Circus Knikkebeeri opent 27 Juli a.s. zijn poorten Vxieantie-lieziykeden vaat en aan de özfuwljeugd Gouden vacantietijd behoeft met wat overleg geen goud te kosten Moeilijk om uit de bek van een gegeven paardekop te kijken Kinderen kunnen soms hun eigen vacantie verdienen TYPEN STENO ZATERDAG 16 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 JE HEBT GEEN KIND AAN ZE, zegt Joop Koevoets met een breed ge baar naar een stuk of zes paarden, die beneden de gordel benen in plaats van poten te verantwoorden hebben en blindelings de bevelen van de dresseur opvolgen. Wij kijken het paardespul eens beter aan en zien dat het blindelings opvolgen van de bevelen een zeer aparte reden heeft. Zo nu en dan blijkt namelijk duidelijk dat het voor een inzittende moeilijk is om het gegeven paard uit de bek te bekijken en meerdere malen moet het jongmens dat rug en achterpoten voor het edele dier levert als tweede stuurman optreden. De jongens zijn er volledig in. Een van hen laat zijn achterstuk in de steek en komt gehalveerd als wijlen het paard van baron van Münchhausen op ons toe rennen. Vlak voor ons steigert hij coquet met een been in de lucht en klopt met een van zijn handen, die onderdeel van zijn dagelijkse ik uitmaken, goedkeurend op de paardekop. Best paardje zegt hij ontroerd. Daarna zet hij haastig het paardehöofd af en kamt met zijn handen zijn eigen manen weer in orde die door het inwendige van de paardekop wat van streek zijn geraakt. Deze jongeman zal met een zestig kameraadjes volgende week het programma verzorgen van het kin dercircus Knikkebeen, dat in een werkelijke tent een uitgebreid kinder- publiek hoopt te ontvangen. LIET PLAN OM IN LEIDEN een dergelijk kindercirous op te rich ten, is reeds enkele jaren oud. Enthousiasme was er toen genoeg, maar geld niet, zodat de plannen voorlopig op de lange baan gescho ven werden. In het begin van dit jaar brachten mevrouw Neuwahl Sanders en Joop Koevoets de zaak echter weer aan het rollen. Allerlei instanties werden geraadpleegd en men kreeg zo het idee dat het zaak je wel zou kunnen draaien. Op zeke re dag werd een advertentie ge plaatst die een aantal merendeels aanlokkelijke betrekkingen etaleer de, waarvoor men zijn talenten als circusdirecteur of gewoon als paard kon laten testen. De toeloop was enorm en onder de jeugd van Leiden en omgeving bleken krachten te schuilen, die zelfs in een echt circus een goed figuur zouden slaan. Zo was er een meisje dat bijna beter op haar handen dan op haar voeten bleek te kunnen lopen en een jonge man die, mits in leeuwenvel gesto ken, zich in een katachtig milieu best thuis voelde. Bovendien dienden zich enkele financiële genieën aan, die in het verleden bewezen hadden van een snoepcent een kerkcent te kunnen mpken. Deze knapen werden tot kassier benoemd en in afwach ting van de opening van de kassa bij het paardevolk te werk gesteld. LIET AANTAL JONGELIEDEN dat werkelijk nergens voor deugde en in de reptities van het circus sleohts een bron van ergernis vorm de voor de hardwerkende artisten, was bijzonder klein. Zelfs het knaap je dat op was gekomen om de pres taties met ibitter hoongelach te. be geleiden stond op een gegeven mo ment met een mond vol tanden en dit niet omdat men hem van twee hoog op straat had gesmeten. Verba zingwekkend waren immers de toe- Een directeur die zich letterlijk op het slappe koord bevindt. Het paardenspul met rechts op de voorgrond de directeur-koorddanser. (Foto's „De Leidse Courant") ren van jongens en meisjes, die vroeger alleen met een stok naar de gymlessen te krijgen waren. Drie of vier keer in de week stroomde de jeugd naar het huis op de Garen- markt, dat stevig genoeg bleek te zijn om voor vele adembenemende toeren als bakermat te dienen. IN HET BEGIN WERD ALLEEN met gesloten deuren gewerkt. Na tuurlijk kwamen er af en toe wat ouders kijken, waarom nun spruiten voor het slapengaan in bed toch telkens een reuzenzwaai wilden demonstreerden, maar verder kwam er toch niemand de oefenruimte binnen. Toen de acrobaten en de koord danser zich echter mans genoeg voelden om zonder net te werken en het paardespul in de tuin achter het gebouw aan het suizen van de zweep genoeg had, om één rondje te dra ven, werd aan het werk meer be kendheid gegeven. In de krant werd de betekenis van de naam van het circus haarfijn uit de doeken ge daan en de datum van het eerste optreden kwam de oprichters voor het eerst over de lippen. De grote moeilijkheid bleef echter de tent waarin de kunsten vertoond konden warden. Een behulpzaam knaapje kwam met een sheltertje aansjou wen, maar moest natuurlijk met dank voor de goede bedoeling teleur gesteld worden. Men ging met de wethouder van onderwijs praten en uit dit gesprek werden enkele da den geboren, waaruit een complete tent met bijbehorend terrein groeide. FNKELE PROGRAMMAPUNTEN die de jongens en meisjes uit voerden op de middag dat wij een bezoek aan het studieverblijf van het circus brachten, waren nog niet ge heel uit de verf gekomen. Zo zagen balanceerstok als vaarboom geforui- Een tandem-paard loopt onder het critisch oog van de circus-artisten een rondje. dansvloer gepromoveerd en vertoon de een drietal meisjes enkele van de dansen die aan de schimmen van on- z evoorvaderen het waas van gratie en waardigheid gegeven hebben. De leidster van het groepje liet zelfs een tot „poëzie der voeten" geworden dans van Brahms zien. ^ADAT EEN MEISJE ZICH ver- volgens enkele minuten op een bal staande had gehouden, werden we naar buiten geloodst, waar een jongen met sterke zenuwen op een slap koord balanceerde. Weliswaar kon hij in het uiterste geval zijn wij enkele meisjes die nog wat on wennig hun zeer ingewikkelde toe ren verrichtten. Onder hoogspan ning van haar collega's werden zij door enkele sterke athleten naar de nok van de kamer gehesen, waar voor noodgevallen nog altijd uitno digend een kolossale lichtkroon hing. Haar hoge positie bracht de meisjes echter wat van stuk en een gemoedelijk toespraakje van Joop Koevoets was nodig om haar Op die hoog te houden. Nadat de meisjes in een vlot tem po de rest van haat programma af hadden gewerkt, werd de piste tot ken om zich op het rechte pad te houden maar de prestatie werd daar niet minder om. Twee of drie keer wandelde hij het koord op en neer, maakte vervolgens enkele kniebui gingen, die wij hem zelfs op de grond niet hadden nagedaan en sprong toen behendig van het slappe touw tussen zijn bewonderaars. Bij het paardespul dat hierna aan bod kwam, was er van enige slapte geen sprake en wist hij als directeur de touwtjes zelfs strak in handen te houden. Onder leiding van deze directeur zal circus Knikkebeen op 27 Juli zijn poorten openen. Het naderen van een vacantie brengt veel vrouwen in geldzorgen. Zij willen voor haar gezin deze tijd, die zij geheel voor zichzelf hebben, op aangename wijze doorbrengen en als het enigszins kan, ook nog een fees telijke stemming brengen. Maar een vacantie kost geld. Gaat men zijn huis verlaten, dan zijn er om te beginnen de reiskosten. Bovendien moet er betaald worden voor het verblijf in het huis, hotel, kamp of ander vacantiecentrum, waar men gaat logeren. En dan gaat men in zijn vacantie toch ook uit. Bij slechts weer bezoekt men een ontspanningsgelegenheid, bij goed weer gaat men fietsen, wandelen, bussen of met de trein naar een punt, waar het aangenaam is om te toeven in de vacantie. Maar bij alles moet de portemonnaie op tafel komen en de huisvrouw heeft er meestal een aandeel in om te zorgen, dat er wat geld is. Niemand zal kunnen ontkennen, dat vacantie-uitgaven in elk geval uit stijgen boven de normale bestedingen. Denkt men alleen maar eens aan het eten, men wil toch iets extra's doen! de kinderen in hun vrije tijd tezeer zou vermoeien. Deze redenering is zelden juist. Want het gaat er om in BIJ DIE HOGERE UITGAVEN kunnen we ons toch wel beper ken. Zeer zeker is het niet zo, dat door de hogere kosten een vacantie buitenshuis maar achterwege moet blijven. Bovendien zijn er ook nog wel eens extra vacantie-inkomsten, die dankbaar aanvaard kunnen wor den. Wij denken aan de vacantietoe- slag, die in veel bedrijven wordt toe gekend in de vorm van een bedrag, dat enkele procenten van het jaar loon betekent. Gezien de stijgende drang om een vacantie buitenshuis door te brengen, zal men steeds meer in collectieve arbeidsovereenkom sten een bepaling tegenkomen over vacantietoeslag. Een andere bron van vacantie-in komsten kan thans gevonden worden in het overwerk. Door het tekort aan arbeidskrachten wordt er in veel be drijven nu overgewerkt en er is geen betere besteding dan om een deel van dit geld te besteden aan de vacantie. Heeft men zich een jaar lang dik wijls extra ingespannen, dan is de ontspanning stellig geen luxe meer te noemen. Kinderen hebben voor hun vacan tie ook extra inkomsten nodig. Hun ouders kunnen die dikwijls niet-ge ven. Nu is het een tijd van tekort aan werkkrachten. Op het veld, in maga zijnen en "pakhuizen, in boomgaarden en op kantoren, er zijn vele plaatsen te vervullen en de werkzaamheden hebben zich opgestapeld. Jonge krachten, die enkele weken van hun vacantie willen opofferen, worden dikwijls met open armen ontvan gen en hun dilettanten-arbeid wordt behoorlijk betaald. Niet verbieden. ER ZIJN ouders, dikwijls vooral de moeders, die dit vacantiewerk van de kinderen verbieden, omdat dit de vacantie bezigheden te verrich ten, die anders zijn gericht dan het geen men in zijn normale dagtaak doet. Gaan de kinderen voetballen of tennissen, dan vraagt dit ook licha melijke inspanning en voor jonge mensen, die anders hun ontluikende geesten moéten rekken Om ze soepel te maken voor het leven is het ge bruiken van lichaamskracht dikwijls een welkom tegenwicht voor de an ders strak gespannen geest. Dus een vacantiebaantje is niet zo kwaad en( men moet zich daar a priori niet te gen verzetten. De meeste schoolvacanties zijn zo lang, dat men zich wel afvraagt of de vacantie nu de schooltijd onder breekt ofwel dat men spreken moet van vacanties, die af en toe door een schooltijd wordt onderbroken. De jeugd zorgt er stellig wel voor, dat er nog enkele weken overblijven voor een vreugdevolle vrije tijd. En 10 vinger syst. blind rhythm. 4 talen (130 letter grepen p. minuut) Ook Juli en Augustus. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26§58 (Advertentie) dank zij de verdiensten met een flink bedrag aan zakgeld. Alweer een onkostenpost minder voor de huis vrouw, die er immers op bedacht moet zijn, dat haar vacantie-uitga ven niet te hoog worden. Doe kalmpjes aan. QP DIE VACANTIE-UITGAVEN zelf kan in veel gevallen nog wel worden bezuinigd. Men gaat per fiets in plaats van de trein te nemen cn men zoekt een eenvoudig vacantie- verblijf, waarbij men zelf het eten kan verzorgen. Moet nu de vrouw toch weer aan de slag? Mogelijk wel, maar men kan hier huisgenoten gaan inschakelen en kampdagen or ganiseren met veel pic-nic-partijen en maaltijden in de open lucht, waar. bij pa voor zijn plezier de soep kookt op een oude spiritusbrander, terwijl hij thuis nooit te vinden is bij een goed brandende gaspit. En heus, u bent niet verplicht naar het buitenland te gaan, wanneer dit bezwaarlijk is voor uw huishoudkas. Zelfs wanneer de buren wél gaan en uw familie eveneens, kunt u toch thuis blijven zonder dat u tot de groep der minderwaardigen of knie- zers behoort. Want het goud is aan de meeste huisvrouwen slechts in be scheiden mate toebedeeld en het kan niet blinken op het vacantiefront èn in het goed gevulde kolenhok voor de winter èn in de nieuwe costuums of jurken van echtgenoot en kinde ren. Het zal de taak van de huisvrouw zijn om ervoor zorg te dragen dat men een vacantie houdt, die aangaan de de kosten niet grootscheepser wordt dan de middelen het toelaten. Al te veel gezinnen gaan nog met vacantie „op crediet", d.w.z, zij laten de leveranciers wachten op het vol doen van hun rekeningen en gaan eerst de bloemetjes buiten zetten. Het gevolg is dan dikwijls, dat er na de vacantie rond eigen huis en haard geen bloemetjes meer te vinden zijn, maar alleen zorgen. Daarom is een goede vacantie er een, die niet bo ven de huishoudbegroting gaat. De beste vacanties zijn die met sluiten de rekening. De jeugd vond elkaar op de warme Woensdagmiddag Hoe groot de hitte was Woensdagmiddag, behoeven wij u waarlijk niet te vertellen, u zult dat, menen wij, aan de lijve hebben ondervonden, maar om u te vertel len hoe groot door de combinatie van die hitte en de Woensdagmiddag vrij van school de drukte was in het Miranda-bad van Amsterdam Zuid, daarvoor leent zich het best van ai deze foto, waarop het bonte gewemel van voornamelijk de jeugd in het frisse element duidelijke taal spreekt

Leidse Courant | 1955 | | pagina 5