dótf (\eh Slwulgat Accoord met bouw van tien woningen voor ambtenaren „Onderwijzer moet cultuur bezitten om cultuur te kunnen overdragen'1 DONDERDAG 7 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Gemeenteraad ^Vassenaar Het voorstel van B. en W. om voor rekening: van de gemeente 10 wonin gen te bouwen op een terrein bij Deyleroord en deze woningen toe te wijzen aan ambtenaren en onderwij zers en leraren heeft in de raads vergadering van gisteravond vrij veel stof tot spreken opgeleverd. Bezwaren tegen het voorstel waren er niet; ver schillende sprekers prezen de voort varendheid, waarmee B. en W. deze zaak hebben aangepakt. Wel werden er vele vragen gesteld. De heer P. M. v. Leusden (KVP) stelde de vraag, waarom voor deze 10 woningen een terrein is aangewe zen, dat nog bouwrijp gemaakt moet worden, terwijl toch bouwrijpe grond aan de Storm van 's-Gravesandeweg bijvoorbeeld, beschikbaar is. Waarom heeft het gemeentebestuur, wat de bouwplannen voor deze woningen treft, haar toevlucht genomen tot de Bouwkas Nederlandse Gemeenten. Had de dienst van gemeentewerken niet voor bouwplannen kunnen zor gen? Spr. ging er gaarne mee accoord, dat op deze wijze, door het door de gemeente bouwen van woningen, een oplossing wordt gevonden voor de woningnood onder ambtenaren en onderwijzers. Maar ook vele particu liere bedijven kampen met perso- neelsmoeilijkheden bij gebrek aan woonruimte. Spr. vroeg ook voor deze huisvestingskwesties de aandacht. De heer W. Boender (PvdA) vroeg zich af of het niet wenselijk is, dat de gemeente bestaande woningen, die te koop worden aangeboden, aankoopt en bestemt voor ambtenaren. De heer L. G. Oosterling (Prot. Chr.) had daartegen echter bezwaren. Ook de heer C. E. v. d. Berg (KVP) zeide het ongewenst te vinden, verspreid liggende woningen te kopen. Het bouwen van woningen doOr de ge meente noemde spr. een nood-maat regel, die alleen door de woningnood gerchtvaardigd wordt. Exploitatie. De heer A. J. v. Bemmelen (KVP) stelde een vraag over de exploitatie van de nieuw te bouwen woningen. De heer L. J. F. C. van der Vis (VVD) had niet veel vertrouwen in de tocht- 'strippen, die blijkens het voorstel in de woningen zullen worden aange bracht. Als het de bedoeling is, de ambtenaren in de nieuwe woningen huur te laten betalen al naar gelang van de grootte van hun salaris, zal dat dan in de praktijk geen moeilijkhe den opleveren? zo vroeg spr. zich voorts af. Wethouder mr. dr. J. Hazenberg beantwoordde de sprekers. Inderdaad ligt er op het terrein, waar de woningen verrijzen zullen, nog,geen straat. De bedoeling is even wel, dat met het bouwen niet ge wacht wordt tot de straten gereed zijn. De straataanleg kan tegelijker tijd gebeuren. Dat gebruik gemaakt wordt van de diensten van de Bouw kas vindt zijn oorzaak hierin, dat de dienst van gemeentewerken op het ogenblik overvoerd is met werk. B. en W. voelen er in het algemeen weinig voor, bestaande woningen te kopen, al zal dat misschien wel eens in een bepaald geval wenselijk kun nen zijn. Over de exploitatie van de woningen is nog geen besluit geno men; het is niet ondenkbaar, dat aan een van de bouwverenigingen ver zocht wordt zich daarmee te belasten. Het voorstel, om voor de tien wo ningen een crediet beschikbaar te stellen van 171.350,werd daarna door de raad aanvaard. Geen aparte commissie. Tegen het instellen van een „be drijf voor de buitenplaatsen" had de raad geen bezwaren. De raadscom missie voor bijstand in het beheer van gemeentewerken en het grond bedrijf krijgt er de nieuwe taak bij, van advies te dienen over het beheer van de buitenplaatsen. De heer Boender voelde er veel voor, deze laatste taak aan een aparte commissie op te dragen. Mr. C. A. Gorcum (PvdA) wees op het belang van het beheer der buitenplaatsen, omdat daarbij op de duur kwesties als landschappelijke verzorging en recreatiebehoeften, bijvoorbeeld de behoefte aan kampeerterreinen be trokken zullen worden. De her E. M. Schade (VVD) had enige bedenkingen tegen het in een verordening vastleggen van afschrij vingspercentages. Wethouder Hazen berg antwoordde, dat in de veror dening genoemde percentages bedoeld zijn als minimum, waarvan al naar gelang van de omstandigheden kan worden afgeweken. Het instellen van een aparte com missie voor de buitenplaatsen achtte de wethouder vooralsnog niet nodig. Mocht de wenselijkheid ervan in de practijk blijken, dan kan het alsnog gebeuren. Riolering. Het voorstel tot het aanleggen van riolering langs de Rijksstraatweg tus sen Kerkehout en van Bommellaan werd met instemming door de raad ontvangen. Weth. Hazenberg deelde echter mede, dat de onderhandelin gen met de eigenaren in wier voor tuin de riolering komt te liggen, nog niet tot een volledig accoord hebben geleid. Er is één eigenaar, die nog bezwaren maakt en daardoor de uit voering van het plan dreigt tegen te houden. Wethouder en verschillende raadsleden spraken de hoop uit, dat alsnog overeenstemming zal worden bereikt. De rest van de agenda werd in vlot vlot tempo afgewerkt. Voor de sub sidiering van de verenigingen voor kinderuitzerfding werd een nieuwe regeling vastgesteld. Aan de heer G. B. C. Riep werd op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwij zer aan de openbare lagere school in de van Zuylen van Nijeveltstraat. "De heer J. Potteboom te Görinchem werd benoemd tot onderwijzer aan de openbare uloschool. De raad sprak de noodzaak uit van het instellen van een Mater Amabiliscursus aan de R.K. Huishoudschool. In de plaats van de heer Th. J. M. Rees v. d. Ende werd tot bestuurslid van de Was- senaarse Bouwvereniging benoemd j dr. J. J. M. Veraart. Besloten werd aan de Bouwkas Nederlandse Ge meenten twee stpkken grond te ver kopen resip. aan de Storm van 's Gra- vesandeweg en aan de Middelweg en tot aankoop van een perceel grond in de Schoolstraat in verband met een voorgenomen sanering van de dorpskom. Tegen het verplaatsen van het transformatorgebouw op de Meij- endellscheweg had de raad geen be zwaren en een aanvullend crediet van 8000.voor het inrichten van ba rakken tot noodwoningen voor 9 ge zinnen werd toegestaan. GEMEENTE WASSENAAR KOCHT LANDGOED „DE WITTENBURG" De gemeente Wassenaar heeft on langs het langs de Rijksstraatweg, dicht bij het Viaduct gelegen buiten plaats „De Wittenburg" aangekocht voor een bedrag van ƒ530.000,De gemeenteraad besloot tot deze aan koop in een besloten vergadering op 1 Juni. Gisteravond is door de raad de daarmee verband houdende be grotingswijziging goedgekeurd. „De Wittenburg" is de vierde bui tenplaats, die in een jaar tijds werd aangekocht. Verleden jaar Juli werd besloten tot de aankoop van het bui ten van wijlen de heer Ruys aan de Paauwlaan voor een bedrag van 400.000,In December volgden „De Wiltzangk" voor ƒ475.000,en „De Hartenkamp" voor 300.000, WARMOND JAARVERGADERING V.V.V. Na een boottochtje naar de „Kaag Sociëteit" werd door de voorzitter van de V.V.V. de heer F. Slager de ver gadering geopend met een woord van welkom aan allen, doch in het bij zonder aan dr. J. Venker, die zich bereid had verklaard, een serie licht beelden te vertonen over de natuur, waarvan vele opnamen in Warmond waren gemaakt. De notulen en het jaarverslag wer den door de heer T. Houweling voor gelezen, terwijl de penningmeester, de heer A. C. Haarsma mededeling i deed, dat de reserve nog een bedrag van plm. 650.bedraagt. De heren C. v. d. Voorn en G. Leeuw, werden benoemd als leden van de kascontrole commissie. De mededelingen omvatten hoofd zakelijk de organisatie van de étalage wedstrijd in de winkelweek, welke gedurende de Kaagweek gehouden zal worden. Donderdag 14 Juli wordt de winkelweek des avonds 8 uur ge opend door een Zomerfee met haar gevolg „Zonnebloemen". Deze wordt afgehaald bij de voormalige tol en zal dan een rijtoer door het dorp maken. De rit wordt onderbro ken door een ontvangst ten gemeente huize door het gemeentebestuur. Het programma heeft als volgende punten: Vrijdag 15 Juli uitslag étala gewedstrijd: Dinsdag 19 Juli een voet balwedstrijd tussen twee elftallen ge vormd uit de plaatselijke winkeliers Aftrap door de Zomerfee. Woensdag 20 Juli Mastklimmen in de Sweiland- straat, aanvang half negen. Aanmel den ter plaatse. Donderdag 21 Juli Sluiting winkelweek, gelegenheid tot dansen op de Herengracht, De Baan en het plein achter het gymnastiek lokaal. Nadere bijzonderheden zullen per circulaire bekendgemaakt wor den. Laatste Berichten TWEEDE KAMER De heer GROEN (K.V.P.) heeft hedenmiddag in de vergadering van de Tweede Kamer aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, dat het bedrijfschap voor groenten en fruit bij het nemen van zijn besluit tot het maken van eén verordening in zake de import van tomatenpuree welk besluit ver nietigd is, over overtuigende bewijzen 'beschikte, dat Italië zich schuldig maakt aan dumping op de Nederland se markt en zijn tomatenpuree op deze markt veel goedkoper aanbiedt dan op de Engelse en Belgische markt ten einde tot elke prijs onze markt te veroveren? 2. Indien dit juist is, acht de mi nister dit dan niet in strijd met de re delijke concurrentie, die toch ook bij elk liberalisatie aan het internatio nale handelsverkeer ten grondslag dient te liggen, en is de minister wille van de handhaving van die delijke concurrentie niet van oordeel dat onzerzijds beschermend dient te worden opgetreden. 3. Is de minister bereid nadere uiteenzeting te geven waarop zijn overweging in de vernietigingsbe schikking berust, met name welke de repercussies zijn, die hij ten aanzien van de uitvoer van Nederlandse pro ducten van landbouw en voedsel voorziening vreest en welke produc ten hij hier op het oog heeft? 4. Is de genomen maatregel wel in redelijke overeenstemming met de grote belangen, welke toch ook dn acht dienen te worden genomen ten opzichte van de allervoornaamste producten van de Nederlandse tuin bouw en de Nederlandse conserven- industrie? Minister MANS-HOLT zegt, dat niet gebleken is van een dumping, ge steund door de Italiaanse regering. De lage prijzen hebben niet de goed keuring der Italiaanse regering. Het is een actie van particuliere onderne mingen. Dat de prijzen op onze ■markt hoger liggen is juist, hij be toogt, dat moeilijk kan word«n ge sproken van dumping. Het is aan te nemen, dat het aan bod tegen lage prijzen een zeer in cidenteel karakter draagt. In verband daarmede mag worden aangenomen, dat de Nederlandse voorraad kan worden geruimd. Voor maatregelen van de zijde dei- regering is z.i. geen reden. Moord te Leiderdorp komt 26 Juli voor De 38-jarige fabrieksarbeider uit Leiderdorp, die vorig jaar de 75-jarige weduwe M. Zwanenburg-Roos ver moordde, is gedagvaard op 2-6 Juli a.s. voor de rechtbank te verschijnen in Den Haag. De verdachte is lange tijd geobserveerd in een psychiatrische inrichting te Utrecht, waar men tot de conclusie is gekomen, dat hij ver minderd toerekeningsvatbaar is. De verdachte zal worden verdedigd door mr. F. H. Piket. R.K- Onderwijzersdag te Leiden Wilt U iets weten? Vraag: J. H. te R. Als men een toeslag krijgt wegens behaalde diplo ma's, moet daarvan dan belasting be taald v/orden? Antwoord: Ja. Door de toeslag wordt het bruto-loonbedrag verhoogd, met alle gevolgen van dien, ook voor de belasting. Vraag: W. V. te L. Ik moet sociale lasten betalen. Moet ik ze nu ook betalen, als ik ziek ben? Antwoord: Indien u van de ziekte wet trekt, behoeft u daarvan geen sociale lasten te betalen. Indien uw patroon echter het volle loon sup pleert, zoudt u bij niet aftrekken van de sociale lasten meer ontvangen dan wanneer u niet ziek zoudt zijn. In dat geval kan het loon aangevuld worden tot 95%, zodat u ongeveer hetzelfde ontvangt als anders. Vraag: Betreffende R.K. Vacantie- centrum en jeugdherbergen in Lim burg. Antwoord: Limburg heeft dergelijke tehuizen in Baarlo (jongens), Maas- bracht (meisjes), Maastricht (jon gens), Oeffeit (jongens) en Valken burg (meisjes). Voor bijzonderheden kunt u zich het best rechtsstreeks wenden tot de Katholieke Vacantie- huizen en Jeugdherbergen Centrale, Nagtegaalstraat 60 te Utrecht. Vraag: Route per auto van Nieuw koop over Utrecht naar Soestdijk er Hilversum naar Soestdijk; hoe veel km.? Antwoord: Nieuwkoop, Bodegra ven, rijksweg naar Utrecht, de Bilt, Soestdijk; afstand 58 km. Nieuwkoop, Noorden, Wilnis, Vinkeveen, Vree- landd, Hilversum, Soestdijk; afstand 50 km. Antwoord: Rijpwetering, Alphen, Utrecht, Soeterberg, Amersfoort, Hoe velaken, Apeldoorn, Epe; afstand 130 km. Vraag: Route SassenheimHoen derlo; hoeveel km.? Antwoord: Sassenheim, langs de Ringvaart naar Leimuiden, Uithoorn, Loenersloot, Hilversum, Soest, Amers foort, Barneveld, Otterlo, Hoenderlo; afstand 110 km. Vraag: Route Sassenheim—Ardooie Zijn er nog papieren nodig om twee nieuwe fietsen mee te nemen over de grens? Antwoord: Sassepheim, Voorscho ten, Ypenburg, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Zevenbergen, Oudenbroek, Roosendaal, Nispen, Antwerpen, Be- veren, Waas, St. Niklaas, Gent, Dron gen, Aarsele, Tielt, Pittens, Ardooie. Voor fietsen zijn geen formaliteiten aan de grens nodig. Vraag: Route Sassenheim—Geffen per autobus; hoeveel km? Antwoord: Sassenheim, Leiden, Bo degraven, rijksweg naar Utrecht, Zaltbommel, Den Bosch, Geffen; af stand: 130 km. Vraag: Route WarmondNunspeet en terug met de boot van Harderwijk; hoe laat vertrekt de boot? Antwoord: Warmond, Sassenheim langs de Ringvaart, Leimuiden, Uit hoorn, Hilversum, Baarn, Nijkerk, Harderwijk, Nunspeet. De boot van Harderwijk naar Amsterdam vertrekt van Zondag t/m Vrijdag: 's middags 3 uur, op Zaterdag 's middags te half twee en 's avonds te 7 uur. Vraag: Route SassenheimBrede- voort per fiets; hoeveel km? Antwoord: Sassenheim, Leiden, Al phen, Utrecht, Zeist, Ede. Arnhem, Velp, Doesburg, Doetinchem, Aalten, Brede voort; afstand 190 km. Prof. Heere: daarom is zijn status belangrijk Op de R.K. Onderwijzersdag in Lei den was volgens de heer Neefjens, voorzitter van het comité van voor bereiding de opkomst van de onder wijzers en onderwijzeressen uit Lei den en omgeving en Hillegom totaal. De stadsgehoorzaal was in een soort markt, waarop de leveranciers van het onderwijsmateriaal het beste van hun voorraden vertoonden, herscha pen. Aan de expositie waren verschil lende attracties verbonden. De voorzitter, de heer S. W. Neef jens, opende de bijeenkomst in de grote zaal, waar de wandelende en keurende leerkrachten tegen half elf uiteindelijk een zitplaats gevonden hadden. Hij wees op het belang van het con tact op de onderwijzersdag en kon digde vervolgens de „Aloysius-jon- kers" aan, een zangkoortje uit Lisse, dat onder leiding van broeder Oscar goed van toon en met ware zang- lust acht nummers van zijn reper toire zong. Status en stand Prof. dr. W. R. Heere uit Tilburg kreeg hierna het woord. De titel van zijn rustig voorgedragen lezing, die bij de zorgvuldig getekende situaties nu en dan een glimlach van herkenning op de lippen van de aanwezigen leg den, luidde „De onderwijzer in de samenleving?; terzijde van de samen leving?". Het ging over de veel be sproken „status" van de onderwijzer. Prof. Heere noemde een ander woord voor status: stand, en betoogde vervolgens hoe het begrip stand in de loop van de eeuwen gewijzigd, maar niet verdwenen is. Eén van de voor naamste wijzigingen in de idéé over stand vond plaats rond 1808, toen het geld zijn stempel plaatste op de struc tuur van de klassen. Het liberalisme maakte de mens juridisch, maar niet economisch vrij. De vrijheid maakte uitbuiting van bevolkingsgroepen mogelijk. Langzamerhand kregen de arbeiders besef van het onrecht, dat hen was aangedaan. Het is te begrijpen, dat er in deze tijd geen plaats was voor een eigen levensstijl, doch slechts voor strijd. De tijden zijn veranderd. In de hui dige tijd is het leven zó dynamisch, dat het moeilijk is het tempo van de cultuurveranderingen bij te houden. Ondanks de hoge lonen en de wel vaart kunnen we een gevoel van on behagen «niet onderdrukken. Met alle waardering voor de wetenschap die er altijd op uit is de aarde tot onderdaan te maken", moet men 'n ontwaarding van de mens als mens vaststellen. Taak van de onderwijzer moei lijker. De taak van de onderwijzer is dus des te moeilijker geworden. Hij moet de jeugd een eigen levensstijl bijbrengen. Daarom is het te betreu ren dat zijn status juist nu zijn taak belangrijker is geworden aan waardering heeft verloren. Hij gaf enige vermoedelijke oor zaken aan. Als het inkomen niet flink is, is de waardering gauw over eenkomstig, zeker in een maat schappij waar het geld de belang rijkste factor in de standenstruc tuur is geworden. Prof. Heere toonde vervolgens met cijfers aan hoe intellectualisme en gelijk daarmede de specialisatie is toegenomen. Veel is er voor de onderwijzer te doen in zijn streven om de kinderen voor een ingewikkelde samenleving klaar te maken. Straks, als de leef tijdsgrens voor de leerplicht ver plaatst wordt, nog meer. Als de mens ever immer meer vrije tijd zal kun nen beschikken, als de onderwijzer ook de volwassenen in hun ontwikke ling moet bijstaan, moet hij cultuur bezitten om deze te kunnen overdra gen. De gehele tactiek in het onder wijs moet hierop gericht zijn. Na een korte pauze gaf prof. Heere naar aanleiding van het gesprokene enige voorbeelden. Kunstkring „Voor Allen" vergaderde Goedkeuring tot 8 Maart 1985 De Koninklijke goedkeuring voor de werkzaamheden van de Leidsclie Kunstkring. „Voor Allen" is verlengd tot 6 Maart 1985. Dit werd gister avond medegedeeld door de secreta ris, de heer J. de Jong, op de jaar lijkse ledenvergadering van de Kring in „In den Vergulden Turk". De voorzitter, mr. A. J. Sormani, drukte in zijn openingswoord zijn leedwezen uit over de slechts matige opkomst. Het jaarverslag van de pen ningmeester gaf een nadelig saldo van ƒ760; de gemeente stelde zich echter voor dit bedrag garant. De be groting voor het komende seizoen sluit met een nadeel van 900. De herkiesbaar gestelde bestuurs leden mej. Sibbes en de heren dr. D. L. Kedde en C. Lau werden zonder hoofdelijke stemming herkozen. De contributie werd onveranderd vastgesteld. r* val (L Kars- 2.30, 7 Agenda Leiden DONDERDAG: R.K. Onderwijzersdag. hoorzaal, 10 uur v.m. opening ten toonstelling, 10.30 opening morgen bijeenkomst. K. en O. excursie naar beeldhouw- tentoonstelling in Arnhem, 7.30 uur voorm. Stadhuisplein. Gala-première ,La Strada" in kader Holland Festival, 8.30 uur nam. Lido- theater. Mater Amabilisschool. Inlichtingen Vrouwenkerkhof 1, 7.308.30 uur nam. Openluchtconc. T. en D markt 8 uur. Casino, Donderdag-cyclus en 9.15 uur Dr. Mabuse. ZATERDAG: Jeugdleiders-cursus Leidse Jeugd- actie, 8 uur nam. Slotbijeenkomst Leidse Volkshuis. Kindertoneel Sjors en Sjimmie, 2 u. nam. Stadszaal. Feestavond Geraldini's Cabaret variété, 8 uur nam. St. Antonius Club huis. Trekvlietweg 7, Officiële opening Carrosseriefabriek Deckers en Zonen, 10.45 uur. Dienst der Apotheken. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door: de Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Zo zien zij ons" (t.m. 2 Oct.) Tentoonstelling van Japanse pren ten. 10 uur v.m.5 uur nam. (tot 15 Juli). Lakenhal: Tentoonstelling moderne Belgische Beeldende Kunst. (Tot 18 Juli). Er zijn gisteren weer heel wat Leidenaars met diploma's van diver se pluimage gelukkig gemaakt. Zo behaalde mej. E. Braakman aan de R.K. School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam de aantekening wijkverpleging. Mevrouw F- A. HoogervorstMou- lijn ging op voor het staatsexamen Muziek en behaalde het diploma viool A. Aan het instituut Schroevers Den Haag slaagde mej. Hetty van Heel voor het diploma privé-secreta- resse en last but not least behaalde de heer H. A. A. Grimbergen het di ploma televisie-technicus. Volksbank. De spaarders van de Centrale Volksbank worden verzocht hun spaarbankboekjes in te leveren. Het waardeboekje zal gecontroleerd en met rente verrijkt worden. Inlevering Zaterdagavond tussen 7 en 8 uur op Pieterskerkkoorsteeg 23 of bij de Leidse agent van de Bank, A. de Kruiff, Anna Paulowna- straat 26. Leidse Ouden van dagen Buurtver. „Haagwegkwartier". Gisteren, Woensdagmiddag, ver trokken uit de Da Costastraat 12 luxe wagens en 3 grote autobusen met be jaarden en invaliden uit het Haag wegkwartier voor een gezellige tocht. De route was van Leiden over Rijns burg naar Katwijk, langs vliegveld over Wassenaar naar Scheveningen Marktberichten GOUDA, 7 Juli, Kaas. Aanvoer: 259 partijen; le soort 221228; 2e soort 214220; extra kwaliteit tot 252. Handel flauw. 's HERTOGENBOSCH, 6 Juli. Vee Op de veemarkt van heden zijn aan gevoerd 5.829 stuks vee, zijnde 2.253 runderen, 575 vette kalveren, 482 nuchtere kalveren, 84 fokzeugen, 245 slachtvarkens, 54 lopers, 1.698 biggen, 91 schapen, 340 lammeren, 7 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien v. 7251025; guiste koeien van 490790. Zware soorten boven notering. Kalfvaarzen v. 590925; klamvaarzen 480580; guiste vaarzen 550685; pinken v. 425480; graskalveren 230340; nuchtere fokkal veren 95155; nuch tere slachtkalveren 4557,50, zware soorten 6590; drachtige zeugen 225 300; lopers 6575; biggen 3048; weischapen 6585; zuiglammeren 7595; weilammeren 5675. Alles per stuk. Aanvoer van slachtvee 816 stuks. Prijzen: extra kwaliteit vaars 3,00— 3,05, le kwal. 2,752,90, 2e kwal. 2,55—2,65, 3e kwal. 2,30—2,40, vette stieren 2.45—2,75, worstkoeien 2,15 2,30. Alles p. kg geslacht gewicht. Vette kalveren prim'a soorten van 2,30—2,50, vette kalveren midden klasse 2.002,20; vette kalveren lichte soorten 1,75—1,95, nuchtere slachtkalveren 1.22,5—1,42,5, zware soorten 1,431,87,5, slachtzeugen v. 1,251,30, jonge slachtvarkens 1,43 1,53. Alles per kg levend gewicht. Normale aanvoer van melk- kalfkoeien, handel redelijk, ruim prijshoudend. Guiste koeien en wei- devee werden verhandeld tegen on veranderde prijzen. Ruim aanbod v. jongvee met beperkte vraag, prijzen moeilijk tte handhaven of minder. Grotte aanvoer van vette kalveren, stroeve handel met weinig verande ring in prijzen. Nuchtere slachtkal veren handel vlug met hogere prij zen. De handel in schapen- wei- en zuiglammeren was willig met ho gere prijzen. Fokzeugen handel ma tig met staande prijzen. In lopers en biggen verliep de handel over het algemeen flauw, prijzen moeilijk te handhaven of minder. Grote aanbod van slachtvee, handel redelijk, prij zen bleven gehandhaafd. Minder aanvoer van vette stieren en worst koeien, handel vlot met vaste prij zen. De handel in slachtzeugen ver- ROELOFARENDSVEEN, 6 Juli. Bloemen. Alstroemeria 61—i langs vissershaven naar Rotterdam, alwaar in Plaswijk uitspanning allen zich de inhoud van een lunchpakket goed lieten smaken. De tocht werd voortgezet over Berkel, Zoetermeér, Voorschoten en Haagse Schouw. Om half acht arriveerden de bejaarden aan de Boerhaavelaan, waar het keu- 'rige tamboer- en pijpercorps de toe risten een klinkende serenade bracht. In het clubhuis van de speeltuin vereniging Westerkwartier werd de feestelijke stemming nog even op peil gehouden. De voorzitter, de heer A. Koren dankte de auto-bezitters en allen, die aan het welslagen van deze dag hadden meegewerkt- De 155 deelnemende ouden van da gen en invaliden kregen hierna door de heer A. van Polanen een gezellig cabaret aangeboden. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Bekentenis ener liefde", 18 jaar. Lido: „Rob Roy", 14 jaar. ■Luxor: „Les impures" .strikt vol wassenen. Trianon: „Obsession", 18 jaar. Rex: „Dit gebeurde op 20 Juli 1944", 14 jaar. SPORT WIELRENNEN DE RONDE VAN FRANKRJK. De Spanjaard Poblet heeft de eer ste etappe van de Ronde van Frank rijk van Le Havre naar Dieppe (102 km), gewonnen in 2 uur 39 min. 31 sec. Tweede werd Caput (lie de France), derde Sorgeloos (België) en vierde Wagtmans (Ned.), allen in de zelfde tijd als Poblet. premc 35—61; Scabiosa 17—35; Spi rea 1518; Duizendschoon 1432; Lathyrus 16—31; Pyrethrum 15—35; Campanula 3642; Bruidsanjers 6 11; Goudsbloemen 1222; Asp. Plu- mosus 34—70, per bos. Lelies 13—20; Am. Anjers 510 per stuk. Groente. Aardbeien 1628, id, afw. 11—18; Kropsla 3,00—7,00, Bloemkool 8,00—25,00; Andijvie 6,00 9,00; Niauwe Aardappelen 18,00 21,00; Bospeen 17,00—30,00; Breek- peen 18,00—32,00; Peuluenl 61,00 134,00; idem II 23,00—31,00; Dop erwten 32,00'39,00; Capucijners 23,0035,00; Tuinbonen 22,0027,00; Dubb. Stamboncn 160,00; Kassnijbo- nen 135,00155,00; idem stek 75,00 —105,00; Augurken 53,0079,00 per 100 kg. TER AAR, 6 Juli. Groente Peu len 4,00—11,20; idem B. 2,60—3,90; doppers 3,00—4,10; Capdoppers 2,80 4,00; blauwschokkers 6,407,20; krombckdoppers 5,30; witte capucij ners 4.50; tuinbonen 2,15—2,45. Alles per 10 kg. kassnijbonen 1,351,55; idem B. 1,051,25; idem stek 0,45 0,80; sperciebonen 1,445—1,55; toma ten A. 0,55—0,70; idem B. 0,55—0,70; idem C. 0,40—0,55, idem CC. 0,35; postelein 0,05—0,08; spinazie 0,06— 0,08; nieuwe aardappelen 0,210,22: idem kriel 0,110,14; rabarber 0,07 0,09; andijvie 0,060,13; waspeen 0,430,40; idem stek 0,12Q,18; spitskool 0,09—0,11; sjalotten 0,10— 0,11; augurken CD 1,00; idem E. 0,41 alles per kg. Sla 0,03—0,07; bloem kool 0,080,30; komkommers 0,12 0,18. Alles per stuk. Bospeen 0,12 0,29; boskroten 0,05—0,14; selderij 0,02 per bos; aardbeien 0,20—0,32 p. doosje; aardbeien 1,80—2,50 per slof. Bolemen 0,05—0,11 per bos. VINKEVEEN, 6 Juli. Groente. Andijvie 7—9; Capdoppers 41—54; Doppers 4055; kassnijbonen 110 144; peulen 82—103; postelein 4—15; rabarber 0,13; rode kool 15—18; spitskool 3—7; stambonen 1,34—1,50; tomaten 5066; tuinbonen 18212; aardbeien 1,12—1,18. Alles per kg. bloemkool 831; komkommers 8 9?lvÏÏies 35; Es'her Read 12— 31; Sla 3—6. Alles per ka Peen 11— 42; Margrieten 21—37; Wirrals Su- 24 per bos.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 3