BOEKENNIEUWS WIE WEET... VROUWEN DONDERDAG 14 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 5 Wij rekenen op Kroonstad. Uitgeverij: Het Spectrum 8.50. Een boek zonder schrijversnaam, zoals men uit de aanhef hierboven zal bemerken. „Wanneer ik als schrij ver van dit 'boek mijn naam verzwijg',, aldus de auteur, „bestaan daar ge gronde redenen voor. Eigenlijk heb ik er alleen maar aan meegewerkt. Het verhaal is door het leven zelf ge schreven. Ik verzwijg mijn naam niet om mij in een mysterie te hullen en evenmin uit angst om ontvoerd te worden. Men kan soms veiliger zijn in Berlijn dan in Illinois, en in Parijs meer gevaar lopen dan in Bialystok, Voor een pseudeniem voelde ik niets. Alles wat „pseudo" is heeft, naar het mij wil voorkomen, een bijsmaak van on rechtheid". Ziedaar het begin van de inleiding tot dit derhalve echte boek. Pretentieloos heeft de schrijver de gebeurtenissen uit de tijd van het re volutionaire Kroonstad weergege ven, imaar uit dit relaas blijkt zeer duidelijk welk een nauw contact er tussen de schrijver en de heersers van het Rusland na de eerste wereldoor log moet hebben bestaan. Wel zeer nauwkeurig geeft hij de gebeurtenissen weer rond het verzet van Maart 1921. De matrozen van Kroonstad waren allesbehalve enge len en toch werden zij een soort he melse heirschaar, die men tegen de onmacht van de hel alleen liet. In al zijn realisme laat dit boek zien, waartoe het leidt als men zich bewust wordt van eigen betekenis en verantwoordelijkheid. Waarom de schrijver „Kroonstad" het licht heeft doen zien? „Het zou verkeerd zijn geweest ermee te wach ten. De degradatie van de mens tot levend materiaal gaat van dag tot dag verder. De weerloosheid tegen deze gang van zaken heeft ook op het Westelijk halfrond een verbijsterende omvang aangenomen. De matrozen van Kroonstad, die stormmannen van de Russische revo lutie, hebben mogen ondervinden hoe het is, wanneer de solidariteit der medemensen begint en eindigt met radioredevoeringen, wanneer 4e ijze ren gordijnen worden beschouwd als natuurverschijnselen, inplaats van als rampzalige vergissingen der mens heid". Betere tekening van een toestand, die tot zulke vergaande gevolgen leidde, is niet goed mogelijk en de schrijver heeft hier een wel zeer dui delijk beeld van dit strijdersfront ge tekend, waarbij wel zeer juist tot waarheid gebracht wordt het woord van Georges Bruce: „De mens is geen systematisch gebouwde machine, maar een geschapen en zelfstandig wezen, dat worstelt in Vrijheid". Nel Bakker gaf een vlotte vertaling van deze interessante roman, die zich afspeelt tegen de historische ach tergrond van en tot in details ver weven is met de vaststaande feiten. Het waarlijk epische verhaal is ge sponnen rond de boerenjongen Leonid Goesef, een matroos zoals er zove- len zijn, rauw en rechtschapen, met simpele maar oersterke ideeën over reoht en onrecht. Door een keizerlijk officier gekrenkt, wreekt hij zich in de Maartdagen van 1917. Maar de bittere smaak van deze wraak blijft hem bij en voert hem geleidelijk tot een innerlijke loutering, die parallel loopt het het groeiende inzicht van zijn kameraden, dat zij voor schone idealen met slechte middelen gevoch ten hebben. Midden door het Rus land van de revolutie komt Nastja, Leonids meisje, naar Kroonstad, en tussen onrust en onrecht groeit een kleine idylle. Samen beleven zij de opstand der matrozen, het weerga loos leiderschap van Petritsjenko, de hoop en de wanhoop van Kroonstads laatste dagen. Tot hun idylle .op het besneeuwde ijs van de Oostzee vast vriest en er alleen nog maar de hoop op de laatste opstanding blijft Deze aangrijpende roman, in het najaar in Duitsland met veel succes ontvangen, is als menselijk verhaal en als brok geschiedenis alle aandacht waard. Het verhaal is zoals het past hoofdzaak, en het is zo pak kend, dat lezers van velerlei niveau er door geboeid zullen worden. Ik ben vijftien jaar en wil niet sterven. Door Chris tine Arnóthy. Uitg. Ad. Don ker, Rotterdam. Deze titel spreekt reeds voor zich zelf en voor de zoveelste maal in deze na-oorlogse tijd worden we in deze roman in zakformaat het ■boekske telt slechts 133 pagina's geconfronteerd met de verschrikkin gen van een gruwzame oorlog. Slechts vijftien jaar was het meis je, dat de verschrikkingen beleef de, die Budapest als bezette en daarna als „bevrijde" stad moest doorstaan. Later heeft zij deze te schrift ge steld. Het zijn de belevenissen van haar zelf en van haar ouders en -nog enkele andere families, bij een- gevlucht eri bij eengedrongen in een schuilkelder, de belevenissen dus van slechts enkelingen van de hon derdduizenden, die de verschrikkin- in heel haar ontstellende grootheid hebben moeten doormaken. Christine Arnóthy schildert in eenvoudige, nog bijna kinderlijke taal hoe het oorlogsgeweld van de Duit sers, later van de Russen raast over deze gemeenschap, die van wantrou wen, ellende, twist en haat en een enkele keer 'n glimpje van liefde aan elkaar hangt. Bommen, granaten, een exploderen de munitietrein, honger, dorst, duis ternis, leven bij een walmende kaars en de dood zijn de trouwe metgezel len van deze in uiterste nood levende mensen, over wier hoofden heen we denken aan het lot van zovele an deren, die allen de een meer, de ander minder hebben meegemaakt wat het zeggen wil, wanneer de bur ger bij de oorlog betrokken wordt. Zo nu en dan komt er toch weer vreugde in al die triestheid. Zo b.v.,r wanneer Pista, een jonge menslieven de soldaat, er met een metgezel op uit trekt om een sluier te bemachtigen voor een bruidje, dat een noodhuwe- lijk sloot. Maar dadelijk daarop wordt men weer voor de rauwe werkelijk heid geplaatst, wanneer deze jonge man op een landmijn trapt en de sluier, die voor het bruidje bestemd was, zijn lijk gaat bedekken. Christine zelf struikelt over lijken, wanneer zij water gaat halen. Zij ziet 't ij dele vrouwlje Ilus en haar kindje verdrinken voor haar ogen. Zij ziet hoe een brute Rus een Joodse vriend uit de schuilkelder door de gele Ster schiet Is het wonder, dat de mensen niet •meer weten wat vrijheid en vrij-zijn is? Christine zeker niet, maar zij wil niet sterven op de grens der volwas senheid. Zij haakt naar het leven en daarom vlucht zij drie jaar later met haar ouders uit het land van de „Rode" Donau naar het Westen Een aangrijpend boek, aangrijpend in soberheid en oprechtheid en het behoeft geen verwondering te wek ken, dat de schrijfster hiervoor „Le grand Prix Verité" verwierf. Deze onderscheiding was ten volle ver diend. Rheumatische pijnen slapen Uw gestel, maar óók Uw humeur en energie. Wanhopen baat niet! Kruschen wèl! Tienduizenden Rheumatieklijders, die eigenlijk al niet meer in genezing geloofden, probeerden ten einde raad Kruschen Salts envonden er baat bij. Ook U kan een Kruschen- kuur bevrijden van die slopende rheumatische ongemakken. De kleine, dagelijkse dosis Kruschen brengt enhoudt Uw bloedzuiverende organen in topconditie. Met ver jongde energie vervullen zij dan hun heilzame, zuiverende functie, omdat de bloedsomloop krachtig wordt ge stimuleerd. Onzuiverheden krijgen geen kans meer zich vast te zetten en Uw gestel te ruïneren. Bij regel matig gebruik van Kruschen gaat rheumatiek Uw lichaam voorbij. (Advertentie.) U vraagtwij antwoorden WEET U HET OOK NIET Vraag: Route HarderwijkGarde ren en 'bootdienst Harderwijk. Antwoord. Harderwijk, Tonsel, Ermelo, Speulde, Garderen; afstand 12 km. De boot naar Harderwijk vertrekt op Zaterdag te 8 uur. Vraag: Route Sassenheim naar T.T. in Assen; hoeveel km? Antwoord: Sassenheim, Leimui- den, Uithoorn, Hilversum, Amers foort, Harderwijk, Elburg, Zwolle, Meppel, Havelte, Dieverburg, verder naar Laaghalen of Assen. Afstand 220 km. Vraag: Route Hazerswoude (R) Ulvenhout en Sohinnen; hoeveel km? Antwoord: Koudekerk, Hazers woude, Benthuizen, Bleiswijk, Rot terdam' Dordrecht, Moerdijk, Ter- heyden, Breda, Ulvenhout; afstand 90 km. Ulvenhout, Gilze, Tilburg, Eindhoven, Leende. Weert, Maas- bracht, Sittard, Munstergellen en Schinnen; afstand 125 km. Vraag: Route UithoornMaarhee- zeNuth AntwoordUithoorn, Loenen, Breukelen, Utrecht, Culemborg, Zaltbommel, Den Bosch, Eindho ven, Geldrop, Maarheeze, Weert, Grathem, Echt, Sittard, Nuth. Vraag: Route Alphen, Loos op Zand, Horst, Doesburg, Alphen; hoe veel km? Antwoord: Alphen, Gouda, Schoonhoven, Gorichem, Woudri- chem, Neer Andel, Drongelen, Sprang, Loon op Zand; afstand 75 km. Loon op Zand, Udenhout, Ois- te'rwijk, Best, Eindhoven, Helmond, Deurne, Horst; afstand 83 km.;1 Horst, Winsum, Boxmeer, Cuyk, Nij megen, Arnhem, Droesburg; afstand 90 km.; Droesburg, Ahnhem, Ede, Vraag: Route LeidenTilburg— Kerkfade; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Zoetermeer, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Terheijden, Breda, Tilburg; afstand 109 km.; Tilburg, Eindhoven, Weert, Grathem, Maasbracht, Susteren, Sittard, Geleen, Nuth, Voerendaal, afstand 120 km. Leiden, Bodegra ven, grote rijksweg naar -Den Bosch, Eindhoven, Wiert. Roermond, Sit tard, Heerlen, Kerkrade; afstand 240 km. Vraag: Route StompwijkOver- loon en StompwijkTegelen per auto; hoeveel km? Antwoord: Stompwijk, Zoeter meer, nieuwe rijksweg naar Utrecht, Veenendaal, Ede, Arnhem, Nijme gen, Mook, Afferden, Vierlingsbeek, Overloon; afstand 170 km. Stomp wijk, Ypenburg, Rotterdam, Dord recht, Breda, Tilburg. Eindhoven, Geldrop, Asten, Meyel, Tegelen; af stand 185 km. Vraag: Route Nieuw Vennep via Gelderse Achterhoek naar Blerick; hoeveel km? Antwoord: Nw. Vennep, Aalsmeer, Uithoorn, Hilversum, Amersfoort, Apeldoorn, Zutphen en verder de Achterhoek in waar heen u wilt; af stand Zutphen 120 km. Arnhem, Nijmegen, Mook, Gennep, Arcen, Blerick; afstand 80 km. Vraag: Route LeidenMook; hoe veel km? Antwoord: Leiden, Alphen aan 'den Rijn, Utrecht, Zeist, Ameron- gen, Wageningen, Zetten, Andelst, Nijmegen, Mook; afstand 130 km. Vraag: Route LangeraarWilles- kop. Antwoord: Ter Aar, Bodegraven, Woerden, Linschoten, Snelrewaard, Willeskop; Vraag: Route Roelofarendsveen— Volendam en Bergen aan Zee; hoe veel km? Antwoord: Roelofarendsveen, Lei- muiden, Amsterdam, Broek, Mon nikendam, Volendam; afstand 55 km. Roelofarendsveen, Sassenheim, Hillegom, Haarlem, Beverwijk, Cas- tricum, Egmond Binnen en Egmond a .d. Hoef, Bergen aan Zee; afstand 75 km. Vraag: Vertrektijden van de boot Amsterdam, Harderwijk, ligplaats, kosten van overtocht per fiets. Antwoord: De boot naar Harder wijk vertrekt van AmsAerdam, de Ruyterkade, Steiger B. (achter Cen traal station), iedere dag van Zon dag tot en met Zaterdag 8 uur. en 15 uur. (De middagboot gaat even wel niet op Dinsdag en Donderdag). Tarief: enkele reis volw. 2.—; re tour ƒ3—; kindereh van 414 jaar half geld. Rijwielen 0.50. Overtocht duurt circa 3Yi uur. Vraag: Mogen kinderen beneden 16 jaar tabaksartikelen halen. Antwoord: In tegenstelling tot het halen van sterke drank door jeugdi gen, hetgeen landelijk geregeld is, is het halen van tabaksartikelen door jeugdigen palatselijk geregeld. Wat Leiden betreft geldt niet het verbod om tabaksartikelen te halen voor personen beneden 16 jaar. In Leiden geldt wel de bepaling, dat personen beneden 14 jaar strafbaar zijn, wanneer zij op de openbare weg aangetroffen worden met tabaksarti kelen. Deze bepaling wordt echter nogal soepel toegepast, met dien ver stande, dat een kind, d'at tabaksar tikelen haalt, die kennelijk voor een ander zijn vader, broer etc. be stend zijn, geen moeilijkheden zul len ondervinden. De politie is echter gerechtigd om kinderen beneden 14 jaar, die zelf op de openbare weg tabaksartikelen gebruiken, te bekeu ren. In andere gemeenten bestaan ook bepalingen, waardoor de winke lier strafbaar gesteld kan worden, die aan jeugdigen tabaksartikelen verkoopt, welke kennelijk voor eigen gebruik bestemd zijn. Vraag: B. S. te O. In de Inkom- Antwoord: U kunt dit euvel be strijden met een nicotine-oplossrng. Verkrijgbaar in de handel. Vraag J. T. Mijn echtgenote was voor haar huwelijk in het bezit van een rentekaart en na haar huwelijk heeft ze zelf doorgeplakt. Heeft het in verband met de nieuwe ouder- domsverzekering voordeel om te blij ven doorplakken? Antwoord: De bepalingen der In een watje met tetra. Wrijven van buitenrand vlek naar binnen. Het watje niet te nat maken, want dan krijgt u nog meer kringen. De wer king zo nodig herhalen, maar niet voordat de eerste bewerking goed droog is. Liefst buiten of voor een open raam wegens mogelijkheid tot bedwelmen. Vraag J. B. Zes pensiongasten, die voor veertien dagen besproken validiteitswet worden althans voor- j hadden, zijn 5 dagen bij mij geweest, lopig, ongewijzigd gehandhaafd, zo- Toen ik met mijn vrouw enige uren dat blijven doorplakken zeer zeker j afwezig was voor het bijwonen van is aan te bevelen. het huwelijk van mijn dochter, zijn j zü met de noorderzon vertrokken Vraag mevr. P. Mijn dochtermet achterlating van een brief waar- wordt 30 Juli a.s. 14 jaar. Ze heeft 8 J in ze schreven, dat het onmogelijk achtereenvolgende leerjaren gehad, j was 0m hier langer te blijven en dat Nu wil ik haar naar de modevak- j geld volgt per post en wel voor 5 da- school doen en 's middags i-n de J gen jn plaats van voor 14 dagen. Dit huishouding. Is dit toegestaan? j is vuor mij een grote schadepost. Is Antwoord: Ja, dit is geoorloofd. daar vergoeding voor te krijgen. Ik heb adres zwart op wit. Vraag S. F. In mijn groene re genjas heb ik witte cellulosevlekken gekregen. Hoe kan ik die verwijde ren? Antwoord:.De vlek aansmeren met zeep, hierop wat terpentijn, liever terpentine druppelen. De stof op de vlek daarna dubbel vouwen en goed tussen de vingers heen en weer wrij ven. Zonodig hei'halen. Tenslotte na spoelen met schoon water. Vraag C. B. Hoe kan ik bruine alg in een tropisch aquarium afdoen de bestrijden? Antwoord: Hierop hebben wij maar één afdoend antwoord. Geef een gro te schoonmaakbeurt. Ruim de hele boel ook de bodemlaag dus maar radicaal op. Maak ruiten en aquarium met hete soda schoon en begin moedig van voren af aan- De planten, die u niet gemakkelijk weer kunt krijgen, zijn (misschien) nog te redden, door ze in donker des noods ook nog met behulp van kik kerlarven te ontalgen en ze daar na een tijd lang in quarantaine te houden. Betrek nieuwe planten van een erkende aquariumhandel. Vraag H. N. Moet ik mijn ango rakonijn laten scheren in verband met de zomer? Waar kan ik dat laten doen en waar kan ik de wol, als die waarde heeft, laten verwerken? Antwoord: Een angorakonijn wordt elk voor- en najaar geknipt of ge- stenbelasting 1953 is mijn bruto in- plukt (dit laatste is in ons land niet komaten vastgesteld op ƒ4.835.i gebruikelijk). Is uw konijn van goe- De belasting daarop bedraagt ƒ588 (gehuwd zonder kinderen) Klopt dat? Anwoord: Volgens de tabel zou uw belasting 506.moeten bedra gen. Het verschil kunnen wij niet verklaren. Informeert u eens bij de inspectie der belastingen. Vraag. A. v. B. H. te L. Mijn zoon verdient per week netto 60. en zijn vrouw verdient er op een kantoor ƒ20 bij. Wat moeten zij aan komstenbelasting betalen (2 min der jarige kinderen). Antwoord: De inkomstenbelasting berekent over 80 per week be draagt 173.Daarvan wordt de reeds betaalde loonbelasting afge trokken. Ons ontbreken de gegevens om preciese cijfers te geven, zodat het genoemde bedrag iets kan schommelen. Vraag: P. S. te L. Is het verplicht, als je naar de dokter bent geweest, om een uur door te betalen? Of staat daar geen uur voor? Antwoord: In 't algemeen is het antwoord daarop niet te geven. Dat hangt er van af, in welke dienstbe trekking u bent. In vele gevallen gaat het loon gewoon door. Vraag v. d. B. Ik ben vertegen woordiger en geniet naast mijn sa laris en provisie een vast maande lijks bedrag voor reis- en verblijf kosten. Neem ik nu vacantie, dan krijg ik geen vacantietoeslag, maar wordt ook de reiskostenvergoeding verminderd met een evenredig deel der genoten vacantiedagen. Is dat niet erg schriel berekend? Antwoord: U werkt niet aonder C A.O.-verband en er bestaat voor u helaas geen bindende loonregeling. Tenzij in een overeenkomst anders is bepaald, kunt u natuurlijk geen recht doen gelden op onkostenvergoeding tijdens de dagen, waarop u niet werkt voor uw werkgever en in dit geval kunt u ook geen recht doen gelden op vacantietoeslag. Bij de arbeidsinspectie in uw dis trict kan men u aan de hand van door u te 'verstrekken gegevens volledig inlichten. Bent u aangesloten bij een bond, dan kan men u hier inlichten. Vraag mevr. B. De bladeren van mijn rozenboom zitten onder de luis. Hoe kan ik deze vernietigen? Antwoord: Ziet u eerst die 5 dagen binnen te krijgen, dan hebt u ten minste dat geld binnen. Verder raden wij u aan deze personen aan te schrijven, dat u deze betaling be schouwt als een gedeeltelijke beta ling en verzoekt u het restant alsnog te willen overmaken binnen een door u te stellen termijn, b.v. 8 dagen. Bij niet voldoen hieraan zult u de zaak in handeri geven van een deurwaar der. Als u de desbetreffende stukken dan in handen geeft van een kanton- gerechtsdeurwaarder zal deze wel weten, wat hij moet doen. Het blijft echter moeilijk om het geld binnen te krijgen. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402 M, 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws. 8.30 Gram. 8.45 voor de vrouw. 9.10 voor de kind. 9.25 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 voor de kleuters. VPRO: 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Kamermuziek. 10.40 Gram. 11.40 Voor de jeugd, de kwaliteit dan heeft de wol hoge AVRO. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land waarde; last van de warmte door die, en uied. 12.35 Sport en progn. wollen vacht heeft uw konijn echter' 12.50^Gram^ 13.00 Nieuws^ 13.15 Me- niet. Het beest moet wel geknipt ~e 100A A ar— worden, anders gaat de vacht klitten krijgt het beest er last van; zelfs kan dat de dood ten gevolge hebben. Dat knippen kunt u laten doen bij een hondentrimmer, maar u kunt het ook zelf verdienen. Ga dan als volgt te werk; plaatst uw konijn op een kistje, waarover een gonje lap of zak is gespannen. Het kistje moet zo groot zijn, dat het dier niet heen en weer kan lopen. Dan kamt u een scheiding over de rug van de oren tot de staart en dan kunt u met een scherpe schaar (richting staart tot kop) steeds banen afknippen, beur telings- links en rechts. Voor de buik gaat u op een stoel zitten en legt het konijn op de rug op uw schoot met de oren tussen uw knieën geklemd, houdt met de linkerhand de achter poten vast en knip dan zo de buik schoon. Voorzichtigheid is hier wel geboden. Voor de hals plaatst u het dier weer op het kistje, tilt de kop, bij de kaak vasthoudend, hoog op en bewerkt zo de borst. Het schijnt, dat de hele bewerking alleen lukt, als u het alleen doet, zonder assistentie van anderen. Veel succes! Wat de wol betreft tenslotte, stelt u zich daar voor eens in verbinding met de Wol spinnerij Louis Feitz N.V., Rozen straat, Veenendaal. Vraag G- te Z. Zit er in kersen, aardbeien en pruimen enige voe dingswaarde en hoe staat het hierbij met de vitaminensamenstelling? Antwoord: In fruit zitten veel voe dingsstoffen. Het bevat niet alleen vitaminen (vooral C, maar ook A en B), doch ook mineralen, waarvan de belangrijkste voor ons zijn calcium, fosfor en ijzer. Het vitaminegehalte in het jonge fruit is het grootst; in de loop van de winter gaat het aan merkelijk achteruit en in het voor jaar (van overjarige vruchten, aard appelen en groenten) is het vitami negehalte van weinig betekenis meer. Vraag mevr. V. A. te M.Ik kreeg vetvlekken in mijn gabardi-ne regen jas. Wat kan ik er aan doen om de vlekken met de kringen te verwijde ren? Antwoord: Probeert u het eens met dedeling. of gram. 13.20 Amus. muz. 13.55 Koersen. 14.00 Strijkkwartet. (14.3014.50 voordr.) 15.15 Gevar. progr. v. d. mill. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Muz. caus. 17.1 Gram. 17.40 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Strijkork. 18.45 „Klaar voor 't Gouden Jaar'', caus. 19.00 Lichte muz. 19.2 Rep. V.P.R.O.: 19.30 „Op huisbezoek", caus. 19.45 „Op bezoek bij anderen", caus. 20.00 Ber. 20.05 Nieuws. 20.15 Voordr. en muziek. 20.30 Caus. over de Ver. Naties. 20.40 „Vrijzinnig Protestan tisme in een wereld van angst", caus. VARA: 21.00 Lichte muz. 21.30 Buitenl. weekoverz. 21.45 Holland Festival. 1955: Concertgebouwork. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avond wij ding. VARA: 23.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvr. 10.00 Gram. 10.30 Amus. muz. 11.00 Voor de zieken 11.40 Kamerork, 12.00 An gelus. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuin'b. meded. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Zang en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metro- pole-ork. 14.40 Gram. 15.00 Dansmuz. (tussen 15.30 en 17.30 Tour de France; 15 25 Gram. 16 00 Voor d? zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17 15 Kinderkoor. 17 40 Koersen. 17.45 Gram. 17.50 Mil ork. 18.30 En nu mijn geval. 18.45 Gram. 18.50 Tour de France. 19.00 Nieuws 19.10 Re- geringsuitz.: Verklaring en toelich ting, waarin opgenomen: 1. Het ont werp voor een definitieve ouder domsvoorziening. 2. Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 19.30 Avondgebed en lit. kal 19.45 Verz. pogr. 20.30 Tour de France. 20.40 Act. 20.55 Gram. 21.00 „Levend land", klankb. 21.30 Wie 't weet mag 't zeggen. 22.00 Orgelconc. 22.15 Strijkork. 22 25 Reisbeschrijving. 22.40 Lichte muz. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuz. 23.3524.00 Gram. ZONDER VREES door NELLY GRAF 38) „Thurman, het licht is aan! Denk je „Draai het vlug uit", zei Thurman, terwijl hij in de kamer keek. „Er is niemand hier. Nu...." hij draaide het licht uit, „neem je zaklantaarn. Ik zal een oogje in het zeil houden". „Thurman, weet je zeker, dat alles in orde is?" „Houd je mond en haast je'. De straal van Stella's zaklantaarn flitste door de kamer. „Dat pakje.fluisterde Thurman in spanning. „Hot ligt nog op dezelfde plaats waar ik het heb gelaten. Na al je angst", fluisterde Stella. „Ik geloof nog altijd, dat we tot na tien uur hadden moeten wachten". „Haast je, Stella". Thurman's stem klonk nu helemaal niet vervelend. Er lag intense spanning in, zenuw achtigheid. „Neem dat pakje. Pak het opnieuw in. Verschillende lagen papier er omheen". „Het touwtje. „Hier.... laat me helpen. Ik heb nooit geweten, dat je zo langzaam was!" Vannie vroeg zich af of zij het kloppen van het hart konden horen. De adem stokte haar in de keel. Wat- in 's hemelnaam gingen Stella en Thurman doen? Over welk pakje had den zij het? Als zij naar de safe gin gen, waarin de tekening van de Zee meeuw lag, zou zij hen tegen houden, zelfs al zouden zij haar doden. „Daar. Laten we nu maken dat we weg komen. Ik heb de motor aan laten staan", zei Thurman. „Ik zal het licht niet meer aan draaien", fluisterde Stella. „De por tier is waarschijnlijk vei'geten, dat hij het heeft laten branden". „Ssssst! We zullen praten wanneer we buiten zijn". Toen hun voetstappen in de hal weerklonken greep Vannie haar pakje en rende hen achterna. Dan bleef ze staan. Zij hoorde Chuck fluiten. Hij moest hebben besloten haar vroeger te komen halen. En zij had de teke ningen bij zich, Chuck mocht het niet weten! Hij zou het adres zien en be- grijpen wat zij van plan was te doenjuist nu hij zo anders had geleken ofschoon hij haar even veel maar niet meer mocht lijden dan Nerine. Verdraaid nog toe! Zij behoorde Stella en Thurman te volgen. Zij had den Chuck ook gehoord en snelden door een hal om een zijdeur te be reiken. Wat zou zij doen? Chuck zou iedere minuut om die hoek kunnen komen en het eerste wat hij zou op merken zou haar pakje zijn. Er was een lange overdekte doorgang, welke naar de hangars leidde. Zij rende er doorheen. Zij moest „Deedums" verbergen. Zij keek rond. Geen plaats om iets te verbergen! Maar juist aan de andere kant van die draaiende deuren bevonden zich vliegtuigen. er waren er veel. Zij snelde door de deur en telde de machineseen, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven. Van nie rukte de deur van de postafdeling open en schoof het pakje naar binnen. Dan snelde zij terug om eensklaps te blijven staan, verrast door het tafe reel van het kantoor van haar vader Chuck trachtte zich los te rukken uit de greep van twee grote kerels. „Ik ben hier gekomen voor een ontmoeting met Miss van Hutten en wilde juist in het kantoor van haar vader gaan kijken. Je hebt niet het recht om mij vast te houden. „Wij hebben opdracht iedereen op te sluiten, die gesnapt wordt terwijl hij hier aan het rondsnuffelen is", antwoordde een van de detectiven. „Maar ik was niet aan het rond snuffelen", raasde Chuck. „Dat klopt niet met hetgeen Mrs. Warton rapporteerde. Wij hebben haar een minuut geleden buiten ont moet. Zij heeft gezegd, dat ze jou naar het kantoor van haar vader zag gaan". „Ik was zelfs niet binnen", riep Chuck verontwaardigd uit. „Nee, dat was hy niet", zei Vannie, plotseling naar voren komend. „Hij had een afspraak met mij. Daarom kwam hij hier". „Waar was jij toen hij voor het eerst binnen kwam?", vroeg een van de mannen strijdlustig. „Ikikstamelde Vannie, „ik had hoofdpijn. Ik ben een mi nuutje naar buiten gegaan om wat frisse lucht te scheppen". „Hmm", mompelde de man. „Wel, je zou er beter aan doen naar huis te gaan. Wij zullen in elk geval deze vogel vannacht opsluiten. Zo luiden onze instructies en „Zeker zul je hem opsluiten", zei een krachtige stem kort en bondig. Alice Herstrom in een lange don kere mantel en met een donkere breedgerande hoed op sprong uit een zwak verlichte doorgang te voor schijn. „Alice", riep Vannie, „Je kunt dat niet menen". „Zeker meen ik dat. Hij werd be trapt toen hij bij het kantoor van je vader rondneusde". Zij wendde zich tot de twee mannen. „Maar allereerst onderzoek hem. Ik wil, dat je er zeker van bent, dat hij geen pakjes bij zich heeft". Een beetje schaapachtig zochten zij de zakken van Chuck af. Plotseling vroeg een van hen: „Wat doe jij hier?" „Ik ben de dienstbode van Miss van Hutten. Zij heeft getelefoneerd, dat zij niet goed was en ik ben hier gekomen om haar te bewegen naar huis te gaan". „Alice", riep Vannie uit. „Je behoorde ons ook te visiteren", ging Alice verder. Terwijl zij haar donkere mantel als scherm gebruikte toen zij hem afdeed stak zij haar voet achteruit.en gaf Vannie een stevige trap. Dan schudde zij haar mantel en slingerde hem naar de detective, zette haar hoed af en trok Vannie's jasje uit. „We kunnen nu beter gaan", Alice nam hoed en mantel van de grond op, waar de detective ze had laten vallen. Zij gaf Chuck een veelbeteke nende blik. „Ik zou je aanraden dat verdacht sujet op te sluiten en een wacht voor zijn deur tc plaatsen". „Maar, Chuck.... Alice...." ver weerde Vannie. Alice trok haar bij de arm. „Kom mee". Vannie merkte op, dat de ogen van Chuck danste toen hij-zei: „Je doet er goed aan met je dienst bode mee te gaan, Pepco. Als ik iemand had, die mij zo toegewijd was, zou ik nooit deze weg der misdaad hebben betreden". Alice zette Vannie stevig buiten de deur. „Alice, hoe kon je zo doen? Waar om heb je dat gedaan?", jammerde Vannie toen Alice haar in een taxi duwde, die stond te wachten alsof ze .uit een toverhoed was te voorschijn gekomen. ordt vervolgd

Leidse Courant | 1955 | | pagina 15