RIJNSTREEK DUINSTREEK Mgr. dr. W. VAN HEES O.S.Cr. Mgr. Hanssen naar Brazilië Bewolking boven de Noordzee ZATERDAG 16 JULI 1955 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 25Jarig priesterfeest Maandag is het 25 jaar geleden, dat de magister generaal van de or de van het H. Kruis, mgr. dr. Wil helmus van Hees gewijd werd. Dit feest zal Donderdag worden gevierd. Mgr. v. Hees werd in 1906 te Am sterdam geboren. In 1932 promoveer de hij aan het „Angelicum" tot doctor in de Theologie. In het vaderland teruggekeerd volgde zijn benoeming tot professor te Zoeterwoude. Tevens bekleedde hij het ambt van magister spiritua- lis van de fraters. Toen in Mei 1936 dit klooster tot Prioraat verheven werd, werd dr. Van Hees tot prior gekozen. Deze functie vervulde hij tot 1941, in welk jaar het klooster van Uden hem tot prior koos. Op het generaal kapittel van 1938 werd prior van Hees gekozen tot de- finitor. In 1946 werd prior Van Hees gekozen tot magister generaal. In de negen jaren van zijn genera laat bezocht mgr. v. Hees verschil lende malen de werkterreinen van de orde in Noord Amerika, Java, Brazi lië en Belgisch Congo. Vele nieuwe stichtingen kwamen tot stand. 1947 te Amersfoort en te Denderleeuw (België), 1948 te Wawa- see (U.S.A.), Julz de Fora (Brazilië), 1950 te Belo Horizonte, Leopoldina en Oliveira, alle in Zuid-Brazilië en te LJsselmonde. In 1953 keerden de Gistermiddag om 5 uur vertrok Mgr. Hanssen, bisschop-coadjutor van Roermond, van de vlieghaven Zürich (Zw.) naar Brazilië, waar monseigneur Nederland bij het 36ste Int. Euch. Congres zal vertegenwoor digen. In hetzelfde vliegtuig bevin den zich: Z. Em. Joseph kardinaal Wendel, aartsbisschop van München- Freising, leider van de Duitse pel grims bij het Euch. Congres en Karl Fürst zu Loewenstein, president van het centrale comité der Duitse Ka tholieken. Mgr. Hanssen zal na afloop van het congres een bezoek brengen aan de Nederlandse kolonies in Zuid- Brazilië. OPENING CONFERENTIE GENèVE OP TELEVISIESCHERM Voor de eerste maal in de ge schiedenis zal de Eurovisie Maandag een bijeenkomst van bijzondere po litieke betekenis uitzenden. Het is de openingsbijeenkomst van de confe rentie der grote vier in Genève. Het openingsuur hiervan is echter nog niet bekend, zodat de Nederlandse televisiestichting nog niet weet hoe laat de kijkers het toestel moeten aanzetten. Men heeft thans maatre gelen getroffen, dat morgen in het nieuws van een uur en de andere nieuwsuitzendingen via.de radio, het tijdstip zal worden medegedeeld, waarop deze uitzending begint. Wending in Belgisch onderwijsconflict Gisteren is er een onverwachte wending gekomen in de besprekin gen in het Belgische parlement t.a.v. de inmiddels befaamde onderwijswet Collard. De vroegere voorzitter van de Belgische senaat, de heer Struye (CVP) drong aan op een verzoenen de oplossing van de onderwijsstrijd. De socialistische afgevaardigde Rol lin deed op zijn beurt een tegenvoor stel, hetwelk beoogt de onderwijs wetten van Collard in te trekken, wanneer als tegenprestatie de gehe le onderwijswetgeving van Pierre Harmei te niet wordt gedaan, zodat de toestand hersteld wordt, voordat de homogene CVP-regering aan het bewind kwam. Het voorstel heeft een totaal on verwachte wending gebracht in de strijd om de school. De CVP-fractie vroeg op het voorstel van Rollin 30 minuten bedenktijd. Na anderhalf uur besprekingen deelde de heer Struye mede, dat de CVP-fractie in het Belgische parlement zich a.s. Dinsdag zal uitspreken. Hij achtte een vroegere beslissing onmogelijk, daar het voorstel-Rollin verregaande gevolgen voor het onderwijs met zich mede brengt. Mochten de CVP-afge- vaardigden menen, zich niet bij het voorstel van Rollin te kunnen aan sluiten, dan wenste hij toch verdere algemene besprekingen. Vrijdagmiddag heeft de CVP-frac tie in het Belgische parlement ver der overleg gepleegd met het partij bestuur. De uitslag van dit overleg is nog niet bekend. Sockarno weigerde ontslag kabinet De Indonesische premier, Ali Sas- troamidjojo, heeft aan president Soe- karno het ontslag van zijn kabinet aangeboden, doch deze heeft gewei gerd dit te aanvaarden, zo wordt in regeringskringen vernomen. Vongens deze regeringskringen heeft Ali Sastroamidjojo Soekarno medegedeeld, dat hij niet langer ze ker was van een handhaving van de regeringsmeerderheid in het parle ment door de dreigende splitsing in de fracties van de regeringspartijen. Soekarno zou de premier mondeling hebben gezegd te wensen, dat de re gering haar taak voortzet totdat het absoluut zeker is, dat zij zich niet kan handhaven. Kruisheren terug naar Duitsland en betrokken zij hun oude klooster in Ehrenstein. Tevens werd hun een pa rochie toegewezen in Wuppertal-El- berfeld. De jongste stichting dateert van dit jaar, namelijk een parochie in Amsterdam. a de catastrofe van de vorige eeuw, waarin de orde der Kruisheren haast ten onder ging wegens de op heffing van alle kloosters behalve het moederhuis te St. Agatha en wegens het verbod om nieuwe novicen aan te nemen, heeft zij zich weten te her stellen onder de bezielende leiding haar grote generaals. Hoogwaar digst heer mgr. dr. W. van Hees treedt in hun voetstappen. Op het ogenblik werken ruim 650 leden mee aan de planting van het Kruis over de wereld. Het K.N.M.I. deelt mede: De mistbanken en de laaghangende bewolking boven de Noordzee zijn met de Noordelijke winden landin waarts gevoerd, waardoor het weer vanmorgen minder zonnig was. In de loop van de ochtend begon het al v/eer op te klaren. Voor Zondag wordt niet veel veran dering in het weer verwacht. De wolkenbanken boven zee blijven een bedreiging vormen voor de kuststre ken, maar in het binnenland zal het Zondag vooral later op de dag over wegend zonnig en warm zijn. Onder invloed van de depressieactiviteit bo ven de Noordelijke IJszee drong koe lere Oceaanlucht Scandinavië binnen, hetgeen vooral in Zweden met een flinke daling van temperatuur ge paard ging. Boven het vaste land van Europa .handhaaft zich het warme weer. ALPHEN AAN DEN RIJN Raadsvergadering. De eerstvol gende raadsvergadering vindt Woens dagavond 20 Juli om 8 uur plaats. Overname grond. Reeds in 1951 zijn pogingen ondernomen, om van de Drooggemaakte polder aan de Westzijde van Aarlanderveen de eigendom over te nemen van een binnen het partieel uitbreidingsplan Aarlanderveen langs de Kerkvaartse- weg gelegen oppervlakte grond, ter grootte van ongeveer 2435 m2. Aan vankelijk zijn alle pogingen mis lukt, daar het polderbestuur, naar de mening van B. en W. van Alphen a. d Rijn een te hoge koopsom vroeg. Met genoegen delen B. en W. de raad: mee, dat zij er thans in geslaagd zyn met het polderbestuur een aan vaardbare overeenstemming te be reiken, waarbij de prijs is bepaald op ƒ1.per m2. B. en W. adviseren tot aankoop te besluiten. Stratenaanleg.. I.v.m. de bouw van 51 woningen voor de woning bouwvereniging „Volksbelang" is het nodig, dat overgegaan wordt tot aan leg van de Frans Halsstraat en tot op hoging en herstrating van het gedeel te Ruisdaelstraat gelegen tussen de Van Eeghenstraat en de Nieuwe Sloot. De begroting van de uit te voeren grond-, riolerings-, bestratings- en herbestratingswerken geeft een eind cijfer aan van 68.000.Hiervan komt 63.000.tenlaste van het grondbedrijf en 5000.van de al gemene dienst. B. en W. stellen de raad voor hier toe te besluiten. Vijf bungalows. Wederom zal een vijftal bungalows op de bouw grond tussen de Molenvliet en de Vijverstraat, te bouwen door de heer A. L. Oudenes. De hiervoor benodig de grond beslaat een oppervlakte van 33350 ca. en de kosten van de grond 13.33 per ca. B. en W. stellen de raad voor tot verkoop over te gaan o.m. onder de ontbindende voorwaarde, dat de bouw tot stand komt. Pieter Doelmanstraat. B. en W. vragen voor de bestrating en mo dernisering van de Pieter Doelman straat een aanvullend crediet van ƒ40.000. Aanvankelijk was reeds een crediet verleend van 20.00. Uniformen voor muziekcorpsen. Blijkens de agenda stellen B. en W. de raad voor aan een in het leven te roepen stichting, welker doelstelling is het verstrekken van uniformkle- ding aan de drie plaatselijke muziek corpsen, een renteloze geldlening ten bedrage van maximaal ƒ8000.te verstrekken. Dit is het bedrag dat nog ontbreekt aan het fonds groot 15.000waar voor door het particulier initiatief reeds 4.000.ongeveer is bijeenge bracht. Geboren: Johanna Maria, d. v. C. Hoogerwerf en J. M. de Jong; Antje Cornelia, d. v. J. B. van der Velden en C. G. van Dolder; Hermanus Petrus Maria, z. v. P. J. v. d. Zwet en M. A. de Rijk; Jacobus Wilhelmus, z. v. W. Mesman en C. M. Klein; Iris, d. v. G. Horst en C. Schmidt; Henricus Joseph Antonius, z. v. H. J. v. Eg- mond en J. Hoogduijn; Albertus Jo hannes, z. v. J. de Jong en A. M. Hoogland; Dirk, z. v. K. Stapper en F. R. Willemsma; Mar ja, d. v. A. C. Cornelissen en M. Peuls; Petrus Jo- zephus Theodoor, z. v. L. Overes en Oh. P. Vonk; Alida Grieta, d. v. W. Wagenaar en A. J. Schellingerhout; Lyda, d. v. H. Rootert en A. de Bruijn. Getrouwd D. van Eijk, 26 j. en A. Uithol, 25 j.; J. Vonk, 25 j. en A. Bei der, 22 j.; P. A. (Roukema, 27 j. en S. Tom, 27 j.; J. Kapteijn, 23 j. en E. de Kwaastenniet, 27 jaar. Ondertrouwd: D. Uithol, 26j .en M. van Harskamp, 24 j.; A. van Heusden, 26 j. en J. Deelstra, 23 j.; P. H. Ver del, 24 j. en C. G. de Heij, 22 j.; A. van Breene, 29 j. en D. B. Zuidam, 26 jaar. Overleden: A. H. Kooij, 73 j.; D. Kraan, wed. van: E. A. van Diggele, 68 j.; J. Kramp, echtg. van: C. van der Linden, 68 j.F. de Vries, 82 jaar. BODEGRAVEN SPORTWEDSTRIJDEN VOOR SCHOOLJEUGD Ook de schooljeugd heeft haar aan deel gehad in de Bodegraafse sport week. Op het Esto-terrein werd door 4 Lagere Scholen gestreden om de wisselbeker die vorig jaar voor het eerste door de Speeltuinvereniging was beschikbaar gesteld en nu in bezit was van de St. Willibrordusschool. De eerste ronde bracht de Da Costa- school tegen de VerhoefRolman- school. De uitslag was 30 voor eerst genoemde. Vervolgens moest de Open bare School met 30 het onderspit delven tegen de St. Willibrordus school. De verliezersronde leverde een 10 zege op voor de Openbare School, terwijl de winnaarsfinale de St. Wil librordusschool met 61 deed win nen van de Da Costaschool. Namens de sportcommissie reikte de heer W. H. v. Liempt de prijzen uit. De wis selbeker wederom aan de St. Willi brordusschool, plus een medaille. Tweede prijs aan de Da Costaschool en nummer drie aan de Openbare School. Beide prijzen waren medail les. Vooral van de zijde van de school jeugd was de belangstelling groot. Athletiek Trialmeet. De althle- tiekvereniging „Nurmi" organiseerde de jaarlijkse Trialmeet tussen Bode graven, Schoonhoven en Ammerstol. Tot de nummers behoorden, versprin gen, hoogspringen, estafette, hardlo pen ,ect. De uitslagen luidden: Heren 100 meter: 1. J. Heemskerk (Nurmi) 2. G. Wijland, Schoonhoven; 3. B. Muilwijk, Ammerstol. 800 meter: 1. D. Dijs (Nurmi); 2. S. Oppe (Nurmi); 3. P. d Hoop, (Schoon hoven); verspringen: 1. A. v. d. Grijn, (Schoonh.); 2. P. Kenemans (Nur mi); 3. G. Stuur (Schoonh.); hink- stap: 1. A v. d. Nagel (Nurmi); 2. G. Suur (Schoonh.); 3. T. Verlaat (Nur mi); speerwerpen: 1. An Nagel (Nur mi); 2. A. v. d. Grijn (Schoonh.); 3. W. v. d. Born (Nurmi); estafette: 1. Nurmi; 2. Schoonhoven; 3. Ammer stol. Eindtotaal: 1. Nurmi 65 pnt; 2. Schoonhoven 58 pnt; '3. Ammerstol ,7 pnten. En bij de dames: 1. Nurmi 37 pnt; 2. Schoonhoven 21 pnt; 3. Am merstol 17 punten. De heer Martens, voorzitter van de organiserende vereniging wenste de winnaar geluk en hoopte, dat volgend jaar Ammerstol de beker zou win nen. De heer A. Binnendijk, voorzit ter van de sportcommissie was ver heugd dat de beker bij de eigen plaatselijke club was gekomen. Hij reikte daarna de prijzen uit. BOSKOOP OUDERAVOND R.K. LAGERE SCHOOL. Ondanks het fraaie zomerweer be stond er van de zijde der ouders veel belangstelling voor de ouderavond, welke door het oudercomité Vrijdag avond was belegd in het R.K. Ver enigingsgebouw aan de Rozenlaan. Na de gebruikelijke opening wer den door het jongenskoor enkele vrolijke liederen ten gehore gebracht, waarbij bleek, dat deze jongens weer vorderingen in de edele zangkunst hebben gemaakt. Vervolgens hield de schoolarts, dr. Nagel, een interessante causerie over de gezondheidszorg van het schoolkind. Met aandacht werd deze lezing gevolgd, waarin mej. Nagel een uiteenzetting gaf en de noodzakelijkheid betoogde van het onderzoek der kinderen op t.b.c. door middel van de z.g. schrapjes. Voorts besprak de schoolarts de kwestie van het minder begaafde kind en dat de B.L.O.-school voor dergelijke kinde ren een zegen is, waardoor zij hun schoolopleiding kunnen ontvangen in een tempo en op een wijze welke aan elk kind afzonderlijk kan wor den aangepast. Terslotte prees dr. Nagel de R.K. school gelukkig met het feit, dat op deze school reeds melk aan de kinderen wordt ver strekt, terwijl zij de hoop uitsprak dat dit goede voorbeeld spoedig door de andere scholen zal worden ge volgd aangezien de verstrekking van schoolmelk voor het kind uitermate gezond is. Na de pauze werden nog enkele vragen de opvoeding e.d. het kind betreffende door de spreekster beantwoord terwijl de Zeereerw. Heer pastoor Lauwrier nog enkele schoolaangelegenheden besprak en er nog eens de nadruk op legde dat de ouders op de eerste plaats met de opvoeding der kinderen zijn belast en dat de school hier de helpende hand biedt zodat de school dan ook altyd op de medewerking van ouders moet kunnen rekenen. De avond werd gesloten door de voorzitter van het oudercomité. 0UD-ADE Oranjefeest. Het bestuur van de Oranjevereniging maakt bekend, dat het Oranjefeest dit jaar gevierd wordt op 2 en 3 Augustus. Het programma vermeldt voor Augustus: om 6 uur tobbetje-steken en ton-knuppelen; 3 Augustus is de beurt aan de schooljeugd en zijn er volksspelen voor de ouderen. DE KWAKEL Turnvereniging D.W.S. Het be stuur van DWS deelt mede, dat de trekking van de loterij ten bate van de vereniging, tot nader datum is uit gesteld. De trekking zou eerst Zondag 17 Juli a.s. plaats vinden. Postduiverver. „Ons Genoegen". Uitslagen wedvlucht Pont St. Ma- cence; afstand: 362 km. Los om 6.50 uur met N.N.W. wind, zonnig weer. 1, 3, 8, W. Verkerk; 2, 4, 12, Jac. Bar- tels; 5, C. de Horde; 6, A. Janmaat; 7, A. de Groot; 9, 10, J. Kok; 11, H. van Kints; 13, Rekelhof-Zaal. Hooibroei. Bij de veehouder A. R. van de Ruigekade broeide de hooi berg zodanig, dat deze Vrijdag moest worden leeggehaald om brand tevoor- komen. Het was geen pretje, om bij het warme weer, in een kokende hooiberg te moeten werken. LEBMUBDEN FEESTDAG TER GELEGENHEID VAN HET GOUDEN ST. JOZEF KLOOSTER. Na de drukbezochte receptie Zon-r dagmorgen was er gisteren nogmaals een dag, waarop de overste en zus ters hulde en dankbaartheid gebracht werd voor 50 jaar opofferende ar beid in de parochie van St. Jan de Doper te Leimuiden. Des morgens om 8 uur werd in de parochiekerk door pastoor Hofstede een H. Mis uit dankbaarheid opge dragen, waarbij alle schoolgaande kinderen aanwezig waren. Om 10 uur werden door de schoolkinderen wed strijden gehouden op het terrein van de heer S. J. Visser. Ondanks de warmte werd er door de jeugd fel gestreden om de eer en de fraaie prijzen, die hiervoor werden uitge loofd. Het zou te ver voeren, om alle prijswinnaars te noemen. Des mid dags om 2 uur waren alle school gaande kinderen - 320 in getal met het onderwijzend personeel weer present in het paroohiehuis. Hier wachtte de jeugd een fijn pro gramma. Eerst goochelkunst, daarna een mooie poppenkast, en tot slot weer goochelen. Het was niet moei lijk de orde in het overvolle gebouw te handhaven want de jeugd werd van 't begin tot het eind geboeid door de kunstenaar Cakie uit Alk maar. 's Avonds om 8 uur waren de feestvierende zusters in het mooi versierde Parochiehuis voor een feestavond, welke door verschillen de klassen van de scholen en paro chiële verenigingen werd aangebo den. Pastoor Hofstede sprak een kort welkomstwoord, waarin hij bij zonder welkom heette de algemene overste van de Franciscanessen Bennebroek met assistente, kapelaan Zondag, de heer en mevrouw Brink horst, de heer Schipper inspecteur van het lager onderwijs en de ge meente-secretaris. Het dameskoor „Gloria Deo" voerde hierna onder leiding van de heer Chr. v. d. Mark uit: Salve Regina van L. Via- dana, „Zomeravond" en „De Nacht' van H. v. Tussenbroek. De meisjes van de Maria Goretti-groep boden hierna een aardig toneelspelletje titeld: Toch naar kostschool. Nu was de beurt aan een groepje jongens van de St. Jansschool, die onder lei ding van de heer v. Eysden drie aardige liedjes zongen met als slot „Zij leven lang". De heer Schipper noemde de prettige herinnering die hij in het Noorden des lands had bewaard van de scholen van de Franciscanessen. Hij was dankbaar voor de uitnodiging en erkentelijk voor de buitengewone samenwerking, die hij steeds met de zusters van de Jozefsohool had ondervonden, Hulde en dank bracht hij hiervoor vooral aan de aanwezige zusters Ce lesta en Jozephina die het onderwijs 30 en 28 jaar met veel toewijding en liefde hebben gediend. „Blauwoogje" was een alleraardigst spelletje dat werd opgevoerd door de jongste leerlingen van de meis jesschool. De conferencier West geest, die het gehele programma met 'n liedje en 'n praatje omlijstte kon digde nu de pauze aan. Het tweede gedeelte van het pro gramma werd ingeleid door het da meskoor, waarbij mej. Rie v. Leeu wen 'n daverend applaus in ont vangst kon nemen na haar solo. Ve- deldi was de titel van het reidans je van de leerlingen uit de 4e en 5e klas. ODI verscheen hierna op het toneel met 'n rhythmische oefening. Nogmaals verscheen Gloria Deo en daarna weer het meisjesgilde. Nu de Imelda-groep met 'n. goed verzorgd reidansje. Aan het einde gekomen van het programma kwam de alge mene overste op het toneel om zich dankbaar te uiten, over het vreugde vol feest waaraan de gehele paro chie zo spontaan had meegewerkt. De algemene overste bracht oprecht en hartelijk dank aan pastoor, ka- laans, ouders en organisatoren, ook voor de feestgave van de parochie en bovendien voor de steun en prettige samenwerking ondervonden in deze 50 jaren. De heer J. J. A. Lek die enkele maanden geleden het diploma hulp monteur zwakstroom behaalde slaag de deze week voor het examen zwak stroommonteur, afgenomen deer VEV te Amsterdam. G. C. Charlet t. Een dezer dagen overleed te zijnen huize, op 75-jarige leeftijd de zeer bekende en geziene heer. G. C. Charlet. Meer dan 30 jaar was de overledene, lid van het Be stuur van de Rem. Ger. Gemeente te Oude Wetering. Gedurende meer dan 20 jaren had hij zitting in het bestuur van de Spaarbank van het Dept. Rijn- saterwoude van de Mij. Tot Nut van 't Algemeen, het langst gis com: saris. De heer Charlet beheerde tevens het agentschap van deze bank te Lei muiden. Hij was voorts jaren lang lid van het Oranje Comité en secre taris van de IJsclub Nut en Vermaak. De begrafenis zal plaats vinden op de Algemene begraafplaats te Lei muiden op Maandag a.s. des n.m. te 1.30 uur. NIEUWVEEN Laatste wedstrijd van Nic. Boys. Nic. Boys speelt Zondag a.s. haar laatste wedstrijd voor de competitie tegen Moercapelle op haar eigen terrein. De wedstrijd begint om 2.30 Nic. Boys-veteranen spelen Zon dagavond te 7 uur te Noorden tegen NSV-veteranen. NOORDEN Grote sportdag van N.S.V. NSV organiseert voor dit weekend haar jaarlijkse sportfestijn. Het program is als volgt. Zaterdag 15 uur: NSV b Nieuwkoop b; 16.30 uur: NSV a Nieuwkoop a; 18 uur: een handbal wedstrijd NbV aDTS a en 19 uur de voetbalwedstrijd Nieuwkoop I Vliegende Hollanders. Zondag: 12 uur: NSV IIAltior n (handbalwedstrijd); 12.30 uur: NSV H Esto III; om 14.30 uur de hoofdwed strijd Geel ZwartGSV; 16.15 uur: de competitie-wedstrijd NSVGSV H; om 18 uur: weer een dames handbal wedstrijd NSV IKDO I; om 19 uur: een veteranen wedstrijd NSVNic. Boys. Zij die niet van hand- of voetbal len houden, kunnen een kansje ma ken in de daarvoor op het terrein ge plaatste danstent. ZEVENHOVEN Aanbesteding Christelijk Nationale School. Gistermiddag vond alhier de aanbesteding plaats van de nieuw te bouwen Christ. Nat. School in het zuideinde. Door de navolgende aan nemers werd ingeschreven: fa. Kwak- kenbos en Zn., Nieuwveen 65000. F. B. Beekman, Zevenhoven 64352. fa. N. van Dijk en Zn., Nieuwveen 56430.H. van Wengerden, Zeven hoven 51467.—. De gunning werd aangehouden. Raming van de architect bedroeg 52155.—. ZOETERWOUDE Katholiek Thuisfront. In aanslui ting op het artikel betreffende Katho liek Thuisfront, dat wij deze week plaatsten, verzoekt men ons de katho lieken van Zoeterwoude op te wek ken, zich bij de ledenwerving op te geven als steunpilaar van dit mooie werk voor de militairen. De contributie bedraagt 1.20 per jaar, 0.60 per half jaar en 30 cent per kwartaal. LEIDSCHENDAM R. K. Parochie gaat 3e eeuwfeest vieren Op Zondag 18 September a.s. zal het 300 jaar geleden zijn, dat in Leidschendam 'n parochie werd ge sticht. Waar de kerk gestaan heeft, is niet meer met zekerheid te zeggen. Wel is bekend, dat pater Adrianus van Nierop S.J. de eerste missionaris-pas toor is geweest. Tot 1680 heeft deze pater het parochieverband verzorgd. Hij is gestorven 17 October 1680 en is in Veur begraven, de juiste plaats is niet bekend. De huidige parochiekerk aan de Vliet is gesticht door pastoor Am- brosius Vos volgens de plannen van de Rotterdamse architect E. J. Margrij. Het bouwen' van een dus danige grote kerk in een plattelands gemeente baarde toen veel opzien,- maar gezien de tegenwoordige situa tie is de kerk nimmer te klein ge bleken, integendeel, thans is het van groot belang, dat nog een parochie kerk in deze gemeente gebouwd v/ordt. De kerk werd toegewijd aan de H.H. Apostelen Petrus en Paulus en geconsacreerd op 9 September 1880 door de Haarlemse bisschop mgr. P. M. Snickers. Nadien zijn 18 pastoors in de parochie werkzaam geweest. De beide jubilea zullen uit sluitend kerkelijk worden gevierd. BRAND IN OPSLAGPLAATS. Vermoedelijk door zelfontbranding van chemische producten is gisteren brand ontstaan in de opslagplaats van de verf- en lakfabriek „Titanine" aan de Oostvlietweg. De vr-willige brandweer was na waarschuwing dadelijk ter plaatse en tastte het vuur aan met drie stralen op de waterlei ding en tevens met schuimappara- ten. Daardoor kon voorkomen wor den dat de brand op het fabrieksge bouw kon overslaan. Wilhelminavereniging. In de jaarvergaderig van de Wilhelmina vereniging hebben de betreffende bestuursleden de gebruikelijke ver slagen uitgebracht. Het rapport van de penningmeester, de heer Kasber- gen, gaf in tegenstelling met het na delig saldo van het vorig jaar, thans een batig saldo aan van 376.09 wat voor een groot gedeelte te danken is aan de ontvangen gemeente subsidie. Met het belegde banksaldo heeft de vereniging thans de beschikking over 2585.27. De kascontroleurs verklaar den bij monde van de heer L. van Dongen, dat alle kasbescheiden in orde waren bevonden. In de nieuwe kascommissie werd gekozen de heer G. Schuyt. De bestuursverkiezing ging vlot van stapel. Voor de aftre dende leden waren geen tegencan- didaten gesteld, zodat de heren Strampraad, Remmerswaal en Hoo- gendoorn als herkozen werden ver klaard. De voorzitter deelde daarna mede, dat na de onder leiding van de Wil helminavereniging gevierde bevrij dingsfeesten op 5 Mei j.l. dit jaar geen verdere feestelijkheden zullen gehouden worden. Enige leden be treurden dit besluit terwijl weer an deren critiek lieten horen op de als regel vastgestelde kermis. De laatsten drongen aan op feesten uitsluitend oor de kinderen. De voorzitter de heer P. Meijer meende dat de kin deren dit jaar niets te kort gescho ten zijn zodat er geen reden bestaat om nu nog weer eens een kinder feest te organiseren. Wat het vol gend jaar zal gebeuren zal nog een punt van bespreking uitmaken. De voorzitter gaf de verzekering dat de volgende jaarvergadering in de maand Februari of Maart a.s. ge houden zal worden en dat het bestuur dan de plannen voor 1956 zal mede delen. Bij de rondvraag werd de suggestie gedaan de contributie maandelijks te doen ophalen. Gezien de ondervin ding verwachtte de voorzitter hier van weinig resultaat doch de sugges tie zal nog eens door het bestuur onder de loupe genomen worden. KATWIJK AAN DEN RIJN Voor wat betreft de patiënten van de doktoren J. Bergman, H. Hue- ting en E. E. van der Laan te Rijns burg, wordt de Zondagse dienst waargenomen door dokter H. Hue- ting, Rijnstraat 33, Tel. 2102. KATWIJK AAH DEN RIJN SPORTDAG KRV Zondag wordt op het KRV-sport- terrein een sportdag gehouden voor de jeugd van onze parochie. Aanvang 1 uur. Voor degenen, die zich nog niet hebben opgegeven, bestaat nog gele genheid na de H. Mis van kwart voor en na de Hoogmis in het parochie huis. N00RDWIJK Twee zilveren jubilarissen. In de laatstgehouden gecombineerde ver gadering van het Bestuur en de Raad van Toezicht van de Coöp Boeren leenbank, herdachtten de heren H. Hoek en Th. G. v. Went hun 25-jarig bestuurslidmaatschap van de band. De heer H. Hoek is gedurende deze pe riode steeds 2e voorzitter geweest, terwijl de heer Th. G. v. Went al die jaren secretaris van de band was. Naast de gelukwensen, welke de voorzitter, de heer G. G. J. Alkemade namens de plaatselijke afdeling aan bood, reikte hij namens de Centrale Eank te Utrecht beide jubilarissen een oorkonde uit en bracht eveneens de gelukwensen over van de Centrale Bank. De Zondagsdienst zal deze week worden waargenomen door dr. Kruyt. De Duinrand- en apotheek te Noordwijk aan Zee zijn geopend van 11.306 uur. De Duinrandapotheek voor spoedgevallen doorlopend. Schietvereniging „Blijft voor 't Land". Dit najaar zal de schietver eniging haar tweede lustrum herden ken. Een lustrumcommissie bestaande uit: mej. v. Oosten en de heren Cas- pers, Van Graas en Wassing, zal voor de organisatie van een feestelijke schietavond zorg dragen. Voorts zul len er nieuwe gemiddelden voor de diverse klassen worden vastgesteld. De hoogstgemiddelden bij de schiet oefeningen bleken te zijn de heer C. Tissing, le klas; de heer J. P. Goudri- aan 2, klas en de heer G. v. Graas 3e SASSENHEIM MOTOR REED OP AUTO Gisteravond om kwart voor zes had op de omleidingsweg een botsing plaats tussen motorrijder en auto. Een motorrijder kwam van de Gouver neurlaan en had geen acht gegeven op het waarschuwingstekens voor de onleidingsweg. Met grote snelheid stak hij deze weg over en kwam in bot sing met een uit Leiden komende per sonenauto. De motorrijder maakte een grote schuiver over de weg, maar kwam er toch goed af. Met een kleine wond aan het hoofd en een open been kon hij per lift huiswaarts keren. Zijn Jawa-motor zat lelijk in de kreu kel, ook de luxe wagen had enige deuken en bulten opgelopen. 0EGSTGEEST Geboren: Catharina Petronella Ja- coba, dr van J. W. Strijk en C. van As; Peter Johan, zn van J. van Wa- veren en C. Verhaar; Willem, zn van L. van Duijvenhode en E. van Leeu wen. Overleden: J. Teeuwen 86 j.; I. Barnhoorn geb. Plug 76 j.; J. C. Koo reman geb. van Leeuwen, 57 j. klasse. VOORSCHOTEN Ernstige aanrijding Gisterochtend omstreeks 10 uur werd de 74-jarige heer Jürgens uit het Vernèdepark te Voorschoten na bij de oversteekplaats de Haagsche Schouw door een vrachtauto beladen met stenen aangereden. De heer Jür gens reed zelf op 'n motor en kwam van de Valkenburgseweg af, om zich naar huis te begeven. Hij werd daar bij door een zwaar beladen vrachtwa gen gegrepen. De chauffeur remde uit alle macht een probeerde de mo torrijder te ontwijken, maar hij kon een aanrijding niet verhinderen. Een dokter, die passeerde verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer met een gescheurde rib en waarschijnlijk ook een gescheurde nier naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoeren.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2