Wijziging gemeentegrenzen van Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg De Kaagweek in zomerhitte zat gisteren zonder wind Morsch zou bij Leiden komen Prachtige inzet op Zaterdag De wedstrijden van Zondag hadden danig gebrek aan wind De „Bazar" bij Rijnsburg MAANDAG 18 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 De Kaagweek 1955 is uitstekend inge zet. Het was Zaterdag prachtig zonnig weer en er stond een aardige bries, het geen het verblijf op de Kagerplassen voor de plezierzeilers hoogst aangenaam en voor de wedstrijdzeilers verrukkelijk maakte, want zij konden in alle opzich ten profiteren van hetgeen de natuur hier op watersportgebied had te bieden. En op deze eerste dag, waarop de on derlinge zeilwedstrijden en de .motor bootwedstrijden verwerkt moesten wor den, hebben de talrijke deelnemers van de vroege morgen tot de late avond kunnen profiteren van zon, wind en water, zodat de inzet van de Kaagweek inderdaad uitstekend kan worden ge noemd. Hoogbezoek Er verandert veel op de jaarlijks te rugkerende Kaagweek. Ieder jaar op nieuw brengt nieuwe gezichten, terwijl oude getrouwen niet meer terugkeren. Maar Zaterdag werden we toch weer opnieuw geconfronteerd met de oud voorzitter, de heer J. C. van Hoolwerff, de oprichter en vele jaren de stuwende kracht van de Kon. Zeil- Roei- en Mo torbootvereniging „De Kaag". Ondanks het klimmen der jaren kan de heer van Hoolwerf „de Kaag", zijn lievelingskind, niet vergeten en omdat de last der jaren hem het rondtrekken met zijn zeiljacht te zwaar maakte, heeft hij zich een mo torjacht laten aanmeten, waarmede hij het gehele land afreist tot in de meest onbekende hoeken. Hij voelt zich daar bij nog geenszins te oud, om het „leert uw land kennen" in toepassing te bren gen. Daarbij mocht een bezoek aan de Kaagweek allerminst ontbreken en met onverflauwde belangstelling nam de oud-voorzitter het gewoel en het ge draaf rond de Kaagweek weer in zich op, ongetwijfeld om te constateren, dat er in de loop der jaren ook hier zeer veel veranderd is. De wedstrijden. Onder de wedstrijden, die op deze eerste dag de meeste belangstelling trokken, behoorde ongetwijfeld de team wedstrijd der 12 Voetsj^llenklasse, waarin drie races moesten worden ge zeild en waarvoor vier verenigingen en elk met twee vertegenwoordigers. In de eerste race nam de Kaag met de zeilers F. v. Eek en A. W. Reyers de leiding met slechts 0.1 voorsprong op Aegir met de zeilers J. W. v. Weel en M. J. van Geyn. De Kaag bezette de eerste en de vierde plaats, Aegir de tussenliggende. De overwinning van Reyers was grotendeels het gevolg van R. Steensma met de Aegir-vertegen- woordiger J. W. van Weel leverde. Op het stuk ZweilandNorremeer kwam Reyers daardoor aan de kop en hij stond de leiding niet meer af ondanks de baan twee aardige kruisrakken te zien gaf, wat sommigen nog wel eens een plaatsje kostte. Dit ondervond mej. Holtrop, de twee de vertegenwoordigerster van de H.J.C., die in de tweede race op fraaie wijze de leiding had weten te nemen, maar op 't Kruisrak NorremeerDieperpoel werd voorbijgestreefd door ir. van Eek en Reyes, de Kaagvertegenwoordigers, die tevens op de eerste twee plaatsen beslag legden en daardoor het maximum te behalen aantal punten veroverden. Daarmede verkregen zij na twee wed strijden een voorsprong van 2 punt. In de derde wedstrijd vlotte het de Kaag-vertegenwoordigers niet zo goed en moesten zij zich met de tweede en de vierde plaats tevreden stellen, ter wijl van Seyen en van Weel van Aegir, resp. de eerste en de derde plaats op eisten. De Rotterdammers liepen daar door twee punten in. doch de Kaag won de wedstrijd met 40.2 pnt, 2. Aegir 36.1 pnt, 3. HJC 23 pnt., 4. Te Werve 3pnt. De wedstrijdei ïdstrljden en de da- Het programma van deze eerste dag werd voorts voor het grootste gedeelte gevuld met de eenmanswedstrijden en de wedstrijden voor dames, die hier en daar aardige strijd opleverden, maar in enkele gevallen ook winnaars met rui me voorsprong hadden. De uitslagen hiervan luiden: Pampusklasse: 1. G. Biesot; 2. M. C. F. J. Cosijn; 3. J. Greevelink. DE REGATTA TE SANDHAMN Van Duyl eerste en vierde De zeilers v. Duyl en v. d. Berg heb ben met de Trintel in de eerste race ge wonnen in de Drakenklasse van de wed strijden ter gelegenheid van het 125- jarig bestaan van de Kon. Zweedse Zeil vereniging te Stockholm. Op de tweede dag is de „Trintel" met van Duyl en Stutterheim vierde gewor den. De race werd gewonnen door de Zweedse draak „Slaghoeken II". Jeugdklasse: 1. C. van Schie; 2. H. van Essen; 3. J. C. de Winkel; 4. B. Louët Feisser; 5. R. Rijks. Valkenklasse: 1. G. A. S. Jongeneel; 2. P. C. Eveleens; 3. E. A. A. Rolf v. d. Baumen; 4. E. J. Hoppe; 5. W. Dirkzwa ger. Finnjollenklasse: 1. J. H. H. J. de Jong 2. L. R. Koopmans; 3. W. Maarse. Olympiajollenklasse: 1. L. Ungluabe; 2. S. H. H. Haaksma; 3. Jac. F. Stap; 4. H. J. de Jong; 5. J. J. van 't Hoogerhuys Vrijheidsklasse: 1. P. H. Frech; 2. C. C. M. Blok; 3. J. W. van Beuningen; 4. H. R. V; d. Laan; 5. Ed. H. Swart. 16 M2 Streepklasse: 1. F. Jansma; 2. A. A. Taaselaar; 3. P. Siebrand. 16 M2 Puntklasse: 1. B. Stapel; 2. F. Kamerling; 3. W. Meihuizen. 12 Voetsjollenklasse: 1. Ch. Nielsen; 2. J. Cosijn; 3. R. van Yperen; 4. M. A. Ne- derburgh; 5. H. J. Otto. De resultaten der dameswedstrijden zijn: Drakenklasse: 1. mevr. P. Terpstra v. d. Mey; 2. mevr. Hoek; 3. mevr. M. E. PlantengaTims; 4. mevr. I. Grimm. Regenboogklasse: 1. mevr. B. de Vries v. d. Linden; 2. mevr. G. C. H. v. d. SteurOudshoorn; 3. mevr. M. v. d. Bas Maartense. Als zovele gestyleerde haaienvinnen schuiven de boten over het gladde wa teroppervlak van de Kagerplassen, ter wijl de toeschouwer gewend aan re gen zijn regenscherm maar als zonne scherm aanwendt. Op de foto ronden de ranke vaartui gen juist de boel op 't Zweiland. V.l.n.r.: de „Woelwater", de „Bllkstiender", de „Cadans" en de „Jan van Gent', allen uit de Regenboogklasse. Behendigheidswedstrijd voor jeugdbo- ten: 1. J. R. de Vries; 2. B. Louët Feis ser; 3. R. Bakker. Jeugdklasse voor Senioren: 1. J. C. van Tienhoven; 2. mevr. B. de Vries; 3. B. Ouwerkerk; 4. L. van Essen 5. A. van Rijmenam. Motorbootwedstrij den: Puzzletocht: 1. A. W. Kersteman: 2. H. van Asten; 3. J. W. Visch; 4. H. Wa lenkamp Jr.; 5. A. Houtzager. Ringsteken: 1. R. Bakker; 2. H. Walen kamp Jr.; 3. H. van Asten 4. J. Kolk; 5. J. Vollebregt. Behendigheidswedstrijd; 1. R. Bakker; 2. H. van Asten 3. mevr. J. v. d. Kloot Bovet; 4. J. Kolk; 5. J. Smeets. Viswedstrijd (opzoeken van door vliegtuig uitgeworpen plankjes): 1. E. A. A. Rolf v. d. Baumen; 2. rpevr. Vrijen- hoekKoekoek; 3. H. van Asten; 4. J. W. Visch; 5. J. Smeets. Hoe mooi het weer gisteren ook leek voor de duizenden Kaagbewoners en -bezoekers, de tweede Kaag-dag als zeil- festijn is toch een grote teleurstelling ge worden door gebrek aan wind en daar mede bewees ook de Kaagweek haar be kende grilligheid weer. Nu eens teveel, dan weer te weinig wind, de ene keer guur en koud en nu ineens gloeiend heet, zodat men bij deze oven-temperatuur op het water een indruk kon krijgen van wat het zeggen wil bij windstilte op de oceaan rond te drijven, in een ver schroeiende temperatuur. De meeste zei lers hadden gisteren nog wel voor een frisse dronk aan boord gezorgd, zodat zij geen dorst behoefden te lijden, doch de zon scheen onbarmhartig neer op de zeilers, die met goede moed aan de vrij zekere drijfpartij waren begonnen, maar drie a vier uur wordt dan op de duur de grootste waterrot teveel. Het was heus niet te verwonderen, dat men de meest onmogelijke situaties voor getoverd kreeg, want heel deze zeilerij was een geluk-zeilen van begin tot ein de. De één kreeg 'n zuchtje wind en schoof wat op, de ander bleef ervan ver stoken en geraakte stukken achter. Zo kon het gebeuren dat de laatste deelne- van de Vliegende Hollander-klasse, te 10 uur gestart, om kwart voor elf nog op het Zweiland lag temidden van de gehele Finnjollenklasse, terwijl de voorlopers van de twintig minuten later gestarte Sharpie-klasse hier ook te vinden waren. We waren deze Zondag uitgetogen met de persboot om eens extra te let ten op de Finnjollenklasse, maar de windstilte stuurde het opgezette pro gramma vrijwel geheel in de war. Hoe het evenwel ook zij, de Rotterdammer Koos de Jong. die ons land eerstdaags zal vertegenwoordigen bij de Europese kampioenschappen te Gmünden in Oos tenrijk. gaf ook nu weer blijk, dat hij behalve zwaar weer-zeiler ook licht weer-zeiler is, zodat hij op fraaie wijze als eerste aankwam in strijd-zonder- wind, ook al duurde de wedstrijd over de halve baan dubbel zo lang als een normale wedstrijd. W. Maarse volgde hem als tweede, J. Hofland als derde, terwijl de Belg A. Nelis de vierde plaats bezette, waarmee maar weer eens op nieuw bewezen werd. dat de zwaar weer zeilers in deze omstandigheden toch heus niet behoefden onder de doen voor de zeilers van het lichtere type. Wat evenwel bij de lange duur van de ze ochtendwedstrijd wel te betreuren was. was het feit, dat de geprojecteerde teamwedstrijd in de Finnjollenklasse tussen de Royal Yachting Club Beige en de Kaag-vertegenwoordigers niet kon doorgaan, omdat de Finnjollenzeilers van de ochtendwedstrijd veel te laat binnenkwamen. Gelukkig kwam er rond het midaguur een licht briesje wat verkoeling brengen op de gloeiende Kagerplassen, maar al was dit een uitkomst voor de velen, die hetzij op het water, hetzij op het land lagen te bakken en te braden in Öe zon nog meer was dit een uitkomst voor de zeilers, die nu tenminste de schoot weer eens konden aantrekken en konden zei lenwaarvoor men uiteindelijk toch naar de Kaagweek was gekomen. Er valt eigenlijk niet zo veel meer van deze wel zeer eigenaardige Kaagdag te zeggen. Zelfs in de middag, toen de Dra ken en de Regenbogen op het water wa ren, was de wind zeer wispelturig: nu eens lag de een dan weer de ander voor en we geloven niet beter te kunnen doen dan ditmaal te volstaan met de winnaars in de diverse klassen te noemen. De uitslagen waren: Vliegende Hollanderklasse: 1. F. A. Meeuwissen, 2. R. Kremer; 3. H. S. de Vries Jr. Finnjollenklasse: 1. J. H. H. J. de Jong 2. W. Maarse: 3. J. Hofland. 12 M2 klasse A: 1. N. Oerlemans; 2. Jhr. E. R. van der Wijck; 3. R. Bicker Caarten. Idem B: 1. J. Korver; 2. F. van Orden 3. P. Lanser. Olympiajollenklasse A: 1. L. Unglaube 2. Jac. F. Stap; 3. H. J. de Jong. Idem B: 1. W. Zegers; 2. R. Rijks; 3. L. G. Vis. Vrijheidsklasse A: 1. G. van Brakel; 2. P. H. Frech; 3. H. Schmitz. Idem B: 1. R. C. M. Blok; 2. G. Wiel- ders; 3. J. Tepe. 16 M2 Streepklasse A: 1. S. v. d. Steeg; 2. A. W. Endstra; 3. A. A. Taselaar. Idem B: 1. P. H. Amsterdam; 2. P. J. Hommes; 3. J. N. Kamp, H. B. J. M. Worst. Valkenklasse AI: 1. Th. van Helvert; 2. E. J. Hoppe; 3. H. Kirkenier. Idem All: 1. A. J. Klein; 2. B. Balder; 3. N. Both Jr. Iden B: 1. C. A. Toetenel Jr.; 2. J. Vrijenhoek; 3. P. W. J. Engelhard. Idem C: 1. Ir G. F. v. d. Want; 2. G. Schaap; 3. J. de Jager. 16 M2 Puntklasse A: 1. W. de Jong; 2. F. Kamerling; 3. J. van Bergen. Idem B: 1. W. Spaargaren; 2. G. van Drunen; 3. C. R. Goslings Drakenklase: 1. J. C. P. Hofkes; 2. W. Klomp; 3. H. W. v. d. Steen; 4. G. En- gelbert; 5. S. Bakker. Regenboogklase A: 1. L. de Wit; 2. dr. J. W. v. d. Zijp; 3. W. Bergsma; 4. C. Kist; 5. J. Huisman. Idem B: 1. Do v. d. Hulst.. 2. J. P. Sap; 3. J. v. Dijk. Pampusklasse A: 1. G. Biesot; 2. mej. G. de Waard. Idem B: 1. C. J. Hagemans; 2. N. F. Tjeddes. 12 Voetsjollen A: 1. M. J. v. Geijn; 2. F. J. Daniels; 3. A. W. Reyers; 4. ir. F. van Eek; 5. Cosijn. Idem B: 1. P. H. Kastelein; 2. A. Kam steeg; 3. K. Stuurman; 4. P. Lems; 5. D. Ammerlaan. Idem C: 1. L. J. Derden; 2. mej. M. Rens; 3. P. C. Papöt. Jeugdklasse A: 1. C. van Schie; 2. F. v. d. Toorn; 3. M. van Essen. Idem B: 1. J. C. te Winkel; 2. G. H. Hauber; 3. R. Brauen. Haagss ft net- Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben aan de raden der ge meente Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg doen weten, dat zij voornemens zijn bij H.M. de Koningin een verzoek in te dienen tot wijziging van de grenzen dier gemeenten. Het plan komt hierop neer, dat delen van Oegstgeest naar Leiden, res pectievelijk Rijnsburg overgaan en wel naar Leiden en Oegstgeester Mors- kwartier ter grootte van 261 ha. met 745 bewoners en naar Rijnsburg een aan die gemeente grenzend gebied, groot ca. 180 ha. en bewoond door 630 personen. Deze overgang van gebieden wordt in het schrijven van gedeputeerde Staten aldus gemotiveerd, dat de gemeente Leiden behoefte heeft aan ter reinen voor woningbouw en daarmede verband houdende voorzieningen, in welke behoefte binnen de bestaande grenzen niet volledig kan worden voorzien. De bebouwde kom van de gemeente Rijnsburg ligt voor een deel op ter rein van de gemeente Oegstgeest, terwijl ook voor een goede en doelmatige uitbreiding van deze kom, Rijnsburg uitsluitend is aangewezen op genoemd territoir van Oegstgeest. Gedeputeerde Staten hebben aan de raden gevraagd voor 1 October hun meningen te doen kennen. Rijnsburgerweg, gerekend vanuit Rijnsburg, bij deze gemeente te trek ken (tot het pand van de N.V. De Cler). Naar het Westen zou de nieuwe grens zich ombuigen tot het Valkerr- burgse veerpad, dat nog op grondge bied van Rijnsburg zou komen te liggen. Naar het Noord-Oosten zou de grens de Kamphuizerwetering vol gen, het Oegstgeester kanaal kruisen en dan aansluiten bij de bestaande grens. MEUBELEN VERBRAND Schadepostje voor emigranten Zondagmiddag is brand uitgebro ken in drie kisten met meubelen, die opgeslagen waren op het terrein van de stuwadoorsmaatschappij „Rotter dam terminal" aan de Llselhaven te Rotterdam. De kisten maakten deel uit van goederen, behorende aan toe komstige emigranten naar Canada. Een Engelsman en een Hagenaar, van wie men de namen nog niet weet, zouden de dupe zijn geworden. De schade wordt geraamd op 75.000. Met zes stralen werd het vuur be streden. OMSCHRIJVING EVENT. ANNEXATIE DOOR LEIDEN Voor de omschrijving van het ge bied, dat van Oegstgeest naar Lei den zou over gaan als uitgangspunt v/orden gekozen de hoofdverbindings weg LeidenOegstgeest (onder Lei den geheten Rijnsburgerweg, onder Oegstgeest Leidse weg). De bestaande grens loopt hier langs de loodrecht daarop staande, in Zuid westelijke richting gaande. Nachte gaallaan. De nieuwe grens is gedacht langs doorgaande perceelsscheidingen, on geveer 100 meter daar benoorden. De wederzijdse terreinen komen dan geheel op Leids territoir te lig gen, evenals de (Leidse) stadskwe- kerij, die zich aan het Westelijk uit einde van de Nachtegaallaan bevindt. De nieuwe grens buigt dan naar het Noordwesten om, daarbij langs En degeest de Endegeesterwetering vol gende tot aan het perceel, dat gele gen is langs de Zuidoostzijde van de Endegeesterstraatweg. De perceelsscheiding evenwijdig aan de Endegeesterstraatweg wordt in Zuidwestelijke richting gevolgd (zodat de straatweg met zijn aan grenzende percelen geheel op Oegst geester territoir blijft) tot nabij het aansluitingspunt aan de thans be staande Rijksweg, genaamd de Witte Palen. Hier steekt de nieuwe grens de En degeesterstraatweg over, kruist daar na de Rijksweg, die gelegen is in korte afstand de Westzijde van deze Rijks weg tot de sloot, die gelegen is in het verlengde van de Duifhuislaan, welke sloot en laan de Noordelijke begrenzing van het over te dragen ge bied zullen vormen. DE SITUATIE IN RIJNSBURG. In Rijnsburg is het tegenwoordige grens-beloop met Oegstgeest zeer bi- ZohdérrEen gedeelte van de bebouw de" kom, o.a. het veilingsgebouw, be hoort tot Oegstgeest! De voorgestelde grenswijziging be oogt ongeveer 700 meter van de OEGSTGEEST Pastoor C. A Verdoorns plechtige thuiskomst De kerk van Sint Wilbert was Za terdagavond weer op luisterrijke wij ze versierd voor de ontvangst van pater Ver doorn uit Twisp in de Staat Washington. Zoals reeds vermeld was deze pater enige jaren geleden met een Amerikaanse bisschop naar de U.S.A. vetrokken ter voltooiing van zijn theologische studie en aldaar priester gewijd. Het kerkgebouw was gesierd met witte bloemen, terwijl de zware pila ren werden gemarkeerd door schar laken en met goud bestikte vaandels. De zachte kleuren van 'de bloemen, zo mooi, harmoniërend met de gele steen, gaven de kerk een feestelijk aanzien. Een stoet van lieve bruidjes leidde de priester, die vergezeld was van pastoor L. Looyaard en de kapelaans F. v. d. Zon en B. J. M. van Balgooy de kerk binnen. Pastoor Looyaard beklom daarna de preekstoel en vertolkte de gevoe lens van zijn parochianen, toen hij een woord van welkom tot de pries ter richtte. Na deze verwelkoming celebreerde pastoor Verdoorn 'n plechtig Lof met assistentie van de kapelaans v. d. Zon en Van Balgooy, respectievelijk als diaken en subdiaken. De klokken riepen Zondagmorgen wederom vele parochianen ter kerke voor de plechtige H. Mis van pas toor Verdoorn, die bij het opdragen van het H. öffer werd geassisteerd Vluchtige schetstekening van de voorgestelde grenswijziging Oegst geestLeiden. De streepjeslijn geeft de oude grens, de punten-lijn de voorgestelde nieuwe grens aan. door dezelfde priesters als Zaterdag avond. Pastoor Looyaard had in het cos- tuum van ere-kanunnik der Basiliek van Lourdes op het priesterkoor plaats genomen. Pastoor Looyaard hield de preek. Na woorden van gelukwensen tot de familie schetste de predikant 'het, mysterie van het priesterschap. Door"* het Kruisoffer van Christus werd de goede verhouding tussen God en de mensen hersteld en in de H. Mis wordt dat het offer van Calvari her nieuwd. Vervolgens wees spr. op de verhevenheid van het priesterschap. De taak van de priester is zwaar, en daarom wekte spr. de familie en parochianen op veel voor deze pries ter en voor alle priesters te bidden Het zangkoor en jongenskoor voer de onder leiding van de heer J. v. d. Poel een Mis van Hubert Cuypers op verdienstelijke wijze uit. Tijdens het Communie-uitreiken zong het koor: „O Salutaris Hosita" en na de H. Mis „Christus Vincit". Des middags werd een druk be zochte receptie gehouden, waarna te half vijf een plechtig Lof met Te Deum het besluit was van deze dag. DUITSE JONGEN ZOEKT FAMILIE IN NEDERLAND. De Rijkspolitie te Velden heeft een jeugdig zwervertje aangehouden, dat verklaarde Horst Dieter Reijnen te heten en 15 jaar oud te zijn.. Hij had geen enkel papier bij zich, waardoor zijn identiteit zou kunnen worden vastgesteld. De jongen ver telde te Stassford bij Maagdenburg geboren te zijn. Zijn ouders zouden in 1944 bij een bombardement om het leven zijn gekomen. Hij zou thans op zoek zijn naar familiele den. De jongeman verklaarde bij zijn aanhouding, dat hij 's morgens uit München-Gladbach vertrokken was en bij Velden over de grens was ge komen. Aangezien de naam Reijnen in Noord-Limburg en Zuid-Gelder- land niet onbekend is, bestaat de mogelijkheid, dat het „levensver baal" van Horst Dieter op waar heid berust en dat er inderdaad fa milieleden in Nederland wonen. Zij, die menen inlichtingen te kunnen versohaffen, kunnen zich wenden tot de Rijkspolitie te Velden bij Venlo. NA AANRIJDING OVERLEDEN. De 25-jarige H. J. Schoenmaker, die Vrijdagnacht op de weg langs het Oosterpark te Amsterdam in botsing was gekomen met een zgn. potwagen van het gemeentelijk vervoerbedrijf en met ernstige verwondingen naar het O. L. V. Gasthuis was overge bracht, is daar in de loop van Zater dag overleden.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 8