Voorzitter en vereniging ontvingen een warme hulde LWKLGAT '&>ymi$TAD .Oorlogscorrespondent' Xenopbon liet de tocht naar Gunaxa zien DE NATUURVRIEND 25 JAAR D&oj „Marktmagneet" trok ruim 50*000 belangstellenden Met wwie venfiaal van MniMe&een MAANDAG 18 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Avondfeest op kastemperatuur Zaterdagmiddag vond in Den Burcht de recptie plaats ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van de Succes Leidse K.A.J. in Den Bosch Op het nationaal landjuweel van de K.A.J., dat gisteren in Den Bosch werd gehouden, heeft de K.A.J. van de parochie O.L. Vrouw Hemelvaart en Sint Joseph te Leiden zich bijzon der goed geweerd. In het nummer „old time dansen" sleepte de Leidse afdeling de eerste prijs, een beker, in de wacht, terwijl de paren P. OverdijkR. Hoekstra en J. van der KlauwTh. Rancuret beslag legden resp. op de eerste en tweede indivi duele prijs. Op de 3000 meter hardlopen ein digde de heer H. Fasel op de tweede plaats. Gistermorgen vertrokken de deel nemers, in gezelschap van vele sup porters met een extra bus naar Den Bosch. Om half elf droeg de natio nale aalmoezenier van de K.A.J., A. Heyboom een plechtige H. Mis op in de Veemarkthallen. Daarna volg de in de Leo XIII-hal de opening van het landjuweel door Gerard van Bakel, nationaal voorzitter van de K.A.J. Vervolgens werden de verschillen de demonstraties afgewikkeld. Bij het dansen oogstten de Leidenaars, die tijdens de voorbereiding veel steun hebben ondervonden van de heer Evert Castelein, vele successen. Met een flink aantal prijzen werd des avonds om acht uur de reis naar Leiden aanvaard. De organisatie var. het festijn was, voor wat het Leidse aandeel betrof, in handen van de heer A. Hendriks. VOORSCHOTEN UITBREIDING TELEFOON INSTALLATIE RAADHUIS. Doordat de huidige installatie slechts 2 netlijnen heeft, kunnen uit gaande gesprekken als regel slechts met aanzienlijke vertraging worden gevoerd, terwijl het doorlopend slechts met zeer veel tijdverlies mo gelijk is van buitenaf het Raadhuis telefonisch te bereiken. Op verzoek van het gemeentebestuur heeft de di recteur van P.T.T., district 's-Gra- venhage een vrijblijvende aanbieding gedaan voor de aanleg van een gro tere automatische huistelefoonin stallatie. De bestaande installatie heeft 2 netlijnen en 28 toestellen. Daarnaast nog 10 zelfstandige huis aansluitingen. De nieuw ontworpen installatie heeft 4 netlijnen en 46 aansluitingen, waarvan er voorlopig 4 in reserve blijven. De mogelijkheid bestaat om op eenvoudige wijze het aantal netlijnen te brengen op 5. Door het bijplaatsen kan de centrale nog worden uitgebreid tot maximaal 10 netlijnen met 92 neventoestellen. Het wordt thans voldoende geacht de centrale te voorzien met 4 netlijnen. De capaciteit is dan verdubbeld. De 10 zelfstandige huisaansluitingen zul len komen te vervallen en worden opgenomen in het automatisch net. De installatie blijft het eigendom van de P.T.T. De betaling stellen B. en W. voor als volgt te doen: ƒ16.515.in eens en voorts 114.90 per maand. Voor de nieuwe installatie dient in de kelder van het raadhuis een volko men droog en stofvrij vertrek te wor den gemaakt. De kosten hiervan be dragen volgens de kostenberekening 1600.—. Gemeenteraad. De raad van Voorschoten komt bijeen Vrijdag avond a.s. om 8 uur. In behandeling komen de navolgende agendapunten: Uitbreiding van de telefooninstalla tie van het Raadhuis. Medewerking van de raad voor de aanschaffing en uitrustingstukken t.b.v. de brand weer. Kosten 650. Leidse aquarium, en terrariumhou- dersvereniging „De Natuurvriend" en tevens het feit, dat de heer W. Zwart sinds 1930 de voorzittersha mer in deze vereniging hanteert. Dat „De natuurvriend" zich in de afge lopen kwart eeuw een bijzondere faam heeft weten te venverven is ons gebleken uit de velen, die de heer W. Zwart en de jubilerende vereni ging kwamen complimenteren. Naast vertegenwoordigers van zus terverenigingen uit Katwijk Zee, Noordwijk,Noordwijkerhout en Oegstgeest zagen wij o.m. de burge meester van Leiden jhr. mr. F. H. v. Kinschot met echtgenote, wethouder Menken en de voorzitter van de Ned. Bond.. „Aqua-Teira", de heer P. C. Tolk. De heer J. Ruijssenaars, voor zitter van de Alphense vereniging liet zijn gelukwensen namens het dis trict, vergezeld gaan van e en wissel- beker en voegde er aan toe, dat deze beker er toe bij zou mogen dragen, de activiteit der leden te vergreten. De heer H. Veendorp, die namens de Hortus Botanicus sprak,, wees c - hechte band die in de jaren on is tussen de jubilerende veren g en de Hortus in verband met vele tentoonstellingen. Vele afgevaardig den van aquariumverenigingen, rela ties en oud-leden betuigden hun sym pathie. Avondfeest. In tegenstelling met de diepgaande wetenschappelijke problemen, waar mede de leden zich maandelijks ple gen bezig te houden, stond het pro gramma van Zaterdagavond in een geheel ander teken! Hoe kan het ook anders. Bij zulke jubilea past ook al leen maar „een avond in de malle molen" gebracht door de heer Henk Bukman! Na het openingswoord gesproken door drs. Slootweg namens de Jubi leumcommissie, sprak de heer P. C. Tolk, voorzitter van de Ned. Bond „Aqua-Terra", die in zijn speech de heer W. Zwart prees om zijn leiders capaciteiten eh de mededeling deed, dat het hoofdbestuur van de Ned. Tijdens de receptie heeft het aan belangstelling niet ontbroken. Op de foto ziet u burgemeester Jhr. Mr. v. Kinschot en mevr. v. Kin schot hun gelukwensen aanbieden. Bond heeft besloten hem tot erelid te benoemen. Hierna werd de heer W. Zwart gehuldigd door drs. Slootweg namens de leden. Spreker bood de jubilaris een radiotoestel aan. Van zijn bestuursleden mocht de feeste ling een kist sigaren in ontvangst ne men. Na al deze loftrompetten, waarvoor de heer W. Zwart zijn dank betuigde, werd de leiding voor de verdere avond in handen gelegd van de heer Henk Bukman, die het publiek liet bulderen met zijn kolder aan de lo pende band. Zeer goed wist Jan van Oost de aanwezigen aan het „dei nen" te brengen met zijn accordeon potpourri: een wervelwind van melo dieën. Na vele schetsjes van zeer goe de inhoud, werd de aandacht ge vraagd voor de veelbesproken radio- troubadour Wim Scholte. Deze artist bracht met veelbelovende stem de aanwezigen onder de indruk. Na de pauze (zeer welkom vanwege de ho ge temperatuur in de zaal) werd het veelzijdig programma van schetsjes, kolder en melodieën vlot afgewerkt. Ongeveer kwart voor twaalf werd het 25-jarig bestaan van „De Natuur vriend" afgesloten door een bal on der leiding van de heer J. Alphenaar met muzikale medewerking van de heer L. Boellaard en zijn dansorkest „The Skyliners". 15-JARIG MEISJE AANGEREDEN. Zaterdagmiddag om vijf uur werd het 15-jarige meisje A. F. M. C. de N. op de Haagbrug door een achter opkomende auto gegrepen, toen zij zor.der op het verkeer te letten plot seling de rijweg overstak. Het meis je, dat op slechts enkele meters van haar wi.ning aangereden werd, moest met een hersenschudding naar het Acadernhch Ziekenhuis gebracht worden. f/t ST. CHRISTÜFFEL. Op 'Zondag 24 Juli om negen uur zal in de kerk van de H. Leonardus een gezongen H. Mis opgedragen worden voor de levende en overle den leden van de R.K. Vereniging voor Handelsvertegenwoordigers „St. Christoffel". Na afloop gezamenlijk ontbijt voor.de leden en hun dames in „De Harmonie" aan de Breestraat. Aanmeldingen voor het ontbijt tot Vrijdag 22 Juli bij de heer Jac. An- tonie, Jan Lievenstraat 33, tel. 23194. Zigeunerbaron. Belangrijk nieuWs voor degenen die zich na de natuurlijke warmte van het seizoen willen warmen aan het muzikale vuur van de „Zigeuner baron'' van Johann Strauss. Op Vrij dag 16 September geeft de Neder landse Opera een uitvoering van deze operette voor de inschrijvers van K. en O. dn het gebouw van Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Onwelkome verfrissing. Bij het spelen op een schuit aan de Trambrug over de Vliet geraakte gistermiddag een negenjarige inwo ner van het R.K. Weeshuis aan de St. Jacobsgracht plotseling te water. Het jongetje dat de zwemkunst niet machtig was werd gered door de 21- jarige militair C Faassen uit Lei den die hem gekleed na sprong en het genoegen smaakte de jongeling Interessante middag van „Ex Oriente Lux" Agenda Leiden MAANDAG Vergadering van R.K. Transport- arbeidersbond „St. Bonifacius" om 8 uur in zaal v. Zijp, Hooglandsekerk- gracht. WOENSDAG St. Petruskerk 7 uur Rozenkrans kruistocht. VRIJDAG Om 3 uur diploma-uitreiking in Ambachtsschool, Haagweg 4. Diploma-uitreiking aan jonggezel- zetters en -drukkers om 8 uur in „Het Gulden Vlies". ZATERDAG 2.30 uur diploma-uitreiking R.K. Ambachtsschool. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons" (t.m. 2 Oct.) Dienst der apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden worden van Zaterdag 16 Juli tot 23 Juli waargenomen door: Driesen, Mare 110, tel. 20406 en Zui- der-Apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 26553. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. BIOSCOPEN. De films voor deze week zijn door j'de Kath. Film-Centrale als volgt ge keurd: Casino: „Eens in de 100 jaar", vol wassenen. Lido: „Papa, mama, het dienst meisje en ik", alle leeft. Luxor: „De vogelvrijen", 18 jaar. Trianon: „Zeven broers zoeken zeven meisjes", alle leeftijden. Rex: „De woestijn leeft", alle leeftijden. 2400 km na 2260 jaar Aan het eind van de 4e eeuw voor Christus, toen Sparta een zware vre de aan Athene opgelegd had, zagen verscheidene Atheners geen toekomst meer in de vaderstad en trokken zij als avonturiers de wijde wereld in. Zo trok een legertje van 10.000 Grieken naar Perzië, en nam daar dienst in het leger van Cyrus, die juist ruzie had met z'n broer Arta- xerxes over de troonsopvolging. Na een mars van 2400 kilometers ontmoetten de beide legers elkaar bij Cunaxa, waar Cyrus overwon, maar zelf sneuvelde. De Grieken, van hun aanvoerder beroofd, besloten weer naar het lie ve vaderland terug te trekken, het geen een moeizame, gevaarvolle tocht dwars door KI. Azie tot gevolg had. Nu bevond zich bij dit kleine Griekse legertje een soort oorlogs correspondent, Xenophon, en dat de journalistiek in die dagen ook al gro te mogelijkheden bood werd be wezen op de terugtocht, toen Xeno phon de leiding van het legertje kreeg. Met de historische woorden: „Tha- latta, t'nalatta (de zee. de zee) vond dit avontuur aan de E^eïsche zee een einde. Visueel onderwijs. De Brusselse cyneast Pierre Le- vie heeft deze avonturentocht al thans het eerste gedeelte: de tocht van de Grieken naar Cunaxa met medewerking van de Brusselse hoog leraar dr G. Goossens, op de gevoeli ge band vastgelegd en Zaterdagmid dag had een groot aantal leden van de Leidse studiekring van het Voor- aziatisch-Egyptisch genootschap „Ex Oriente Lux" de warmte getrotseerd om in de filmzaal van de universiteit deze documentaire te bewonderen. Met behulp van schilder-, mozaiek- cn beeldhouwfragmenten brengt de film de bezoeker in de sfeer van Xenophons tijd en vervolgens wordt de route, zoals zij thans is, met alle markante punten in ruïne of nog „zeer welvarend en goed bewoond" op het witte doek gebracht. De film, die voor schoolgebruik be stemd is, maakt de „Anabasis" van Xenophon tot een visueel gebeuren en zal de studie ongetwijfeld aan trekkelijker maken. Het vervolg de „Katabasis" (Te rugtocht), waaraan het grootste ge deelte van Xenophons werk gewijd is, zal in de toekomst eveneens ver filmd worden. Aan deze buitengemeen boeiende film was een lezing van dr. H. J. Franken uit Leiden voorafgegaan. Deze archaeoloog, die onlangs van een expeditie naar Jericho is terug gekeerd, gaf met woord en beeld een zeer levendige beschrijving van de opgravingen, die daar verricht wor den. Dr. B. A. v. Proosdij had tot slot een dankbare taak beide medewer kers aan deze interessante middag voor hun bereidwilligheid dank te zeggen. behouden aan zijn pleegouders af te leveren. Knikkebeen. Door een vergissing is bij de repor tage over het circus Knikkebeen de naam van de heer J. C. van Hame ren weggevallen, die voor het ont slaan van het circus verantwoor delijk is. AMATEURTEST MODERNE DANSEN. Bij Dansschool Henny Boes werden in het St. Antonius Clubhuis de exa mens afgenomen voor de Amateur test brons, zilver, goud en gold. Door de testcommissie van K.C.V.D. „San Filippo Nery" werden als examinato ren aangewezen de heren v. Bommel te Hilversum en de heer Voeten te 's Hertogenbosch. Geslaagd voor „Brons": mej. G. d. Meygaarden, Voorschoten; mej. L. v Nobelen, Sassenheim (met lof); de heer H. v. Belkum, Leiden; mej. A. Springins, Leiden; de heer R. Brui nis, Zoeterwoude (met lof); mej. R. Montanus, Leiden (met lof); mej. C. v. Oosten, Leidschendam (met lof); mej. N. v. Dijk, Sassenheim (met lof) de heer P. Wisse, Wassenaar (met lof); mej. J. Grimbergen, Rijnsburg (met hoogste lof); de heer J. Groene, wegen, Wassenaar (met hoogste lof); mej. G. de Jong, Leidschendam, en de heer J. Koelman, Rijnsburg. Geslaagd voor „Zilver": mej. T. v. d. Ham, Voorschoten; de heer B. Driessen, Oegstgeest en de heer H. v. d. Berg, Wassenaar. Geslaagd voor „Goud": de heer Leo de Mol, Gouda; mej. E. Elferink, Sassenheim; mej. C. v. Oosten, Leid schendam; de heer W. v. Leeuwen, Leidschendam, en de heer J. Grif fioen, Leiden (met lof). Geslaagd voor „Gold Star": (Dit examen werd voor het eerst in Lei den afgenomen en is het hoogst wat een amateur kan behalen): mej. N. Rooyakker, Leiden (met hoogste lof). Leerlingen boden mevr. Boes bloe men aan en de heer Boes werd ver rast met een danspaar, uitgesneden en weer ingelegd in hout. Ook gedurende de periode van 4 tot en met 9 Juli zette de daling van het aanbod zich voort. In hoofdzaak wer den ongeschoolden in gelegenheids werk geplaatst, terwijl overigens in vrijwel alle sectoren van het bedrijfs leven pöïsonen tewerkgesteld konden worden. Het aantal ingeschrevenen is dan ook, in verhouding tot de be roepsbevolking zeer miniem. Als ge heel werkloos stonden ingeschreven 260 mannen terwijl de objecten voor aanvullende werken geheel stilge legd werden. Een vergelijking met de stand van het overeenkomstige tijdstip in 1952, 1953 en 1954 leert, dat de conjunc tuur thans wel uitermate gunstig is. Ook valt het geringe verschil, dat langzamerhand is opgetreden ten aan zien van genoemde jaren op. Het aanbod op 12 Juli 1952 bedroeg 1710, verschil 14'50. Het aanbod op 11 Juli 1953 bedroeg 885, verschil 625. Het aanbod op 10 Juli 1954 bedroeg 380, verschil 120. Vraag De vraag, hetgeen duidelijk zal zijn, nu de ex-scholieren welhaast vrijko men en bovendien in nagenoeg alle bedrijfstakken volop werk aanwezig is, is opnieuw gestegen, n.l. van 435 tot 4-50, waarvan een 100 tal betrek king heeft op jeugdigen (15 t/m 18 jaar). Jeugdigen Zoals ook vorig jaar het geval is ge weest, heeft de afdeling Jeugdbemid- deling van het Arbeidsbureau een ac tie op touw gezet om alle jongelui, welke de school verlaten behulpzaam te zijn bij het vinden van een pas sende werkkring. Aangezien de actie thans in volle gang is, kunnen resul taten van een en ander op dit ogen blik nog niet worden vermeld. Wel kan worden opgemerkt, dat het een omvangrijk werk is, waarbij de steun van werkgevers en de jeugd zelf on ontbeerlijk is. Vrouwen Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten steeg enigszins, n.l. van 75 tot 85, hetgeen aan toevalligheids factoren dient te worden toegeschre ven. De vraag bleef zich op gelijk niveau bewegen en bedroeg 350. Een vergelijking tussen aanbod en vraag doet zien, dat nog altijd een niet onbelangrijke disharmonie valt te onderkennen, welk verschijnsel echter zeer moeilijk nader is te ver klaren. Wel kan worden opgemerkt, dat het tekort aan huishoudelijk per soneel zeer groot is, hetgeen wel een gevolg zal zijn van de gewijzigde mentaliteit der meisjes, terwijl ook het tekort aan mannelijk personeel de behoefte aan vrouwelijk arbeids krachten doet toenemen. Ton met loten in beslag genomen De Leidse feestmarkt, die Zater dag in het kader van het 35-jarig be staan van de Ned. Vereniging, voor de Markt-, Straat, en Rivierhandel werd gehouden, bracht deze dag tien duizenden mensen op het marktter rein bijeen. Volgens een schatting van de directeur van Markt- en Ha vendienst, de heer M. Weima, waren dit er circa 50.000. Wethouder D. van der Kwaak, die deze feestmarkt na een inleidend woord van de voorzitter van de af deling Leiden van bovengenoemde organisatie, de heer Stikkelorum, 's middags om half één opende, wees er o.m. op, dat de Leidse markten een magneet voor de stad zijn. Dat de marktkooplieden een grote activi teit aan de dag leggen, achtte spre ker van groot belang voor de Sleutel stad. Het deed spreker genoegen te kunnen vast stellen, dat er momen teel geen controverse bestaat tussen de middenstand in winkels en in ten. ten. Hoewel het gebruikelijk is, dat dige geste van het bestuur om deze dag geen cadeaux te willen ontvan gen, doch middels een gratis verlo ting geschenken uit te delen. 30.000 loten. De heer Van der Kwaak, die ook 's avonds om zes uur in tegenwoor digheid van de politie, de directeur van Markt- en Havendienst en de secretaris van het hoofdbestuur van de Ned. Ver. voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel, de heer P. Schou ten, de trekking verrichtte, zag zich op dat moment tegenover een dui zendkoppige menigte geplaatst. In een ton bevonden zich ongeveer 30.000 loten. In totaal werden er 60 prijzen, met als hoofdprijs een rijwiel, dat door een ingezetene uit Hazerswoude werd gewonnen. Na afloop van de trekking werd de ton met loten door het personeel van de Markt- en Havendienst „in bselag genomen''. Echter niet omdat er on regelmatigheden waren gepleegd, doch om deze dienst gelegenheid te geven een statistiek op t? stellen van het aantal marktbezoekers en de ge meente waarvan zij vandaan kwa- een organisatie bij de viering van een men. Te oordelen naar de woonplaats lustrum geschenken ontvangt, vond van de prijswinnaars waren dit deze de heer Van der Kwaak het een aar-1 dag zeker 15 buitengemeenten. MET PLAATJES VAN JOOP KOEVOETS Na dit nacht'lijk avontuur Trok in 't vroege ochtenduur De karavaan door de woestijn, Weer hitte, dorst en sjaggerijn. Na dagen vol van steen en zand Belandden we in Negerland, Daar was weer water, schaduw, rust Een week lang bleven we aan de kust. De dieren zagen ijs'lijk mager, Eén paard was mank, ging naar de slager, Maar verder kwam de karavaan Behouden in het dorp te staan. Zo'n dorp, dat noemt de neger: kraal, De huizen zijn er allemaal Met strooien dak, gezet op palen, Zo vindt men dat in alle kralen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3