Monsterrit door Frankrijk is hedenmorgen begonnen Discipline in de Nederlandse ploeg Nederlandse uitzending in moeilijkheden bij financiering Ned. Sharpiezeilers terug uit Engeland De Laura-rit voor de achtse maal Volgende week het rijwielfeest, dat traditie heeft gekregen De „Gymnajuventa' te Rotterdam geopend DONDERDAG 7 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Onlangs is in l'Equipe de overeen komst bekend gemaakt, ontworpen door de ploegleider van de Franse nationalen, van wie Louison Bobet de kopman is, zoals deze door Marcel Bidot, hun lei der, is voorgeschreven. Kees Pellenaars heeft zijn jongens ook in 1953 een soort gelijke overeenkomst voorgelegd, maar het vorig jaar heeft hij dat nagelaten, iets, waarover hij later veel spijt heeft gehad. Ter bevordering van de eenheid in de ploeg, van een goede teamspirit bovendien, heeft Pellenaars gistermiddag in het hotel een bespreking met zijn renners gehad. Natuurlijk werd de te volgen tactiek besproken. Het behoeft geen betoog, dat Pellenaars niet veel over zijn tactische richtlijnen tegenover de buitenwereld wilde loslaten. Hij be hoeft toch niet iedereen aan zijn ver stand te brengen, zo is hij-van oordeel, wat of hij van plan is in de eerstko mende dagen te gaan doen. Maar wel is duidelijk komen vast te staan, dat het doel, hetwelk Pellenaars zich stelt, het doel, dat door de renners volkomen wordt onderschreven, slechts bereikt kan worden door ijzeren discipline. En om deze te bereiken werden enkele voorwaarden op schrift gesteld, in een overeenkomst, welke door alle tien ren ners werd ondertekend. De inhoud van deze overeenkomst luidt: De leden van de Nederlandse wieler ploeg, deelnemende aan de Ronde van Frankrijk 1955, geven hierbij machti ging aan hun ploegleider C. Pellenaars om alle door hen. gewonnen prijzen en premies in ontvangst te nemen. Ge noemde ploegleider zal na ontvangst hiervan het geld onder de renners ver delen, naar rato van het aantal gere den etappes. De ploegleider behoudt zich het recht voor om in de verdeling van de totale som te doen delen een renner, die hem algehele voldoening heeft geschonken, zich voor de ploeg zekere verdiensten heeft verworven, maar door overmacht voor het einde van de Tour heeft moe ten opgeven. De renners verplichten zich van hun kant zich volledig te onderwerpen aan alle aanwijzingen en opdrachten van hun ploegleider en deze zo nauwgezet mogelijk op te volgen en uit te voeren. Zij beloven hierbij plechtig en uitdruk kelijk te rijden ten voordele van de ploeg, zoals dat is uitgestippeld en hun is medegedeeld door de ploegleiders. Indien zij grotelijk inbreuk mochten maken op de ploegdiscipline, dan stel len zij zich bloot aan: 1) Vermindering of uitsluiting van hun aandeel in de gewonnen prijzen en premies. 2) Uitsluiting van verdere deelneming aan de wedstrijd, waarna zij naar huis zullen moeten terugkeren. Door hun handtekening hebben alle tien renners zonder enig voorbehoud xieze overeenkomst bekrachtigd. Cijfers en nog eens cijfers De begroting van de Ronde van Frank rijk van dit jaar sluit met een bedrag van 160 millioen francs (ongeveer 1,7 millioen gulden) aan inkomsten en 170 millioen francs tl,8 millioen gulden) aan uitgaven. De renners kosten 60 millioen francs, het personeel van de Tour dat de gehele maand meegaat, vraagt 11 millioen francs en het losse personeel onderweg 31 millioen francs. De uitgaven aan ma teriaal en verdere onkosten bedragen 26 millioen francs. Aan verzekeringen heeft men een contract van 3 millioen francs afgesloten, de ordedienst vraagt 6 mil lioen francs. De post algemene onkos ten staat op de begroting genoteerd voor 33 millioen francs. En hoe komt men nu aan de inkomsten? De steden, waar het vertrek en de aankomst plaats vinden, betalen gezamenlijk 65 millioen francs. Dan zijn er nog enkele plaatsen, die gevraagd hebben om de route langs bepaalde punten te leiden. Voor het be vestigend antwoord moesten die plaat sen 5 millioen francs aanbieden. Ten slotte offeren de firma's en maatschap pijen een slordige 90 millioen francs aan reclame. Zo op het oog moet de heer Jacques Goddet toch nog ongeveer 10 millioen francs (100.000 gulden) ver lies lijden, maar men dient niet te ver geten, dat ook de oplage van zijn blad in de maand van de Tour aanzienlijk stijgt l'Equipe is bijna iedere dag uitverkocht terwijl ook het aantal pagina's advertenties tijdens de Ronde van Frankrijk nit onaanzienlijk is ver groot. Niet door Zwitserland De Zwitserse journalisten zijn boos. Het kanton Bazel—Land heeft geen toe stemming gegeven voor het passeren van de karavaan langs de normale route van Bazel-Stad, over Liesthal naar Zu rich. Nu is men gedwongen, een omweg te maken van 16 km door.... Duitsland en wel tussen Bazel en Rheinfelden. Als reden heeft men opgegeven, dat het drukke verkeer in de vacantietijd moei lijkheden zou kunnen opleveren. Alleen doet het wat vreemd aan, dat de be- stuurderen van de acht andere kantons in Zwitserland, waar de karavaan van Bazel via Zürich naar Thonon-les-Bains doortrekt, géén bezwaren hebben geuit. 34 KM HOOGTEVERSCHIL. In de etappebeschrijvingen tellen de organisatoren in de na-oorlogse jaren altijd de berg-klims in kilometers op. In 1953, toen de Nederlandse ploeg eer ste werd in het eindklassement, zaten er 24 bergen in de route, met een totaal van 24,139 kilometers klim. Het vorig jaar steeg dit cijfer zelfs lot 30.013 km en voor degenen, die reeds uitgerekend hadden, dat dit jaar het aantal kilome ters klim belangrijk was gedaald, moet het een teleurstelling zijn geweest, toen zij de officiële cijfers voor hun neus kregen. Want het totaal is berekend op 34.663 kilometers klim, een record van de laatste jaren. De 8e etappe van Tho- non-Les-Bains naar Briangon levert het grootste hoogteverschil op, n.l. op 1 me ter na, 4 km. klim. De achttiende etappe staat op de tweede plaats, want de ren ners dienen van Saint Gaudens naar Pau 3,473 km klim te overwinnen. De meest vlakke etappe is de zestiende, van Ax-les-Thermes naar Toulouse, waarin slechts 42 meter hoogteverschil is opge nomen. Maar wil men weten, wat deze 34,663 km klim nu eigenlijk betekenen? Welnu, plaatst dan 115 Eiffeltorens bo ven op elkaar. En zo'n klim moeten de renners in de Tour overwinnen. NOLTEN HERKEURD. Dr. Dumas, de nieuwe medicus van de Tour de France is een voorzichtig man. Bij enkele renners heeft hij symptomen geconstateerd van een vroe gere ziekte of van een komende onge steldheid. Toen Jan Nolten zich bij hem meldde, moest de kleine dokter het hoofd schuin omhoog houden om de Limbur ger in de ogen te kunnen zien. Want met zijn 1.90 meter wordt Nolten als de langste deelnemer van de Tour be schouwd. De geneesheer vroeg of hij soms nog last had van een oude angina, hetgeen de man uit Geleen ontkende. Voor de zekerheid liet dr. Dumas hem gisteren terug komen, waarna onze land genoot voor honderd procent fit werd verklaard. De Australiër Mockridge, die even eens gekeurd moest worden in verband met een blessure aan zijn linker knie, kreeg toestemming van de dokter om te vertrekken. En Stan Ockers, die pas om 4 uur gistermiddag arriveerde, had last van. een lichte keelontsteking, maar dr. Dumas was van oordeel, dat ook de Belg voor de eerste etappe naar Dieppe mocht vertrekken. Slechts één renner moest van de deelnemerslijst worden ge schrapt. De kleine, donkere Mirando van de Zuid-Oost ploeg had geen toe stemming gekregen van de militaire autoriteiten voor een maand extra ver lof. Hij zal nu worden vervangen door René Genin. Studentenspelen te San Sebastian Onder auspiciën van het Ned. Olym- i plsch Comité werd gistermiddag op het bureau van het NOC een bijeenkomst j gehouden met enige leden van de Ne- I derlandse Studenten Sportraad en ver tegenwoordigers van de pers, zulks in verband met de Studenten-Zomerspelen, I welke van 714 Augustus a.s in San J Sebastian worden gehouden. De voorz. van het NOC, dr J. Linthorst j Homan. deelde hierbij mede, dat de Ned.1 Studenten Sportraad in Januari van dit i jaar met het NOC in contact was getre- den om de Nederlandse afvaardiging naar deze studenten-spelen, waaraan tal j van Europese landen deelnemen, moge- j lijk te maken. Aangezien deze deelname de finantiële draagkracht èn van de deelnemers èn j van de Ned. Stud. Sportraad te boven gaat, ging men steun zoeken bij de Ne- derlandse sportbonden en het NOC. Van deze zijde ging men hierop in, mits de uit te zenden ploeg technisch bekwaam genoeg was ons land te vertegenwoordi- I gen en alles wat daarmee tenslotte sa- j menhangt. Het leek het bestuur van het NOC tenslotte verantwoord hierop in te gaan, omdat men van deze deelname een j gedegen indruk kreeg en omdat zij goed van opzet was. Het hiervoor benodigde bedrag zou rond 20.000 kosten en mèt de in uit zicht gestelde bijdrage van 6000 van het Ministerie van O., K. en W. zou men er kunnen komen. Doch plots kwam van dit ministerie de mededeling, dat de rijksbegroting niet toestond hiervoor gel den uit te trekken, zodat de Ned. Stud. Sportraad in een lelijke impasse geraak te. Men moet deze begroting sluitend hebben, om de ploeg van 65 deelnemers te kunnen uitzenden. Komt dit geld er niet, dan moet men noodgedwongen een aantal deelnemers afschrijven, waarbij de moeilijkheid is waar men hiermee moet beginnen. Men hoopt ten deze op de hulp van allen, die iets voelen voor de studenten- sport. in de eerste plaats van studenten en oud-studenten. Het moet toch voor de zovelen, die weten wat studenten- sport is, niet zo moeilijk zijn, dit bedrag bijeen te brengen. De heer Kist, die met de heer Nootho ven van Goor de Ned. Studenten Sport raad vertegenwoordigde, gaf een uiteen zetting over het ontstaan van de FISU, de internationale studenten sportfedera tie. Na de oorlog werd in Europa één gro te studentenorganisatie opgericht, die ook de sport onder haar hoede zou ne men. Nederland sloot zich hierbij niet aan, omdat bleek, dat deze organisatie een politieke achtergrond had. Daarna werd de FISU opgericht, die om de twee jaar zomers spelen organiseert. Voor de vierde maal vinden deze thans plaats. De eerste drie keer werden zij gehouden resp. in Merano, Luxemburg en Dort mund. Thans is San Sebastian aan de beurt. De uit te zenden ploeg zal bestaan uit 14 voetballers. 14 hockeyers, 11 basket balspelers, 15 deelnemers voor zwemmen en waterpolo, 3 voor lawntennis, 2 scher mers en 2 athletiekers en enige officials. De deelnemers dragen, op 'n enkele uitzondering na 100 bij. terwijl de kos ten bedragen: reis 145, uitgaven p. dag 10 plus de maaltijden. Voorts bekosti gen de deelnemers(sters) zelf hun uni forme sportkleding en zij dragen boven dien bij in een garantiefonds. De KNVB droeg 1165 bij, de Ned. Studenten Sportraad 1000, de hoclceybond 500, de tennisbond 300 en een beroep op de Ned. industrie leverde ƒ3600 op. Men blijft evenwel hinken op een te kort van ƒ5000 en daarvoor doet men een beroep op studenten en oud-studen ten. Maar die hulp is spoedig nodig, want de inschrijving sluit 12 Juli. Jhr L. J. Quarles van Ufford deed ten slotte nog de verblijdende mededeling voor de vertegenwoordigers van de stu- dentensport, dat in een vergadering van de kleine commissie van het Olympisch Stadion te Amsterdam besloten is een bedrag van 1000.beschikbaar te stel len voor de studenten-uitzending, een voorstel van de heer Quarles, dat echter door de commissarissenvergadering nog officieel bevestigd moet worden. Voor de nog resterende ƒ4000 sloot de heer Quarles zich evenals ir. Paulen aan bij de voorzitter van het NOC, die het ver trouwen uitsprak, dat een beroep op de oud-studenten niet tevergeefs zou wor den gedaan. Stortingen kunnen geschieden op giro 648557 t.n.v. Ned. Studenten Sportraad te Leiden. ZEILEN Gebr. Kraan winnaar over de hele linie Om het voetbalkampioenschap van Nederland NAC wint van Willem II, Eindhoven-PSV gelijk Dt HOOFDPERSOON VAN Dt TOUR De vijf Sharpiezeilers, die de vorige week hebben deelgenomen aan de In ternationale zeilwedstrijden te Brancas- ter in Engeland, zijn weer thuis. Hier onder volgen hun prestaties: Boeschoten 2 5 2 6 5 4 Guldemond 4 4 5 5 0 5 Kraan 12 12 11 Verhagen 10 9 3 1 2 2 B v. Wijk 8 1 4 4 4 0 Aan deze wedstrijden namen meer dan 30 zeilers deel zodat de resultaten van de Nederlanders wel zeer goed zijn. Dit goede zeilen maakte grote indruk op de Engelsen en zij hebben niet nagela ten de Nederlandse scheepjes grondig na te zien. Het is voor de Gebr. Kraan daarom wel bijzonder prettig, dat hun boot volkomen in orde werd bevonden, wat van de andere schepen niet geheel gezegd kon worden. Uit bovenstaande uitslag valt op, met welk een regelmaat door de Gebr. Kraan voortdurend de top werd bezet. Zij wa ren dan ook een klasse apart, waarvoor de tegenstanders bijna altijd moesten wijken. B. van Wijk heeft in deze wedstrijden getoond in Engeland goede vorderingen te hebben gemaakt. Zijn plaats op de algemene ranglijst is voortreffelijk. Bij de komende selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen te Melbour ne zullen deze vijf vooral elkaar nog wel eens geducht aan de tand voelen; het begint al met het a.s. weekend tij dens de Nationale zeilwedstrijden op het Braassemermeer. Mogen de wed strijden ondanks de hoogspanning een sportief verloop hebben en mogen voor al nu ook alle boten in orde zijn. DE TRANSATLANTISCHE RACE OM DE BEKER VAN DE KONING VAN ZWEDEN. Twee van de drie nog ontbrekende jachten, die aan de race om de beker van de koning van Zweden hebben deelgenomen, de „Schlüssel von Bre men" en de „Ortac", beide uit West- Duitsland, zijn thans de finish gepas seerd. Van de zeven jachten, die 11 Juni j.l. van Rhode Island zijn vertrokken,, ont breekt nu alleen de Noorse „Stavanger". Een Zweeds vrachtschip heeft meege deeld dat het de „Stavanger" Woensdag avond ongeveer 20 mijl ten oosten van de Orkney's heeft gezien. ATHLETIEK NIEUW WERELDRECORD 80 M HORDEN. Tijdens athletiekwedstrijden te Mos kou heeft de Russin Galina Yermoenko het wereldrecord 80 meter horden ver beterd en gebracht op 10.8. Het wereld record stond sedert 24 Juli 1952 met 10.0 sec. op naam van de Australische Shirley Strickland en werd tijdens de Olympi sche spelen te Helsinki gemaakt. I Het ziet er naar uit, dat Eindhoven dit jaar net landskampioenschap zal pro longeren. De nederlaag bij Willem II en het duur bevochten gelijke spel tegen PSV in de wedstrijd waarin de blauw- witten sterker waren, mogen aanwijzin gen in die richting zijn. Erger was nog, dat Eindhoven gisteravond voor onge veer 23.000 bezoekers toonde, dat het met de schotvaardigheid erg droevig is gesteld. Twee keer beging PSV binnen het strafschopgebied zware overtredin gen, waarvoor de goed leidende scheids rechter Bronkhorst evenveel strafschop pen moest geven, die door Eindhoven beide werden gemist Onder groot entjiousiasme van zijn aanhang heeft NAC de thuiswedstrijd te gen Willem II met 31 gewonnen. Het was jammer, dat een beenbreuk van de Willem II-back Mommers een onpret tige noot vormde in deze spannende strijd. Toen in de 32e minutu Overbeeke in zeer goede positie op doel schoot, trapte Mommers tegelijkertijd naar de bal om een bijna zekere goal te voor komen. Hij brak daarbij zijn scheenbeen en werd naar eerste behandeling over gebracht naar het St. Ignatius zieken huis te Breda. De 20 minuten oponthoud was oor zaak, dat de spelers de thee op het veld geserveerd kregen in de rust, waarna direct de tweede helft aanving. De stand is thans: gesp.gew.gel.verl.pnt.doelc. NAC 2 1 1 0 3 5—3 PSV 2 0 2 0 2 3—3 Willem II 2 10 12 3—3 Eindhoven 2 0 111 13 SCHAKEN RUSLAND WINT MET 25—7 VAN VER. STATEN. Woensdagavond werden de afgebroken partijen uit de derde ronde uitgespeeld. De Russen hebben deze achtdaagse schaakwedstrijd gewonnen met een to taalscore van 25 tegen 7. Zij wonnen de eerste en de derde ronde met 5y22 yJt en de tweede en de vierde met 71. Smyslov, etrosyan en Kotov wonnen alle vier partijen, en de zege van Smys lov over de AmeriPkaanse kampioen Bisguier is dus wel zeer overtuigend. Voorts scoorde Keres 3}^ punt uit zijn vier wedstrijden, Geiler 3 punten, Bron- stein en Taimanov ieder 2% en Botwin- nik 1 y2. Aan Amerikaanse zijde boekte Re- shevsky een prachtig resultaat in zijn vier partijen tegen Botwinnik: 2 yV/2. De jonge Larry Evans, een zeer begaafd speler, hield zich uitstekend tegen de ussische grootmeester Bronstein door 1 y punt uit 4 te behalen. Een aantal partijen heeft ongetwijfeld het schaak spel verrijkt met nieuwe ideeën in stra tegisch opzicht. Zo da interessante der de partij tussen Smyslov en Bisguier, de tweede partij BronsteinEvans met haar boeiende combinaties en de derde partij tussen etrosyan en Pavey, waarin de Rus grote vindingrijkheid toonde. De wedstrijd werd bovenals geken merkt door een buitengewoon vriend schappelijke atmosfeer. De wedstrijd leider dr. Max Euwe vestigde hierop de aandacht in zijn toespraak na afloop van de ontmoeting. René Genin. Over enkele dagen nl. Dinsdagmorgen a.s. zullen de honderden Laurianen weer starten voor de achtste Alphense Rij- wielvierdaagse, de Laura-rit. Zij zullen weer clubs en ploegen vormen enzich als één kronkelende slinger vier dagen lang voortbewegen door stad en land van de provincies Zuid- en Noordhol land en Utrecht. Zij zullen vele bezienswaardigheden op hun route aan hun ogen voorbij laten glijden en zij zullen volop genieten van j het mooie landschapsschoon. Ja. het géét voor de achtste maal.... En toch is het telkenjare een evene ment, rijk aan allerlei verrassingen, aan dingen die toch weer nieuw zijn. Vele nieuwelingen zijn weer in de ploegen. Zij verkennen voor het eerst hun uit houdingsvermogen op hun fiets, al maar voortpeddelend, een flinke honderd ki lometers per dag. Zij brengen nieuwe sfeer onder de Laurianen. Maar ook het parcours, zorgvuldig uit gezocht en verkend, is dit jaar op vele punten gloednieuw. Er wordt overvloedig gewerkt met rij wielpaden, welke de goede eigenschap bezitten om de rijders te voeren naar en langg rustige landelijke oorden waar de toutistische waarde van de tocht gaat glanzen en waar men enige dagen zorgen en kommer van het jachtend leven van alle dag straffeloos van zich af kan schudden. En als men van de dagtochten is teruggekeerd, wacht de deelnemers elke avond een andere verrassing. Men vindt er gedurende de gehele Laura-week op het Sint Jorisplein, te genover de start- en finishplaats, een compleet Lunapark, dat ongetwijfeld tot een passende feeststemming in heel de gemeente zal leiden. Voorts heeft het I stichtingsbestuur voor de Dinsdagavond een voetbalwedstrijd georganiseerd, op i het „Alphia"-veld, tussen een elftal sa mengesteld uit de plaatselijke voetbal-1 verenigingen en 'n elftal van 't Utrechts j Militair Garnizoen. De wedstrijd wordt i muzikaal opgeluisterd door de plaatse lijke muziekverenigingen, welke, na een muzikale rondgang door de gemeente, naar het ,',Alphia"-terrein zullen mar cheren, aan de Oranje Nassausingel. I Woensdagavond zullen liefhebbers van het schaakspel elkaar in een gongwed- j strijd kunnen bekampen in het ijsclub- gebouw, onder auspiciën van de Alphen se Schaakclub. Onderwijl zal een muziekcorps, ver moedelijk Door Samenwerking Sterk van Aarlanderveen, haar kunnen met een mars door de gemeente demonstreren. Donderdagavond gaan de Laura-rljders een bezoek brengen aan het vogelpark „Avifauna", waartoe zij een gratis toe gangskaart ontvangen. Vrijdagavond besluit de drumband van de Nationale Reserve uit Den Haag het Grandioze intocht. Intussen is de deelnemers des middags al met 'n grandioze, feestrljke en bloem rijke intocht alle eer aangedaan. Dat is een jaarlijks terugkerend evenement, waarbij de burgerij voor de bloemen en de toejuichingen zorgt. Dat de muziekverenigingen zo'n be langrijk aandeel in dit programma ver zorgen. is niet voor niets. De voetbal wedstrijd, Dinsdagavond, is namelijk voor het uniformfonds, dat bij deze gele genheid een extra duit uit de feestelijk heid wil slaan. Maar daarvoor doen de corpsen dan ook wat! De deelnemers zullen dit jaar de grote tent op het ijsclubterrein missen. Het kon er wel eens erg gezellig in zijn en alles kon er als één familie in bij elkaar zijn. Maar het had ook bezwaren. De finantiële consequenties spelen er wel de grootste rol. Men zal nu starten des morgens en te rugkeren des middags in het ijsclubge bouw en verder ieder zijns weegs kun nen gaan. Gelet op het Luna-park en de inspanning, die enkele bedrijven zich ge troosten om de Laura-deelnemers in de avonduren aangenaam verpozen te ver schaffen, kan niet worden verwacht, dat men de tent érg zal missen. Meer dan 300 deelnemers. Wat de aanmeldingen betreft verna men wij, dat de drie honderd inmiddels ver overschreden is. Hiermede is het aantal van vorige jaren nog lang niet bereikt, maar het bestuur is vol goede moed want de ervaring heeft geleerd, dat de laatste loodjes, die het zwaarst zijn, ook altijd het laatste, zelfs vaak de laat ste dag nog kunnen worden geteld. Voor EHBO voor en na de tour ge legenheid tot massage en reparatie wagen tijdens de rit wordt gezorgd. De Haagse- en Schiedamse Politie is weer van de partij, evenals de trouwe Beren- ploeg, de Cleonploeg en de RVS-club. Volgende week Maandagavond wor den de deelnemers verwacht in Alphen. Alsdan worden ze om 8 uur, voor het raadhuis officieël ontvangen, waarbij o.m. ook tegenwoordig zullen zijn de le den van het ere-comité: mr. L. A. Kes- per, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, voorz.; mr C. Ph. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, idem in Utrecht, vice-voorz.; jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden; mr A. J. d'Ailly, id. van Amsterdam; jhr mr C. J. A. de Ranitz, id. van Utrecht; mr G. E. van Walsum, id. van Rotterdam en Ed. C. Witschey. id. van Alphen; en het dagelijks bestuur en bestuursleden, van wie de heer P. Stouthamer, voorz. is. de heer J. Vierbergen, Hazeveld 27, telef. 2416 secr. en de heer P. Groenhart. pen ningmeester. Na de opening wordt door pl. vereni gingen o.l.v. de heer P. Zuidam een gymnastiek-demonstratie gegeven. Deelname is opengesteld voor een ieder, die de leeftijd van 14 jaar heeft bereikt. Tandems zijn toegelaten, echter geen race-fietsen. Immers de Laura wil zijn uitsluitend een sportevenement als prestatierit. De routes. De rit voor Dinsdag 12 Juli heeft een lengte van plm. 115 km. en voert de deel nemers van Alphen naar Leiden, Kat wijk, Scheveningen, Kijkduin, Loosdui nen. Rijswijk, Voorburg, Leidschendam, Zoetermeer, Moercapelle, Waddinxveen, Boskoop terug naar Alphen. De tweede dag, plm. 118 km., gaat men van Alphen naar Nieuwveen, Vrouwen- akker, De Kwakel, Amstelveen, Schip hol. Aalsmeer, Hoofddorp, Heemstede, Hillegom, De Zilk, Voorhout, Leiden, Leiderdorp, Hoogmade, Woubrugge te rug naar Alphen. De derde rit beloopt plm. 120 km. van Alphen naar Bodegraven, Woerden, Har- melen, De Meern, Utrecht, Bilthoven, Lage Vuursche. Hollandse Rading, Loe- nen, Nieuwersluis, Breukelen, Koeken- gen, Noorden, Nieuwkoop, Alphen. De laatste dag, de kortste rit, plm. 100 km. gaat men Hazerswoude-Rijndijk, Ha- zerswoude-Dorp, Zoetermeer, Pijnacker, Delfgouw. Delft, Kethel, Bijdorp, Schie dam. Rotterdam, Nieuwerkerk a. d. IJs- sel, Moordrecht, Gouda naar Bodegraven waar men zich opstelt voor de algemene intocht te Alphen. via Zwammerdam, Lindenhovestraat, Kortsteekterweg, Rijn- overgang, Hefbrug, Gouwsluisseweg, Prins Hendrikstr.. Julianastr., Wilhel- minalaan, Burgem. Visserpark, Raadhuis plein, Stevinstr. St. Jorisplein naar het IJsclubterrein te Alphen. Ongeveer 1000 belangstellenden heb ben zich gistermiddag voor het Rotter damse stadhuis aan de Coolsingel ver zameld, toen circa drieduizend deelne mers (sters) aan het défilé begonnen en zich opstelden voor het bordes, waarop de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum en een groot aantal ge nodigden hadden plaats genomen. Nadat de jeugdige gymnasten hun plaats voor de veertien, voor het stad huis geplaatste vlaggemasten hadden in genomen en de Coolsingel inmiddels in één kleurige vlaggenzee was herscha pen, brak het indrukwekkende moment aan waarop de Marinierskapel de volks liederen speelde en de vlaggen der veertien deelnemende landen langzaam in top werden gehesen. Toen de laatste tonen van het Wil helmus waren weerklonken richtte bur gemeester Van Walsum het woord tot de deelnemers, waarbij hij onwillekeu rig tot een vergelijking kwam met de in 3953 eveneens in Rotterdam gehouden Gymnastrada. Hij sprak de hoop uit, dat ook dit gymnastiekfestival weer mocht bijdragen tot verbetering der interna tionale betrekkingen en de banden nau wer zou aanhalen. Na deze, in het En gels gehouden toespraak, riep de burge meester alle aanwezigen in het Frans, Duits en Engels een hartelijk welkom in Rotterdam toe. In het Sparta-stadion hebben des avonds ongeveer 5000 toeschouwers een dergelijk imposant gebeuren kunnen aanschouwen. De kleurrijke opmars ontlokte het pu bliek luide bijval, hetgeen overging tot een enthousiast gejuich toen de Zweden het défilé, dat werd opgeluisterd door de Rotterdamse politieharmonie „Her mandad" besloten. Het was ook stellig geen toeval, dat juist een zestal Zweed se groepen deel uitmaakten van een aantal Nederlandse groepen, welke dc eerste openbare opvoering verzorgden. Deelgenomen werd hieraan door meis jes van het voorbereidend hoger, mid delbaar en meer uitgebreid lager onder wijs, van het KNGV en de NCS. Ver der waren hierbij betrokken de Rotter damse turnbond „Vlag en Vlam" en het tamboer- en pijpercorps „Rotterdam- Zuid". Met het hijsen der vlaggen van de deel nemende landen voor het Rotterdamse stadhuis werd Woensdagmiddag de „Gymnajuventa" geopend. Overzicht van de plechtigheid tijdens het hijsen van de Nederlandse vlag.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 6