lel lokkende Uranium-zitters brachten geld in 't laadje Als het warm is langs de stranden Splitsing in de Duitse Vluchtelingenpartij Nijmeegs Philips-bedrijf werd gisteren ingezegend Vrouw wilde geen gratie Er zijn weer .volksvijanden' in Hongarije Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 12 JULI 1955 46ste JAARGANG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j (WATER Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p. mnd., f6.40 p. kwart. Franco p. p. f6.80. - Advertenties: 15 ct p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Vreedzame atoom-energie Jesse Reese, een keuterboer uit Texas, is de eerste landbouwer die „atoomenergie" heeft kunnen aan wenden voor 'n vreedzaam doel. Twee jaar geleden ontdekte Reese dat een van zijn akkers uraniumhou dend is, maar niet zo rijk, dat aan een lonende ontginning viel te denken. De boer dacht hier dan ook nauwe lijks meer aan toen in September van het vorige jaar een oude man hem toestemming verzocht op zijn akker te mogen zitten. De man leed aan rheumatiek en verklaarde later, dat de uitstralingen van het uranium hem goed deden. Langzamerhand werd de akker van Reese wijd en zijd bekend. Om zich van zijn lastige bezoekers te ontdoen, eiste de boer 1 dollar per uur voor het recht op zijn akker te mogen zit ten. Maar deze maatregel had een andere uitwerking dan Reese had ge dacht. Het duurde niet lang of hon- Parlement met een lam handje De oppositiepartijen hebben Maan dag de zitting van het Indonesische parlement opnieuw geboycott, waar door voor de vierde maal de stem ming over de ratificatie van de op heffing der Nederlands-Indonesische Unie niet door kon gaan. De voorzit ter wachtte na de opening een uur, doch toen waren slechts 102 afge vaardigden aanwezig, dertien minder dan het vereiste quorum. De opposi tie heeft zich voorgenomen met de ze boycott door te gaan. De parlementaire leiders hebben besloten deze week geen verdere ver- gaderingen te houden om te trachten een agenda voor de volgende week samen te stellen. De motie van wan trouwen tegen de minister van De fensie zou ook Maandag aan de orde komen, maar de oppositie zette de boycott volledig door. Tenzij de regering er in slaagt de oppositie op de een of andere manier te slim af te zijn, lijkt de kans dat de ratificatie van de opheffing van het Uniestatuut nog voor de algeme ne verkiezingen zal plaats vinden, gering. Noodweer trof Parijs Gisteravond heeft boven Parijs en omgeving een hevig onweer gewoed ^ls gevolg waarvan twee personen om iet leven kwamen, vier personen wer den gewond en op vele plaatsen werd schade aangericht. De brandweer werd 800 keer gewaarschuwd. Hon derden souterrains liepen onder. Een motorrijder werd zwaar gewond toen zijn motor, door de bliksem getrof fen, in brand vloog. derden lijders aan rheumatiek meld den zich bij hem om een „uranium- behandeling" te ondergaan. Reese heeft toen van de nood een deugd ge maakt en zijn vee verkocht om zich aan het beheer van zijn aanzienlijk gestegen inkomsten te kunnen wij den. Een woordvoerder van de Ameri kaanse commissie voor de kernener gie heeft verklaard, dat de „zitters" op de akker van Reese hier geen baat bij zullen hebben, maar er evenmin nadelige gevolgen van zullen onder vinden. Australië Waardeert Nederlands emigrant zij spreken Engels De Nederlandse immigranten in Australië slaan daar over het alge,- meen een goed figuur, onder meer omdat zij gemakkelijk en goed En gels leren, aldus de heer C. J. Austin, een lid van de Australische advies raad voor de immigratie, die een kort bezoek aan Nederland heeft ge bracht. De heer Austin is van mening, dat de Nederlander in Australië de nood zaak inziet het Engels goed te be heersen. Het werk, dat door Neder landse organisaties wordt gedaan om aanstaande emigranten naar Austra lië tevoren Engels te leren wordt door de heer Austin hoog aangesia- 'gen; het resultaat ervan is in Austra lië goed merkbaar. De heer Austin heeft verder ver klaard, dat de Nederlandse trek naar Australië altijd goed zou floreren, omdat de Nederlander in Australië zeer op prijs wordt gesteld. Min. Zijlstra hees de vlag Het nieuwe Philips-bedrijf te Nij megen, waar zogenaamde transisters worden gemaakt, is vandaag officieel in gebruik genomen. Nadat de De ken van Nijmegen, drs C. J. E. N. van Dijck, het bedrijf had ingezegend en ds Boesman een toespraak had ge houden via de bedrijfsomroepinstal- latie, verzamelden zich de genodig de gasten in de Germanium-hal, waar verschillende autoriteiten het woord voerden, onder wie de burgemeester van Nijmegen en minister Zijlstra. De laatste hees na zijn toespraak op het middenterrein van de fabriek de Nederlandse vlag, daarmee het nieuwe bedrijf officieel in gebruik stellend. GEMEENT TUBBERGEN KOOPT GEBOORTEHUIS VAN DR. SCHAEPMAN. De gemeenteraad van Tubbergen heeft het voorstel van B. en W. goed gekeurd om het geboortehuis Van Dr. Schaepman „De Eeschhof" aan te ko pen voor een bedrag van 55.000, „De Eeschhof" was het eigendom van de Dr. Schaepmanstichting die het plan had om in het historische ge bouw een school voor debielen-oplei ding te vestigen. Deze plannen kon den wegens het gebrek aan geldmid delen niet doorgaan. De definitieve bestemming van het thans leegstaan de gebouw is nog niet vastgesteld. 'Het ligt in de bedoeling om er de gemeentelijke diensten van Tubber gen in onder te brengen. HOE wordt weer z (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). S IETS.MINDER WARM. Aanvankelijk nog enkele on- weersbuien en in de nanacht S plaatselijk mist. Veranderlijke bewolking met vooral morgen- ochtend zonnige perioden. i Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen West en Noord. Over het algemeen iets minder 13 Juli zon op 4.36, onder 20.58; maan op 23.52, onder 14.25. Hoogwaterstanden Te Katwijk en Noordwijk is het op de volgende uren hoog water 13 Juli v.m. 8.30; n.m. 21. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN AMSTERDAM LONDEN LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE LOCARNO FRANKFORT BERLIJN MUNCHEN WENEN INNSBRUCK AJACCIO MALLORCA onbewolkt onbewolkt onbewolkt nevel onbewolkt zwaar bew. mist nevel zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. nevel onbewolkt half bewolkt mist nevel onbewolkt onbewolkt 29 C. 29 24 30 24 23 25 23 28 28 28 30 28 Korreltje De vergetelheid bewijst grotere diensten aan het hart dan het geheu gen bewijst aan het verstand. De dood loert vanuit het lokkende water Tragisch geval in Schotland Wanneer het warm is in Europa loert de dood aan de stranden. In de afgelopen dagen hebben weer tiental len personen, die verkoeling zochten, in zee, meren en rivieren de dood gevonden. Bijzonder tragisch was de verdrin king van een moeder en haar zes kin deren in Noord-Schotland. De 33-jari- ge mevrouw Isobel Mackintosh waad de bij Nairn met haar zes kleine kin deren en een nicht bij eb door de Moray Firth naar een zandbank. Toen het vloed werd, kwam ook mist opzetten. Mevrouw Mackintosh, haar zes kinderen en haar nicht verdron ken. Zij hebben Vermoedelijk in de mist de weg naar het vasteland niet kunnen vinden. sief tegen de vliegen. De Noren zijn van mening dat sneller handelen no dig is dan waartoe de deskundigen bij machte zijn. Zij hopen op regen. Maar de meteorologen voorspellen aanhoudend mooi weer. In sommige delen van Europa woedden onweersbuien. Er vielen verscheidene doden als gevolg van blikseminslag en zonnesteek. Inmiddels hebben de Donau en de zijrivieren moeite de overvloedige regenval van vorige week te verwer ken. De Donau stijgt nog steeds in de provincie Opper-Oostenrijk. In Linz en Urfahr is de rivier buiten haar oevers getreden. Verscheidene straten kwamen onder water te staan. Men verwachtte dat de rivier gisteren haar hoogste peil zou bereiken (665 cm.) en dan weer zou gaan zakken. In Hongarije dreigt gevaar voor over stromingen. Radio-Boedapest heeft waarschuwingen uitgezonden. VERBODEN LECTUUR. De Pakistaanse autoriteiten heb ben het eerste deel van de „Godde lijke Comedie" van Dante, de Hel, verboden, omdat daarin wordt ver haald, dat de profeet Mohammed in de hel verblijft en de Pakistaanse autoriteiten achten dit beledigend voor de Mohammedanen. De exem plaren van Dantes Hel die zich in Pakistaanse bibliotheken 'bevonden, zijn door de politie in beslag geno men. Tegen de Mau Mau De regering van Kenia heeft gis teren het land van 324 leden van de Mau Mau in beslag genomen. De eigenaars van de grond verkozen geen gebruik te maken van het am nestieaanbod, dat Zondagavond af liep. Volgende week, zo deelt de rege ring mee, zal het land van „nog veel meer" Mau Mau-leden worden ge- confiskeerd. In totaal hebben 959 Mau Mau- leden van de amnestie geprofiteerd. Dit is ongeveer een kwart van hun totale sterkte. Er wordt een nieuwe militaire actie tegen de onwilligen voorbereid. Vliegtuig bood redding en moest zelf ook weer gered worden Het was in Engeland zo warm dat de réchters huni witte pruiken afzet ten. In Hull en Grimsby bleven vis sers met duizenden kilo's vis zitten. In Engeland eet men gewoonlijk geen vis als het erg warm is. In Noorwegen en Zweden verlie ten toeristen de besneeuwde bergen en zochten verkoeling in bosachtige streken en aan de stranden. De zon blakerde de sneeuw in de bergen zo fel dat de temperatuur daar niet om te harden was. De Noren, die door vliegen en an dere insecten geplaagd worden in de hitte, putten weinig troost uit be richten dat gisteren Scandinavische deskundigen in Gothenburg samen kwamen om plannen te maken voor een gemeenschappelijk Noors offen- In Hongarije worden weer grote groepen „volksvijanden" van de hoofdstad Boedapest naar het platte land gedeporteerd. Er vallen deze maal nog meer slachtoffers dan bij de vorig,e acties in de lente van dit jaar. De politie heeft de laatste weken enige honderden mensen uit hun flats gezet. Velen van hen werden reeds eerder gedeporteerd, maar ves tigden zich zonder opzien weer in Boedapest, toen twee jaar geleden de zogenaamde mildere koers opgang maakte in Hongarije. De politie heeft al deze gevallen door een zorgvuldi ge controle van woon- en werkver gunningen achterhaald. Twee ministers treden af Twee van Adenauers ministers heb ben hun ontslag aangeboden. Het zijn de stichter der Vluchtelingen partij .prof. Oberlaender, de huidige voorzit ter dezer partij en Waldemar Kraft. Hun aanbod af te treden is het gevolg van een sedert lang in de boezem van deze partij bestaand conflict, dat thans definitief tot uitbarsting is ge komen. De beide ministers zijn uit de fractie van de Vluchtelingen Par tij in de Bondsdag getreden en achten het daarom noodzakelijk nu porte feuilles ter beschikking te stellen. Het conflict in de Vluchtelingen- partij smeult reeds vele maanden en heeft er reeds toe geleid, dat Kraft en Oberlaender in de Bondsdagfrac tie in een minderheidsgroep zijn ge raakt. De leiding der Bondsdagfractie is in handen van afgevaardigden ge raakt, die in het algemeen Adenauers poltiek minder welgezind zijn. Van de 27 afgevaardigden der par tij volgen veertien de nieuwe fractie leiding, terwijl dertien de beide vluch telingen-ministers trouw zijn geble ven. Het afscheiden der beide ministers van hun fractie betekent in feite een splitsing van de partij, waarbij de afgescheiden groep, naar verwacht wordt, aansluiting bij de christelijke of liberale partij zal zoeken. De splitsing der vluchtelingenpartij zal waarschijnlijk met zich brengen, dat dr. Adenauer zijn zekere twee derde meerderheid in de Bondsdag zal gaan verliezen. Voor de in uit zicht gestelde wijzigingen der grond wet, die in verband met de militaire wetgeving nodig zijn, zal de Bonds kanselier daardoor worden aangewe zen op verdere medewerking van de romp-partij, die na splitsing van de Vluchtelingenpartij is overgebleven. Ordelijk maar vastbesloten protesteert Kath. België De Britse minister van Binnenland se Zaken heeft geweigerd gratie te vragen voor Ruth Ellis, de 28-jarige mannequin die ter dood is veroor deeld omdat zij uit jalouzie haar min naar heeft doodgeschoten. Het vonnis zal Woensdagochtend door middel van de strop worden voltrokken. Sedert de eeuwwisseling zijn in En geland veertien vrouwen terechtge steld, maar slechts twee sedert het einde van de tweede wereldoorlog. Eén vergiftigde een oude dame, die zij verpleegde, om haar geld te be machtigen. De andere vermoordde haar schoondochter en verbrandde het stoffelijk overschot. Mevrouw Ellis, moeder van twee kinderen, had geweigerd zelf tegen het doodvonnis in beroep te gaan. De minister van Binnenlandse Zaken, Gwilym Lloyd George, die bij ter doodveroordelingen beslist of aan de kroon clementie zal worden ge vraagd, had petities met ongeveer 10.000 handtekeningen ten gunste van de veroordeelde ontvangen. Zijn uit spraak luidde evenwel: er zijn niet voldoende gronden aanwezig om het recht in zijn loop te stuiten. Hr. Ms. „Wakeful", een fregat van de Britse Middellandse Zeevloot, is in de haven van Malta aangekomen net als sleep een Amerikaans amphibie-reddingsvlieg'.uig, dat na een reddingsoperatie op volle zee door de bemanning werd verlaten. Na een radio-oproep om medische hulp voor een ernstig zieke aan boord van het koopvaardijschip „Las Piedras", 18 mijl ten oosten van Malta, steeg de Amerikaanse machine op van het Wheelys-vliegveld in Tripolis. Tijdens de „landing" raakte het vliegtuig evenwel beschadigd zodat de beman ning op haar beurt aan boord van het schip moest worden genomen en in Syracuse aan land werd gezet, het vliegtuig werd toen achtergelaten. Op order van de Dpperbevelhebber van de Middellandse Zee-vloot voer later de „Wakeful" naar de verlaten machine toe, bracht vlootpersoneel als runners aan boord van de vreemde sleep en koerste zo met een geringe snelheid naar Malta, waar bij aankomst op de rede deze foto werd gemaakt. Taaie processen Maandag duurde de zitting in de zaak tegen de Nederlander Schmidt in Djakarta precies zes minuten. De officier van Justitie, Scenario, deelde mede dat getuige Tomaso wegens ziekte niet aanwezig was. Wel kon een andere getuige gehoord worden doch de rechter verwierp het veranderen van de volgorde van de getuigenverhoren, omdat dit zijns in ziens verwarrend zou werken. De zitting werd nu verdaagt tot 18 Juli. Verschillende tienduizenden Rooms Katholieke Belgen hebben Zondag middag in Brussel deelgenomen aan een grootscheepse manifestatie om in het centrum van' de Belgische hoofdstad te protesteren tegen de school politiek van de regering. Deze manifestatie, waaraan werd deelgenomen door Katholieken uit alle hoeken van het Belgische land, werd georga niseerd door het Nationale Comité ter Verdediging van de Democratische Vrijheden in België. De foto geeft een algemeen overzicht van de menigte op de Place de la Bourse, op weg naar de Place de Broukere. Zoals bekend verliep de protestdemonstratie zeer ordelijk.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 1