Sovjct-Unlc wenst herenigd Duitsland (met St. Juttemis) Hitte eiste reeds meer dan 150 doden MOSKOU Voorlopig rekening houden met bestaande verdeling Systeem van collectieve veilig heid opnieuw op de proppen Afwachten in Argentinië Ruth Ellis terechtgesteld Eerlijk en rechtvaardig Nieuw-Guinea weer voor V.N. Weinig verandering WOENSDAG 13 JULI 1955 46ste JAARGANG No. 13548 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. opent propagande-veldslag oan Genève KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Twee officieren door prins Bernard tot ridder geslagen De Sowjetunie blijft hereniging van Duitsland nastreven, maar gevoelt voorlopig niet voor het zogenaamde plan-Eden. Gisteravond heeft Radio- Moskou een verklaring omgeroepen, waarin werd gezegd dat de Britse en Amerikaanse staatslieden, die onlangs hebben gezegd, dat de Sowjetunie geen belangstelling meer zou hebben voor de hereniging van Duitsland, ongelijk hebben. De mening, dat de Sowjetunie zich bedreigd zou kunnen gevoelen door een herenigd Duitsland, is niet juist. In de jongste oorlog heeft de Sowjetunie bewezen dat zij geheel alleen een Duitsland kon ver slaan, dat de beschikking had over alle hulpbronnen van Europa. Hedeh ten dage is de Sowjetunie heel wat sterker dan toen en zij heeft dus veel minder redenen om Duitsland te vrezen. een dergelijke ontwikkeling in West- Duitsland te voorkomen. Men zal niet kunnen ontkennen dat deze vraag ver uitgaat boven de kwestie van het regelen van ver kiezingen. Na daarmee te kennnen te hebben gegeven dat het plan van minister Eden voorlopig niet in aanmerking komt in de ogen van het Kremlin, zegt de verklaring verder dat geen land een moderne oorlog zal kunnen overleven zonder enorme verliezen en schade te moeten lijden. Maar nie mand kan er aan twijfelen dat het juist Duitsland zal zijn, dat de groot ste schade zal lijden omdat het in het centrum zou liggen van de militaire operaties. PLAN-EDEN AFGEWEZEN. Er is gezegd, aldus de uitzending, van Radio-Moskou, dat het voor het het herstellen van de eenheid van Duitsland voldoende zou zijn, wan neer men het eens werd over een methode om verkiezingen in Duits land te houden. In dit verband werd het zogenaamde plan-Eden naar vo ren gebracht op de Berlijnse confe rentie. Maar nu de accoorden van Parijs van kracht zijn geworden is de toe stand geheel veranderd, zo wordt in het Russische betoog gezegd en van beslissend belang is nu de vraag of West-Duitsland een militaristische staat zal worden, deel uitmakend van een militaire groepering, of dat er stappen zullen worden genomen om Geleidelijke ontspanning. Wanneer het nu onder deze om standigheden niet mogelijk is, onmid dellijk overeenstemming te bereiken over de hereniging van Duitsland, op basis althans van democratische be ginselen, dan moet de oplossing van hel Duitse vraagstuk maar worden verkregen door het stap voor stap verminderen van de internationale spanning. WAARSCHUWING NEGEN GELEERDEN van wereld' faam hebben dezer dagen een beroep gedaan op de mensheid en haar gewaarschuwd, dat zij bezig is zelfmoord te plegen als zij voortgaat met het gebruik van waterstofbom- men. De verklaring is mede-ondertekend door Einstein. Zowel door de klank van de namen der ondertekenaars (zeven van hen zijn Nobel-prijswinnaars) als door het onderwerp waarover het gaat, is deze verklaring van grote politieke betekenis; men kan er niet stilzwij-1 In Vaticaanse kringen wijst men gend. en met een schouderophalen er op, dat nog steeds de excommum- aan voorbij gaan. catie. die de aanstichters en de Zij is uitgekomen aan de voor- medeplichtigen van de Argentijnse avond van de conferentie van Genè- kerkvervolging getroffen heeft, van ve, waar de vier kopstukken der we-1 kracht is. Zij kan slechts herroepen reldpolitiek bijeen zullen ko- 0 men om „op het hoogste ni veau" de wereldproblemen te bespreken. Wanneer de verklaring der geleer den een steentje bij zou dragen om alle partijen te doordringen van de noodzaak, om wat er ook moge gebeuren nooit meer z'n toevlucht worden op grond van de bijzondere bepalingen, welke in het Canonnieke Recht zijn voorzien. In dit geval is zij' aan de Paus voorbehouden. Berichten volgens welke mgr. Sa- more, secretaris van de Congregatie van Buitengewoon Kerkelijke Zaken, na het internationale Eucharistische te nemen tot °?rloSfSew<6<^^d^ Congres in Rio de Janeiro zich naar J~ A nnrnmanerc Buenos Aires zal begeven tot het voeren van onderhandelingen, zijn van iedere grond ontbloot. Tot op dit ogenblik zijn geen aanduidingen voor dergelijke onderhandelingen aanwe- HERHALING RUSSISCH VOORSTEL. Daarna volgt in de Russische ver klaring een herhaling van het voor stel voor een Europees systeem van collectieve veiligheid waaraan alle landen zouden kunnen deelnemen, ongeacht hun sociaal of politiek sys teem. Een herenigd Duitsland zou dan te zijner tijd zijn plaats in dat stelsel kunnen krijgen. Voorlopig zouden de „Oostduitse democratische volksrepu bliek" en de federale republiek West- Duitsland, wier toenadering essen tieel is voor de spoedige totstandko ming van de Duitse eenheid, er afzon derlijk lid van kunnen worden. Daarna wordt de stelling gepo neerd dat het Westen er op uit is, niet alleen West-Duitsland, maar geheel Duitsland onder te brengen in het Westelijke militaire blok. En de'Rus sen stellen de vraag hoe de Weste lijke mogendheden het zouden vin den, wanneer de Russische regering de hereniging van Duitsland afhan kelijk zou stellen van de toetreding van dat herenigd Duitsland tot by voorbeeld het pact van Warschau. TWEE MINUTEN STILTE. In West-Berlijn zal op 18 Juli ter gelegenheid van het begin van de Ge- neefse conferentie twee minuten stilte j in acht genomen worden. Burgemeester dr. S.uhr en de voor zitter van het stedelijk parlement Brandt, hebben de bevolking van West-Berlijn Dinsdag verzocht twee minuten lang het verkeer stop te zetten en het werk neer te leggen „opdat ons zwijgen meer moge spre ken dan woorden en proclamaties". Ruth Ellis, de voormalige manne quin en moeder van twee kinderen die haar minnaar, de coureur David Blakely, heeft vermoord, is vanmor gen op de binnenplaats van de Hol- lowaygevangenis door middel van de strop terechtgesteld. Protesten van kranten, leden van het parlement en andere - bekende figuren uit het openbare leven en een stroom van petities en telegrammen hebben het leven van de 28-jarige Ruth Ellis niet kunnen redden. Zij heeft gisteravond in een laatste onderhoud met haar advocaat de naam genoemd van een man, die naar zij verklaarde haar de geladen revol ver heeft gegeven waarmee zij de 25-jarige Blakely doodschoot. De secretaris van de Engelse ver eniging voor de hervorming van het strafrecht, Hugh Klare, heeft van morgen in een verklaring de hoop uit gesproken, dat de zaak-Ellis, die schijnbaar zoveel beroering heeft ge wekt onder het publiek en een stro ming heeft doen ontstaan voor af schaffing van de doodstraf, de rege ring zal bewegen, thans de zaak op- i nieuw te bezien. Gistermorgen heeft Z.K.H. Prins Bernhard in de Frederikkazerne te Vught twee officieren tot Ridder in de Militaire Willemsorde geslagen. De foto toont het moment, waarop de Prins kapitein Ulrici uit Bussum tot ridder slaat; naast hem staat kapitein T. E. Spier, uit Den Haag, die daarna tot ridder werd geslagen. Branden en overstromingen Sinds het begin van het weekeinde zijn in Westeuropese laqden 158 per sonen om het leven gekomen door verdrinking, zonnesteek of bliksem inslag. In de Spaanse provincie Valladolid heeft zware storm een grote hoeveel heid van de graanoogst vernield. De schade wordt op ongeveer 20.000.000 pesetas geraamd. Er heerst grote ver slagenheid onder de bewoners van de getroffen streek. Parijs en omstreken zijn gisteren geteisterd door hevige onweders. Op vele plaatsen is de bliksem ingesla gen, waardoor het begin vani brand ontstofid. De brandweer kreeg in het geheel meer dan 800 verzoeken om hulp. Drie landbouwers zijn door de bliksem getroffen. In Savoy e zijn twee boerderijen door brand verwoest. Bij Dijon ont stonden branden, waarbij gedeelten van de 'oogst verloren gingen en in Bordeaux had de wijnoogst te lijden. In La Rochelle raakten enkele wijken overstroomd en in het centrum van Frankrijk was het telefoonnet enige uren defect. Overstromingen worden ook uit andere delen van het land ge meld. In Noorwegen doet de warmte de sneeuwsmelten, waardoor overstro mingen ontstaan. In de hittegolf zijn de afgelopen acht dagen vijftien per sonen ten gevolge van zonnesteek overleden. Drie personen zijn bij Langzaam maar zeker wordt het Noordzeekanaal ondergraven de toepassing van alle atoomwapens overbodig te maken in dat geval zou men de „negen" dankbaar kunnen zijn voor hun tijdige waarschuwing. Wij vrezen echter, dat de politieke vrucht van de verklaring voorname lijk geplukt zal worden door de Sov jet-Unie, in wier belang het is, dat d'e waterstofbom als strijdmiddel wordt afgeschaft. De situatie kan immers vergeleken worden met twee mannen, waarvan de één sterker is in lichaamskracht dan de ander. De zwakste heeft ech ter een mes bij zich, waarmee hij de sterke in bedwang kan houden. Deze roept: „Gooi weg dat mes, het is ge vaarlijk; je zult je er mee snijden". O wee, als die man beangst wordt en het mes inderdaad weggooit. Maar is zo'n waterstofbom dan niet gevaarlijk, ook voor degenen die er gebruik van maken? Is het dan niet waar, dat de mensheid door de ont ketening van radio-actieve krachten zozeer wordt aangetast, dat zij in weinig generaties geheel zal zijn ver dwenen? Is dit afweermiddel tegen aggressie niet erger dan de kwaal zelf? Misschien. Wij zijn dankbaar voor de waar schuwing en zullen haar niet in de wind slaan. Men zal ongetwijfeld en dat gebeurt feitelijk ook reeds nauwgezet onderzoeken, of de on dertekenaars van de verklaring ge lijk hebben en pas daarna zullen wij ons hebben te beraden over een ver dere houding. Voorlopig is er voor de mensheid nog geen enkele reden tot paniek, want het is, ondanks alle verklarin gen van Einstein, die het ook niet weten kan, nog een open vraag, of de uitwerking der waterstofbom-ont ploffingen inderdaad zulke funeste gevolgen moeten hebben als men zegt. Er zijn vóór de proeven met atoombommen in de Stille Oceaan wel meer geleerden geweest, die van de kettingreactie infernale gevolgen voorspeld hebben, welk» evenwel j Een overzichtsfoto van de tuinnelbouw in Velsen: links de spoorwegtufmel; rechts de beide verkeerstunnels niet hebben plaats gevonden. Niet i met daartussen de gang, waarin het luchtverversingssysteem eejn plaats zal vinden. Achteraan, bij het einde van iedere vrees is gegrond en niet iede- het werk de kelder waarin het koelsysteem wordt ondergebracht. De tunnels zijn reeds gelegd tot het eilandje re professorale uitspraak is juist. in het Noordzeekanaal; het tweede deel wordt vanaf de overzijde richting Beverwijk gelegd. verkeersongelukken omgekomen, naar de politie zegt ten gevolge van versuffing. In het kanaal trad ten gevolge van de warmte nevelvorming op, waar door verscheidene schepen opgehou den werden en ook de vlieghaven Shannon kon wegens de mist niet ge bruikt worden. In Tokio heeft men tengevolge van een weinig regenachtige regentijd en de heersende hitte een tekort aan water. In Amerika heerst aangenaam zo merweer. De Indonesische ambassade in Washington heeft Dinsdag verklaard Nederland in een nota de garantie gegeven te hebben, dat de 23 Neder landers, die in Indonesië wegens on dermijnende activiteiten terecht moe ten staan, eerlijk en rechtvaardig be handeld zullen worden. Ambassadeur Moekarto Notowidigo verklaarde, dat zijn regering echter geen reden aanwezig acht, om terug te komen van haar besluit van 1 Juli volgens hetwelk een Amerikaans ad vocaat toestemming werd geweigerd de processen als waarnemer bij te wonen. Indonesië zal de kwestie westelijk Nieuw-Guinea in September weder om voorleggen aan de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties. Dit werd gisteren te Djakarta door het ministerie van buitenlandse za ken bekend gemaakt. Dit besluit is ingegeven door de resolutie, die op de conferentie van Aziatische en Afrikaanse landen" in Bandoeng werd aangenomen en waarin er bij de Nederlandse rege ring op werd aangedrongen de onder handelingen met Indonesië over Nieuw-Guinea zo spoedig mogelijk te heropenen. In de resolutie werd tevens de hoop uitgesproken, dat de Verenigde Naties beide landen zou den bijstaan bij het zoeken naar een oplossing. Het K.N.M.I. deelt mede: Maandagmiddag ontstond boven Frankrijk een kleine storing, die zich sindsdien langzaam naar het Noor den verplaatste en gisteren boven Ne derland was aangekomen, waar ze zich nu nog bevindt. Het gevolg was, dat de onweersactiviteit in ons land zowel gisteren overdag als de afgelo pen nacht sterk toenam. Wel kwamen lang niet overal in het land onweers buien voor, maar waar ze vielen, •brachten ze dikwijls een flinke hoe veelheid regen. Van de Nederlandse waarnemings stations meldde tot nu toe Gilzerijen de meeste neerslag (17 mm), Eelde en Leeuwarden hadden elk 12 mm. Tengevolge van de grote vochtig heid van de lucht ontstond de afge lopen nacht op verscheidene plaat sen mist. Bovendien dreven met de naar Noordwest gedraaide wind in Zeeland en Zuid Holland mist en lage wolken van zee uit binnen. De luchtdrukverschillen zijn thans in geheel Europg uitermate klein. De warme lucht, die overal op het con tinent aanwezig is, ligt dan ook vrij wel stil, zodat het zomerweer voort duurt. Voor Nederland moet evenwel een klein voorbehoud worden gemaakt. Het is te verwachten, dat de zwakke wind morgen overwegend uit zee zal gaan waaien. Aangezien op de Noord zee thans veel mist en lage wolken worden aangetroffen, moet in toe nemende mate met het binnenkomen van deze zon verdrijvers rekening worden gehouden. In de Noordelijke provincies zal het daarom morgen waarschijnlijk wat minder warm zijn dan vandaag. Onweersbuien zullen nog niet geheel tot het verleden behoren. De kans hierop is vanavond het grootst. S (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VERANDERLIJKE %i BEWOLKING, Veranderlijke bewolking met S in de nanacht en ochtend plaat- selijk mist. Vooral aanvankelijk nog enige regen- of onweers- buien. Weinig wind. Over het al- gemeen weinig verandering in temperatuur. 14 Juli zon op 4.37, onder 20.57; maan op onder 15.46. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 14 Juli v.m. 9.30; n.m. 22. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. temp. OSLO licht bew. 31 C. KOPENHAGEN onbebolkt 24 AMSTERDAM half bew. 26 LONDEN nevel 28 LUXEMBURG regenbui 22 PARIJS onbewolkt 28 BORDEAUX nevel 26 GRENOBLE onbewolkt 27 NICE licht bew. 25 GENèVE nevel 26 ZURICH geh. bew. 26 LOCARNO onbewolkt 26 BERLIJN nevel 28 FRANKFORT mist 27 MüNCHEN geheel bew. 25 WENEN licht bew. 27 INNSBRUCK licht bew. 24 ROME nevel 30 AJACCIO onbewolkt 30 Korreltje Wie in één jaar rijkdom wil van gen, wordt voor de helft van 't jaar gehangen.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1