de rivier de Santa Lucia, toen hij werd gegerepen door de water massa's van de door zware regens sterk gezwollen rivier. Zeventien passagiers konden mett een hef- schroefvliegtuig worden gered, voor dat de bus geheel door het woeden de water werd meegesleurd. „Dag van schande" in Saigon Saigon viert vandaag de „dag van nationale schande", men herdenkt n.l. de eerste verjaardag van de over eenkomst van Genève, waarbij het land in tweeën werd verdeeld en het Noorden in handen geraakte van de communisten. Het begon vanmorgen al goed. Na een optocht door de voornaamste straten van Saigon zijn enige honder den betogers het grootste hotel van de stad, het hotel „Majestic', binnen gedrongen, waar zij grote vernielin gen aanrichtten doro meubelen en linnengoed uit de ramen te werpen. Enige auto's, die voor het hotel ston den, werden in brand gestoken. Er zal deze week nog wel meer gebeuren, want volgens de plannen zal er een hele „anti-communistische week" worden gehouden. Groepen kinderen is geleerd om te zingen: „Internationale controlecom missie ga naar huis', en andere slag-' zinnen die tevens op de stadsmuren werden gekalkt. Auto's met luidsprekers hebben alle burgers opgewekt met tomaten en rotte eieren te gooien naar de Poolse commissieleden en de vertegenwoor digers van de Vietminh in de hoofd stad. Iedereen moet een teken van rouw dragen. Hittegolf is voorbij Onweders, koele winden en een da ling van de temperatuur hebben het einde ingeluid van de Westeuropese hittegolf. In het Zuiden van Noorwe gen heeft de aardappeloogst zelfs schade ondervonden van de nacht vorst. In het Westen van Duitsland bleef de hitte aanhouden, ondanks welhaast tropische regenbuien en on weders. In het Noorden van het land begon het wat af te koelen. Ook Parijs werd door onweders ge troffen, terwijl het midden van Frankrijk zware schade ondervond van storm en onweer. In Berlijn werd het koeler. Aan de Oostelijke zijde van het Italiaanse schiereiland hebben Dins dag zware onweders gewoed, waar hij werd gegrepen door de water - ste tien personen zijn om het leven gekomen, de meesten van hen werden door de bliksem getroffen. Te Potenza in Zuid-Italië werd een 64-jarige boer door de bliksem troffen en gedood op dezelfde plaats waar twintig jaar geleden zijn zuster door de bliksem werd gedood. In Noordoost-Italië kwamen drie personen om het leven, doordat zij in aanraking kwamen met hoogspan ningskabels, die door de krachtige wind op de grond terechtgekomen waren. Dinsdag avond is op het Congres plein aan de baai van Rio de Janeiro het 36-ste Internationale Eucharisti sche Congres officieel geopend in aanwezigheid van 500.000 mensen. In een rede zei de pauselijke legaat kardinaal Masella onder meer: „mis schien is er nooit tevoren in de ge schiedenis een zo bewogen eeuw als deze geweest. De mensheid moet thans meer dan ooit tevoren de leer van Jezus Christus navolgen". De kardinaal las in het latijn en por- tugees een pauselijke bul van zijn benoeming voor. De plechtigheden, die ongeveer drie uur duurden, eindigden met een Eucharistische zegen, gegeven door kardinaal Masella. BLIKSEM SLOEG IN OUDE MIJN. Te Waasten in West-Vlaanderen, bij de Franse grens, heeft de bliksem een mijn uit de eerste wereldoorlog tot ontploffing gebracht. Er ontstond een krater van 20 meter diepte en 100 meter middellijn. Verscheidene lijke van Duitse soldaten werden blootgelegd. De vulkaan de Etna, de grootste nog werkende vulkaan in Europa, is gisteravond uitgebarsten. Doch in een officieel communiqué is bekend gemaakt, dat er geen reden tot on gerustheid is. Een kleine lavastroom baant zich langzaam een weg naar beneden en is tot dusverre ongeveer 1.000 meter gevorderd. De stad Rand'azzo ligt echter nog op veilige afstand. In een communiqué is door 't vul- cano logisch instituut bekend ge maakt, dat de lavastroom Dinsdag avond nog maar een snelheid had van enkele centimeters per uur. Bandietenstreek in in Glasgow Vier gewapende bandieten hebben gisteren in het centrum van Glasgow verscheidene duizenden ponden ge stolen uit een auto van een bank. Zij sloegen een der begeleiders van het transport neer en reden met de auto weg, die later door de politie in een park werd teruggevonden. De dieven hadden een deel van het geld in de auto achtergelaten. Zij waren blijk baar in hun overhaaste vlucht niet in staat geweest alles mee te nemen. De vier daders begonnen hun over val, terwijl de chauffeur en de bege leider bezig waren zakken geld uit de auto te halen en naar.een bijkan toor te brengen. Toen zij snel weg reden met hun buit vielen verschei dene geldzakjes uit de razend snel rijdende auto. Politieauto's die de achtervolging spoedig inzetten slaag den er niet in de dieven te achterha len. De politie trof de auto verlaten aan in het Bellahouston-park. De bege leider lag bewusteloos in de auto, omringd door stapels bankpapier. Een zeer groot bedrag was uit de auto verdwenen, aldus de politie, maar de grootte stond nog niet vast. Ned. straaljager in België neergestort Gisteren is bij Tienen (België) een Thunderjet van de Nederlandse luchtmacht neergestort. De bestuur der liep lichte verwondingen aan ge zicht en lichaam op. Het toestel, dat in een veld neer kwam, vatte vlam en werd vernield. Met hulp van omstanders kon de be stuurder zich tijdig uit de cockpit redden. BENOEMINGEN BISOOM HAARLEM Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft op zijn verzoek, om gezond heidsredenen, eervol ontslag verleend aan de zeereerw. heer B. J. Drost, als pastoor te Zuidermeer. Tot pastoor aldaar is benoemd, de weleerw. heer J. Dekker, die kape laan was te Beverwijk (O.L. Vrouw Goede Raad). (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING Droog weer en tijdelijk over- j drijvende wolkenvelden, maar X morgen ook zonnige perioden. i Zwakke tot matige Noordelijke X wind. Weinig verandering in temperatuur. 21 Juli zon op 4.46, onder 20.50; maan 7.30, onder 21.25. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 21 Juli v.m. 4.25; n.m. 17.—. Het weer in Europa STOCKHOLM half bew. 24 C. OSLO onbewolt 23 AMSTERDAM licht bew. 20 LONDEN zwaar bew. 21 LUXEMBURG zwaar bew. 25 PARIJS onweer 26 BORDEAUX half bew. 24 GRENOBLE zwaar bew. 26 NICE onbewolkt 28 GENEVE regen 27 ZURICH mist 28 LOCARNO licht bew. 29 BERLIJN onbewolkt 23 FRANKFORT onweer 28 MUNCHEN geheel bew. 28 WENEN geheel bew. 31 ROME licht bew. 36 AJACCIO half bew. 31 MALLORCA mist Korreltje Niets droogt sneller dan 'n traan.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1