$&£ci<W(Soti/fcci/rtf WARM WEER NOODWEER Geneefse besprekingen werpen hun schaduwen vooruit Eucharistisch Congres te Rio de Janeiro Het oude Volkenbondspaleis verleent de huisvesting Voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid der gasten Het begin in Genève Hongersnood in Tripolitanië Scheepsramp in Golf v. Mexico Aanvaring op zee Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 14 JULI 1955 46ste JAARGANG BRENGT Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w„ f 2.15 p. mnd., f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 De leiders van de „Grote Vier" zullen Maandag a.s. hun „topconferentie" in het Volkenbondspaleis te Genève beginnen in de zaal, waar verleden jaar de conferentie tussen Oost en West, die een einde maakte aan de oorlog in Indo-China, werd gehouden. De zoldering van deze zaal, de raadskamer van het V.N.-hoofdkwartier in Genève, is beschilderd met een fresco, waarop de volkeren van de vijf werelddelen elkaar in vriendschap de hand reiken. De zaal ligt in het midden van de eerste verdieping van het gebouw, dat tussen 1929 en 1937 in moderne stijl werd opgetrokken op de oever van het meer van Genève als tehuis van de Volkenbond. Aan de inrichting en verfraaiing van het gebouw is meegewerkt door alle leden van de oude Volkerenorganisatie. - AFGESCHEIDEN. Van de vier leiders president Eisenhower en de premiers Eden, Boelganin en Faure woonde alleen Eden de conferentie van verleden jaar bij. Het gedeelte van het gebouw, dat bestemd is voor de komende vier- mogendhedenconferentie, is uit vei ligheidsoverwegingen geheel a"_ scheiden van de rest van het gebouw. De gangen en trappen waarlangs de leiders der Grote Vier zich naar de vergaderzaal zullen begeven, zijn door schuttingen afgesloten van de rest van het gebouw en de bureaux in deze gangen zijn door de hoge V.N.-functionarissen die daar huizen, voor de duur van de conferentie ont ruimd. President Eisenhower zal tijdens de conferentie verblijven in een wit te villa aan de oever van het meer van Genève, die de Amerikanen voor deze gelegenheid hebben gehuurd van een Geneefse fabrikant, sir An thony Eden zal wonen in „Le Re- posoir", een villa met vijftig kamers ongeveer anderhalve kilometer buiten Genève gelegen. Premier Faure zal zijn intrek ne men in een uit de vorige eeuw da terende villa „Prevorzier", aan de weg van Genève naar Lausanne, en maarschalk Boelganin zal waar schijnlijk verblijf houden in de „Vil la Rose", die de vorige maand nog door brand beschadigd werd. De route van de superconstellation van president Eisenhower, die hem en zijn echtgenote naar* Europa zal brengen, zal verkend worden door viermotorige toestellen van het type B-29 en amphibievliegtuigen van het type SA 16 (Albatros), zo is te Wash- NOG SLECHTS WEINIGE DAGEN scheiden ons van de conferentie van Genève, de ontmoeting tussen de vier hcrbgste regeringschefs, waarnaar de wereld reeds jarenlang heeft uit gezien. Vooral Churchill heeft zich daarvoor sterk geïnteresseerd; hem is het echter niet mogen gelukken. In de dagen toen de koude oorlog nog onaangenamer was dan tegen- genwoordig, meende iedereen, dat een persoonlijk contact van de hoog ste leiders der politiek wonderen zou kunnen verrichten. Thans is het zover en nu ge- 0 looft men niet meer aan won deren, Sinds de publicatie van de bespre kingen op de befaamde bijeenkomst van Jalta is de wereld belangrijk ontnuchterd. De Westerse wereld heeft zich toen door Stalin laten „in maken" en in die tijd waren Ame rika en Rusland nog bondgenoten in de gezamenlijke gtrijd tegen Duits land. Indien het onder bondgenoten reeds zó toeging, hoe zal het dan toe gaan tussen rivalen? In één opzicht is er echter wel wat veranderd: het Stalin-regiem heeft plaats gemaakt voor een regiem, dat zich soepeler heeft betoond, en nu was de verwachting, dat die soepel heid misschien zou kunnen resulte ren in een minder gespannen ver houding. Die verwachting is er nog steeds, maar niet meer zó sterk als vlak na de dood van Stalin, toen er opeens een andere wind kwam waaien uit de Sovjet-Unie. De Russen zijn wel veel vriendelijker geworden; zij glimlachen, maken grapjes, spre ken minder barse taal en doen zelfs voorstellen, die het overwegen waard zijn, maar desondanks hebben zij nog nooit een tastbaar bewijs van hun goede wil gegeven. Misschien zul len zij dat thans wel doen, hoopt men, nu er van man tot man met elkaar gepraat kan worden. Nu is het zó, dat men met louter praten niet verder komt; men moet ergens over praten; d.w.z. er moeten onderwerpen zijn, waarover men -het eens kan worden met wat wederzijd se goede wil. En naarmate de dag nadert, waarop het gesprek zal plaats vinden, gaat men zich realiseren, dat er eigenlijk geen enkel onderwerp is, waarbij redelijke kans bestaat op overeenstemming. Het is daar in Genève geen gezel- lige bittertafel, waar de heren „on der ons" zijn en de stemming wel eens zó genoegelijk kan worden, dat de gekste afspraken mogelijk zijn. Hier staan standpunten tegenover elkaar, die wereldwijd van elkaar verschillen; hier zijn mensen bij elkaar, die niet dezelfde taal spre ken, voor wie dezelfde begrippen een geheel verschillende inhoud heb ben. Te Genève vindt het Westen een tegenspeler tegenover zich, die maar één maatstaf kent, n.l. zijn eigenbe lang; die bovendien morgen verket tert wie hij vandaag prijst en die om gekeerd vandaag met ere overlaadt wie hij gisteren voor verrader uit schold. Wij zien maar één lichtpunt, één mogelijkheid om althans tot een mo dus vivendi te komen en dat is het wederzijdse besef, dat beide partijen te sterk zijn om het tot een openlijk conflict te laten komen. Wanneer men dat nu maar in de practijk wil erkennen, zouden maatregelen geno men kunnen worden om dat machts evenwicht te bestendigen, waardoor aan beide zijden een gevoel van rusti ge zekerheid zou kunnen ontstaan. Op dat niveau zou men dan langza merhand kunnen leren elkaar ver dragen en zou geleidelijk een betere toekomst kunnen groeien, waarin thans nog onoplosbare problemen een oplossing zouden kunnen vinden. Zó opgevat, zou Genève een be gin kunnen zijn. Het begin van een zeer lange weg. ington medegedeeld. Ook een aantal weervliegtuigen zal de Oceaan ver kennen. Het presidentiële vliegtuig, de „Columbia", zal niet door jagers vergezeld worden. Op IJsland, op een Amerikaanse militaire basis, zal een landing gemaakt worden voor het tanken. Minister Dulles is Woensdagmid- ig omstreeks kwart over vier plaat selijke tijd met een „Constellation" van de Amerikaanse luchtmacht van het vliegveld van Washington naar Europa vertrokken. Vandaag en mor gen zal hij te Parijs voorbesprekin gen voeren met de ministers van bui tenlandse zaken van Groot-Brittan- nië en Frankrijk, respectievelijk MacMillan en Pinay. DE RUSSISCHE DELEGATIE Het Russische persbureau Tass meldt, dat premier Boelganin de Rus sische delegatie naar Genève zal lei den. Verder maken er deel van uit: Chroesjtsjef, secretaris van de partij, Molotof, minister van buitenlandse zaken, en maarschalk Zjoekof, minis ter van defensie. Als adviseurs gaan mee: Jacob Ma- lik, eerste afgevaardigde bij de V.N. en ambassadeur in Engeland, Vino gradov ambassadeur in Frankrijk, Zaroebi, ambassadeur in Amerika, Poesjkin, ambassadeur in Oost-Duits- land en Semeonof, hoofd van de af deling Centraal Europa van het mi nisterie van buitenlandse zaken. Een vliegtuig van de Russische luchtbrug tussen Moskou en Genève is vanochtend te Genève geland met een lading Kaviaar en Wodka. De Lybysche premier Moestafa Ben Halim en zijn ministers hebben besloten tot Maart 1956 een gedeelte van hun salarissen af te staan voor leniging van de nood van de inwo ners van Tripolitanië, een provincie in het Noord-Westen van het land, waar hongersnood heerst. De ministeriële bijdragen zullen in een algemeen hulpverleningsfonds worden gestort, dat werd gesticht na een recente kabinetszitting, die was gewijd aan een bespreking van de ernstige economische toestand van het land na drie jaren van droogte en een sprinkhanenplaag, die Libye in de afgelopen zes maanden heeft geteisterd. Men meent, dat ongeveer de helft der bevolking van Tripolitanië hon ger lijdt. Vitrage Karpetten Gordijnstoffen WONINGINRICHTING BULTHUIS Mjf» Zwitserse veteranen Grote Vier" beschermen Volgens het Zwitserse militaire systeem is het de beurt van het 26e Regiment uit Zurich om herhalingsoefe ningen te houden. De mannen van dit regiment wacht nu een wel zeer belangrijke taak: zij moeten n.l. de Grote Vier tijdens de conferentie in Genève beschermen. Op onze foto zien we een groep militairen van 26e Regiment bij het verlaten van Zürich op weg naar Genève. De legercrisis in Indonesië De Indonesische minister van de fensie, Iwa Koesoemasoemantri, zal aftreden om een einde te maken aan de legercrisis. Dit aftreden zal de regering nl. in staat stellen de benoeming van Uto- yo tot legerstafchef, die de oorzaak van de legercrisis is, ongedaan te ma ken. Inmiddels dreigt het gevaar van een uiteenvallen van het kabinet. Volgens persberichten van Woens dagavond zou de P.S.I.I. uit de re gering willen treden. Reeds eerder drongen vier van de zeven parle mentsleden van de „Parindra" er bij de leiding van hun partij op aan uit de regeringscoalitie te treden. Moch ten die twee partijen uit de regering treden dan zal het voor het kabinet moeilijk worden zich te handhaven. Zij beschikken samen over tien ze tels in het parlement. De marge van de regeringspartijen is tussen 15 en 20 zetels. Koesoemasoemantri's aftreden zou een grote overwinning zijn voor de plaatsvervangende chef-staf, kol. Loebis en de andere hooggeplaatste officieren, die de benoeming van Utoyo niet willen erkennen. Noodweer in Midden-Europa Vele delen van Beneden-Oosten rijk en Burgenland zijn Woensdag bezocht door wolkbreuken, waarbij op veel plaatsen hagelstenen zo groot als kersen vielen. Veel telefoonver bindingen werden verbroken en een aantal wegen werd overstroomd of plaatselijk onbegaanbaar door mod der en stenen. Verscheidene huizen en boerderijen werden door de blik sem getroffen, waardoor verscheide ne ernstige branden ontstonden. Uit Klagenfurt wordt gemeld, dat Woensdagmiddag door een vreselij ke storm boven het Karawanken-ge- bergte rotsblokken zijn losgeraakt en neergestort op de Loiblpas (van Zuid-Slavië naar Oostenrijk), die ge heel versperd werd. In het Zuidslavisohe stadje Zabljak (Montenegro) zijn negen personen ten gevolge van blikseminslag ge dood. In Noord-Oost-Italië is een tent van een militair kamp door de blik sem getroffen; een bataljonscomman dant en twee infanteristen werden gedood en negen soldaten werden gewond. De 145 ton metende Mexicaanse kustvaarder „La Flecha" is in de nacht van Dinsdag op Woensdag in de Golf van Mexico gezonken, waar door drie personen om het leven zijn gekomen en een veertigtal worden vermist. De oorzaak van de onder gang van de kustvaarder is nog niet bekend. „La Flecha" had een uit veertien koppen bestaande 'bemanning. Er wa ren dertig tot vijftig het juiste aan tal is niet bekend passagiers aan boord. Achttien opvarenden zijn gered door schepen, die zich in de nabij heid bevonden. Drie lijken, waaronder die van twee kinderen, zijn gebor gen. Het Britse ss „Geologist" is giste ren bij Trinidad in aanvaring ge komen met een Liberiaans schip en enkele minuten daarna gezonken. Van de 42 opvarenden konden er 22 worden gered. Negentien worden vermist en van één is bekend dat hij is verdronken. De „Geologist" (6,155 ton) was op weg van Engeland naar Trinidad. Het andere schip, de 5.221 ton me tende „Sun Princess" liep schade op. Brandende helicopter in de dakgoot Op het dak van het vele verdiepin- pen tellende gebouw van de New Yorkse havenraad is Woensdag een hefschroef vliegtuig bij het landen verongelukt. Het toestel vloog in brand en bleef over de rand van het dak hangen. Brandende stukken van de heli copter kwamen in de drukke „Ninth Avenue" terecht. De ontstane brand kon spoedig geblust worden en de brandweer zorgde er voor, dat het wrak niet verder omlaag stortte. Het verkeer beneden werd verlegd. HOE wordt het weer? Ongewoon feestelijk aspect van de stad Rio de Janeiro, de Brazilaanse hoofdstad, waar het 36e Internationa le Eucharistische Congres zal wor den gehouden, is reeds vol vreemde lingen uit alle delen der wereld. Men hoort er vele vreemde talen spreken en schat, dat er op het ogenblik reeds 15.000 vreemdelingen aanwezig zijn. De stad zelf, die toch al om haar natuurlijke schoonheid bekend staat, draagt een ongewoon feestelijk as pect. De ramen van particuliere hui zen en gebouwen zijn versierd met De ogen der wereld zien hoopvol op naar deze gebouvjen Nog maar één week scheidt de politieke wereld van een van haar hoogtepunten in het jaar 1955: de Conferentie van de Grote Vier in Genève en alom zijn de voorbeidin gen hiervoor dan ook in volle gang. In de betrokken landen mogen de voorbereidingen nog niet zo openbaar merkbaar zijn, in Genève is dat zeker wel het geval, al was het alleen al door de werklieden die bezig zijn de verblijven voor de buitenlandse delegaties in gereed heid te brengen en door de uitgebreide wacht van militairen, die in Genève op het ogenblik de laatste instruc ties ontvangt. De foto links toont het Maison de Saussure van de rijke Geneefse industrieel Firmenich te Genthod, net buiten Genève, waar president Eisen Eisenhower met zijn staf een onderdak zal vinden. Rechts: La Pastorale, de ville van de Geneefse dr. Cramer, het tijdelijk tehuis voor Boelganin en Molotof. vlaggen, doeken en schilden. Bussen, vrachtwagens en zelfs taxi's zijn ge tooid met de insignes van het Con gres. De bedrijvigheid in de stad neemt naar Zuid-Amerikaanse gewoonte met het uur toe, gewend als men er aan is te improviseren. Toch is er heel veel zeer serieus en nauwkeu rig voorbereid tot stand gekomen. Want de inwoners van Rio stellen de ze uitverkiezing van hun stad toch wel bijzonder op prijs en zijn er op gebrand hun naam in de wereld te houden. In dichte drommen ziet men de „caricas" (inwoners) en vreemdelin gen, de een meer, de ander minder gewend aan de temperatuur, de laat ste verkenningen uitvoeren. Vooral de Esplanade, die door gedeeltelijke demping van de baai uit het niet ver rezen is, heeft de belangstelling. De kleine vallei tussen de „Morros" en de Guanabara-baai kent men niet meer terug. In het verlengde van Santos Du mont luchthaven ligt de grote nieu we wandelweg van 1500 meter lang en 300 meter breed, prachtig geas- phalteerd en rijk voorzien van zit plaatsen, voor 250.000 personen. Dan kan men nog een half millioen rust plaatsen vinden in de nabij gelegeen parken. Wanneer men zich met het gelaat naar het wereldberoemde suiker brood" keert, ziet men het bijna 50 meter hoge altaar oprijzen met daar voor een 12 meter hoge vlam, die een herdenking is van de komst van het Christendom. Rechts van het al taar staat een reusachtig kruis, ge maakt van ruw Braziliaans hout, al les op een verhoging van ongeveer 150 meter breed. Het was nodig, een goede verlich ting voor de avondplechtigheden aar te leggen. De Brazilianen hebben dat met grootse visie gedaan en daarom het Congresplein in een zee van lioht gezet met behulp van 25 enorme lampen, elk voorzien van 21 reflec tors, alsof het vuurtorens zijn. En geen plek zal verstoken blijven van geluid, want een ontelbaar aantal luidsprekers is tot in de uiterste hoe ken aangebracht. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG WIND Veranderdijke 'bewolking met in de ochtend hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer, maar later in het Noorden van het land plaatselijk wat lichte motregen. Weinig wind. Over het alge meen weinig verandering in tem peratuur. 15 Juli zon op 4.38, onder 20.56; maan op 0.25, onder 17.05. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 15 Juli v.m. 10.45; n.m. 23.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM half bewolkt 32 C. OSLO zwaar bewolkt 28 KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX NICE GRENOBLE GENEVE ZÜRICH LOCARNO BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO onbewolkt 27 mist 26 onbewolkt 27 mist 22 onbewolkt 27 mist 23 half bewolkt 25 nevel 29 nevel 28 nevel 23 onbewolkt 29 regenbui 27 mist 26 geheel bewolkt 21 zwaar bewolkt 26 zwaar bewoltk 20 licht 'bewolkt 32 onbewolkt 28 Korreltje 'n schot, dat vaak de 'n Oordeel schutter treft

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1