Derde Kaagdag bracht regen, maar ook prachtige zeil-wind Een Hollandse voorsprong in de teamwedstrijd der Regenbogen tegen de Friezen Gent treft voorbereidingen voor 't Europese roei-kampioenschap het Schaakspel Kü ft gl i P m IB mm ÉI i i a B Eerbied voor de eed niet altijd in acht genomen Wh m m m m M ft i i Het Continentale elftal voor de wedstrijd tegen Gr. Brittannie Koos Vorrink overleden DINSDAG 19 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Bakker won bij de Draken, Huisman in de Regenboogklasse Het schijnt nu eenmaal traditie te zijn, dat elke Kaagweek haar bijzonder Kaagweertje meebrengt. Hadden we Zondag kunnen snakken naar een beetje koelte, zells op het water, gisteren was de situatie weer heel anders. Het was niet koud, eerder zoel weer, maar de klaarheid van de zonne-Zondag had plaats gemaakt voor een zwaar bewolkte hemel, in de ochtend met vrij veel wind en onweer, daarna gevolgd door minder wind en wat regen, maar het was uitste kend zeilweer en zo is het de gehele dag gebleven, zodat ook deze derde Kaagdag uitstekend geslaagd kan genoemd i den. De gehele dag werd er gezeild, want 't uit dertig nummers bestaande program ma is afgewerkt. Dan komt er heel wat kijken. De dag verloopt evenwel steeds met de regelmaat van de klok en vanaf kwart over negen tot half vijf klinken voortdurend de waarschuwingsschoten, voorbereidingsschoten en startschoten van de toren, die daar op het terrein van de Kaagsocieteit troont als een heer ser over wateren en landouwen en van waaruit het wedstrijdcomité, zij het dan geholpen door machtige verrekijkers, voortdurend een uitstekend overzicht heeft over de plassen. Als steeds begon de eerste der drie laatste dagen van de Kaagweek met de teamwedstrijd, waarvan die om de Hol landFriesland beker in de Regenboog wedstrijd tussen Holland en Friesland de eerste en meeste aandacht opeist. Reeds vanaf de Sneekweek 1937 dateert deze wedstrijd en in totaal werden er 28 ontmoetingen gehouden. Hiervan won Sneek er 19, nl. 13 in de Sneekweek en 6 in de Kaagweek. „De Kaag" met 7 overwinningen in de Kaagweek en slechts 2 in Sneek, staat dus wel tegen een grote achterstand te kijken, maar ieder jaar opnieuw wordt de strijd her vat, ook al leek het ditmaal niet zo ge makkelijk een team samen te stellen, wat wel bewezen wordt door het feit. dat alleen Hans v. d. Velden uit de be zetting van vorige jaren is overgeble ven. Krijn Tol, ir. G. A. Bakker en J. Huisman waren thans zijn teamgenoten, terwijl voor Sneek uitkwamen dr v. d. Zij pp, J. Alberda, J. E. Priester en de nieuweling H. S. Groenhout, De verhouding in de samenstelling in aanmerking genomen, heeft het Holland team het er in deze eerste wedstrijd niet slecht afgebracht/want met 1917.1 pnt. zegevierden Hans v. d. Velde c.s. Aan vankelijk hadden de Hollanders een voorsprong van bijna vier punten, doch het kruisrak van Norremeer naar Die- perpoel bracht 'n kleine wijziging in de volgorde aan de straat. Het was v. d. Velden, die daarbij de meeste strijd te leveren had en met dr. v. d. Zij pp was hij in een voortdurend gevecht gewik keld, waarbij de Holland-zeiler nog pre cies op de eindstreep de balans in het voordeel van zijn team wist om te zet ten. Immers een betere of een slechtere plaats in de eindrangschikking betekent winst of verlies van twee punten en «Velden had ditmaal het geluk aan zijn zijde door te winnen voor dr v.jd. Zijpp. Ruime voorsprong van de Kaag op Tandjong Priok in de Valken. De teamwedstrijd in de Valkenklasse tussen de vier zeilers van Tandjong Priok en het Kaagteam bracht een grote voorsprong voor de Kaagzeilers. Het was vrij spoedig te zien, dat deze een over winning zouden behalen, want reeds op de Dieperpoel zaten reeds drie hunner aan de kop en er moest al heel wat ge beuren, wilden de gasten-verlofgangers hen hiervan verdringen. Rekening hou dend met de stand van dat ogenblik zou de Kaag met 13 punten voorsprong win nen, maar het werd nog meer, want toen allen gefinisht hadden, wat de stand na eerste wedstrijd: De Kaag 37.1 pnt. te gen Tandjong Priok 18 pnt. In de Pampusteamwedstrtfd kreeg De Kaag absolute winst op Curasao. Nog groter was het verschil tussen de Kaagzeilers en die van de zeilclub Asien- to uit Curasao in de teamwedstrijd der Pampusklasse. De Kaagzeilers R. v. As ten, G. Biesot Jr en B. Ouwerkerk wis ten reeds onmiddellijk na de start de voorhoede van het zestal te vormen en onbedreigd legden zij het ene rak na het andere af. om in dezelfde volgorde ook te finishen, waardoor de stand na de eerste dag wérd: De Kaag 15,1 pnt. Cu racao 6 punten. Het zal voor de verlof gangers een hele dobber worden om de ze achterstand in te lopen, want het Kaagteam bestaat hier uit een gerouti neerd drietal. Aegir leidt in de teamwedstrijd der Finnjollenklase. Drie verenigingen bonden de strijd te gen elkaar aan in de Finnjollenklasse n.l. Aalsmeer. Aegir en De Kaag. Hier werd een felle strijd geleverd om de beste plaatsen en na de eerste dag valt hier onmogelijk nog te zeggen hoe het eindresultaat zal zijn. Aegir met de oude rotten L. R. Koopmans en J. Hof land veroverde de tweede en derde plaats met 9 punten, de Kaag met Koos de Jong als eerste en J. Verkuylen als vijfde, kwam op de tweede plaats met 8.1 punt, en Aalsmeer, uitkomend met Bob Markus en W. Maarse, werd derde met een vierde en zesde plaats en 4 pnt. De persoonlijke wedstrijden Bij de persoonlijke wedstrijden waren de Vliegende Hollanders het eerst aan de beurt, maar het was hier al spoedig een bekeken zaak, want de Vinkevener R. Kremer nam al dra de leiding en stond deze niet meer af. De Finnjollenklasse bereidde de op deze sombere regenochtend overigens weinige toeschouwers toch nog een te leurstelling, want van de bijna twintig deelnemers liet bijna 3/4 verstek gaan. De Belgen A. Nelis en L. Rens ver schenen voorts niet, omdat hun een startverbod was opgelegd in verband met de voorbereidingen voor de Olym pische Spelen van het volgend jaar, het geen wel enigszins wonderlijk aandoet. Immers, waarom had men dan inge schreven? Johnny Hofland staakte ver der al dadelijk de strijd, toen hij bij het starten door een niet-wedstrijdvarende boot op de boei werd gezet. John Dij kers, die na de eerste ronde fraai aan de kop ging, sloeg bij het ingaan van de tweede ronde met zijn boot om toen een sleepboot met sleep langszij passeerde. De kapitein van de sleepboot gooide ijlings de tros los om te voorkomen dat het volgschip de boot van Dijkers zou overvaren. Winnaar werd tenslotte de heer L. R. Koopmans met zijn stadge noot L. Willemsen op de tweede en Maarse uit Aalsmeer op de derde plaats. In de 12M2 klasse, waar Jac. Kraan dit jaar verstek liet gaan. werd B. Kraan nu winnaar met Bouw van Wijk op de tweede plaats en de Rotterdammer Oer- lemans als derde. De Olympiajollenklasse was voor H. Prins uit Oud-Loosdrecht, terwijl S. Haaksma tweede werd, Sleeswijk derde en H. J. de Jong vierde. De Aalsmeerder J. Stenhuis zegevier de in de Vrijheidsklasse, 2. P. H. French, 3. G. W. Kist, 4. G. v. Brakel en 5. G. C. Gaillard. De zege in de 16M2 Streep- klasse was voor F. Jansma uit Gouw en Siep v. d. Steeg op de tweede plaats, zodat dit een goed begin was voor de Noorderlingen. In de Valkenklasse AI werd de Leide- naar E. J. Hope winnaar vóór Kirkenier en Engelhard, terwijl in de klasse All B. Balder won met Both op de tweede en v. d. Veen op de derde plaats. De Leidenaar J. v. Dijk, die eerder als fokkenist in een andere klasse had gezeild, zat ditmaal weer zelf aan het stuur van zijn boot in de 16M2 Punt- klasse en won na een fraaie race, waar in hij voortdurend aan de kop had ge legen. Hij liet daarbij nog eens duidelijk zien hoe men zo'n „bak" moet sturen. In de Drakenklasse scheen de over winning ditmaal voor de Leidenaar v d. Steen te zijn. Gedurende driekwart van de wedstrijd had hy de leiding op S Bakker en W. Klomp, waarbij hij evenwel voortdurend ook door eerstge noemde van dichtbij werd gevolgd en bedreigd. Eerst tegen het einde wist Bakker hem voorbij te komen, terwijl Klomp eveneens meer was komen op zetten, om v. d. Steen te passeren. Daar na bond Klomp de strijd nog aan met Bakker en het was voor hem een geluk dat de strijd niet langer behoefde te du ren. anders was hij misschien ook nog geslagen. Op de eindstreep won Bakker tenslotte. Een verrassing leverde voorts de strijd in de Regenboogklasse. Op het Zweiland had dr v. d. Zijpp de leiding met J. Huisman op de tweede plaats, maar daarna kwam deze steeds meer opzetten, om spoedig de leiding over te nemen. Dr. v. d. Zijpp bleef weliswaar van dichtbij volgen, was voortdurend een bedreiging, doch Huisman, gesterkt ongetwijfeld door het nieuwe lid van de bemanning Frans Theunissen en na tuurlijk eveneens door zijn vrouw, die als steeds meehielp, won tenslotte ver diend en daarmee deed hij een goede zet op het schaakbord van deze Kaag week. Tenslotte won Willem van Staveren weer in de Pampusklasse met G. Bie sot als tweede en ir v. d. Hoek als 3de. De 12 Voetsjollenklasse werd gewon nen door de Belg Ch. Nielsen en de Jeugdklasse door H. v. Essen, die op de eindstreep nagenoeg vergezeld werd door de Hagenaar J. R. de Vries, die bijna gelijktijdig finishte. O O De Europese kampioenschappen (he ren) zullen van 25 tot 28 Augustus op geheel nieuwe baan te Gent worden gehouden. Tot nu toe hebben voor deze kampioenschappen 14 landen ingeschre ven, t.w. Duitsland, Oostenrijk, België, Denemarken, Frankrijk, Finland, Groot Brittannie, Nederland, Italië, Polen, Rusland, Zwitserland, Zweden en Zuid Sl&vië. De nieuwe baan, waarvan de werk zaamheden in December van het vorig jaar begonnen, is nu geheel gereed. Slechts enkele toegangswegen moeten nog worden voltooid. De baan is 2.350 meter lang en 78 meter breed. De af stand voor de wedstrijden bedraagt 2 km., maar men heeft op ongeveer een ruimte van 70 meter voor de startlijn gerekend, zodat de boten wat bewe gingsvrijheid hebben. De diepte zal overal gelijk zijn, 2,5 meter, terwijl de wallen ongeveer drie meter hoog zijn. Daar volgens de F.I.S.A. de banen elk 15 meter breed moeten zy'n, zal er plaats zijn voor vier banen, terwijl daarnaast nog een ruimte van 18 meter vrij blijft, verdeeld langs de zijkanten, waardoor de boten zich ongehinderd naar de start plaats kunnen begeven. Rechts van de wedstrijdbaan is het botenhuis waar 110 boten kunnen lig gen. Ook voor de pers zijn de nodige maatregelen getroffen. Een zaal met 12 telefooncabines ligt op ongeveer 50 m. afstand van de perstribune. In deze zaal zijn tevens enkele telexmachines voor het gebruik van de journalisten. Voor de chronometrage wordt een speciale installatie aangebracht. Er komt een 12 meter hoge toren op een afstand van dertig meter van de finish. Op deze toren komen de instrumenten voor een zuivere chronometrage. waar door het mogelijk zal zijn de juiste tij den van de vier deelnemers 90 seconden na afloop van elke race te geven. Het programma van de kampioenschappen ziet er als volgt uit: 22 Augustus: 10 uur. Bestuursvergadering van de F.I.S.A. 23 Augustus: Congres van de F.I.S.A. in de grote zaal van het Biologisch museum. 24 Augustus: Bijeenkomst van de internationale scheidsrechters. 18.00 uur: de officiële opening. ATHLETIEK GOEDE TIJDEN TE NURNBERG Tijdens internationale atletiekwed strijden te Nürnberg won Zatopek de 5000 meter in 14 min. 17.2 sec. Op de 400 meter zegevierde de Duitser Haas in de tijd van 46.9 sec. De 100 en 200 meter dames werd weer gewonnen door Chris- ta Stubnick resp. in 11.7 en 24.2 sec., ter wijl Zenta Gastl met 11.2 sec. De 80 me ter horden voor haar rekening nam. Dana Zatopek leverde ook nu weer de beste prestatie bij het speerwerpen en won dit nummer met 47.81 meter. WATERPOLO LGB I—SVGT II 2—2 De thuisclub verscheen met enkele invallers waardoor het LGB-doel direct onder zware druk kwam te staan en vrij spoedig SVGT kon doelpunten (01). Bik en Pley hadden met hun schoten geen geluk en het werd nog voor rust 02. Vrij spoedig ging in de tweede helft een SVGT-speler naar de kant waardoor de stand 12 werd. De gasten wilden de ze wedstrijd niet verliezen, maar het ge lukte van Bergen Henegouwen met een houdbaar schot de stand gelijk te maken 25 Augustus: Series. 26 Augustus: Series en herkansingen 27 Augustus: Herkansingen en halve finales. 28 Augustus: 10 uur. Ontvangst op het stadhuis door de gemeenteraad van Gent. 14.00 uur: Finales van de Europese kampioenschappen. POSTDUIVEN Het Oosten (Leiden) Wedvlucht met oude duiven van Limoges. In concours 49 duiven, Vrijdag om 13 uur met NO- wind gelost Aankomst eerste Zaterdag 13.41.37 uur snelheid 741.17 m. p.m., laat ste 20.12.snelheid 537.84 m. p.m. Uit slag: L. Burgers 1; A. ter Haar 2; J. Boekkooi 3, 4, 5; H. v. d. Vecht 6. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Roosendaal. In concours 194 duiven, om 13 uur met NO-wind gelost, aankomst le 14.03.15 u., snelheid 1053.37 m. p.m. laat ste 14.21.57 uur snelheid 831.50 m. p.m. Uitslag: A. ter Haar 1, 2, 26, 37; Th. Houthoff 3, 18, 36; F. Breedijk 4, 21; J. Boekkooi 5, 7, 14. 22, 27. 30, 32, 34, 35; L. Burgers 6. 9, 10, 11, 19, 20; J. C. v. d. Weele 8, 16. ALPHENSE VRIENDENCLUB Wedvlucht met jonge duiven vanaf Roosendaal, plm. 70 km, om 1 uur ge lost bij N.O. wind en warm weer, aan komst le duif 2.12.33, laatste 2.33.08 u. Uitslag: J. Rooda 1, 3. 6, 26; Th. v. d. Elshout 2,11; M. Bijsterveld 4; D. Ver kade 9. Concoursvlucht met oude duiven v.a. Limoges, plm. 750 km. Vrijdag om 1 uur gelost, aankomst eerste Zaterdag 3.38.20 uur, tweede om 7.27.30 uur. J. Rooda 1; A. Dissel 2. De overige prijzen niet verdiend. De junioren namen deel aan de vlucht van Roosendaal. A. Groenendijk 1, 2, 3, 5, 6, 8; J. Domburg 4; B. van Leeuwen 9, 10. DE REISDUIF (HAZERSWOUDE) Wedvlucht met oude duiven vanaf Li moges. Afstand 749 km. In concours 20 duiven, gelost Vrijdag 13 uur met N.O. wind en goed weer. Op Zaterdagi kwa- In 1924 componeerde Maravec een eindspelstudie, welke wij hieronder af drukken. TA WA WW A B H Rapport van „Staatkundige Vorming" Het Centrum voor Staatkundige Vorming van de Katholieke Volks partij heeft een rapport „wettelijke voorschriften betreffende de eed, wenselijkheid van herziening" gepu bliceerd. Dit rapport bevat een be knopt antwoord op de volgende vra gen. 1. Worden in Nederland bepaal de eden zo lichtvaardig en/of valse lijk afgelegd, dat mede ter wille van het godsdienstig karakter van de eed en ter wille van de rechts orde de desbetreffende wettelijke voorschriften dienen te worden herzien? 2. Indien en voorzover het ant woord bevestigend luidt, welke wijzigingen waren dan in die voor schriften aan te brengen? Wanneer we deze situatie eens bekij ken, zal onze indruk zijn, dat wit ver loren is. Hoe immers kan wit verhinde ren dat één van beide pionnen zal pro-1 moveren. En toch blijkt het mogelijk. Zie hier: 1. Tblalt, Ka7b8; 2. TalTeneinde de meningsvorming Over blt,Kb8c8; 3. Tblal, Kc8d8 (an-deze vragen voor te bereiden heeft 5eKds".8dT.£?».4i. K&X bestuur van het Centrum voor 5. Kd6_e6. Ke8^f8L 6._Ke6—f6,_Kf8—g8, staatkundige Vorming indertijd een 7. Tal—a8t, Kg8—h7; 8. Ta8—a7t. Kh7- h6; 9. Ta7—a8, Kh6—h5; 10. Kf6—f5, Kh5—h411. Kf5—f4, Kh4—h5; 12. Kf4 15 enz, eriz. kleine commissie ingesteld. Het be stuur verzocht de commissie de be lofte, voorzover deze met de voren- Zwart krijgt geen kans om zijn pion-staande vraagstelling samenhangt, ne£ teilaten promoveren. I mede in haar beschouwingen te be- Nu kan men zeggen, dat zoiets maar +TPT,i,en theorie zou zijn en in de practijk nietj - voorkomt. En toch kreeg meester Elika-1 ,Ue cont*nissie vangt haar rapport ses tegen Keres in Noordwijk 1938 de I aan met een paragraaf over het we- volgende stelling aan het bord. Hij moest-, zen en het religieus karakter van de kweet 11 n 1 n wm n #j 81 ~B C D F 5 ET Elikases speelde: 1Ta6b6t; 2. Kbl—cl. Tb6a6; 3. Kcl—dl, Kc3—d3; 4. Kdl—el, Kd3—e35. Kei—fl. Ke3— f3; 6. Kfl—gl, Ta6g6t 7. Kgl—h2, Tg6 h6t: 8. Kh2—gl, Th6g6t9. Kgl—fl, Tg6h6 enz. En beide situaties hadden zelfs nog een voorganger nl. een partij uit Nok- holm 1902. H Deze partij verliep als volgt: 1. Ta3 a8. Kh4h5; 2. Kf4—f5, Kh5—h6; 3. Kf5 —f0, Kh6h74. Ta8—a7t enz. Zo ziet men, dat het toch van groot be lang kan zijn om veel schaakstudies er partijen te hebben gezien, want komt men in een bepaalde situatie, dan herin nert men zich. bewust of en dit is ker dan men denkt onbewust, hoe het moet! men 2 duiven thuis. De eerste om 17-51-47 uur, de tweede om 19-43-53 u. P. J. Fase 1, P. v. d. Malen. 2. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Roosendaal. Afstand 64 km. In concours 90 duiven. Gelost om 13 uur, met N.O. wind en goed weer. Aankomst eerste 13-59-59, snelheid 1002 m. p.m., laatste 14-27-27, snelheid 695 m. p.m. Uitslag: W. G. de Jongh 1, 2, 5, 6, 23, 26,; Jac. v. Veen 3. 14. 16. 24. 29. W. v. Zintel 4, Jac. van der Eijk 7, 8, 9, A. H. Fase 10, 11, 21, 25. Een commissie van de Europese voetbalfederatie heeft, onder voor zitterschap van Ebbe Schwartz (De nemarken) de ploeg samengesteld, die op 13 Augustus a.s. in Windsor park te Belfast onder de benaming „Rest van Europa" tegen Gr. Brit tannie zal spelen. De ploeg ziet er als volgt uit: Doel: Buffon (Italië); achter: Ha- nappi (Oostefnrijk) en Kohlmeyer (Duitsland); midden: Ocwirk (Oos tenrijk), Gustavson (Zweden) en Boskov (Zuid-Slavië); vóór: Soeren- sen (Denemarken), Kocsis (Honga rije, Kopa (Frankrijk), Puskas (Hongarije) en Vincent (Frankrijk). Reserves: Eriksson (Denemarken), van Brandt (België), Schleger (Oos tenrijk) en Jonguet (Frankrijk). Deze ploeg moet nog goedgekeurd worden door Gustav Sebes (Hongarije), die met de samenstelling belast was, maar die te Parijs niet aanwezig kon zijn. Behalve Ebbe Schwartz namen George Graham (Schotland), Pierre Delaynay (Fr.) en dr. Bauwens (Did.) aan de besprekingen deel De keuze van Kohlmeyer heeft in Parijs enige verwondering geweekt daar men Liebrioh of Posipal als sterker nuuaoaar scnot ue sianu gtrujis. ie niais.eu t„ (22), waarmede tevens het einde kwam sPe^er beschouwt. In verband met Door dit gelijke spel is SVGT kampioen, de landen wedstrijd tegen Rusland te i Moskou op 21 Augustus had de Duit se voetbalbond echter verzocht zo veel mogelijk van de opstelling van Duitse spelers af te zien. Om dezelf de reden hadden ook de Russen ver stek laten gaan. Wat de Britse ploeg aangaat, deze zal worden samengesteld door een keuzecommissie van vijf leden, on der voorzitterschap van Walter Win- terbottom. De voetbalbonden van En geland, Schotland, Noord-Ierland en Wales hebben elk een vertegenwoor diger in deze commissie. De spelers van Wolverhampton Wanderers zijn niet beschikbaar omdat deze club op het tijdstip van de wedstrijd te Bel fast door Rusland toert. En ook de profs van de Schotse clubs kunnen niet te Belfast spelen aangezien om streeks die tijd de Schotse compe titie begint. De Schotse bond heeft nu een lijst je van Schotse profs opgesteld die in Engelse clubs uitkomen. Voorts zal de Noord-Ierse voetbalbond wel licht gedaan kunnen krijgen dat Peacock, een Ier, die voor Celtic eed. Zij verwijst naar een rapport betreffende eed en belofte, dat reeds eerder door het centrum staatkundi ge vorming is gepubliceerd. Dit rap port bevat een zienswijze op het ge lijknamige rapport van een commis sie, ingesteld door het Humanistisch Verbond. Na enige opmerkingen over de ge oorloofdheid van de eer brengt de commissie de praktijk var» de eeds aflegging ter sprake. De leden van de commissie kunnen zich op grond van ervaringen uit de praktijk niet aan de indruk onttrekken, dat vaak bij het afleggen van de eed, op zijn zachtst uitgedrukt, niet die reserve in acht genomen wordt en niet die eerbied wordt betoond, die bij het afleggen van de eed passen. Een algemene opvatting is, dat „in foro" zeer veel meineden worden af gelegd. Teneinde zich enigszins een indruk te vormen van de omvang van het euvel heeft de commissie aan het centraal bureau voor de statis tiek gegevens gevraagd over het aan tal onherroepelijke veroordelingen terzake van meineed. Uit de ontvan gen gegevens blijkt, dat het aantal onherroepelijke veroordelingen terza ke van meineed niet groot is. In de volgende paragraaf verklaart Koos Vorrink, oud-voorzitter van de P.v.d.A., is van nacht om 01.15 aur in het Klimop- huis te Amster dam overleden. Jacobus Jan (Koos) Vorrink werd op 7 Juni 1891 te Vlaardin- gen geboren. Hij was onderwijzer in zijn geboorte plaats en later idem te Amsterdam, waar hij in 1918 toetrad tot de toenmalige S.D.A.P. In 1934 volgde hij Jan Oudegeest op als voorzitter van het partijbestuur der S.D.A.P. Toen na de bevrijding de Partij van de Aribeid werd opgericht, werd de heer Vorrink eveneens haar voorzitter. In 1935 deed de heer Vor rink zijn intrede in het parlement. Hij werd toen lid van de Eerste Ka mer, welke functie hij tot 1946 be kleedde. Gedurende de Duitse bezetting heeft Koos Vorrink 'n rol gespeeld in 't ver zet tegen de onderdrukkers. Hij was o.a. een der oprichters van „Het Pa rool". Voorts heeft de heer Vorrink illegaal de volgende geschriften uit gegeven: „Vijftig Jaar Beginselstrijd", „Over de toekomstige positie der Partij in 'Verband met het jongste verleden" en „De oorlog en het gevaar van het Bolsjewisme". Door verraad is hij toen door de Duitsers gesnapt met het gevolg, dat hij in onderscheidene gevangenissen en kampen het einde van de oorlog moest afwachten. Op 4 Juni 1946 deed de heer Vor rink zijn intrede in de Tweede Kamer. In de avond van 17 Januari 1949 vloog Koos Vorrink met een lucht taxi naar Noorwegen teneinde daar een regeringsopdracht uit te voeren. Op het Deense eiland Falster veron gelukte het vliegtuig, waarbij de bei de piloten om het leven kwamen. De heer Vorrink was als passagier de enig overlevende en werd zwaar ge wond in het ziekenhuis te Nyköbing opgenomen. Maandenlang moest hy daar blijven. In Nederland terugge keerd kon hij na enige tijd zijn werk zaamheden hervatten. Koos Vorrink was ridder in de Orde van de Nederlandse leeuw. De laatste jaren van zijn leven zijn voor Vorrink zwaar te dragen ge weest. Hij werd in 1953 door een be roerte getroffen en heeft een zeer lang en slepend ziekbed gehad. In Augustus 1953 nam hij ontslag als lid van de Tweede Kamer. Wel (Glasgow) speelt, door zijn club zal worden vrijgegeven voor de wed-! ,^Age™lm.l.tiJt:™°Lzl!t.eJr i de P.v.d.A., ook toen hij zijn bed niet meer verlaten kon, maar tenslot- strijd te Belfast. Deze ontmoeting wordt zoals-be-j^e voigde Evert Vermeer hem in Fe- kend gehouden ter gele-enneid vanbruari 1955 opi toen het Vorrink on- het 75-jarig jubileum van de Noord- mogelijk was geworden nog iets te Ierse Voetbalbond. doen. de commissie de vraag gewettigd te achten, of alle gevallen, waarin een wettelijke bapaling het afleggen van de eed voorschrijft, important genoeg zijn om daarop een eed te vragen in die gevallen, waarin een antwoord gevorderd wordt, terwijl er moraal theologisch geen verplichting bestaat het antwoord volledig te geven. Naar de mening van de commissie moet een keuze mogelijk zijn tussen de eed en de belofte, in die gevallen, waarin het afleggen van een eed is voorgeschreven. De commissie wil evenwel niets af doen aan het primaire karakter van de eed en evenmin enige steun ge ven aan de strevingen van humanis tische zijde om tot een principiële gelijkstelling tussen eed en belofte te komen. De commissie staat derhalve op het standpunt, dat ieder in de gelegen heid moet zyn in een bepaald geval om principiële redenen met een be lofte te volstaan. Naar haar mening staat de wet van 28 April 1916 tot nadere voorziening betreffende het eedsvraagstuk hieraan niet in de weg. Met betrekking tot de beëdiging van de memorie van aangifte van een nalatenschap kan de bestaande toe stand niet worden gehandhaafd. De z.g. successie-eed dient naar het oor deel van de commissie te worden af geschaft. Vuurpijl tussen de toeschouwers Zes gewonden in Goor Tijdens het vuurwerk, dat Zondag avond het school- en volksfeest te Goor besloot, zijn zes personen ge wond geraakt. Een vuurpijl, die niet wilde opstijgen, explodeerde bij het neerkomen op de grond temidden van het publiek. Zes toeschouwers liepen min of meer ernstige brand wonden aan de benen op. Helpsters van de plaatselijke Róode Kruisco- lonne waren direct aanwezig. Ten huize van een der artsen zijn de ge wonden verbonden. Enkelen moesten per auto thuis gebracht worden. PLANNEN VOOR GROTE CONGRESHAL IN „BERG EN BOS" TE APELDOORN. In de Donderdag a.s. in Apeldoorn te houden raadsvergadering komt een voorstel van B. en W. aan de or de, een crediet van 355.000.te verlenen voor de bouw van een grote congreshal in het Apeldoornse na tuurpark „Berg en Bos". B. en W. stellen voor een plan te aanvaarden van de architect N. P. de Koo uit Laren, die een gebouw van een ver dieping heeft ontworpen, dat ruimte kan bieden aan meer dan 1100 men sen. Deze ruimte is eenvoudig te scheiden in een gehoorzaal en een eetzaal. Doordat gebruik is gemaakt van een zogenaamde zelfdragende overkapping, d.w.z. een overkapping zonder pilaren, is de congreshal te vens geschikt voor het houden van sportdemonstraties e.d. DE MILITAIRE TREINEN UIT DEN HELDER. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Hooij, over de bezetting van de treinen naar de marinebasis Den Helder, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mede namens de minister van Marine thans het volgende ge antwoord: Trein 3464 voor het vervoer van op Vrijdagmiddag met een lang week- eindverlof gaancle militairen uit Den Helder had in de afgelopen maand Mei gemiddeld een bezettingspercen tage d.i. de verhouding van het aan tal vervoerde reizigers tot het aantal beschikbare zitplaatsen) van 118 en trein 3468 van 110. Door onvoorziene grote toeloop van militairen is wei eens een hoger bezettingspercentage voorgekomen. De veiligheid van het verkeer werd daarbij niet in gevaar gebracht. De Nederlandsche Spoorwegen die voortdurend aan de bezetting van treinen voor vervoer van militairen bijzondere aandacht schenken, ten einde het aantal zitplaatsen bij de behoeften aan te passen hadden daarom reeds eind Mei besloten, in dien het aantal aangakondigde ver lofgangers daartoe aanleiding geeft, een extra-trein in te leggen (Den Helder v. 16.56, Amsterdam a. 18.28). Hierdoor zullen de genoemde treinen in belangrijke mate worden ontlast. Spaar de hyena's Terwijl in Marokko de Fransen en Marokkanen elkaar om hec le ven brengen en het bloed in stro men vloeit heeft de internationale Unie voor Dierenbescherming be kend gemaakt dat de gestreepte hyena (Hyena Barbara) er voort aan zal worden beschermd. Het dier dat grote kans loopt door de mens te worden uitgeroeid speelt een belangrijke rol in de Noord- afrikaanse natuur al is het slechts door het opruimen van cadavers. Bovendien schijnt het onaantrek kelijke dier grotendeels te wor den vervolgd omdat er uit zijn hersenen een liefdesdrank Le brouwen is. Bijzonder veel kwaad richt het niet aan.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6