Hoogtepunten uit het K.R.O. - programma DE STER VAN DE WEEK met melk meermans Bing Crosby-Kathy Grant Voor Menu aan de laeek II kunt niet alles weten 'n Handig handjasje ZATERDAG 16 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 2 Lincolnshire, de „Bollenstreek'' van Engeland Holland Festival Hot Rotterdams Philharmonisch Orkest, versterkt met leden van het Brabants Orkest heeft onder leiding van Eduard Flipse in het kader yan het Holland Festival, de 6de Sym phonic van Gustav Mahler uitge- voerd.De K.R.O. zal opnamen van deze uitvoering uitzenden in het programma van 17 Juli a.s. „Toen zag ik Afrika". Pater P. Suasso de Lima de Pra- do van de Witte Paters heeft jaren lang als missionaris in Midden- Afrika gewerkt. In een reeks cause rieën, getiteld: „Toen zag ik Afrika" vertelt Pater Suasso over landen en volken van Midden-Afrika, de in vloed van de Mau-Mau en andere vérwikkelingen. De K.R.O. zendt de eerste causerie Zaterdag 23 Juli a.s. uit. Epistelgroep-verkennerij Sinds de eerste programma's, die „De Zonnebloem", het radiozieken bezoek o.l.v. Alex van Wayenburg gewijd heeft aan het werk der Epis- telgroepen, is de belangstelling voor deze vorm van verkennerij, spe ciaal bedoeld voor zieke en invalide jongens belangrijk toegenomen. Donderdag 21 Juli a.s. wordt in het Zonnebloem-programma een demon stratie opgenomen van een „troep", die geheel is afgestemd op de Epis- •telgroep-verkenners thuis. Ook deze verkenners en welpen hebben hun zomerkampen en in de Zonnebloem uitzending van Donderdag 21 Juli zal een bezoek worden gebracht aan het zomerkamp te Baarlo van de epistelhorde. Tien jaar K.A.J. De Katholieke Arbeiders Jeugd (KA.J.) in Nederland bestaat tien jaar. Dit feit zal worden gevierd met een Landjuweel, dat Zondag 17 Juli a.s. in Den Bosch worden ge houden. De Kompas-rubriek van de K.R.O., Dinsdag 19 Juli a.s., zal aan dit Landjuweel zijn gewijd. Muzikale notities. In het K.R.O.-programma van Dinsdag 19 Juli a.s, voert het Om roeporkest o.l.v. dr C. L. Walther Boer een operaprogramma uit. Als soliste treedt op, de alt Annie Woud. Opnamen van een uitvoering van het Kunstmaandorkest van Amster dam o.l.v. Anton Kerstjes en met (medewerking van Phia Berghout, harp, worden uitgezonden in het programma van de K.R.O. op Dins dag 19 Juli. Naast werken van De bussy en Roussel omvat het pro gramma de .Fantasia voor harp en orkest" van Mjirius Flothuis. Vlaams Nationaal Zangersfeest. De K.R.O. wijdt Zondag 17 Juli a.s. een tien-minuten reportage aan het Vlaams Nationaal Zangersfeest, dat die middag in het Sportpaleis te Antwerpen wordt gehouden. Aan dit zangfeest zullen ook enkele Ne derlandse koren medewerken. Brabants Halfuur. Het „Brabants Halfuur", dat de K.R.O. Zondag 17 Juli a.s. uitzendt, zal dit Keer geheel zijn afgestemd op Brabapts Westhoek. Leven en werken in het gebied van Zevenber gen en Klundert, van Moerdijk en Steenbergen wordt in klankbeeld- vorm verhaald, o.m. in gesprekken met bewoners van deze streek, ter wijl tussen de fragmenten door speel- en volksliedjes worden ge- zpngen. Het klankbeeld werd ge schreven door Lambert Melissen; productie: Frans Evers. Nederlands paviljoen in Wenen Uit de opbrengst van de nationale Vluchtelingen-hulpactie zal o.m. een paviljoen voor t.b.c.-bestrijding ge sticht wórden in Wenen. In de ac tualiteitenrubriek van de K.R.O, „Echo" van Zaterdag 16 Juli a.s. zal Met ingang van 1 October zal de woor- en nazorg voor geesteszieken in Zuid-Holland, die tot dusver uit gevoerd werd onder auspiciën van de provinciale overheid, in handen wor den gelegd van de Kruisverenigin gen, het Wit-Gele Kruis, het Groe ne Kruis en het Oranje-Groene Kruis Deze overdracht geldt niet voor de steden Rotterdam, Den Haag en Lei den, waar deze tak van geestelijke gezondheidszorg blijft ressorteren onder de geneeskundige dienst van deze gemeenten. De overdracht betekent voor het Wit-Qjj^le Kruis, dat een psychiater en twee verpleegsters in vaste dienst deze zorg onder de katholieken van Zuid Holland zullen behartigen. De beide andere Kruisverenigingen zul len gezamenlijk twee psychiaters en vier verpleegsters aanstellen. Het Wit Gele Kruis bestrijkt geheel Zuid- Holland; de beide andere Kruisver enigingen hebben voor hun werk de provincie in twee delen gesplitst. De drie Kruisverenigingen hebben een stichting „Voor en Nazorg gees teszieken" in het leven geroepen als centrum van overleg en financiering. aandacht worden besteed aan de eerste steenlegging voor dit Neder landse paviljoen. Athletiek: Zd. Nederland—Rijn land. Het sportkwartier in het K.R.O.- programma van Zondag 17 Juli a.s. brengt reportages van de te Eind hoven plaats vindende atletiek ontmoeting Zuid NederlandRijn land. OLDENZAAL KREEG EEN ST. PLECHELMUS-MONUMENT. Eerst op de feestdag van de pa troonheilige der stad heeft Olden- zaal het duizendjarig bestaan gevierd van de St. Plechelmus-parochie. Ter gelegenheid van dit feest droeg mgr. dr B. J. Alfrink in de basiliek een pontificale H. Mis op en onthul de de aartsbisschop-coadjutor gister middag op het plein bij de eeuwen oude basiliek een door de Amster damse beeldhouwer Cephas Staut- hamer vervaardigd Plechelmus-mo- nument. Pastoor B. Th. Gerritsen, de her der van de jubilerende parochie, werd door Z.Em. kardinaal De Jong benoemd tot ere-kanunnik van het Metropolitaan KapitteL Na de onthulling en de overdracht van het Plechelmus-monument, dat namens het gemeente-bestuur door bui'gemeester mr J. Cornelissen werd aanvaard onder aanbieding van een bedrag van 2500,voor 4 gebrand schilderde ramen in de basiliek, hield mgr. dr R. R. Post, hoogleraar aan de R.K. Universiteit van Nijmegen een inleiding over de Plechelmus-ver- ering in Oldenzaal. Des avonds celebreerde mgr Al frink een pontificaal lof, tijdens het welke de plechtige omdracht van de relieken van de H. Plechelmus plaats had. Hollywood huwelijk Bing Crosby, die millionair-flim- ster, wiens .vrouw enkele jaren gele den aan een ongeneselijke ziekte ge storven is, blijkt volgens berichten uit Amerika binnenkort weer in het hu welijksbootje te stappen. De eeuwig-jonge Bing heeft ook nu de jeugd weer opgezocht, want hoe wel hij zelf 51 jaar is, telt zijn toe komstige vrouw, Kathy Grant, pre cies 21 lentes. Bing Crosby heeft het meisje enkele maanden geleden „ont dekt" tijdens een voorstelling voor de televisie. Hij vroeg het meisje, waar om zij niet voor de film ging spelen en kort daarop had Kathy een con tract bij Hollywood van 500.per week. Wanneer je zo tegen Kerst mis door de stad loopt, zie je op verschillende straathoeken een driepoot staan met een ketel daaraan en een juffrouw er naast, die gekleed is in het ouderwetse costuum van het Le ger des Heils. Wanneer je 's Zaterdagsavonds door de stad zou lopen, zou je op de Beestenmarkt een klein groepje mensen kunnen zien, die zingen en waarvan zo nu en dan een 'n klein toespraakje houdt. Deze mensen zingen en spreken over God en zij vertel len hun medemensen, dat men alleen gelukkig kan zijn, als men in God gelooft. Dit zijn zo de weinige dingen, die de gewone mens in Neder land van het Leger des Heils merkt; domme mensen spotten met de „Heilssoldaten", die in merkwaardige uniformen lopen; zij maken herrie als zij spreken of zingen, en vinden het grap pig om deze mensen uit te jou wen. Maar als deze spotters eens de ze mensen konden volgen op hun moeilijke weg door het leven, zou hun spot gauw verdwijnen om plaats te maken voor een diepe bewondering, want het Le ger des Heils verricht zijn werk op de meest duistere plaatsen van de samenleving. Wanneer je door Batavia of Bandoeng loopt, zie je daar en kele witte huizen, waarop groot geschreven staat, dat iedereen, dje hulp behoeft, welkom is; men noemt deze huizen daar „De open deur" en nooit zal er iemand afgewezen worden. Deze „Open deux huizen" zijn van het Leger des Heils en duizenden hebben hier opbeuring en hulp gevonden, toen zij niet meer William Booth wisten, wat zij doen moesten. Het Leger des Heils bestaat een 70 jaar. Het werd opgericht door een Engelse kantoorbe diende, die werkte op een pand jeshuis. Deze Engelsman, William Booth, zag hoe de armen van Londen hun weinige goederen kwamen verpanden om eten te kunnen kopen en toen hij na derhand dominee geworden was, begreep William Booth, dat het niet veel zou helpen de mensen te vertellen, dat zij braaf en goed moeien zijn, als zij door lopend honger moesten lijden. Te zamen rnet zijn vrouw richtte hij een kleine vereniging op, die op de plaatsen, waar de zwartste ellende geleden werd, hulp ging bieden. Men ging praten met dronk aards en hielp hen aan een be trekking; men gaf geld aan een vrouw, die haar kinderen niet meer te eten kon geven; men vertelde inbrekers, dat er ande re manieren waren om aan de kost te komen en men hielp hen. Heel dikwijls had het geen succes, maar dit was het ken merk van William Booth en zijn vrouw: zij wanhoopten nooit; zij bleven altijd vriendelijk en op gewekt, want zij begrepen, dat God hun werk zegende. Spoedig kregen zij echter hulp; vele mensen jongeman nen en vrouwen werden aan getrokken door het werk, dat William en zijn vrouw begonnen waren en thans is de vereniging, die „Leger des Heils" genoemd werd, een wereldorganisatie, die je overal kunt vinden. Onaantastbaar voor spot en altijd behulpzaam, wanneer zij menen, dat zij kunnen helpen, wandelen de Heilssoldaten nog in 't zelfde uniform van 70 jaar geleden door de straten van alle steden der wereld; ook nu schijnt het soms ,dat zij voor niets werken, maar ook nu blij ven zij steeds vriendelijk en op gewekt, omdat zij ook nu nog de zekerheid hebben, dat God hun werk zegent. STERRENKIJKER. Lincolnshire is een van Engelands voornaamste gebieden, waar bloemen worden gekweekt. Men zou deze streek de „Bollenstreek" van Engeland kunnen noèmen, zoals overigens blijkt uit deze foto, die genomen werd in de buurt van Spalding. Op de achtergrond de kerk van het dorp Pinchbeck. De tulpenfeesten in Spalding trekken ieder voorjaar massa's bezoekers. ZONDAG: Kop heldere bouillon (overgehouden van poulet) met kaasrotjes; rundvlees, princesseboontjes, aardappe len; meloen gevuld met fruit- sla. MAANDAG: Rundvlees, poste lein, aardappelen, flensjes. DINSDAG: Andijvie met kaas saus, aardappelkoekjes; flens jes gevuld met yoghurt en ba- nanenmoes. WOENSDAG: Saucijzen, tuinbo nen, aardappelen; fruit. DONDERDAG: Gebakken lever- plakken, macaroni, gesmoorde tomaten; half om vla. VRIJDAG: Stukje topst met kaasragoüt; gebakken visfi lets, gemengde sla, aardappe len; fruit. ZATERDAG: Nasi-goreng met omelette; griesmeelvla met rozijnen. Kaasrotjes. Kleine stukjes brood zonder korst aan één zijde met boter besmeren en vlak naast elkaar leggen op een ingevet bakblik. Het brood dik bestrooien met geraspte kaas en het blik kort voor het gebruik in een vrij warme oven schuiven. De kaas- rotjes warm presenteren. Het bewaren van kaas is in de zomer niet gemakkelijk. Er zijn echter wel enige richtlijnen te geven zodat men toch een smakelijk uitziend product op tafel kan zetten. Koop geen kaas in plakjes gesneden maar liever een stukje. Bewaar de kaas in een niet geheel gesloten stolp op een koele plaats, of verpak haar losjes in vetvrij papier of plastic. Wanneer U hieraan denkt zal dat de smaak van de kaas ten goede komen. Bak flensjes van 150 gr bloem 2 eieren, K liter melk, zout of bewaar overgebleven flensjes. .Laat 1 liter melk-yoghurt in een nat doekje uitlekken of neem 2 potjes ingedikte yoghurt. Vermeng de yoghurt met het moest van enige fijngewreven bananen en wat bastersuiker. Gebruik dit mengsel als vulsel der flensjes. Rol ze een voor een op en schik ze naast elkaar op een schaal, bestrooi ze tot slot met poedersuiker en garneer ze met wat Franse vruchtjes, jam of op het laatste moment met wat stukjes banaan. Kleine lekken in de waterlei ding kan men voorlopig herstel len met een stukje zeep, of door de leiding dicht te slaan met een hamer. Dit in afwachting van de komst van de loodgieter. Doorgezakte zittingen van rie ten stoelen worden weer strak als men ze aan de onderkant goed nat maakt met heet water en azijn. Naspoelen en in de open lucht en zon laten drogen. Door het strooien van zwavel - bloem voorkomt u, dat honden uw huisgevel bevuilen. Cadeaux ruilen Huwelijks- en verlovings- cadeaux „Behalve uw echtgenoot kunt u bij ons alles omruilen", staat er op het warenhuis van de New-Yorker Ludwig. Jongge huwden en verloofden behoeven nu niet meer tegen vaasjes, as bakjes, schemerlampjes en klok jes aan te kijken, die ze niet mooi vinden. Ook behoeven ze 't niet te betreuren, wanneer ze op htm feestdag iets „dubbel krijgen". Ieder cadéautje, waar men vanaf wil, kan men omrui len voor iets anders, *dat beter in de smaak valt. De waarde van hetgeen men inruilt wordt met 10 verminderd. Dat is de winst van mijnheer Ludwig. Maar voor die tien procent krijgt men nog een speciale ser vice. Het is namelijk erg pijn lijk, als de gever van het cadeau op visite komt en zijn vaasje niet in de kamer ziet staan. Mijn heer Ludwig heeft een speciale afdeling ingericht, waar derge lijke problemen worden opge lost. Men kan daar vernemen, wat er tegen de gever gezegd kan worden, zonder hem of haar te kwetsen. Gummivoorwerpen, die be waard moeten worden, bestrooit men met talkpoeder. Ze blijven daardoor in goede conditie en plakken niet aan elkaar. Een lidcactus moet niet in de volle zon staan en heeft vrij veel water nodig. In de herfst moet minder water gegeven worden. De actus niet aan grote tempe ratuursverschillen blootstellen. Verf vlekken op een ruit ver wijdert men met hete azijn. De fles met azijn zet men daartoe in een pan met warm water. Goede kwaliteit honing kan men herkennen aan het kristal liseren. Melk is een uitstekende voe dingsbodem voor bacterieën en virussen. Drink ze daarom nim mer „rauw". Inktvlekken in pluche kan men verwijderen in heet zout water. Daarna behandelen met spiritus en uitwassen in warm water. Hebt u uien, haringen enz. schoongemaakt? Was uw han den in water waaraan een paar druppels ammoniak zijn toege voegd. Messen, die worden afgewas sen in kokend water, zijn eerder bot. De garderobe van een vrouw is niet af, zonder een tasje. Het tasje is één van de belangrijkste accessoires en daarom ver dient het ook alle aandacht. Eigenlijk behoort zij bij elk toiletje een bijpassende tas te hebben, maar dat is voor de meeste dames niet uitvoerbaar. Daarom doen we er verstandig aan en kele tasjes te kiezen, die bij verschillen de combinaties te dragen zijn. Zo is een gekleed tasje, liefst in zwart, het beste om gedragen te worden bij uit- gaanskleding. Voorts stellen velen prijs op een vlot en sportief tasje, dat zij kun nen gebruiken bij sport- en wandelkle- ding. Natuurlijk moet er dan nog zijn het tasje voor dagelijks gebruik, zo'n gemak kelijke, ruime tas, waarin veel geborgen kan worden en die toch netjes staat. Zoiets vindt u hier afgebeeld. Een han dige plastic tas met metalen beugels. Het lijkt of de tas open is, maar in werkelijk heid kan deze iets onder de rand met een ritssluiting gesloten worden, terwijl, bij na onzichtbaar, opzij nog een ritssluiting verborgen is, die een zijvak sluit, waarin men zo prettig verschillende kleine din gen kan opbergen. Deze tassen zijn in verschillende kleuren in de handel, zodat men altijd voor een passende tas kan zor gen. Een dergelijk mandmodel voldoet altijd, staat keurig en elegant, mede door de koperen beugels, biedt veel ruimte en is daardoor bij uitstek geschikt als tas voor alle dag. J I To IIOIIOIIOIIO HO HO IIOIIOII Oil OIIO HO IIOll OIIOIIOIIO IIO< OIIOIIOIIOIIOIIOIIC

Leidse Courant | 1955 | | pagina 12