Boelganin stelt een veiligheidsstelsel voor MILDE STEMMING Sh gMoie êe&pxekingeti zijn êegentten In twee stadia moet dit bereikt worden Engelse premier Eden deed Russen 'n aanbod Meer vanGenève Navo-verdragen zouden moeten worden geschrapt Casablancaeen stad in oorlogstijd Adenauer bij de hand DINSDAG 19 JULI 1955 46ste JAARGANG Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 AAN HET Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Deze telefoto uit Ge nève geeft 'n algemeen overzicht van de ope ningszitting van de con ferentie van de Grote Vier in het Geneefse Volkenbondspaleis, Maandagmorgen. Te be ginnen links ziet men o.a. om de tafels heen: McMillan, de Engelse minister van buiten landse zaken, de En gelsé premier Anthony Eden (links in het mid den); maarschalk Zjoe- kof, Nikita Kroestsjef, premier Boelganin, Mo- Lotof en Gromyko (aan de tafelzijde het verst van de camera); John Foster Dulles, de Ame rikaanse staatssecreta ris van buitenlandse zaken, en president Dwight D. Eisenhower (in het midden rechts) en tenslotte Pinay en Edgar Faure, de Franse minister van buiten andse zaken en d< franse premier (in het -midden met de rug ïaar de camera). DIPLOMATIEKE GLIMLACH OET SCHOUWSPEL DAT GENè- VE thans biedt is hartverkwik kend. Hef oude Volkenbondspaleis weet niet meer hoe het 't heeft; het is ge wend! geweest aan donderende scheldpartijen, aan dreunend dicht smijten van deuren en ten slotte aan smadelijke verlating. Na jaren ver gadert het weer de groten der aarde onder zijn vleugels en wat het ziet en hoort, het is alles minzaam glim lachen, hoofs buigen en spreken over vrede en vriendschap. „Als de leiders der delegaties de vriendschappelijke gezindheid van Maandag zouden kunnen hand- 0 haven en hun beloften zullen waar maken, dat zij naar Ge neve zijn gekomen om voor de vre de te werken, dan zal de conferentie een groot succes worden", constateer de Eisenhower in een korte samen vatting aan het einde van de ope ningsdag. Hij voegde daar echter aan toe, dat er nog veel gepraat zal moeten wor den en dat het niet te verwachten valt, dat de delegaties gemakkelijk van haar uiteengezette standpunten af te brengen zijn. Ja, dat is het nu precies waar de schoen wringt. Geen van de Vier wil voor de an der onderdoen in hoffelijkheid en demonstratieve vredelievendheid, om later niet het verwijt naar het hoofd te krijgen, dat het mislukken van deze conferentie aan zijn bokkigheid te wijten zou zijn. Aan de uiterlijke vriendelijkhéid zal het dus niet lig gen. Waar het op aan komt is de vraag: hoe een gezamenlijke basis te vinden voor de uiteenlopende stand punten. De Vier hebben op de eerste dag der conferentie in vier verklaringen hun standpunten uiteengezet en daar is niet zo heel veel bij dat op de mo gelijkheid van zo'n gemeenschappe lijke basis wijst. Eisenhower noemde het interna tionale communisme met zijn streven naar wereldheerschappij een der grootste belemmeringen voor de we reldvrede; maar Boelganin vond vanzelfsprekend het internatioftale communisme geen geschikt punt voor bespreking op deze conferentie. Hij bracht het Verre Oosten ter spra ke door te betogen, dat communis tisch China recht op Formosa heeft en op het lidmaatschap van de V.N. Faure wilde het geld, dat voor ver mindering van de bewapening "vrij komt, bësteden voor economische hulp aan minder ontwikkelde gebie den. Dit denkbeeld heeft volgens conferentiekringen niet de instem ming van Engeland en Amerika, maar maarschalk Boelganin vond het interessant. Op Boelganins rede wilde men van Westelijke kant liever nog geen cri- tiek leveren om de kansen op succes niet te verkleinen. Maar wel kon men allerwegen de mening horen verkondigen, dat er in Boelganins re de niets viel te ontdekken, dat duidt op een wijziging van de Russische buitenlandse politiek of dat een be langrijke bijdrage tot het slagen van de conferentie kan betekenen. Zijn plan tot het aanvankelijk be vriezen en daarna ontbinden van het Atlantisch Pact en de Oostelijke te genhanger het verdrag van War schau heeft bij het Westen weinig kans. Wil men inderdaad te Genève tot een resultaat komen, of althans de weg openen om op den duur tot tast bare resultaten te geraken, dan zal er heel wat water in de wijn gedaan moeten worden. De wijn is Maandag opgediend in openbare redevoeringen, het water kan er nu in geheime besprekingen aan worden toegevoegd. r> De etentjes, welke de grote heren 's avonds aan elkaar weggeven, zijn hi dat opaicht goud waard. De rede, waarvoor gisteren te Genève de grootste belangstelling bestond, was die van de Russische premier Boelganin. Hij kwam gistermiddag aan het woord, nadat Eisenhower, Faure en Eden het hunne reeds hadden ge zegd. Evenals de Britse premier Eden kwam ook Boelganin met een voorstel voor een veiligheidsstelsel. Een dergelijk stelsel moest volgens Boelganin in twee stadia worden geregeld. 1. Een eerste stadium, waarin alle leden-staten de toezegging moesten doen af te zien van het gebruik van wapengeweld en hun strijdkrachten op vreemde bodem niet uit te breiden. 2. Een tweede stadium, waarin de Navo-verdragen en die van Parijs en Warschau zouden worden geschrapt en vervangen door een „al-Europees" stelsel van collectieve veiligheid. VERBOD VAN ATOOMWAPENS. „De Sowjetregering", zei Boelga nin, „is van mening, dat ons uitein delijk oogmerk behoort te zijn geen vreemde troepen op het gebied van de Europese staten te handhaven". De Russische premier drong even eens aan op een algeheel verbod van de atoomwapens. Tezelfdertijd prees hij de voorstel len van president Eisenhower voor het vreedzaam gebruik van de atoomenergie. Boelganin vervolgde: „Al degenen die oprecht bezorgd zijn over de hui dige stand van zaken, die gekarakte riseerd wordt door de bewapenings wedloop en de ontdekking van nog gevaarlijker en machtiger wapens van massa-vernietiging een feit, dat de dreiging van een nieuwe oor log met zijn onberekenbare ellende vergroot zullen zich moeten ver enigen met het verlangen een einde te maken aan de bewapeningswed loop, de atoomwapens af te schaffen en de atoomenergie voor vreedzame doeleinden, het welzijn van de mens heid en het welzijn van de bescha vingen te gebruiken". Boelganin ging voort: „Voor zover het de Sowj et-Unie betreft, zowel nu als in het verleden hangt zij een brede internationale samenwerking aan op het gebied van het vreedzaam gebruik der atoomenergie, waarvan het belang onderstreept is door pre sident Eisenhower in zijn welbeken de verklaring. De Sowj et-regering heeft dit bij meer dan een gelegenheid verklaard zowel in de Verenigde Naties als in de loop van de Russisch-Amerikaan- se onderhandelingen over het atoom- vraagstuk". De Russische premier liet hierop volgen: „De Sowjet-regering heeft een besluit genomen om bij te dra gen aan de internationale bank van atoom-materialen van het interna tionale atoom-energiebureau een pas sende hoeveelheid splijtbaar mate riaal, en wel zodra overeenstemming is bereikt over de oprichting van dit bureau". Op verscheidene andere onderwer pen ging Boelganin ook nog in. Hij noemde het niet passend de kwes tie van het internationale communis me aan de orde te stellen, zoals pre sident Eisenhower in zijn openingsre de (punt 5) had gedaan. Boelganin betoogde verder dat de Sowjet-Unie bereid was de integri teit te waarborgen van elke staat, die wenste een beleid van neutraliteit te volgen, gelijk Rusland en die Weste lijke bondgenoten onlangs de neutra liteit en de integriteit van Oosten rijk hadden gegarandeerd. Boelganin weigerde ook de status van de Oosteuropese satellietlanden te bespreken, daarbij betogend dat dit inmenging in de interne aangele- genhden van die landen zou beteke nen. Adempauze in Casablanca De Maandag is betrekkelijk kalm verlopen in Casablanca. Machinege- weersehutters van het vreemdelin genlegioen bewaakten de oude Ara bische wijk. Uit Frankrijk aangeruk te troepen bewaakten kruispunten en daken. Politie en militairen wis selden sporadisch schoten met sluip schutters. Twee bommen ontploften voor het aanbreken van de dage raad. Het aantal slachtoffers wordt van officiële zijde opgegeven- als 63, Waarnemers zijn echter van mening, dat er in werkelijkheid 150 tot 200 personen gedood zijn. Generaal Fran- chi, opperbevelhebber in het gebied van Casablanca, heeft met de pasja van Casablanca een tocht door het onrustige gebied gemaakt. Gedemilitariseerde zóne De Britse premier Eden heeft gis teren te Genève een aanbod gedaan aan de Russen. Dit aanbod bevatte: 1 Een veiligheidspact waaraan de Grote Vier en een Verenigd Duitsland zouden deelnemen. O Besprekingen over het totaal van strijdkrachten en bewapening in Duitsland en de aan Duitsland grenzende landen. O Een onderzoek naar de mogelijk heid tot instelling van een gede militariseerde zone tussen Oost en West. Als dit programma van drie pun ten opgesteld kan worden te Genève zou, zei Eden, in Europa een „wer kelijke veiligheid" zijn geschapen en zou de Duitse hereniging mogelijk zijn gemaakt. De Britse premier sprak ronduit en zonder diplomatieke duisterheden. Hij somde zijn voorstellen twee maal op, de tweede maal in zeer beknopte en duidelijke vorm. Na Genève ergens in India De regering van India overweegt 'n conferentie bijeen te roepen na de conferentie van Genève om de vraag stukken te bespreken van het Verre Oosten. Premier Nehroe zou dat plan tijdens zijn bezoek aan Londen heb ben besproken met premier Eden. Nehroe zou geen conferentie op het oog hébben van het type-Bandoewg, maar hij zou de Verenigde Staten en Groot-Brittannië er toe willen bren gen, aan de conferentietafel te gaan •zitten met China en andere Aziati sche landen. Vruchtbaar diner De vier hoogste Russische leiders hebben Maandagavond gedineerd in het verblijf van president Eisenho wer aan het meer van Genève, waar zij een informele bespreking hadden. Het diner duurde twee-en-een-half uur. Chroestsjef heeft na de maaltijd een lang onderhoud gehad met Foster Dulles. En president Eisenhower sprak geruime tijd met maarschalk Zjoekof. Over het gesprokene wordt de grootste geheimhouding betracht, waaruit waarnemers afleiden, dat de besprekingen vruchtbaarder zijn ge weest dan men in kringen van de bpide delegaties laat doorschemeren. President Eisenhower overhandig de, vóór het diner begon, aan maar schalk Zjoekof een kleine draagbare radio en een marmeren inktstel als geschenk voor de dochter van de maarschalk, die dezer dagen in Mos kou in het huwelijk is getreden. Chroestsjef had president Eisen hower in vertrouwen medegedeeld, dat maarschalk Zjoekofs dochter de ze week in het huwelijk treedt. Hij zei dat alsvolgt: „Mijnheer de pre sident, ik wil u een geheim uit de familie Zjoekof verklappen. Zijn dochter treedt deze week te Moskou in het huwelijk, maar hij wilde u zo gaarne ontmoeten, dat hij toch naar Genève gekomen is". Nauwer Navo-contact Parlementsleden uit alle vijftien landen van de NAVO, 178 in getal, zijn gisteren in Parijs bijeengekomen om te beraadslagen over de mogelijk heid van nauwere onderlinge samen werking tussen de parlementen van die landen inzake alle vraagstukken, die verband houden met de NAVO. De beraadslagingen, die tot het einde van deze week zullen duren, zullen vermoedelijk niet leiden tot de vorming van een gezamenlijke con sultatieve parlementaire vergadering, zoals in verschillende kringen oor spronkelijk was gehoopt, maar waar schijnlijk wel tot de oprichting van een „interparlementaire vereniging voor de NAVO" met een permanent secretariaat in Parijs. Het plan voor nauwe parlementaire samenwerking tussen de vijftien lan-1 Franse troepen hebten alle strategische'punten in Casablanca bezet, om te nroberen een einde te maken aan den is uitgegaan van het Canadese de bloedige relletjes ,die de laatste dagen de Marokkaanse metropolis verontrusten. Vanaf een terras op de parlement. „Boulevard de Suez" houden enige soldaten met hun licht machinegeweer een oogje in het zeil. Eden verklaarde, dat indien een dergelijk „practisch experiment" in het beperken van de bewapening in Europa slaagt, het zou kunnen wor den uitgebreid tot de gehele wereld. Hij vervolgde: „Als wij eenmaal een gevoel van veiligheid hebben doen ontstaan op het vasteland van Europa, als wij een doeltreffend sys teem kunnen scheppen om de span ningen hier te verminderen, mogen wij dan niet hopen, dat dit eerste succes de inleiding zal vormen tot een wijder en verreikender begrip?" Eden liet in zijn rede duidelijk uit komen, dat de Britse plannen voor een „klein ontwapenings-program- ma" in Europa en voor het schragen van de veiligheid op het oorlogsmoe de vasteland primair steunen op de Duitse eenheid. „Zolang Duitsland verdeeld is zal Europa verdeeld zijn", aldus Eden. VOORSTELLEN VAN FAURE. De Franse premier, Faure, opper de gisteren in zijn rede, dat een ver enigd Duitsland geen strijdkrachten zal mogen hebben, die sterker zijn dan die welke West-Duitsland als lid van de Westeuropese Unie zou krij gen. Een ander voorstel van Faure was, dat West-Duitsland' de Sowjet-Unie zal garanderen, dat het geen geweld zal gebruiken ter verkrijging van hereniging van Duitsland of wijzi ging van de huidige grenzen. West- Duitsland heeft de landen, die de Parijse verdragen hebben onderte kend, een dergelijke garantie gege ven. Faure pleitte verder voor de op richting van een internationale orga nisatie, die de gelden zal moeten be heren, die bij een eventuele beper king van de bewapening vrijkomen en die dienen te worden aangewend voor economische hulp aan minder ontwikkelde landen. Indien dit voor stel door de vier afgevaardigden ter conferentie zou worden gesteund, kan het bij de Ver. Naties worden in gediend, aldus de Franse premier. Bondskanselier Adenauer is Maan dagavond in het Alpendorp Muerren in Zwitserland aangekomen voor een vacantie van zes weken. Hij is daar op korte afstand van Genève, waar de grote Vier ook de toekomst van Duitsland bespreken. De Bondskan selier zal zich door zijn waarnemers op de hoogte laten houden. weer Woensdagavond. Opgemaakt te 10 S uur). 5 5 MEER ZONNESCHIJN S 8 Opklaringen maar aanvanke- ;ijk in het Zuidoosten van het Land nog veel bewuixing met j plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige Noordelijke wind. De- j ïelfde of iets hogere middagtem- peraturen. 20 Juli zon op 4.44, onder 20.51; Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 20 Juli v.m. 3.40; n.m. 16.15. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE GENèVE ZURICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ROME AJACCIO MALLORCA onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. regen geheel bew licht bew. zwaar bew. half bew. half bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. geheel bew. regen zwaar bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. Korreltje Ware vreugde is een ernstige zaak.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1