RIJNSTREEK Wrijf Kou en Pijn Wachter liet de bomen in de steek Leidse g.l.o.-school kwam bij de rondvraag ter sprake DONDERDAG 7 JULI 1955 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN DR. GREVELINK VOORZITTER VAN DE R.K. EHBO. Tijdens de Woensdagavond in de Sint Josephzaal gehouden bijzondere vergadering van de pl. afd. van de Kath. Nationale Bond voor E.H.B.O. „St. Martinus", werd dr. J. A. S. Gre- velink tot voorzitter gekozen. Hij volgt de heer A. Heemrood op, die vanaf de oprichting in 1953 het voor zitterschap heeft bekleed en nu Al phen gaat verlaten naar Alblasser- dam. In de vacature wegens bedanken van de heer J. v. Gils werd de heer Th. Vrisekoop gekozen. De heer Heemrood nam met een kort woord afscheid van de vereni ging. Namens het bestuur werd hij toe gesproken door de nieuwe voorzitter, die hem als blijk van waardering voor zijn pionierswerk, mede na mens de leden, een complete ver- bandtrommel ten geschenke gaf. Dr. Grevelink noemde de heer Heemrood de belangrijke figuur van het R.K. EHBO-pionierswerk, die vooraanstond toen de afdeling er ko men moest. Hij sprak voorts over de taak van de EHBO'er. Ook jegens de heer Van Gils sprak de voorz. woorden van dank en wijl deze ter vergadering niet aanwezig kon zijn, werd hem tevoren een ro kertje toegezonden. Besloten werd dit jaar geen nieuwe cursus te organiseren. De vervolg cursus gaat wel door en de voorz. hield de leden het belang hiervan onder de ogen: op het bijhouden van de opgedane wetenschap en erva ring en vermeerderen van die ken nis, drijft de zaak. Binnenkort wor den de diploma's officieel uitgereikt. Hedenavond wordt in de St. Jo sephzaal, als sluitstuk van de cursus avonden, een oefenavond gehouden, waarop de verbandmeester. de heer Albers uit Leiden een EBBO-hersen- gymnastiek zal houden als test op de gegeven lessen. De heer A. Heemrood leidde het begin van de avond. Deken Nieuwen- huizen woonde de vergadering bij. AANRIJDING LIEP GOED AF. Gisterenochtend vond op de hoek Van BoetselaerstraatRaadhuisstraat te Alphen aan den Rijn een verkeers ongeval plaats, waarbij de 56-jarige toromfietsrijdster, mej. B. J. de Jong kwam te vallen en bloeduitstortin gen opliep aan haar rechterhand en rechter kaak. Haar bromfiets werd licht beschadigd, evenals de auto met aanhangwagen, bestuurd door de heer H. uit Leiden, die met een slak kengang uit de eerstgenoemde straat kwam rijden en aan wie de dame geen voorrang verleende. Van de öplast van de auto gingen enkele bussen karnemelk en enkele flessen melk verloren. BODEGRAVEN E.H.B.O.-diploma. 27 cursisten van de door het plaatselijk Rode Kruis georganiseerde cursus o.l.v. dr. S. Beije deden examen en alle zijn geslaagd. Examinator was dr. J. Dijk stra uit Woerden. 10 van de 27 can- didaten haalden 4 punt van het te behalen maximum 5. Nadat dr. Dijk stra in Hotel van Haaften de uitslag had voorgelezen, sprak de cursuslei der een woord van gelukwens tot de geslaagden en drukte hen op 't hart zich aan te sluiten bij de Transport colonne. De namen van de gediplo meerden zijn de dames J. Kuijper-'t Hoog, Staalduinen-v. d. Kleij, G. v. Leeuwen-v. 't Hoog, J. Sterk-Riedstra, A. Korver, M. Pijnacker, M. Vink, T. de Koning, G. Walraven, J. Wal raven W. Zuurveen, N. Bos, P. Ver sloot, J. v. d. Vlist, A. Olieman, J. Ver- gunst, C. Vergunst, M. Vreeken. De heren: W. Voorderuw, H. Hoo- gendoorn, S. Kersbergen, P. v. Vel- sen, L. Vergunst, H. de Jager, J. de Blijker, B. de Vree, M. v. d. Vlist, J. Jolink. Mej. J. Berkhout slaagde te Am sterdam aan de Vrije Universiteit voor het candidaatsexamen Psycho logie. Biljarten. Voor het persoonlijk kampioenschap van de Biljartbond „Rijn en Gouwe" werd de vijfde ron de gespeeld. J. v. d. Linden won zijn eerste partij en nog wel tegen C. v. d. Nagel, die alleen van de leider, zijn broer A. v. d. Nagel had verloren. A. de RijkJ. Uitenboogaart 20. In afdeling 2 werd J. Beens onge slagen kampioen door alle partijen te winnen. Zijn gemiddelde bedroeg 3.14. In afdeling 3 werd gespeeld M. NoordhoekK. Overkamp 02; W. GroenenP. Knopperts 20; M. NoordhoekK. v. d. Heijden 02; K. OverkampM. Noordhoek 0'2. G. op 't Land bleef aan de leiding. In afdeling 4 kwam W. Degenhart aan de spits door zijn zege op J. Bak ker. Ook D. Mulder won van Bakker. L. OveresG. Weyman 2—0. HAZERSW0UDE Nadat de ouden van dagen feeste lijk door de Harmonie van Hazers- woude waren ingehaald, marcheerde de gehele harmonie naar de boven zaal van het oude raadhuis, om ge tuige te zijn van het huldigen van de heer Jac. Loomans sr., die gedu rende veertig jaar lid is geweest van de Harmonie. Burgemeester L. J. den Hollander, die tevens erevoorzitter van de Harmonie is, deelde in een toespraak mede, dat het de koningin behaagd heeft de heer Loomans te benoemen in de Orde van Oranje Nassau, en te begiftigen met een zil veren medaille. De heer Loomans heeft, aldus de erevoorzitter, veertig jaar het wel en wee der muziekver eniging mede gemaakt. Hij is tal van jaren secretaris en later voorzitter geweest. Hierna speldde burgemees ter hem de ordetekenen op. Hierna speelde de Harmonie lang zal hij leven. De heer Loomans dankte voor de hem verleende onderscheiding. Ouden van dagen gingen uit. Om 9 uur vertrokken Woensdag een veertigtal personenauto's met de ouden van dagen, na vooraf een rondgang door de gemeente hebben gemaakt, via Benthuizen-Zoetermeer naar 't restaurant „Drievliet" te Rijs wijk. Hier werd koffie gedronken en een bezoek gebracht aan de speel tuin. Van Rijswijk ging de reis naar de Houtrusthallen te Den Haag, al waar een warme maaltijd werd ge bruikt. De burgemeester en de beide wethouders voerden het woord; ook de heer Jacobs die vooral de chauf feurs lof toezwaaide. De heer W. Slootweg sprak namens de ouden van dagen. Hij dankte het comité, dat deze dag had voorbereid. Vanuit de Houtrusthallen ging de rit langs de haven van Scheveningen, Boule vard en Wassenaar naar het Dieren park. Hier werd eerst de thee ge bruikt en daarna werd een rond wandeling gemaakt. Om 6 uur wer den de bejaarden getracteerd. Om 6.45 uur ^erd de terugreis aanvaard en ging het via Voorschoten, Leiden naar Hazérswoude. Te omstreeks 8 .uur arriveerde men in het dorp. De muziekvereniging „De Harmonie" stond traditiegetrouw aan het begin van het dorp gereed. De burgerij had inmiddels de vlaggen uitgesto ken, ook wapperde de driekleur van gemeentetoren en raadhuis. Met de muziek voorop ging het stapvoets naar het raadhuis. Daar klom de burgemeester op een auto en zei ver heugd te zijn, dat de tocht zonder on heil was verlopen. Hij dankte de bur gerij, die door haar gave deze dag voor de ouden van dagen mogelijk heeft gemaakt. Ook bracht hij dank aan de chauffeurs, die zichzelf en hun auto beschikbaar hebben gesteld, benevens de muziek die zo bereid willig was, om de bejaarden in te halen. KOUDEKERK KOE NAM BAD IN DE RIJN. Hoewel de zomer koud is vond een koe van de veehouder J. het toch aanleiding, om een bad te nemen in de Rijn. Grazende in een weiland aan de Hondsdijk, is het dier waar schijnlijk van het een of ander ge schrokken, nam de benen en sprong de Rijn in. Met veel moeite kon de veehouder v. L., daarin bijgestaan door J. v. d. H., het dier naar een ondiepe plek leiden, en vandaar op •het droge brengen. Dat vooral de jeugd tegenwoordig was bij dit koeienbad, behoeft niet apart ver meld te worden. Gehuwd: Pieter v. Arkel 33 j. en Grietje Vergunst 27 j. Uitslag ballonwedstrijd. Ter ge legenheid van het bevrijdingsfeest op 5 Mei 1.1. werd door het plaatselijk Oranjecomité een ballonwedstrijd ge organiseerd, waaraan ongeveer 500 kinderen deelnamen. Van de aange hechte kaarten werden er ongeveer 10 pet. teruggezonden. De laatste kaart kwam Zaterdag 2 Juli in het bezit van het comité. Men vond, dat men nu lang genoeg gewacht had, om de prijzen te bepalen. Uit de terug gezonden kaarten bleek, dat Janne tje de Kleer de eerste prijs had ge wonnen. Haar ballon kwam 640 km. ver. De tweede prijs komit toe aan Rudi Oppelaar met 600 km., de derde aan Wim v. Vegten met 590 km. De vierde prijs is voor Jan de Jong met 560 km. en de vijfde voor Bert van •Diggeue met 480 km. Dezer dagen zal de prijsuitreiking plaats vinden. ZEVENHOVEN Voetbal voor ouden van dagen. In verband met de jaarlijkse uitgaans dag van de bejaarden dezer gemeente zal ten bate hiervan de traditionele voetbalwedstrijd worden gespeeld op Zaterdagavond 9 Juli a.s. om 7 uur op het terrein van de heer Thijs Stok man. Voor dit jaar zal de kamp wor den aangebonden, door een elftal van „St. Nicolaas Boys" uit Nieuwveen en van de Voetbalvereniging Nieuw koop. Gezien het goede doel, dat hier mede wordt beoogd, zullen zeer zeker velen van hun belangstelling blijk geven. Ulo-examen. Henk van der Bijl slaagde te Amsterdam voor het Ulo examen. weg met DAMPO (Advertentie) Voor de Haagse Politierechter ver scheen een stationsassistent uit Nieu- werbrug, die op 11 April j.l. te Bode graven volledig in zijn plicht tekort zou zijn geschoten. Om 18 uur na derde hier een trein, terwijl de spoor bomen niet neergelaten werden. „U bent eenvoudig van Uw post afgelopen zonder dat de aflossing aanwezig was", zei de politierechter. De verdachte betoogde dat dit vaker voorkwam. „Dan is er reden om de karwats er over te halen", vond de rechter. Overigens bleek, dat het incident nog had plaatsgevonden in de tijd dat verd. dienst had. Verdachte be toogde gemeend te hebben, dat het al zes uur was en dat zijn tijd om was. Na zes uur duurt het drie kwar. tier voor de volgende trein komt en verdachte ging naar huis als de trein van zes uur voorbij was. Hij wachtte dan niet tot de aflosser kwam. „Gelukkig was er een actieve bloe- menman die op de overweg stond te zwaaien", zei de rechter. De ver dachte voerde aan, dat de chef de trein ook niet had mogen laten ver trekken eer hij zich ervan vergewist had dat de bomen gesloten waren. „Ik heb er nachten niet van geslapen", zei verdachte. Hij was nu in positie teruggezet en had een andere post gekregen. Rekening houdend met de disci plinaire straf requireerde de officier van Justitie een maand gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De verdediger, mr. Vermeulen, be toogde dat er geen gevaar voor het verkeer op de weg was geweest, want de bestuurder had tijdig onraad be merkt en had tijdig gestopt. Zijns in ziens moest dus vrijspraak volgen. Het vonnis luidde f 25.boete of 10 dagen en een maand gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. bENO'MINC RECTOR MAGNIFICUS TE NIJMEGEN. Prof. dr. A. G. M. van Melsen, hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, is voor het studie-jaar 19551956 benoemd tot rector-magni- ficus. De nieuwe rector werd in 1912 te Zeist geboren en studeerde achter eenvolgens aan het Bisschoppelijk College te Roermond en aan de Rijks universiteit te Utrecht. In 1937 leg- dehij het doctoraalexamen af en 4 jaar later promoveerde hij tot doctor in de faculteit der Letteren en Wijs begeerte. Hij werd benoemd tot le raar aan het Lyceum van O.L. Vrouw •ter Eem te Amersfoort. Kort na de bevrijding werd hij als lector naar Nijmegen geroepen. Een jaar later volgde zijn benoeming tot hoogleraar voor de inleiding in de Wijsbegeerte, de Logica met inbegrip van de Lo gistiek en de Natuurphilosophie. 1953 bracht hem het eredoctoraat van de Universiteit van Pittsburg en in 1954 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de Philosophie der Exacte Wetenschappen te Gronin gen. VERMISTE MAN BLIJKT TE ZIJN VERDRONKEN. Zondagmiddag heeft de 49-jarige textielarbeider M. J. G. uit Deurne zijn woonplaats per rijwiel verlaten en zich in de richting Someren bege ven. Zondagavond werd door de poli tie van Helmond langs de Zuid Wil lemsvaart een rijwiel en een heren hoed aangetroffen, waarna de plaat selijke politie werd verwittigd. Men heeft aan de rijwieltas de identiteit van de eigenaar kannen vaststellen, waarna men direct in het kanaal is gaan dreggen. Ook Maandag heeft men de gehele dag met een dreglijn in de Zuid Willemsvaart gewerkt, evenwel zonder resultaat. Woensdagmiddag moest men op nieuw gaan dreggen, voor een 54-jari- ge Helmonder die werd vermist en wiens rijwiel eveneens aan de Zuid Willemsvaart werd aangetroffen, over deze laatste is nog niets bekend, maar wel werd het stoffelijk overschot van de eerder genoemde G. uit Deurne aangetroffen. Het werd ongeveer 100 meter van de plaats, waar het rijwiel lag, gevonden. VERBONDSVERGADERING K.A.B. De Nederlandse Katholieke Arbei dersbeweging houdt op Maandag 11 Juli haar voorjaars-vefbondsraadsver gadering (wetgevende vergadering) in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. De agenda van de vergadering ver meldt o.a. de volgende punten: Openingsrede van de verbondsvoor zitter, de heer J. A. Middelhuis; me dedelingen en discussies naar aanlei ding van de openingsrede en de me dedelingen; bestuursverkiezing en be handeling ingekomen voorstellen. De heer L. M. Beumer geeft een inleiding over: „onze propaganda". Brand begon bij aansteker De veelgesmade aansteker, die door gaans niet brandt als hij moet, is gis teren in Den Haag oorzaak van een uitslaande brand geworden. De zestienjarige A. Hofstede uit de Van Ostastraat in Den Haag vulde zijn lege aansteker, stak een sigaret op en ging daarna naar de keuken. Toen hij in de huiskamer terugkeerde stond het divankleed in brand. Het vuur verspreidde zich zo snel, dat de jongen in paniek op de fiets sprong en de brandweer alarmeerde. Dé brandweer had na vijf minuten de brand onder de knie, maar de voorkamer en het tussenkamertje waren geheel uitgebrand. De schade bedroeg 1509 gulden. TWEE MAANDEN NADENKEN. „Dit terrein schijnt cl te vertrou welijk voor U te worden", zei de Haagse Politierechter tegen een 33- jarige bankwerker uit Leiden, die zich verantwoorden moest omdat hij in Boskoop in Maart j.l. koperen schroeven en andere voorwerpen had ontvreemd uit de fabriek van land bouwmachines, waar hij werkte. De verdachte was reeds vijfmaal ver oordeeld. De officier van Justitie eiste nu twee maanden gevangenis straf. De rechter vond fabrieksdief- stallen ergerlijke feiten en mede met het oog op het strafregister veroor deelde hij verdachte overeenkomstig de eis. Gemeenteraad Oegstgeest Na een familiebezoek in Amerika werd wethouder Den Ouden door burgemeester Du Boeuff op de gis teren gehouden gemeenteraadsver gadering van Oegstgeest hartelijk verwelkomd. Dank bracht spr. voorts aan de waarnemend wethouder, de heer C. Oosterom voor de wijze, waarop hij de wethoudersfunctie had waargenomen. Onder de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van het R.K. schoolbestuur, waarbij het ver zoek tot uitbreiding van de jongens school met een gymnastieklokaal werd ingetrokken. Vervolgens deelden B. en W. mede, dat met ingang van 1 Januari van dit jaar de gemeente Oegstgeest voor de bezoldiging van overheidspersoneel van de 3e in de 2e klasse is gerang schikt. Een nieuwe bezoldigingsrege ling is reeds ontworpen en binnen kort zal in deze kwestie het georga niseerd overleg worden gehoord. De raad hechtte er zijn goedkeuring aan dat de nieuwe wedden en lonen reeds bij voorschot zullen worden uitbetaald. Uit de mededelingen werd ook ver nomen dat de raadsleden voor het bijwonen van commissievergaderin gen in den vervolge 5,zullen ontvangen. Teleurgesteld. De door Ged. Staten voorgestelde correcties om de begroting '55 slui tend te maken gaven aan mr. Berg- meijer (KVP) een onbehagelijk ge voel. Hij had gedacht dat, nu alle ge wenste belastingen waren ingevoerd, de zaak wel in orde zou zijn voor een uitkering uit het gemeentefonds. Ook de heer Veen (Arb.) voelde zich, zo hij zei lichtelijk „gegrepen"en achtte het scheef, dat G.S. niet willen ver hogen, nu toch de reinigingsrechten zijn ingevoerd. Mr. Valentgoed (Pr. Chr.) is van oordeel, dat de post onvoorzien door deze correcties wel erg laag wordt. Wethouder dr. Simon Thomas (VVD) wees er op, dat de eerste twee sprekers deze zaak verkeerd zagen, omdat het hier de eerste en niet de nadere uitkering betrof. Na 'de invoering der belastingen is de eerste uitkering wel ontvangen. Voorts kon op dit moment van het jaar de post onvoorzien beter beke ken worden, terwijl nog een paar meevallertjes geboekt konden wor- Z0ETERW0UDE Voor de vierde keer organiseert de Zoeterwoudse N.K.J.B., in sa menwerking met de fa. Heemskerk, op Zondag 7 Augustus haar jaar lijkse sterrit per fiets. De organisa toren zijn reeds geruime tijd bezig met de vele voorbereidende werk zaamheden en zullen trachten dit evenement tot een succes te maken en zo de deelnemers een prettige dag te bezorgen. De route brengt de deelnemers langs vele fraaie plekjes van Zuid- Holland, maar zoals gebruikelijk worden deze weer geheim gehou den, om zo de spanning nog te ver hogen. De afstand bedraagt 75 km. Deze afstand moet gereden worden met een gemiddelde snelheid van 14 km. per uur. Geheime tij dcontroles zul len onderweg controleren, of de deelnemers zich aan dit gemiddelde houden. Elke minuut die men te vroeg of te laat aankomt bij een controle levert een strafpunt op. 14 km is de normale snelheid van een wielrijder zodat niemand zich bij zonder hoeft in tet spannen om aan dit gemiddelde te komen. Route controleurs zullen controleren of de deelnemers niet van de opgegeven route zullen afwijken. De deelnemers starten met twee gelijk, 2 keren, twee dames of dame met heer; ieder kan z'n eigen part ner kiezen. Zij krijgen bij de start een lijst in handen met vage gege vens, waarmede zij moeten probe ren de weg te yinden. Het zal zeker ieder, die z'n ogen de kost geeft zal dit geen onoverkomelijke bezwaren opleveren. Als de deelnemers ruim de helft hebben afgelegd van de afstand, krijgen zij een rust in een fraaie uitspanning, waar zij tevens gelegenheid hebben om de inwen dige mens te versterken. Daarna starten zij met een nieuwe route kaart voor 't tweede gedeelte. De belangstelling van de zijde der deel nemers beweegt zich gezien de voor gaande jaren in een steeds stijgen de lijn. Vooral van buiten Zoeter- woude worden veel deelnemers ver wacht. Speciaal voor hen die voor de eerste maal mee zullen rijden is een proef-routekaart verkrijgbaar, waardoor zij een inzicht kunnen krijgen hoe deze rit ongeveer is. Deze kaart en alle verdere inlich tingen zijn te verkrijgen bij J. v. d. Geest, Watertje 19, Zoeterwoude. Tel. K 1710—229. ZOETERWOUDE Gemeenteraad. De raad komt bijeen op 8 Juli te 19.45 uur. Op de agend staat o.m.: Verzoek van het Comité Fotu te Zoeterwoude om een garantie te verlenen in verband met de voor lichting der bevolking dezer ge meente. Verzoek van de Kerkvoog dij der N.H. Gemeente alhier om verhoging van het subsidie in de kosten van restauratie van de N.H. Kerk. Verzoek van het Nat. Instituut Steun wettig gezag om subsidie met voorstel van B. en W. Voorstel van B. en W. tot verhoging van de huur van het gymnastieklokaal aan de Hoge Rijndijk. den. De voorzitter wilde het fiat van Ged. Staten met een dergelijk kleine post voor onvoorzien (ƒ7.617,16)) voor volgende gelegenheden maar goed in de oren knopen. Tot leerkrachten aan de o.l. school werden vervolgens na stemming be noemd de heer W. M. Kastelein, die reeds tijdelijk als zodanig in dienst is en mej. B. Sobel uit Rijnsburg, deze laatste met op één na alle stem men. Het voorstel om een crediet be schikbaar te stellen van 500,als bijdrage in studiekosten deed mevr. Smits (WD) en de heer v. d. Hulst (KVP) de vraag stellen, welke scho len onder deze regeling vallen, ter wijl de heer Van Weizen (Pr. Chr.) het wenselijk achtte dat de raad elke aanvraag zou beoordelen. Meer vergunningen. In de drankwetvex'ordening van Oegstgeest is in 1932 door de raad bepaald, dat geen vergunningen mo gen worden verleend voor inrichtin gen gelegen aan de Haarlemmertrek vaart, Abtspoehveg, Kwaaklaan, H. Mors weg, de Rijsjes, Oegstgeester- weg, Valkenburger weg, Zandlaan en Rijnsburger weg van de Oegstgeester- weg af tot en met perceel 128, ter wijl het totaal aantal vergunningen 7 en het aantal verloven A 10 zou be dragen. Gezien de toename der be volking achtten B. en W. het gewenst het aantal vergunningen vast te doen stellen op 8. De vraag kwam bij enige raadsleden naar voren, waarom bo vengenoemde wegen waren uitgeslo ten. De voorzitter veronderstelde dat dit op historische gronden zou zijn geschied, mede op grond van het feit dat het hier wegen betrof gelegen nabij de kom van aangrenzende ge meenten. De heer v. d. Hulst stelde na enige discussie voor de H. Mors- weg niet meer uit te sluiten, doch de heer Oosterom vroeg zich af, of de bewoners van dit gedeelte der ge meente er behoefte aan zouden heb ben. Het voorstel van de heer v. d. Hulst werd tenslotte aangenomen met 7 tegen 6 stemmen, waardoor de gelegenheid werd geopend aan de Hoge Mors een café te stichten. Het totaal aantal zal dan in de verorde ning tevens van 7 op 9 moeten wor den gebracht. Het 10.000,kostende advies voor de aanleg van plantsoenen deed de heer v. d. Hulst de opmerking maken, dat hij dit bedrag nogal hoog vond, doch mevr. Smits meende dit bedrag alleen te moeten zien als een crediet, dat niet geheel behoefde te worden opgemaakt. Wethouder Den Ouden deelde deze opvatting en zei voorts nog, dat wel zeer deskundig advies moest worden gevraagd, om dat dit in de toekomst vruchten kan afwerpen. Gestreefd is namelijk naar plantsoenen, die het minste onder houd vragen. Ook de heer Oosterom, tijdens wiens wethouderschap deze zaak tot stand was gekomen, merkte nog op, dat het hier niet alleen een advies betrof, doch tevens het maken van schetsplannen en plannen en bovendien het toezicht op de uitvoe ring. De raad ging tenslotte met het voorstel accoord, waardoor als des kundige werd benoemd mevr. Mien Ruys, verbonden aan de afd. tuin architectuur van de N.V. Koninklijke kwekerij Moerheim te Dedemsvaart. Beroepschrift. Gistermiddag verscheen nog een aanvulling op de agenda, namelijk 'n voorstel om afwijzend te beschikken op het beroepschrift van de heer A. J. Kranenburg tegen de weigering tot uitbreiding van zijn garageruimte aan de Dorpsstraat. De heer Veen was er wel van overtuigd dat dit moest worden afgewezen, doch vroeg zich af, of het niet mogelijk zou zijn uitbreiding zo te doen geschieden dat niet met het uitbreidingsplan in con flict werd gekomen. Aanwijzingen daartoe lagen niet op de weg van B. en W. zo vond de voorzitter, doch be trokkene moest dan met een andere aanvraag komen. Wethouder Den Ouden adviseerde maar eens met ge meentewerken te gaan praten, waar men deze garagehouder zeer zeker ter wille zal zijn, hetgeen de heer Veen de opmerking deed maken, dat de heer Kranenburg de weg zal ver nemen als hij maar goed de krant leest. Hamerstukken waren hierna de voorstellen tot wijziging van de inte rimregeling inzake vergoeding van ziektekosten, beschikbaarstelling van een crediet voor de benoeming van twee extra krachten ten behoeve van gemeentewerken, het verlenen van medewerking voor de aanleg van het tweede gedeelte van de Berlicumstr. en tot vaststelling van een nieuw be sluit inzake wijziging van de bouw- en woningverordening en in zake de bestemming van de 1000, subsidie aan de speeltuinvereniging. Nieuwe Leidse school. Meer stof tot spreken gaven de door mr. Valentgoed en de heer Van Nieuwkoop schriftelijk gestelde vra gen die wij reeds in ons blad ver meldden. Aan eerstgenoemde had de beantwoording door B. en W. een zekere teleurstelling gegeven. Vooral ook de opmerking dat het stellen van vragen betreffende de stichting van een o.l. school op Leids grondgebied niet in deze raad thuishoorde. In zijn algemenheid vond mr. Valentgoed dit antwoord wel juist, doch wij zijn over deze materie niet ingelicht en het college heeft de raad terzake on wetend. gelaten. Volgens spr. had de wethouder van onderwijs concreet moeten antwoorden, dat hij het nood zakelijk vond dat met de bouw van een tweede o.l. school in Oegstgeest had moeten worden voortgegaan. Over de samenwerking met de Leidse collega was volgens mr. Valentgoed in de beantwoording ook te licht heengelopen. De voorzitter betreurde het dat het zo gelopen was doch meende toch dat de antwoorden zakelijk weergeven dat beide scholen noodzakelijk zijn. Wethouder dr. Simon Thomas kon zich voorstellen dat deze vragen wa ren gesteld, waarschijnlijk als ge volg van de noodzakelijke afwezig heid van mr. Valentgoed op een der commissievergaderingen en op de raadsvergadering, waarin deze be slissing werd genomen. Nimmer is toen terzake eixige vraag gesteld, noch werden bezwaren geuit. Er is gevraagd, of er overleg is gepleegd en niet naar het resultaat van dit over leg. Voorts waren volgeixs deze wet houder de vragen 4 en 5 enigszins te genstrijdig. In vraag 4 namelijk een verzoek om Leiden in kennis te stel len met de voldoende ruimte op de Oegstgeester scholen, in vraag 5 moet de Oegstgeester school nu wel door gang vinden nu Leiden vlak bij een school denkt te bouwen. Alle 77 Leid se leerlingen zullen niet direct van de Oegstgeester school afgaan, als er in Leiden wordt gebouwd. Hoogstens die uit de eerste leerjaren. Tenslotte meende de wethouder dat de bouw van een Leidse school een verlich ting voor de Oegstgeester school zal betekenen, waardoor wij gelegenheid krijgen het o.l. onderwijs aan te pas sen aan de xxitbreiding van onze ge meente. De heer Oostrom maakte nog de opmerking dat de raadsleden in Fe bruari van niets wisten en dus ook in de raad geen opmerkingen kon den maken. Mr. Valentgoed zeide voorts dat de wethouder in deze raad gezegd zou hebben óf Oegstgeest, óf Leiden. Dat zou volgens de wethou der kunnen zijn, doch nadien werd het aantal leerlxngen gezien de uit breiding der gemeente zo hoog ge schat, dat een urgentie-verklaring werd afgegeven. Rondvraag. In het verdere van de rondvraag vroeg de heer Veen of na het plaats gehad hebbende bevolkingsonderzoek de tijd niet gekomen was om weer tegen diphteritis te doen inenten, het geen nader bekeken zal worden. Het inhaalverbod in de Geversstraat in de richting Leiden achtte spr. een overdaad, terwijl er voorts komende van de Leidse Buurt geen „einde verbod" staat aangegeven. Het laatste zal in orde komen, het eerste achtte de burgemeester toch wel gewenst in verband met het. daar ontbreken van een rijwielpad. Tenslotte vroeg de heer Blansjaar aandacht voor het stukje grond aan het einde van de Balistraat, waarvan werd toegezegd dat het door gemeentewerken zal worden opgeknapt. Na deze vragenlijst ging de raad in comité, dat ongeveer een uur in 'beslag nam. Het gevolg van deze geheime ver gadering was dat na hex-opening werd besloten van de N.V. Dutim en de heer Hoogervorst, wonende aan de Geversstraat een paar perceeltjes grond aan te kopen ter verbetering van de daar bestaande toestand. Zij tenslotte opgemerkt dat de raadsleden mevr. Kramers en de heer van Nieuwkoop afwezig waren we gens vacantie. N00RDWIJK GEMEENTE CONTRA MIJ. ZEEBAD Bij de behandeling van de begro ting 1955 had een der gemeenteraads leden zijn ontevredenheid uitgespro ken over het feit, dat de N.V. Mij. Zeebad sinds 1946 heeft nagelaten ge volg te geven aan haar in 1927 ge dane toezegging inzake de betaling van een jaarlijkse bijdrage aan de ge meente, berekend naar de bruto-op- brengst van de exploitatie van het bad- en strandbedrijf. De suggestie toen gedaan, om over te gaan tot het instellen van een rechtsvordering tegen genoemde Mij., indien zij na een schriftelijke aanma ning mocht blijven weigeren haar toezegging gestand te doen, stelde B. en W. voor de vraag: heeft de ge meente in deze inderdaad een civiel rechtelijke vordering, waarvan de na koming in rechte kan v/orden afge dwongen. Na overleg met de raad op 24 Maart j.l. hebben B. en W. deze vraag voorgelegd aan de Verenigiixg van Nederlandse Gemeenten, onder bijvoeging van de stukken, welke op de onderhavige materie betrekking hebben. Deze Vereniging heeft ter zake het advies ingewonnen van haar rechtskundig adviseux-, prof. dx\ D. Simons, die in een uitvoerig rapport het niet uitgesloten acht, dat de rechter bij een procedure de toezeg ging van Mij. Zeebad als een schen king zou willen zien, daar de gemeen te zelf in haar raadsbesluiten altijd van schenking heeft gesproken. Deze schenking zou echter door nietigheid worden getroffen, daar hiervan nim mer een notariële acte is opgemaakt. In het advies wordt ontraden een pro cedure te beginnen, doch te trachten voor de toekomst een behooxdijke re geling in de vorm van een overeen komst neer te leggen. VOORSCHOTEN ZOMERFEEST EEN SUCCES Het zomerfeest is ondanks de weinig zomerse temperatuur een succes ge worden. De 300 danslustigen, die deel namen aan het slotbal in de wind vrije pasoxdetuin, hadden moeite om het definitieve einde van het feest te I aanvaarden. De gezelligheid was ook zeer groot. Ruim ,4000 bezoekers heb ben het feest bezocht en het financiële resultaat vorig jaar werd het paro chiehuis opgeknapt zal hiermede wel in overeenstemming zijn. De eer ste drie prijzen van de grote loterij vielen op de nummers: 1869, 815 en 853. De prijzen kunnen aan de pasto rie worden afgehaald.

Leidse Courant | 1955 | | pagina 2