Motorsterren bezorgden de organisatoren met een wilde staking een strop van fl. 25.000 Merkwaardig gedoe tijdens Asser TÏT« Drikus Veer bracht publiek in extase - «JPf *3 1 M Telefoon voor U Balans van Assen Nederlandse dames verbeterden 4 x 100 meter wisselslag estafette MAANDAG 18 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 HK» «He 'Duke wederom de grote man Er zijn dit jaar rare dingen gebeurd in Assen. Het T.T.-circuit was Zater dag plotseling veranderd in het toneel van een wilde staking. Kort voor de start in de 350 cc-klasse deelden 13 coureurs mede, dat zij een hoger startgeld verlangden in verband met het grote aantal toeschouwers. De organisatoren wezen deze eis van de hand, omdat de rijders het bepaalde startgeld hadden geaccepteerd. Zij hadden er zich door hun handtekening mee accoord verklaard. Even dacht men, dat de kops daarmee af was. Het startschot werd gelost en alle renners vertrokken. Maar zodra de eerste ronde was afgelegd, staakten de dertien opstandelingen de strijd, waarmede het gehele programma van de 350 cc-klasse in duigen viel, want vlak achtereen zag men de beste rijders, onder wie Heath, Metthews, Murphy en Campbell, van hun motors stappen. Een uurtje later, toen de start in de halve literklasse zou plaats hebben, kwam de favoriet Duke namens een aantal collega's met dezelfde eis voor de dag. De Sportcommissie van de K.N.M.V. adviseerde toen, om de wedstrijden niet te laten doorgaan. Maar tot dit besluit konden de organisatoren niet komen. Zij wilden de ruim 100.000 toeschouwers niet teleurstellen, want ook Duke had reeds aange kondigd, dat hij en zijn stalgenoten in geval van weigering niet meer dan één ronde zouden rijden. Terwille van het publiek is men toen op de eisen ingegaan. De renners weigerden eerst nog een verhoging van het startgeld met 200,te accepteren; zij wensten 200,per klasse. Ook deze eis werd ingewilligd, waarmede een extra uitgave van ƒ25.000,gemoeid was. Uiteraard laten de organisatoren het hierbij niet zitten. Een dezer dagen zal men op de te nemen maatregelen beramen en het eind van het liedje zal vermoedelijk zijn, dat de stakers een flinke boete krijgen en waarschijnlijk nog een poosje zullen worden geschorst. De foto geeft een beeld uit de laaiende strijd in de halve liter klasse. Voorop gaat Fergus Ander son, de Britse Guzzi-rijder, die wordt gevolgd door de uiteindelijke win naar van de wedstrijd, Geoffry Duke (nr. 1) op Gilera. 350 c.c. viel in duigen In ieder geval is het aan de soepel heid van de organisatoren te danken, dat „de halve liters" toch nog in gro te stijd konden worden afgewerkt. Overigens gold voor deze klasse: De geschiedenis herhaalt zich! Want evenals vorig jaar werd Duke ook nu onbedreigd winnaar en was het wederom Drikus Veer, die het pu bliek tot het laatste moment aan de tribunes heeft weten te binden. Een prachtige vierde plaats was zijn ver diende loon. Drikus in de aanval. Na de eerste ronde kwam Drikus als tiende door maar in een vloeien de stijl werkte hij zich langzaam naar voren. Toen Colnago, een van de fabrieksrijders van Gilera, in de zesde ronde de strijd wegens pech moest staken, kwam Drikus plotse ling op de vijfde plaats te liggen ach ter Duke, Armstrong, oud-wereld kampioen Masetti op MV en Austra liër Brown op Matchless. Aanvankelijk bleef zijn achterstand op de laatste twee, die in een hevige strijd waren gewikkeld en soms naast elkaar over de baan gingen, groot maar toen Masetti in zeven tiende ronde definitief Brown, die enkele malen als derde was doorge komen, van zich af had geschud greep Drikus zijn kans, en liep snel op de verbaasde Australiër in. Deze werd zo kwaad toen Drikus hem op de hielen zat, dat hij op het moment precies na de negentiende ronde dat Drikus Veer hem voorbijschoot even naar rechts uitweek en Drikus bijna de pas afsneed. Maar Drikus had hem in de gaten en kon voor de Australiër langs, die daarna afzakte en niet meer in het spel meedeed. Gesterkt door het enthousiasme van de tienduizenden toeschouwers zette Drikus nu de aanval op Maset ti in. Hij draaide de gasmanette nog wat verder open en de vreugde was ongekend toen onze landgenoot er in de 20e ronde in slaagde de Italiaan van de derde plaats te verdringen. De vreugde was echter van korte duur want in de 24e ronde moest Dri kus zijn belager, die niet van zijn achterwiel was geweken, weer voor laten gaan. Dat men Drikus Veer in de huldiging die Duke als winnaar ten deel viel liet delen was begrijpe lijk. Duke had in de zevende ronde de leiding van Armstrong overgeno men, nadat hij zes ronden lang aan diens wiel had gereden en spoot toen weg, waarbij hij een ronde met een gemiddelde snelheid van ruim 131 km reed. Maar dat deed hij niet al leen, want ook Armstrong reed een ronde in precies dezelfde snelheid als Duke. De 350-cc-klasse. De stakingsactie van dertien bui tenlandse rijders, voornamelijk op touw gezet door de Australiërs en Nieuw-Zeelanders, om een hoger startgeld te krijgen, heeft voor de toeschouwers de strijd in de 350 cc klasse wel heel wat minder aantrek kelijk gemaakt. Deze „stakers" stap ten na de eerste ronde van hun mo toren. Na de eerste ronde had wel de Duitser Hobl de leiding, maar de Guzzi's zaten hem vlak op de hielen en na de tweede ronde hadden Bill Lomas en Ken Kavanagh zich voor Hobl gewekt, die eerst door Sand- ford werd aangevallen en toen deze in de tiende ronde de strijd staakte door Dicky Dale. Rondenlang zat Da- Ie vlak achter Hobl tot hij de Duit ser in de veertiende ronde passeer de en zich bij de leiders schaarde. In tussen was Ken Kavanagh op kop gaan rijden en hij stond deze positie niet meer af, al was zijn voorsprong op Lomas en Dale, die tweede en derde werden, zeer gering. Hobl werd. vierde. De enige Nederlander, die de wedstrijd uitreed, Lo Simons, behaalde daardoor het Nederlands kampioenschap. Enorme jacht bij 125 cc. De M V's hebben in de klasse van 125 cc ontzettend huisgehouden, zo als naar aanleiding van de trainings tijden ook wel verwacht kon worden. Taveri, Ubbiali en Venturi namen direct een voorsprong, die elke ron de steeds groter werd. In de vijfde ronde verdween Taveri door een val uit de strijd hij werd niet gewond en daarmee was tevens de groot ste concurrent voor Ubbiali in het klassement voor het wereldkam pioenschap uitgeschakeld. Ubbiali en zijn ploeggenoot Venturi draaiden onverstoorbaar door, lapten de ene tegenstander na de andere tot zij in de dertiende ronde alle tegenstan ders hadden gedubbeld. Ubbiali werd winnaar en wist zich toen tevens ze ker van het wereldkampioenschap in deze klasse. Een rondenlang duel tussen Web ster en Grimes werd na felle strijd door Grimas gewonnen, zodat hij de derde plaats bezette. Nederlands kampioen werd Du Pont, die op de zevende plaats eindigde. Ernstig vergrijp. De Engelsman Bill Lomes op M. V. heeft in de 250 cc-klasse door een ernstig vergrijp tegen de regels, niet alleen de eerste plaats in de race ver speeld, maar bovendien twee kost bare punten in het klassement voor het wereldkampioen in de dertiende ronde stopte hij bij de pits om bij te tanken, maar hij liet daar zijn motor De goede naam die Nederland het vorige jaar bij de Europese kampioenschappen op de Bos baan had verworven ten aan zien van de service aan de pers inzake het telefoonverkeer ,het enthousiasme vooral van de buitenlanders was zo groot, dat zij in hun kolommen hieraan grote aandacht besteedden hebben wij helaas in Assen weer goeddeels verloren. Reeds in vo rige jaren waren er klachten geweest over de geringe moge lijkheid tot telefoneren, maar toen stonden altijd nog zeven cellen ter beschikking. Na de ramp in Le Mans en de moeilijk heden, die daardoor in de wereld van de auto- en motorsport wa ren ontstaan, had men kunnen voorzien, dat het aantal buiten landse journalisten veel groter zou zijn. Het was ook zo, maar tot him ontzetting waren er dit maal slechts drie telefooncellen in het rijdende postkantoor van de PTT die echter hoven- dien ter beschikking stonden van het publiek en waarvan er een 's morgens defect was. Het re sultaat was, dta de meeste bui tenlandse journalisten soms uren moesten wachten alvorens zij verbinding met hun bureaux en kranten kregen. Van de zijde van de TT-commissie werd na af loop verzekerd, dat dit punt in het komende jaar verbetering zal ondergaan. draaien, dit kostte hem de declas sering naar d'e tweede plaats, nadat hij als eerste over de streep was ge gaan. Lomas had geen beste start en raakte wat achter. Zijn stalgenoot Taveri was het snelste weg gevolgd door de Duitser Brand op NSU. Titel houder Mueller was na een ronde al een eind achtergeraakt en zou in het verdere verloop van de strijd om de eerste plaats geen rol meer spelen, Reeds in de derde ronde had Lomas zich aan de kop genesteld voor Ta veri en Brand. De enige die dit twee tal kon bijhouden. Maar toen Brand na een pits-stop in zesde ronde even later uit de baan verdween was de beslissing gevallen. Lomas kon zich in de dertiende ronde zelfs een pits stop veroorloven om bij te tanken, maar raakte zo weinig achter, dat hij in de vijftiende ronde alweer voor Taveri doorkwam. Spectaculair was in deze race het gevecht om de der de plaats tussen Masetti die van de elfde plaats was opgerukt en Müller, welk duel Masetti in de laatste ron de in zijn voordeel besliste. Wel had Müller toen moeite om zich Loren- zetti, de eerste Guzzi-rijder, van het lijf te houden. De beste Nederlander was Piet Knijnenburg op de -elfde plaatst, die hiermee tevens het Ne derlands kampioenschap in deze klasse veroverde. Motorpech bij zijspannen. Nadat eerst Cyrill Smith in de vijf de, en later Peter Harris in de 12e ronde door motorpech van het toneel waren verdwenen was de strijd in de zijspanklasse beslist in het voor deel van BMW, dat in Wilhelm Noll en Willy Faust waardige vertegen woordigers aan de kop had. Het was jammer dat Smith en Harris uitvie len, want zij hadden lange tijd de leiding gehad. Smith, snelste in de training, was bij de start achterge raakt op Schneider en Faust maar kwam na de eerste ronde als kop man door. En hij vergrootte zijn voorsprong op Harris, die weer ruim voor lag op Noll, Schneider en Faust. Toen Smith dus uit de baan ver dween werd Harris automatisch lei der. Maar intussen waren de BMW's aan een indrukwekkende opmars be gonnen en al spoedig kwamen zij dicht bij Harris. Toen Schneider in de achtste ronde wegens motorpech uitviel vochten Noll en Faust de strijd met Harris verder. In de ne gende ronde werd hij naar de derde plaats verdrongen. Nog eenmaal slaagde hij erin tussen de Duitsers in te komen, maar in de twaalfde ronde draaide ook hij zijn motor stuk. Dat had de Zwitser Haldeman al in de vijfde ronde gedaan, maar hij was met enige ronden verlies weer opge stapt en doorgereden. Henk Steman werd door het uitvallen van diverse rijders zesde na een langdurige strijd met de Duitser Seeber, die bij het ingaan van de laatste ronde nog voorlag doch toen machinepech kreeg. In de laatste drie ronden re den Noll en Faust onbedreigd aan de kop, dioht bij elkaar en men kan zich de verbazing van het publiek voor stellen toen Faust toch met een gro te voorsprong als winnaar over de eindstreep ging. 125 cc klasse (14 ronden, totaal 107 km): 1. Ubbliali (It.) MV 57.17.2 (112.977 km.); 2. Venturi (It.) MV 57.17.4 (112.963 km.) op een ronde Grimas (Oost.) Mondial; 4. Webster (GB) MV; 5. Scheidbauer (Saarl.) MV; 6. Wuensche (Duitsl.) MV; 7. Du Pont (Ned.) MV; 8. Kaspers (Ned.) Sparta op twee ronden: 9. Maddrick (Eng.) MV; 10. Muylwijk (Ned.) MV. De snelste ronde werd gereden door de Zwitser Taveri met MV in 3.53.4, gemiddelde 118.833 km per uur. De stand in de competitie om het we reldkampioenschap in de 125 cc luidt: 1. Ubbiali 36 pnt.; 2. Taveri 26 pnt.; 3. Latanzi (It.) 11 pnt.; 4. Venturi 10 pnt.; 5. Ferri (It.) 6 pnt. Ubbiali kan zich reeds wereldkampioen noemen. Aange zien slechts één wedstrijd in de 125 cc klasse, de Grote Prijs van Monza, voor dit wereldkampioenschap op het pro gramma staat, kan geen concurrent het puntenaantal van Ubbliali bereiken. 250 cc klasse (17 ronden, 130,97 km): 1. Taveri (Zwits.) met MV 64 min. 22.4 sec., gemiddelde 122.076 km.; 2. Lomgs (Eng.) met MV. Lomas ging als eerste door de finish, maar werd gedeklasseerd naar de tweede plaats wegens het bij tanken met draaiende motor; 3. Masetti (It.) met MV 65.03.6 (120.800 km.); Müller (Did.) met NSU 65.06.2 (120.706 km.); 5. Lorenzetti (It.) met Guzzi 65.06.4 (120.700 km.); 6. Sandfort (Eng.) met Guzzi 65.43.6 (119.567 km.); 11. P. A. Knijnenburg (Ned.) met NSU 68.09.8 (115.288 km.). De snelste ronde werd ge- Zaterdag werd op het Drentse circuit, dat voor deze gelegenheid geheel werd vernieuwd, de 25ste Asser T.T. gehouden. De foto toon de Engelse Gilera-rijder Geoffry Duke (links) en de Nederlander Drikus Veer, res pectievelijk winnaar van de race in de halve liter klasse en Nederlands kampioen in deze klasse, op het ereschavotje tijdens de huldiging na de wedstrijd. maakt door Bill Lomas met 3 min. 42.4 sec., gemiddelde 124.712 km per uur. De stand luidt na deze race: 1. H. P. Müller 15 pnt.; 2. Lomas 14 pnt.; 3. en 4. Sandfort en Taveri 11 pnt.; 5. Brand (Did) 6 pnt.; 6. Wheeler (Eng.) 5 pnt. 350 cc klasse: 1. Kavanagh 'Austr.) Guzzi 73.36.2 (125.615 km.): 2. Lomas (Eng.) Guzzi 73.36.4 (125.604); 3. Dale (Eng.) Guzzi 73.36.7 (125.596); 4. Hobl (Did.) DKW 73.53.6 (125.117); 5. Hof- mann (Did.) DKW 75.44.2 (122.076); 6. Wünsch (Did.) DKW; 9. Lo Simons (Ned.) met AJS. De snelste ronde werd gereden door Dale in 3.34.5 met een ge middelde van 129.305 km. per uur. De stand luidt thans: 1. Lomas 30 pnt.; 2. Hobl 15 pnt.; 3. Dale, Sandfort en Ka vanagh 10 pnt.; 6. Agostini 8 pnt. 500 cc klasse (27 ronden, 208.02 km.): 1. Duke (Eng.) Gilera 97.03.0 (128.585 km.) 2. Armstrong (Ierl.) Gilera 97.39.28 (127.814); 3. Masetti MV 99.09.2 (125.878) 4. H. Veer (Ned.) Gilera 99.14.2; (125.037 km.); 5. Brown (Austr.) Matchless 99.49.4 (125.037); op een ronde: 6. Grant (Z.- Afr.) Norton; 7. P. Bakker (Ned.) Nor ton; 8. Jaeger (Did.) Norton; 9. P. Ro zenberg (Ned.) BMW; 10. Heath (G.B.) Norton. De snelste ronde werd gereden door Duke en Armstrong. Beiden lieten 3.31.6 noteren (gemiddelde 131.077 km.). Na deze race heeft de Engelsman Duke de wereldtitel in zijn bezit. De stand in deze klasse is thans: 1. Duke 32 pnt.; 2. Armstrong. Fransen in landen- wedstrijd verslagen In het Stade Georges Vallery te Pa rijs heeft tijdens de tweedaagse inter land zwemwedstrijd tussen Frankrijk en Nederland de Nederlandse dames esta fette-ploeg het Wereld- en Europees re cord op de 4x100 meter wisselslag met 2 sec. verbeterd en dit gebracht op 5 min. en 0.1 sec. Het oude record stond sedert 27 November van het vorig jaar eveneens op naam van een Nederlandse ploeg met de zwemsters Joke de Korte, Rika Bruins, Mary Kok en Geertje Wie- lema met 5 min. en 2.1 sec., te Botter dam gemaakt. Behalve dit succes smaakte de Nederlanders ook het genoe gen de Franse ploeg met 93 tegen 81 punten te verslaan. Na de eerste dag had hcdtrland bij de dames de leiding met 24 punten te gen Frankrijk 15 punten. Dit fraaie suc ces was te danken aan hec feit dat de Nederlandse zwemsters alie vier num mers wonnen, terwijl bi] de heren de drie nummers een zege voo- Frankrijk opleverde en Frankrijk da-m derhalve na de eerste dag met 25 tegen 13 punten oorstond. Beste prestatie De beste prestatie werd geleved door Hettie Balkenende. Zij won de 400 m. vrije slag niet alleen op gemakkelijke wijze van Mary Kok, maar verbeterde bovendien haar beste persoonlijke pres tatie door 5 min. 12,4 sec. voor zich te laten afdrukken. In September van het vorig jaar had zij in Zadatr 5 min. 15,4 sec. gezwommen, wat als haar beste per soonlijke tijd gold. Bovendien betekende deze 5 min. 12,4 sec, de beste tijd ooit op deze afstand in het stadion Georges Vallerey gemaakt. Op de honderd meter Hettie Balkenende reeds voor, de chronometers wezen toen 1 min. 9,3 sec. aan. Op de 200 meter vergrootte zij de voorsprong om tenslotte op gemakke lijke wijze te winnen. Mary Kok noteer de 5 min. 19 sec. De 100 meter rugslag leverde een overwinning op voor Jopie van Alphen. In een soepele en elegante stijl ging zij door het water en beheerste de situatie het begin af aan. Geertje Wielema. die tweede werd noteerde 1 min. 15,2 sec. tegen Jopie van Alphen 1,14,4 Rika Bruins nam de 200 m. schoolslag voor haar rekening. Zij zwom de 100 meter in 1 min. 27,3 sec., daarna voerde zij het tempo voortdurend op en tikte met vier lengten voorsprong op Rita Kroon aan. Rika Bruins noteerde 2 min. 58,8 sec. en Rita Kroon 3 min. 3,4 sec. De 4x100 meter vrije slag werd door de Nederlandse equipe met Ria Vonk, Jopie van Alphen, Hettie Balkenende en Geertje Wielema gewonnnen in 4 min. 38,2 sec. De waterpolo-wedstrijd voor junioren werd eveneens een over winning voor de Nederlen7" minder dan 91 derlandse spelers de sterksten, bij rust stonden onze landde .i.. voor. heren verbeterde Hans Muller op de 200 meter vlinderslag zijn beste persoonlijke prestatie door 2 min. 47,8 Hij werd hiermede derde achter de Fransen Pidolley en Lusien. Tweede dag. Op de tweede dag van de landen iwemwedstrijd FrankrijkNederland hebben de Nederlandse zwemsters haar sucessenreeks voortgezet. Behalve dat j de Nederlandse dames estafette-ploeg 't Wereld- en Europees record verbeterde op de 4x100 meter wisselslag noteerde A tie Voorbij op de 100 meter vlinder slag de prachtige tijd van 1 min. 13,8 sec: 0,1 sec. meer dus dan het wereld record is, dat Atie Vrijdag in Naarden op haar naam bracht. Reeds in de eerste meters na de start maakte Atie Voorbij in een bewonderenswaardige stijl zich los van haar rivalen. Zowel Mary Kok als de beide Franse zwemsters Lusien en Dutheil moesten Atie laten gaan. Mary Kok werd tweede in 1.16,5 De 100 meter vrije slag leverde een overwinning op voor Jopie van Alphen die in 1 min. 8.4 sec. won., terwijl Ria Vonk als tweede eindigde in 1.09,7 Hiermede hebben de Nederlandse tegen Frankrijk 27 punten behaald. Bij de heren was het anders. Onze zwemmens verloren met een totaal van 33 punten tegen Frankrijk 54. Slechts één nummer leverde een Nederlandse overwinning op, namelijk de 200 meter schoolslag, die gewonnen werd door Jaspers in de tijd van 2 min. 46,7 sec. Broussard (Frankrijk) die als tweede aantikte liet 2.47,1 afdrukken. De waterpolo-wedstrijd werd ook een Nederlandse overwinning. De senioren versloegen de Fransen met 30, bij de rust was de stand 20. Felle strijd werd ook geleverd door Jaspers en E. Bekkering en de Fransen Broussard en Magnolon. Jaspers bleek in uitstekende vorm te zijn, maar ook Broussard toonde zich van zijn beste ksnt. Na 100 meter lagen de vier con currenten op één lijn: 1.19.3 en dit was zelfs ook nog na 150 meter zo. Op de laatste vijftig meter ontwikkelde zich 'n enorme strijd, die tenslotte met gering verschil door Jaspers werd gewonnen. Lenie de Nijs en Pieters wonnen in Leiden In het kanaal te Leiden is een 1 km. zwemwedstrijd gehouden. Lenie de Nijs van de Robben (Hilversum) werd eer ste bij de dames in de tijd van 14 min. en 18,1 sec. Judith de Nijs, eveneens van de Robben (Hilversum) werd 2de Voor haar werd een tijd afgedrukt van 14 46. Loes Zandvliet van de Leidse Golfbrekers klasseerde zich in 15 51.1 derde, terwijl Joke de Korte van RDZ (Rotterdam) met de vierde plaats tevre den moest zijn. Zij legde de afstand af in 16 min. en 1 sec. J. Steffei'3 van de Robben (Hilversum) bezette de vijfde plaats in 16.14.Er kwamen 20 zwem sters aan de start. Bij de heren 37 gingen er van start werd Pieters van DWR (Haarlem) winnaar in 14 min. 14, 5 sec. De win naar van het vorig jaar, Seeman van DJK (Amsterdam) kwam als twee le aan in 14. 14,7. Zijn clubgenoot Ritton werd derde in 14.23, sec. Vriend van ,,'t IJ" Amsterdam klasseerde zich als vierde in 14.38.en Timmermans van de LZC (Leiden) bezette de vijfde plaats met 15 min. 8 sec. Dit is de Franse renner Lucien La- zarides, lid van de ploeg van Zuid-- Oost-Frankrijk in de Tour de France, die de tiende etappe van deze mon ster-wielerwedstrijd, van Monaco, waar de renners een rustdag hebben doorgebracht, naar Marseille, over een afstand van 242 kilometer, won dames alle nummers van deze wedstrijd met een kleine voorsprong op de gewonnen en een totaal van 60 punten Spanjaard Francisco Alomar.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5