Vandaag Is top-conferentie te Genève begonnen &ami£ie-%euaie in Qenètte OP DE HOOGSTE TOPPEN „Wij vertrouwen, dat allen goede wil zuilen tonen" De eerste contacten zijn gelegd Soekarno toch naar Mekka Kardinaal Mindszenty geniet halve vrijheid Onder toezicht in klooster Nog altijd ongeregeldheden in Casablanca Resident-gen. zelf lastig gevallen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 18 JULI 1955 46ste JAARGANG Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwa,rt. Franco p. p. f 6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 «K. Maarschalk dicteert verlangen naar de vrede Vandaag zijn de regeringsleiders van de „Grote Vier" in het Volkeren- paleis in Genève bijeen gekomen voor hun „top-conferentie", waarop zij zullen pogen de spanning in de wereld te verminderen. Zowel Oost als West hoopt, dat de conferentie, die zes dagen zal duren, een „vredes- klimaat" zal scheppen, waarin het mogelijk zal zijn verdere onderhande lingen te voeren over bepaalde belangrijke kwesties. Van de Geneefse conferentie zelf verwacht men geen onmiddellijke spectaculaire resultaten. Na een begroeting door de secretaris-generaal der V.N. Dag Hammers- kjoeld, opende president Eisenhower, het enige staatshoofd ter conferentie (de anderen zijn „slechts" premiers), om 10 uur Ned. tijd de zitting. Eisen hower, die de eerste dag als voorzitter optreedt, gaf een uiteenzetting van het Westelijke standpunt inzake de oorzaken van de angst en het wan trouwen tussen West en Oost. INLEIDENDE BESPREKINGEN. Na Eisenhower spraken premier Faure van Frankrijk, sir Anthony Eden van Engeland en tenslotte maarschalk Boelganin, de Russische premier. Na deze redevoeringen beginnen de eigenlijke besprekingen. Verwacht werd, dat de regeringsleiders daar toe in de middag in een tweede ver gadering bijeen zouden komen. Het sociale contact tussen de vier delegaties is inmiddels reeds gelegd. Premier Faure en zijn minister van buitenlandse zaken, Pinay, hebben Zondagavond de Russische leiders ontvangen. Maandagavond zal presi dent Eisenhower de Russische dele gatie ontvangen en Dinsdag treedt sir Anthony Eden als gastheer van de Russen op. Zondagochtend zijn de regerings leiders dier drie Westelijke mogend- héden, tezamen met hun minister van buitenlandse zaken in de villa van president Eisenhower gekomen, ten einde de op de conferentie te volgen taktiek te coördineren. DE AANKOMST DER RUSSEN. De Sowj et-premier, maarschalk Boelganin, is Zondagochtend even over acht uur uit Oost-Berlijn in Ge nève aangekomen. Hij was vergezeld van partij-secretaris Ohroestsjef en de minister van defensie, maarschalk Zjoekof. Chroesjtsjef maakt zijn eerste be zoek aan het Westen. Molotof, de minister van buiten zaken, die reeds eerder aangekomen was, begaf zich aan boord van het vliegtuig, een „Iljoeskin". Daarna verscheen Boelganin 'als eerste bij de deur, gevolgd door Chroesjtsjef, Molotof en Zjoekof. De laatste was de enige in uniform. Hij droeg al zijn on der scheidingen De Zwitserse president, Max Petit- pierre, heette de gasten welkom. In een korte verklaring zeide Boelganin onder meer: „De aanstaan de conferentie wordt gehouden in overeenstemming met het grote ver langen van de mensheid. De hoofd taak zal zijn vertrouwen te schep-' pen. Wij hebben goede hoop voor een goede uitslag van de conferentie en vertrouwen er op, dat alle deelne mers goede wil zullen tonen". Chroesjtsjef, Boelganin, Molotof en' Zjoekof vertrokken allen in dezelfde gepantserde en van dik kogelvrij glas voorziene Limousine van Rus sische makelij. Rede van president Eisenhower President Eisenhower, die als eer ste het woord voerde, heeft ver klaard, dat het Amerikaanse volk de vriend wil zijn van de Sowj et-volke ren. „Er zijn geen natuurlijke ver schillen tussen onze volkeren" zo zeide hij. Het Amerikaanse volk, aldus de president, is van oordeel, dat zekere volkeren in Oost-Europa niet de vrijheid hebben gekregen, die hun in overeenkomsten in de oorlog is be loofd. Het overheersende probleem is dat van de bewapening. Het is, zo zeide de spreker, zowel oorzaak als ge- Duitse vrijwilligers- wet aanvaard Het Westduitse parlement heeft Za terdag de z.g. Vrijwilligerswet aange nomen. Deze wet dient als basis voor de benoeming van zesduizend officieren, die bestemd zijn als eerste kader, voor de internationale staven van de Navo en de Westeuropese Unie, voor de overneming van de buitenlandse militaire hulp, en voor de uitbreiding van het Westduitse ministerie van defensie. AARDBEVING IN TURKIJE Bij een aardbeving, die twintig se conden duurde, zijn aan de Turkse Egeische-zeekust drie personen om gekomen en ruim zevenhonderd hui zen verwoest. Het meest getroffen werd het dorp •Soke (80 kilomete,r ten Zuiden van volg van de bestaande tweedracht en wantrouwen. De Amerikanen wiljen graag de inspanningen en offers voor de bewapening gebruiken voor schep pende doelen. Een verrassende aanval met atoom wapens kan meer vernietiging ver oorzaken dan tot dusver ooit is ge schied. Om deze reden dient de con ferentie misschien te overwegen of beperking van de bewapening het best kan worden aangepakt door als eerste stap te streven naar „be- i trouwbare methoden van toezicht op en inspectie van militaire inrichtin- .- gen", aldus Eisenhower. Verder zeide de Amerikaanse pre- sident, dat het Westen bereid is tot 't i overwegen van wederkerige waar- borgen, die redelijk en bruikbaar zijn, ter verkrijging van eenheid van Duitsland. De president sprak de hoop uit, dat men niet te Genève bijeen is geko- men om alléén maar de menings verschillen te catalogiseren. Voorts zeide hij, dat de activiteit van het internationale communisme al 38 jaar lang de internationale be trekkingen heeft verstoord. Deze activiteit is niet beperkt tot pogin gen tot het winnen van aanhangers. Overal in de wereld wordt getracht wettige regeringen te ondermijnen en landen aan een vreemde over- heersin gte onderwerpen". Een van de grootste moeilijkheden op de weg naar wereldvrede is het gevaar van het internationale com munisme en het Westen kan zijn streven naar wereldheerschappij niet negeren, zo zeide de president. Ver der drong hij aan op het maken van een begin met het weghalen van „alle gordijnen, of deze nu van ko- nonnen of van wetten en bepalingen zijn". AUTOBUS IN RAVIJN GESTORT Zaterdagavond tijdens een storm is nabij Saint-Laurent de Cerdans in Zuid-West-Frankrijk een autobus in een zestig nieter diep ravijn gestort, waardoor vier personen om het leven zijn gekomen en 29 gewond, onder wie vier zwaar. Dit werd bekendge maakt door de politie te Perpignan. De premier van de Sovjet-Unie, maarschalk Boelganin, heeft Russische verslaggevers in het Kremlin ontboden om hen te vertellen, welke politiek de Russen zullen voorstaan op de conferentie van de Grote Vier in Genève, welke vandaag is begonnen. Tezamen met de vier belangrijke politici, die hem zullen vergezellen, beklemtoonde de premier tijdens deze allereerste persconferentie in het Kremlin, de Russische wens tot oplos sing van de internationale spanningen en het verlangen van Rusland naar vrede. De foto toont aan de con ferentietafel v.l.n.r. maarschalk Zjoekof, Nikita Kroest sjef, eerste secretaris van de Russische communistische partij, Nikolai Boelganin, minister-president, Molotof, minister van buitenlandse zaken, en Andrei Gromyko, plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie. President Soekarno is Maandag ochtend per vliegtuig naar Mekka vertrokken. Volgens een AN.P.-bericht is de vergadering van het Indonesische ka binet geëindigd, zonder dat een besluit is genomen ter regeling van de leger- crisis. De Indonesische minister van voorlichting, Tobing, deelde mede, dat de regering nog geen antwoord van het leger heeft ontvangeh op het regeringsvoorstel voor regeling van de kwestie; hij zei ,dat de regering het leger niet wil haasten en dat zij er de voorkeur aan geeft deze belang rijke kwestie „met een koel hoofd" te regelen. Meer dan zestig doden Zaterdag is het te Casablanca op' twee fronten tot botsingen gekomen. Politiemannen en soldaten van het vreemdelingenlegioen hebben het vuur geopend op Marokkaanse beto gers, terwijl Europeanen de nieuwe Franse resident-generaal, Grandval, bij de kathedraal hebben geslagen en Izmir), waar ongeveer driehonderd i ggcnjw,.,* huizen werden vernield. Op het ogen- s p 'blik van de aardbeving was de bevol- Zaterdagavond waren vijf personen Met zijn privé-vliegtuig „Columbine" is president Eisenhower uit Washington in Genève aangekomen. De foto is even na de aankomst gemaakt. Van links naar rechts geeft de foto te zien; President Dwight D. Eisenhower, Mevr. Mamie Eisenhower, hun zoon Majoor John Eisenhower (achter Mevr. Eisenhower) Mevr. Frances F. Willis, de ambassadeur van de Verenigde Staten in Zwitserland, Mevr. Dulles en John Foster Dulles, de Staats secretaris van Buitenlandse Zaken. De eerste botsing kwam kort na dat de Franse autoriteiten de staat van beleg hadden afgekondigd. Ma rokkaanse betogers stichtten brand in de Arabische wijk. Doordat de straten zwart van de mensen waren, konden de brandweerlieden de bran dende panden niet 'bereiken. Door middel van geweervuur van de poli tie en het oprukken van tanks van het leger werd een pad voor de brandweer gebaand. De brandweer mannen werden met stenen beko- geld. Later trok een grote menigte Ma rokkanen door de nieuwe Medina- wijk naar het hof van de Pasja aan de rand van de Europese wijk. werden versterkingen aangevoerd en politiemannen en legioensoldaten openden het vuur. Bij de 'belangrijk ste toegangen tot de nieuwe Medina- wijk hadden de Marokkanen barri cades opgeworpen. De aanval op resident-generaal Grandval werd gedaan, toen hij de kathedraal verliet na de begrafenis van slachtoffers van de bomaanslag op een caféterras. Twee Franse ge neraals begeleiddden Grandval uit de kathedraal naar zijn auto. Ook toen Grandval de kerk binnentrad had zich een incident voorgedaan. Vlaggendragers trachtten met vlag- gestokken Grandval het betreden van de kerk te beletten. Zondag werd opnieuw gevochten. Zondag zijn in Casablanca op- nieuw gevechten uitgebroken. Twee Marokkanen werden gedood en één gewond toen een handgra- i naat in hun auto werd geworpen. Drie bandweerlieden en twee poli tiemannen werden Zondagochtend vroeg gewond door ontploffende va ten benzine, die opgeslagen waren in één van de vier Europese win kels in de wijk Nieuw-Medina, die in brand waren gestoken. In de Europese wijk ging door brand een grote partij kurk verloren. Volgens de jongste gegevens zijn sedert Donderdag 14 Juli, toen door een bomaanslag in Casablanca acht blanken gedood werden, 63 perso nen, o.w. 50 Marokkanen, om het léven gekomen als gevolg van aan- zijde der communisten i.v.m. de oon- ferentie van de „Grote Vier" te Ge nève. Z.Em. kardinaal Mundszenty, die in 1948 beschuldigd van spionnage, deviezensmokkel e.d. gevangen ge nomen werd en in 1949 op grond, van de hem afgedrongen bekentenis tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, is thans 63 jaar. Hij heeft in de laatste paar jaar tot 3 maal toe zijn vrijheid gewei gerd, die hem aangeboden werd op voorwaarde, dat hij van zijn ambt af zag. Blijkbaar heeft de kardinaal ook thans in zijn weigering volhard, zo dat hij deze ook nu niet verkrijgt doch gedwongen wordt in een be paald klooster onder voortdurende politiebewaking znij intrek te nemen. Z.Em. kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, is, naar ra- dio-Boedapest Zaterdag omriep, uit zijn gevangenis onslagen. De Hon gaarse minister van justitie zou de kardinaal voorlopige invrijheidstel ling hebben verleend i.v.m. de ge zondheidstoestand van de kardinaal en zijn hoge leeftijd. Het Duitse Katholieke Persbureau verneemt echter uit Romeinse krin gen, dat er van een invrijheidstelling van de kardinaal geen sprake is dat de kardinaal onder politietoezicht blijft, aangezien hij gedwongen wordt zich in een bepaald klooster terug te trekken. Bovendien duren de kerkvervol gingen in Hongarije voort en wordt de kardinaal verhinderd zijn ambt uit te oefenen- Het Duitse Katholieke Persbureau verneemt tevens uit Hongaarse krin gen te München, dat hier in het ge heel niet van een invrijheidstelling gesproken kan worden. Iedere ver blijfplaats van de kardinaal moet men als een gevangenis zien, zolang Zijne Eminentie niet toegestaan wordt zijn ambt van aartsbisschop uit te oefenen. De juridische status van gevangene blijft bestaan, ondanks de klaarblij kelijke tactische manoeuvres van de Meer dan honderd personen liepen verwondingen op. Men vreest, dat het aantal gedode Marokkanen nog aanzienlijk groter is. Het juiste aan tal is moeilijk vast te stellen. Zondag zijn in de nieuwe.inheem se wijk van Casablanca veertien Marokkanen gedood. Het aantal ge wonden is nog onbekend. Het gehele Arabische gebied is thans door tanks en militairen afge zet. De brandweer is bewapend met geweren en machinegeweren en moet zich met steun van infanterie en tanks een weg vechten naar bran dende gebouwen. Een ziekenauto, die gewonden vervoerde, werd door slagen en betogingen van blanken en I een menigte ondersteboven gegooid tegenbetogingen van Marokkanen. 1 en in brand gestoken. (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). S ENKELE REGEN- OF ONWEERSBUIEN. S Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen of on- weersbuien. Over het algemeen weinig verandering in tempera- tuur. Wind in hoofdzaak tussen Noord-Oost en Noordwest, zwak tot matig, afgezien van windsto ten tijdens onweer. 19 Juli zon op 4.43, onder 20.52; maan op 4.41, onder 20.36. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 19 Juli v.m. 2.50; n.m. 15.20. Het weer in Europa STOCKHOLM onbewolkt 31 C. OSLO onbewolkt 25 KOPENHAGEN zwaar bew. 26 AMSTERDAM onweer 29 LONDEN zwaar bew. 31 LUXEMBURG licht bew. 20 PARIJS zwaar bew. 33 BORDEAUX onweer 33 GRENOBLE licht bew. 31 NICE onbewolkt 28 GENEVE onbewolkt 31 ZUERICH onbewolkt 29 LOCARNO onbewolkt 29 BERLIJN licht bew. 27 FRANKFORT licht bew. 31 MUENCHEN onbewolkt 28 WENEN onbewolkt 28 INNSBRUCK onbewolkt 31 ROME onbewolkt 31 AJACCIO onbewolkt 28 MALLORCA licht bew. 34 Korreltje Het is prettiger kosteloos in de lucht te bouwen dan op de begane grond.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1