Drie jubilerende zusters Franciscanessej namen een welverdiende hulde in ontvang; Twee treinongevallen tijdens weekeinde Reizigerstrein ontspoord bij Haelen Door bliksem gedood Volkstuincomplex „Tuinlust' officieel geopend werd Overdracht van gezinswoningen in Stuwstraat aan de Lage Mors MAANDAG 18 JULI 1955 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA QemeEdige Kauage Big ontópeütig te MaeCen Zondagmiddag is bij het Brabantse dorp Haelen aan de lijn tussen Eindhoven en Roermond een uit acht rijtui gen bestaande reizigerstrein ontspoord, waarbij twee portalen van de bovenleiding zijn omver gereden. Een van de inzittenden liep een shock op terwijl bij een andere inwendige kneuzingen werden geconstateerd. Beide sporen op het traject werden door de gederail leerde rijtuigen versperd. De foto geeft een beeld van de aangerichte materiële schade. Tijdens het weekeind hebben zich In ons land twee treinongevallen voorgedaan, waarbij echter gelukkig geen slachtoffers vielen. Zondagmid dag ontspoorde tussen Eindhoven en Roermond, bij Haelen, een reizigers trein en in de nacht van Zaterdag op Zondag deed zich een treinbotsing voor op de lijn DordrechtRotter dam, enige honderden meters voor de spoorbrug over de Oude Maas. De bij Haelen ontspoorde trein be stond uit acht rijtuigen, waarvan er zeven derailleerden. Een reiziger liep een shock op, een ander inwendige kneuzingen. Beide sporen werden versperd. Twee portalen van de bo venleiding werden omvergereden. Treinen uit de richting Utrecht re den tot Weert, treinen uit richting Maastricht reden tot Roermond. Tus sen Roermond en Weert werd het verkeer met bussen onderhouden. Signaal verkeerd. Tussen Dordrecht en Rotterdam De 51-jarige landbouwer W. van Wijngaarden te Stolwijk in de Krim- penerwaard is vanmorgen tijdens een kort en hevig onweer door de bliksem getroffen en gedood. Het slachtoffer was bezig de koeien te melken. deed zich een botsing voor tussen een rijwieltrein, komende uit de richting Dordrecht en een uit de richting Rot terdam komende goederenttrein. Zij ontmoetten elkaar voortijdig op een spoor, waarvan ze beide gebruik moesten maken, omdat aan een via duct ter plaatse reparaties worden uitgevoerd. De botsing ontstond doordat een signaal verkeerd stond. Doordat de machinisten tijdig be merkten, dat er iets verkeerd ging, bleven de gevolgen van de botsing beperkt tot ontsporing van vier wa gons en lichte beschadiging van vijf wagons, alle van de rijwieltrein. Te gen zes uur 's morgens had men de ontspoorde rijtuigen weer op de rails. Een vrouw die zich in de ontspoor de trein bij 'Haelen bevond, heeft en kele ogenblikken na de ontsporing voortijdig het leven geschonken aan een baby. Moeder en kind maken het goed. De in 1942 opgerichte Volkstuin vereniging „Tuinlust" kan voorlopig weer zes jaar vooruit! Zaterdagmid dag immers werd onder grote belang stelling in de naaste omgeving van de Lage Morsweg het nieuwe volkstuin complex door de voorzitter van deze vereniging, de heer C. Vermeer offi cieel in gebruik genomen. Deze schetste na zijn welkomst woord in het kort de gebeurtenissen, die zich in het afgelopen jaar hebben afgespeeld. In 1954, aldus spreker, be reikte het bestuur van de vereniging de mededeling dat overeenkomstig de plannen tot aanleg van sportvelden aldaar de terreinen gelegen in de Bos- en Gasthuispolder niet langer ter beschikking van het volkstuinwe zen gesteld konden worden. In 't be gin van dit jaar trad men in onder handeling met de fa. Nieuwenhuizen waarna overeengekomen werd, dat „Tuinlust" de in het Morswartier ge legen terreinen voor de tijd van zes jaar zou pachten. In het voorjaar kon men'eindelijk met de „verhuizing" beginnen. De heer Vermeer betreurde het ten zeerste, dat de volkstuinders zich nog steeds zelf moeten bedruipen en pleitte in verband hiermede voor gemeentesubsidie. Hij noemde de „Tuinlust"-leden vluchtelingen in eigen stad en hoopte daarom vurig, dat de vereniging zich nog eens op éigen terrein volledig zal kunnen ont wikkelen. Met de wens dat de gemeente-auto riteiten binnen afzienbare tijd meer aandacht aan deze nuttige en gezonde vorm van vrijetijdsbesteding zouden wijden, besloot de heer Vermeer zijn toespraak, Vervolgens was het de ere-voorzit ter van de Leidse Bond van Volks tuinverenigingen, de heer J. J. v. Zonneveld, die de rood-witte vereni- gingsvlag als een symbool van houvast in top hees. Na een rondwandeling over het terrein, dat 'n oppervlakte van circa 2Yi ha. beslaat, verzamelde het gezel schap zich in het clubhuis van de speeltuin Morskwartier. Hier was het de voorz. van het Algemeen Ver- •bond van Volkstuinverenigingen in Nederland, de heer P. Visser, die nog een enkel woord tot de aanwezigen richtte. Hij betreurde het ten zeerste dat er in ons land nog geen wette lijke regeling op het gebied van het volkstuinwezen tot stand is gekomen, temeer daar het juist de ministeries, van Sociale Zakén, Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en zelfs van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, zijn, die deze vorm van vrije- tijdsbesteling trachten te stimuleren. Er wordt echter een schakel gemist, aldus de heer Visser, n.l. de gemeen te! Ook in Leiden, waar een grote bi hoefte aan volkstuinwerk bestaat, bi horen de autoriteiten meer aandacl te hebben voor de volkstuinders, steeds weer het slachtoffer word van de enorme stadsuitbreiding. I vestiging van permanente volkste nen rondom de Sleutelstad noem spreker even belangrijk als de aa: leg van sportvelden en speeltuin; Dat ook „Tuinlust" een permane complex toegewezen zal worden d.e wens, waarmee de heer Visser zj rede besloot. De heer A. Zaalberg sprak gelui wensen uit namens de Leidse Boi van Volkstuinders. Een terugblik i de afgelopen jaren wérd gegev door het oud-bestuurslid F. J. Lans zaal. Met een kört dankwoord van heer Vermeer, die zich thans in bijzonder richtte tot de actieve led van het dames-comité, werd de voor „Tuinlust" zo belangrijke mi dag besloten. Burgerlijke Stand Geboren: Maria Hubertha, d. M. van de Putte en S. F. v. Fraeije hove; Helena Cornelia Maria, d. vi J. M. A. v. d. Poel en W. R. Gijbe Johannes Alexander, z. van J. J, Denderen en J. Boontjes; Eva, d. r< F. A. Onderwater en E. Schelvis; annes Henricus Petrus Maria, z. P. J. Stolker en D. B. M. Linders. Overleden: M. v. Harten, vrou 60 j.; H. C. Rijsbergen, dr., 6 m. MOTORRIJDER DODELIJK VERONGELUKT. Zaterdagavond omstreeks kwart over elf is in de gemeente Nuland bij Den Bosch de heer W. de Vroege uit Den Bosch, vader van een kind, met zijn motor tegen een vrachtwa gen gereden, die wegjens banden- pech langs de weg geparkeerd stond. Het slachtoffer, dat terugkeerde van de TT-races, is op slag gedood. DERDE ZOON UIT EEN GEZIN, WERD PRIESTER. Gisteren heeft father C. van Pinksteren, die verleden week in Engeland zijn wijding als priester ontving, in de parochiekerk van Nu land zijn eerste plechtige Heilige Mis opgedragen. Hij is de derde priester zoon uit een gezin. „Ik vind het echt prettig, dat ik een van mijn collega's mag vertegen woordigen", zei wethouder Van der Kwaak Zaterdagmiddag bij de over dracht van vijf woningen uit een complex van 99 aan de Lage Mors weg. „Ik ben de man van de finan ciën en als ik met een sleutel in mijn hand sta, denkt men: „Dat is natuur lijk de sleutel van de brandkast!" Maar de sleutels, die ik hier in mijn hand heb, zijn van de woningen in deze nieuwe Stuwstraat en ik mag die overhandigen aan de nieuwe be woners". Wethouder Jongeleen heeft met zijn beurt weer vijf gezinnen geluk kig gemaakt en die collega heeft op zpij beurt weer vijf gezinnen geluk kig mogen maken. Er was een flink aantal genodigden bijeen, om deze, plechtigheid mee te maken. De eerste vijf woningen, speciaal voor grote gezinnen, zijn gereed en als alles vol gens plan blijft gaan, zal het gehele complex tegen half December zijn opgeleverd. Na een woord van welkom door de voorzitter van de woningbouwver eniging „De Tuinstadwij k", de heer Kars, die voorstelde om de toespra ken in verband met de hitte zo kort mogelijk te houden, verrichtte wet houder v. d. Kwaak de overdracht. Hij herinnerde er aan, dat „De Tuinstaöwijk" thans 931 woningen in Gouden feest Met een warmte, die -.oed paste bij de bijna tropische temperatuur hebben de zusters van het St. Efisa- bethziekenhuis Zaterdag en Zondag drie gouden jubilaressen een onver getelijke hulde bereid. Zaterdagmiddag kregen de oud- patiënten, artsen en andere belang stellenden gelegenheid moeder Assi- sia en de zusters Walburga en Gerar- da met haar bijzonder jubileum te fe liciteren! Bij het drietal dat deze intieme revue aan zich voorbij liet gaan, hadden zich gevoegd: de alge meen overste zuster. Aldegonda, moeder Genoveva, zuster Zepharina, directrice van het St. Elisabeth zie kenhuis, zuster Eustachia, administra trice en zuster Agnes, die met haar 92 jaren de oudste inwoonster van het gasthuis is. Onder de velen aanwezigen mi ten wij o.m. op de Raad van Best van het ziekenhuis, het bestuur het Wit-Gele Kruis, bestuursled I van de Margaritha van Carte f Stichting, gemeentelraadsleden, a sen en tientallen oud-patiënten. Op de foto v.l.n.r.: moeder Get veva, overste Aldegonda, zr. Walbi ga, moeder Assisia," zr. Gerarda, Eustachia, zr. Zepharina en zr. Agi beheer heeft en noemde de nieuwe gezinswoningen een grote aanwinst. Spreker was ervan overtuigd, dat déze Zaterdag voor de nieuwe be woners een van de mooiste dagen uit hun leven was. De sleutels droeg de wethouder over aan het oudste lid van de woningbouwvereniging, de heer K. F. de Bree, voorzitter van de K.A.B. en lid van de gemeenteraad. De heer De Bree, sprak, mede na mens zijn nieuwe buren, een woord van dank. Ik ben blij, niet afleen omdat ik zelf een huis heb gekre gen, maar ook, omdat onze stad weer met een paar mooie gezinswoningen is verrijkt. Het is hier een mooie wijk en namens mijn buren kan ik u verzekeren, dat wij deze nieuwe parels van onze stad mooi zullen hou den en zullen doen schitteren. Na deze korte plechtigheid werden de geriefelijke woningen door de ge nodigden bezichtigd.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 10